Bomaanslagen in Den Haag nog altijd een groot raadsel Vierenvijftig leerlingen ZDASG maken een excursie naar Parijs DE HUUR CV KETEL Bruse raad morrend akkoord met verkoop grond evenemententerrein Aidsbestrijding zorgt voor verdeeldheid in Bruse raad WATERSTANDEN DEURLOO B.V. Vrouwen willen zware straf verdachte verkrachting D66 los van VVD oppositie in M. Houkamp: We worden nu voor het blok gezet'''' BRUINISSE „Nu verandert er op het laatste ogen blik weer iets en wij krijgen niet de tijd daar-over na te denken. We worden voor het blok gezet", aldus raadslid M. Houkanip tijdens de vergadering van de Bruse ge meenteraad. De raad ging morrend akkoord met het voorstel van het college om een perceel grond op het eve nemententerrein te verkopen aan A. M. Kemp uit Brou wershaven. Houkamp en fractiegenoot A. J. Bal stemden tegen het voorstel. pen. Alles bij elkaar gaat het om een transactie waar bijna een ton mee ge moeid is. Ontsluiting Dagen de verkoop van het perceel grond op zich werd geen bezwaar ge maakt door Houkamp en Bal. Strui kelblok voor hen is dat Kemp op het allerlaatste ogenblik aan de gemeen te heeft gevraagd of men een bijdrage wil leveren aan de kosten die nodig zijn voor een goede ontsluiting van het terrein. Loco-burgemeester O. J. van Liere stelde in een toelichting op deze on verwachte ontwikkeling dat het col lege van mening is dat men de kans om het perceel grond te verkopen niet voorbij moet laten gaan. ,,Het college is bereid vijftig pro cent van de kosten, tot een maximum van 5250,- voor haar rekening te ne men", aldus Van Liere. Bal reageerde tamelijk gebelgd op een en ander. „Ik sta niet te springen om het op deze manier te doen. Nu komt er voor de gemeente weer een onkostenpost bij". Niet onterecht Van Liere reageerde op de woorden van Bal met de opmerking dat de vraag van Kemp in de ogen van het college niet onterecht is. „Kemp wil op het perceel een zagerkwekerij be ginnen en wordt nu erg beperkt in zijn mogelijkheden. Het terrein wordt nu niet gebruikt en kost de ge meente nu geld voor het onderhoud". Zowel van de kant van de fractie van Algemeen Belang als van de kant van de SGP/RPF-fractie betuig de men instemming met de zienswij ze van het college. Bal en Houkamp hielden echter voet bij stuk en stem den tegen verkoop. Geen moeite had de raad met het voorstel tot verkoop van een perceel grond op het kleine loodsenterrein aan A. J. M. van Gilst uit Bruinisse. Het gaat om een perceel grond van 312 vierkante meter. De grondver- koop levert de gemeente ruim 13.000,- op. Op vragen van Alge meen Belang-woordvoerster M. C. Maaskant-Okkerse antwoordde Van Liere dat er op het kleine loodsenter rein nog een perceel grond te koop is. „En ook daar is een gegadigde voor", aldus Van Liere. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel van het colle ge om een verzoek om een financiële bijdrage van de Ds. Pieter van Dijke- school af te wijzen. De school wil dat de gemeente meebetaajt aan een eer der geplaatste scheidingswand. De scheidingswand is nodig in verband met ruimtegebrek. De schoolleiding heeft de schei dingswand echter al laten plaatsen voordat bekend was dat de school vooralsnog niet met een vierde lo kaal uitgebreid mag worden. „Ons college is er steeds van uitge gaan dat de wijze van tijdelijke huis vesting voor de gemeente geen kosten met zich mee zou brengen. Indien vooraf bekend was dat deze wijze van tijdelijke huisvesting (in de hal van de school, red.) kosten met zich mee zou brengen zou, ondanks de daaraan verbonden bezwaren, tot tijdelijke huisvesting in een van de leegstaande lokalen van andere scholen zijn be sloten", aldus het college. CDA en SGP/RPF op de bres voor het huwelijk Raadslid. M. Houkamp: ,,Geen tijd hierover na te denken". Op het betreffende perceel grond was eerder Ezko BV actief, maar dit bedrijf ging failliet. Kemp wil op het perceel weer een nieuw bedrijf begin nen onder de naam Abreka BV en heeft het college daarom verzocht een perceel grond aan het Nieuwlandje en een perceel grond aan de Boom- dijk van de gemeente te mogen ko- BRUINISSE - „Voorlichting is wel noodzakelijk, maar niet op deze wij ze". Dat stelde SGP/RPF-woordvocr- der G. E. Houtekamer tijdens een discussie over de voorlichting met betrekking tot bestrijding van de ziekte aids zoals die door de overheid gepresenteerd wordt. Het CDA en SGP/RPF op de bres voor het huwe lijk. Aanleiding vobr de discussie tij dens de gemeenteraadsvergadering was een brief van b en w van Sint Philipsland waarin men protesteert tegen de wijze waarop de aidsvoor- lichting door de overheid ter hand wordt genomen. CDA en SGP/RPF kunnen zich wel vinden in de visie van de bestuurderen van Sint Phi lipsland. SGP/RPF-woord voerder G. E. Hou tekamer: „Voor ons is de basis van trouw het huwelijk en dat uitgangs punt wordt in het voorlichtingsmate riaal met voeten getreden". CDA- fractievoorzitter J. Huizer liet weten deze mening te delen. „We verklaren ons hierin solidair met SGP/RPF", aldus Huizer. Daarop bracht loco-burgemeester C. J. van Liere een voorstel van SGP/RPF om het voorlichtingsmate riaal niet ter beschikking te stellen aan scholen én het gewraakte voor lichtingsmateriaal te verwijderen uit het folderrek in de hal van het ge meentehuis in stemming. Het voorstel werd met de stemmen van het CDA en de SGP/RPF-fractie voor en de stemmen van Lijst van de Velde en Algemeen belang tegen ver worpen. Binnen Lijst van de Velde ontstond onenigheid toen raadslid M. Houkamp bij de behandfeling van de ingekomen stukken voorstelde om 'zuivere koffie' te gaan schenken in het Bruse gemeentehuis. Bruinisse is de enige gemeente op Schouwen-Duiveland waar nog steeds geen 'zuivere koffie' wordt ge bruikt. De andere gemeerften hebben wel gehoor gegeven aan de oproep van de Wereldwinkel. De reactie van A. J. Bal op het voorstel van zijn frac tiegenoot: „We zijn altijd al een apar te gemeente geweest. Laten we dat dan ook maar blijven" Houkamp liet zich echter niet zo snel uit het veld slaan en op zijn ver zoek bracht loco-burgemeester C. J van Liere het voorstel in stemming om ook in Bruinisse over te schake len op koffie met het Max Havelaar keurmerk. Dat voorstel leed schipbreuk met zeven stemmen tegen en drie stem men voor. Alleen Houkamp, Huizer en Wiebrens stemden voor het voor stel. Kritiek verder bij de behande ling van de ingekomen stukken op de houding van de reinigingsdienst. Ge steld werd dat mensen van de reini gingsdienst de gele plastic tasjes met chemisch afval gewoon bij het andere afval kieperen. Loco-burgemeester Van Liere zegde toe een en ander on der de aandacht van het bestuur van de reinigingsdienst te zullen bren gen. DEN HAAG - De Rooie Vrouwen in de PvdA hebben hun politieke leider Kok een lijst doen toekomen met de namen van vijftig vrouwen die vol gens hen in aanmerking kunnen ko men voor een post in het nieuwe kabi net. „Om voor eens en voor altijd een eind te maken aan de discussie over het aantal vrouwen dat geschikt is voor een dergelijke functie". MAASTRICHT - Het internationa le luchtvaartsysteem voldoet niet meer aan de behoete van de heden daagse luchtvaart. Een verandering ervan is al langer gewenst. Dit zei de secretaris-generaal van het ministe rie van verkeer en waterstaat, drs. ir. H. Smits, in Maastricht op het achtste nationale luchtvrachtcongres. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg is overgegaan tot onmid dellijke gevangenneming van een 33- jarige man uit Groede. F. E. de Z. stond op dat moment terecht voor een poging tot verkrachting van een vrouw uit zijn woonplaats, waarbij hij eerst geweld heeft gebruikt. Dit gebeurde op 12 maart van dit jaar. De officier van justitie, mr, R. Beau mont, vroeg om gevangenneming omdat het gevaar dat de verdachte in herhaling valt volgens de rapporten die bij diverse instellingen over hem zijn gemaakt zeer groot is. In zijn woonplaats heeft hij voor veel onrust gezorgd. Ongeveer 35 per sonen uit Groede hebben de groep Verontruste Vrouwen opgericht. Zij willen dat De Z. afdoende wordt ge straft voor zijn daden, zodat de vrou wen uit het dorp weer rustig alleen over straat kunnen. De rechtbank achtte voldoende gronden aanwezig om de verdachte vast te zetten. Dat bracht een zucht van verlichting teweeg bij een groep dorpsbewoners die op de publieke tribune zat. Mr. Beaumont vond de onrust, die in het Zeeuwsvlaamse dorp heerst, terecht. De Z. pleegde al vanaf zijn 13e jaar sexuele delicten. Hij is daarvoor verschillende keren veroordeeld. Volgens diverse rapporten is over matig alcoholgebruik de oorzaak van het gedrag van de man. De onderzoe kers achten hem verminderd toereke ningsvatbaar. Officier van justitie Beaumont eiste negen maanden gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Boven dien vorderde hij nog eens drie maan den gevangenisstraf en tbs omdat De Z. in zijn proeftijd opnieuw in de fout is gegaan. De rechtbank doet uitspraak op 10 november. ZIERIKZEE - De leerlingen van de Zeeuws Dag- en Avondscholengemeenschap Zierikzee hebben afgelopen weekend een geslaagde reis naar de Franse hoofdstad Parijs gehad. Het betrof cursisten die zich willen bekwa men in de Franse taal. De Franse taal is zeer populair aan de ZDASG. Dit jaar startten er maar liefts zeven groepen. De reis naar Parijs begint ondertussen een tra ditie te worden en vindt gewoonlijk plaats eind oktober onder uitzonderlijke mooie weersomstandigheden plaats. Versailles, het weelderige paleis even buiten Parijs dat de Franse Zonneko ning Louis XIV liet bouwen. Het meest indrukwekkend is de spiegelzaal die vroeger als balzaal werd gebruikt en waar ook belang rijke politieke gebeurtenissen plaats vonden, zoals de tekening van de vre de na de Eerste Wereldoorlog. De rest van de zaterdag werd doorgebracht naar eigen goeddunken: op de Eiffel- toren of op de Butte Montmartre met de Sacre Coeur en het Place du Tfertre, winkelend in één van de grote waren huizen zoals Lafayette of La Samari- taine of in het Quartier Latin, dat ook 's avonds erg in trek was vanwege de hoeveelheid eethuisjes en het inte ressante culturele leven dat hier ken nelijk van geen bedtijd weet. Zondagmorgen was er gelegenheid om naar het Louvre te gaan, waar De groep vertrok op vrijdagmorgen met vierenvijftig personen onder lei ding van de docente Ingrid van Leeu wen richting Parijs. Eenmaal aange komen in de stad was de eerste bezienswaardigheid het Centre Pom pidou, een modern museum dat op valt vanwege de gekleurde buizen die langs de buitenkant van het gebouw lopen. Mensen die het gebouw lelijk vinden, noemen het wel spottend Frankrijks eerste olieraffinaderij. Artiesten Het ging echter niet om het mu- seem, maar om de artiesten, die op traden op het enorme plein voor het Centre Pompidou en optredens ver zorgden, die professioneel aandeden. Voor wie nog wat verder wilde kij ken: het stadhuis en de Notre Dame lagen op loopafstand, 's Avonds kon men de stad bij nacht bewonderen. De chauffeur gaf een 'sightseeing' van Paris 'by night'. Alle belangrijke monumenten waren verlicht en dat gaf de stad een feeëriek aanzicht. De stad heet niet voor niets Ville Lumiè- re'. De Eiffeltoren bestaat honderd jaar wat te lezen was in verlichte let ters. Optreden Men kon ook een optreden meema ken van de Franse zanger Charles Trenet in het Palais des Congrès. Charles Trenet, vooral beroemd in vroeger jaren, heeft een enorme in vloed uitgeoefend op het Franse chanson. Hij wordt wel de vader van het Franse chanson genoemd. In.1974 was zijn laatste optreden en het was bijzonder hoe hij op zesenzeventigja- rige leeftijd zijn liederen, oude en nieuwe, liedjes vertolkte. Zo zong hij Je chante, Boum, La mer en wist hij de hele zaal dolenthousiast te maken. De eerste helft van de zaterdag werd besteed aan het kasteel van sinds kort de pyramide staat die de enorme bezoekersstroom moet gaan reguleren. De pyramide is van glas, waaronder de aankomst- en ont vangstruimte met loketten, informa tie en dergelijke zich bevinden. Een leuke bijzonderheid om te wetén is dat de ramen van deze pyramide door alpinisten gelapt worden. Een andere groep bezocht de hoog mis in de St. Gervais, waar een jonge geestelijke orde, de Fraternité mona- tique de Jêrusalem, het christleijk geloof combineert met de dienst aan de medemens, met name aan de pau pers van Parijs. In het begin van de middag werd de terugreis aanvaard. Voor de groep leerlingen was het een leerzame reis vol allerhande indrukken, die uitno digt om een andere keer nog te gaan om dat te bekijken wat men in drie dagen niet heeft kunnen zien. LONDEN - Premier Margaret That cher heeft met de benoeming van een aantal staatssecretarissen de wijzi gingen in haar kabinet voltooid die het gevolg zijn van het ontslag van minister Nigel Lawson van financiën. Mevrouw Virginia Bottomley, die adjunct-staatssecretaris was van mi lieuzaken, werd benoemd tot staats secretaris van volksgezondheid. HARLINGEN - De vestiging van een helikopterhaven bij de Wadden zee gaat niet door. Dat is een van de uitkomsten van een gesprek tussen staatssecretaris Van Houwelingen. (defensie) en de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee (LVBW), zo heeft de vereniging be kendgemaakt-. WEERT - Limburgse gemeenten en bedrijven komen steeds meer in de problemen met afvalverwerking. Ook is er een tekort aan opslagruim te voor vervuilde grond. Dat zei wet houder Steeghs van Weert bij de uit reiking van de nationale milieuprijs voor deze gemeente uit handen van minister Nijpels. HILVERSUM - D66 is niet van plan schouder aan schouder met de VVD oppositie te gaan voeren tegen het nieuwe kabinet van CDA en PvdA. D66-leider Van Mierlo wees een der gelijke uitnodiging van zijn VVD- collega Voorhoeve zondag voor de VARA-televisie resoluut van de hand. „Wij gaan totaal onafhankelijk in de oppositie zitten", aldus Van Mier lo. Hij voorziet voor D66 een „heel pi kante oppositierol", nadat de demo craten in het begin van de forma tie-besprekingen hebben afgehaakt. „Wij zijn als centrum-linkse partij de toetssteen voor het beleid dat de coa litie prentendeert te hebben", stelde de D66-aanvoerder. Legpuzzel om scherp beeld te krijgen DEN HAAG - De drie bomaanslagen op Spaanse doe len in de Haagse Archipelbuurt stellen de Nederlandse autoriteiten nog altijd voor een groot raadsel. Ondanks een grootscheeps onderzoek heeft de politie nog altijd geen idee wie de daders zijn van de zwaarste bomaansla gen in Nederland sinds de Tweede Wereldoorlog. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 31 oktober 04.20 169 10.10 -127 16.25 169 22.25 -130 Roompot Buiten 31 oktober 02.45 177 08.55 -127 14.55 179 21.05 -129 Bruinisse 31 oktober 04.25 178 10.15 -138 16.35 178 22.30 -140 Wemeldinge 31 oktober 04.20 193 10.15 -142 16.30 194 22.30 -145 Springtij: 31 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Geen enkele groepering heeft de aanslagen opgeëist, zodat er alle ruimte is voor speculaties. De meest voor de hand liggende veronderstel ling dat de Baskische afscheidingsbe weging ETA de hand heeft in de aan slagen, wordt van diverse kanten tegengesproken. De Haagse aansla gen missen de typische ETA- kenmerken. De ETA pleegt haar aan slagen vrijwel uitsluitend in Spanje en claimt ze altijd onmiddellijk. Ook is gesuggereerd dat de interna tionale drugshandel een waarschu wing aan Spanje heeft willen geven, omdat dit land deze week een grote internationale drugsconferentie or ganiseerde. Maar ook voor deze stel ling ontbreken de concrete aanwijzin gen. Blijft over de speculatie dat de aan slagen persoonlijk zijn gericht tegen de Spaanse consul-generaal J. Gil Ca- talina, wiens auto door de eerste bom werd opgeblazen. Spaanse diploma tieke kringen spreken dit echter te gen. Gil Catalina. pas twee maanden in ons land, zou een doorsnee diplo matieke carrière achter de rug heb ben, zonder noemenswaardige inci denten. Tussen de Spaanse en Nederlandse autoriteiten vond dit weekeinde op hoog niveau overleg plaats. Zo heeft demissionair minister van Den Broek (buitenlandse zaken) telefo nisch contact gehad met zijn Spaanse ambtsgenoot om hem steun toe te zeg gen voor zijn landgenoten in Neder land. Aanvankelijk was de Spaanse am bassadeur M. Sassot ontevreden over de beveiligingsmaatregelen, maar in middels heeft hij zijn tevredenheid uitgesproken over de bewaking dooi de Haagse politie. Deze doet overi gens nooit mededelingen over de be veiliging van diplomaten en ambas sades. De Haagse politic heeft een team van 40 rechercheurs op de zaak gezet. Naast een uitgebreid sporenonder zoek bij de getroffen Spaanse instel lingen zijn er inmiddels meer dan 50 getuigen gehoord. „Het is een hele legpuzzel om uit zoveel getuigenver klaringen van drie aanslagen een scherp hccld te krijgen", aldus de \vooravoerder van de Haagse politic. Een Spaanse homexpert arriveert in ons land en zal de Haagse politie assisteren. Dit wil volgens de politie overigens niet zeggen dat er nu speci fiek aan Spaanse daders wordt ge- Tot eind oktober Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Maandag 30 oktober Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Vergadering VVV in Mondragon. 20.00 uur. Dinsag 31 oktober Zierikzee Begrotingsvergadering PvdA-fractie. Stadhuis. 16.00 uur. Herdenking Kerkhervorming. Chr. Geref. kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Openbare commissievergadering van de commissie financiën in het ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur. Nieuwerkerk Lezing voor afdeling Duiveland van de plattelandsvrouwen door P. Nieuwland over zijn werk bij het RI AGG. Aanvang 19.30 uur. November/december Neeltje Jans Expositie Cees de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Woensdag 1 november Burgh-Haamstede Openbare commissievergadering al gemene en bestuurlijke zaken in het gemeentehuis. Aanvang 16.00 uur. Donderdag 2 november Zierikzee Inleveren van speelgoed voor de speelgoedbeurs van de Speel-o-theek aan.de Mosselböomgaard. Van 15.30 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie algemene za ken in gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Informatie-avond Kram mer-Volkerak. 20.00 uur. Vrijdag 3 november Zierikzee Bazar Corneliastichting. Recreatie zaal. Van 14.00 tot 16.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Kerkwerve Familie-avond CNV. Dorpshuis Zuud- ènde. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Jaarvergadering HSV Het Zijpe. 20.00 uur. Zaterdag 4 november Zierikzee Speelgoedbeurs in de Speel-o-theek 'aan de Mosselboomgaard. Van 10.00 tot 12.00 uur. Bazar Corneliastichting. Recreatie zaal. Van 13.00 tot 16.00 uur. Muzikale avond Mini Stars in de Graanbeurs, 19.30 uur. Burgh-Haamstede Uitreiking Vijverberg-Lysenprijs aan Zeelandia in hotel Bom. 10.00 uur. Jaaruitvoering Nehalennia in de Schutse. 19.30 uur. Zonnemaire Verkoop Welfare Rode Kruis. Groene Kruisgebouw. 10.00-12.00 uur. Oosterland Bazar-rommelmarkt door peuter speelzaal 't Kraaiennest in dorpshuis Oosterhof. Van 10.00 tot 15.00 uur. Maandag 6 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Brouwershaven Verkoop Welfare Rode Kruis. Groene Kruisgebouw. 14.00-16.00 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 9 november Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. lianastraat 9. 20.00 uur. Ju- dacht. Het politie-onderzoek is nog in volle gang en er zijn nog voldoen de aanknopingspunten, aldus de Haagse politiewoordvoerder. Voor de beide bommen op vrijdag avond is hetzelfde (nog onbekende) materiaal gebruikt. De politie weet nog niet of de autobom van dinsdag ook van hetzelfde materiaal is. Vol gens de Explosieven Opruimings dienst (EOD) zijn de bommen van hoogwaardig explosief materiaal. Binnen de Spaanse gemeenschap in Nederland (20.000 mensen) heerst vol gens de ambassadeur geen paniek. Uit veiligheidsoverwegingen is wel een verkiezingsbijeenkomst in Utrecht afgelast. In Spanje werden zondag verkiezingen gehouden. De Spaanse ambassadeur en consul- generaal zijn naar eigen land zeggen niet ondergedoken. Openen De Spaanse handelsmissie hoopt ondanks de grote schade toch van daag, maandag, weer haar deuren voor het publick te openen. Het ar beidsbureau blijft voorlopig geslo ten. Van dit pand zijn de voorgevel en een deel van het dak ontzet. De bom men hebben een schade van minstens enkele tonnen veroorzaakt, maar slechts enkele personen raakten licht gewond. Alle bewoners van de Archi pelbuurt zijn weer teruggekeerd in hun woningen en hebben dc glas scherven bijeengeraapt. De glaszet ters deden goede zaken. Intussen vra gen de bewoners zich angstig af in hoeverre de verzekering de schade zal dekken. Vrijdag 10 november Dreischor Verkoop Welfare Rode Kruis. Plaet- senhuys. 14.00-16.00 uur. Donderdag 9 tot en met zaterdag 11 november Oosterland Vogeltentoonstelling van VV De Koli brie in dc Oosterhof, donderdag van 20.00 tot 22.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 21.30 uur. Maandag 13 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Dinsdag 14 november Zierikzee Voorlichtingsavond over Plan Oort in Huis van Nassau. Aanvang 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS -TEL. Ö111ÏM655S l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2