Lang zullen ze leven Adriaen Hoffer: markante en veelzijdige Zierikzeeënaar Passagier gewond na aanrijding Voor naar Deurloo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maun dag 30 oktober 1989 Nr. 24035 3 Kwaliteiten Hoffer tijdens herdenkingsbijeenkomst belicht ZIERIKZEE - Adriaen Hoffer, de zoon van Rochus Adriaensz. Hoffer en Susanna Teellinck, die in 1589 in Zierikzee werd geboren, was een veelzijdig man. Niet al leen was hij jarenlang actief als magistraat en ambte naar, ook op literair en kerkelijk terrein liet hij van zich horen. Ter gelegenheid van het feit dat Adriaen Hoffer vierhonderd jaar geleden het levenslicht zag werden die verschillende kwaliteiten van Hoffer tijdens een specia le herdenkingsbijeenkomst in de Vierschaar van het Zie- rikzeese stadhuis, „de bestuurlijke thuishaven" van Hoffer door een drietal sprekers nader toegelicht. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs opende in de Vierschaar de Hoffer-herdenking. (Foto: Joop van Houdt). Het idee om Adriaen Hoffer, naar wie in Zierikzee een straat en een pleintje zijn genoemd, met een spe ciale bijeenkomst te herdenken was afkomstig van de heren H. Uil en drs J. A. Brandenbarg van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland. Dat deze bijeenkomst in de Vier schaar van het stadhuis werd gehou den was niet toevallig. Jarenlang im mers was dit stadhuis in de Meel- straat immers de „bestuurlijke thuis haven" van Hoffer, die zich na zijn rechtenstudie aan de Leidse universi teit als bestuurder van Zierikzee ver dienstelijk maakte. Die bestuurlijke en ook ambtelijke kwaliteiten van Hoffer, die zich na zijn studie Adrianus Hofferus noem de werden door streekarchivaris H. Uil toegelicht. Uil plaatste de carriè re van Hoffer in de geest van die tijd (tweede helft zestiende eeuw en be gin zeventiende eeuw), een periode vol politieke, maatschappelijke maar vooral ook religieuze veranderingen zoals onder andere de Reformatie. Hoe homogeen het stadsbestuur in die jaren ook mocht zijn, op gods dienstig gebied was er sprake yan verdeeldheid en bleek het calvinisme ook in de raad veel bijval te krijgen. In 1616 trad Adriaan Hoffer in de bestuurlijke voetsporen van zijn va der door zitting te nemen in de ge meenteraad. In die tijd was het stads bestuur vooral een zaak van families als De Huybert, Vierling, De Jonge, Tfeellinck en De Vager. Vier jaar later reeds werd hij tot burgemeester van de stad benoemd. Een functie die hij ook in 1626 toebedeeld kreeg. Als the saurier maakte Heffer economisch economisch gezien „zware weer" mee voor Zierikzee. De zware rentelasten plus de door prins Maurits bepleite aanleg van verdedigingswerken rond de stad drukten zwaar op de gemeen tekas. Rentmeester Na negen jaar deel te hebben uitge maakt van het stadbestuur verwis selde Hoffer zijn bestuurlijke werk zaamheden voor een baan als rentmeester-generaal van de grafelij ke domeinen van Zeeland beoosten de Schelde, een ambtelijke functie zonder veel bevoegdheden. Waarom Hoffer die overstap maakte, daar voor geven de bronnen volgens Uil niet echt uitsluitsel. Mogelijk dat de nauwe relatie die het stadsbestuur van Zierikzee met de rentmeester generaal wilde behouden alsmede ook zijn wat wankele gezondheid en het feit dat deze ambtelijke functie hem meer ruimte bood om zich aan zijn literaire werkzaamheden te wij den redenen waren om die overstap te wagen. Vermogend Hoffer was een vermogende Zierik zeeënaar. Niet alleen bezat hij lande rijen en grond (op Schouwen-Duive land én Tholen), ook beschikte hij over een omvangrijke bibliotheek van 1150 werken en vele schilderijen en penningen. Die aardse bezittingen werden door hem overigens niet als zaligmakend beschouwd. Als diep re ligieus mens zocht hij meer naar niet- werelds geluk. Ook op literair gebied was Hoffer met onder andere zijn Nederduytse Poëmata geen onbekende. De ver diensten op letterkundig gebied wer den door profesor dr L. Strengholt, hoogleraar Nederlandse letterkunde aan de VU in Amsterdam) uit de doe ken gedaan. Volgens Strengholt was Hoffer geen dichterlijk genie maar een middelmatig dichter, die echter wel in staat was om geheel volgens de normen van de moderne poëzie uit zijn tijd een goed en vlotlopend ge dicht te schrijven. Gans onder de zwanen Hoffer erkende zijn beperkingen zelf door zichzelf in zijn belangrijk ste dichtbundel, de Nederduytse Poë mata (1635) te typeren als ,,Een gans onder de zwanen". Volgens Streng holt moet die bescheidenheid worden geplaatst in de geest van die tijd, waarin het een goed gebruik was om over het eigen talent met gepaste be scheidenheid te spreken. ,,Een nog al tijd aanbevelenswaardige houding die geworteld is in het christendom en de klassieke oudheid", aldus Strengholt. De bescheidenheid waarmee Hof fer over zijn dichterlijke gaven spreekt mag dan verklaarbaar zijn, de kanttekeningen die de literatuur historici bij zijn talent plaatsen is volgens de Amsterdamse hoogleraar ernstiger. Een gezaghebbende litera tuurhistoricus als dr. P. Meertens ka rakteriseerde Hoffer als een heel middelmatige figuur. Strengholt was in de Vierschaar aanzienlijk coulanter jegens de Zie- rikzeese literator, door het werk van Hoffer meer in de opvattingen over poëzie uit die tijd te plaatsen. Hof- fers werk diende ter vermaak en vooral ook ter lering (stichtelijke poëzie). Behalve gelegenheidsverzen met een veelal godsdienstig thema is in het werk van Hoffer ook een zedelijk-maatschappelijke teneur te bespeuren. De ij delheid van de men sen en hun behoefte aan rijkdom wor den door hem in zijn werken aan de kaak gesteld. Ziekte Het meest in zijn element is de Ge reformeerde Hoffer echter in zijn godsdienstige gedichten. In een ge dicht dat hij in 1631 naar aanleiding van zijn ziekte schreef gaat hij in op de functie van het ziekzijn. „Ziekte brengt de gelovige inzicht in de ver gankelijkheid van het menselijk le ven en kan hem dichter bij God bren gen", zo luidden de opvattingen van Hoffer over ziekte. Ofschoon Streng holt de Zierikzeese literator niet als een dichterlijk genie bestempelde concludeerde de hoogleraar wel dat het werk van Hoffer gezien de nor men van zijn tijd er best mocht zijn. Nationale Synode De rol die Hoffer op religieus ge bied heeft gespeeld werd door de kerkhistoricus dr W. J. op 't Hof be licht. De ouders van Adriaen Hoffer moesten omwille van het geloof naar Engeland vluchten en ook voor de ionge Hoffer was het geloof een be langrijke zaak. In 1618/19 was hij sa men met ds Godefridus Corneliszoon Udemans, een van de voormannen van de Nadere Reformatie, afgevaar digde naar de Nationale Synode van Dordrecht. Mocht Hoffer voor de literatuur historicus Meertens een rechtzinnige calvinist met een voorliefde voor stichtelijke onderwerpen zijn, Op 't Hof had daarover een meer genuan ceerde opvatting, gebaseerd op nieu we informatie die door streekarchi varis 'Uil is verkregen. In hoeverre Hoffer, die nauwe con tacten onderhield met voormannen van de Nadere Reformatie zoals Ude mans en Teellinck een aanhanger van deze Nadere Reformatie dan wel een voorstander van het Piëtisme was, daarop spitste zich het betoog van Op 't Hof toe. Op grond van zijn literaire werken en zijn contacten kwam Op 't Hof tot de conclusie dat Hoffer een door het Humanisme en de Renais sance gevormde Calvinistische dich ter is geweest voor wie de verganke lijkheid van het aardse leven, sterven en leven na de dood alsook de zen dingsdrang geliefkoosde thema's voor zijn literaire werken waren. Door zijn intensieve contacten met Udemans en Teellinck mag Hoffer volgens Op 't Hof ook worden be schouwd als een aanhanger van de Nadere Reformatie, een beweging binnen de Gereformeerde Kerk die ij verde voor een inilerlijke beleving van de Gereformeerde leer en een al lesomvattende levensheiliging. Daar naast getuigt zijn werk ook van een duidelijke piëtistische inslag. Bloemlezing Ter gelegenheid van deze Hof f er- herdenking zal de Stichting Neerlan distiek VU in samenwerking met Stad en Lande een bundel met stu dies over Hoffer uitgeven. In deze cir ca 128 pagina's tellende bundel zullen prof dr Strengholt, dr W. J. Op 't Hof en H. Uil hun visie op Adriaen Hoffer en zijn godsdienstige overtuiging uit eenzetten. De uitgave beva, daar naast ook een aantal gravures over Schouwen-Duiveland uit het levens werk van Hoffer, de Nederduytse Poëmatia. Deze bundel is te bestellen bij het Comité Herdenking Adrianus Hofferus, p/a streekarchivariaat, Meelstraat 8, 4301 EC Zierikzee. ZIERIKZEE De Zonnebloem De winter heeft zijn charmes. De decembermaand scoort wat gezellig heid betreft bij velen hoog. Eenzaam heid laat zich echter vaak in decem ber extra voelen. Sommigen van ons ervaren weinig of niets van die zo veel geroemde warmte. Het lijkt hen of de winter extra donker en koud is. Daarom wordt jaarlijks de landelijke actie Zon in de schoorsteen georgani seerd en doet de Zonnebloem een op roep aan gezonde Nederlanders om een Sinterklaaspakketje te maken voor een zieke en vaak eenzame land genoot. Elk jaar maken rond 70.000 mensen een pakje voor een eenzame zieke, gehandicapte of hulpbehoeven de medemens. De actie Zon in de schoorsteen is ook dit jaar weer op Schouwen-Duiveland van start ge gaan en zal, naar men hoopt, even succesvol verlopen als vorig jaar, toen 256 gulle gevers aan deze actie hebben meegedaan. T-shirt Eind oktober is het twee jaar gele den dat Prinses Margriet het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes opende. In 1988 werd het éénjarig bestaan ge vierd met het planten van de eerste boom voor het Arboretum voor pas-, geborenen. Inmiddels zijn er zo'n tweehonderd vijf tig bomen en strui ken door ouders en grootouders aan gekocht en voor een deel al geplant in het bomenbos bij het ziekenhuis. De ze maand viert de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen het tweejarig bestaan van het Goese ziekenhuis. Alle baby's die de komende tijd in Goes en Zierikzee geboren worden, zullen het eerste T-shirt cadeau krij gen. BRUINISSE - Bij een aanrijding vrijdagmiddag bij Bruinisse raakte een inzittende van de auto van W. H. uit Ridderkerk gewond. Het slacht- óffer werd naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee ver voerd. W. H. reed met zijn auto over de pa rallelweg van Rijksweg 18 bij Brui nisse en wilde een voor hem rijdende auto met caravan inhalen. Hij had daarbij de hem tegemoet komende auto bestuurd door R. den H. uit Oos- terland over het hoofd gezien. Een frontale botsing was het gevolg. Bei de auto's raakten zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden wegge sleept. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Advertentie RENESSE VVV De WV Renesse houdt op 23 no vember haar algemene najaarsleden vergadering in het Apollohotel te Re- nesse. Aanvang van de vergadering is 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Predikante De dominee-loze periode is voor de lidmaten van de Hervormde Gemeen ten van Brouwershaven en Zonnemai- re voorbij, wanneer da H. J. Buys wordt bevestigd. Deze bevestiging van mevrouw Buys geschiedt zondag 5 november tijdens een middagdienst (aanvang 14.30 uur) in de Grote of Sint Nicolaaskerk door prof. dr G. H. ter Schegget uit Amsterdam. Da. Buys studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit van Leiden, waarna ze drie maanden vicaris in Den Hel der was. Voorts is zij actief geweest in de Leidse Ecclesia en heeft zij ii\ ge- sprekskringen en leerhuizen de nodi ge ervaring opgedaan. Tijdens haar studie was zij als pastoraal medewer ker werkzaam. Inmiddels is me vrouw Buys in Brouwershaven neer gestreken. NIEUWERKERK Diabetes Het Diabetes Fonds Nederland houdt van dertien tot en met negen tien november voor de achtste keer de landelijke collecte Geef 's voor een di abetes. Er wordt geld ingezameld voor de bestrijding van en onderzoek naar diabetes, beter bekend als sui kerziekte. Dankzij de inzet en het en thousiasme van bijna 25.000 collec tanten werd in 1988 bijna drie miljoen gulden ingezameld. Helaas zijn er voor Schouwen-Duiveland nog niet overal voldoende collectanten. Daarom doet het Diabetes Fonds Ne derland een dringend beroep op ieder dié een uurtje of langer in eigen straat of buurt met de DFN-collecte- bus op pad kan en wil gaan. Voor het slagen van de komende collecte zijn vooral nog collectanten nodig in Burgh-Haamstede, Renesse, Schud- debeurs en. Zierikzee. BRUINISSE Brandje in afwasmachine Uit de afwasmachine van J. B. uit de Boeierstraat kwam nog meer dan de schone afwas. Door kortsluiting sloegen er zondagmiddag zelfs de vlammen uit. Nadat de eigenaar zelf de brand al grotendeels had geblust droegen de uitgerukte brandweerlie den de afwasmachine naar buiten om verder te blussen. In de bijkeuken waar de machine stond was verder nog wat rook- en waterschade. GOES Kapasi Vriendenkring Kapasi houdt op za terdag 4 november een dans- en ont moetingsavond voor alleenstaanden tot ongeveer vijfenveertig jaar in wijkcentrum De Spinne te Goes. Aan vang van de ontmoetingsavond is 21.30 uur. Vrouw techniek Medio november begint in Goes een oriëntatiecursus voor vrouwen van de Bevelanden en Schouwen-Duive land die geïnteresseerd zijn in techni sche beroepen. Deze cursus duurt acht weken en richt zich op zowel jon ge vrouwen als op herintreedsters die geruime tijd geen betaald werk heb ben verricht. Gezien de vele techni sche beroepen die in het Zeeuwse aanwezig zijn sluiten vrouwen de keuze voor zo'n technisch beroep niet langer uit. Vooral herintreedsters blijken zich voor dergelijke beroepen te interesseren maar ontbreekt het hen aan de juiste opleiding daarvoor. De oriëntatiecursus Vrouw en tech niek, die door Vrouw en Werk Zee land is opgezet biedt deze vrouwen de mogelijkheid om kennis te maken met ,alle facetten van een technisch beroep. Naast een theoretisch gedeel te wordt er veel aandacht besteed aan het praktisch oefenen met elektrisch gereedschap zoals draaibank, zaag machine en lasapparaat. Voorts wor den ook excursies naar een aantal technische bedrijven gemaakt. Tij dens deze acht weken durende cursus wordt eveneens aandacht besteed aan de dubbele taak van de werkende vrouw, terwijl ook aandacht wordt besteed aan de vrouw in een „man nenberoep". Mochten de cursisten hun studie na afloop van deze oriën tatiecursus voort willen zetten dan kunnen zij zich opgeven voor een aan sluitende schakelcursus. Ook kunnen zij doorstromen naar een vervolgop leiding aan een vak- of bedrijfs- school. Voor informatie en/of opgave kan men zich te wenden tot Vrouw en Werk Zeeland (01100-20329) of de PBVE (01100-31170). MIDDELBURG Expositie In het gebouw van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland in Middel burg (Kuiperspoort 22) zijn in de pe riode van woensdag 1 november tot en met 2aterdag 30 december siera den te zien van Beppe Kessler. Kessler studeerde aan de afdeling textiele vormgeving van de Rietveld academie in Amsterdam. Enerzijds houdt zij zich bezig met het maken van schilderijen terwijl ze zich daar naast ook begeeft op het terrein van sieraden maken en het ontwerpen van dessins. Vanuit haar schilderijen ontstond het idee voor het maken van kragen met een ondergrond van PVC, beschilderd met acrylverf. Draag baarheid is daarbij ondergeschikt aan de voorstelling. Daarbij beweegt haar werk zich tussen toegepast en autonoom. Het werk van Kessler is van dinsdag tot en met zaterdag tus sen 13.00 en 17.00 uur voor het pu bliek te zien. Vijvervreugd Thuisverblijvende geestelijk ge handicapten in de (ziekenfonds) regio Noord- en Midden-Zeeland kunnen met ingang van 1 november tandheel kundige hulp krijgen bij Vijver- vreugd, het centrum voor geestelijk gehandicaptenzorg in Middelburg. Van deze poliklinische voorziening kan echter alleen gebruik gemaakt Advertentie worden als behandeling door de ei gen huistandarts niet mogelijk is door de aard van de handicap van de betrokkene. De behandelend tand arts binnen Vijvervreugd is D. P. La- verman. Deze nieuwe mogelijkheid kwam tot stand in nauw overleg met het verbindingskantoor van de AWBZ in de Zeeuwse hoofdstad. Behande ling vindt plaats op vrijdagmiddag. Afspraken kunnen worden gemaakt via de doktersassistente van Vijver vreugd op dinsdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar I 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - José, ben je nu tevree Eindelijk met z'n twee René die van je houdt Vandaag ben je getrouwd. Deze tekst stond te lezen op het spandoek dat het personeel van slagerij Ornee in de St. Domusstraat te Zie rikzee aan de luifel had gehangen. Hun collega José van Oord, die tweeëneenhalf jaar in de slagerij werkt, trad vrijdag in het huwelijk met René Oosterboer, die bij de fVrvna Dekker werkt Hij onderhoudt duinen door helm te planten. José, eenentwintig jaar en René tweeëntwintig jaar, zijn beiden afkomstig uit Zierik zee. Nadat het kersverse paar in het stadhuis in de echt verbonden ivas, maakte het in een rode Caddilac een rondrit je door Zierikzee en stopte bij de werkgever van José. Bij aankomst klonk er een enthousiast applaus op. Nadat het feestelijke echtpaar was uitgestapt werd het overladen met rijst dat gestrooid werd door kin deren. En werd het lang-zullen-ze-leven in het Surinaams en in het Nederlands gezongen. Om het bezoek op de gevoelige plaat vast te leggen, werd er gevraagd of José achter de toonbanfc wilde gaan staan, ivat enige moeilijkheden opleverde door de lange sleep van haar trouwjurk. Op weg naar de achterkant van de toon bank vroeg ze verwonderd: ..Bin d'r gin klante?". Een begrijpelijke vraag want er waren veel mensen uitge lopen om naar het kersverse paar te komen kijken. Of hier ook klanten bij waren was niet duidelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3