Afscheid Hekman Duivelandse raadsleden willen vaste politieagent in gemeente liavanso Burgemeester hijst de vlag hoogste punt Port Zélande 20.000, «"•"SSSS®"' 'QlsfcfeP© Betalen SUZUKI VITARA Autobedrijf ISTA Auto tegen tractor Deuk in portier Verkoop Reparatie Algemene zaken ter sprake in Nieuwerkerk cHiQyt_ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag: 27 oktober 1989 Nr. 24634 3 Een wettelijke regeling moet mo gelijk maken, dat de politie kosten die ze maakt bij voetbalwedstrijden, popconcerten of andere evenementen doorberekent aan de organisatoren. Tot deze slotsom komt een door de ministeries van binnenlandse zaken en justitie ingestelde werkgroep in het rapport Profijt en politie. Zo luidt ongeveer het laatste nieuws vanuit beide ministeries. Zoals dat in Nederland gebruik is, zal hierover landelijk ongetwijfeld een pittige discussie gevoerd wor den. Principiële vragen als 'mag er voor politiediensten door derden be taald worden' en 'hoe staat het met het solidariteitsbeginsel' komen on getwijfeld aan de orde. Het volgende vaststaande gegeven mag aan de discussie worden toege voegd. Op Schouwen-Duiveland wordt al veel te lang door derden meebetaald aan de politiezorg. De gemeente Westerschouwen bijvoor beeld legt jaarlijks behoorlijk wat geld op tafel om de politie op straat te krijgen. En de gezamenlijke ge meenten in de regio betaalden een computer voor de politie om zo een verlichtbig van de administratieve werkzaamheden te bewerkstelligen. En hier gaat het niet om gigantisch uit de hand gelopen voetbalwedstrij den. Hier gaat het om de eerstelijns- zorg. De politie als aanspreekpunt en eerste hulp-verlener. Hoe is het mogelijk, dat nu pas in den lande een discussie gestart wordt over de wenselijkheid politie te betalen voor diensten, terwijl hier al veel te lang meebetaald wordt aan de meest elimentaire vorm van poli tiezorg? Het klinkt wat clichématig, maar het is 'gewoon' oneerlijk ver deeld in het land. Blijkbaar mag het bij voetbalwedstrijden jarenlang uit de de hand lopen alvorens er voor zichtig gesproken gaat worden over een bijdrage. Let wel bijdrage, want de regel zou zijn dat voetbalclubs en dergelijke slechts de helft van de ge plande kosten dienen op te hoesten. De rest betaalt de gemeenschap. Het is vergelijkbaar met een situa tie, waarin de horeca van Renesse fi nancieel moet opdraaien voor de pro blemen in de zomermaanden. En het gekke is, de landelijke discussie ten spijt, dat hiervan in de Westhoek al sprake is. In de Westhoek moeten de ondernemers gaan meebetalen aan een preventief beleid, wil dat beleid in de toekomst gehandhaafd kunnen blijven. Dus terwijl de gemeente Westerschouwen de politiebureaus met geld openhoudt en de horeca- mensen een deel van hun winst in preventief beleid moeten steken, gaat Nederland op landelijk niveau een discussie voeren over de moge lijkheden de politie te laten betalen voor haar diensten. Waar een klein land groot"in kan zijn. AvdW Gemeentelijke begroting 1990 goedgekeurd met aantal kanttekeningen NIEUWERKERK - „Het is een probleem dat we in on ze eigen gemeente zo weinig politie zien. Het zou goed zijn als in elke gemeente een agent gestationeerd zou zijn. En niet alleen om te wonen". Dat zei het Duiveland se VVD-raadslid W. P. Stouten tijdens de behandeling- van de gemeentelijke begroting 1990. En hij was niet de enige. Ook vanuit de overige drie fracties in de raad werd gepleit voor meer aandacht van de politie voor de ge meente Duiveland. „Het moet toch mogelijk zijn om te kijken wat per gemeente de bezetting kan zijn aan de hand van het totale korps", aldus L. Meerman (SGP/ RPF) die daarmee doelde op de inzet van een grote groep politiemensen in de westhoek van Schouwen-Duive land. „Misschien kan worden beke ken of in de Westhoek politie-bij- stand van elders kan worden ingezet. Wellicht op kosten van die gemeente zelf. Want wij hebben ook politie no dig". Vrees A. J. Bom (PvdA) sprak de vrees uit dat het opstarten van de samenwer king tussen de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland en andere politie korpsen in Zeeland ten koste zou gaan van de bereikbaarheid van ge bieden als de gemeente Duiveland. „Omdat men in een groter gebied opereert moet men ook verder rijden om naar hier te komen als hier iets gaande is". Volgens raadsvoorzitter burge meester A. Bergshoeff heeft men als gemeentebestuur geen zeggenschap over de plaatsen waar politiemensen worden ingezet. „Natuurlijk is daar over wel overleg mogelijk. Maar ook dat is moeilijk want elke gemeente heeft zijn eigen wensen. Het is onmo gelijk daaraan allemaal te voldoen". De burgemeester achtte het ook niet mogelijk 0111 Westerschouwen voor zijn politiebijstand te laten betalen. „Die gemeente doet al een boel extra op dat gebied. Ze houden bijvoor beeld het politiebureau Renesse op eigen kosten in de zomer 24 uur per dag open". De afstanden waar Bom voor vreesde zag Bergshoeff niet zo zwaar in. „Ik denk dat het niet zo veel uitmaakt of een politie-auto vanuit de Westhoek of vanuit Kortge- ne naar hier moet komen. De afstan den zijn nu ook al groot". Bergshoeff stelde vast dat de poli tie geen menskracht genoeg heeft om in elke gemeente op Schouwen-Dui veland dagelijks een of twee politie agenten te stationeren. „Wel is het in het kader van de herschikking van de politiebureaus misschien mogelijk om wekelijks in elke gemeente een ochtend of middag aanwezig te zijn. Niet alleen voor het houden van een spreekuur, maar ook op straat". Veel onderwerpen Naar aanleiding van de gemeente lijke begroting 1990 werd nog een groot aantal onderwerpen kort be sproken. De extra subsidie die men volgend jaar aan de Rode Kruisafde- VVD-raadslid W. P. Stouten: Pro bleem dat we hier zo weinig politie ling wil geven bijvoorbeeld. Het Ro de Kruis heeft dat geld nodig om de pelotons te kunnen aanpassen voor de taken die men heeft overgenomen van de (opgeheven) BB (Bescherming Bevolking). Het is de bedoeling dat het Rode Kruis de eerste opvang ver zorgt bij calamiteiten. Die taak wordt dan later overgenomen door een gespecialiseerde Rode Kruis co lonne die elders in Zeeland is gestati oneerd. De SGP/RPF-fractie stelde voor om het Rode Kruis gelijk maar veel meer geld te geven zodat ze zelf zo'n gespecialiseerde colonne zouden kunnen realiseren. Maar uit de woor den van Bergshoeff bleek dat dat veel te duur en bovendien overbodig zou zijn. „In geval van nood is het ook nog mogelijk dat een dergelijke gespecialiseerde colonne vanuit Noord-Brabant wordt ingezet". Het verbeteren van de parkeergele genheid bij het sportveld te Ooster- land bleek voor de SGP/RPF- en de VVD-fractie belangrijk te zijn. Zij lieten weten daarmee niet te willen wachten tot de uitvoering van het dorpsplan Oosterland. Maar uit de reactiq van Bergshoeff bleek dat de uitvoering van dat dorpsplan in het voorjaar van 1990 waarschijnlijk al van start kan gaan. „Als u daarbij prioriteit geeft aan het verbeteren van die parkeergelegenheid kunnen we daarmee beginnen". Knelpunten De burgemeester vertelde dat bin nenkort met de eigenaar van de Rijksweg N-59, Rijkswaterstaat de knelpunten in deze weg besproken worden. „Ik zal daarbij alle sugesties meenemen die u hebt gedaan met be trekking tot het verbeteren van de veiligheid op de weg". Die sugesties werden vooral in de schriftelijke al gemene beschouwingen naar voren gebracht. Onder andere het aanbren gen van een extra bord met file aanduiding en het veiliger maken van de diverse kruisingen van de N- 59 met polderwegen. A. J. Bom (PvdA) suggereerde de bouw van een woon-zorg-project in de gemeente Duiveland. Maar uit het antwoord van wethouder A. van Klinken (SGP/RPF) bleek dat dat weliswaar 'een ideale oplossing' zou zijn maar in de nabije toekomst niet te realiseren. „Zonder subsidie is dat niet mogelijk". Ook het voorstel om een abri aan de Ring te Ouwerkerk te plaatsen werd met voorbehoud beantwoord. „Daar zouden nogal wat consequenties aan vast zitten. Onder andere het omleggen van de busroute", aldus Bergshoeff. Nadat de raadsleden twee keer in de gelegenheid waren gesteld om hun zegje te doen werd de begroting 1990 van de gemeente Duiveland vastge steld. Met dien verstande dat de sub sidie aan de Stichting Tégen haar wil eruit werd gehaald omdat zowel de SGP/RPF-fractie als de VVD-fractie lieten weten tegen deze subsidie te zijn. En samen hebben deze beide partijen een meerderheid in de raad. Advertentie -V//A- Al vanaf f 28.995,-* St. Joostdijk 41 Oosterland - Telefoon 01114-1495 ZIERIKZEE - De auto van F. L. uit Renesse raakte donderdag zwaar be schadigd aan de voorzijde na een aanrijding met een tractor. L. reed achter een tractor bestuurd door M. Q uit Zierikzee over de Nieu we Kooiweg in de richting van Zierik zee. Op het moment dat de tractor linksaf wilde slaan werd deze juist ingehaald door de auto. Een aanrij ding was niet meer te voorkomen. Q claimt schade aan de ploeg. BURGH - Een deuk in het portier, dat was de onaangename verrassing waar mevrouw E. O. uit Haamstede woensdag mee geconfronteerd werd. Haar auto stond geparkeerd aan de Burghse Ring. Degene die de schade veroorzaakt heeft heeft zich nog niet bij de politie gemeld. De schade aan de auto bedraagt 800,- Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFii - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Eind mei oplevering van het vakantiedorp aan de Kabbelaarsbank Vervolg van pagina 1 in een schriftelijke wereld. Gelukkig leeft de meerderheid van de bevol king in een mondelinge wereld". Rijm L. J. van den Bos, nestor van de Bruse raad had zijn toespraak geheel op rijm gezet. Uitgebreid schetste hij de komst van Hekman, de bestuurlij ke ontwikkelingen, en de verdiensten van Hekman. Ook het stokpaardje van Hekman, de openbare orde en het politieapparaat, bleef niet onver meld in het gedicht van Van den Bos. „We dachten soms, wanneer je dat eens las, dat Hekman zelf soms de po litie was".. Ook het conflict van Hekman met een Duitse Aqua Deltabewoners kwam aan de orde. „Maar door de rechter werd die Duitser onomwon den, om duits te spreken naar de hei mat toegezonden Op gegeven moment onderbrak Van den Bos zijn voordracht om raadslid M. C. Maaskant-Okkerse de gelegen heid te geven om Hekman namens de raad een geschenk te overhandigen. Zij kweet zich van die plicht in plat Bru's en niet zonder gevoel voor hu mor. Inspelend op Hekmans vele ne venfuncties kreeg Hekman van me vrouw Maaskant een pet met daarop met grote letters: AOW. Het geschenk maakte op originele wijze zijn en tree: de staandeschemerlamp zat ver pakt in een pop van een werkman. Ambassadeur Namens het gemeentepersoneel werd het woord gevoerd door ge meentesecretaris B. de Groot. Hij dichtte Hekman de titel van reizend ambassadeur toe. „Steeds erop uit el ders het vaandel van Bru hoog te hou den. U bent een zeer bezig baasje. Let terlijk en figuurlijk de kruipolie in de organisatie en de gemeenschap. En u weet dat kruipolie, daar waar het in de machine steunt en kreunt, en dat is nogal eens het geval in Bruinisse, een wonderbaarlijk genezende wer king heeft", aldus De Groot. In een ware marathon betraden na een korte pauze vervolgens 13 men sen het spreekgestoelte. Het spits werd afgebeten door ds. J. de Roo die sprak namens de Nederlandse Her vormde gemeente. In zijn toespraak belichtte hij de verhouding tussen de overheid en de kerk. Namens de bejaardensoos sprak mevrouw P. IJzelenberg-Olree. Zij stelde dat Hekman 'goed zijn best' heeft gedaan en overhandigde de bur gemeester een enveloppe met inhoud. Ook W. Sphraver voerde het woord namens de bejaardensoos. Namens Algemeen Visserijbelang werd het woord gevoerd. Hij kenschetste Hek man als iemand met een warm klop pend hart voor de visserij en stelde dat de recreatie beschouwd dient te worden als een uit de hand gelopen hobby. Golven C. M. F. M. Goumans, directeur van de golfbaan Grevelingenhout bij Bruinise, stelde in zijn toespraak dat Hekman wat hem betreft gezien kan worden als een 'onafhankelijk brug genbouwer'. „Een echte burgervader met een grote persoonlijke inzet", al dus Goumans. Namens het Rode Kruis werd het woord gevoerd door plaatsvervangend commandant H. Bontekoe. Hij zei bovenal blij te zijn dat Hekman zich blijft inzetten voor het Rode Kruis. Bourgondiërs Mr. J. J. P. M. Asselbergs, burge meester van Zierikzee, sprak Hek man toe in zijn hoedanigheid als voorzitter van de vereniging van b, w en s. Hij omschreef de Bruenaars als mensen die behalve eigenwijs en ei genzinnig ook een Bourgondische in slag hebben. „Je hebt van Bruinisse een kern met pit gemaakt en we zul len je missen", aldus Asselbergs. Dijkgraaf M. J. Steur stelde aller eerst dat Asselbergs al veel gras voor zijn voeten had weggemaaid. „Maar u blijft gelukkig wel ingeland van Schouwen-Duiveland", aldus de dijkgraaf. W. den Boer richtte ver volgens het woord tot Hekman. Hij wenste hem en zijn echtgenote een gelukkige tijd in Zierikzee toe. N. M. Bollen, kringcommissaris van de kring Zeeland van het Rode Kruis roemde Hekman's verdiensten voor het Rode Kruis. „Wij zijn bijzon der gelukkig dat u bij ons blijft", al dus Bollen. Namens de Gereformeer de Gemeente in Nederland werd het woord gevoerd door C. J. W. Wol- fensperger. Hij schetste de rol die Hekman gespeeld heeft bij de tot standkoming van de Ds. Pieter van Dijkeschool en bood namens het schoolbestuur Hekman een boek over de naamgever van de school aan. Oud-collega C. Slabbekoorn haalde vervolgens herinneringen op aan de strijd die hij samen met Hekman en anderen heeft gevoerd voor het be houd van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Laatste spre ker in de rij was burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven, spre kend namens de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Hij omschreef Hekman als 'een aimabel bestuur der'. In de avonduren was er voor de dorpsbewoners gelegenheid Hekman en echtgenote de hand te schudden. 'PORT ZÉLANDE' - Nu de vlag- bij Port Zélande door de burgemeester van Goedereede, G. van Velzen, naar het hoogste punt is gehesen, gaat het dorp steeds meer op een Zuidfranse vakantiebestemming aan de Cöte d'Azur lijken. In aanwezigheid van F. Crestian, minister van ontwikkelingssamenwerking van de Nederlandse Antil len, werd even stil gestaan bij het hoogste punt van Port Zélande. Port Zélande is een compleet nieuw dorp bin nen de gemeente Goedereede met precies 722 villa's en hotelsuites. Per dag moet het 'dorp' zo'n 3000 vakantie gangers herbergen in zonovergoten sferen. „We bouwen een vakantie-avontuur met allerlei faciliteiten", zo bleek tijdens de officiële bijeenkomst in het schilderachtige vakantiedorp, dat 23 mei wordt opgeleverd. zeer goed aan bij het concept van Gran Dorado. „Het is het typische voorbeeld in onze strategie. Het is geen A3-lokatie, maar een Al-loka- tie", vertelt E. Kruijff, algemeen di recteur van Gran Dorado. Hij laat we ten dat de belangstelling bij de bevolking voor kleine vakanties in parken zoals Port Zélande toeneemt en die voor grote vakanties afneemt. „Het vakantiepark sluit goed aan bij de watersport en verlengt tevens het vakantieseizoen, waar wij ons ook op aansluiten", laat Kruijff we ten. Het park is, volgens de heren van Gran Dorado, een „open con cept". „Het is voor iedereen toegan kelijk. Niet alleen voor de vakantie gangers, die in Port Zélande verblijven, maar ook voor de toe risten in het Zuid-Hollandse en Zeeuwse Deltagebied. Iedereen is welkom", aldus directeur Kruijff. Er moet naar zijn mening ook een wis selwerking ontstaan tussen de omge ving en de gasten. Bij Port Zélande komen in totaal Naast het hijsen van de vlag kreeg de gemeente Goedereede, ten behoeve van voorzieningen voor de minder- validen, een cheque aangeboden van 20.000 gulden. Burgemeester Van Vel zen kreeg dit uit handen van project ontwikkelaar R. S. Coltof en direc teur van Macobouw BV, G. J. John. De 20.000 gulden is om het strand in de gemeente Goedereede voor de minder-validen beter bereikbaar te maken. „Minder-validen moeten nor maal gesproken door het mulle zand", aldus Coltof. „Wij zullen het geld gebruiken om het strand nog be ter bereikbaar te maken voor de minder-validen", laat de eerste bur ger aan de gulle gevers weten. Voorbeeld Het 150 miljoen gulden kostende project sluit aan bij alle andere bun galowparken, die het vroegere Ven dorado - nu Gran Dorado - beheert. Het project, dat aan de Kabbelaars bank nabij Ouddorp verrijst, sluit 230 full-time medewerkers in dienst. „Met de part-time medewerkers erbij zijn dat er 350", laat algemeen directeur van Port Zélande, T. Zun- dorf, weten. Port Zélande heeft ba nen in de horeca, receptie; sport, re creatie, winkels, beveiliging, technische dienst en terreinbeheer. Kandidaten uit de regio genieten de voorkeur. „We hebben goede contac ten met de arbeidsbureaus in Goes, Zierikzee, Middelharnis en Spijke- nisse. Er is behoefte aan deze banen". Het personeel, dat men. tot en met maart 1990 aan het werven is, wordt geselecteerd op avontuur en kennis. ^Het personeel wordt zowel intern als extern opgeleid. Villa's De woningen zijn qua bouw alle maal geschikt voor permanente be woning. Er zijn vijftien verschillende typen. De villa's vallen op door de aandacht voor comfort en exclusieve details. Behalve open haard, kleuren televisie, royale tuinen en/of balkons is er, naargelang het type, bijvoor beeld een sauna, een privéstrand, te lefoon, tweede televisie, vaste vloer bedekking of een eigen aanlegsteiger. Tevens bevinden zich aan de haven- pier tachtig luxe hotelsuites, een ex tra dienstverlening, onder meer voor de categorie bezoekers, die naar Port Zélande komt voor congressen of se minars. Ook daarvoor zijn facilitei ten aanwezig. Naast de voorzieningen van Port Zélande, wordt op korte termijn be gonnen met de bouw van een jachtha ven bij Port Zélande. In zijn totaliteit biedt de exploitant van de jachtha ven, Kabbelaarsbank BV, dan 900 tot 1000 ligplaatsen. Daarvan is een klei ne 900 vaste ligplaatsen. „In decem ber gaan we met een grote verhuur- campagne beginnen", aldus Coltof. Hij vertelt dat deze nieuw aan te leg gen jachthaven één van de grootste van Nederland wordt. NIEUWERKERK - De com missie algemene zaken van de gemeente Duiveland vergadert donderdag 2 november om 19.30 uur in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De vergade ring is openbaar toegankelijk. Gesproken wordt over de wijziging van het bestem mingsplan Kom Oosterland, de behandeling van een beroep schrift tegen de weigering van een bouwvergunning van Th. Haring uit Rotterdam en moge lijk nog andere zaken. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF otoov Ter gelegenheid van het hoogste punt bij Port Zélande kreeg de burgemeester van Goedereede, G. van Velzen. een che que uitgereikt van Macobouw BV en projectontwikkelaar S. R. Coltof. (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 4350; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3