'De tijd is nu nog niet rijp, maar ik geloof niet dat het waterschap tot in lengte van dagen blijft bestaan' «lij Gemeente wil randweg en de verbetering kruispunt Renesse Sint Nicolaasprogramma in speel-o-theek Zierikzee US Lv c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Staat het algemeen bestuur buitenspel? Fuikenlichters betrapt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 146ste jaargang Nr. 24637 Schelphoekgat Ziekenhuis Gepensioneerden Sponsor Provinciale waterstaat wil in het Schelphoekgat De Stichting Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Mevrouw E. J. Vos-Meijer uit Renesse is de Bruse Boys gaat in zee met een nieuwe hoofd- een broedgebied voor kwetsbare vogelsoorten houdt eind dit jaar op te bestaan. (Pag. 3). eerste vrouw in het landelijk groepsbestuur ge- sponsor. (Pag. 9). creëren. (Pag. 2). pensioneerden. (Pag. 4). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise von Heyking Scheidend dijkgraaf M. J. Steur kijkt terug op verleden en blikt vooruit in de toekomst ZIERIKZEE - „Toen ik de tweede dijkgraaf van het Waterschap Schouwen- Duiveland werd heb ik er weieens aan getwijfeld of er nog een derde zou komen, maar ik ben toch blij dat het zover gekomen is". Aan het woord is M. J. Steur. Hij trad in 1982 in de voetsporen van Schouwens eerste dijkgraaf A. M. Geluk en hij neemt nu, ze ven jaar later, afscheid van het waterschap. Terugkijkend op het verleden stelt hij dat er heel wat veranderd is. Vooruitblikkend in de toekomst constateert hij dat er nog heel wat zal veranderen. „Ik denk dat het verstandig is om een concentratie van water schappen in de toekomst niet uit te sluiten. Ik denk dat de tijd nu nog niet rijp is, maar ik denk niet dat het Waterschap Schouwen-Duiveland tot in lengte van dagen zal blij ven bestaan". ~i Mtëm - "-i en volgens Steur was de belangstel ling voor dat stuk minimaal. „En dat vind ik toch heel merkwaardig. Het is een taak waar we enorm veel voor moeten investeren. Terwijl we nu nog bezig zijn om tekorten uit het verleden in te lopen". Steur doet wijselijk geen uitspra ken over de mate van deskundigheid van de hoofdingelanden, maar hij stelt wel dat niet alleen de belang stelling voor bepaalde onderwerpen te wensen overlaat, maar oök de op komst bij de vergaderingen. „Dat vind ik weieens teleurstellend. Het zijn toch heel belangrijke dingen waar we mee bezig zijn", aldus Steur. Hij tekent daarbij aan dat het voor de mensen van het dagelijks bestuur erg moeilijk is om in te schatten wat er bij de hoofdingelanden leeft. Windvlaag Uiteindelijk worden de beslissin gen echter wel door die hoofdingelan den genomen, soms tot teleurstelling van het dagelijks bestuur van het wa terschap. Zo heeft Steur zich van meet af aan een warm pleitbezorger getoond voor de aanvoer van zoet wa ter naar Schouwen-Duiveland. Maar de hoofdingelanden lieten overduide lijk, via soms felle discussies, weten dat zij de prijs voor de aanvoer van het zoete water te hoog vonden. Pogingen van het dagelijks be stuur van het waterschap om de hoofdingelanden alsnog op andere gedachten te brengen liepen op niets uit. „Kijk, ik laat me niet door de eerste beste windvlaag omver bla zen, maar het houdt een keer op na tuurlijk", constateert Steur. Hij kreeg heel wat over zich heen en de doorgaans toch vrij zakelijke hoofdingelanden schroomden er niet voor de dijkgraaf persoonlijk aan te vallen. Terugblikkend op die roerige vergadering, waarbij zelfs de NOS acte de présence gaf, stelt Steur dat alleen de toekomst kan leren of de be slissing van de hoofdingelanden een juiste is geweest. Persoonlijk vindt hij dat men deze kans niet had moe ten laten liggen. vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's P 0 ILr ZIERIKZEE - Je bent klein en je wilt wat. Bij voor beeld net zoals je grote broer of zus een feestje bouwen wanneer Sint Nicolaas en zijn Pietengevolg zaterdag 25 november bij 't Luitje zijn afgemeerd. De speel-o-theek heeft dat verlangen van de kleintjes van twee tot vier jaar gehonoreerd door voor hen het clownsduo Wappie en Flappie in huis te halen. Scheidend dijkgraaf Steur. (Foto: Joop van Houdt). Hij staat bekend om zijn droge hu mor. Hij staat te boek als iemand die hoe hevig de discussie ook is te allen tijde zijn kalmte weet te bewaren. Toch schiet hij een doodenkele keer toch uit zijn slof als het hem wat al te bar wordt en een zakelijke discussie dreigt te ontaarden in een ordinaire scheldpartij: dijkgraaf M. J. Steur. Ooit lid van de gemeenteraad van Noordwelle en later WD-wethouder SEROOSKERKE - „Is het mogelijk dat het dagelijks be stuur van het dorpshuis in Se- rooskerke de begroting goed kan keuren buiten het alge meen bestuur om?" Dat was de vraag van C. van der Haven- Eikelenboom (VVD) tijdens de openbare commissievergade ring financiën van de gemeen te Westerschouwen. Het VVD- fractielid zit als afgevaardigde van de gemeente in het alge meen bestuur van het dorps huis en heeft noch de begro ting van 1987 noch die van 1988 gezien. Van der Haven-Eikelenboom liet de commissie weten regel matig contact gezocht te heb ben met het dagelijks bestuur om het algemeen bestuur bij el kaar te krijgen. „Maar ze lie ten mij weten dat het dorps huis goed draait en dat zij het te omslachtig vinden om het gehele bestuur op te tromme len". Het commissielid kreeg van haar collega's te horen dat het dagelijks bestuur verplicht ^s de begroting aan het alge meen bestuur voor te leggen. Van der Haven heeft namens de gemeente zitting in het bestuur van de Stichting Dorpshuis Se- rooskerke. van de gemeente Westerschouwen. Hij neemt nu definitief afscheid van het bestuurlijke leven. „We wonen in een prachtig gebied, en ik hoop daar nog een tijd van te kunnen genieten". In gerold Steur koos indertijd niet bewust voor het ambt van dijkgraaf. „Ik ben er min of meer in gerold na het over lijden van dijkgraaf Geluk. Het was toentertijd gebruikelijk dat de jong ste gezworene dijkgraaf werd en dat was H. J. Doeleman. Maar die had het te druk en dus ben ik het geworden", aldus Steur. Hij kenschetst zijn voor ganger als een politiek en bestuurlijk zeer actief mens. „Hij was niet alleen dijkgraaf, maar hij was ook actief in de CBTB en de ZLM", aldus Steur. Overigens heeft Steur zich zelf ook actief met politiek bezig gehouden. Hij maakte, voor de gemeentelijke herindeling, deel uit van de gemeen teraad van Noordwelle. Later werd hij wethouder van Westerschouwen. „Ik heb dat alles bij elkaar 20 jaar gedaan, en toen vond ik het wel wel letjes". Terugkijkend op zijn start als dijk graaf stelt Steur dat er in een vrij korte'tijdspanne enorm veel veran derd is. „Je was toen als dijkgraag veel meer praktisch dan bestuurlijk bezig. Tegenwoordig heb je veel meer met beleid op de lange termijn te ma ken; planvorming, regulering. Vroe ger was er natuurlijk ook overleg, maar tegenwoordig is er niet alleen meer overleg, maar zijn er ook veel meer mensen betrokken bij het ma ken van plannen", aldus Steur. Hij te kent daarbij aan dat dat weieens ten koste kan gaan van de slagvaardig heid van een instantie als het water schap. „Maar het werk moet toch steeds gedaan worden". Zwaar werk En het werk van een dijkgraaf is er door alle ontwikkelingen bepaald niet lichter op geworden. Eén van de taken van het waterschap die steeds meer tijd in beslag gaat nemen is het waterkwaliteitsbeheer. „Het is nu al één van de zwaarste taken", stelt dijkgraaf Steur. Met dat in het ach terhoofd toont hij zich op z'n zachtst gezegd verbaasd dat van de kant van de hoofdingelanden vrij weinig be langstelling voor het waterkwali teitsbeheer is. Het waterkwaliteitsbeheersplan heeft geruime tijd ter inzage gelegen Nadat Sint Nicolaas met zijn schip het Havenkanaal is opgestoomd en bij 't Luitje welkom is geheten door burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs gaat de stoet naar het centrum van Zierikzee waar de kinderen van af 4 jaar zich met kloppend hart naar de Concertzaal begeven. Daar biedt de Zierikzeese Ondernemers Centra le (ZOC) deze jeugdige theaterbezoe kers vanaf 15.00 uur een Sint Nico laasprogramma aan. Sneu Omdat het een beetje sneu is als kleine broer of zus zo'n pretprogram- ma aan het kleine neusje voorbij zou zien gaan heeft een aantal ouders het bestuur van de speel-o-theek ge vraagd om in samenwerking met de ZOC voor die allerkleinsten een spe ciaal programma te verzorgen. Wan neer Sint en zijn Pieten welkom zijn geheten treden in de speelotheek Wappie en Flappie op die samen met de kinderen voor de nodige jolijt zul len zorgen. Tweemaal Wappie en Flappie treden die mid dag tweemaal op. De eerste voorstel ling begint om 14.45 uur terwijl het tweede optreden om 15.30 begint. Ou ders kunnen hierbij aanwezig zijn maar kunnen ook in een andere ruim te van de speel-o-theek op hun kroost wachten. Toegangskaarten voor deze optredens zijn verkrijgbaar bij speel goedzaak De Speelboom (van H. Lindhout) op de Appelmarkt. Wié niet in de gelegenheid is om daar een kaart op te halen kan telefonisch een plaatsje reserveren bij W. Ennenga, telefoon 01110-13462 of bij Lukkie Ne- derhoed telefoon 01110-13162. Verwachting tot vrijdagavond: Van tijd tot tijd regen Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Minimumtemperatuur onge veer 9 graden, middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Een matige zuidenwind, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 6 nov. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 nov. Zon op 07.39, onder 17.08 Maan op 12.54, onder 19.44 Eerste Kwartier: 6 november (15.11) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vrijdag is er veel bewol king, waaruit het van tijd tot tijd re gent. Een depressie nabij Schotland trekt maar langzaam naar het noor den weg en houdt daarom zijn greep op het weer bij ons. De wind waait uit het zuiden en is matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig. Later op de dag draait de wind naar het zuidwesten en neemt in kracht af. In de zuidelijke stroming wordt lucht aangevoerd waarin de middag- temperatuur waarden rond 13 graden bereikt. ZIERIKZEE - Twee Alblasserdam- mers, J. M. en H. F. hielden zich de laatste tijd bezig met het lichten van palingfuiken van beroepsvissers uit het Veerse Meer. Zij werden daarbij deze week be trapt door de Rijkspolitie te Water. De diefstallen werden 's nachts ge pleegd. Na een bekeuring kregen ze wel hun boot terug, maar niet de bui tenboordmotor. Die bleek in Dor drecht gestolen te zijn. Commissie financiën adviseert college positief RENESSE - Als het aan de gemeente Westerschouwen ligt, wordt er zo snel mogelijk begonnen aan de randweg die het centrum van Renesse moet vrijwaren van al te veel auto's. Maar voordat er daadwerkelijk gestart kan worden, moet eerst de uitslag van het Kroonberoep afge wacht worden, dat voor half januari op de agenda staat. De randweg gaat samen met de verbetering van het kruispunt Vroonweg-Hoogcnboomlaan-Kabbelaarsweg zo'n twee miljoen gulden kosten. Voor do commissie financiën van do gemeente Westerschouwen zijn er tij dens de openbare commissievergade ring geen bezwaren gerezen tegen het aanleggen van de weg. De randweg moet een einde maken aan de ver keersstroom in het dorp. In de zomer maanden komen veel auto's eigenlijk onnodig door Renesse om een plaats je te zoeken op één van de vele cam pings. Door een weg om Renesse heen te leggen, wil de gemeente dit pro bleem ondervangen. Op het moment dat deze randweg aangelegd wordt, wil de gemeente ook het verkeerspunt bij de Kabbe- laarsweg, Hoogenboomlaan en Vroonweg opknappen. Tijdens de commissievergadering openbare wer ken is dit verbeteren van het ver keerspunt reeds aan de orde geweest. Er werd toen gekozen om het ver keerspunt te verbeteren met ver keerslichten. Voor het aanleggen van deze lichten, moet de gemeente 796.000 gulden vrijmaken. Of de Raad van State het ook eens zal zijn met de plannen van de ge meente is echter een vraag, waar niet gemakkelijk omheen gegaan kan worden. Een adviseur van dit hoog ste gerechtshof heeft de Raad van State namelijk geadviseerd de weg in haar huidige vorm te verbieden. Commissielid W. D. Scheele (CDA) zei over de financiering van de aan te leggen randweg en opknapbeurt van hot verkeerspunt, dat hij het veel geld vond. maar dat zijn fractie die weg er liever vandaag dan morgen ziet komen. J. van den Berge (RU) was het met de CDA-er eens. Hij vond het een goede zaak en sprak zich na mens zijn fractie positief uit. G. J. W. van der Salm (PvdA) ging nog een stukje verder door te zeggen dat hij het totale bedrag niet vond te genvallen. „Het blijft een fors be drag. maar gezien de verwachtingen, vind ik het meevallen". Hij was ver der van mening dat het nodig is dat het verkeerspunt rond de Kabbe- laarsweg nodig aan een opknapbeurt toe is. „We moeten niet het ene doen en het andere laten", vertelde hij. Bezwaar Het enige waar de fractie wellicht wel bezwaar tegen aan zal tekenen is de op de bestektekening aangebrach te grootschalige uitritten. „Maar dat zijn detailzaken gezien het gehele project", liet hij de commissie weten. Verder wilde hij hel college met na druk meegeven dat de bezwaren te gen de sterke standpunten die het col lege heeft ten aanzien van het plan dat op tafel ligt, aangevochten kun nen worden bij de Raad van State. C. van der Haven-Eikelenboom (VVD) die het ook eens was met de fi nanciering, vond het noodzakelijk dat er even 'pas-op-de-plaats' ge maakt wordt. Zij stelde voor, eerst de uitspraak van het Gerechtshof af te wachten. „We kunnen nog geen hoera laten horen, voordat de uitspraak ge daan is", aldus het VVD-fractielid. De voorzitter van de commissie, J. L. Niemantsverdriet-Leenhecr, kon het met Van der Haven-Eikelenboom eens zijn, maar zei daarop ook dat het belangrijk was, dat het college de fi nanciering vooraf rond wilde heb ben. Dit om zo snel mogelijk met de aanleg van de randweg te beginnen. Tijdens dc openbare commisievcr- gadcring werd ook gesproken over de sfeerverlichting in dc kern van Re- CDA-er W. D. Scheelc: ..Liever van daag dan morgen een randweg om Renesse". nesse. Hiervoor werden drie tijd klokken gevraagd, die in totaal zo'n 600 gulden moeten kosten. Van der Haven-Eikclcnboom vroeg zich hard op af of er bij belanghebbende bewo ners van Renesse hierover navraag was gedaan. „Ik kan me voorstellen dat niet iedereen het prettig vindt om de hele tijd tegen die lampjes aan te kijken", vertelde zij dc commissie. Van der Salm liet zijn collega weten dat vanuit de bevolking om deze ver lichting gevraagd is. Hij stelde voor niet al teveel discussie te voeren over de verlichting en het gewoon te gaan prbberen. Ook de fractieleden van het CDA en RU hadden geen bezwa ren tegen dc aanschaf van de tijd klokken. Of deze er nu ook daadwer kelijk komen, wordt beslist tijdens de raadsvergadering in november.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1