Uvuc Raad Bruinisse unaniem achter verhoging toeristenbelasting Een gezellige drukte bij de verkoping Tryfosa Sirjansland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Boertien op werkbezoek in Duiveland Zeeland kan samenwerken in economisch opzicht Nog dit jaar nieuwe abri's in Bru Avondvullend programma van de Stichting Dansz WA> Barbé wordt burgemeester van Terneuzen IKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 30 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24635 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Adriaen Hotter Musical Gospels Voetbal Adriaen Hoffer; een markante en veelzijdige Feest in De Schutse. Ter gelegenheid van het De Gospelband Rhapsody verzorgde een op- Bruse Boys behaalde afgelopen weekend haar Zierikzeeënaar. (Pag. 3). zestigjarig bestaan van de NVvH werd daar treden in jeugdsoos Libertas in Zierikzee. eerste competitie-overwinning. (Pag. 6). een musical opgevoerd. (Pag, 4). (Pag- 5). Van winst, hoe ook behaald, is de reuk altijd goed. Iuvenalis Tarief van 40 naar 45 cent BRUINISSE - De gemeenteraad heeft zich met algeme ne stemmen achter het voorstel van het college van b en w geschaard om het tarief voor de toeristenbelasting te verhogen. Het tarief gaat met vijf cent omhoog van 40 naar 45 cent. Daarmee is het onderscheid tussen landtoe- ristenbelasting en watertoeristenbelasitng in Bruinisse vervallen. Eerder schaarde de commissie financiën zich ook al achter het voorstel van het college. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel om een krediet van 1750,- beschikbaar te stellen voor de herziening van het bestemmingsplan West. Het geld is nodig omdat voor de herziening een stedebouwkundige in de arm geno men dient te worden. ,,Ik vind het een jammerlijke zaak dat het hoofdzakelijk de technische Wethouder M. J. van de Velde:Kun nen niet onder inhuren stedebouw kundige uit': Als argument om de toeristenbe lasting te verhogen voert het college verder nog aan dat de tarieven zoals die gehanteerd worden in de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland allemaal 50 cent of meer bedragen. Ondanks de verhoging is de gemeen te Bruinisse dus nog steeds de goed koopste wat dat betreft. NIEUWERKERK - De Com missaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien brengt donderdag 9 november een werkbezoek aan de gemeente Duiveland. Een onderdeel" van het be zoek betreft een gesprek met de gemeenteraad. Deze bijeen komst begint om 14.30 uur in de raadszaal van het gemeente huis en is openbaar. Elke raadsfractie brengt een be paald onderwerp ter sprake. MIDDELBURG - Als Zeeland in het verenigd Europa van 1992 op econo misch gebied een rol wil spelen zal het zo snel mogelijk met Rotterdam en Vlaanderen moeten gaan samenwerken om een Rijn-Maas-Schelde-regio te vormen. Dit is een van de aanbevelingen die donderdag in Middelburg wer den gedaan tijdens het symposium Scheldemond-Eurohaven, de. toekomst van het Westerscheldebekken. Het congres was georganiseerd door het departement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Vijf inleiders lieten hun licht schijnen op de ontwikke lingsmogelijkheden van het Zeeuwse Westerscheldebekken. Naast schaal vergroting van de bestaande regio's moet ook de zuivering van de binnen wateren worden aangepakt, omdat, zo luidde een van de conclusies ,,de economische mogelijkheden van het Westerscheldebekken onlosmakelijk verbonden zijn met ecologische wet ten". Goede opslag en distributiecentra in de havens zijn met het oog op 1992 hard nodig. De sprekers op het sym posium waren het er over eens dat op dit terrein voor Zeeland goede kan sen liggen. Een goede Westerschelde oeververbinding is voor het bedrijfs leven onontbeerlijk. Deze verbinding zou, aldus de sprekers, „kunnen uit groeien tot een internationale scha kel in het wegennet". Ook promotie van Zeeland is een van de pijlers om de economie aan te trekken. Tijdens het symposium kwam naar voren dat zowel de overheid als het bedrijfsleven het imago van Zeeland moeten verbeteren. dienst is die het werk doet terwijl we wel moeten betalen voor een stede- bouwkundige", protesteerde raads lid A. J. Bal (Lijst van de Velde). Loco-burgemeester C. J. van Liere reageerde op de woorden van Bal met de opmerking dat het de gemeente verplicht wordt. ,,We kunnen er niet onder uit", vulde wethouder M. J. van de Velde aan. Ook voor enige discus sie zorgde het voorstel van het college om de verordening waarin voorzien wordt in geldelijke steun aan bejaar den die moeten verhuizen in te trek ken. Treurig- ,,Ik vind het treurig dat deze rege ling ingetrokken wordt", reageerde raadslid i M. Houkamp. Hij stelde voor om het eerder door de gemeenfe ingestelde sociaal noodfonds te ver sterken zodat in voorkomende geval len uit dit fonds geput kan worden om bejaarden de helpende hand toe te steken. Eenzelfde geluid van de kant van de SGP/RPF-fractie. G. E. Houteka mer stelde voor een bepaald bedrag beschikbaar te houden. Op zijn vraag of er schrijnende gevallen be kend waren antwoordde wethouder M. J. van de Velde dat die in ieder ge val niet bij de gemeente bekend zijn. Geen enkele moeite had de raad met het voorstel van het college om een krediet van 1207,17 beschikbaar te stellen voor uniformkleding voor havenmeester en waarnemend haven meester. Zonder discussie of hoofde lijke stëmmirig'ging dè raad ook ak koord met het voorstel van het colle ge een krediet van 3600,- beschik baar te stellen voor de aanschaf van een nieuwe houthakselaar ten behoe ve van de dienst gemeentewerken. Beveiliging Een krediet van 17.000,- stelde de raad beschikbaar voor de uitvoering van het plan voor beveiliging van de basisscholen in de gemeente. Men hoopt daarmee niet alleen inbraak te voorkomen maar ook paal en perk te stellen aan het vandalisme. Een nog onbekend deel van het bedrag wordt vergoed door het rijk. BRUINISSE - Voor het eind van het jaar worden er in Bruinisse nieu we abri's geplaatst. Het is de bedoe ling dat deze dan ook meteen aan gesloten worden op openbare ver lichting. Dat werd bekend gemaakt tijdens de gemeenteraadsvergade ring in Bruinisse. De gemeente Bruinisse heeft in het kader van de Aktie -25% alles bij el kaar een bedrag van 44.000,- ont vangen. Een moment uit de produktie van Dansz uit 1988, Expresz. Met de produktie Geef me de vijf ZIERIKZEE - Het Zeeuwse balletgezelschap Stichting Dansz brengt op vier november in de Concertzaal te Zierikzee voor de vijfde keer in het bestaan een avondvullende produktie. Dit keer Geef me de vijf ge heten. Dansz, dat de laatste twee jaar bij de top van de amateurtheater gezelschappen hoort, is ook in deze produktie weer trouw aan haar uit gangspunt: het publiek kennis laten nemen van diverse vormen* van ballet. Behalve de jaarlijks avondvul lende produktie is Dansz op meer fronten actief. Zo is ze nauw be trokken bij het reilen en zeilen van het Landelijk Project Ama- teurdans, staat een uitwisseling met België op de rol en is men in tern bezig met de vorming van een juniorengroep. De artistieke lei ding is in handen van Lia Sorber, een academisch geschoold dansdo- cente en choreografe. De produktie Geef me de vijf biedt onder meer het van de hand van Lia Sorber You See (muziek van Wim Mertens), een moderne dans die handelt over de vrijheid en het gevangen zijn binnen de maatschappelijke status. Ook van haar is Wachtlokaal op muziek van onder andere Sakamoto en Eartha Kitt. Daarin worden de dansers ook gedeeltelijk live door pianomuziek begeleid. Dit is een jazzdance, waarin het thema van onze gevoelens centraal staat. Ferdi Antersyn debuteert met Punda. Deze danser, afkomstig van de Antillen, laat op swingen de muziek van onder andere As- wad en INXS een beeld zien van de sfeer die hij in zijn jeugd aan trof. De voorstelling begint 20.00 Dit nummer bestaat uit 8 pagina' mt- Vt Bitr Verwachting tot dinsdagavond: Nog zacht Vannacht en morgenochtend opkla ringen en vrijwel ovpral droog. Enke le mistbanken en een minimumtem peratuur van rond 7 graden. In de loop van de dag toenemende bewol king en vooral in de zuidelijke helft van het land kans op regen. Middag- temperatuur omstreeks 15 graden. Matige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 3 nov.: Woensdag: Zonneschijn: 10%. Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 okt. Zon op 07.33, onder 17.14 Maan op 09.56, onder 17.21 Eerste Kwartier: 6 nov. (15.11) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vannacht passeert een rug van hoge luchtdruk Nederland van west naar oost. Daarbij komen flinke opklaringen voor. De mini mumtemperatuur wordt ongeveer 7 graden. In de opklaringsgebieden kunnen enkele mistbanken ontstaan, bij een tot zwak of matig afnemende zuidwestelijke wind. Morgenochtend komt een storing snel naderbij. De bewolking neemt navenant toe en vooral in de zuidelij ke helft van het land kan af en toe re gen vallen. Het blijft nog zacht met een middagtemperatuur van rond de 15 graden. De wind is matig, uit het zuidwesten. Ook na dinsdag blijft de depressie activiteit groot. TERNEUZEN - Drs. R. C. E. Barbé is benoemd tot burgemeester van Ter neuzen. Hij volgt C. Ockeloen op aan wie met ingang van 1 oktober eervol ontslag is verleend. Barbé is momenteel lid van gede puteerde staten van Zeeland voor het CDA. Hij mag zich met ingang van 1 november eerste burger van Terneu zen noemen. SIRJANSLAND - Bij binnenkomst in de zaal die hoort bij de Nederlandse Hervormde kerk in Sirjansland trof men op zaterdagmiddag een ander beeld dan men zou verwachten. In plaats van een kerkdienst was het in de zaal een gezellige drukte. Vrouwenvereniging Tryfosa hield haar verkoping, die zij eens in de twee jaar houdt. De opbrengst van de verkoping is ruim 4700 gulden. Een opbrengst die mevrouw G. Boer-Molenaar, presidente van Tryfosa, tot tevredenheid stemde. Passen, keuren en kijken op de verkoping uan Hereniging Tryfosa in Sirjansland. In de zaal stonden lange rijen met tafels waarop iedereen haar of zijn waren had uitgestald. Deze waren be stonden veel uit zelfgemaakte artike len, zoals truien, spreien, tafelkleden en babykleertjes. Eén van de deel neemsters had kosten nog moeite ge spaard en bood een gevarieerd aan: bod van zelfgemaakte etenswaren aan: appelmoes, advocaat, babbe laars, jam, tomatenpuree, appelflap pen, koekjes, cakes en salades. De etenswaren verkochten goed, want halverwege de middag waren enkele artikelen al uitverkocht. Bij het standje waar broodfiguurtjes werden verkocht, werd een poging ge daan de bezoekers aan te sporen hun creativiteit te uiten. Door middel van brooddeeg dat verkocht werd in plas tic zakken, was de eerste stap voor hen al gedaan. Bij de verkoping was ook een boekhandel aanwezig die boeken ter verkoop aanbood. ..Een aantal procenten van de totale op brengst is voor ons, waarmee we dan een goed doel steunen", aldus de pre sidente van Tryfosa. i Samenzijn De vrouwenvereniging houdt onge veer één keer in de twee jaar een ver koping. De belangrijkste reden van deze verkoping is volgens mevrouw G. Boer-Molenaar dat mensen elkaar kunnen ontmoeten en kunnen samen zijn. ,,Op de tweede plaats is de op brengst natuurlijk ook belangrijk". Deze opbrengst heeft verschillende doelen. „Andere jaren ging de op brengst in zijn totaliteit naar een goed doel. Maar dit jaar gaat de helft van het bij elkaar gehaalde geld naar de kerkvoogdij", vertelt de presiden te. „Afgelopen jaar is de kerk ver bouwd, met hoge kosten voor de ge meente. Om bij te dragen in deze kos ten gaat de helft van de opbrengst naar de kerkvoogdij, die de finan ciën van de kerk beheert". De andere helft van de opbrengst gaat naar al lerlei stichtingen, zoals Woord en Daad, de Lepra-stichting en stichtin gen met christelijke doeleinden. „De ene keer gaat het naar de ene stichting de andere keer weer naar een andere. We hebben ook een keer een project in Afrika gesteund. Een familie uit deze gemeente heeft een familielid die in Afrika op een schooltje werkt dat moet rondkomen van giften". Zo wordt er door de ver eniging elke keer gekeken waar de opbrengst naar toe gaat. Niet ieder een die op de verkoping aanwezig was, verplichtte zich de opbrengst aan Tryfosa af te staan. Zo mocht de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind het opgehaalde geld zelf houden. De twaalfeneenhalfjarige vereni ging Tryfosa is volgens de presidente een echte vrouwenvereniging die zich in eerste instantie bezig houdt met bijbelonderzoek. „Hiermee houden we ons voor de pauze van de bijeen komsten bezig. Na de pauze gaan we bijvoorbeeld handwerken, om zo ar tikelen te hebben voor deze verko ping". Mevrouw Boer-Molenaar was tevreden over de opkomst bij de ver koping. „Er hangt een goede sfeer en het is goed druk geweest".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1