Afgelopen vijftig jaar Schouwen- Duiveland centraal op symposium berichten scheepvaart Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Kroon keurt bouw agri-park deels goed Voor naar Deurloo HOUDT HET DROOG! IERIKZEESCHE NIEUWSBODE fa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 november 1989 Nr. 24640 5 89/303. De Oosterlandse Kerkstraat aan het begin van deze eeuw. Deze Kerkstraat is altijd de hoofdstraat en de oudste straat van het Duivelandse dorp geweest. Centraal op deze kaart staat echter de opvallende Oosterlandse zadeldaktoren die men in Zuid-West-Nederland nergens anders tegenkomt. Ofschoon deze ui teraard diverse keren werd gerestaureerd dateert de opmerkelijke dorpstoren van voor 1400. De inpoldering van Oosterland vond plaats in de jaren 1353/'54, waarna de toren hier vermoedelijk al spoedig zal zijn ge bouwd. De stijl moge dan voor Zeeland uniek te noemen zijn maar deze komt in Groningen en Friesland veelvuldig voor. Reden waarom altijd wordt verondersteld dat de bouwmeester destijds wel uit het noorden des lands afkomstig geweest moet zijn. Er is vaak de draak gestoken met deze toren die men soms meer als een duvetilbetitelde. In naburige dorpen werd ook wel verteld dat de Oosterlanders het 'geval' 's avonds binnen moesten zetten omdat ze bang waren voor kou vatten. In de Tweede Wereldoorlog werd de dorpsto ren deerlijk gehavend en bij de restauratie is nog het idee naar voren gekomen om er nu toch gelijk maar een spits op te zetten. De meerderheid van de gemeenteraad voelde daar echter niets voor en het werd een nieuw zadel. Wel werd de toren toen enkele meters hoger gemaakt. Links van de toren zien we een deel van de Conferentiekamer. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE Borstvoeding De Stichting La Leche League Ne derland houdt donderdag 9 november een informatie-avond over borstvoe ding. De organisatie wil (aanstaande) moeders informeren over en begelei den bij het geven van borstvoeding. Voor het welslagen van borstvoeding is het belangrijk, dat men al voor de geboorte goed geïnformeerd is. De bijeenkomst is aan de Julianastraat 7 te Zierikzee en begint om 20.00 uur. Wie directe vragen en/of problemen heeft met betrekking tot borstvoe ding kan bellen met 01180-16812, 01189-1691 en 01180-15041. Geef's voor diabetes Geef's voor diabetes. Zo heet de landelijke collecte die tijdens de na tionale diabetesweek van 13 tot en 19 november wordt gehouden. De op brengst is bestemd voor wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van suikerziekte. Ook op Schouwen-Dui veland zal op diverse plaatsen wor den gecollecteerd voor dit goede doel. Vrouwengroep De Abva/Kabo afdelingen Wester- schouwen, Zierikzee, Bruinisse en Goeree-Overflakkee gaan een zoge naamde vrouwengroep oprichten voor zowel Schouwen-Duiveland als Goeree-Overflakkee. In café de Zaai er aan de Julianaweg te Middelharnis is op 15 november de oprichtingsver gadering. Margien Bouma van het vrouwensecretariaat Zoetermeer geeft een inleiding over het waarom van vrouwengroepen. Tevens worden tijdens de bijeenkomst de mogelijk heden van een te vormen werkgroep besproken. Wie informatie wil heb ben kan bellen met T. van de Ketterij, 01115-2537. Astma De Astma Patiënten Vereniging VbbA vraagt zondag 12 november om 12.45 uur (Nederland) in de uitzen ding van Socutera aandacht voor Astma-patiënten. De voorlichtings film laat zien hoe CARA-patiënten hun ziekte leren hanteren en zo be vrijd mogelijk leven. Wie informatie wil hebben over de vereniging kan op Schouwen-Duiveland terecht bij me vrouw H. Root-Gorter, 01110-12789. Parochieraad De Parochieraad van de Willibror- dus parochie in Zierikzee houdt maandag 13 november haar jaarlijk se openbare vergadering in het paro chiecentrum te Zierikzee. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Verkoping In de bovenzaal van de Gerefor meerde kerk aan de Sint Domus- straat te Zierikzee wordt op donder dag 16 november de jaarlijkse verko ping gehouden van de dameskrans Tryfena. Tryfena is onderdeel van de Oud Gereformeerde Gemeente in Ne derland. De verkoping duurt van 13.30 uur tot 20.30 uur en omvat de verkoop van eigengemaakte hand werken. klederdrachtpoppen, schil derwerk, advocaat, eigen gemaakte babbelaars, koekjes en oliebollen. Ook de koffie staat klaar. Advertentie Sinterklaasmiddag Tussen 13.30-16.00 uur is er in de kantine van kinderboerderij de Punt te Zierikzee op zaterdag 2 december een Sinterklaasmiddag voor kinde ren van vier tot tien jaar. Deelnemers kunnen zich tot 22 november inschrij ven. Er is een videofilm en ook Sint en Piet komen langs met een cadeau tje voor ieder kind. RENESSE Unicef Unicef Schouwen-Duiveland heeft voor woensdag 8 november een feest middag op het programma staan in de speeltuin van De Dreef te Renesse. De middag duurt van 12.00-17.00 uur en draagt het thema Leve het kind. De middag is niet alleen bedoeld voor kinderen. Volwassenen met belang stelling voor het werk van Unicef kunnen er ook terecht om een kijkje te nemen. Naast de nieuwe collectie kerstkaarten is er ook volop informa tie-materiaal. Door middel van dia's en video wordt een beeld gegeven van Unicef. Een en ander vindt plaats in het kamphuis. Voor de kinderen is er naast de speeltuin in het kamphuis een film en spel, zodat ook bij slecht weer de kinderen zich kunnen amuse ren. De opbrengst van de middag komt ten goede aan de organisatie. SEROOSKERKE Feestavond De Dorpsgemeenschap Seroosker- ke heeft er haar jaarlijkse feestavond weer opzitten in het plaatselijke dorpshuis. Na het openingswoord door P. van Splunter, waarin met na me wethouder dr H. J. van Zuylen welkom werd geheten, werd een to neelstuk opgevoerd. Het spel heette De Zeeuwse Gouvernante en werd ge schreven door J. Hemmink-Kamp. Tijdens de bijeenkomst werd ook in formatie gegeven over het uurwerk, dat uit de toren van de Nederlandse Hervormde kerk te Serooskerke komt. Na afloop van het geprogram meerde gedeelte was er gelegenheid om te dansen op muziek van het Del ta Combo. SCHAREND1JKE Oliebollen De leden van de Christelijk Ge mengde Zangvereniging Sursum Cor- da uit Scharendijke gaan in deze plaats en Kerkwerve en omgeving za terdag 11 november vanaf 09.30 uur langs de deur met oliebollen. ZONNEMAIRE Oud papier De harmonievereniging Nut en Uit spanning haalt zaterdag 11 november weer oud papier op in Zonnemaire. De oohalers gaan om 09.30 uur uit de startolokken en halen het papier bij voorkeur gebundeld op. Promotie Harmonievereniging Nut en Uit spanning uit Zonnemaire is tijdens het KNF-concours in Sliedrecht ge promoveerd naar de eerste klasse. De vereniging kwam uit in de tweede af deling harmonie en voerde twee wer ken uit. Het verplichte Three Sket ches for band van J. Morrissey werd beloond met 144 punten en het vrije werk High Adventure van J. Soltwe- bel kreeg eveneens 144 punten. En dat tesamen is voor goed voor de eerste prijs. Omdat Nut en Uitspanning hiermee binnen drie jaar twee keer de eerste prijs in de wacht sleepte, is de organisatie nu gepromoveerd naar de eerste afdeling. De jury werd ge vormd door de heren Laro, Vlak en Warnas. Vrijdag 10 november geeft de vereniging (harmonie en drumband) ter gelegenheid van deze overwinnng een kort-populair concert in het dorpshuis te Zonnemaire, aanvang 19.30 uur. De harmonie onder leiding van Gerrit Voogd laat dan uiteraard de concourswerken horen, maar ook het zogenaamde inspeel werk, de mars Bandology, aangevuld met eni ge lichte werken. De drumband onder leiding van Hans de Vlieger speelt ondei" meer Latin Impressions en Garde Fuseliers. Dit zijn de werken waarmee zij recentelijk succes oogst ten op een festival. DREISCHOR Sinterklaasavond Op initiatief van de afdeling Noordgouwe en omstreken van de NBvP wordt op woensdag 29 novem ber een Sinterklaasavond gehouden in het dorpshuis te Dreischor. De bij eenkomst is bedoeld voor leden van de bond. Hun wordt gevraagd om voor elkaar een presentje met gedicht of surprise te maken zodat het een echt ouderwetse Sinterklaasavond wordt. Aanvang 20.00 uur. OUWERKERK IJsclub Op donderdag 9 november houdt de Ouwerkerkse ijsclub een algemene ledenvergadering in café-restaurant Steilööre te Ouwerkerk. Tijdens de vergadering komen de plannen voor het komende winterseizoen ter spra ke en wordt een bestuursverkiezing gehouden. Alle leden van de ijsclub kunnen de vergadering bijwonen. Aanvang 20.00 uur. KERKWERVE/NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Oud papier SV WIK haalt zaterdag 11 novem ber vanaf 9.30 uur oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schud- debeurs. Verzocht wordt het papier gebundeld op de stoep te zetten. BRUINISSE Mbuma-zending In de afgelopen maanden werd er weer gecollecteerd ten behoeve van de Mbuma-zending. De collectanten waren Carolien Schot, Miranda en Natasja Zegers, Cees en Huibert van den Bos en Leendert van den Bos. De opbrengst was 245,35. Gevers en col lectanten hartelijk dank. GOES Zeeuws Orkest In de Grote Kerk te Goes wordt op dinsdag 21 november een concert ge geven door het Zeeuws Orkest. Het orkest wordt geleid door gastdirigent Roelof van Driesten. Als solisten tre den de violist Frans Karei Adriaanse en de sopraan Annegeer Stumphius op. Het concert begint om 20.00 uur en wordt op 24 en 26 november ook uitgevoerd in de Concertzaal te Mid delburg. De uitvoering op 26 novem ber begint om 14.30 uur. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN Ypsilon De regionale vereniging Ypsilon houdt vandaag, dinsdag 7 november, een informatie-avond in het 's-Heer Hendrikshuis te 's-Heer Hendriks kinderen. Dr J. Bakker, psychiater van het Riagg spreekt over medicatie. OOSTKAPELLE Tentoonstelling Globetrotters op platvoeten. Dat is de titel van een expositie die vanaf zaterdag 18 november is te zien in het Zeeuws Biologisch museum te Oost- Kapelle. De expositie wordt op vrij dag 17 november geopend door een stafmedewerker beheer van Staats bosbeheer Zeeland, drs A. M. M. van Hasperen. BURGH-HAAMSTEDE - De Kroon heeft een bezwaarschrift van omwonenden van de Leliëndaleweg te Burgh-Haamstede ongegrond ver klaard. Hiermee wordt het voor P. J. Landegent mogelijk om zijn plannen voor een agri-park te verwezenlij ken. In het Kroonbesluit staat te le zen dat er geen problemen met vesti ging van een agri-park zijn. Wel wijst de Kroon er de gemeente Westerschouwen op, dat er wijzigin gen in het ontwikkelingsplan zoals dat nu ingediend is, moeten plaats vinden. In het besluit staat te lezen dat een aantal facetten in het plan verder uitgewerkt en beter onder bouwd moet worden. Zo moet de plaatsing van de gebouwen beter worden vastgelegd en de vijftig pro cent bebouwing is volgens de Kroon ook te veel. Als het nieuwe plan wordt ingediend loopt dit een grote kans om goedgekeurd te worden. De Kroon heeft in feite de toestemming voor het park gegeven. Vrijdag 24 november in de Concertzaal ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland in de afgelopen vijftig jaar. Dat is de titel van het symposium dat op vrijdag 24 november in de Concertzaal te Zierikzee wordt ge houden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. De onderwerpen die tijdens het symposium aan de orde komen staan ook centraal in het nieuwe jaarboek van de vereniging dat dan wordt gepresen teerd: de veertiende Kroniek van het Land van de Zeermeermin. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum is het jaarboek deze keer een thema-nummer waarin, evenals tij dens het symposium, aandacht wordt besteed aan de veranderingen die de afgelopen vijftig jaar hebben plaats gevonden op Schouwen-Duiveland. ,,In geen enkele periode van haar ge schiedenis is Schouwen-Duiveland zo ingrijpend veranderd. Dammen, een brug en de Stormvloedkering zorg den ervoor dat Schouwen-Duiveland niet langer meer een eiland is. Vooral op economisch gebied vonden grote wijzigingen plaats. De landbouw is niet langer het belangrijkste middel van bestaan", aldus een toelichting van Stad en Lande op de nieuwe Kro niek. Zeven artikelen Het jaarboek bevat zeven artikelen die allemaal een bepaald aspect be lichten van de veranderingen die plaatsvonden in de afgelopen perio de. De vroegere burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester haalt in zijn artikel herinneringen op aan de vooroorlogse tijd en de ver nieuwingen die plaatsvonden na de watersnoodramp in 1953. De vesti ging van Smit en Bolnes in Zierikzee, de herverkaveling, de herindeling van de gemeenten en de groei van het toerisme. Drs E. P. Botman en drs. P. van de Heuvel schreven een artikel over de wijze waarop in de afgelopen vijftig jaar aandacht werd besteed aan monumentenzorg en welstand. Vijftig jaar economische ontwik keling is de titel van het artikel waarin drs M. C. Verburg de econo mische ontwikkeling op Schouwen- Duiveland belicht. Drs P. F. Vleugel heeft het in zijn verhaal over de ver anderingen die plaats vonden op het gebied van vervoer en ir C. M. Volkcr schreef een artikel over de verande ringen in de landbouw. ,,Van drie schoven naar werken om klaar te we zen" is de titel van zijn verhande ling. In het verhaal van Ir A. J. Beenhak ker wordt vanuit het verleden het toekomstperspectief voor natuur en landschap op Schouwen-Duiveland geschetst. ,,De vroegere isolatie van het eiland die nu is verdwenen zal moeten worden gecompenseerd door kunstmatige isolatie". Het zevende artikel in het jaarboek is een stuk waarin drs F. Thissen de ontwikke ling in de dorpen op Schouwen-Dui veland schetst. ,,De dorpen van Schouwen-Duiveland, voetspoor van een veranderde samenleving" is de ti tel van zijn verhaal. Forum-discussie Tijdens het symposium dat op vrij dag 24 november in de Concertzaal plaatsvindt, 'wordt een korte inlei ding gehouden over al deze ondërwer- pen. Hierna volgt een forum-discus sie onder leiding van de burgemees ter van Zierikzee, mr J. J. P. M. Assel- bergs. Een panel bestaande uit de di verse schrijvers van de artikelen in het jaarboek geeft daarbij antwoord op vragen die tevoren schriftelijk kunnen worden ingediend. Natuurlijk wordt tijdensde bijeen komst ook het nieuwe jaarboek aan geboden waarin alle te bespreken on derwerpen aan de orde komen. Men sen die belangstelling hebben kun nen de nieuwe Kroniek van het Land van de Zeemeermin tijdens de pauze van het symposium kopen. Het syin- Sosium ter gelegenheid van het gou- en jubileum van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland begint om 19.15 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Curacao (Verenigde Prot. Gemeente): O. G. Haasnoot, eer vol ontheven predikant te Kruinin- gen, die dit beroep heeft aangeno men; te Harderwijk: M. Goudriaan te Apeldoorn (buitengewone wijkge- meente). Bedankt voor Haamstede: W. Wag- ter te Rijnsburg; voor Numansdorp: J. van Popering te Windesheim; voor Veenendaal: J. Koppelaar te Kinder dijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rossum (Gld.) als pre dikant in tijdelijke dienst: P. Bijl, emeritus predikant te Hoogvliet, die dit beroep heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde- Kerken Beroepen te Harderwijk-Zeewolde: H. R. H. A. de Boer te Eemdijk; te Nijkerk: W. van Sorge te Rijnsburg. Ds. W. Wagter bedankt voor Haamstede HAAMSTEDE - Ds. W. Wagter te Rijnsburg heeft bedankt voor het be roep van de Hervormde Gemeente te Haamstede, waar hij beroepen was in de vacature van ds. O. C. Kerssen, die eerder dit jaar naar Delft is vertrok ken. Ds. Wagter is sinds 14 oktober 1984 predikant te Rijnsburg. Veemarkt Leiden LEIDEN, 6-11. Prijzen slachtrunde- ren per kg geslacht gewicht, zonder nier en slot vet, inclusief BTW (vol gens PVV). Aanvoer slachtrunderen 925 stuks, waarvan mannelijk 110. Mannelijk super 9,75-ƒ 10,75. Mannelijk extra kwal. 8,75-ƒ 9,75. Mannelijk le kwal. 8,00-/ 8,75. Handel goed en prijzen gelijk. Mannelijk 2e kwal. 7,25-ƒ 8,00, mannelijk 3e kwal. 6,60-/ 7,25. Handel vlot en prijzen iets hoger. Vrouwelijk super 10,00- 12,75. Vrouwelijk extra kwal. 8,50-/ 10,00. Vrouwelijk le kwal. 7,40-8,50. Handel goed en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 6,45- 7,30. Vrouwelijk 3e kwal. 6,00- 6,45. Worstkwaliteit 5,60-/ 6,60. Handel matig en prijzen iets lager. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht, inclusief BTW. Aanvoer 72 lammeren. Ooien tot 20 kg 8,00-/ 9,00'i en 175-/ 190 per stuk. Rammen tot 22 kg 8,00-f 9,00 en 190-/ 205 per stuk. De handel was matig en de prijzen gelijk. De totaalaanvoer bedroeg 997 stuks. Aardappelbeurs ROTTERDAM, 6-11. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief BTW. Klei-aardappelen: Bintje 40-50 mm 18,00-/ 19,50; Bintje 40-55 mm 23,00-/ 25,00; Bintje 50 mm op waarts 32,00-/ 33,00; Bintje 50 mm opwaarts (frites) 31,50-/ $2,50. Ei genheimer 40 mm opwaarts in zak ken 32,00-/ 34,00. Zandaardappelen: Bintje 40-50 mm 15,00-/ 16,00; Bintje 50 mm op waarts (frites) 29,50-/ 30,50. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opw. in zakken 30,00-/ 31,00; blankschillige rassen voor overzee 40 mm opwaarts 26,00-/ 27,00. Voeraardappelen 5,00-/ 7,00. Stemming rustig. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 7-11. Aanvoer 2.898.900 stuks. Prijzen per 100 stuks: eieren van van 50-51 gram bruin 10,72-/ 10,79, van 55-56 gram wit 10,46-/ 10,52 en bruin 11,37-/ 11,51, van 60-61 gram wit 11,85-/ 11,98, bruin 12,00- 12,17, 65-66 gram 12,76-/ 12,80 en bruin 12,56-/ 13,61. De stemming was vlot. Nedlloyd Delft 6-11 210 nw van Jed- dah naar Port Kelang Nedlloyd Neerlandia 7-11 te Rosario x Ak 0\ x - en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmid del. in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadmi nistratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. LET OP!!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. Ik cc III x ui N lil O O O O CC Q h UI X z UI O D 0 X 1 CL O TO X 11 Sb CD O 0>j0 E I O DD =3 <2 e 2 OP O fL .is JD C7> c QJ "O "o -o jD e x= a> E 2 o ir> o J3 CL CO SSSi! MMS w v wwv -v - •-*- dé krant van schouwen -duiveland! jQ* J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5