Jaarwisseling moment eerste uitzending van Omroep Zeeland Felle discussie over nieuwe wijze van contributieheffing CL DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gevangenis straffen wegens ontucht met geestelijk gehandicapte vrouwen P£ BIET* Politie spreekuren in dorpen beginnen weer 1KZEESCHE NIEUWSBODE Ziekenfonds Streekarchief Vervuiling Weer winst Volgens de scheidende directeur van het zie- Tijdens de vergadering van het streekarchief Vervuiling van de Zierikzeese haven kan wor- Het eerste team van de handbalvereniging Del- kenfonds, C. J. van der Maas, is het beter voor werd benadrukt dat het publiek dagelijks in het den voorkomen met de aanleg van een riole- ta Sport sleepte weer een overwinning in de de cliënt dat het ziekenfonds in zijn huidige streekarchief terecht kan. (Pag. 4). ring die 30.000 gulden kost. (Pag. 3). wacht. (Pag. 9). vorm verdwijnt. (Pag. 3). DINSDAG 31 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24636 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De enige manier om kritiek te ontgaan is niets te zeggen, niets te doen en niets te zijn. Zaken-wereld-epigrammen Twee uur de ether in OOST-SOUBURG - De eerste uitzending van Omroep Zeeland begint op 1 januari 1990 kort na middernacht en duurt twee uur. Er wordt een rechtstreeks programma gebracht met aandacht voor de manier waarop de pro vincie over de drempel van het nieuwe jaar stapt. Ook wordt nadere informatie gegeven over de inhoud van het feestelijke openingsprogramma van de Zeeuwse regiona le omroep, dat op nieuwjaarsmiddag wordt uitgezonden van twaalf tot zes uur. Op dinsdag 2 januari beginnen de uitzendingen in het ritme, dat de eerste maanden zal gel den: van maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Later in 1990 wil Omroep Zeeland de zendtijd verder uitbreiden, totdat het voorlo pige einddoel van drie uur per dag is bereikt. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij over de allereerste nachtuitzending: ,,Op 1 januari 1990 wordt er weer een hoofdstuk aan de vaderlandse media geschiedenis toegevoegd, want met de komst van Omroep Zeeland be schikt elke provincie over een regio nale omroep. Na alle voorbereidin gen is het enthousiasme van de medewerkers zo groot, dat we hebben besloten te gaan uitzenden zodra we kunnen". „Zo geldt het vuurwerk, dat tijdens de jaarwisseling in Zeeland wordt ontstoken tegelijk een beetje voor het officiële begin van onze activiteiten. Tijdens die nachtuitzending willen we vanuit verschillende lokaties rechtstreeks berichten over nieuws feiten, die zich op dat moment in de provincie voordoen. Ook zullen we enkele markante Zeeuwen vragen naar hun persoonlijke verwachtingen voor het nieuwe jaar. En wie ons belt mag voor de hele provincie hoorbaar zijn nieuwjaarswensen uitspreken. We willen meteen al een voorbeeld geven van hoe de nieuwe omroep kan gaan functioneren". Voorkeur Na de nachtuitzending wordt om twee uur op de regionale FM-frequen- tie weer het traditionele nachtpro gramma van de landelijke zenders Radio 1 en 2 geplaatst. Om twaalf uur 's middags op nieuwjaarsdag begint dan het officiële openingsprogramma van Omroep Zeeland. Flip Feij: ,,We hebben de voorkeur gegeven aan een programma in plaats van een bijeen komst waarop wij al onze toekomsti ge relaties een glaasje en een bitter bal aanbieden. Een programma kan door iedere belangstellende in de he le provincie worden beluisterd en daarmee komen we meer tegemoet aan onze doelstelling dan wanneer we tout-Zeeland zouden uitnodigen ons meteen al met een bezoekje te vereren. Dat is nou het aardige van radio: je kunt iedereen bereiken en wij hoeven niet op zoek naar een zaal waai- duizenden genodigden kunnen worden ondergebracht". Het nieuwjaarsmiddagprogramma duurt tot zes uur en zal opnieuw ge wijd zijn aan de mogelijkheden, die het communicatiemedium eigen zijn. Er wordt geopend met een officieel gedeelte, waarin onder meer zal wor den stilgestaan bij de lange weg die is afgelegd voordat Omroep Zeeland tot stand kon komen. Verder zal op ver schillende manieren aandacht wor den besteed aan de muziekbeoefe ning in de provincie. Er zullen Zeeuwse opnamen te horen zijn en ook worden er live-optredens ver wacht. Het programma komt in zijn geheel uit het studiogebouw van de omroep in Oost-Souburg. Omstandigheid Na de bijzondere uitzendingen op nieuwjaarsdag gaat Omroep Zeeland op dinsdag 2 januari bescheiden ver der met twee uur actuele en informa tieve programma's per dag van maan dag tot en met vrijdag. Dit hangt samen met de omstandigheid, dat het voor regionale radio bestemde om- roeptientje in Zeeland pas in 1990 zal worden geheven, terwijl er in 1989 al voorbereidingen zijn getroffen, die uit de begroting van volgend jaar moesten worden voorgeschoten. Be scheiden betekent voor een omroep: minder zendtijd en minder personeel. Directeur-hoofdredacteur Feij: „El ders in het land vertonen de regionale omroepen een enorme expansiedrift. Onder aanvoering van de twee om roepen in de provincie Zuid-Holland (Rijnmond en West) zendt menige om roep reeds twaalf uur per dag uit, waardoor het toch al behoorlijke marktaandeel verder groeit. Recente cijfers tonen aan, dat er inmiddels bijna net zo goed naar de regionale omroepen samen wordt geluisterd als naar de populaire landelijke zender Radio 3. In.Zeeland zijn we zover nog niet, maar wij kunnen wel profiteren van de ervaringen, die elders worden opgedaan. Ik sluit daarom niet uit, dat wij relatief snel naar een comple te dagprogrammering kunnen over stappen". Voorlopig begint Omroep Zeeland met twee uur op uitsluitend de door- de-weekse dagen. In mei moeten dan de zaterdag en de zondag erbij ko men, in september 1990 gevolgd door uitzendingen in de vroege ochtend uren, zodat het gemiddelde drie uren per dag bedraagt. Op dit moment zijn tien medewer kers verzekerd van een vaste baan bij Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Directeur-hoofdredacteur Flip Fey. (Foto: Joop van Houdt). de ni'euwe omroep. De meesten begin nen op 1 december aanstaande met een intensief opleidingsprogramma en proefuitzendingen, waarvan een gedeelte al hoorbaar zal zijn tussen Kerst en oudejaarsdag. Het is de be doeling, dat in april volgend jaar nog eens ruim tien, medewerkers begin nen. In de loop van 1990 zullen onge veer 25 mensen in vaste dienst zijn. In de zendtijdaanvraag, die Om roep Zeeland aan het Commissariaat voor de Media heeft gestuurd, wordt DEN HAAG - De onderhandelaars van CDA en PvdA zijn het niet eens geworden over de verdeling van de ministersposten. Na een betrekkelijk kort onderhoud met formateur Lub bers, aan het begin van de middag, trokken de onderhandelaars Kok/ Wöltgens en De Vries/Brinkman zich terug voor beraad met hun fractietop. 's Avonds spraken de duo's in de zoge heten ministerskamer in het gebouw van de Tweede Kamer bijna ander half uur met elkaar. MIDDELHARNIS/BRUINISSE - De rechtbank in Rotterdam heeft maandag twee voormalige medewer kers van het centrum voor geestelijk gehandicapten Hernesseroord in Middelharnis veroordeeld tot gevan genisstraffen van 18 maanden waar van 6 voorwaardelijk en 12 maanden waarvan 7 voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de 41-jarige therapeut V. H. uit Mid delharnis die de hoogste straf kreeg, en de 57-jarige huismeester J. van den O. uit Bruinisse jarenlang ontucht hebben gepleegd met geestelijk ge handicapte vrouwen in de inrichting. Dc straffen die de rechtbank heeft opgelegd zijn hoger dan de eis van de Officier van Justitie, die twee weken geleden respectievelijk 12 en 7 maan den onvoorwaardelijk vroeg. De rechtbank vindt dat beide mannen groot misbruik hebben gemaakt van hun gezagspositie in de inrichting. Sommige vrouwen die door de ver dachten zijn misbruikt hebben blij vend geestelijke schade opgelopen. Bovendien vindt de rechtbank het zeer ernstig dat het vertrouwen in de inrichting is geschokt. Voor beide verdachten geldt dat zij hun eigen seksuele behoefte zwaarder hebben laten wegen dan het belang van de patiënten, die aan de zorg van inrich ting zijn toevertrouwd. Zij hebben schaamteloos hun positie uitgebuit, aldus de rechtbank. In het vonnis hield de rechtbank re kening met het feit dat beide mannen inmiddels zijn ontslagen en dat zij in hun -omgeving veel nadeel van hun handelen ondervinden. Meningen verdeeld tijdens vergadering VW-Zierikzee ZIERIKZEE - De nieuwe en gedifferentieerde wijze van contributieheffing heeft tijdens de najaarsvergade ring van de VW-Zierikzee in Mondragon voor een leven dige discussie gezorgd. Niet zozeer over de hoogte van de contributie alswel over de criteria die bij de indeling in de drie verschillende groepen werden verdeeld liepen de meningen uiteen. mogelijkheid om na een slecht jaar in aanmerking te komen voor reductie op de contributie. ,,Je bent lid van een club en dat heeft financiële conse quenties. WV-voorzitter mr G. Ny- land bezag de zaak in een wat ander daglicht. ,,Wat is er belangrijker, het werven van een nieuw lid of iemand die eigenlijk lid wil zijn maar de con tributie niet op kan brengen"? Daar naast beklemtoonde mr Nijland wel dat die vermindering van contributie door het bestuur wordt toegestaan. De kritiek op de wat willekeurige in deling in grote en kleine bedrijven er kende de WV-voorzitter. Een alter natief kon hij echter niet geven omdat de beste oplossing (een blik in de boeken) een te grote inbreuk op de privacy is. Na langdurig overleg was het be stuur van de VW-Zierikzee tot de conclusie gekomen dat een differenti atie van de contributie gerechtvaar digd was omdat zowel de grootte van de onderneming alswel de mate waarin deze profiteert van de inspan ningen van de WV eveneens kan va riëren. Op grond daarvan was het be stuur tot drie tariefgroepen geko men. De minste contributie 150,-) moeten leden zonder bedrijf of onder nemingen van geringe omvang die bovendien wat verder van het cen trum af zijn gelegen betalen. Mid- denstandsbedrijven en bedrijven die enig belang bij het werk van de WV hebben moeten jaarlijks een bedrag van tweehonderd gulden betalen ter wijl horecabedrijven en de wat grote re bedrijven jaarlijks voor 250 aan geslagen worden. Voor donateurs geldt een bedrag van honderd gulden per jaar. Criteria Niet zozeer do bedragen alswel de wijze waarop de criteria voor deze in deling gehanteerd werden leverden maandagavond de nodige stof tot dis cussie. ,,Ik vind dit een gevaarlijke argumentatie want wie bepaalt de grootte van een bedrijf. Een klein be drijf kan een enorme omzet hebben terwijl een groot bedrijf dat soms niet heeft" vatte C. Holty de belang rijkste tekortkomingen van dit nieu we contributiesysteem samen. Reductie Ook had Holty bezwaren tegen de Gelijke mate Veel kritiek had mevrouw R. Geluk dat alle horecabedrijven zonder uit zondering de hoogste contributie moeten betalen. Niet alle horecabe drijven profiteren in gelijke mate van het toerisme. Volgens haar zijn er middenstandsbedrijven (categorie 2) die meer belang hebben bij het werk van de VVV. De beste oplossing voor haar was het hanteren van een uni form tarief van tweehonderd gulden met voor bedrijven die weinig direct belang bij de VVV hebben eventueel een mogelijkheid om in bepaalde om standigheden de contributie tot f 150,- te verlagen, dan wel de contri butie voor bedrijven met direct be lang bij het toerisme tot 250.- te ver hogen. De discussie leek te ontaarden in een herhaling van standpunten, waarbij ook de vertegenwoordiger van de provinciale WV, Teun van Elsacker zich in de discussie mengde door zijn verbazing min of meer uit te spreken over het feit dat zo duidelijk zwart op wit werd bepaald dat be drijven bezwaar tegen de hoogte van de contributie kunnen aantekenen. Het principe van een gedifferentieer de contributieheffing was voor hem niet nieuw. Wel deed hij de aanbeve ling om de wijze van contributiebere kening bij de andere WV-s op Schou- wen-Duiveland te bestuderen. Na veel vijven en zessen werd uit eindelijk besloten om de drie tarief groepen te handhaven, waarbij de ho reca samen met de middenstandsbe drijven in groep 2 zal worden onder gebracht. De hoogste categorie is ge- reserveeerd voor de wat grotere be drijven die direct belang hebben bij het toerisme Documentatiemap Enige verwarring ontstond ook toen er over een nieuwe documenta tiemap van de WV werd gesproken. Een idee om bij de balie van de WV een map met gegevens van allerlei be drijven een A4-tje per bedrijf) op te nemen alsook een A4-tje met de be drijven per branche deed B. Noomen opmerken dat zo'n map reeds door de Zierikzeese Ondernemers Centrale is samengesteld. „Zonde van het geld" zo reageerde hij. Ook mevrouw Geluk had zo haar bedenkingen omdat zij geruime tijd actief is om eenheid in de publikaties van en over Zierikzee te krijgen. In maart is hiervoor een groepje belang hebbenden (ook de WV was hierbij vertegenwoordigd) bijeengekomen die de afspraak hebben gemaakt om buiten deze groep om geen nieuw ma teriaal te ontwikkelen. In het najaar zullen nieuwe ideeën over folderma teriaal binnen deze groep worden be sproken. Wat het uitwisselen van ideeën be treft, een voorwaarde volgens voor- b'bven de genoemde uitzendtijden ook gesproken van „zwevende" zend tijd. Die kan de radio straks gebrui ken voor bijzondere evenementen. Eén bijzondere uitzending staat al ge pland: een avondvullend programma op 21 maart 1990, de dag van de ge meenteraadsverkiezingen. Flip Feij: „Wij zullen de Zeeuwse luisteraars de hele avond informeren over de resul taten van die verkiezingen. Er komen uitslagen, analyses en commenta ren". Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en af en toe wat re gen. In de nacht en ochtend kans op enkele mistbanken. Minimumtempe ratuur omstreeks 9 graden. Middag- temperatuur ongeveer 14 graden. Ma tige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 4 nov.: Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 5 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 nov. Zon op 07.35, onder 17.12 Maan op 11.05, onder 17.56 2 nov. Zon op 07.37, onder 17.10 Maan op 12.05, onder 18.42 Eerste Kwartiej: 6 november (15.11) HET WEEKOVERZICHT zitter Nijland voor een goed functio nerende WV, was er ook gelegenheid voor een terugblik op de activiteiten en de financiële situatie van de VW- Zierikzee, wiens bestaan vorig jaar door een subsidieverhoging van de gemeente veilig gesteld kon worden. Financieel gezien is er binnen de perken toch reden tot opluchting. Volgens penningmeester E. Romijn is de VW-Zierikzee in de eerste helft van '89 ruim binnen de begroting ge bleven. Het beleid van '88 waarbij el ke uitgave zeer kritisch bekeken moest worden, wordt ook dit jaar voortgezet. Dit weerhield de VW- Zierikzee er niet van om naast de au tomatisering en de uitbreiding van het personeelsbestand het pand een opknapbeurt te geven. Komende ja ren zal die beschikbare financiële ruimte worden aangewend voor de verruiming van de openingstijden, onder meer door het WV-kantoor ook tussen de middag open te hou den. Ofschoon de penningmeester niet naliet nog eens zijn erkentelijkheid jegens die gemeentelijke subsidie kenbaar te maken, bleef hij (en ook de andere bestuursleden) anderzijds toch ook vasthouden aan de norm van de Algemene Nederlandse Vereni ging van VW's dat de gemeente in feite de huisvestings- en personeels kosten van de WV voor zijn reke ning moet nemen. Rapport Gezien zijn deelname aan de com missie De Vries die dit jaar een rap port over het overheidsbeleid, de VW's en de toeristische promotie heeft samengesteld verwachtte me vrouw Geluk zeker van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs een pleitbe zorger hiervoor, omdat deze commis sie zich min of meer achter de ANW- norm heeft geschaard. Plannen Aan ideëen ontbreekt het de VW- Zierikzee niet. Zo kwam voorzitter Nijland met de mededeling dat er op het terrein van het vroegere woonwa genpark een bloemenborder met Wel kom in Zierikzee zal komen. Het wa terschap en de Provinciale Planologi sche Dienst hebben hiervoor inmid dels groen licht gegeven. Ook stipte Nijland de wens tot een nieuw onder komen aan. Bij voorkeur moet dat nieuwe WV-gebouw op een duidelijk herkenbaar punt worden gevestigd. Meer details kon de WV-voorzitter niet geven omdat de zaak nog door b en w van Zierikzee moet worden be sproken. DE BILT - Een storing die i over ons land trok wordt morgen ge volgd door een nieuwe storing die in de buurt van de Golf van Biscaje tot ontwikkeling komt. Voordat deze storing bij ons in de buurt is komen er vannacht enkele opklaringen voor, die er voor zorgen dat er enkele mistbanken ontstaan. De temperatuur daalt dan tot onge veer 9 graden. Overdag blijft er veel bewolking en kan het af en toe gaan regenen. De meeste kans dat dat ge beurt is evenwel na de ochtend en daar de storing wat zuidelijk blijft zal het in het zuiden van het land wat meer regenen dan in het noorden. De middagtemperatuur komt in de buurt van 14 graden en de wind waait uit het zuidwesten en is matig, rond kracht 3. SCHOU WEN-DU IVELAND - Met ingang van één november begint de Rijkspolitie Schou- wen-Duiveland weer met haar wekelijkse speekuren in diver se kernen op Schouwen-Duive- land. Tbn opzichte van het vorig seizoen hebben enkele veran deringen plaatsgevonden in de lokaties waar de spreekuren worden gehouden en de tijd stippen waarop dat gebeurt. In Bruinisse, Scharendijke en Brouwershaven vinden de poli- tie-spreekuren in plaats van in het plaatselijke politiebureau voortaan plaats in het gemeen tehuis. Voor de aangifte van ge vonden en verloren voorwer pen kan men in deze gemeente huizen tijdens openingstijden op werkdagen altijd terecht. De politie-spreekuren vinden plaats volgens het navolgende schema: Iedere maandag van 8.00 tot 10.00 uur in het ge meentehuis te Scharendijke. Iedere dinsdag van 9.00 tot 11.00 uur in het stadhuis te Brouwershaven. Iedere woens dag van 13.00 tot 15.00 uur in het politiebureau te Nieuwer- kerk. Iedere donderdag van 8.00 tot 10.00 uur in het ge meentehuis te Bruinisse. Elke eerste en derde maandag van de maand houdt de politie van 11.00 tot 13.00 uur spreekuur in het politicbureau te Haamste de. En elke tweede en vierde maandag van 11.00 tot 13.00 uur in het politiebureau te Renes-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1