Feestelijke avond met een opvoering van een koor en musical REBECCA VALDEN, huisarts 4 Zeelandbrug Tolvrij vraagt steun van FNV Nieuwe auto geluidsmeting- Theepotje brengt 368.000 gulden op Achttien maanden voor poging- tot doodslag ZIERIKZEE - Het afdelingsbe stuur FNV Schouwen-Duiveland heeft het districtsbestuur gevraagd de actie De Zeelandbrug Tolvrij te steunen. Als de tolheffing voor de Zeelandbrug gehandhaafd blijft be tekent dit voor het grootste gedeelte van de bewoners van Schouwen- Duiveland een extra belasting. De bewoners van de Westhoek hebben immers een tolvrije verbinding met de Bevelanden en Walcheren, meent het afdelingsbestuur in een brief aan het districtsbestuur. Of het districtsbestuur de actie gaat steunen, wordt besproken tij dens de najaarsvergadering van het FNV District Zeeland op zaterdag 25 november in hotel Arneville te Mid delburg. Aanvang van de vergadering is 10.15 uur. Het districtsbestuur zegt op het voorstel van mening te zijn dat op grond van in het verleden door het provinciaal bestuur gewekte ver wachtingen, namelijk het tijdstip waarop de brug volledig is afgeschre ven en wel in 1991, de brug op dat tijdstip tolvrij dient te worden ge maakt. Op de agenda van de vergadering komt verder de verkiezing van een lid van het districtsbestuur aan de orde. Door de dienstenbond wordt voorge dragen A. Lamper uit Kapelle, in plaatst van de op eigen verzoek aftre dende H. Larigendoen. Ook zal Karin Adelmund, vice-voorzitter van de FNV, een toespraak houden over ac tuele zaken. ZIER1KZEE - De afdeling milieu van provinciale waterstaat heeft een nieuwe geluidmeetauto in gebruik genomen. Provinciale staten hadden hiervoor een krediet van 65 mille ter beschikking gesteld. De meetauto wordt vooral ingezet voor het meten van geluid van bedrij ven om de vergunningen die in het kader van de Wet geluidhinder zijn afgegeven, te controleren. Ook wordt de auto ingezet om de zg. geluidzones rond industrieterreinen te 'bewaken'. Daarnaast vinden metingen plaats van weg-, spoorweg- en luchtvaartla waai en van trillingen. Met de auto worden niet alleen metingen verricht voor de provincie, maar er wordt ook gewerkt in opdracht van de gemeen ten. Met de geavanceerde geluidmeetap- paratuur in de auto is het mogelijk gemeten signalen direct te analyse ren en in een rapport te verwerken. Met een uitschuifbare mast kan een meetmicrofoon maximaal tien meter de lucht in worden gestoken. Op de mast zit tevens apparatuur om de windrichting en windsnelheid te me ten; deze gegevens spelen een belang rijke rol bij de beoordeling van de metingen. IVee meettechnici beman nen de wagen. Zij doen hun werk vaak 's nachts om stoorgeluiden te voorkomen. Tien jaar geleden is be gonnen met de geluidmetingen. De toentertijd aangeschafte auto was aan vervanging toe. Naast een meetauto geluid be schikt provinciale waterstaat ook een meetauto luchtverontreiniging. AMSTERDAM - Een kleine zilveren theepot is bij Christie's Amsterdam van ei genaar verwisseld voor 368.000 gulden. De theepot is om streeks 1924 ontworpen en ver vaardigd door de voor aanstaande Bauhausdocent Marianne Brandt. Volgens een woordvoerder van het veiling huis is het waarschijnlijk het belangrijkste Bauhausont- werp. Het bedrag dat voor de thee pot werd geboden was het hoogste op de veiling van don derdag, waar 20ste-eeuwse de coratieve kunst onder de ha mer kwam. De avondzitting was geheel gewijd aan klassie ke Bauhausontwerpen. Die verschijnen volgens het vei linghuis tegenwoordig maar zelden op de markt. In totaal werden 's avonds 82 kavels aan geboden, die in totaal 1.622.017 gulden hebben opgebracht. Ook voor Bauhausmeubelen werden hoge prijzen behaald. Een Barcelonastoel van Mies van der Rohe uit omstreeks 1931 werd verkocht voor 253.000 gulden en een vroege Wassilystoel van Breuer uit omstreeks 1926 bracht 149.500 gulden op. Het Victoria en Albert Mu seum in Londen betaalde een recordbedrag, 247.250 gulden, voor een origineel voorbeeld van de tafellamp van glas en messing uit 1925 van Wilhelm Wagenfeld, die tot op heden nog in massa produktie wordt gemaakt. ROTTERDAM - Opvallend weinig werkgevers blijken stil te staan bij de voorwaarden waaronder vrouwen kunnen en willen werken. De Vrou wenbond FNV concludeerde dat in Rotterdam bij de presentatie van de eerste resultaten van een landelijke actieweek om 400.000 vrouwen met kinderen aan een baan te helpen. De actie bestond uit het sturen van kaar ten aan werkgevers en een adverten tiecampagne, terwijl ook honderden vrouwen zelf werkgevers in allerlei bedrijfstakken gingen opzoeken. Dames op theevisite rond 1900. Dit was te zien in de musical Even Omzien van de NVvH. (Foto: Joop van Houdt). Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Westerschouwen sluit jubileumjaar af BURGH-HAAMSTEDE - „Het enige wat ik nog kan doen is hopen dat er een goede fee komt en die mij mee terugneemt naar vroeger tijden, zodat ik toch nog genoeg ge gevens heb om een musical in elkaar te zetten", begon mevrouw Zijlstra de musical, die opgevoerd werd ter afsluiting van het zestigjarig bestaan van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen. staat de Coeberg Voor deze gelegenheid was door de NVvH de Schutse in Burgh-Haamste- de afgehuurd. Het programma be stond uit een optreden van het man nenkoor De Westhoekzangers onder leiding van Elvira Vos. Het koor bracht liederen ten gehore zoals Aber Heidshi van Gehr. Loffler, Nobody knows wat bewerkt is door M. Brown en een duet uit de Parelvissers van G. Bizet. De Westhoekzangers sloten hun repertoire af met Wandering the Kings highway van Leslie Coward. Na de pauze stond de musical Even Omzien, geschreven door Miep Ver meulen uit Middelburg op het pro gramma. Dezelfde musical was ook in Middelburg opgevoerd toen de ver eniging daar zestig jaar bestond. De opvoering na de pauze werd verzorgd door het koor van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en stond ook onder leiding van Elvira Vos. Welkomstwoord De grote zaal van de Schutse had zich tegen aanvangstijd bijna hele maal gevuld. „Ik denk dat er ruim driehonderd mensen zijn gekomen vanavond", vertelde de presidente van de NVvH, C. Loeve-Kruik. Zij is degene die even later de avond open de met een welkomstwoord. Even la ter was het podium gevuld met zeven tien mannen die hun beste beentje voor zetten. De vele aanwezigen luis terden aandachtig tot aan de laatste noot. Na afloop was te merken dat velen genoten hadden van het koor. In haar dankwoordje zei mevrouw Loeve- Kruik nog: „Het is leuk om te zien en te horen, dat als Elvira één toon aan geeft op de piano, alle mannen weten dat ze moeten beginnen". Iets wat hi lariteit in de zaal teweeg bracht. De pauze werd door iedereen ge bruikt om de innerlijke mens te ver sterken en om een praatje te maken. De vrou wen zochten elkaar tijdens de onderbreking op en de mannen deden hetzelfde. De avond werd door de NVvH tevens gebruikt om nieuwe le den te werven. Hiervoor was een tafel ingericht met allerlei foldertjes die betrekking hadden op de vereniging. Die avond hebben zich drie nieuwe le den opgegeven. De pauze werd door de dames van het koor gebruikt om de laatste voorbereidingen te treffen. Nadat het doek geopend was begon de musical, waarvoor het podium op gedeeld was in twee delen: het ene deel was een huiskamergedeelte met een leeslamp en een tafeltje, het an dere gedeelte was nog donker. Het verhaal begint met een telefoon gesprek tussen mevrouw Zijlstra en de presidente van de verening. Me vrouw Zijlstra die een musical in el kaar wil zetten weet na een lange tijd van zoeken niet meer hoe ze verder moet en spreekt haar wanhoop uit aan de presidente. Fee „Ik weet niet hoe het verder moet en denk maar dat ik er mee ophoud. Het enige wat ik nog kan hopen is dat er een fee langs komt, die mij verder kan helpen", verzuchtte ze. Een hoop die bewaarheid werd, want diezelfde avond kwam er een fee bij de vrouw binnen. Samen met dit sprookjesfi guur ging mevrouw Zijlstra aan de hand van oude foto's terug in <jle tijd. De eerste terugreis ging naar 1917 waar vier dames gezellig op theevisi te zijn en waar het gesprek ging over dienstmeisjes. In die tijd werd er voor meisjes van vijftien tot en met een zeventien een uutloon van tien cent geregeld en voor de oudere dienstmeisjes een loon van vijfen twintig cent. Op zondag kregen ze al lemaal tien cent. De week bestond uit zeven werkdagen van tien uur en twee avonden per week vrij. „Toen was men van mening dat de meisjes niet te veel vrij moesten zijn, omdat ze zich anders toch maar zouden ver velen", lichtte mevrouw Zijlstra de theevisite toe. Op deze manier kwam ook de tijd aan de orde dat al de dienstmeisjes naar de fabriek gingen. Dan waren ze op zondag vrij en verdienden meer. De jaren twintig met de charleston kwamen ook aan de orde. De dames van het koor waren in specifieke kle ding voor die tijd gehuld en deden de ook zo specifieke danspasjes die bij die tijd hoorden. Het publiek kwam toen 'los', want iedereen begon mee te klappen en diegenen die het liedje kenden zongen mee. Een lied dat op de jaren zestig sloeg vertelde het verhaal over Jetje die goed kon leren en wiskunde ging stu deren. Ze promoveerde en. kwam in die tijd ook nog achter 'andere' din gen. Ze werd zowaar de bruid van Daan en bleef hele dagen werken, net als haar man. Op het moment dat er een kind kwam, kreeg Jet erg veel commentaar: een kina en een baan, dat kan toch niet samengaan. Maar ze zocht een halve baan, net als Daan. Het liedje werd afgesloten met telefo neren van Jet naar haar man met de vraag: „Daan, koud?" Emancipatie De fee was na het zien van dit liedje tevreden over de emancipatie, maar mevrouw Zijlstra smoorde dit opti misme van de fee in de kiem door te zeggen dat Jet nog een grote uitzon dering is. Ook het samenwonen en de trouwerijen kwamen aan de orde. De fee vond het prettig te horen dat de NVvH zich bezig hield met de emanci patie, waarop mevrouw Zijlstra ant woordde: „Maakt u zich daar maar niet druk over. We hebben ons radi caal aangepast aan deze tijd". Aan het einde van de musical con stateerde mevrouw Zijlstra dat on danks alle veranderingen vrouwen zijn blijven zingen, waarna het gehe le koor op het podium verscheen en het lied Op de grote stille heide werd ingezet. Het afscheidslied van die avond had een duidelijk kernwoord: emancipatie. Op het moment dat het koor de laatste noten zong kregen de deelnemers al een staand applaus. Iets waarmee het publiek haar duide lijke waardering liet blijken. Nadat het doek was gevallen wilde het publiek niet van ophouden we ten, zodat het doek voor een tweede keer openging. Zo konden de toe schouwers afscheid nemen van de vrouwen die een prima musical opge voerd hadden. Mevrouw Loeve- Kruik bedankte al de speelsters met een bloemetje. De avond had voor de vereniging een speciaal einde. „We hoopten in dit jubileumjaar ons tweehonderdste lid te mogen begroeten. Iets wat gelukt is", vertelde de presidente. Mevrouw C. Kouwen uit Haamstede had zich een dag eerder opgegeven als lid van de NVvH. Mevrouw Kouwen werd hiervoor op deze avond in de bloeme tjes gezet. Op de avond zelf hebben nog drie andere vrouwen zich opgege ven als lid, zodat de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Westerschouwen tweehonderdendrie leden telt. Dinsdag- 31 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.55 uur Rondom tien: Kinderen van de oorlog. Themaprogramma. 16.31 uur Ja, natuurlijk extra: Super- sense, 7-deiige Britse natuurserie over bijzondere zintuigen van dieren. Afl. 4. 17.00 uur Vrouwtje theelepel, teken filmserie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Disney parade, tekenfilm programma. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Dinges, spelprogramma. 19.47 uur Prettig geregeld, Neder landse serie. 20.25 uur Anita Meyer Ahoy' Con cert, concert met de zangeres Anita Meijer. 21.16 uur De Puzzelfavoriet, spelpro gramma. 21.41 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Ursul de Geer, discussie programma. 23.26 uur Concept, een wereld van wetenschap, nieuwsrubriek. 23.51 uur Huizen van Oranje: Kasteel Beverweerd te Werkhoven. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Het erfgoed Guldenburg, Duitse serie. Afl. 3. 16.50 uur Kleine spoorlijnen, 7-delige Engelse serie over kleine bijzondere spoorwegtrajecten. 17.30 uur Het zal je kind maar wezen, Engelse comedyserie. 18.10 uur Groen en grondig, agrarisch magazine. 18.40 uur Meer plezier met papier, 7-delige cursus. Afl. 2. 18.55 uur Dieren in het wild, natuur- documentaire. 19.20 uur De natte neuzen show, honde-quiz met Martin Gaus. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Dierenmanieren, program ma over mens en dier. 21.14 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. 21.15 uur Den Haag vandaag (een avond lang lachen), klucht van Ray Cooney. 23.09 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. Herh. 23.10 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 23.40 uur Triviant, spelprogramma. 00.36 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Het verdwenen scheerwijs- je. Afl. 2. 10.30 uur De Franse revolutie. Afl. 2. 11.00 uur Aardrijkskunde dichtbij huis. Afl. 1. 14.00 uur Skoalle-tillevyzje. 15.00 uur Zelf mode maken. Les 8. 15.30 uur You're welcome, cursus En gels. Les 5. 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.00 uur en zo piepen de jongeren, groepsdiscussie over de tweede gene ratie Portugezen.in Nederland. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis, kindermaga zine. 19.10 uur Het ware verhaal van Spit MacPhee, Australische jeugdserie. Afl. 5. 19.35 uur Waar hoor ik thuis? Tien jaar later.... Hoe vergaat het de vier kinderen van etnische afkomst, over wie de NOS tien jaar geleden een do cumentaire uitzond? Afl. 3. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Sport studio 20.56 uur Bevruchting achter glas, documentaire over reageerbuisbe vruchting. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur De planeten, documentaire. Herh. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. Afl. 42. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 64. 18.05 uur Plons, afl. Plons en het gloeilampventje. 18.10 uur Saartje en Sander, kinder serie. Afl. 5: Kabouters bestaan niet. Presentatie: Lut van Duffel. 18.20 uur Het station, kindermagazi ne. 18.45 uur Op het terras, seniorenma gazine, 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische tv- serie. Afl. 225. 20.25 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma over actuele thema's met actieve deelname van het publiek. 21.35 uur Shingen, 12-delige Japanse serie. Afl. 8. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Concert. 23.15 uur Coda, Milange, van Jorge Cordoso, uitgevoerd door Henry Ron- dales, viool en Fernando Gonzalez, gitaar. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie Afl. 34. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 869. 19.23 uur 2x7, tv-spelletje. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Een man die zichzelf zoekt (Five easy pieces), Amerikaanse speelfilm. 21.35 uur Uitzending door derden, programma van de Groene Omroep. 22.15 uur Sociale zekerheid. Van de wieg tot het graf. Afl. 6. (Onder voorbehoud een aangepast programma met om: 20.30 uur voet bal: Dundee-Antwerp). MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 42-jarige O. R. H. uit Oost-Souburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden. Tegen de man was twee weken geleden vijf jaar geëist voor een poging tot moord. De rechtbank achtte dat niet bewezen maar veroor deelde H. wel voor poging tot doodslag. H. was op 8 maart van dit jaar met een revolver naar een kennis gegaan om een langslepend conflict uit te praten. Hij verklaarde het vuurwa pen te hebben gebruikt uit noodweer. Een derde poging van H. om het slachtoffer uit te schakelen mislukte doordat de revolver weigerde. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF DEN HAAG - De Stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg, die hoge wa terstanden in het gebied van de bene denrivieren bij Rotterdam en Dor drecht moet gaan reduceren, kan naar verwachting op 4 oktober 1996 in gebruik worden genomen. Volgend jaar zullen de laatste voorbereidende werkzaamheden worden uitgevoerd, waarna rond de jaarwisseling 1991 de daadwerkelijke bouw begint. Even Omzien, oftewel even terug in de tijd met de musical van de NVvH. (Fo to: Joop van Houdt). 13 Zij was bijna meteen weer terug. Rebecca hoorde opnieuw de zware, zich verwijderende voetstappen over de zolder klinken. De echtgenoot van mevrouw Meijer scheen achter de deur te hebben gewacht. Zij nam opnieuw haar stethoscoop. De harttonen van het kind waren nog evenals straks. Zij knikte tevreden en zette zich op de rand van het bed. De vrouw lag met gesloten ogen en deed haar nu nog meer dan bij haar bin nenkomst aan een meisje denken. Zou zij al wel meerderjarig zijn? vroeg zij zich af. De ene hand liet de spijlen achter het hoofd los en legde zich op de borst. De vingers bewogen gedurig, als in een kramp. Rebecca legde de hare erop. „Rustig maar", zei zij. „Je bent een flinke meid. hoor!" Er gleden langzaam twee tranen over de uitstekende jukbeenderen en de jonge vrouw slikte krampachtig. Het was duidelijk dat zij trachtte zich goed te houden. Tben Rebecca haar toelachte, deed zij zelfs een poging dit te beantwoorden. De mondhoeken gingen even omhoog, maar verder kon zij het toch niet opbrengen. Rebecca drukte haar hand even. „Luister eens", zei zij, „we hebben nog helemaal geen kennis met elkaar gemaakt. Ik ben dokter Valden. Ik woon in Utrecht, maar ik ben hier als waarneemster voor de dokter van mevrouw Meijer. Hoe is jouw naam?" „Ina Verdam, dokter „Is Verdam de naam van je man?" „Ja. Mijn meisjesnaam is Voor- ting „Mooi". Rebecca had al even ge dacht met een ongehuwde moeder te doen te hebben, maar dat vermoeden was dus niet juist geweest. „Hoe oud ben je?" vroeg zij. „Negentien, dokter Rebecca schrok een beetje. Dit had zij toch niet verwacht. Wat zou dit kind al achter zich hebben? Het viel haar nu op dat het meisje een licht ac cent had. Zij kon het niet thuisbren gen, maar het wees er in elk geval op dat zij uit de provincie kwam, en ze ker niet uit de omgeving van Amster dam. Zij streelde de hand onder de hare. „Vertel mij eens, Ina", zei zij. „Weet je werkelijk niet waar je man is?" „Nee". Het gezicht werd plotseling hard. Het leek ineens veel ouder. „Ik weet het niet werkelijk niet. Hij is vanmorgen weggegaan, en hij zei dat hij niet terugkwam. En dat hoeft hij ook niet Rebecca stapte haastig van dit on derwerp af. „Woon je nog maar kort op deze kamer?" vroeg zij. „Ruim drie weken, dokter. We zijn hier op de eerste gekomen. Er werd geklopt. Tben mevrouw Meijer de deur opende, werd een si- naasappelkist naar binnen geschoven met een paar dekens en lakens. Daar na volgde een baby weegschaal. In de Door MENNO DE MUNCK bak ervan lagen een flesje olie en een pak watten. Rebecca keek er met grote ogen naar, maar er was geen tijd meer voor vragen. Het meisje kronkelde plotse ling van de pijn. Haar handen sloe gen door de lucht en Rebecca bracht ze snel weer naar de spijlen van het hoofdeinde. „Vasthouden, Ina", zei zij, „en trekken!" Het gezicht vertrok smartelijk. De mond opende zich in een erbarmelij ke kreet. „Moeke!" schreide zij, „moeke, kom dan toch! Help me toch!". Rebecca boog zich over haar. Tben zij zich weer oprichtte, had mevrouw Meijer zich afgewend. Haar schou ders schokten. „Nu graag de emmers water", zei zij. „Warm en koud. Misschien heb ik straks wisselbaden nodig". De kleine vrouw herstelde zich meteen. Zij opende de deur op een kier en sprak nogmaals tegen haar man. Tben zij opnieuw bij het bed kwam. beefden haar mondhoeken in een po ging het meisje bemoedigend toe te lachen. Rebecca veegde met een nat was handje haar gezicht af. „Het duurt nu niet lang meer, hoor!" troostte zij. „Nog even flink zijn, Ina!" De emmers water werden naar bin nen geschoven. Mevrouw Meijer plaatste ze naast het bed. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4