Poppentheater in Brogum REBECCA VALDEN, huisarts Gedroomde stadsgezichten... Avro's Ontdek je plekje in Brouwershaven Provincies willen beleid natuur midden-Deltagebied 6 Vrijdag 3 november Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Tao Tao, 26-delige serie ani matiefilmpjes voor kinderen. Afl. 6. 15.55 uur De vrijdag is anders, geva rieerd actualiteitenprogramma. 17.30 uur Journaal 17.40 uur 100 jaar tekenfilm, met aan dacht voor de concurrentiestrijd tus sen Walt Disney en Max Fleischer in de dertiger jaren. 18.15 uur Kruispunt TV, tweeweke lijks magazine met informatie uit kerk en wereld. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Volmaakte vreemden, co medyserie. 19.48 uur Waku waku, spelprogram- ma. 20.20 uur Ook dat nog, programma over absurde problemen van de kij kers. 21.12 uur In therapie, informatieve serie over de toepassing van psycho therapie. 21.45 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur In 't holst van de nacht, po litieserie. 23.35 uur Maarten Luther, speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Gloss, 31-delige Nieuw- Zeelandse serie. Afl. 7. 16.54 uur Jaap Aap presenteert weg- trekkers en animal crackers, met An- dré van Duin en Ferry de Groot. 17.05 uur Te land, ter zee en in de lucht: Vlieg er eens uit. Herh. 18.00 uur Bassie en Adriaan en de verzonken stad, kinderserie. 18.30 uur TROS Popformule, pop- gramma. 19.05 uur Linda, gevarieerd magazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Ron's Honeymoon quiz, Ron Brandsteder ontvangt drie bruidsparen, die met elkaar een spor tieve strijd aangaan. 22.10 uur Jongbloed Joosten, geva rieerd binnen- en buitenlands nieuws. 22.45 uur TROS jubileumfilm: The jewel of the Nile, Amerikaanse speel film. 00.36 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Afl. 6. 11.00 uur School-tv-weekjournaal. Afl. 7. 18.00 uur Paspoort, magazine in het Turks en het Nederlands. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Graaf Duckula, tekenfilm serie. 19.35 uur Leontyne, serie documen taires over de belevenissen van een bemanning aan boord van de Leonty ne, een schip dat in zeven maanden via de Thames in Engeland en het Ka naal naar Wenen voer. Afl. 5. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Jimmy's, wekelijkse serie over de belevenissen in het grootste Engelse streekziekenhuis. 20.44 uur Honderd meesterwerken, internationale serie over honderd bij zondere schilderijen. 20.54 uur Jessye Norman zingt „Car men", documentaire over de opname van deze opera van Bizet. 21.51 uur Girls night out, serie ani matiefilms. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 45. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 67. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de windhaan. 18.10 uur Mik, Mak en Mon. Kinder serie. Afl. 9. Met: Stef Danhieux, Goeie Derick, Daisy Haegeman e.a. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 227. 20.20 uur Weekenfilm: Een speling van het lot (Twist of fate), tv-film in 2 delen van Ian Sharp. Deel 1. 22.00 uur Tussen de vogels vliegen, Israëlische documentaire. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Filmspot. Achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.20 uur De familie Strauss, 8-delige Britse serie over de componistenfa milie die de Weense wals onsterfelijk maakte, afl. 5. 00.10 uur Coda. Koop ons een graan tje werkelijkheid van Chritine La- vant, in een vertaling van Paul Van- derschaeghe. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant 18.45 uur Babel. Wekelijkse nieuws brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 872. 19.23 uur 2x7. tv-spelletje met Mark Demesmaeker. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur W.O.II - De oostfronters, Afl. 6: Naar de glorie... over lijken. 21.15 uur Een goede eeuw kunst, afl. 6. 21.40 uur Lodewijk Mortelmans, por tret van een Vlaamse componist. AMSTERDAM - Tbt en met 25 fe bruari is in het Allard Pierson Mu seum de tentoonstelling Etrusken te zien. De tentoonstelling geeft een overzicht van de Etruskische cultuur tussen 900 en 100 voor Christus. De rijkdom in de graven van deze Ita liaanse bevolking is geweldig. Ope ningstijden zijn van dinsdag t/m vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. HOUTEN - De Hobby Computer Club (HCC) heeft het initiatief geno men tot de oprichting van een stich ting die bijdragen verstrekt aan ge handicapten die niet op normale wijze met een computer kunnen wer- ken. De stichting met de voorlopige naam Computers voor gehandicapten wordt gepresenteerd tijdens de Mi- crocomputerdagen op 24 en 25 novem ber in Utrecht. PRAAG - Vaclav Havel is uit het ziekenhuis ontslagen en naar zijn wo ning in Praag teruggekeerd. Dit is uit zijn omgeving vernomen. De 53- jarige schrijver, die een van de leiders is van de Tfejechoslowaakse mensen rechtengroep Charta 77, was donder dag door de politie in „preventieve hechtenis" genomen. BROUWERSHAVEN - In de laat ste week van november maakt de Avro in het kader van het program ma Ontdek je plekje opnamen in Brouwershaven. Deze beelden zijn maandag 27 en donderdag 30 novem ber via Nederland 2 te zien om res pectievelijk 23.30 en 18.00 uur. Zondag 3 december, de zondag na de uitzendingen is het mogelijk om de stadswandeling te maken die bij het televisieprogramma hoort. Vanaf 12.00 uur kunnen de wandelaars bij het WV-kantoor terecht waar AVRO- gastvrouwen tussen 12.00 en 16.00 uur een boekje met routebeschrijving uit reiken. Wie tijdens zijn wandeling langs de monumenten van de smalstad de in de route opgenomen vragen goed beantwoordt maakt daardoor kans op een fiets. De uitzen dingen van Ontdek je plekje zijn maandag 27 november om omstreeks ■23.30 uur en donderdag 30 november om 18.00 uur (Nederland 2). historische stad zoals er in Enge land nog wel enkele zijn op te noe men maar helaas in de Lage lan den niet meer te bewonderen zijn. Het is niet uitgesloten dat An ton Pieck zich bij zijn arbeid ten dienste van een breed publiek me de heeft laten inspireren door een illustere voorganger die eveneens zijn schetsboek in Zierikzee heeft gehanteerd. Wij bedoelen Cornells pringer, die van 1817 tot 1891 leef de en als tekenaar uitermate pro- duktief is geweest. Een jaar of vijfentwintig gele den is er bij de gemeente Zierikzee wel eens een werkstuk van zijn hand te koop aangeboden. Men is daar toen niet op in gegaan. Om te beginnen bleek de vraag prijs vaak te hoog maar wat zwaarder woog: men vond het ge toonde stadsgezicht niet overeen komen met de werkelijkheid. De geïnteresseerde koper, overheid of particulier, wenst meestal exac te weergave van de werkelijk heid. Dat was bij de Zierikzeese 'stukken' niet hef geval. In 1984 is een grote oeuvre-cata- logus van de talrijke werken van de buitengewoon getalenteerde schilder Cornelis Springer ver schenen. Men staat versteld in hoeveel plaatsen genoemde kun stenaar werkzaam is geweest. Zie rikzeese gezichten komen in het standaardwerk meer dan eens voor. Soms is de annotatie eenvou dig zoals Straatje te Zierikzee. Wie scherp toekijkt zal dan on miskenbaar als dominant op de achtergrond de stadhuistoren dui delijk kunnen herkennen. Het straatje doet denken aan De Mol. De bijzondere oud aandoende schilderachtige huizen die de straatwand vormen zou men op de plaats en in de omgeving van het Gravensteen verwachten. De loop van de straat is dan wel verant woord maar in de afgebeelde be huizingen is nauwelijks of geen relatie tot Zierikzee te onderken nen. Wij hebben hier naar alle waar schijnlijkheid wederom te maken met een van die 'gedroomde' stadsgezichten waarin Springer een meester was. Overigens.... ook al is de echte werkelijkheid soms ver te oeken, wie een Springer heeft is goed af. Zijn werken behalen de laatste ja ren op diverse grote veilingen top- prijzen! WIEBE KEIKES MIDDELBURG - De provinciale besturen van Zeeland, Noord Brabant en Zuid-Holland verzoeken het rijk om medewerking bij het opstellen van een beleidsvisie voor de ontwikkeling van de natuur in het Midden-Deltagebied. Een brief met dit verzoek zal gedeputeerde mw. G. de Vries-Hommes namens de drie provincies vandaag, donderdag, overhandigen aan minister Braks tij dens het bestuurlijk overleg over de landbouwstructuurnota en het natuurbe leidsplan. De drie Deltaprovincies willen een korte en globale beleidsvisie opstel len. Op de begin vorige maand in Middelburg gehouden discussiedag ,,De Delta in nieuw perspectief" was dit een van de conclusies. Medewer king van het rijk wordt met name ge vraagd voor het aanwijzen van pro jecten en de inzet van rijksmiddelen voor de verwezenlijking ervan. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan natuur- bouwprojecten. De drie provincies wijzen er in hun gezamenlijke brief op dat het rijk in het natuurbeleidsplan grote waarde toekent aan gebieden met een bijzon deren natuur en landschap; bij de verdeling van de middelen zullen de ze gebieden volgens het natuurbe leidsplan grote prioriteit krijgen. In het plan worden voorbeelden ge noemd in het zeekleigebied, de dui nen, de zeearmen en de getijdegebie- den. Centraal in het natuurbeleids plan staat het tot stand brengen van een ecologische hoofdstructuur met kerngebieden, natuurontwikkelings gebieden en verbindingszones. Zeker het middengebied van de Delta past volgens de drie provincies in zo'n be nadering. In hun brief leggen de drie provin cies niet alleen een relatie met het na tuurbeleidsplan maar ook met twee andere rijksnota's: de derde nota wa terhuishouding en de structuurschets landelijk gebied. De brief wordt dan ook toegezonden aan de ministers van vrom en verkeer en waterstaat. ZIERIKZEE - Onder het motto 65 is een plus in een van de vijf dieren tuinen wordt ook dit jaar weer een 'dagje dierentuinen plus' voor oude ren georganiseerd. Voor 22,50 bie den de dierentuinen van 1 t/m 30 no vember een all-in-pakket voor 65 ers aan. Inbegrepen zijn de toegang tot de dierentuin, een kop koffie met ge bak, aperitief, lunch en tot slot voor vertrek een kop thee met cake. De deelnemende dierentuinen zijn: Ar- tis, Amsterdam, Burgers Dieren park, Arnhem, Diergaarde Blijdorp, Rotterdam, Noorder Dierenpark Em- men, Ouwehands Dierenpark, Rhe- nen. drukkerij lakenman ochtman bv jannewekken 11 zierikzee 01110-16551 ze liggen weer klaar om bedrukt te worden met uw persoonlijke kerst- en nieuwjaarsgroet voor familie, vrienden en zakenrelaties maak nu alvast uw keuze uit onze nieuwe kollektie ZIERIKZEE - Er is al meer dan eens op gewezen dat men bij de beschouwing en interpretatie van vroeger geschilderde en getekende stads- en dorpsgezich ten uiterst behoedzaam te werk moet gaan. Van een foto-afbeelding kan men onder klein voorbehoud zeggen: een foto liegt niet, maar ditzelfde kan men niet zonder meer van toepassing doen zijn op oude schilderijen en dergelijke. nieuwe leuke originele moderne en grappige kerstkaarten Sommige, overigens zeer bekwa me kunstenaars hebben meer dan eens hun fantasie de vrije loop ge laten. Er ontstonden dan hoogst aantrekkelijke composities, die evenwel uit documentair oogpunt vrijwel waardeloos waren. Enkele voorbeelden, die Zierikzee tot on derwerp hebben, kunnen dit de monstreren. Wie kent niet Anton Pieck, de geroutineerde tekenaar en il lustrator, die nog maar kort gele den op hoge leeftijd is overleden. Deze artiest, die in Hattem een ei gen museum kreeg, genoot zeer grote populariteit vanwege zijn geromantiseerde taferelen, die meestal historisch getint waren. Ook stads- en dorpsgezichten wer den door Pieck met vaardige hand maar meestal nogal suikerzoet met potlood of penseel vastge legd. De kunstenaar liet zich inspire ren door de talrijke oude steden en dorpjes die ons land rijk is. PiecK bezocht ook herhaaldelijk de Zeeuwse eilanden waarbij Schouwen-Duiveland ook op zijn route lag. Er zijn verschillende sierlijke stadsgezichten bekend, Straatje te Zierikzee door Cornelis Springer (1817-1891). die hij in Zierikzee vervaardigde. Tot verrassing van velen ziet men soms op één tekening zoveel in drukwekkende historische monu menten bijeen dat dit niet meer de werkelijkheid benadert. Zo kan men nogal eens een fraaie reproduktie aanschouwen van een royale tekening waarop temidden van allerlei hier niet ter zake doende kleinere oude gebou wen plotseling hoog de Zierikzee se Dikke toren oprijst terwijl even verderop het raadhuis van Zierik zee is geportretteerd. Het geheel doet denken aan een schitterende ZIERIKZEE - Poppentheater Alteklein heeft in samenwerking met Unima de voorstelling Faulty Optic. Theatre of Animationgecontracteerd voor een optreden in Zierikzee. Dat staat gepland voor vrijdag 10 no vember in jongerencentrum Brogum te Zierikzee. De voorstelling begint om 20.30 uur. Het theatergezel schap speelt het Poppenhuis-Dodenhuis, de drie kanten van idoolverheerlijking en Mijn varken spreekt la- tijn. 15 Rebecca wierp een blik op haar horloge. Vanmorgen vroeg Dat moest nu bijna vierentwintig uur ge leden zijn „Ik ik heb helemaal niets, dok ter'", vervolgde het meisje. „Hij Andree Mijn man Zij begon te stotteren. „Kalm maar", zei Rebecca. Zij liep naar de wastafel en haalde een glas water. „Drink eerst maar even", no digde zij. Het meisje dronk zo schielijk dat de druppels over haar kin liepen. Tben begon zij weer te spreken. ,,Ik er is ik heb niets in huis. Vanmorgen hadden we weer ruzie aan het ontbijt al. Ik Zij trachtte zich op te richten, maar Rebecca duw de haar zacht bij de schouders terug. „Ik „Vertel het maar rustig", zei Rebec ca. Zij legde de vingers om haar pols en sloeg haar bezorgd gade. Ineens kwamen de woorden heel vlug. „Hij hij sloeg mij weer. Ik wilde weglopen, maar hij ging de ka mer uit. Hij deed de deur op slot. Hij kwam een paar uur later terug en ging op het bed liggen. Om een uur ot half twee stond hij op en begon zijn koffer te pakken. Tben is hij wegge gaan Hij zei dat hij niet terug kwam". „En daarna?" „Tben hij weg was, kreeg ik de eer ste pijn. Ik durfde toen niet meer uit gaan. Dat zou me ook niet geholpen hebben, want ik had toch niets kun nen kopen. Hij had geen geld achter gelaten Zij zweeg uitgeput. Zij ademde snel en hijgend. Haar handen zwierven rusteloos over de dekens. Mevrouw Meijer stond verbijsterd op haar neer te zien. „Kind, kind", zei zij, „dan ben je hier dus de hele mid dag en avond alleen geweest! Had mij maar geroepen! Waarom heb je dat niet gedaan?" „Het kon me allemaal niets meer schelen Ik ik wou maar het liefst doodgaan". Zij begon weer te schreien. „Ik weet niet niet meer wat ik moet. Laat me maar al leen Zij schreeuwde het plotse ling uit. „Ga weg! Ga toch weg! Laat me maar!" Rebecca legde een hand op haar hoofd. „Je mag je niet zo opwinden, Ina", zei zij. „Stil maar; ik zal je nu niets meer vragen. We zullen zorgen dat je iets te eten krijgt, en daarna ga je heel lang slapen. Morgen zien we dan wel verder. Als je goed uitgerust bent, is het allemaal lang zo erg niet meer". Mevrouw Meijer stond al bij de deur. „Wat mag zij hebben, dokter? Een paar geklutste eieren? En boter hammen?" „Uitstekend", antwoordde Rebec ca. Nog geen vijf minuten later was de Door MENNO DE MUNCK kleine vrouw alweer terug. Zij reikte Rebecca een beker aan. „Melk en eie ren, dokter", zei zij. „Mijn man komt direct met boterhammen". Rebecca knikte dankbaar. „Fijn", zei zij. Zij hielp het meisje overeind en bracht de beker aan haar lippen. „Tbe maar, Ina", zei zij. „Langzaam drinken". Tben zij de beker wegzette, werd er geklopt De deur ging meteen open en een grote, harige hand gaf mevrouw Meijer een blad aan. Er stond een bord met boterhammen op en nog een glas melk. Het meisje at gretig, schrokkerig bijna. Mevrouw Meijer stond er hoofdschuddend naar te kijken „Nog meer?" vroeg zij toen het bord leeg was. Het meisje schudde het hoofd. „Heus niet? Zeg het maar gerust, hoor! Er is meer dan genoeg!" „Nee Dank u wel Rebecca beschouwde haar opmerk zaam. Het gezichtje was lijkbleek, en er lagen diepe schaduwen onder de ogen en naast de neus. Do pols stond haar niet aan, evenmin als de nerveu ze bewegingen van de lippen en de on rust der handen. Het meisje was nu wel totaal op, maar het was zeer de vraag of zij zou kunnen slapen. Zij werd er psychisch vermoedelijk te veel voor geplaagd. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6