„Ons video-programma is eigenlijk een soort Van Gewest tot Gewest" 'Als mijn werkdag er op zit kan ik gelijk aanschuiven om te eten' STREEKDICHTERS Kamer van Koophandel start met twee cursussen SANITAIR DEURLOO B.V. 4 Patiënte overleden na botsing ambulance I naar Deurloo Video-team De Wieken heet voortaan Wieken Omroep Stichting ZIERIKZEE - „Wij maken eigenlijk een soort Van Gewest tot Gewest. We laten zien wat er in De Wieken zelf gebeurt, maar ook doen we verslag van allerlei dingen die er op Schouwen-Duiveland gebeuren". Aan het woord is Joop van Dongen, grondlegger van Video-team De Wieken. Vanaf vandaag, dinsdag 7 november gaat het Video-team De Wieken door het leven onder de naam Wieken Omroep Stichting. „We willen een be roep kunnen doen op bepaalde fondsen, en dan is het handiger als je jezelf als stichting kunt presenteren", aldus Van Dongen. Hij wil proberen om op zo kort mogelijke ter mijn een aantal vrijwilligers te werven voor de nieuwe omroepstichting. „We moeten er echt een paar mensen bij hebben", aldus de technicus en tevens vaste cameraman. Het begon allemaal zo'n vier jaar geleden. Van Dongen was ooit een van de mensen van de radio-piraten- zender Tbmara en het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Tben hij als onderhoudsmonteur bij het Hervormde bejaardencentrum kwam werken begon het al snel te kriebe len. ,,Het is nu eenmaal mijn hobby en ik wilde binnen De Wieken eens iets anders dan anderen doen", aldus Van Dongen. Televisie Van Dongen stapte naar de directie van De Wieken met het idee om in tern een tv-programma uit te gaan zenden. De directie reageerde zeer welwillend op het plan van Van Don gen en hij kreeg een ruimte toegewe zen die na de nodige zelfwerkzaam heid kon dienen als studio. Van Dongen kon aan de slag, bijgestaan door enkele andere personeelsleden van De Wieken. Om apparatuur te kunnen kopen werd een grote rommelmarkt op po ten gezet. „Dat leverde ons 8500,- op", aldus Van Dongen. Genoeg om op bescheiden schaal te kunnen be ginnen. Om het bestaan van het video-team ook op langere termijn te kunnen verzekeren ging Van Dongen op zoek naar sponsors. „En dat was eigenlijk helemaal niet zo moeilijk", aldus Van Dongen. Programma's Ideeën werden ontwikkeld en al snel was het eerste programma een feit. Een programa waarin men onder andere met een van de bewoners van het bejaardencentrum terug ging naar de plaatsen waar deze bewoner gewoond en gewerkt had. Een idee dat aansloeg. De eerste reacties kwa men binnen en ze waren voor het overgrote deel positief. Een stimulans voor Van Dongen om door te gaan. „We lopen niet alle rommelmarkten af, maar we gaan bijvoorbeeld wel naar evenementen waar de bewoners zelf niet meer naar toe kunnen gaan". Als voorbeeld noemt Van Dongen de vlasdag in Dreischor. Het video team vond een oud-inwoner van Drei schor bereid om samen met het team naar het oude vlasdorp te gaan. „Ver der gaan we ook naar bijvoorbeeld de toeristendagen in Zierikzee, de Stoomdag, Tbptoes en meer van dat soort dingen", aldus Van Dongen. Binnenshuis Vast onderdeel van het programma is 'In en om De Wieken'. Een program ma-onderdeel waarin de jarigen gefe liciteerd worden en ingegaan wordt op allerlei dingen die binnen het be jaardencentrum zelf gebeuren. Een goed bekeken programma-onderdeel 'volgens Van Dongen. „De mensen zien zichzelf terug op de televisie en dat vinden ze prachtig. Dat merk je gewoon". Het videoteam probeert bij het zoeken naar onderwerpen en het sa menstellen van het programma zo veel mogelijk rekening te houden met de interesses van de bewoners van De Wieken. „Zo hebben we na een mosselmaaltijd in De Wieken een keer een uitzending gedaan over het kweken van mosselen". Zowel de bewoners van De Wieken als het video-team moesten in het prille begin van het video-team wel even wennen. Volgens Van Dongen hebben de ouderen weinig of geen ca meravrees. „Ze zijn niet bang voor de camera, maar voor hen is het wel iets heel wonderlijks. In het begin dach ten ze vaak dat we foto's aan het ma ken waren". Even wennen Van Dongen vertelt zelf ook wel wat moeite te hebben gehad met het filmen in het begin. „Niet alleen met de techniek, maar ook gewoon met het de straat opgaan met de camera. Je hebt nogal snel bekijks en daar werd ik soms wel een beetje nerveus van. Dan stond ik te bibberen en dat zie je dan later weer aan de opnames. Het hoeft niet perfect te zijn. Er mag best een foutje in zitten, maar het moet wel goed zijn", aldus Van Don gen. Alles bij elkaar is het elke maand weer een flink karwei om het pro gramma rond te krijgen. „Vooral het monteren. Dat is echt heel veel werk", aldus Van Dongen. „Een uit zending van twee uur kost toch al snel zo'n 50 uur monteren". Van Dongen wordt bijgestaan door Anja van 't Veer, Koos van Maaren, Rina Beun en Gijs de Jong. Stuk voor stuk vrijwilligers en ofwel bewoners dan wel personeelsleden van De Wie ken. Mensen ook die een behoorlijk druk bestaan hebben en lang niet al tijd evenveel tijd om zich in te zetten voor het video-team, hoe graag ze dat ook zouden willen. Daarom wil Van Dongen proberen er een aantal vrij willigers bij te krijgen. „Dan kun je het werk veel beter verdelen en is het ook niet zo'n druk voor de mensen". 'Live' kerkdiensten Om ideeën zit Van Dongen niet zo snel verlegen. Uit zijn koker komt ook het idee om de kerkdiensten in de Gasthuiskerk live op de buis te brengen in de 60 appartementen en 40 aanleunwoningen van het bejaarden centrum. Een idee waar de directie van De Wieken meteen enthousiast op reageerde. „En dan moet je natuurlijk ook met het kerkbestuur gaan praten om te vragen of zij het goed vinden dat er een vaste camera geplaatst wordt. Maar dat was geen enkel probleem. Daar was ik wel een beetje verbaasd over", aldus Van Dongen. De 'première' heeft men in De Wie ken inmiddels achter de rug. De kerkdienst op Dankdag werd recht streeks in de huiskamers gebracht. „De televisie stond echt overal aan", aldus Van Dongen. „Ook bij mensen die niet Hervormd zijn". Volgens Van Dongen zijn de kijkers heel enthou siast over het idee. „Ze komen echt naar je toe om te zeggen dat ze het zo leuk hebben gevonden en dat kan na tuurlijk nooit kwaad". Toekomstplannen Vastomlijnde toekomstplannen heeft de kersverse stichting nog niet. „Wat ik wel zou willen is bijvoor beeld wat vaker uitzenden", aldus Van Dongen. „We zenden nu één keer per maand uit op zaterdag en als je voldoende mensen hebt kun je bij voorbeeld ééns in de veertien dagen uit gaan zenden". Op de opmerking dat dat hem ongetwijfeld ook een hoop werk op zal leveren reageert van Dongen met de woorden: „Ach ja, maar nu ben ik er ook altijd mee be zig. Je bent er in feite nooit mee klaar". Cameraman/technicus Joop van Dongen achter de knoppen. (Foto: Joop van Houdt). Animo voor potmenu's lijkt maar bij een kleine groep aanwezig te zijn ZIERIKZEE - „Vanaf het moment dat Harrie Dikmans begon met die potmenu's heb ik er gebruik van gemaakt. Voor mij als alleenstaande vrijgezel was het een uit komst om dagelijks voor een klein bedrag een goede, warme maaltijd te kunnen gaan eten. Ik kan zelf niet goed koken, alleen al omdat ik door mijn eigen winkel niet in de gelegenheid ben om overdag boodschappen te doen. Nu schuif ik 's avonds als mijn winkeltje dicht is aan om te eten". De 38-jarige J. F. Wessels Boer uit Zierikzee is een van de mensen die sinds een jaar enthousiast gebruik maken van de gelegenheid om bij brasserie De Gouwe Geit te Zierikzee potmenu's te eten. Dagmenu's van Hollandse kost, compleet met soep vooraf en toetje toe, voor een klein prijsje. „Nee, ik heb niet het gevoel dat ik buiten de deur eet als ik naar de Gouwe Geit ga. Ik eet daar thuis. Want ik ben niet alleen. We zijn altijd met een vast groepje. Daardoor heb ik ook kennissen overgehouden aan die potmenu's". Kleine markt Toch is Wessels Boer een van de weinige mensen in de regio die na een jaar nog steeds gebruik maakt van de potmenu's. „Ik denk dat de markt hier op Schouwen-Duiveland nog te klein is voor dit soort voorzieningen. Zierikzee is natuurlijk geen studen tenstad waar veel mensen behoefte hebben aan dergelijke maaltijden. En de doorsnee Zierikzeeënaar is ook anders dan een grote stads mens. Hij kookt zelf en gaat alleen bij bijzonde re gelegenheden uit eten", aldus de ei genaar van de Gouwe Geit en initia tiefnemer van potmenu's, Harrie Dikmans uit Zierikzee. Toch is op Schouwen-Duiveland, evenals als in heel Nederland, een groei te constateren van het aantal alleenstaanden en tweeverdieners. Jongeren gaan eerder zelfstandig wo nen, het aantal echtscheidingen neemt toe en vrouwen nemen vaker ook een vaste baan buitenshuis. Dat houdt ook in dat men er steeds min der toe komt om na de werkdag bui tenshuis nog snel boodschappen te doen om voor zichzelf een warme maaltijd te koken. Voor Dikmans speelde nog een tweede reden mee toen hij vorig jaar besloot om in te springen op dit 'gat in de markt'. „Door de week was het altijd minder druk in mijn restaurant omdat de mensen dan altijd minder uit eten gaan. Ik wilde mijn zaak toch graag levendig houden. Daarom ben ik ook begonnen met die potme nu's vier keer per week". Het initita- tief sloeg zo goed aan dat Dikmans in die beginperiode op sommige dagen veertig a vijftig klanten in de zaak had voor zijn potmenu. Geen bloemkool „En ze vonden het eten over het al gemeen ook heel lekker. Er was wel eens een avond dat ze zeiden ik houd niet zo van bloemkool. Maar meestal waren ze heel enthousiast". Toch ble ken de meeste potmenu-klanten na korte of langere tijd af te haken. „Er waren mensen bij die een paar weken kwamen omdat hun vrouw in het zie kenhuis lag. En sommigen kwamen alleen als het koopavond was om tus sen het winkelen door even te eten. Maar langzamerhand is het bij de meesten toch verwaterd". 'Nu kookt Dikmans zijn potmenu's nog voor een vaste kern van ongeveer zes klanten per dag. Maar dat is vol gens hem niet rendabel om telkens eten in te kopen voor een heleboel potmenu-klanten die 'misschien' ko men. „Daar kan de kachel niet van roken". Daarom heeft hij besloten zijn potmenu-service terug te bren gen tot een dag per week. „Voor die jongens blijf ik wel dage lijks een potmenu verzorgen. Dat zijn gewoon een soort kinderen voor me geworden. Als ik weet dat een van hen de groente die op het menu staat niet graag lust, krijgt hij wat anders. Zo ben ik dan ook nog wel". Donderdag knaller Maar verder is Dikmans van plan om van de donderdagavond een 'knaller' te maken. „Dat wordt de vaste potmenu-dag. Dan kan ieder een die dat wil het dagmenu komen eten voor ongeveer een tientje. Ik hoop op die manier weer een gezelli ge meute etende mensen in de zaak te krijgen". Want die gezelligheid, het sociale aspect van het samen eten is een belangrijke factor voor Dikmans. „Dat is de bedoeling zoals ik het heb ben wil. Dat mensen elkaar ontmoe ten en samen plezier hebben". En ook zijn klanten weten dat te waarderen, zo blijkt uit de diverse reacties. „Ik zou het heel jammer vinden als de mogelijkheid van pot menu's zou verdwijnen. Want het is gezellig, het is goedkoop en je hoeft niet zelf te koken en af te wassen", al dus de 26-jarige Martin Glerum uit Zierikzee. „Als Dikmans er mee zou stoppen ben ik aangewezen op af haalmaaltijden. Dat is minder gezel lig en duurder. Of ik moet zelf probe ren te koken, net als vroeger. Maar dat vind ik een heel gedoe. Het is veel gemakkelijker als het voor je neus staat". In Goes en Middelburg GOES - Bij het aantrekken van personeel spelen de loonkosten voor de on dernemer een belangrijke rol. In het kader van de werkloosheidsbestrijding heeft de regering een aantal maatregel genomen om deze lasten voor het be drijfsleven te verminderen. De Wet Vermeend/moor werd in korte tijd een be grip. Deze wet is inmiddels vervangen door de Kaderregeling Arbeidsinpas- sing. De strekking is echter hetzelfde gebleven. Als een ondernemer een werkloze in dienst neemt dan hoeft hij/zij maximaal vier jaar geen werkge verspremie te betalen. Dit scheelt al gauw zo'n 17% in de loonkosten. De Kamer van Koophandel organi seert maandag 20 november een voor lichtingsbijeenkomst over subsidies ten behoeve van arbeidsinpassing. De bijeenkomst vindt plaats in samen werking met de heer J. Swinkels, di recteur van het GAB Walcheren. De volgende regelingen komen aan bod: kaderregeling arbeidsinpassing opvang en begeleiding van nieuwe arbeidskrachten jeugdontplooiingsbanen kaderregeling scholing centra vakopleiding voor admini stratieve en technische beroepen. De bijeenkomst is in Hotel Goes en begint om 14.30 uur. Informatie is verkrijgbaar bij W. A. Korstanje, be drijf svoorlichter van de Kamer. In de praktijk blijken in onderne mersland veel vragen te bestaan over de mogelijkheden en onmogelijkhe den bij lopende en nog af te sluiten huurcontracten. Steeds weer blijken over dit onderwerp onduidelijkheden te bestaan. Daarom organiseert de Kamer van Koophandel op woensdag 15 november een voorlichtingsbijeen komst Bedrijfshuren voor pu- bliekstoegankelijke panden. De bijeenkomst is bestemd voor huurders en verhuurders van be drijfsruimte waar het publiek over de vloer komt, dus met name voor de detailhandel, de horeca en kappers. Twee delen Het programma bestaat uit twee delen. Mr. J. van der Wijst van advo catenkantoor van der Wijst, houdt een inleiding over huurrecht voor middenstandsbedrijven. De onderwerpen welke aan bod ko men zijn: het huurcontract (wettelijke rege lingen) tijdsduur van huurcontracten opzeggingstermijnen vaststellen van de huurcontracten en eventuele gerechtelijke proce dures. Aansluitend zal P. P. M. Ausems, stafmedewerker van de Kamer van Koophandel en secretaris van de be- drijfshuuradviescommissie, uiteen zetten wat de taak en werkwijze van de commissie is. De bijeenkomst is in hotel Arnevil- le en begint om 13.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Harrie Dikmans bij de tafel waar zijn klanten zelf hun portie van het potmenu kunnen opscheppen. ..De kleding die ik op de foto aanheb hoort daar natuurlijk niet bij. Ik had net een klusje gedaan". (Foto: Joop van Houdt). NIJMEGEN - Een vrouw van 40 jaar uit Ede is in Nijmegen overle den, nadat de ambulance waarin zij naar het Radboudzickenhuis werd gebracht een botsing had gehad. Naast het slachtoffer raakten nog vier mensen gewond. De vrouw werd vanuit Ede met zwaailicht en sirene naar het zieken huis in Nijmegen gebracht. Onder weg kreeg zij hart- en ademstilstand, waarop de ambulancebroeder ging reanimeren. Op een kruising in Nij megen werd de ambulance aangere den door een auto, bestuurd door een 22-jarige Nijmegenaar, die bij groen licht de kruising opreed. Advertentie Kerkhof Halfvergeten pijn van een voorbij verlangen. Mist weeft een weemoedig waas Om verdorde bloemen in een vaas En weent alle tranen, die aan de bomen hangen. Namen lezend dwaal ik in de lusthof van de dgod. De rust, die ik begeer, bereikt me niet Aan 't open graf van het laatst verdriet. Ik ben 'n bedroefde gast, maar ongenood Ik verlaat de kleine stilte dan met trage voeten. De zware zerken treuren en zien mij aan Ik mag weer naar huis toe gaan Terwijl,zij blijven moeten. Jenny van der Veer Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zcesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4