r. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse massaal uitgezwaaid 'Wethouder mag fractie-standpunt niet boven algemeen belang stellen' M0C'17-Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gospel in jeugdsoos Libertas ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Port Zélande Stad en Lande Oefening Handbal Burgemeester Goedereede hijst vlag bij hoog- Vandaag de laatste fotopuzzel van de jubile- In Kerkwerve voltrok zich donderdag een Handbalvereniging Delta Sport is gereed voor ste punt Port Zélande aan de Kabbelaarsbank. rende vereniging Stad en Lande. (Pag. 4). grootscheepse oefening in en rond de basis- het nieuwe seizoen. (Pag. 9). (Pag. 3). school. (Pag. 5). VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24634 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Scheiden doet lijden. Spreekwoord BRUINISSE - „Nu gaat u dus weg, en dat vinden we sneu, want wij zijn u zeker nog lang niet beu". Dat zon gen 130 basisschoolleerlingen uit Bruinisse burgemees ter T. C. Hekman en diens echtgenote toe. Een muzikaal welkom dat tegelijkertijd het definitieve afscheid van Bruinisse inluidde. Een afscheid waar een hoorbaar ge ëmotioneerde Hekman duidelijk moeite mee had. „Mijn vrouw en ik hebben het als een groot voorrecht be schouwd temidden van u gedurende bijna 14 jaar te mo gen wonen en werken. Diepe gevoelens van dankbaar heid vervullen ons op dit moment van afscheid en vele goede herinneringen nemen wij mee van Bru", aldus Hekman in zijn afscheidsspeech, ten overstaan van een bijna uit zijn voegen barstend Durpsuus. Naar schatting ruim 300 mensen za ten donderdagmiddag op de 'publie ke tribune' bij de openbare buitenge wone raadsvergadering waarop af scheid genomen werd van de langst zittende burgemeester van Schou- wen-Duiveland. Vertegenwoordigers niet alleen van alle gemeenten, maar ook van het Waterschap Schouwen- Duiveland, Rode Kruis, Bejaarden- soos, de Vereniging van Zeeuwse ge meenten, het korps rijkspolitie en nog een heleboel andere verenigingen en instanties. Een massaal afscheid van een van de laatste burgerva ders Hekman zelf voerde, zoals het een goecl burgemeester betaamt, als eer- ZIERIKZEE - In jeugdsoos Libertas te Zierikzee treedt za terdag 28 oktober, morgen dus, de formatie Rapsody uit Phila delphia (VS) op. Het is een trio, dat een toer maakt door Euro pa. De band speelt rock-pop en wil middels het optreden lief de, genade en de waarheid van God aan jongeren uitdragen. Het programma bestaat uit liedjes en verhalen over Phoe- nixville en begint om 20.15 uur. ste het woord op de buitengewone raadsvergadering. Hij stelde in zijn afscheidstoespraak allereerst dat hij de zaal eigenlijk met enige opluch ting binnen was getreden. Omdat het nu eindelijk zover is dat wij van middag en vanavond echt officieel af scheid nemen van Bruinisse. Er zijn geen redenen om daar nu weemoedig over te doen. Neen, eerder gevoelens van grdte dankbaarheid omdat wij gezamenlijk de kracht en wijsheid mochten ontvangen om ons dienst baar te maken aan de Bruse gemeen schap", aldus Hekman. Hij stelde dat wisseling van de wacht voor het burgemeestersambt, zeker na een ambtsperiode van 14 jaar gewenst is. „En zeker in het be lang van de gemeente. Men raakt langzamerhand op elkaar uitgeke ken, waardoor het tiid wordt dat de bestuursproblematiek vanuit een an dere optiek en met nieuw elah wordt bekeken". Hekman schetste in zijn toespraak de gemeente Bruinisse en haar inwo ners. ,,Een gemeente met haar eigen geaardheid, karakter en dialect. Een gemeente met een sterk medeleven van hoogtepunten, maar ook van dieptepunten. Een gemeente waarin mijn vrouw en ik ieder op onze eigen wijze 14 jaar met plezier en lust werkzaam mochten zijn". Relativeren Bepaald relativerend sprak Hek man over zijn verdiensten. „Want tij dens tafelspeeches op een zilveren bruiloft wordt de geslaagdheid van een huwelijk toch ook niet afgemeten aan de verschillende verbouwingen in de echtelijke woningen alsmede „Nu gaat u dus wegen dat vinden we sneu, want wij zijn u zeker nog lang niet beu 29 oktober a.s. Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee Advertentie Wethouder A. van Klinken: niet ak koord met begroting bibliotheek. ten behoeve van de warme maaltijd voorziening Th feitje-dek-je tot ruim 3.700 gulden per jaar. Een bedrag dat is bepaald aan de hand van het aantal inwoners van de gemeente. Het colle ge van b en w streeft er naar bij de be rekening van de subsidie in de toe komst uit te gaan van het aantal verstrekte maaltijden. Zij kreeg voor dat idee de instemming van alle raadsleden. Met een verhoging van de subsidie aan Tafeltjc-dek-je was ook iedereen het eens. PvdA-raadslid C. J. Hillc- brand wilde nog wel een stapje ver der gaan. Het tekort in de loonkos ten dat voor de Stichting Protestante Bejaardenzorg Duiveiand aanleiding was om aan te kloppen bij de ge meente had van hem best helemaal uit de algemene middelen betaald mogen worden en niet ook gedeelte lijk uit een verhoging van de prijs voor een warme maaltijd zoals nu het geval is. „Het zijn meestal de minst draagkrachtigcn die gebruik maken van dit soort voorzieningen". Maar raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff was van mening dat een al te grote subsidie tot een ver kapte inkomstenvcrbetcring zou kunnen leiden. Burgemeester T. C. Hekman en diens echtgenote werden door 130 basis schoolleerlingen muzikaal onthaald. aan de geleidelijke uitbreiding van het meubilair", aldus Hekman. Hij richtte de spotlight op het ge- meentepersoneel. „Wat kan een bur gemeester tot stand brengen zonder de verder herinneringen op aan de soms roerige raadsvergaderingen in het Bruse. „Ik móest weieens al mijn krachten aanwenden om de soms zeer verhitte gemoederen tot bedaren te brengen", aldus Hekman. „Maar dat die tijdelijk het roer van Hekman overneemt, schetste de scheidende burgemeester als een markante per soonlijkheid. „De cehtrale figuur op wie alle belangstelling is gericht", al dus Van Liere. Hij schetste in het kort de bestuurlijke loopbaan van Hek man en de wijze waarop hij uiteinde lijk in Bruinisse terecht kwam. Van Liere kenschetste de Brue- naars als 'een eigengereid en eigen zinnig volkje'. „Ze zijn vrijgevoch ten, kennen geen standsgevoel. Echte Bruenaars denken hardop, dragen het hart op de tong. U heeft die ty pisch Bruse eigenschappen altijd heel prettig gevonden", aldus Van Liere. Hij omschreef Hekman als 'een rustpunt te midden van woelige ba ren' en schetste naast diens bestuur lijke kwaliteiten ook zijn andere ei genschappen. „Uw grote sociale bewogenheid en betrokkenheid bij de Een nieuwe pet voor de verzameling van Hekman, hem aangeboden door de Bruse raad. de medewerking van zijn medebe stuurders en ambtelijke adviseurs. Is de praktijk niet dat tal van raadsle den, wethouders, gemeentesecreta rissen, directeuren gemeentewerken met hun medewerkers een even grote, zo niet grotere bijdrage hebben gele verd aan de totstandkoming van pro jecten?" De scheidende burgemeester haal- hoort nu eenmaal bij de geaardheid van de Bruenaren". Hekman liet ook weten dat er weliswaar veel tot stand gebracht is in Bru, maar dat hij per soonlijk vindt dat er meer bereikt had kunnen worden. „Veel belang rijke zaken zijn voor Bruinisse in voorbereiding en veel nieuwe ont wikkelingen dienen zich aan". Loco-burgemeester C. J. van Liere, gemeenschap werd alom gewaar deerd. Lief en leed werd gedeeld met de bevolking". Van Liere ging ook in op de positie van de burgemeester van een plattelandsgemeente van daag de dag. „We zeiden vaak tegen elkaar: 'Het beleid in Den Haag is niet meer dan fietsen in rul zand'. Rijksbestuurders leven nu eenmaal vervolg pagina 3 Duivelandse PvdA-fractie bekritiseert standpunt SGP/RPF-wethouder Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Later enkele buien Half tot zwaar bewolkt en later op de dag enkele buien. Minimumtem peratuur omstreeks 15, middagtem- peratuur van 16 graden in het westen tot 20 graden in het oosten. Wind draaiend van zuid naar zuidwest, toe nemend tot krachtig, aan de kust tot stormachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 31 okt.: Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Wind: zuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Wind: zuidwest 5 Dinsdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 15 graden Wind: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 okt. Zon op 07.27, onder 17.19 Maan op 06.19, onder 16.24 29 okt. Zon op 07.29, onder 17.17 Maan op 07.31, onder 16.38 30 okt. Zon op 07.31, onder 17.15 Maan op 08.44, onder 16.56 Nieuwe Maan: 29 oktober (16.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Voor het komende et maal is een uitdiepende depressie bo ven de Britse eilanden het belang rijkste weersysteem. Vrijdagmiddag ligt de depressie met een kerndruk van 990 M'bar net ten zuiden van Ier land. Zaterdagmiddag is de druk in het centrum gedaald tot onder de 980 Mbar en ligt de depressie boven Schotland. Met zuidelijke winden wordt zeer zachte lucht naar ons land gevoerd. De temperatuur daalt ko mende nacht niet verder dan onge veer 15 graden. Het bij de depressie behorende frontensysteem bereikt in de loop van de ochtend het westen van het land. Voordat evenwel de koelere lucht achter het front het oosten be reikt, kan daar de temperatuur zijn opgelopen tot 20 graden. NIEUWERKERK - De keuze van wethouder A. van Klinken (SGP/RPF) om zich te distantiëren van de be groting 1990 van de Stichting Gemeenschappelijke Bi bliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland is de PvdA- fractie van de Duivelandse gemeenteraad in het verkeer de keelgat geschoten. „Het is een onjuiste zaak als een wethouder zich bij zo'n essentiële zaak als de begroting van de openbare bibliotheek afzijdig houdt. Als hij het standpunt van zijn fractie boven het algemeen belang stelt", aldus A. J. C. Melieste. Aanleiding voor de kritiek was het feit dat het slechts twee leden van het college van burgemeester en wethou ders waren die de raad voorstelden alsnog akkoord te gaan met de begro ting 1990 van de openbare biblio theekvoorziening. Wethouder Van Klinken steunde dat voorstel niet. Hij stelde zich achter zijn fractie die bij monde van M. Braam liet weten tegen de begroting te stemmen. De SGP/RPF-raadsleden vonden de bij drage van 95.000 gulden die Duive iand in 1990 zou moeten bijdragen aan de explotatie van de diverse openbare bibliotheekvoorzieningen op Schouwen-Duiveland veel te hoog. Slikken of stikken ,Ook nu dat bedrag ongeveer 7.000 gulden lager is geworden dan eerst omdat het provinciaal bestuur heeft besloten jaarlijks een bijdrage van 100.000 gulden mee te betalen aan de bibliotheekvoorziening. „Het colle gevoorstel betekent voor de raad slik ken of stikken. Maar we zijn niet van plan om het te slikken. En stikken doen we ook nog niet", aldus Braam. Een ander punt om tegen te stemmen was het feit dat men geen invloed kan uitoefenen op de soort boeken die via de openbare bibliotheekvoorzienin gen worden uitgeleend. PvdA-woordvoerder A. J. C. Me lieste: ..Onjuist als wethouder zich afzijdig houdt". Melieste tolereerde wel het stand punt van de SGP/RPF-fractie maar had grote moeite met het feit dat wethouder Van Klinken zich achter het standpunt van zijn fractie stelde. „Wij keuren dat ten zeerste af". L. Meerman (SGP/RPF) trachtte hem uit te leggen dat voor zijn fractie een principiële zaak altijd wat moeilij ker ligt dan bij andere partijen. „Moet je dan ten gunste van anders denkenden een ander standpunt in nemen dan je principes zijn. Het is volgens mij juist dat het standpunt van onze fractie ook wordt doorge trokken tot onze wethouder in het college van b en w". De begroting 1990 van de biblio theekvoorziening werd tijdens de vo rige gemeenteraad door een meerder heid van de Duivelandse gemeente raad afgewezen vanwege de hoge kos ten. Behalve de PvdA gingen nu ook de CDA- en de WD-fractie akkoord. „We kunnen weinig invloed meer uit oefenen op de kosten van stichtingen of gemeenschappelijke regelingen die we samen met andere gemeenten hebben. We zitten ons vaak op te win den over de snel stijgende kosten er van. Als we om dié reden tegen stem men, moeten we later weer met han gende pootjes terug komen. Ook nu weer, want we zijn als gemeente ver plicht een openbare bibliotheekvoor ziening in stand te houden", aldus W. P. Stouten (VVD). Behalve met het in stemmen met de begroting sprak de raad ook de intentie uit om het aantal sta-uren van de bibliobus in de ge meente te handhaven op vijf per week. Tafcltje-dek-je Alle raadsleden gingen akkoord met een verhoging van de subsidie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1