Minima zijn er met coalitie PvdA-CDA veel beter aan toe Opinieweekbladen voeren een verbeten strijd om toekomst DE HUURCV KETEL Minderheid Serooskerke voor voeren van acties WATERSTANDEN Lubbers formateur Zeeuwse gemeenten steunen Scheldecampagne Greenpeace Leeggelopen banden Kat steekt over; auto in de sloot Slik op de weg Banden van tractor vernield ft Weert krijgt Milieuprijs 1989 DEURLOQ B.V. 2 ZOETERMEER - Het regeerak koord biedt onvoldoende mogelijkhe den om tot vruchtbare onderhande lingen te komen voor de werknemers in de collectieve sector. Dit zegt de ABVAKABO in een eerste reactie op het regeerakkoord. DEN HAAG - Koningin Bea trix heeft, gelet op het eind rapport en de daarin vervatte conclusie informateur Lubbers opgedragen een kabinet te vor men ,,dat mag rekenen op een vruchtbare samenwerking met de staten-generaal". Dat heeft het kabinet van de koningin vanmorgen, vrijdag, meege deeld. De letterlijke tekst van de mededeling van het kabinet der koningin luidt als volgt: „HM de koningin heeft he denmorgen op paleis Huis ten Bosch de informateur, drs. R. F. M. Lubbers, ontvangen. De heer Lubbers heeft zijn eind rapport aan de koningin uitge bracht. De koningin heeft de heer Lubbers, gelet op het eind rapport en de daarin vervatte conclusie, opgedragen een ka binet te vormen dat mag reken op een vruchtbare samenwer king met de staten-generaal. De heer Lubbers heeft de ko ningin verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden". Berekeningen Centraal Planbureau DEN HAAG - Mensen met een minimuminkomen zijn er onder het komende CDA-PvdA-kabinet aanzienlijk beter aan toe dan in de plannen van het vertrekkende CDA-VVD-kabinet lag besloten. Dat blijkt uit bereke ningen van het Centraal Planbureau over de koopkracht effecten van het nieuwe regeerakkoord. Volgens de oude plannen zou een werknemer met het minimumloon er alleen in 1990 in koopkracht op voor uit gaan (met 1 procent) en in de jaren 1990-1994 niet meer. Op grond van het regeerakkoord van CDA en PvdA groeit de koopkracht van zo'n werk nemer in 1990 met 1,25 procent en de jaren daarna met 0,6 procent per jaar. Dezelfde percentages gelden voor uit keringsgerechtigden met een mini mum-inkomen. Uit de CPB-berekeningen blijkt dat de hogere inkomens er de komen de kabinetsperiode nog steeds meer op vooruitgaan dan de lagere. Een werknemer met een modaal inkomen (ongeveer 30.000 gulden netto per jaar) gaat er in 1990 2,25 procent op vooruit en van 1991-1994 0,9 procent per jaar. Volgens de plannen van het oude kabinet was dat 2,75 procent in 1990 en 0,6 procent daarna. Een werknemer met een inkomen van 60.000 gulden netto per jaar gaat er in 1990 in koopkracht 2,75 procent op vooruit en van 1991-1994 0,9 pro cent per jaar. Volgens de voorstellen van het nog zittende kabinet was dat 3,25 procent in 1990 en 0,7 procent per jaar van 1991-1994. Effect Bij deze cijfers is geen rekening ge houden met enkele maatregelen aie vooral effect hebben op de koop kracht van de lagere inkomens, zoals de afschaffing van de medicijnknaak en het specialistengeeltje en de ver betering van de regeling voor huur subsidie. Volgens het CPB gaat van het af schaffen van de medicijnknaak en het specialistengeeltje gemiddeld geen effect uit op de koopkracht, om dat hier een hogere nominale premie tegenover staat. Voor gezinnen die aan het maxi mum van deze eigen bijdrage komen (200 gulden per jaar) is er echter een koopkrachtvoordeel als gevolg van de afschaffing van ongeveer 0,5 pro cent (minima en modaal) voor gezin nen met kinderen tot 0,75 procent voor gezinnen zonder kinderen. Ge zinnen die helemaal geen gebruik maken van de medische voorzienin gen waarvoor de medicijnknaak of het specialistengeeltje is verschul digd ondervinden een koopkracht nadeel van 0,25 tot 0,5 procent, aldus het CPB. Dat de koopkracht van de mini muminkomens in tegenstelling tot de plannen van het oude kabinet van 1991-1994 stijgt is volgens het planbu reau vooral een gevolg van de sterke re stijging van de bruto-inkomens, de sterkere daling van de sociale pre mies ten opzichte van 1990 en de ver anderde plannen in de gezondheids zorg (plan-Dekker). De extra uitgaven voor individuele huursubsi die kunnen voor de minimuminko mens die hiervan gebruik maken een extra koopkrachtvoordeel van 0,25 procent per jaar betekenen. De inkomens boven het minimum hebben eveneens voordeel van een sterkere premiedaling en van Dek ker". Dat de minimuminkomens on danks de koppeling aan de CAO- lonen in het bedrijfsleven in koop kracht nog iets achterblijven bij de modale werknemer hangt samen met de dalingen die na 1990 optreden in WAO- en pensioenpremies, aldus het CPB. Het CPB-overzicht van de koop krachtontwikkeling in de komende kabinetsperiode ziet er in vergelij king met de plannen van het vertrek kende kabinet als volgt uit (met een onderscheid tussen 1990 en drie daar opvolgende jaren). oude kabinet nieuwe kabinet minimumloon idem zonder kinderen minimumuitkering (zonder kinderen) modale werknemer vergelijkbare ambtenaar 2 x modale werknemer 1990 1991-94 1990 1991-94 1 0 1,25 0,6 1,25 0 1,25 0,5 1,25 0 1,25 0,5 2,75 0,6 2,25 0,9 1 0,5 1 0.7 3,25 0,7 2,75 0,9 Enquête wijst uit: SEROOSKERKE - De inwoners van Serooskerke vin den het van groot belang, dat het reilen en zeilen binnen de gemeenteraad nauwlettend moet worden gevolgd, maar het voeren van (hardere) acties vindt minder steun. Dat blijkt uit een enquête, die de dorpsgemeenschap heeft gehouden. Negenendertig procent wil dat er De enquête was gericht aan 120 in- wel wordt doorgegaan met actievoe- woners van het dorp. In totaal lever- ren en elf procent heeft hierover geen den 66 mensen hun formulier in. mening. Óp de vraag of de onder vraagden hardere acties vanuit de Op de vraag of de inwoners het een dorpsgemeensschap noodzakelijk taak van de dorpsgemeenschap vin- achten is negenendertig procent van den, om de gemeentepolitiek te vol- mening dat er doorgegaan moet wor- gen zegt zevenennegentig procent het den met de acties en zesenvijftig pro- hier mee eens te zijn. Anderhalf pro cent liet weten hier tegen te zijn. Vijf cent vindt daarentegen dat ze hier procent van de deelnemers aan de en- geen taak in heeft. De overgebleven quête had hierover geen mening. anderhalf procent had hierover geen MIDDELBURG - Negen van de tien Zeeuwse gemeenten die aan de Wester- schelde liggen hebben hun steun betuigd aan de internationale Schelde actie campagne van Greenpeace. Donderdag tekenden vertegenwoordigers van de gemeenten in Middelburg een intentieverklaring waarmee zij onderschrijven dat op korte termijn een internationaal reddingsplan voor de Schelde moet worden uitgevoerd. BURGH-HAAMSTEDE - Volgens de politie is er een nieuwe rage uitge broken: het leeg laten lopen van au tobanden. Tot nu toe is door één slachtoffer aangifte gedaan, maar volgens de politie is het niet bij die ene auto gebleven. De politie wijst erop dat het leeg la ten lopen van autobanden de slacht offers flinke schade kan berokkenen. Zij verzoekt iedereen om de ogen goed open te houden en de politie te waarscnuwen als mensen zich ver dacht ophouden bij een auto. DREISCHOR - Een zwaar bescha digde auto was het resultaat van een slippartij vanmorgen vroeg, vrijdag, op de Stoofweg bij Dreischor. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Mevrouw G. N. uit Brouwershaven reed om 7.30 uur over de Stoofweg in de richting van Dreischor toen plots een kat de weg overstak. In een reflex probeerde N. het dier te ontwijken. Dat lukte, maar N. raakte door de uitwijkmanoeuvre de macht over het stuur kwijt en belandde uiteindelijk met haar auto in de sloot. De kat bleef ongedeerd. Datum Zierikzee 28 oktober 29 oktober 30 oktober Roompot Buiten 28 oktober 29 oktober 30 oktober Bruinisse 28 oktober 29 oktober 30 oktober Wemeldinge 28 oktober 29 oktober 30 oktober Springtij: 31 oktober HENGELO - Zuid-Holland mag sinds donderdag huisvuil in Twente storten. Het afval wordt per trein in containers naar Hengelo vervoerd. Het samenwerkingsverband Twente, dat voor de afvalverwerking zorgt, heeft dit meegedeeld. ZIERIKZEE - Door de flinke regen val donderdag is op sommige Schouwse polderwegen een gevaar lijke situatie ontstaan door het slik op de weg. De politie deelt geen waarschuwin gen meer uit. Landbouwers die een door hen met slik vervuilde weg niet meteen weer schoonmaken kunnen rekenen op een proces-verbaal. Bij ernstige vervuiling met slik laat de politie de weg op kosten van de ver vuiler schoonmaken. ZIERIKZEE - Van de tractor van H. uit Zierikzee werden woensdag avond twee banden lekgestoken. De schade bedraagt 1600,-. H. had zijn tractor op het land ach tergelaten om thuis even een hapje te gaan eten. Tben hij drie kwartier la ter weer terug kwam bij zijn land bouwvoertuig ontdekte hij de schade. De linkervoorband en de linkerach terband bleken lekgestoken. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 02.50 169 08.45 -116 15.00 158 20.55 -137 03.20 169 09.10 -119 15.30 163 21.20 -136 03.45 169 09.40 -124 16.00 168 21.50 -134 01.15 172 07.20 -113 13.30 159 19.35 -138 01.45 175 07.50 -119 14.00 168 20.05 -137 02.15 177 08.20 -124 14.30 175 20.35 -134 03.05 179 08.40 -125 15.15 167 20.55 -147 03.35 179 09.10 -129 15.40 172 21.25 -146 04.00 178 09.40 -135 16.05 176 21.55 -144 02.50 190 08.45 -130 15.00 180 21.00 -153 03.20 192 09.15 - 134 15.30 186 21.30 -151 03.50 193 09.45 -139 16.00 191 22.00 -149 mening. De enquête wees ook uit dat de dorpsgemeenschap de raads- en commissievergaderingen moet blij ven bijwonen. Anderhalf procent vond dit niet nodig, terwijl vijfennegentig pro cent van mening is dat er raads- en commissievergaderingen moeten worden bijgewoond. Drieëneenhalf procent had op deze vraag geen me ning. WEERT - De Limburgse gemeente Weert is onderscheiden met de Natio nale Milieuprijs 1989. De prijs wordt vandaag, vrijdag, door demissionair minister Nijpels van VROM uitge reikt. Dit heeft een woordvoerder van Weert meegedeeld. Het is voor de derde keer dat de Milieuprijs wordt uitgereikt. Eerder werden Eindho ven en Harderwijk onderscheiden. Voor het raadhuis aan de Beekstraat zal de minister als herin nering aan de bekroning van Weert tot milieustad een fontein in de vorm van een boom in gebruik stellen. Weert is uit meer dan 100 deelne mende gemeenten gekozen door een# jury onder voorzitterschap van jhr. Beelaerts van Blokland. De specifie ke zorg die Weert aan het milieu besteedt, bestaat volgens de jury uit de voortreffelijke samenwerking tus sen lokaal bestuur en politie bij het toezicht op de naleving van de milieu wetten. De bekendmaking van de mogelij ke samenwerking kwam enkele da gen nadat uit cijfers bleek dat de opi nieweekbladen voor het zoveelste jaar hun oplagen zagen dalen. Dat is al enkele jaren het geval en lijkt dan ook structureel. De oorzaken daar van worden vooral gezocht in de dik kere aankleding van de dagbladen met katernen of bijlagen, waardoor in de krant al veel je lezen is van wat een keer per week ook nog eens voor enkele guldens in de weekbladen staat. Vroeger was het gebruikelijk naast de krant een weekblad te lezen, maar aan die traditie lijkt hierdoor een einde gekomen. Ook de adverteerders laten de opi niebladen in de steek. Zij lijken eer der te kiezen voor fraai vormgegeven glanzende uitgaven van banken, ver zekeringsmaatschappijen, krediet kaartfirma's of dergelijke op het „goede leven" gerichte bladen. Al met al daalden de oplagen van de zes opinieweekbladen in de afgelopen tien jaar dramatisch: van Vrij Neder land gingen in '79 nog bijna 115.000, dit jaar iets meer dan 82.000 exempla ren per week over de toonbank. HP daalde van 52.000 naar rond de 24.000, De Tijd van 40.000 toen en naar 35.000 nu. De Groene worstelt al enige jaren om boven te blijven en El sevier daalde ondanks reorganisaties flink in oplage, bij Hervormd Neder land is de situatie nu enigszins sta biel na enkele jaren van teruggang. Vernieuwing De directies van HP en De Tijd von den elkaar toen zij merkten dat beide bladen zich - in het kader van de voortdurende vernieuwing - op de be drijfseconomie stortten via een apar- Dat reddingsplan zou volgens Greenpeace tijdens de derde Noord zee ministersconferentie in maart 1990 moeten worden opgesteld. Greenpeace wil dat de betrokken lan den afspreken de komende vijf jaar de vervuiling van De Schelde met 50 tot 90 procent te verminderen. Ook acht de milieuorganisatie het nuttig dat de landen een bruikbare inventarisatie maken van alle lozin gen op de Schelde en de effecten daar van. Bovendien moet volgens Green peace een beleid ontwikkeld worden om de naleving van een Schelde actie programma te controleren. De gemeenten'Middelburg, Vlissin- gen, Valkenisse, Westkapelle, Borse- le, Reimerswaal, Terneuzen, Oost burg en Hontenisse hebben zich achter dez,e doelstelling geschaard. Van het bestuur van het Zeeuws- vlaamse Sas van Gent is volgens een woordvoerder van Greenpeace nog geen reactie gekomen. Vrijdag zal de Zeeuwse milieu-gedeputeerde G. de Vries-Hommes namens de provincie de verklaring ondertekenen. Greenpeace was in het kader van de internationale Scheldecampagne naar Zeeland afgereisd, omdat daar te rubriek. „We schoten dus pijlen op elkaar", aldus Boermans. De zaken- markt, een van de nieuwe interesses van de opinieweekbladen, kwam vroeger niet in de weekbladen voor, alleen Elsevier schreef daarover toen het nog een weekblad en een magazi ne was. Voorheen werden bedrijven en hun directies stevig aangepakt we gens hun harteloze praktijken, nu wordt de loftrompet gestoken over slimme dappere jonge managers die innoveren en fabrieken oppeppen. Niet meer ellenlange lappen tekst over sociale misstanden of politieke schandalen maar verhalen over rei zen, eten en cultuur. Minder maat schappijkritiek, meer commercie kortom. Dezelfde bladen, zegt Gerard Schuijt, hoofddocent Mediarecht aan de Universiteit van Amsterdam, vis sen in een steeds kleinere vijver, zo'n tien jaar geleden lag hun gezamenlij ke oplage nog rond de 600.000. nu is die met meer dan de helft gedaald tot onder de 300.000. Schuijt ziet nog voor twee bladen overlevingskansen. Hij meent dat het maatschappelijk gezien geen ramp zou zijn als er daadwerkelijk een aantal verdween. „De dagbladen moeten dan natuur lijk wel zo blijven als ze nu bezig zijn: meer nieuwsanalysc, meer opi niepagina's en speciale katernen. Hoe sympathiek de weekbladen me ook zijn, een aantal legt het loodje", voorspelt de vroegere directeur van De Groene. Volgens Schuijt zouden de verlie zen groter zijn geweest als de opinie bladen nog in hun oude jas woonden. ,,De Tijd is stevig aangepakt, HP idem en ook De Groene is minder donderdag een congres over de toe komst van het Westerscheldebekken plaatsvond. De milieuactivisten had den van het organiserend comité geen toestemming gekregen het woord te mogen voeren op het symposium. Om de congresgangers duidelijk te maken dat er naast de binnen bespro ken economische aspecten ook reke ning moet worden gehouden met de slechte staat van de Schelde, stond Greenpeace met een bus tegenover het gebouw van de Stadsschouw burg. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF dogmatisch en meer journalistiek ge worden, heeft de thema's meer ge spreid en de geitewollensokkencul- tuur uit de kolommen geschrapt". De HP-hoofdredacteur hoopt te overle ven door meer diepgang in de kolom men. Alles bij elkaar, inclusief deel tijders, telt de HP-redactie 12 volle dige banen. „Verder leunen we sterk op freelancers en dan is het moeilijk overeind te blijven", Bij De Tijd wer ken 15 mensen en Boermans ziet in een samenvoeging van redacties dan ook de mogelijkheid om zaken diep gaander aan te pakken, meer aan on derzoeksjournalistiek te doen. Daar voor ontbreekt vooralsnog het budget. Boermans erkent dat de HP bij de werving van advertenties de zaken beter heeft aangepakt. „Het is een klein bedrijf met eigen wervers. Wij zitten onder de grote VNU-paraplu met concurrenten op dit gebied als Libelle en de Margriet". Pas sinds kort gaat het met de werving bij De Tijd beter, nu ze daarvoor zelf iemand in dienst hebben. Geldschieters Behalve door particuliere geld schieters (in geval van HP en De Groene) zijn de opinieweekbladen in hun drang tot overleven de afgelopen jaren ook flink gesteund door het Be drijfsfonds voor de Pers. In 1981 kreeg de HP van dit fonds een krediet van 1,3 miljoen gulden, waarvan de helft in '85 werd kwijtgescholden en de andere helft werd achtergesteld. In '85 kwam daar nog eens 3,5 ton bij, welk bedrag is terugbetaald. Ook in '85 kreeg De Groene een subsidie van 2 ton en in '87 nog eens een krediet van 465.000, waarvan de terugbeta ling nog niet is begonnen. In '88 kreeg De Tijd een subsidie van 7 ton. Bestuurder Hans Verploeg van de Journalistenbond NVJ vindt dat de overheid moet bijspringen omdat de weekbladen in hun onderzoeksarti kelen - de diepgravende - een speciale rol hebben. Politici citeren eruit en doen er hun werk mee, zo luidt Ver- ploegs onderbouwing voor over heidssteun. Bovendien wil hij dat de bladen van hun lage BTW-tarief mo gen afstappen naar een nul-tarief om de concurrentiepositie te verbeteren. Hij ziet de toekomst van de opinie peilers minder somber in: „Ik zal de laatste zijn die zegt dat de markt te klein is voor zoveel bladen. Alle opi nieweekbladen hebben volgens hem bestaansrecht en allen een „respecta bele lezerskring". t Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE - „In de komende tijd zal er ruimte zijn voor twee, misschien drie behoorlijke opinieweekbladen op deze moeilijke markt. Als de hoofdredacties willen, kan een daarvan de combinatie De Tijd-Haagse Post of HP-De Tijd zijn. Die bladen zijn de afgelopen jaren dich ter bij elkaar gekomen". Dit zei directeur Huib Boer mans van De Tijd naar aanleiding van de mogelijke sa menwerking tussen redacties van beide bladen. Hoofdredacteur John Jansen van Galen van de HP: „De directie van De Tijd heeft dit bedacht, het lijkt niet de eerste partner aan wie we zouden denken, maar ja is even goed mogelijk als nee. We hebben van de directies de vrije hand gekregen". Tot eind oktober Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Bazar Tbsselschade-Arbeid Adelt. Burgerweeshuis. 10.30 tot 15.30 uur. Burgh-Haamstede Musical Even Omzien van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen ter gelegenheid van het zestigjarig ju bileum in dorpshuis De Schutse. 20.00 uur. Noord welle Feestavond werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland in dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 28 oktober Ziérikzee Optreden gospelband Rapsody in jeugdsoos Libertas. 20.15 uur. Zeeuwse Nacht in Brogum met Show- cat en Surprise. 22.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden Nederlandse rock-cover band Point-Zero in jeugdsociëteit Big S. Aanvang concert 22.00 uur, zaal open vanaf 20.00 uur. Nieuwerkerk Inzamelen oud papier voor zending van de Gereformeerde Gemeente. Vanaf 9.30 uur. Zondag 29 oktober Zierikzee Viering Samen werken samen de len. Dienst door Gereformeerde Vrouwenbond. Gereformeerde kerk, St. Domusstraat 35. Aanvang 10.00 uur. Scharendijke Zangdienst in gebouw Gereformeer de kerk. 19.00 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Vergadering VW in Mondragon. 20.00 uur. Dinsag 31 oktober Zierikzee Herdenking Kerkhervorming. Chr. Geref. kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Openbare commissievergadering van de commissie financiën in het ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur. Nieuwerkerk Lezing voor afdeling Duiveland van de plattelandsvrouwen door P. Nieuwland over zijn werk bij het RI AGG. Aanvang 19.30 uur. November/december Ne eitje Jans Expositie Cees de Valk, woensdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Woensdag 1 november Burgh-Haamstede Openbare commissievergadering al gemene en bestuurlijke zaken in het gemeentehuis. Aanvang 16.00 uur. Donderdag 2 november Zierikzee Inleveren van speelgoed voor de speelgoedbeurs van de Speel-o-theek aan de Mosselboomgaard. Van 15.30 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie algemene za ken in gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Informatie-avond Kram- mer-Volkerak. 20.00 uur. Vrijdag 3 november Zierikzee Bazar Corneliastichting. Recreatie zaal. Van 14.00 tot 16.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Kerkwerve Familie-avond CNV. Dorpshuis Zuud- ènde. 19.30 uur. Zaterdag 4 november Zierikzee Speelgoedbeurs in de Speel-o-theek aan de Mosselboomgaard. Van 10.00 tot 12.00 uur. Bazar Corneliastichting. Recreatie zaal. Van 13.00 tot 16.00 uur. Muzikale avond Mini Stars in de Graanbeurs. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Uitreiking Vijverberg-Lysenprijs aan Zeelandia in hotel Bom. 10.00 uur. Jaaruitvoering Nehalennia in de Schutse. 19.30 uur. Oosterland Bazar-rommelmarkt door peuter speelzaal 't Kraaiennest in dorpshuis Oosterhof. Van 10.00 tot 15.00 uur. Maandag 6 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUP6ESEÜRS - TEL Q»lO-lfei>SS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2