i<F Gasexplosie en vrijkomende giftige gassen in Kerkwerve ^•v.^^vvv\-y.vvv\\ •T*Wr^ xV\VvA-\ \y\ .Jm HOUDT HET DROOG! IERIKZEESCHE NIEUWSBODE I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 oktober 1989 Nr. 24634 5 Oefening voor hulpverleners die betrokken zijn bij rampenbestrijding KERKWERVE - „Help, ja help dan toch", was de uit roep van één van de Lotus-mensen die meededen aan de gezamenlijke oefening, die gehouden werd voor de dien sten die bij de rampenbestrijding betrokken zijn, zoals brandweer, EHBO/Rode Kruis en de politie. Plaats waar het onheil plaatsvond was de Beatrixstraat en de voor malige basisschool in de Beatrixstraat te Kerkwerve. Een oefening waar ongeveer honderdtwintig mensen aan meededen. Explosiegevaar bij een lekkende tankwagen met giftig ammoniak. Brandweermannen doen hun best om een grotere ramp te voorkomen. (Fotot: Joop van Houdt). Een hartverscheurend tafereel in de Beatrixstraat te Kerkwerve. Tijdens het auto-ongeluk is haar hand afgerukt en deze is zoek. (Foto: Joop van Houdt). Om de hulpverlenende diensten te testen en te kijken waar verbetering nodig, werd een ramp nagebootst. In de voormalige basisschool werd een reünie gehouden. Er ontstaat een ont ploffing waarna er een felle brand uitbreekt. Eén van de oud-leerlingen die ook naar de reünie wil, komt met een vrachtwagen geladen met een ge vaarlijke stof. Op het moment dat hij deze een stukje achteruit rijdt, komt de tankwagen in botsing met een kraanwagen. De tankwagen raakt hierdoor lek. De bestuurder van de kraanwagen raakt bewusteloos door de giftige inhoud van de tank. Frontale botsing Door de ontploffing verliest een be stuurder de macht over het stuur en de auto komt op zijn kant terecht. Twee anjlere auto's komen door de ex plosie terecht in een frontale botsing. In de auto's zitten mensen beklemd en kunnen het voertuig niet meer ver laten. Van één van de betrokkenen is een hand afgerukt. Ook een vrouw en haar kleinkind die aan het wandelen zijn raken gewond bij de explosie. Voordat de ramp zich echter vol trok werd er door toeschouwers, waaronder burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee en loco burgemeester van Middenschouwen L. C. Hart, een kijkje genomen bij de voorbereidingen van de rampen die zich zouden gaan voltrekken. Rond de klok van acht uur vond de explosie van de school plaats en komt de hulp verlening op gang. Na ongeveer drie minuten is er een klein busje van de brandweer Middenschouwen, die poolshoogte neemt van de situatie. De brandweerauto van de gemeente was in tweeëntwintig minuten op de plaats des onheils. Het Rode Kruis arriveerde om 20.15 uur waarna de hulpverlening goed op gang komt. De Lotus-mensen zorgden er voor dat zowel het Rode Kruis als de EHBO hun handen vol hebben. Overal liggen en lopen men sen in paniek te schreeuwen of ie mand hen wil helpen. Er wordt aan armen van brandweermannen ge trokken met de vraag of ze de man niet uit de kraanwagen kunnen ha len die daar nog steeds bewusteloos ligt. Het lijkt of de brandweerman nen de man niet willen horen. Later blijkt echter dat dat het zwaarte punt is van de de oefening. Door de giftige stof die vrijkomt uit de tankwagen is er duidelijk gevaar voor een nog grotere ramp. Zeker als de concentratie van de stof bij de brandweermensen nog niet zeker is. Zij zullen dan de keuze moeten ma ken om of eerst een paniekerig slacht offer te helpen, of om te zorgen dat het grotere gevaar afgewend wordt. Even later komt Hart met de Lotus man langs en brengt hem naar een veiliger onderkomen. Tijdens de oefening worden om standers betrokken bij de hulpverle ning. Iets wat een EHBO-er tijdens de cursus leert. Er worden mensen ge stuurd om brancards en doktoren te halen. De slachtoffers worden ter plaatse geholpen. Vandaar worden ze overgebracht naar het gewondennest van de EHBO dat gevestigd is in ver enigingsgebouw 't Zuudènde. De slachtoffers werden daar opgehaald door een busje die hen vervoert naar het Nederlands Hervormd vereni gingsgebouw, waar het Rode Kruis een Verzamelplaats voor gewonden heeft ingericht. Veldhospitaal De bedoeling van dit veldhospitaal is dat de gewonden vervoersklaar ge maakt worden, zodat ze naar het zie kenhuis gebracht kunnen worden. In dit veldhospitaal is het een drukte van jewelste. Er wordt gewerkt zoals het ook zou gebeuren als de ramp zich echt voltrokken heeft. De slachtof fers die binnengebracht worden heb ben allemaal een gewondenkaart op gespeld. Hierop zijn de gegevens ingevuld die de EHBO-ers te weten gekomen zijn van het slachtoffer. Met deze gegevens kunnen de hulpverle ners direct en adequate hulp bieden. De Lotus-mensen die meewerkten aan de oefening hebben, voordat ze zichzelf Lotus-figuur mogen noemen, een opleiding gehad. Iets wat goed merkbaar was. Deze mensen bleven de gehele oefening in hun rol tot op het kleinste detail. De mensen die in de school zaten tijdens de ontploffing hadden niet zo'n opleiding gevolgd. Deze waren een week eerder bena derd door de brandweer met de vraag of ze mee wilden werken aan de oefe ning. Het was voor het overgrote deel schoolgaande jeugd uit Kerkwerve. Na de vraag hoe ze het gevonden had den om mee te werken was de reactie zo'n beetje van iedereen: gezellig maar slecht voor mijn keel. Ze had den de opdracht meegekregen om de aandacht te trekken van de brand weermensen. Iets wat ze waarschijn lijk uit zichzelf ook wel gedaan had den, want het gebouw was helemaal gevuld met rook, wat een benauwde bezigheid geweest moet zijn. Na afloop was de commandant van de Rode Kruis colonne A. van Noord uit Zierikzee tevreden over de gang van de oefening. Er zijn wel fouten gemaakt maar deze worden intern besproken, zodat we er van kunnen leren. ,,Ik hoop dat deze oefening een aanzet is' voor burgemeester Den Boer om een bijdrage te leveren aan het Rode Kruis werk", liet hij ook we ten. Om 21.35 uur werd het eindsignaal geblazen in de kazerne van de brand weer. Alle deelnemers werden daarna verwacht in 't Zuudènde voor een korte nabespreking. Hierin werd op pervlakkig ingegaan op de gehouden oefening. Vertegenwoordigers van el ke dienst gaan nog met elkaar om de tafel zitten, om het verloop van de oe fening nader te bekijken, waarna ie der met de hulpverleners de nage bootste ramp zal bespreken. ZIERIKZEE Korenavond De korenavond van de Culturele Commissie van de Plattelandsvrou wen die in Mondragon (Zierikzee) werd gehouden heeft vocaal het nodi ge opgeleverd in de vorm van een aan vulling van het kerstrepertoire. In to taal drie koren van de Plattelands vrouwen van de afdelingen Noord- gouwe en omstreken, Duiveland en Schouwen namen aan deze avond, die onder leiding stond van Mar van der Veer, deel. De dames luisterden niet alleen belangstellend naar de ver richtingen van de collega-vocalisten maar maakten van de gelegenheid ge bruik om een paar nieuwe kerstliede ren in te studeren. Na enkele inzing-oefeningen werd de canon Sja- loom Chaverim ingestudeerd. Na de pauze werden enkele nieuwe kerstlie deren ingestudeerd, waarbij Mar van der Veer voor een van deze liederen een bewerking met een tweede en derde stem had gemaakt. Ook het lied van de Zierikzeese musicus J. Luyken werd vocaal onder handen genomen. In totaal vijf kerstliederen werden hetzij meerstemmig óf in ca non ingestudeerd. CPB/N CVB De leden van de Schouwen-Duive- landse afdeling van de Christelijke Bond van Plattelandsvrouwen (CPB) en de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) hielden een gezamen lijke vergadering waarbij de celbio- Ioog professor dr Van Duyn dieper in ging op de vraag of genetische technologie beschouwd moet worden als bedreiging of belofte. Nadat de presidente van de CPB, mevrouw Hanse-Van Gammeren de bijeen komst had geopend richtte alle aan dacht zich op de celbioloog die aan de hand van dia's liet zien hoe het er in de wereld van de celbiologie aan toe gaat. Dit wetenschapsveld kan wor den onderverdeeld in het vrije veld en het werkveld van de laboratorium biologen, dat zich richt op het inwen dige van mens, plant of aier. De ken nis van het menselijk lichaam heeft zich vanaf de zestiende eeuw ontwik keld. Een belangrijke ontdekking in 1950 vormde de ontdekking van het DNA, waarin de erfelijkheid verbor gen is. Vanaf dat moment is de celbio logie in een stroomversnelling geno men; elke week verschijnt er wel nieuws hierover in de media. Prof. dr Van Duyn hield zijn gehoor voor dat het leven een eenheid is; het DNA van plant, mens of dier is hetzelfde, on danks dat deze zo verschillend zijn. Gedreven door nieuwsgierigheid zijn wetenschappers met onderzoeken ten behoeve van de mens begonnen. Dit heeft geresulteerd in de mogelijkheid om een bevrucht embryo terug te plaatsen bij mens of dier. Ook het de len van embryo's (kloneren) behoort tot mogelijkheden. Bij runderen is dit mogelijk maar bij mensen is dit verboden. Momenteel richt de aan dacht zich op het samenbrengen van het DNA met bacteriën. Hierdoor is onder andere een middel gevonden voor nierpatiënten. Van de proeven met het DNA profiteren burgers. Ethische aspecten van deze ontwik kelingen ervan kunnen de burgers nog sturen door keuze op een bepaal de politieke partij. De verantwoorde lijkheid van de burgers neemt dan ook steeds toe. Na de pauze bestond de gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna mevrouw Tuitman- Van der Maas, presidente van NCVB de avond afrondde met het overhan- dige van een boek van Schouwen- Duiveland en het uitspreken van een dankgebed. Prijs voor onderhoud tuin Ook dit jaar wordt een aantal volkstuinders door de Stichting Nutstuingrondverhuring weer ,,in de bloemetjes" gezet vanwege hun zorg voor hun tuin. Deze prijsuitreiking speelt zich vrijdag 10 november af in de hal van de Nutsspaarbank in Zie rikzee. Aanvang 19.00 uur. In totaal zeven volkstuinders zullen voor het onderhoud van hun tuin een prijs ont vangen. Na de prijsuitreiking bestaat (tot 19.30 uur) de gelegenheid om de pachtprijzen voor het seizoen '89/'90 te betalen. De percelen 2, 21, 22 en 34 zijn nog te huur. BU RGH-H A AMSTEDE NVvH Ter afsluiting van het zestigjarig jubileum van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen wordt op 27 oktober de musical Even Omzien op gevoerd. De musical is is geschreven door Miep Vermeulen uit Middelburg en wordt ten tonele gebracht door het dameskoor van de vereniging. Voor de pauze is er een optreden van De Westhoekzangers, de mannengroep van het gemengd koor Nu met Hope. Beide koren staan onder leiding van mevrouw E. Vos-Simons. De regie van de musical is in handen van me vrouw A. Waardenburg. De plaats van opvoering is dorpshuis De Schut- se, aanvang 20.00 uur. Vijverberg-Lysen prijs De Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland heeft de Vijverberg- Lysen prijs dit jaar toegekend aan de Koninklijke Zeelandia H. J. Doele- man bv te Zierikzee. De prijs wordt zaterdag 4 november om 10.00 uur uit gereikt in hotel Bom te Burgh-Haam- stede. Na afloop is er een korte excur sie naar een Parnassia-dal in de Ver klikkerduinen. De landschapsverzor- gingsdienst tracht door een gericht maaibeheer de omstandigheden voor het voortbestaan van de Parnassia daar ter plekke zo gunstig mogelijk te houden. De directie van Zeelandia heeft te kennen gegeven het geldbe drag, verbonden aan de prijs, ter be schikking te willen stellen aan een natuur-object in de regio en heeft hiervoor de landschapsverzorgings- dienst uitgekozen. RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emer- go uit Renesse haalt zaterdag 28 okto ber weer het oud papier in haar woonplaats op. De vrijwilligers be ginnen zaterdag om 08.30 uur. BROUWERSHAVEN Vijftien jaar Peuterspeelzaal De Blokkendoos bestaat dit jaar precies vijftien jaar. Dit derde lustrum wordt vrijdag 10 november gevierd met een feestelijke heropening van het pas opgeknapte gebouw. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. NBvP In totaal 29 dames van de Brouwse afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwamen in het Ibnnenmagazijn bijeen om te luisteren wat de heer Goudzwaard uit Sint Philipsland te vertellen had over rotstuinen. In totaal 145 verschillen de plantjes heeft Goudzwaaard in Eu ropa, Nieuw Zeeland en Amerika hiervoor vergaard. Met behulp van een aantal dia's toonde de verzame laar een paar afbeeldingen van plant jes die net boven de sneeuw uitsta ken. In de pauze konden de dames de plantjes kopen, want de hobby van Goudzwaard is een vrij kostbare lief hebberij. De in totaal twee tuinen van Goudzwaard op Sint Philipsland en in Anna Jacobapolder zijn te be zichtigen. De beste tijd daarvoor is in het voorjaar of 's zomers. BRUINISSE Waarneming In verband met het afscheid van T. C. Hekman als burgemeester van Bruinisse zijn de taken van hem (tij delijk) als volgt verdeeld. Loco burgemeester C. J. van Liere neemt de representatie, politie en brand weer, voorlichting en onderwijs voor zijn rekening. Wethouder M. J. van de Velde tekent voor ruimtelijke orde ning, financiën, volksgezondheid en milieu en overige niet toebedeelde ta ken. Advertentie KETEL VERNIEUWEN BEL 01110-14739 IÖÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) ■I INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS Wm ^^^BREEDSTRAAT WIERIKZEE-TELEF00N 0111014739 Vreemde eend in de bijt... Vele wandelaars over de dijk langs de reparatiehaven zullen het kente ken SCHL op de boeg van de mossel- kotter die bij Maaskant ligt niet thuis kunnen brengen. Nu liggen daar wel meer buitenlanders, die voor nieuw bouw of reparatie de Hollandse dege lijkheid en kwaliteit kiezen maar de meeste kentekens zijn toch wel be kend. De SCHL 3 Ex Mare Gratio komt uit het Duitse Schütsiel van het Duitse Wad. Vandaar vervoert de ei genaar de mosselen per vrachtauto naar de mijn in Yerseke. Die schipper is Peter Leuschel, bij alle Zeeuwse mosselkwekers bekend. Want jaren lang voeren hij en z'n vader vanuit Yerseke. De SCHL 3 wordt bij Maas kant ingrijpend verbouwd. Zo komt er een pneumatisch bedienbare Maas kant mossellier in die in het voor schip wordt ingebouwd. Ook de lospomp wordt daarvoor verbouwd terwijl alle andere lieren pneumati sche bediening krijgen. GOES Prima Donna De werkgroep voor lesbische vrou wen in Zeeland, Prima Donna, houdt zaterdag 4 november het jaarfeest. Alle vrouwen, ook niet-lesbiennes, zijn welkom vanaf 21.00 uur in 't Beest te Goes. De Engelse cabaretière Elkie Deadman treedt op, waarna er disco is. Voor meer informatie kan ge beld worden met 01180-39812. MIDDELBURG Cursus De Zeeuwse Vrouwenraad houdt in samenwerking met de Volkshoge school Zeeland een cursus Leiding ge ven aan en binnen organisaties. De cursus is op 16 en 17 november in het Van Eeghenhuis te Aardenburg. Be langstellenden melden zich aan via 01180-34733. m sr* en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmid del. in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadmi nistratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. LET 0P«! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maatiden geen abonnee zijn geweest. dé krant van schouwen - duiveland! H Ik ff III X UI N III O O O O ff O H III O D O X -> tr x S "2 a> o CJ)JZ) o" c a> tl O 3 S -■£ s ëSl-. S. a> tr <L> 5 2 -o to c «=L5> w °ot=g> E? m S? -Ö 15 3 co tr'cc 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5