Zeeuwse PvdA blijft zwijgen over tolvrije Zeelandbrug Minder geld voor verbetering van woningen en woonhuismonumenten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwbouw woningen Nieuwerkerk begonnen WA> ÜBM WD- pa BPFM BR** Simons nu officieel lid van het kabinet Weg over Oesterdam officieel in gebruik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Landhuizen Paardenstraat Video Basketbal In Schuddebeurs is begonnen met de bouw De bouwvallige pandjes in de Zierikzeese Hel videoieam de Wieken heel vooriaan Wie- Hel eerste basketbalteam van Mevo'80 boekt Paardenstraat worden wellicht in 1990 aange- ken Omroep Stichting. (Pag. 4). een monsterzege met 56-38. (Pag. 9). pakt. (Pag. 3). van de eerste nieuwe landhuizen. (Pag. 2). DINSDAG 7 NOVEMBER 1989 I46s(e jaargang Nr. 24640 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Spreken is zilver, zwijgen is goud. Spreekwoord In totaal 19 woningen aan de Plataanstraat en Muyeweg NIEUWERKERK - Aan de Pla taanstraat en de Muyeweg te Nieu werkerk is men begonnen met de bouw van een aantal nieuwe wonin gen. Het bouwplan omvat in totaal 19 woningen waarvan het groot ste gedeelte naar verwachting in de zomer van 1990 gereed zal zijn. Het gaat om zes huurwoningen van het type bejaardengeschikte huizen die worden gebouwd door de Christe lijke Woningbouwvereniging Schou- wen-Duiveland. Vijf premie-A wo ningen die worden gebouwd door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en acht vrijstaande woningen die door particulieren kunnen worden gebouwd. Volgens hoofd dienst gemeentewer ken Duiveland, D. A. Haak zijn op dit moment drie van de acht premie-A woningen verkocht. Deze woningen worden in een rijtje gebouwd. De be jaardengeschikte huurwoningen wor den toegewezen aan woningzoeken den die staan ingeschreven bij de Christelijke Woningbouwvereniging. Volgens de voorzitter van deze ver eniging, B. de Groot zijn er op dit mo ment nog geen zes inschrijvingen. Maar hij verwacht dat dat snel zal veranderen wanneer bekend wordt welke mogelijkheden de woningen bieden. „De ruimte ervan lijkt op die van een bungalow. Met mogelijkhe den om de kinderen te ontvangen en deuren die zo breed zijn dat ook een rolstoel erdoor heen kan rijden". De huur van de bejaardengeschikte wo ningen wordt bruto 550 gulden per maand. Het bouwplan omvat verder acht kavels grond die door de gemeente Duiveland worden verkocht aan par ticulieren die daar een vrijstaande woning willen bouwen. Op dit mo ment is een kavel grond verkocht en is optie genomen op een tweede ka vel. Ten behoeve van al de nieuwe bouwactiviteiten zijn de Plataan straat en de Muyeweg de afgelopen tijd verlengd. Naar verwachting is de bouw van de bejaardengeschikte huurwoningen en de j>remie-A wo ningen in de zomer van 1990 gereed. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot woensdagavond: Regen en wind Vannacht nog plaatselijk mist en een minimumtemperatuur van 7 gra den aan de kust tot omstreeks 3 gra den in het binnenland. Overdag veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra den. Zuidenwind, toenemend tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 11 nov.: Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min .temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 nov. Zon op 07.47, onder 17.00 Maan op .14.48, onder 01.01 9 nov. Zon op 07.49, onder 16.58 Maan op 15.02, onder 02.26 Volle Maan: 13 november (06.51) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het komende etmaal wordt ons weer bepaald door een ac tieve Oceaanstoring, die morgen bo ven ons land wordt verwacht. Vooral vanavond kan het op veel plaatsen nog misten. Maar in de loop van de nacht komt er geleidelijk wat meer wind zodat de mist optrekt. De mini mumtemperaturen lopen uiteen van 7 graden aan de kust tot omstreeks 3 graden in het binnenland. Morgen overdag is er veel bewol king en wordt er flink wat regen ver wacht. De middagtemperaturen lig gen rond de 11 graden. De wind, die in hoofdzaak uit het zuiden waait neemt boven land toe tot vrij krach tig, windkracht 5 en aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, kracht 7. DEN HAAG - Nederlandse com mandos oefenen sinds enige tijd op Budel met ultra-lichte vliegtuigen, zogenaamde ULV's, zo heeft defensie voorlichting meegedeeld. De land macht heeft vier Omega/Lotus 18 toestellen van de Westduitse firma UPM/Sauer aangekocht, voor een be drag van ca. 30.000 gulden per stuk. ZIERIKZEE - Zoals gemeld in de maandag-editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode is drs. Hans J. Simons - oud-in woner van Renesse - nu offi cieel staatssecretaris van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur. Het ministerie wordt ge leid door minister Hedy d'An- cona. Simons is zoon van de vroegere huisarts in Renesse. Drs. H. J. Simons (41) was sinds 1982 PvdA-wethouder in Rotterdam. Hij had in de Maas stad onderwijs, culturele min derheden en de coördinatie van het werkgelegenheidsbeleid in zijn portefeuille. Simons doorliep in Zierikzee de HBS. Daarna studeerde hij politicologie (tot en met het kandidaatsexamen) en sociolo gie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In 1972 behaalde hij het doctoraal. Twee jaar werkte hij vervol gens als projectleider bij een vormingscentrum voor volwas senen. Daarna was hij beleids- adviseur en later directiesecre taris bij het instituut voor kunstzinnige vorming. In 1974 werd Simons gekozen in de gemeenteraad van Rotter dam als lid van de PPR. Na een onderbreking van bijna een jaar keerde hij in 1978 terug in de raad, maar toen als PvdA- lid. In 1982 werd hij wethouder. Simons was van 1977 tot 1982 tevens lid van de harmonisatie- raad welzijnsbeleid. Door uitkering knelpuntenpotje blijft schade voor Zierikzee beperkt ZIERIKZEE - Door de drie ton uit het provinciale knel puntenpotje moeten de bedragen die Zierikzee voor wo ningverbetering en de restauratie van woonhuismonu menten heeft gereserveerd niet echt noemenswaardig worden bijgesteld. Tot deze conclusie kwam burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs maandagavond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, in dustrie, recreatie en toerisme, waarbij de verdeling van de gelden voor de stadsvernieuwing ter sprake kwam. Tot nu toe ontving Zierikzee in het kader van de stadsvernieuwing steeds rechtstreeks geld van het rijk. Door het aanscherpen van de criteria om als fondsgemeente te worden er kend viel Zierikzee vorig jaar uit de boot. In het vervolg zouden de gelden via de provincie naar Zierikzee wor den doorgesluisd, waarbij zo'n twin tig procent van het bedrag door de provincie in een knelpuntenpot zou worden gedeponeerd. Schade Doordat recent bekend werd dat Zierikzee uit deze knelpuntenpot drie ton krijgt blijft de schade van de gewijzigde status van Zierikzee dit jaar beperkt, zo viel uit de woorden van burgemeester Asselbergs op te maken. ,,De bedragen zijn wel bij gesteld naar niet noemenswaardig" omschreef Asselbergs de gewijzigde bedragen voor woningverbetering (twee ton in plaats van de geplande 2,5 ton) en de restauratie van woon huismonumenten (2,5 ton in plaats van drie ton). Ondanks de blijdschap over de uitkering van drie ton uit het provinciale knelpuntenpotje, waar door de tweede fase van de herinrich ting van de binnenstad naar voren kan worden geschoven heerste er zijns inziens ook een beetje treurnis omdat zo zei de commissievoorzitter „Zierikzee het nu moet hebben van toevallige meevallers". Milieuhinderlijk Voor verbetering/groot onder houd/vervangende nieuwbouw door Beter Wonen is een bedrag van 170.000 gulden gereserveerd terwijl voor de verhuis- en herinrichtings kosten van huurders van woningen die in het kader van de stadsvernieu wing worden verbeterd een ton wordt gerserveerd. PvdA-commissielid M. R. de Jong-Van Loo vroeg zich af waarom de verplaatsing van milieu- hinderlijke bedrijven vanuit de bin nenstad deze keer niet op deze verde- lingslijst voorkwam. „Het lijkt me verstandig hiervoor te reserveren" motiveerde de sociaaldemocrate haar vraag. Burgemeester Asselbergs was het helemaal met de argumentatie van mevrouw De Jong-Van Loo eens maar stelde nuchter vast dat de pot bijna leeg is. Volgens Asselbergs zijn er ook andere zaken zoals bij voorbeeld het gebouw in de Manhuisstraat waar voor de gemeente moet reserveren terwijl ook het opruimen van ver vuilde grond een hoge prioriteit zal krijgen. Mevrouw De Jong-Van Loo conclu deerde hieruit dat het niet voorko men van de post verplaatsing milieu- hinderlijke bedrijven niet langer hoge prioriteit heeft. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) was echter van mening dat een goed mi lieubeleid vraagt om een regelmatig aangevulde reserve. Het mocht dan allemaal wel waar zijn, het feit dat Zierikzee minder inkomsten uit het fons voor de stadsvernieuwing heeft is een gegeven en dwingt, zo voerde de WD-er J. J. Geleijnse aan, tot het maken van keuzes. „Nu de spoeling dunner is, is het voor woningverbete raars zaak om voor het verkrijgen van een tegemoetkoming tijdig aan de bel te trekken" aldus de liberaal. Poortambacht De commissieleden konden aan de hand van een aantal tekeningen ook een indruk krijgen hoe Poortam bacht 9 (het gebied dat ten zuidoosten van de bungalowwijk in de omgeving van de Kokmeeuwstraat is gepland) is opgezet. Stedebouwkundig advi seur ir. V. van Hezik gaf enige tekst en uitleg over deze nieuwe woonwijk waaraan nu Poortambacht 7 (bunga lows) en 8 (woningwet- en premie A- woningen) binnen afzienbare tijd vol gebouwd zijn zeker behoefte zal zijn. De nieuw geplande wijk, die deel uit zal gaan maken van het toekom stige woongebied Poortambacht Zuid voorziet in 38 wat duurdere wonin gen. Met het gereedkomen van dit nieuwe woongedeelte van Poortam bacht aan de zuidzijde moet voor de eerstkomende jaren in de woningbe hoefte kunnen worden voorzien. Het gefaseerde bestemmingsplan met bungalows aan de noordkant met aangrenzend een overloopzone indien Poortambacht 8 volgebouwd is voor het gemeentebestuur de mogelijkeid om na verloop van tijd (medio de ja ren negentig) te zien of uitbreiding in de westelijke dan wel oostelijke zijde wenselijk is. Logisch De commissie was zonder meer unaniem in haar steun voor dit plan, dat bestempeld werd als een logische uitbreiding van de wijk. Wel wees mevrouw De Jong-Van Loo op de ge varen van een watergang in het nieu we woongebied. Daaraan valt vol gens directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel gezien de drainage en afwatering niet te ontkomen. De an dere commissieleden zagen vooral ook positieve aspecten (als bindend geheel van de wijk) aan de water gang, die op geruime afstand van het voetpad komt te liggen. De liberaal Geleijnse voorzag ech ter een ander probleem en wel op ver keerstechnisch gebied. Zijn zorg richtte zich op de Laan van Saint Hi- laire tussen de provinciale weg en de Haringvlietstraat, dat volgens Ge leijnse een „bottleneck" wordt. Dat er aan dat stuk het nodige moet wor den gedaan werd door Asselbergs er kend. De middelen ontbreken echter om dat in de eerste helft van de jaren negentig te doen. Behalve het bestemmingsplan voor 'Poortambacht 9, dat mogelijk nog de ze maand ter visie wordt gelegd stel de de commissie zich positief op wat betreft het bestemmingsplan voor het nieuwe diensten- en bedrijventer rein aan de Boerenweg (fase 1) dat aansluit op het huidige terrein het Haringvlietplein dat gelet op de ver zoeken aardig vol raakt. Ook de be stemmingsplannen voor de Lange Blokweg en dat voor de herziening van Poortambacht 7 werd door de commissie positief beoordeeld. AMERSFOORT - De PvdA kan gaan regeren met het CDA. Het PvdA-formatiecongres heeft una niem onder donderend applaus „ja" gezegd tegen het resultaat dat PvdA- leider Kok en diens mede-onderhan delaar Wöltgens uit de formatie- besprekingen met het CDA hebben gesleept. Een ongekend meegaand congres gaf de fractie tot maandag nagenoeg geen terechtwijzing voor de compromissen die met het CDA in het regeerakkoord zijn overeengekomen. THOLEN - De Commissaris van de Koningin in Zeeland dr. C. Boertien heeft officieel de weg over de Oesterdam open gesteld. De rijbaan over de dam is de laatste grote verbin ding die in Zeeland op het pro gramma stond, zo zei gedepu teerde J. D. de Voogd. De Oesterdam, één van de laatste afsluitingen in het ka der van de Deltawerken ver bindt Tholen en Zuid-Beve land. De dam scheidt sedert eind 1986 het zoeter wordende Zoommeer van de zoute Oos- terschelde. De 14,5 kilometer lange verbinding kostte de pro vincie 25 miljoen gulden. De reis van Tholen naar Zuid- Beveland die voorheen door Brabant voerde is door de aan leg van de rijbaan over de Oesterdam met 13 kilometer verkort. De burgemeesters van beide overkanten toonden zich eens gezind over de economische voordelen van de Oesterdam- verbinding. Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal wees in verband hiermee op de schaal- en schelpdiercultuur in Yerseke, die nog steeds bloeit dankzij het besluit de Ooster- schelde open te houden. De Oesterdam vormt een uitvloei sel van dit besluit. Door de ver betering van de infrastructuur op Tholen kiezen volgens bur gemeester H. van der Munnik meer bedrijven voor Tholen als vestigingsplaats. Beide burgemeesters bleken ook op een lijn te staan waar het de omstreden recreatie langs de Oesterdam betreft: surfen, zwemmen, pieren ste ken en het snijden van zee groenten zou, mits goed gere guleerd. in de Oosterschelde mogelijk moeten zijn. kwijtschelden van de schuld op de Zeelandbrug". Schouwen-Duiveland krijgt daardoor volgens de fractie een maximum van mogelijkheden binnen de bestaande structuur ten aanzien van alleweersvoorzie- ningen. De regio moet planolo gisch in de gelegenheid worden gesteld om hoogwaardige dienst verlenende bedrijven aan te trek ken middels het ontwikkelen van zichtlokaties bij het kruispunt S7-N39. Verder sluit de SGP zich aan bij gedeputeerde staten om de Zee landbrug in de aangekondigde no titie te bespreken. De fractie van de RPF/GPV ziet afschaffen van de tol voorlopig nog niet zitten. Kwijtschelding van de gelden is niet op z'n plaats. De PPR tenslot te rept met geen woord over de toe komst van de Zeelandbrug. Speeltuin D'66 gaat in haar algemene be schouwingen het uitvoerigst in op de Zeelandbrug-problematiek. De fractie wijst op de positie van Schouwen-Duiveland als minst geïndustrialiseerd deel van Zee land. „Kiest de provincie voor Schouwen als speeltuin voor de randstad of kiest men niet voor deze ontwikkeling?". D'66 noemt de Zeelandbrug als tolweg een van de belemmeringen voor de toe komst van het voormalige eiland. „Onze fractie is van mening dat er op zo kort mogelijke termijn een schuld aan Schouwenmoet wor den afgelost en dat impliceert dan het niet af laten lossen maar Alleen WD en D'66 duidelijk voor afschaffen tol De Zeelandbrug blijft voorlopig een financiële barrière voor de bevolking van Schoitwen-Duiv eland. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In tegenstelling- tot de VVD en D'66 blijft de provinciale fractie van de PvdA zich in haar algemene beschouwingen op de vlakte houden ten aanzien van de Zeelandbrug. De liberalen wijzen nogeens op hun eerder ingeno men standpunt, dat de brug tolvrij moet worden en D'66 spreekt zelfs van het inlossen van een schuld aan de Schouwen-Duivelandse bevolking. De socia listen zwijgen en de CDA-fractie hoopt in 1991 op een tolvrije of goedkopere Zeelandbrug voor de Schouwen-Duivelanders. Met die stemverhouding zal de brug - zoals gs dit willen - pas volgend jaar besproken worden in een nieuwe no titie. Deze week hebben de provinciale statenfracties hun algemene be schouwingen op de begroting voor 1990 openbaar gemaakt. De dis cussie over de brug is enige maan den geleden door de WD-fractie actueel gemaakt. De liberalen de den een vergeefse poging de socia listen een uitspraak te ontfutse len. Met de PvdA was er voor de VVD en D'66 namelijk een meer derheid voor het tolvrij maken van de Zeelandbrug. Maar zoals gesteld houdt de PvdA-fractie zich vooralsnog op de vlakte. Hiermee lijkt er aan de situatie niets veranderd. De situa tie, waarin gedeputeerde staten kenbaar hebben gemaakt de brug pas volgend jaar ter sprake te wil len brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1