PvdA en VVD bezorgd over Neeltje Jans Gunstige perspectieven voor natuur in het Krammer-Volkerak Ongeluk met veel glas op de weg WATERSTANDEN Begin bouw landhuizen Schuddebeurs DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Fietser gewond bij aanrijding Politie Terneuzen houdt inbrekers en heler aan Voor MMH naar Deurloo ZIERIKZEE - De 77-jarige C. Z. uit Oosterland moest worden opgenomen in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis nadat hij werd gewond hij een aanrijding op de Nieuwe Kooiweg voor Zierikzee. Het ongeluk gebeurde maandagmorgen om ongeveer 10.30 uur en zou volgens de politie zijn veroorzaakt doordat de 77-jarige Oosterlander onwel werd terwijl hij zijn personenauto bestuurde. Zijn auto reed daardoor met een boog op de rijstrook voor het tegemoetkomend verkeer in de richting van de sloot. A. W. P. H. uit Sint Willibrord die daar kwam aanrijden met een personenauto plus aanhangwagen kon de plotseling voor hem opdoemen de personenauto van de bejaarde Oosterlander niet meer ontwijken. Hij reed de auto in volle vaart in de flank aan. Omdat de aanhangwagen van de Brabander was beladen met ruiten ontstond op het wegdek een ravage van kapotgebroken glas. De politie leidde het verkeer er om heen. De auto van de Oosterlander werd door de aanrijding zo zwaar beschaaigd dat Hij moest worden weggesleept. Z. zelf werd met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis. ZIERIKZEE - Van de grotere fracties binnen het pro vinciaal bestuur van Zeeland hebben met name de PvdA en de VVD hun bezorgdheid uitgesproken over het feit, dat er op Neeltje Jans vooralsnog niets van de grond lijkt te komen. Wat de VVD betreft is de NV Neeltje Jans het luierstadium nog niet ontgroeid en de socialisten la ten weten ongerust te zijn over de stagnatie in de voort gang van het project. De PvdA vraagt in haar algemene beschouwingen op de begroting voor 1990 de verantwoordelijke gedepu teerde (Ventevogel - red.) tekst en uit leg te komen geven. ,,De provincie heeft dit project reeds een forse fi nanciële injectie gegeven. Staat dit in verhouding tot de perspectieven? Wa re het niet beter het hele eiland aan de natuur te gunnen, dan heeft het in ieder geval voor domeinen geen fi nanciële waarde?", aldus de socia listen. De WD-fractie besteedt in het hoofdstuk recreatie in vergelijking met de andere politieke stromingen de meeste aandacht aan Schouwen- Duiveland. Allereerst vragen de libe ralen zich hardop af of het toeristisch-recreatieve beleid van Zeeland goed draait. Wat is er bij voorbeeld te zeggen over het al dan niet slagen van de zozeer nagestreef de seizoensverlenging? De VVD heeft het antwoord niet en verbaast zich er over dat de provinciale WV hierover geen cijfermateriaal heeft. De provinciale WV fucntioneert in de ogen van de VVD overigens maar matig. De liberalen wijzen er in de al gemene beschouwingen op, dat er meer mensen 'ontslag nemen dan nor maal genoemd mag worden. De frac tie wijst in haar algemene beschou wingen op knelpunten als de wegenstructuur op Schouwen-Duive- land, het ontbreken van goede ver- blij fsopvang voor recreanten bij de Brouwersdam en de Veerse Dam. Ook het ontbreken van goede opvang van overwinterende caravans en.campers op Schouwen mag een knelpunt ge noemd worden. Er moet wat deze fractie betreft dus nog veel gedaan worden. Gede puteerde staten moeten met een ac tieplan op tafel komen, waarin de aanval geopend wordt op de knel punten. Eerst moet dat opgelost wor den, alvorens er meer toeristen naar Zeeland getrokken worden. ,,Wij - zo schrijft de WD-fractie - hebben oog voor de economische voordelen van het toerisme, maar denken dat die voordelen alleen blijvend gereali seerd kunnen worden als het te bie den produkt als kwalitatief goed wordt ervaren door de toerist". In die zin neigt de WD-fractie naar een beleid voor de komende jaren dat er in de eerste plaats op gericht is de knelpunten op te lossen en daarmee de kwaliteit te verbeteren. De lijstverbinding RPF/GPV is ook bezorgd over het uitblijven van infor matie over de ontwikkeling van Neel tje Jans. Deze fractie denkt dat er meer mogelijk is op Neeltje Jans dan nu wordt gedacht. Zo denkt de fractie aan een jachthaven aan de zeezijde en een hotel- en congresaccommodatie. ZIERIKZEE - De 62-jarige F. M. uit Zierikzee werd gewond bij een aan rijding die onstond toen hij met zijn fiets de Lange Blokweg te Zierikzee overstak. Hij moest worden opgeno men in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. Het ongeluk gebeurde maandag middag om ongeveer 16.45 uur. F. M. kwam met zijn fiets vanuit de Emil Sandströmweg gereden. Bij het kruispunt met de Lange Blokweg stopte hij om voorrang te geven aan diverse auto's. Maar toen hij daarna met zijn fiets de weg overstak bleek dat toch nog te snel te zijn. Een perso nenauto bestuurd door W. C. D. uit Dreischor die vanaf de rotonde kwam kon de overstekende fietser niet meer ontwijken. Hij schepte F. M. De man moest met verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Zijn fiets werd totaal vernield. De auto van W. C. D. had door de aanrijding deuken in de motorkap en het dak en de voorruit was kapot. TERNEUZEN - De gemeentepoli tie van het Zeeuwsvlaamse Terneu zen denkt met de aanhouding van een in deze regio verblijvend Bul gaars echtpaar, een Joegoslaaf en een Belg een internationale inbrekers bende op het spoor te zijn gekomen. De Belg wordt verdacht van heling. In totaal zijn in de afgelopen vier weken in de gemeente Terneuzen ruim 50 inbraken gepleegd, waarvan het trio wordt verdacht. De buit be loopt enkele honderdduizenden gul dens. De bende stal voornamelijk gouden en zilveren sieraden uit wo ningen, tijdens de afwezigheid van de bewoners. In de woningen van de verdachten is een deel van de buit teruggevon den. Advertentie Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wèmeldinge Doodtij 8 november Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 8 november 10.05 110 03.55 - 92 23.05 143 16.25 -127 9 november 11.30 121 05.10 - 97 17.45 -136 8 november 09.10 104 03.20 - 83 21.55 135 15.20 -119 9 november 10.15 115 04.15 - 89 23.00 156 16.30 -129 8 november 10.15 121 03.45 - 97 23.05 154 16.15 -132 9 november 11.30 131 05.10 -103 17.40 -143 8 november 10.15 124 04.00 -102 23.10 158 16.25 -139 9 november 11.40 137 05.15 -108 17.45 -148 ZIERIKZEE - Als sluitstuk van de Deltawerken is het Krammer-Volkerak in 1987 door de aanleg van de Phi- lipsdam afgesloten van de zee. Nu wordt het een zoetwa- termeer met grote, drooggevallen gebieden (schorren) langs de randen. De scheepvaartroute van Rotterdam naar Antwerpen loopt door het Krammer-Volkerak. Na de afsluiting is het Krammer-Volkerak door minister Braks van landbouw en visserij aangewezen als beschermd- en staatsnatuurmonument. Sindsdien wordt er gewerkt aan een plan voor het beheer van het ge bied, de zogenaamde beheersvisie. Over het concept van deze beheersvi sie heeft de Natuurbeschermingsraad op verzoek van minister Braks een advies uitgebracht. gunstige ontwikkeling van de natte gebiedsdelen in de weg. Door actief biologisch beheer kan weliswaar een aanzienlijke verbete ring van de waterkwaliteit (in het bij zonder het nutriëntengehalte) wor den bereikt, maar de overige veront reinigingsbronnen blijven een be dreiging vormen voor het ecosy steem. Daarom is de raad voorstan der van verdergaande maatregelen voor oeverbescherming voor de drooggevallen gronden dan in de con- cept-beheersvisie worden voorge steld. O ever b escherming Oeverbescherming is in eerste in stantie noodzakelijk voor bescher ming van de drooggevallen gronden tegen erosie. De Natuurbescher mingsraad bepleit in aanvulling pp de beheersvisie een zodanige uitvoe ring van de oeverbeschermende constructies, dat deze tegelijkertijd •ook een waterkerende functie heb ben. Hierdoor kan een hydrologische afscherming van de drooggevallen gronden worden verkregen ten -op zichte van het open water. In de afgeschermde gebieden, met name in de voormalige kreken, kan hierdoor het regenwater langer wor den vastgehouden en zullen spontane overstromingen optreden. Naar het oordeel van ae raad kunnen er onder deze omstandigheden zeer waarde volle levensgemeenschappen, zoals rietoevers, wilgevloedstruweel en moerasbos tot ontwikkeling komen op de drooggevallen gronden. De Natuurbeschermingsraad vindt dat uit oogpunt van natuurontwikke ling voor alle drooggevallen gronden zoveel mogelijk een zelfde type be heer zou moeten worden gevoerd. Daardoor wordt de eenheid binnen het gebied als geheel versterkt. In de beheersvisie wordt echter gekozen voor verschillende typen beheer voor enkele deelgebiedeA, zoals voor de Slikken van de Heen-west en voor de Dintelse Gorzen. De raad is van me ning dat op deze punten de beheersvi sie aangepast zou moeten worden. Ontwikkeling In dit advies doet de Natuurbe schermingsraad uitspraken over de gewenste ontwikkeling van het ge bied. Zo is de raad van mening dat de perspectieven voor de natuur op de drooggevallen gronden zeer gunstig zijn. Hier dient „spontane ontwikke ling" zoveel mogelijk te worden na gestreefd, met als doel de ontwikke ling van een groot samenhangend rivierbegeleidend ecosysteem. De raad spreekt echter zijn be zorgdheid uit over de kwaliteit van het oppervlaktewater, zowel nu als in de nabije toekomst. De doorvoer van verontreinigd water uit het Hol lands Diep, de drukke scheepvaart en de lozing van polderwater in West- Brabant staan volgens de raad een DEN HAAG - De Consumentebond is blij met de schadevergoeding die het Amerikaanse hooggerechtshof heeft toegekend aan de slachtoffers van het Dalkonschild. De bond heeft voor 1456 Nederlandse en Belgische slachtoffers via Amerikaanse advo caten in de Verenigde Staten schade claims ingediend, aldus woordvoer der Van der Meijden in een reactie. NEW YORK - Vladimir Horowitz, de Amerikaanse pianist die zondag overleed, wordt in Italië begraven. Dit heeft een begrafenisonderneming in New York meegedeeld. Horowitz, die 85 geworden is, krijgt zijn laatste rustplaats in Milaan in het familie graf van zijn vrouw, Wanda. SCHUDDEBEURS - Op dit moment zijn veertig van de in totaal 46 kavels grond verkocht waarop in Schuddebeurs landhuizen mogen worden gebouwd. De bouw van drie landhui zen is inmiddels begonnen. De exploitant van het ter rein, makelaar J. Bij de Vaate uit Zierikzee ver wacht dat de overige zes kavels binnenkort ook worden verkocht. Het feit dat de verkoop van de laat ste zes kavels grond zo lang op zich laat wachten komt volgens hem niet omdat de kavels onverkoopbaar zou den zijn vanwege een minder gunsti ge ligging. „Op dit moment zijn er geen opties op de grondkavels die nog niet verkocht zijn. Maar dat kan zo weer veranderen want wekelijks ko men weer nieuwe telefoontjes binnen van mensen die informatie willen over aankoop van de grondkavels". f Bosgebied Zoals bekend ligt het terrein waar op landhuizen mogen worden ge bouwd in een bosgebied aan de Don- kereweg te Schuddebeurs. Mensen die daar een kavel grond kopen ne men tevens de verplichting op zich om de bomen die op hun grondgebied staan in stand te houden en te onder houden. Dat staat in de exploitatie overeenkomst die de gemeente Brou wershaven heeft gesloten met exploi tant Bij de Vaate. Volgens hoofd dienst gemeentewer ken Brouwershaven, ing J. H. M. Beek is het heel gebruikelijk dat de meest aantrekkelijk gelegen kavels grond het eerste worden verkocht. „De krenten worden altijd uit de pap gepikt. De kavels die vanwege hun grootte, hun ligging nabij de weg of de bebouwing wat minder aantrekke lijk lijken worden het laatst ver kocht. Maar ik verwacht niet dat er ooit een stuk grond in het betreffende gebied onverkoopbaar zal zijn". Bouwactiviteiten De bouwactiviteiten die momen teel plaatsvinden betreffen drie land huizen. Naar verwachting kan bin nenkort worden begonnen met de bouw van nog zeven landhuizen want bij de gemeente Brouwershaven zijn de voorbereidingen in volle gang voor het in orde maken van nog zeven bouwvergunningen. De mensen die op het landhuizenterrein in Schudde beurs een kavel grond kopen zijn ver plicht om daarop binnen een bepaal de tijd ook een huis te laten bouwen zodat de bouwactiviteiten op het ter rein aan de Donkereweg nog wel even zullen voortduren. November/december Neeltje Jans Expositie Cee's de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Tbt en met 25 november Burgh-Haamstede Tentoonstelling Muziek en Zang in de Westhoek, toen en nu in de Bewaer- schole. Geopend maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Ouderenbijeenkomst NCVB. Zalen centrum van de Nederlandse Her vormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Commissievergadering publieke wer ken. Stadhuis. 19.30 uur. Ren esse Unicef-middag speeltuin de Dreef. 12.00-17.00 uur. Nieuwer kerk Commissie financiën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Donderdag 9 november Zierikzee Najaarsvergadering ANBO Zierik zee. Graanbeurs. 14.00 uur. Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene ledenvergadering Rode Kruis. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 9 tot en met zaterdag 11 november Oosterland Vogeltentoonstelling van W De Koli brie in de Oosterhof, donderdag van 20.00 tot 22.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 10 november Zonnemaire Concert harmonie en drumband Nut en Uitspanning in dorpshuis. 19.30 uur. Dreischor Verkoop Welfare Rode Kruis. Plaet- senhuys. 14.00-16.00 uur. Poppentheater Faulty Optic in jonge rencentrum Brogum. 20.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering Culturele Ver eniging met voorstelling Mooi Bruin door Toneelvereniging Ouwerkerk. 20.00 uur. Oosterland Lezing SGP en de sport. Vergaderzaal Gereformeerde Gemeente 19.45 uur. Zaterdag 11 november Zierikzee Voorstelling Kaas, solotoneel Her man Verbeeck, in de Concertzaal. 20.00 uur. Scharendijke Leden Chr. Gem. Zangvereniging Sursum Corda met oliebollen langs de deur. Vanaf 09.30 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier, vanaf 09.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Voorstelling Mooi Bruin door Toneelvereniging Ouwerkerk. 20.00 uur. Maandag 13 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Vergadering Willibrordus Parochie raad in parochiecentrum. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering marktcommissie. Ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 14 november Zierikzee Voorlichtingsavond over Plan Oort in Huis van Nassau. Aanvang 20.00 uur. Ouderavond Theo Thijssenschool. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Algemene ledenvergadering WV Burgh-Haamstede. Hotel Haamstede. 20.00 uur. Woensdag 15 november Scharendijke Vergadering werkgroep evenementen Scharendijke - Ellemeet - Eikerzee en Looperskapelle. De Putmeet. 20.00 uur. Vrijdag 17 november Zierikzee Algemene ledenvergadering volks tuinvereniging Kaaskenshof. Graan beurs. 19.30 uur. Zaterdag 18 november Oosterland Contactbijeenkomst voor verstande lijk gehandicapten door gehandicap ten van de Gereformeerde Gemeente afdeling Flakkee, Schouwen en Tho- len. Zaal kerkgebouw Gereformeerde Gemeente, St. Joostdijk 12. Aanvang 14.15 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste 13.30 tot 16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL ómó-iëSSS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2