Milieuvriendelijk verhaal achter vlinders op stoep Verbrande huisjes in Paardenstraat worden wellicht in '90 opgeknapt Lezing Gilles de la Tourette in Kerkwerve Neeltje Jans ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 november 1989 Nr. 24640 3 De verwachtingen waren hoogge spannen en bij de geboorte was ie dereen erg enthousiast over hem. Een naam was ook snel gevonden. ,,We noemen hem de NV Neeltje Jans", luidde het uit de mond van de trotse ouders. Wiegje klaar, speeltjes gevonden en luiers in overvloed. In middels zijn we een paar jaar verder en het wiegje is nog steeds niet ver wisseld voor een bedje. Ook de luiers nemen nog steeds een belangrijke plaats in in het leven van ae NV Neeltje Jans. Ome VVD vindt het spijtig dat het luierstadium nog niet voorbij is en ook tante PvdA maakt zich zorgen over de achtergebleven ontwikkeling van haar ooit als won derkind omschreven familielid. Straks komt de gehele familie Pro vinciale Staten bijeen en zal pappa Ventevogel tot de orde geroepen wor den. Zal Uw zoon nog groeien? Is ie opgewassen voor zijn taak Neeltje Jans tot een toeristische trekker te maken? Moet er achteraf toch get wij feld worden aan de intellectuele ka raktereigenschappen van zoonlief? Kan zijn vader de groei-achterstand van zoonlief nog langer verbergen. Het wiegje wordt nu toch wel erg krap. Als ouders voor opvoedkundi ge problemen komen te staan doen ze er beter aan deze te erkennen. Het is niet goed als de familie aan het lijn tje gehouden wordt. Trouwens, heeft niet de hele familie een zekere be trokkenheid bij de handel en wandel van zoonlief? Natuurlijk een eerste graads-familielid als Veere heeft er het meeste directe belang bij. maar ook aangetrouwde familieleden als We ster schouw en en haar Schouwen- Duivelandse broers en zusters die nen bij de ouders aan te dringen op duidelijkheid. NV Neeltje Jans staat voor een belangrijk levensdoel en dient van koers te wijzigen als dit nodig is. Al is het alleen maar omdat luiers vandaag de dag kostbare din gen zijn; zeker als ze een leven lang nodig zijn. Want dan moet de familie wel gaan meebetalen. AvdW BRUSSEL - Op de Vlaaamse Boè- kenbeurs in het Antwerpse Bouwcen trum is het tot een forse vechtpartij gekomen tussen leden van het Vlaams Anti-Fascistisch Front (AFF) en aanhangers van het uiterst rechtse Vlaams blok. Omwonende: „Ik vind het nu eerlijk gezegd maar een luguber straatje ZIERIKZEE - „Ik vind het eerlijk gezegd maar een luguber straatje. Het is veel te donker en daar zou de gemeente eens iets aan moeten doen". Dat is de mening van N. J. W. van der Zwan over een van de oudste straatjes van Zierikzee: de Paardenstraat. Een straat die dreigt te verpauperen. Van de vijf huizen die de straat telt verdienen twee nog nauwelijks de benaming huis. Veel meer dan een geblakerd geraamte bleef er na een brand niet van over. Eigenaar L. W. 't Mannetje stelt dat het zijn bedoeling is de huizen in 1990 aan te pakken. „Er moet iets aan gebeuren maar dat komt er ge woon niet van. Ik heb een eigen bedrijf en dat slokt me helemaal op", aldus 't Manne tje. genaar van de pandjes, ontkent dat er sprake zou zijn van onderhandelin gen met de gemeente Zierikzee. „Tot dusverre ben ik nog niet benaderd door de gemeente. Maar ik sta open voor onderhandelingen". Hij zegt de pandjes gekocht te hebben als geldbe legging. „Voor mij is het handel. Ik heb die pandjes gekocht om een even tuele slappe tijd voor mijn bedrijf op te vangen. Maar het is allemaal heel anders gelopen. Ik heb er nu hele maal geen tijd voor". 't Mannetje stelt dat het wel van meet af aan zijn bedoeling is geweest om de huizen weer op te knappen. „Ik wil ze in ieder geval voor de winter nog wind- en waterdicht heb ben en zorgen dat de voorgevels er weer een beetje fatsoenlijk uitzien", aldus 't Mannetje. Hij ontkent niet dat de pandjes nu bepaald geen sie raad zijn voor monumentenstad Zie rikzee maar benadrukt dat hij dom weg geen kans ziet de pandjes aan te pakken. 't Mannetje is, zo leert navraag bij een makelaardij, pas sinds mei dit jaar eigenaar van de pandjes Paar denstraat 18 en 12. Daarvoor stonden beide pandjes echter ook al leeg. De vraag rijst of de gemeente al niet veel eerder in had moeten grijpen. Zondag benadrukt dat de zaak in ieder geval de aandacht van de gemeente heeft. „Maar we hebben er een tijd lang niets aan kunnen doen", aldus Zon dag. Op de opmerking dat een van de panden niet deugdelijk afgesloten is en kinderen in de bouwval zouden kunnen kruipen komt een wat vaag antwoord. „Wij zien ook niet alles, maar als er klachten over komen krijgt het wel voorrang". Als het aan Van der Zwan had gele gen was er al lang iets gebeurd aan de staat van de twee pandjes, de verlich ting in de straat én de schuur tegen over de Concertzaal. Die schuur is ook alweer een aardige tijd geleden door de ABN-bank verkocht aan een Flakkeese aannemer. „Het werd ver kocht onder voorwaarde dat die de schuur op zou knappen. Maar voor zover ik weet is er nog nooit iets aan gebeurd", aldus Van der Zwan.' KERKWERVE - In dorpshuis 't Zuudènde te Kerkwerve wordt morgen, woensdag 8 november, een lezing gehouden over het Gilles de la Tourette Syn droom. De avond wordt verzorgd door dr B. van de Wetering, werkzaam in het Dijkzigt ziekenhuis, in samenwerking met Elly Meuldijk uit Zonnemaire. Van de Wetering probeert tijdens de avond een duidelijke uitleg te geven over dit syndroom. De avond begint om 20.00 uur. kan deze het ook naar zijn leeftijds- en klasgenoten uitleggen, zodat het kind minder gepest wordt. Paardenstaat 18: Niet veel meer dan een bouwval. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie De brand is nu ruim twee jaar gele den, maar veel verder dan het ge brekkig dichttimmeren is men nog niet gekomen. „We zijn in onderhan deling met de eigenaar", aldus L. J. Zondag van de dienst bouw- en wo ningtoezicht van de gemeente Zierik zee. „Maar als er geen ernstige klach ten komen kan de gemeente er verder weinig aan doen op korte termijn". Geen klachten Zondag stelt dat er tot op heden geen klachten zijn binnengekomen over de staat waarin de panden Paar denstraat 18 en Paardenstraat 12 ver keren. Hij tekent daarbij aan dat de gemeente er wel op toe moet zien dat dergelijke bouwvallige pandjes geen gevaar opleveren voor de omgeving, maar volgens hem is dat hier niet het geval. Volgens Zondag heeft de gemeente maar zeer beperkte mogelijkheden om de eigenaar van de verbrande pandjes te bewegen om ze of te slo pen of op te knappen. „Het is wel zo dat ook deze pandjes vallen onder het beschermd stadsge zicht van Zierikzee, dus het is ook weer niet zo dat de gemeente hele maal buitenspel staat", aldus Zon dag. Dwang is volgens Zondag echter het laatste dat de gemeente toe wil passen. „We proberen allereerst sa men met de eigenaar tot een plan te komen. Wij willen daar gewoon weer huizen zien", aldus Zondag. Optimistisch Zondag toont zich redelijk optimis tisch over de toekomst van de ver brande pandjes! „Het is gewoon jam mer dat die huizen er zo bijstaan, maar het is onze ervaring dat we uit eindelijk tot overeenstemming ko men met de eigenaar. Maar dat kost vaak gewoon veel tijd en je hebt als gemeente ook met een heleboel ande re zaken te maken", aldus Zondag. Hij geeft toe dat er eigenlijk al lang iets had moeten gebeuren met de pandjes in kwestie.„Er gelden ei genlijk geen vaste regels voor, maar het is wel zo dat er toch iets zal moe ten gebeuren". Mochten de onderhandelingen vast lopen dan zal de gemeente de eige naar wellicht wel een ultimatum stel len", aldus Zondag. Hij tekent daar bij aan dat dergelijke situaties niet zo eenvoudig zijn. Zo zijn er bijvoor beeld wel subsidies los te weken, maar die zijn vaak weer niet kosten dekkend. 't Mannetje, sinds een half jaar ei- Kenmerkend voor het Gilles de la Tourette Syndroom is dat er sprake is van tics. Deze tics komen nogal eens voor bij kinderen, maar niet ieder kind met tics heeft het syndroom. Tics zijn abrupte, onwillekeurige steeds weer optredende bewegingen van spiergroepen. De bewegingen zijn doelloos. Bij kinderen komen ze vooral voor in het gezicht, bijvoor beeld oogknijptic, een hoofdschudtic of een tic waarbij de ogen wegdraai en. Deze tics kunnen er ook ingewik keld uitzien, bijvoorbeeld een spron getje op de plaats of het een aantal achter elkaar tegen iets aantikken. Zo'n ingewikkelde tic gaat bij het kind vaak gepaard met het gevoel dat te moeten doen, ook wel dwanghan deling genoemd. Tics kunnen ook be staan uit geluiden zoals keelgelui den, snuiven, kuchen of fluiten. Ook het als een automaat nazeggen van wat een ander zegt (echolie) komt voor. Onwillekeurig Om van tics te mogen spreken moe ten de bewegingen onwillekeurig zijn, dus buiten de wil om optreden. Kinderen kunnen zelf goed vertellen als dat het geval is en als ouder is dit ook goed te zien. Toch heeft menig ou der het gevoel dat hun kind het ex pres doet en een leerkracht die niet weet dat het tics zijn, zal het kind om die tics misschien straf geven. Op het moment dat een leerkracht weet dat het verschijnselen zijn die bij het Gil les de la Tburette Syndroom horen, Lukkie Nederhoed-Zijlstra doet beroep op eigen verantwoordelijkheid burgers ZIERIKZEE - Twee witte vlinders op de stoep voor het huis van de familie Nederhoed in Zierikzee. Deze vrolijk dansende vlinders op het grauwe asfalt zijn niet zozeer uitingen van een creatieve geest dan wel aanwijzingen dat de familie Nederhoed tuin en stoep natuurvriende lijk schoonhoudt. „Iets dat iedere burger zou moeten doen om zo zijn steentje bij te dragen aan een schoner mi lieu" wenst Lukkie Nederhoed-Zijlstra, sinds een paar jaar lid van de CDA-fractie in de provinciale staten. Achter die dartelende vlindertjes in de Caustraat gaat een ernstig ver haal schuil, dat van het bedreigde en aangetaste milieu. Lukkie Neder hoed-Zijlstra: „We kunnen met de oplossing van het milieuprobleem niet tot het jaar 2000 wachten. Om te voorkomen dat we het nageslacht met een enorme schuldenlast opzade len moeten we geen korte termijn be langen nastreven maar is een lange termijn aanpak noodzakelijk. De tijd dringt echter want in de tien jaar die ons van het jaar 2000 scheidt moeten we de schade van jaren en jaren goed maken" aldus het Zierikzeese staten lid dat zich in de provinciale staten bezighoudt met milieuzaken. Ofschoon ze tijdens het gesprek duidelijk te kennen geeft de zaak po sitief te willen benaderen blijkt uit haar woorden dat het kiezen voor na tuurvriendelijke middelen en metho den toch vaak een zaak van lange adem is. Het Zierikzeese CDA-staten- lid heeft inmiddels het heft zelf in handen genomen. Voor haar huis in de Caustraat heeft zij in de zomer maanden twee witte vlindertjes aan gebracht om de werknemers van de plantsoenendienst en omwonenden erop te wijzen dat ze haar stoep en tuin natuurvriendelijk schoonhoudt. Bij haar vorige woning werd die stoep voor het huis in het voorjaar door de plantsoenendienst met de spuit onder handen genomen, waar bij een vleugje van het bestrij dingsmiddel onvermijdelijk ook op de planten in de tuin terecht kwam. En dat was iets waar Lukkie Neder hoed-Zijlstra als milieu-statenlid moeite meehad. „Je bent op allerlei gebied bezig met het milieu, dan moet je het in eigen omgeving ook toepassen, motiveert ze haar keuze voor milieuvriendelijke bestrijdings middelen zoals groene zeep ver mengd met een aftreksel van brand netel. Dat het haar ernst is om voor de chemische bestrijdingsmiddelen een milieuvriendelijk alternatief te vin den onderstreept Lukkie Nederhoed door te wijzen op het veelbesproken Nationaal Milieubeleidsplan waarin staat dat het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in openbare groenvoorzieningen en in de land bouw in het jaar 2000 moet zijn terug gebracht tot de helft van de hoeveel heid bestrijdingsmiddelen die in 1980 werd gebruikt. Een hele klus die ze ker in de landbouw problemen op zal leveren door het ontbreken van goede milieuvriendelijke alternatieven. Iets dat het CDA-statenlid ruiterlijk erkent. Alternatieven „Meer onderzoek naar milieuvrien delijke alternatieven is gewenst, want als je iets verbiedt moet je ook met geschikte alternatieven komen" Tegelijkertijd voert ze een aantal ar gumenten aan om aan te tonen dat het gebruik van chemische bestrii- dinsmiddelen ook beperkingen kent. Lukkie Nederhoed: „Over de gevol gen van deze middelen voor de ge zondheid van de mens op langere ter mijn bestaat nog veel onduidelijk heid, terwijl parasieten na verloop van tijd immuun worden voor het middel, waardoor een sterker middel of een grotere hoeveelheid van het middel moet worden gebruikt". Ook het argument dat een chemisch mid del goedkoper is dan een arbeidsin tensieve maar milieuvriendelijke bestrijdingsmethode wordt door Lukkie Nederhoed betwijfeld. Daar bij wordt de prijs die in de toekomst wellicht betaald moet worden voor bodemsanering buiten beschouwing gelaten". Ligt het voor de landbouw, waar de produktie (aangespoord door het EG- beleid) centraal staat wellicht wat moeilijker, individueel kunnen de burgers volgens het CDA-statenlid door een stukje eigen verantwoorde lijkheid voor het onderhoud van ei gen stoep wel een bijdrage leveren aan het terugdringen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen door de gemeenten. Nu het milieu een belangrijk aan dachtsveld van de rijksoverheid is ge worden zal dit volgens het statenlid ook zijn weerslag hebben op het ge meentebeleid, waarin het milieu vol gens haar ook een belangrijker plaats zal gaan innemen. Tbt nu toe werden initiatieven om de gemeente aan te zetten tot een milieuvriendelij ke aanpak zoals het wieden van on kruid en het planten en onderhouden van bodembedekkende planten als te arbeidsintensief en dus te duur ter zijde geschoven. Lukkie Nederhoed: „Financiën zijn altijd het grote breekpunt. Het geld is er echter wel maar het is meer een kwestie van pri oriteiten. De gemeente zal dan ook inventief en creatief moeten zijn om met wellicht minder middelen goede oplossingen te realiseren". Verantwoordelijkheid Vanuit haar standpunt dat de over heid niet alles'kan en dat ook be drijfsleven en burgers elk hun eigen verantwoordelijkheid op milieuge bied hebben heeft het CDA-statenlid een oplossing, die teruggrijpt op een traditie die dreigt te verdwijnen. Waar het vroeger goed gebruik was om de stoep regelmatig te schrobben of in de wintermaanden sneeuwvrij te houden blijkt die traditie tanende te zijn. Als het aan Lukkie Nederhoed- Zijlstra ligt wordt die oerhollandse stoepjestraditie omwille van het mi lieu nieuw leven ingeblazen. „Je zou met elkaar af kunnen spreken om het eigen terrein schoon te houden. Wan neer iedere burger een strook van vijf meter rond het eigen huis (milieu vriendelijk) schoon zou houden dan zou Nederland een proper land zijn". Het statenlid denkt daarbij aan het aanbrengen van een bepaalde marke ringstegel waaruit blijkt dat de stoep op milieuvriendelijke manier wordt gereinigd van gras en „onkruidjes". Een milieuvriendelijke strategie die de gemeente minder kost, maar die van de burger wel een stukje verant woordelijkheid vraagt. Of iedereen bereid zal zijn om de stoep met groene zeep en een mesje te lijf te gaan is iets waarover Lukkie Nederhoed nuchter denkt, te meer omdat ze weinig voelt voor het instel len van sancties wanneer burgers het laten afweten, ,,'t Lijkt idealistisch maar ik denk dat het moet kunnen, 't Is een kwestie van anders leren den ken. Als ik met mijn groene zeep met brandnetel de luizen te lijf ga dan wordt er wel een beetje lacherig over gedaan, maar toch zijn de reacties best positief. Ik heb de indruk dat men de kat nog een beetje uit de boom kijkt. Dat is niet erg want ik wil best bewijzen dat het kan" aldus Lukkie Nederhoed die daarnaast ook graag zou zien dat gemeenten het ge bruik van chemische bestrijdings middelen zouden beperken dan wel uitbannen. Dat er door de Zeeuwse gemeenten nog veelvuldig gebruik wordt ge maakt van chemische bestrijdings middelen blijkt uit het begin '88 ver schenen rapport Onkruidbestrijding door de Zeeuwse gemeenten van de Zeeuwse Milieufederatie. Daaruit blijkt dat er gemeenten waren die een veelheid van dergelijke middelen ge bruikten. Zierikzee kwam er in dat overzicht met een middel (Simazin) en een ge middeld gebruik van 0,8 kilo per ha niet slecht vanaf. Een constatering die zeker ook voor Westerschouwen opgaat. Toch plaatst Lukkie Neder hoed-Zijlstra hier ook een kantteke ning bij. Zeker Simazin is één van de minst schadelijke middelen, maar de effecten op langere termijn ervan voor de gezondheid alsmede ook voor de bodemorganismen zijn niet be kend. Het mag dan wel een snelafbre- kend middel zijn. Bekend is dat er na jaren nog afbraakresten in de bodem aanwezig zijn aldus het CDA-staten lid. Echt ideaal is het middel dan ook niet. Voor deze kinderen is het mogelijk om de tics te onderdrukken, wat voor hen een boel narigheid scheelt. Maar dit onderdrukken kan ook heel ver moeiend zijn met als gevolg dat er een mogelijkheid is dat de tics ver sterkt terug kunnen komen. De tics kunnen optreden in een tijd van ont spanning, maar ook in een periode van veel spanning. Er is sprake van het Syndroom van Gilles de la Tou rette als de tics steeds terug komen, de ene soort tics de andere afwisselt, er sprake is geweest van geluidtics, er geen (andere) neurologische oor zaak voor tics gevonden is en de tics al minstens een jaar bestaan. Het is gebleken dat de symptomen van een GTS-patiënt nogal eens in de familie voorkomt: sommige van die familieleden blijken ook een Tburette syndroom te hebben zonder dat ze dit wisten of er veel last van hebben. Het is nog niet bekend hoe het komt dat de één er zoveel meer last van heeft dan de ander. Een kind met een Tou- rette-syndroom heeft de aanleg tot tics in zich. De oorzaak is in aanleg reeds aanwezig en kent geen psycho logische oorzaak. De tics zijn iets an ders dan gewoonten. Psychologische, opvoedkundige en medicamenteuze maatregelen zijn nodig in de begelei ding van Tourette patiëntjes, maar de handicap zelf wordt daar niet mee ge nezen. Dr. Van de Wetering houdt zich al een aantal jaren bezig met een onder zoek naar erfelijke eigenschappen van GTS. Dit gebeurt in samenwer king met andere landen. Dit om een afdoende medicijn te kunnen ontwik kelen, waardoor het voor een Touret- te-patiënt een stuk makkelijker is om met deze handicap om te gaan en te leven. Ook de Stichting Gilles de la Tourette, postbus 925 te Rhoon is een Nederlandse patiëntenorganisatie die onder andere zeer actief bij on derzoek betrokken is. Belang Van het grootste belang is het voor de mensen die met deze handicap moeten leven en hun familie en vrien den, dat een ieder die er mee te ma ken krijgt, beroepsmatig of privé, nu eindelijk eens meer begrip krijgt voor dit syndroom. Een witte vlinder op de stoep is meer dan alleen maar 'n leuk iets. het geeft aan dat de bewoner van het huis 'n voorstander is van 'n milieuvriendelijk onderhoud van tuin en stoep. (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers 1 0,80. De abonnementspfljzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT.W,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3