Usuc Café in Westenschouwen geheel vernield bij brand Vaststelling VOP na vergadering mogelijk pas op later tijdstip Honderdjarige in Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Point Zero in Big 'S' Zeemijn vormt geen gevaar voor Stormvloed kering IKZEESCHE NIEUWSBODE Brand Themadag Fotoboek Proloog Een brand heeft grote schade aangericht bij Eerste themadag van FNV werkgroep Uitke Een bijzondere overhandiging van het fotoboek Annemarie Herzberger rijdt got 5de proloog op een rijschool in Zierikzee. (Pag. 2). ringsgerechtigden is een succes geworden. deze week; aan Koos Alberts. (Pag. 5). rug van Whisper. (Pag. 9). (Pag. 4). DONDERDAG 26 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24633 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Je bent zo oud als je je voelt. Gezegde Schade ruim 300.000 gulden Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WESTENSCHOUWEN - Café de Blokhut aan de Westenschouwenseweg in het buurtschap Westen- schouwen is in de nacht van dinsdag op woensdag door een uitslaande brand geheel verwoest. De schade bedraagt naar schatting van brandweercomman dant S. L. de Feiter ruim 300.000 gulden. De eige naar van het café A. A. T. en zijn zoon konden het brandende gebouw tijdig verlaten. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De technische recherche van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland is bezig met een onderzoek. De brand werd dinsdagavond om ongeveer 22.30 uur gemeld bij de brandweer van de gemeente Westerschouwen. Toen de brandweerlieden bij de Wes tenschouwenseweg aankwamen stond de gehele benedenverdieping van het gebouw in brand. Dat veroor zaakte een zware rookontwikkeling. Uitslaande brand Een rookontwikkeling die binnen enkele minuten na aankomst van de brandweer veranderde in een vlam menzee toen het dak van het gebouw instortte en een uitslaande brand ont stond. Tben was al duidelijk dat het café niet meer te redden zou zijn. De brandweerlieden richtten zich op het voorkomen van brand in het transfor matorgebouwtje van de PZEM dat di rect naast het café stond. ,tIn dit ge bouwtje bevond zich apparatuur met een stroomsterkte van zo'n 10.000 volt. Dat was dus heel riskant voor een ontploffing", aldus brandweer commandant De Feiter die de leiding had over de bluswerkzaamheden. BURGH-HAAMSTEDE - Jeugdso- ciëteit Big 'S' heeft zaterdag 28 okto ber als eerste band van het nieuwe seizoen de Nederlandse coverband Point Zero uitgenodigd. De band zingt covers van Whitesnake, Toto, Europe en Bon Jovi. Het optreden vindt plaats in het soosgebouw aan Sluispad 50 te Haamstede en begint om 22.00 uur. De zaal gaat open om 20.00 uur. De jonge band met ex-Horizon zan ger Eric Visser in de gelederen weet op sublieme wijze de 'grote jongens' te imiteren. Op de nieuwjaar Roek- Party liet dit vijftal iedereen versteld staan. Het grote voordeel van het spe len van covers is natuurlijk dat de muziek direct aanslaat bij het pu bliek, zodat er altijd sfeer is bij de bands met een eigen muziek. De jon ge band speelt overal waar ze maar uitgenodigd wordt. Hij werkte met beide korpsen van de brandweer Westerschouwen: Re- nesse en Burgh-Haamstede. In totaal 35 mensen die met behulp van drie blus'voertuigen het vuur bestreden met twee hogedrukstralen en later met vier lagedrukstralen. Direct na aankomst slaagden de brandweer mannen erin de bewoner van het café uit het brandende huis te halen. Zijn zoon, die op dat moment ook werd vermist, kwam op eigen gelegenheid uit de rook- en vuurzee. Behalve op het nathouden van het PZEM-gebouwtje richtten de brand weerlieden zich ook op het behoud van het monumentale pandje van de buurman, de heer D. dat op ongeveer vier a vijf meter van het brandende café stond. Ook daar slaagde de brandweer in. Volgens commandant De Feiter toonden zijn mannen een grote inzet. Smeulende puinhoop Van het café de Blokhut bleef niet veel meer over dan een smeulende puinhoop. Het café bestond deels uit een oud pand en deels uit nieuw bouw. Nadat men het vuur onder con trole had is de brandweer nog tot woensdagmorgen half vier bezig ge weest met nablus werkzaamheden. Ook de PZEM werd gewaarschuwd in verband met mogelijk ontploffings gevaar van het trafo-gebouw. De schade door de brand bedraagt naar schatting van De Feiter ruim 300.000 gulden. .Van het interieur bleef niet veel over. (Foto: Joop van Houdt). Westerschouwse commissie ruimtelijke ordening BURGH-HAAMSTEDE - Naar het zich laat aanzien laat het Verblijfsrecreatief Ontwikkeling-s Programma van de gemeente Westerschouwen nog enige tijd op zich wachten. Door de op- en aanmerkingen die de fracties van het CDA, VVD, PvdA en RU tijdens de commissie vergadering ruimtelijke ordening hadden ten aanzien van dit plan, moet er opnieuw contact gezocht worden met het ministerie van landbouw en visserij, voordat het college het definitieve VOP aan de raad kan voorleggen. Het struikelblok in het VOP is de fruitgaardregeling. Tijdens de commissie-vergadering kregen de leden van de commissie de gelegenheid om te reageren op de ant woorden die b en w reeds eerder gege ven hebben ten aanzien van het con cept VOP plan.' Voor het CDA in de naam van J. W. Geleijnse is het duide lijk dat het aantal standplaatsen ver groot kan worden van vijf naar acht met een maximum van veertig in de fruitgaardregeling; Het CDA blijft openstaan voor een eventuele verdere ontwikkeling betreffende de uitbrei ding. J. van den Berge (RU) is van me ning dat als een bedrijf geen fruit- kwekerij meer is, geen uitbreiding kan plaatsvinden van vijf naar acht standplaatsen, maar het bij de oude norm moet blijven. De RU vraagt of het college heel duidelijk wil zijn in wat wei en wat niet kan en mag. ,,Dan weet een ondernemer dat hij net zo veel krijgt als een ander". PvdA commissie-lid J. C. Hendrikse zei over de beantwoording dat het col lege de commissie van haar gelijk wil overtuigen. Eindrapport „De conclusie van de PvdA blijft dan ook gehandhaafd, dat wij bij de behandeling in de raad nee zullen moeten zeggen tegen dit eindrap port", liet Hendrikse de voorzitter van de commissie, burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer weten. Voor deze fractie geldt dit 2owel voor de fruitgaardregeling als voor de re guliere campingbedrijven. Ir. C. W. Veerhoek liet de voorzitter weten dat hij de acht eenheden per hectare aan de minimale kant vond en zag dit graag in het zomerseizoen vergroot met zes plaatsen. Veerhoek haalde tijdens zijn betoog ook het voorbeeld aan van camping Nieuw Leven die van drie fruitgaarden één camping maakte. Volgens Veerhoek kijken andere campinghouders met scheve ogen naar Nieuw Leven. „Het mag niet zi'jn dat de één drie keer zo veel meer mag dan de ander". De VVD-er wees er de voorzitter ook op dat nog niet alle bedrijven aan de toetsing waren onderworpen. Hij benadrukte het belang van deze toetsing, omdat deze te gebruiken is bij een toekomstige landschapsin vulling. Over het noodopvangterrein zei hij, dat voordat het terrein aan de Rampweg wordt uitgegeven er eerst een goed alternatief moet zijn voor de noodopvang. „Van nieuw-vesti- ging kan nog geen sprake zijn. Eerst moet het VOP afgerond worden". Naar aanleiding van het gezegde door de fracties, gaan b en w alsnog Burgemeester mr. J. J. P M. Asselbergs biedt de 100-jarige een boeket bloemen aan. ZIERIKZEE - Maatje Janna van den Ouden- Zoeter uit Zierikzee heeft de mijlpaal waarnaar ze al tijd uitzag bereikt. Giste ren, woensdag, werd ze honderd jaar. En dat bete kende feest in het Zierik- zeese bejaardenoord Bor- rendamme waar mevrouw Van den Ouden sinds 1971 woont. Alle acht de kinderen van de eeu- welinge kwamen met verdere familie naar het bejaardenoord om hun jari ge moeder te feliciteren. Ook de Zie- rikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs en zijn echtgenote, de voorzitter van het dagelijks bestuur van Borrendamme, C. Bij de Vaate en ds N. de Boo en zijn echtgenote waren aanwezig. De Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien werd vertegenwoordigd door zijn echtgenote J. B. Boertien-Velema. Foto van de koningin V^n Hare Majesteit Koningin Bea trix kwam een felicitatiebriefje voor mevrouw Van den Ouden. De jarige ffih P t BI IT een poging doen een verruiming van de fruitgaardregeling te krijgen bij het ministerie van landbouw en vis serij. Wel liet de burgemeester weten dat zij hierop weinig hoop had, ge zien de grote moeite die het gekost heeft om de vijf plaatsen te vermeer deren naar acht eenheden per hecta re, tot een maximym van veertig. Doorn „Iedere caravan die erbij komt is ons een doorn in het oog", zo heeft N iemant sverdriet-Leenheer tij dens gesprekken met landbouw en visserij te verstaan gekregen. „Als het nu vaststaande aantal van acht nog meer verhoogd moet worden, zijn dit steeds meer doornen in hun oog", al dus de voorzitter van de commissie. Veerhoek wilde het college nog graag meegeven na'ar het ministerie, dat deze dezelfde denkwijze moet aanhouden betreffende de fruit gaardregeling als over camping Nieuw Leven. Volgens de VVD-er was landbouw en visserij niet tegen uit breiding van deze camping. Padmos reageerde hierop dat hij deze koppe ling n-iet wenste te maken. Van den Berge vond na beantwoor ding van het college nog steeds dat er vragen niet beantwoord waren en zag deze graag tegemoet. Ook Hen drikse ging niet akkoord en vond dat er te weinig rekening was gehouden met de wensen van de PvdA, alhoe wel deze duidelijk kenbaar gemaakt zijn. Wethouder Padmos liet de com missie nog weten dat als er rekening gehouden wordt met de aanvullin gen, het uiteindelijke rapport niet in de raadsvergadering van november kan worden voorgelegd. Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en vooral "in de nacht en ochtend af en toe regen, later vanuit het zuiden opklaringen. Mini mumtemperatuur omstreeks 11 gra den, middagtemperatuur van 16 gra den aan de kust tot 20 graden in het zuidoosten van het land. Matige zuid enwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 30 okt. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: 10% - Kans op neerslag: 30% t Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt. Zon op 07.25, onder 17.21 Maan op 05.09, onder 16.12 Nieuwe Maan: 29 oktober (16.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wordt het weer in ons land volledig bepaald door een frontensysteem dat zich nu nog boven de zuidelijke Noordzee bevindt. Dit systeem trekt zuidwaarts en de bijbe horende bewolking zal vannacht over het hele land liggen. Er kan in de nacht en ochtend wat regen uit val len. Het wordt vannacht niet veel kouder dan ongeveer 11 graden. Morgen later op de dag zal de be wolking onder invloed van een zui denwind weer langzaam naar het noorden bewegen. Er komen dan ook opklaringen voor die er tevens voor zorgen dat in het zuidoosten de mid dagtemperatuur wel 20 graden kan worden. Aan de kust blijft het kwik bij omstreeks 16 graden steken. De wind is matig, kracht 3 a 4. kon dat wel waarderen maar was ver baasd dat er geen foto van de koning in bij stond. Tot voor anderhalf jaar kon mevrouw Van den Ouden nog goed praten en hield ze zich graag be zig met het oplossen van kruiswoord puzzels en borduurwerk. Maar na een lichte hersenbloeding is dat niet meer mogelijk. Omdat haar gehoor al in een eerder stadium sterk verminderde is com municatie met de honderdjarige nu alleen mogelijk via het schrijven van briefjes. Uit de reacties daarop bleek dat mevrouw Den Ouden wel dege lijk besefte dat ze jarig was. Maar ze was wel van mening dat een foutje werd gemaakt met haar leeftijd. „Geen waar mensen, ik word 104 van daag. Veel hè". De bejaarde dame liet zich desal- nietemin een stukje van de taart waarop het getal honderd stond goed smaken. „En een advocaatje, daar is ze dol op". Tbr ere van het verjaar dagsfeest bleef de ongeveer 40 man grote familie van mevrouw Van den Ouden in Borrendamme eten. Zij kwamen uit plaatsen als Sneek, Den Haag, Drunen en van Schouwen-Dui veland. Tijdens een feestelijke bij eenkomst 's morgens in de recreatie zaal van het bejaardenoord kwamen ook ongeveer 100 bewoners van Bor rendamme bijeen om de jarige te feli citeren. Woendagmiddag werd een re ceptie gehouden waarbij vrienden en kennissen de eeuwelinge bezochten. NEELTJE JANS - De niet- ontplofte zeemijn die een vis ser in september bij de Storm vloedkering overboord zette, vormt daar geen gevaar. Minis ter Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dit schrifte lijk geantwoord aan de VVD- er Te Veldhuis. Het Tweede- Kamerlid was bang dat de mijn zou aanspoelen richting Stormvloedkering - met alle gevolgen van dien. Maar volgens Smit-Kroes - die namens haar collega van defensie antwoordt - is explo siegevaar te verwaarlozen zo lang de mijn op de zeebodem rust en niet aan schokken wordt blootgesteld. Dat de mijn eventueel aanspoelt acht zij uitgesloten gezien de ont- grondingskuilen en stortbed- aen in het gebied waar de mijn ligt. De visser trof de zeemijn uit de Tweede Wereldoorlog in zijn netten aan en wilde het projec tiel aan wal brengen. Dit mag echter niet omdat schippers in zo'n geval moeten wachten op de duik- en demonteerploeg van de marine. Het wachten duurde de schipper echter te lang en hij zette het ding over boord. De overigens reeds lang stopgezette zoekactie naar de mijn heeft niets opgeleverd. Op de zeebodem moeten nog duizenden van dit soort bom men liggen, schreef Tb Veld huis, die zich afvroeg of ze geen gevaar voor scheepvaart en mi lieu opleveren. Maar ook deze risico's zijn te verwaarlozen, aldus Smit-Kroes, zolang zij tenminste op de zeebodem blij ven liggen. Opgeviste explosie ven daarentegen vormen een mogelijk gevaar door schok ken en ondeskundige behande ling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1