Vijverberg-Lysen prijs uitgereikt aan Zeelandia Peuterspeelzaal 't Kraaienest wil graag een eigen onderkomen „Die C is wat ons allen bindt" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oud-inwoner Renesse staats secretaris PE BU.r Lezing RIKZEESCHE NIEUWSBODE Schotels Mini Stars Jaaruitvoering Hopeloos In een Zierikzeese commissie wordt de plaat- Ze waren zenuwachtig, maar fanatiek tijdens Er was redelijke belangstelling voor de jaaruit- VV Zierikzee slaat wederom de plank hopeloos sing van schotelantennes nogeens besproken, hun uitvoering; de Mini Stars. (Pag. 3). voering van de volksdansgroep Nehalennia. mis; 1-2. (Pag. 6). (Pag. 2). (Pag. 4). MAANDAG 6 NOVEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24639 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Lof weigeren is twee keer geprezen willen worden. La Rouchefoucauld F. Jansen: Panda-broodactie bijsonder initiatief BURGH-HAAMSTEDE - 'Een bijzonder initiatief'. Dat was de omschrijving van F. Jansen, voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland voor de door Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV gelan ceerde Panda-broodactie. Een actie die het Wereld Na tuur Fonds ruim 1,7 miljoen gulden heeft opgeleverd en deze organisatie ook nog eens tussen de 3000 en 5000 nieuwe donateurs heeft opgeleverd. Reden voor de Na- tuur- en vogelwacht om het initiatief van Zeelandia te belonen met de Vijverberg-Lysen prijs. Het geld dat bij die prijs hoort wordt door Zeelandia ter beschikking ge steld aan de Landschaps Verzorgings Dienst. maakt", aldus Jansen. Daarop over handigde hij de bij de prijs behoren de oorkonde aan Zeelandia-directeur H. J. Doeleman. Deze op zijn beurt gaf de oorkonde door aan ..Fort- Minnaard van de Landschaps Verzor gings Dienst. Overdonderd „Met die hele Panda-actie hebben wij ons niet gerealiseerd waar we aan begonnen zijn", aldus Doeleman in een kort dankwoord. „We zijn een beetje overdonderd door het resul taat. We hoopten eerst op een op brengst van 2,5 ton en het is nu ruim 1,7 miljoen geworden en het Panda brood verkoopt nog steeds heel goed". Doeleman stelde dat een bedrijf meer dient te doen dan alleen winst maken. „Wij hebben als bedrijf ook een verplichting aan de Schouwse sa menleving die wij een zeer warm hart toedragen". Doeleman stelde dat er niet alleen een groeiend milieubewustzijn is te bespeuren bij de Nederlandse bevol king, maar dat er ook een kentering waarneembaar is in het denken van de natuurbeschermingsorganisaties. En niet te vergeten bij het bedrijfs leven. „Het is niet langer vies om een actie als de Panda-brood actie te voe ren", aldus Doeleman. „Maar het mi lieu blijft afhankelijk van een aantal bevlogen mensen". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Natuur- en Vögelwacht-voorzitter F. Jansen schetste in een korte toe spraak allereerst de ontstaansge schiedenis van de Vijverberg-Lysen prijs. „Twee namen, beiden bestuurs leden van het eerste uur van de Vogel wacht. Nico Lysen schreef in zijn boekje 40+1 jaar: „Het zou de vogel wacht sieren als zij deze bijzondere figuur (Vijverberg) weer ging ontdek ken". Jansen: „Het bestuur heeft zijn woorden ter harte genomen en die zelfs als een opdracht beschouwd". In 1980 heeft de vogelwacht een boek je uitgegeven, gewijd aan Vijverberg en zijn werkterrein. Vijverberg was de vierde vogelfotograaf in Neder land. Nico Lysen had een belangrijk aan deel in de aanplant van de domaniale bossen en was één van de mede oprichters van de vogelwacht. „Later heb ik begrepen dat zijn vrouw Do de grote stimulator is geweest achter het tot stand komen van onze vereni ging", aldus Jansen. Nico Lysen stierf eind 1978 en had de wens te kennen gegeven in plaats van bloemen op zijn begrafenis geld op de rekening van de vogelwacht te storten. Fonds Het bestuur van de vogelwacht stopte het geld in een fonds ter nage dachtenis aan Lysen en Vijverberg, deed daar zelf nog wat bij en besloot periodiek een prijs toe te kennen aan personen of instellingen die een op merkelijk initiatief verrichtten in de geest van Vijverberg en Lysen. Vorig jaar ging de prijs naar PZC-verslag- gever R. Antonisse. Dit jaar werd de prijs toegekend aan Koninklijke Zeelandia H. J. Doe leman BV voor haar Panda-broodac tie. Jansen nam de gelegenheid te baat om het Zierikzeese bedrijf te be danken voor alles wat men in de loop der jaren reeds voor de Natuur- en Vogelwacht gedaan heeft. „Jarenlang zijn de etiketten voor Sterna door uw medewerkers ver vaardigd. De uitgave van ons boek 'De vogels van Schouwen-Duiveland' werd mede door u mogelijk ge- Zeelandia-directeur H. Houdt). J. Doeleman schudt Natuur- en Vogelwacht-voorzitter F. Jansen de hand. (Foto: Joop van RENESSE - Met aan zeker heid grenzende waarschijn lijkheid wordt een oud inwoner van Renesse staatsse cretaris van het ministerie van WVC. Het gaat om H. Simons, nu nog PvdA-wethouder in Rotterdam. Hij is de oudste zoon van huisarts Simons, die jarenlang zijn praktijk had in Renesse. H. Simons werd geboren in het Friése Witmarsum. Op zeer jonge leeftijd verhuisden zijn ouders naar Renesse. Daar doorliep Simons de lagere school. Daarna bezocht hij de HBS in Zierikzee. Simons is aan de VU afgestu deerd als bedrijfssocioloog. Gezellige drukte op basar in De Oosterhof OOSTERLAND - „Een eigen onderkomen. Dat staat nog steeds hoog op ons verlanglijstje", aldus Rita Weda, voorzitter van peuterspeelzaal 't Kraaienest. Zaterdag werd in De Oosterhof in Oosterland een bazar gehouden om de kas van de peuterspeelzaal te spekken. „Van de op brengst van de bazar willen we nieuw speelgoed kopen", aldus Weda. „We zouden ook graag een water- en zand bak aanschaffen, maar dat kan alleen als we over een ei gen ruimte beschikken". De peuterspeelzaal is vier ochten den per week open in een ruimte in De Oosterhof. Op zich is men dik te vreden met deze lokatie, maar het feit dat de ruimte ook voor andere doeleinden gebruikt wordt legt toch wat beperkingen op. „We moeten al les iedere keer weer opruimen en schoonmaken", aldus Weda. Peuterspeelzaal 't Kraaienest is met haar vijftien jaar één van de oud ste peuterspeelzalen op Schouwen- Duiveland. De belangstelling voor het peuterspeelzaalwerk is volgens Weda zeker niet afgenomen. „De peu terspeelzaal draai prima. We hebben nu een groep van 36 kinderen en ook financieel is de peuterspeelzaal ge zond". Maar een extraatje is nooit weg en daarom houden de mensen van de peuterspeelzaal een paar keer per jaar acties om de kas wat te spekken. Goed speelgoed is duur. Om de bazar aantrekkelijk te hou den voor een breed publiek proberen de mensen van de pèuterspeelzaal elk jaar weer iets nieuws te verzinnen. Zo was er dit jaar naast de bekende rom melmarkt een stand waarbij met pijl tje op ballonnetjes gegooid kon wor- WA> den waarbij het uiteraard de bedoe ling was om de ballonnen met het pijltje te doorklieven. Ook nieuw op de bazar van 't Kraaienest was het Rad van Avon tuur. „Ik heb zelf ook een keer mee gedaan en ik win prompt een waarde bon voor korting op autorijlessen", aldus de rad-draaier. „Maar ik heb mijn rijbewijs al tijden. Ik heb nu maar een deal gemaakt met de oppas, want die wil haar rijbewijs halen". „Nu is er niet zo veel belangstel ling voor het Rad van Avontuur. Van ochtend was het veel drukker en dan ben je zo los en dan kun je snel draai en. Nu duurt het allemaal te lang en daar gaan de mensen niet op wach ten". Grote trekpleister van de bazar was de rommelmarkt. „Ze stonden van ochtend om tien uur, toen we begon nen, al in rijen voor de deur", aldus één van de vrijwilligsters achter de kraam. „Er is al heel wat weg". Ook de lotenboom kon zich verheugen in een goede belanstelling, evenals de stand waar kinderen zich konden la ten schminken. De bazar bracht alles bij elkaar 1000,- op. Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Later op de dag af en toe zon. Minimumtemperatuur van 5 graden aan zee tot om het vriespunt hier en daar in het binnenland. Middagtem- peratuur omstreeks 9 graden. Zwak ke wind uit uiteenlopende richtin gen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 10 nov.: Woensdag: Zonneschijn: 10%. Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuid 4 Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.. 10 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 nov. Zon op 07.46, onder 17.01 Maan op 14.34, onder Volle Maan: 13 nov. (06.51) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen wordt het weer in ons land volledig bepaald door een rug van hogedruk. Deze rug bevindt zich thans nog boven de Britse eilan den en komt langzaam naar ons toe. Het wordt dus een rustige dag met weinig wind. Belangrijker is dat vannacht en in de ochtend weer plaatselijk mist kan ontstaan. De temperatuur daalt ko mende nacht tot ongeveer 5 graden aan zee, maar in het binnenland kan hier en daar het kwik in de buurt en zelfs even onder nul komen. Later op de dag kan op die plaatsen waar mist niet al te hardnekkig is af en toe de zon even te zien zijn. De middagtem- peratuur wordt ongeveer 9 graden. KERKWERVE - In dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve wordt woensdag 8 november om 20.00 uur een lezing gehouden over de ziekte Gilles de la Tourette. Dr. B. J. M, van de Wetering houdt een inleiding over deze ziekte. De bij eenkomst wordt georganiseerd door Elly Meuldijk uit Zonnemaire, moe der van een kind dat de ziekte van Gilles de la Tourette heeft. Alle be langstellenden kunnen deze bijeen komst bezoeken. Geïnteresseerden worden vriendelijk verzocht om con tact op te nemen met Elly Meuldijk, zodat rekening gehouden kan worden met het aantal zitplaatsen. (01114- 1284). CNVjubilarissen in het zonnetje gezet V.l.n.r.: S. J. van Hekke. A. R. Jonker. T. Tuitman en districtsraadvoorzitter A L. Landman. Foto Joop van Houdt). KERKWERVE - „Die C is wat ons allen bindt. We zijn naast vakbondslid ook als christen herkenbaar". Dat zei CFO-voorzitter H. van Essen vrijdagavond toen een aantal CNV-jubi- larissen in het zonnetje ge zet werd. Van de tien jubi larissen gaven er slechts vier acte de presence op de bijeenkomst in 't Zuudèn de. Een volle zaal vrijdagavond in het dorpshuis in Kerkwerve op de fami lie-avond die georganiseerd werd door de CNV-Subdistrictsraad Schouwen-Duiveland. Want naast de huldiging van de trouwe vakbondsle den kregen de aanwezigen twee films voorgeschoteld en was er na de pauze gelegenheid om bingo te spelen. A. L. Landman, voorzitter van de districtsraad van het CNV, sprak in een kort welkomstwoord allereerst zijn vreugde uit over de goede op komst op de familie-avond. „Dat maakt het de moeite waard om zo'n avond te organiseren", aldus Land man. „Het is goed te zien dat u zich los hebt kunnen scheuren van de tele visie". Een speciaal woord van welkom richtte hij tot F. W.*Hanko, voorzitter van dc Industrie- en voedingsbond CNV die later op de avond een inlei ding verzorgde. Daarbij ging hij uit gebreid in op de perikelen rond dc kabinetsformatie. Daarna werden de jubilarissen naar voren gehaald. Het ging in to taal om elf mensen waaronder vijf die hun 25-jarig jubileum en vijf die hun 40-jarig lidmaatschap van de christelijke vakorganisatie vierden. J. Bom uit Nieuwerkerk was naar Kerkwerve gekomen om zich de speld die hoort bij het 50-jarig lidmaat schap op te laten spelden. Extra aandacht Van de elf mensen waren er, door verschillende omstandigheden, slechts vijf naar 't Zuudènde geko men om hun speldje in ontvangst te nemen. „Wellicht zijn sommigen bang opmerkingen te krijgen over het feit dat zij zich aangesloten hebben bij een vakorganisatie", aldus CFO-voor zitter Van Essen in een korte toe spraak tot de jubilarissen. „Er zijn blijkbaar nog steeds werk gevers die er niet op gesteld zijn als hun werknemers zich organiseren", aldus Van Essen, die niet naliet het belang van het vakbondslidmaat schap nog eens te onderstrepen. Samen met Hanko speldde Van Es sen bij de jubilarissen de ere-tekens op. Na dat gedaan te hebben bij A. R. Jonker (40 jaar lid), S. J. van Hekke (25 jaar lid), J. Bom (50 jaar lid) haal de Van Essen T. Tuitman naar voren. Tbt diens verrassing bleek ook hij tot dc jubilarissen te behoren. „Eigen lijk moet je onafgebroken lid zijn, en ubent er een poosje uitgeweest, maar we hebben toch gemeend ook u het speldje voor het 25-jarig lidmaat schap te moeten geven", aldus Van Es sen. De andere jubilarissen zijn: L. A. Brouwer (25 jaar lid), J. van Dijke (40 jaar lid), M. Haze (25 jaar lid), M. de Jonge (40 jaar lid), D. Zeemeyer (40 jaar lid), E. C. van de Zandc (40 jaar lid) en P. Heyboer (25 jaar lid). Zij krijgen hun speldje thuisbezorgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1