Vogeltentoonstelling Bruinisse Silhouetten als zwarte kunst berichten stukken SPI» Eerste Ars Musica concert Nog in leven Zit 't wê seef Flagrant In Memoriam M. Meeuwsen HOUDT HET DROOG! ^^£1ERIKZEESCH E NIEUWSBODE dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 oktober 1989 Nr. 24631 5 Twee jeugdige belangstellenden tijdens de vogeltentoonstelling in Bruinisse. BRUINISSE - De vogelvereniging De Nachtegaal heeft voor de 20ste keer in haar bestaan een geslaagde ten toonstelling van vogels gehouden waaraan het clubkam pioenschap werd gekoppeld. Na het welkomstwoord van voorzitter J. de Boed werd de tentoonstelling in het dorpshuis geopend door de heer T. J. Udo, voorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelverenigingen, afdeling Zeeland. Udo sprak van een geslaagde opzet van de ten toonstelling. De Zeeuwse voorzitter noemde de Nachtegaal een kleine maar actieve vereniging waarvan het bestuur de leden in de gelegenheid stelt naar buiten te treden middels deze ten toonstelling: ,,Een vogelvereniging die geen tentoonstelling organiseert is snel ter ziele". Udo deed een beroep op het relatief groot aantal nog onge organiseerden zich bij de reguliere verenigingen aan te sluiten. De tentoonstelling werd dit jaar samen met inzenders van vogelver eniging Kolibri uit Oosterland ge houden. Na keuring van de vogels door vier keurmeesters van de bond werd J. v. d. Ouden algemeen kam pioen eigen kweek met een roodrug parkiet. Algemeen kampioen overja rig eigen kweek werd J. Geelhoed uit Oosterland met een Japanse kwar tel. Kampioen in de open klasse werd A. Westdijk uit Ouddorp- met een halsbandparkiet. Jeugdkampioen -werd T. Kleiberg uit OudeTbnge. Kampioen bij de stammen, werd M. Ramdjan, de algemeen kampioen van vorig jaar, (Scharendijke) met een stel postuur kanaries terwijl kam pioen eigen kweek werd P. Westdijk (Ouddorp) met een grijsrugparkiet. Kampioen OF of EK werd B. v. d. Veer uit Dirksland met een Japanse meeuw. Ook J. de Boed, L. Verspoor en P. C. de Boed werden kampioen in hun klasse. De verenigingsklasse- mentsprijs ging naar De Nachtegaal terwijl de Kolibri met slechts twee punten daarachter tweede werd. DEN HAAG - Bussen, vrachtwa gens en auto's met aanhanger rijden veel te hard op de autosnelwegen. Zij houden zich bij lange na niet aan de limiet van 80 kilometer per uur. Dat leert een overzicht dat minister Smit (verkeer en waterstaat) de Tweede Kamer heeft toegestuurd. SAN FRANCISCO - Onder het puin van de dubbeldeksnelweg 880 in Oakland bij San Francisco is zater dag een man gevonden die nog in le ven was vier dagen na de aardbe vingsramp in het gebied. Naar een woordvoerder van de Californische politie volgens de omroepmaat- schappij CNN zei, gaat het om Buck Helms, 57, die in goede conditie bleek te verkeren met een normale pols, maar niettemin naar een zie kenhuis werd overgebracht voor on derzoek. 'k Las in de krante waetersport- verenihinhe tikt 'n raedslid op de vienhers. Oe at dat in mêkaore zit dae summen ons eihe nie in verdiepe. Mê ik docht over wat. Noe was 't vroeher zoo je 'n paer sent aode 't zij of je boer of schipper was, dan kao je d 'r op rekene d& je in de hemeenteraed kwam, of in de kaerkbank, of in aolus watter toen was. Dat was toen 'n êrebaentje, dat vöó Jan mee de Pette nie was weg leid. Die waere nie in aanzien, die waere lomp, in die moste lomp au- wen óöre. In om da je toen nie beter wist, leide die maensen d'r eihe d'r bie neer. Zachjes an wiere ze wat snuhheder. Ze naeme aolus nie meer, in zöö is dae veranderienhe in kom- me. In al aode ze toen 'n paer sent, dat wilde nie zae dat ze aomae even snuhher waere. Wak dae is van óörd ao wik nu deuheve. Dae was is (net 'n sprookje) 'n raedslid, die lanhe tied nodig aode, êêr atten wat behreep. In at de burhe- meester dan d'r nog wat staduus- woorden tussen hooide, dan wisten 't nie mee, dae doe je niks an. Atten 't nie behreep, dan zei d'n, zou dat wê hoed komme. Noe aode die burhemeester d'r 'n andje van om te zaen: ,,Het zit wel seef mijne heren", in atten dat zei, dan was vaedere uutleg nie mee no dig. In of atten 't noe snapte of nie, ie knikte, in ze hienhe wee vaerder. In ad dit dan 'n hoed verlaop aode dór de je dae nie mee van. Mê op 'n keer waster wat wae at de burhemeester zaelf mee in z'n maehe zat, om iert 'n hoeije oplossing vöó te vinden, zonder z'n vienhers te bran den. Dae wiere êêl wat woorden over vuul maekt, mê 'n bevredihde oplossing waster nog nie. Toen zei ten: ..Mijne heren, u bent bij enven- tuele hevolhen, mede verantwoorde lijk". Dat raedslid zei toe, m'n ao wê is meer van die dienhen aod, kum- men die zaeke nie sêve, dat aomen d meer dae, in dat kwam aoltied hoed uut. Kiek dae kummen noe om lache, mê 't is noe 'n aoren tied, dae kom vee op of. mê je mö wê wete wat dje zeit. 't Ei aoltied nog zóó wist, dd je in beusje meer kan zae as in de raed, want dae schrieve ze aolus op, in dat kom in de krante. Mê op beusje stae- ter, 'Ier kdje nie aolus hlove wd zê zae', in mee dat verschil móje reke- nienhe auwe. Kom wee wê hoed. 't Hoeije WULLUM Vervolg van pagina 1 Vijf preludes voor Wilhelm Friede- mann heten de muziekstukjes in D, d, F, c en F die J. S. Bach schreef om zijn 17 kinderen muziek te leren spe len. Niet zonder resultaat want vier a vijf van zijn kinderen werden in hun tijd nog beroemder dan hun va der was. De 'oude Bach' werd vooral bekend na zijn dood en zijn muziek wordt heden ten dage nog steeds meer gespeeld dan die van zijn kin deren. Willie Bil vertolkte de vijf preludes waarop de kinderen Bach vroeger zweetten op het orgel. De componist Debussy had heel wat minder kinderen dan J. S. Bach. Precies een dochter waarvoor hij een muziekboekje schreef dat de naam Children's Corner droeg. Daaruit werden tijdens het Ars Musica con cert drie delen gespeeld door Ellen gard Jense. Onder andere het jazz achtige Golliwogg's Cake-walk dat over een clown op de kermis gaat. Heel wat anders was het kerstlied over kinderen die geen huis hebben dat ook werd geschreven door Debus sy. „Een moeilijk stuk. Het is een kunst om de sfeer ervan op de juiste wijze naar voren te brengen", aldus Mar van der Veer. Kinderszenen opus 15 heten de 13 muziekstukjes die R. A. Schumann op 18-jarige leeftijd schreef als terug blik op zijn jeugd. Ze werden uitge voerd op de piano door Wim Boer en vormden tevens de afsluiting van het eerste Ars Musica concert van dit sei zoen. Mensen die spijt hebben dat ze niet bij het evenement aanwezig wa ren krijgen nog vijf herkansingen want zoveel Ars Musica concerten vinden dit seizoen nog plaats. Het eerstvolgende is op 25 novem ber in de Lutherse kerk. Daarbij spe len Kees de Dreu (vibrafoon), Lies- beth Niesten (fluit) en Dominique Zwartele (klarinet) werken van N. de Ponte, B. Kolb en A. Cirone. Op 23 de cember wordt in de Lutherse kerk een kerstconcert bij kaarslicht uitge voerd. Francine Fregeres zingt met medewerking van La Gamma Mare- sienne. In verband met restauratie van de Lutherse kerk wordt op 27 januari een Ars Musica concert in de Vier schaar van het Zierikzeese stadhuis gegeven door het vocaal ensemble on der leiding van Willie Bil met mede werking van Sonja Bollen (harp). Op 10 maart is de foyer van Mondragon de lokatie waar een Ars Musica con cert plaatsvindt. Karin Mouritzen (viool) en Petra Harskamp (piano) spelen werken van Prokovjeff en De bussy. Het laatste concert in de reeks is op 21 april in de Willibrorduskerk. Daarbij brengt de Veluwse Cantorij een Frans programma met Debussy, Poulenc en Milhaud. Mensen die geen concert willen missen kunnen het beste een abonnement nemen. Tot nu toe zijn er bijna 50 verkocht. Nedlloyd Amersfoort, 22-10 500 z Los Angeles naar Balboa Nedlloyd Dejima, 23-10 90 zw Socotra naar Le Havre Nedlloyd Delft, 22-10 Hamburg naar Gothenburg Nedlloyd Rotterdam, 23-10 te East- london Snoekgracht, 22-10 80 n La Coruna naar Tfenerife Schouwse portretjes ZIERIKZEE - Vóór het midden van de negentien de eeuw lieten slechts aanzienlijken hun gestalte of portret schilderen, eventueel tekenen. Vandaar dat wij alleen van een zeer beperkt aantal personen uit die vroege periode hun persoon en/of gelaat kennen. Daar kwam verandering in toen omstreeks 1840 de zogenaamde daguerréotypie als een wereld wonder werd gepresenteerd en vervolgens geleidelijk aan popu lariteit won. Deze voorloper van de fotografie betekende een om wenteling; zonder langdurig pose ren kon men na betrekkelijk korte tijd kennis maken met zijn eigen portret. En nog meer dan bij een schilderij was elk detail exact weergegeven! „Degenen, die, na voor de camera te hebben gepo seerd, hun welgelijkend portret zagen moeten iets van een huive ring hebben gevoeld". (A. Al berts). Vernuftig als de mens is had men in de 18de eeuw ook nog een tussenoplossing gevonden om iemand te vereeuwigen; welis waar beperkt tot het profiel maar meestal toch duidelijk herken baar. Een aantal van die vaak kunstzinnige silhouetten is be waard gebleven. Het stadhuismu seum te Zierikzee kan er enkele tonen. Schaduwbeeld Silhouetten of schaduwbeelden ontlenen hun naam aan de Franse controleur-generaal van financiën tenaamd Etienne de Silhouette, ie leefde van 1709 tot 1767. Laatstgenoemde had veel weer standen opgeroepen wegens de door hem gelanceerde plannen tot bezuinigingen. Omdat het ver vaardigen van de geraffineerde schaduwbeelden in feite weinig kosten meebracht en ook Silhou ette zelf wel dergelijke afbeeldin gen vervaardigde ging zijn naam allengs over op de populaire af beeldingen, die geheel in zwart werden uitgevoerd. Om het effect van die zwarte prenten te verster ken plaatste men deze „profil- voorstellingen" doorgaans tegen een achtergrond van wit of goud. Nauw verwant aan deze wijze van prent- en portretvervaardiging was de knipkunst; de schaduw beelden werden vaak op behendi ge wijze uitgeknipt. Een bekend silhouet, dat ook belangrijke documentaire waarde heeft, is dat van Andries Schraver (1754-1827), de te Brouwershaven geboren waterbouwkundige. Hij stierf betrekkelijk korte tijd voordat de fotografie werd uitge vonden. Des te waardevoller is zijn silhouet, dat dermate geraffi neerd van vorm is dat wij ons op grond van dit schaduwbeeld zijn persoonlijkheid zeer goed kunnen voorstellen. Heel boeiend zijn de silhouetjes, die als legaat- Hoogenboom (1978) in de verzameling van de gemeen te Zierikzee konden worden opge nomen. Bëhalve enkele afgebeel de vrouwen met kanten mutsen, :die voor ons anoniem zijn geble ven, zijn er ook negen „schaduw beelden" van mannen, vrouwen en kinderen, verwant aan de fami lie De Bruijne en Hoogenboom. De datering van deze silhouetten :kan op ongeveer 1854 worden ge steld. Al deze personen zien we wan opzij; dank zij de vaardigheid en artisticiteit van de makers er varen wij de incompleetheid van de afbeeldihgen niet als een groot gemis... Wiebe Keikes V.; f;. iVr' :S 5- 1 Silhouette van een vrouw met kanten muts (vroeg 19de eeuw). Collec tie stadhuismuseum Zierikzee. Veemarkt Leiden LEIDEN, 23-10. Prijzen slachtrun- deren per kg geslacht gewicht, zonder nier en slot vet, inclusief BTW (vol gens PVV). Aanvoer slachtrunderen 831 stuks, waarvan mannelijk 110. Mannelijk super f 9,75-ƒ 10,75. Mannelijk extra kwal. 8,75-ƒ 9,75. Mannelijk le kwal. 7,85-/ 8,75. Handel redelijk en prijzen gelijk. Mannelijk 2e kwal. 7,10-7,85, mannelijk 3e kwal. 6,50-f 7,10. Handel redelijk en prij zen gelijk. Vrouwelijk super 10,00- 12,75. Vrouwelijk extra kwal. 8,50-/ 10,00. Vrouwelijk le kwal. 7,45-8,50. Handel redelijk en prii- zen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 6,55-/ 7,45. Vrouwelijk 3e kwal. 6,15-/ 6,55. Worstkwaliteit 5,65- 6,65. Handel matig en prijzen ge lijk. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht, inclusief BTW. Aanvoer 54 lammeren. Zuiglamme- ren per kg 8,00-f 9,50 en 180-/ 195 per stuk. De handel was redelijk en de prijzen gelijk. De totaalaanvoer bedroeg 885 stuks. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 23-10. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 192 dieren aangevoerd, waaronder 93 veulens/pony's. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2500-f 3300; ou de paarden 1900-/ 2750; 3-jarige 1925-/ 2825; 2-jarige 1600-f 2525; veulens 650-/ 1675; hitten 700- 1725; slachtpony's 550-f 1625; Shetlanders 350-/ 700. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,75-/ 6,30 en jonge slachtpaarden f 5,30-f 6,50. De handel was rustig en prijzen iets lager. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Als buitenstaander met enige ken nis van een gemeentelijke admi nistratie volg ik belangstellend de publieke discussie tussen mevr. Ber- revoets en de WSV. De uitlatingen van mevr. Berrevoets zijn zo flagrant in strijd met de administratieve wer kelijkheid, dat rechtzetting op zijn plaats is. Mevr. Berrevoets be schouwt de rente-toevoeging aan het onderhoudsfonds als lasten, die door de inwoners van Middenschouwen worden opgebracht. Dat is pertinent onjuist. De toevoeging is namelijk veeleer een inkomst. Het gaat om zo genaamde bespaarde rente. Dit be grip duidt op financieringskosten, die de gemeente niet maakt, doordat zij haar investeringen gedeeltelijk fi nanciert met eigen vermogen, waar onder het onderhoudsfonds. Zou het fonds er niet zijn, dan moet de ge meente tot een hoger bedrag lenen en meer rente betalen aan de bank. De financieringskosten worden veroor zaakt door het pakket gemeentelijke investeringen, zoals de verbouw van het gemeentehuis, mar zeker niet door het onderhoudsfonds. Als de rente-toevoeging een pro bleem is voor mevr. Berrevoets en de rest van de gemeenteraad, dan kan de WSV rustig voorstellen het geld van het fonds te beleggen bij een bank. De bank zal waarschijnlijk zelfs be reid zijn meer rente toe te voegen dan die „zuinige" 6%. Middenschouwen zal dan wel meer moeten lenen en in deze tijd beslist niet tegen 6%, maar eerder 1,5 2% meer. Alleen afgaande op het artikel in de editie van vorige week donderdag is de stelling „ge meente Middenschouwen voegt niets ten laste van de algemene middelen toe aan het fonds, maar slaat zelfs geld uit de jaarlijkse bijdrage van de WSV" zeer goed te verdedigen. Mevr. Berrevoets zal het dus over een andere boeg moeten gooien om geen excuus te hoeven maken. C. van den Berge Deltastraat 18 Bruinisse Zaterdag is in Bruinisse overleden Marinus Meeuwsen. Hij heeft ruim 12 jaar deel uitgemaakt van de gemeen teraad van Bruinisse. Politiek gezien liet hij voor het eerst van zich noren bij de gemeenteraadsverkiezingen van juni 1970. Hij stond toen op de zesde plaats. Bij de gemeenteraads verkiezingen van 1974 stond hij als tweede genoteerd op de lijst van de Protestants Christelijke Groepering. Een lijst die destijds werd aange voerd door S. A. Jumelet. Bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1978 stond Meeuwsen weer op de tweede plaats, maar nu onder de vlag van het CDA. In 1985 werd Meeuwsen tot wet houder benoemd na het vertrek van wethouder H. Schot. Lang heeft hij de functie niet vervuld want hij nam in september 1986 om gezondheidsre denen afscheid van de gemeenteraad. Meeuwsen is 70 jaar geworden. AMSTERDAM - Een automobilist is er begin deze maand bij een ver keerscontrole in geslaagd te politie te misleiden door middel van een infrarood-flitser. v\\\>\'\-Aw.A'VUA en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zibiixzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon. met wettig betaalmid del, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadmi nistratie. Antwoordnummer 12.4300 Vd Zierikzee. LET OP!!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5