REBECCA VALDEN, huisarts 'Als ie het niet doet heb ik het geld voor een goed doel gegeven' Matige belangstelling voor Fanfareklanken in Oosterland 4 Zware kost Negen etsen Rembrandt gestolen in Wenen Een avondje licht vertier kun je natuurlijk niet verwachten als je naar een uitvoering van Tsjechov's De Kersentuin gaat. Een avond boei end, maar tegelijkertijd zwaar op de hand zijnd, toneel ligt dan meer in de lijn der verwachting. Voor een aan tal mensen was de uitvoering vrij dagavond in de Zierikzeese Concert zaal van de Tsjechov-klassieker door het Reizend Volks Theater wat teveel van het goede, want zij haakten af. Het toneelgezelschap speelde voor de pauze voor een uitverkochte zaal, maar werd na de pauze geconfron teerd met een aantal lege stoelen. Het moet gezegd dat dat zeer waar schijnlijk met hun interpretatie van het werk van Tsjechov te maken had. Het verhaal van De Kersentuin is in principe vrij simpel. Het is het ver haal van de excentrieke landeigena- res Ljoebob Andrejevna Ranjevska- ja die met haar dochter Anja terug keert uit Parijs waar zij samen met haar minnaar het familiefortuin er door heeft gedraaid. Terug in Rus land wordt zij met haar neus op de feiten gednikt. Om uit de schulden te raken moet zij haar landgoed verko pen. De Kersentuin is ook het ver haal van mensen die zich niet los kunnen maken van het verleden, het verhaal van mensen die meer langs elkaar heen dan met elkaar praten. Stof te over voor een boeiend toneel stuk. Het Reizend Volks Theater heeft ervoor gekozen om dit bepaald niet eenvoudige epos van Tsjechov met een minimum aan decor en re kwisieten op de planken te brengen. Ook waren alle twaalf tonelisten bij na constant op het toneel, ook als hun aanwezigheid vanwege de dia loog of monoloog niet persé vereist was. Op zich leverde dat een boeiend kijkspel op, waarbij ook aangete kend dient te worden dat het afha ken van een aantal toeschouwers ook zeker niet te wijten was aan de ac teerprestaties. De inzet van de men sen van het RVT was enorm, en ook was veel aandacht besteed aan de kleding. Maar alles bij elkaar geno men was het voor de toeschouwer be paald niet makkelijk om het verhaal te volgen. Ook al niet omdat het soms wat moeilijk te verstaan was. Wat wel goed uit de verf kwam was- de kwetsbaarheid van de mens en diens overmogen om zich te verzoe nen met een onverbiddelijk afscheid. Tsjechov laat zijn hoofdrolspelers met al hun zwakheden zien, en dat hebben ze bij het Reizend Volks Theater goed begrepen. Fraai was de creatie van Jean Verbert die in de huid van de wat dandy-achtige Jasja kroop. Overtuigend was de manier waarop Pleuni Touw de rol van de excentrieke landeigenares vertolkte en Bob Snijers verdient zeker een compliment voor de wijze waarop hij de onhandige, onzekere en door de anderen vaak niet serieus genomen Semjon Jepichodov speelde. Hetzelf de geldt voor Pierre Gallens die de rol van de student Pjotr Trofimov speelde die de anderen steeds een spiegel voorhield. Jammer genoeg kon het goede spel en de strakke re gie niet voorkomen dat de interpre tatie van het RVT van De Kersentuin een moeilijk te bevatten geheel is ge worden. Wellicht stelt men wat al te hoge eisen aan het publiek. PK Er was veel belangstelling voor de rommelmarkt onder De Beuze. (Foto: Joop van Houdt). Rommelmarkt Vrijzinnig Hervormde Gemeente Zierikzee brengt netto 3150 gulden op ZIERIKZEE - „Dan is hij zeker kapot", reageerde een bezoekster van de rommelmarkt toen ze hoorde dat de instamatic fotocamera die tuisen de rommel lag maar een rijksdaalder kostte. „Ik neem hem. Voor een rijks daalder hè, je hebt het gezegd. Als hij het niet doet heb ik het geld altijd nog gegeven voor een goed doel". Door een heleboel van dit soort koopjes bracht de rommel markt die zaterdag onder de Beuze werd gehouden door de Vrijzinnig Hervormde Gemeente te Zierikzee 3150 gulden netto op. Geld dat wordt besteed voor het ge meentewerkfonds. Een pot waaruit de gemeente bijzondere uitgaven doet. „Zoals een cadeautje voor ge meenteleden die een bijzonder jubi leum vieren en een keyboard voor on ze Cantory", aldus Dirk Groenendijk uit Zierikzee. Hij was een van de 15 gemeenteleden die zich inzetten voor de organisatie van het evenement. Oproepen „We houden niet regelmatig een rommelmarkt. Alleen als we dat weer eens zien zitten. Het was nu twee jaar geleden". De voorbereidin gen van het evenement begonnen al een jaar geleden met oproepen tij dens de kerkdiensten en in de Kerk bode om spullen beschikbaar te stel len. Zaterdag was onder De Beuze te zien dat dat heel wat opleverde. „Vooral veel huishoudelijke spullen". Er bleek ook een markt te zijn voor deze spullen want vanaf 's morgens 8.00 uur toen de rommelmarkt open ging was het druk. „Het loopt als een trein. De meubelen worden onder on ze handen weggehaald", aldus Groe nendijk. Dat bleek dan vooral te ge beuren door jongeren die pas een eigen kamer hadden en vakantiegan gers diehier op Schouwen-Duive land een tweede woning hebben. „Er Amicitia voor de eerste keer op Schouwen-Duiveland OOSTERLAND - Matige belangstelling trok zaterdag avond het dubbelconcert van Oosterlands Fanfare en Amicitia uit Dirksland. Op de kop af 37 mensen luister den naar de verrichtingen van de muzikanten. „Voor de jaaruitvoering van Oosterlands Fanfare is altijd wel veel belangstelling", aldus dirigent Jaap Knuist. „Maar naar dit soort concerten komt nooit zoveel publiek". Voor Amicitia, de fanfare uit Dirksland, was het de eerste keer dat zij op Schouwse bodem speelde. „Soms is de belangstelling voor on ze concerten groot, maar soms zie je maar heel weinig mensen. Het wis selt heel erg", aldus Amicitia-diri- gent Peter de Rooij. Hij reisde met zo'n dertig mensen van Dirksland naar Schouwen-Duiveland voor het concert in De Oosterhof waar de Dirkslandse fanfare een mengsel van klassieke en populaire nummers ten gehore bracht. Niet druk Zoals gemeld was het niet overvol in De Oosterhof. Terwijl De Rooij nog een laatste keer het geluid van zijn muzikanten checkt komen nog een paar laatkomers het Oosterlandse dorpshuis binnen. In de zaal naast een aantal al aardig grijzende hoofd en ook redelijk jeugdig publiek. Amicitia gaat van start met een ko raal van Bruckner. De muzikanten worden vanaf de rand van het po dium gadegeslagen door hun colle ga's van Oosterlands Fanfare. Twee van hen hebben zich comfor tabel op ee bank op het toneel geïn stalleerd. Het duurt nog even voodat 1 zij hun beste beentje voor moeten zet ten. Ondertussen heeft Amicitia even moeite om in het ritme te komen. De blazers laten wat steekjes vallen, maar het Oosterlandse publiek duidt hen dat niet euvel. Via Bruckner gaat het naar een compositie van de jonge Belgische componist Jan van der Oost. Vervol gens wordt een aantal Israëlische volksdansen ten gehore gebracht en het concert van Amicitia wordt swin gend afgesloten met Jamaicaanse klanken. Na een korte pauze is het de beurs aan Oosterlands Fanfare. Ook zij brengt een licht populair programma met onder andere een in terpretatie van Young Amadeus, Fre World Fantasy en Five Teddybears. Voor Oosterlands Fanfare is het de eerste keer dat zij samen met de Dirkslandse fanfare spelen. Beide fanfarekorpsen zijn ongeveer even groot en zij kampen ook met zo'n beetje hetzelfde probleem. Hoe hou je je ledenbestand op peil? Jaap Knuist, diregent van onder andere Ooster lands Fanfare, stelt dat men best nog wat leerlingen kan gebruiken. Colle ga Peter de Rooij beaamt dat: „Het blijft een groot probleem om het le dental constant te houden". was veel vraag naar kastjes en stoe len. Die waren zo weg". Enig snuffelen tussen de rommel leverde behoorlijk wat bezienswaar digheden op. Zoals een oudejaarse wasmachine compleet met wringer. „Hij is pas gereviseerd. Voor 25 gul den kunt u hem meenemen". Maar daar bleken de meeste bezoekers toch niet zoveel voor te voelen. Droogtrekker Het kon echter nog beter. „Doel treffender en goedkoper dan een wringer. Een nieuw produkt", stond met drukletters op de nog originele doos waarin een droogtrekker zat die in de vijftiger jaren werd gebruikt. Maar ales is relatief want een van de rommelmarktorganisatoren schreef daar met zwart viltstift 'antiek' over heen. Het apparaat moest volgens de gebruiksaanwijzing op een zinken teil worden geplaatst en was dan heel handig om dweil en zeem uit te wrin gen. „En ideaal voor de was". In deze tijd van droogtrommels en wasautomaten bleek de belangstel ling voor dit stukje huishoudelijk cu riosa niet groot. Dat was wel het ge val voor de vele tientallen oude boeken die op de rommelmarkt wa ren te zien. De zonen van Pietje Bell. Old Shatterhand als detective. Eet u zelf gezond. Moeder leer me nog eens lopen en De schone voleinding waren enkele van de tot de verbeelding sprekende titels die er tussen zaten. „De mensen zijn soms heel gelukkig met een oud boek. als er een jeugd herinnering aan vast zit. Of als het over een onderwerp gaat dat hun hobby is", aldus Ria Kappers uit Dreischor die zaterdag boekenver koopster was. Haar woorden werden direct bevestigd. „Ik heb een boek gekocht van Remarque. Die spaar ik. Misschien heb ik deze al hoor. Maar voor een gulden kan ik niet sukke len", aldus een enthousiaste jonge man. Behalve tweedehands spullen wa ren op de rommelmarkt ook zelfge maakte jam, cake, advocaat te koop en handwerken, brooddeegfiguren en lavendelzakjes. Spullen die werden gemaakt door de leden van de vrou wenvereniging van de Vrijzinnig Her vormde Gemeente. Ook deze spullen werden goed verkocht zodat de orga nisatie zich na afloop van het evene ment tevreden toonde. „De opbrengst was weer wat groter dan de vorige keer dat we een rommelmarkt hiel den". Dinsdag- 24 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.55 uur Welles nietes, discussiepro gramma. 16.31 uur Ja, natuurlijk extra: Super- sense, 7-delige Britse natuurserie over bijzondere zintuigen van dieren. Afl. 3. 17.00 uur Vrouwtje theelepel, teken filmserie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur NCRV Sport op 1, sportma- gazine. 18.05 uur Disney parade, tekenfilm programma. 18.45 uur Slakkie en Puntmuts, Tsje chische getekende kleuterserie. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Dinges, spelprogramma. 19.47 uur Prettig geregeld, Neder landse serie. 20.25 uur Bol is de naam, talkshow gepresenteerd door Willem Bol. 21.16 uur De Puzzelfavoriet, spelpro gramma. 21.41 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Wat niet goed is, is niet ge schreven, portret van de dichter Ger- rit Achterberg. 23.26 uur Weerklank, kerkmuziek van Bach en Vivaldi. 23.51 uur Huizen van Oranje: Het Prinsenhof te Delft. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Het erfgoed Guldenburg, Duitse serie. Afl. 2. 16.50 uur Kleine spoorlijnen, 7-delige Engelse serie over kleine bijzondere spoorwegtrajecten. 17.30 uur Het zal je kind maar wezen, Engelse comedyserie. 18.00 uur Bassie en Adriaan, kinder- sërie. 18.05 uur Dieren in het wild, natuur- documentaire. 18.33 uur Meer plezier met papier, 7-delige cursus. Afl. 1. 18.45 uur Kieskeurig, consumenten programma. 19.18 uur De natte neuzen show, honde-quiz met Martin Gaus. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Derrick, Duitse politiese rie. 21.39 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. 21.40 uur Amour, special van Berdien Stenberg en Richard Clayderman, op genomen in Frankrijk en Nederland. 22.14 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. Herh. 22.15 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.45 uur Triviant, spelprogramma. 23.41 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Het verdwenen scheerwijs- je. Afl. 1. 10.30 uur De Franse revolutie. Afl. 1. 14.00 uur Skoalle-tillevyzje. Skied- nis: It nije lan. 14.30 uur Het verhaal. Afl. 3. 15.00 uur Zelf mode maken. Les 7. 15.30 uur You're welcome, cursus En gels, les 4. 17.50 uur Zeekwekerijen, voedsel- leveranciers van de toekomst, docu mentaire over de aanleg van zeekwe kerijen ter bestrijden van de wereld- voedselschaarste. Herh. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis, kindermaga zine. 19.10 uur Het ware verhaal van Spit MacPhee, Australische jeugdserie. Afl. 4. 19.35 uur Waar hoor ik thuis? Tien jaar later.... Hoe vergaat het de vier kinderen van etnische afkomst, over wie de NOS tien jaar geleden een do cumentaire uitzond? Afl. 2. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Sport studio 21.03 uur De terugkeer, reportage over de terugkeer van Afghaanse vluchtelingenfamilies in Pakistan en Afghanistan. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur Het ondernemingsplan. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. Afl. 37. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 57. 18.05 uur Plons, afl. Plons en de kar- rekiet. 18.10 uur Saartje en Sander, kinder serie. Afl. 4: Wat je doortrekt gaat naar de zee. Presentatie: Lut van Duf fel. 18.20 uur Sprookjesverteller, 9-delige serie fantastische vertellingen van Jim Henson. Afl. 3. 18.45 uur Paardengala Azelhof, re portage van het unieke paardengala n.a.v. de opening van het European Equestrain Center Azelhof te Ko- ningshooikt - Lier. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische tv- serie. Afl. 220. 20.25 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma over actuale thema's met actieve deelname van het publiek. 21.35 uur Shingen, 12-delige Japanse serie. 'Afl. 7. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Labyrint, bestemming Kongo, portret van André Cauvin, een van de grote pioniers van de Bel gische documentaire film. 23.35 uur Coda, Gymnopedie, van Sa- tie, uitgevoerd door Piet van Bockstal, hobo en Renaat Beheydt, piano. BRT 2 18.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Rin, Japanse serie Afl. 30. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 863. 19.23 uur 2x7, tv-spelletje. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur ECC-tennistoernooi Ant werpen, rechtstreekse reportage. 22.30 uur Uitzending door derden. 22.4S~uur Sociale zekerheid. Van de wieg tot het graf. Afl. 5. WENEN - In de Oostenrijkse hoofdstad Wenen zijn uit de Acade mie van Beeldende Kunsten negen etsen van Rembrandt gestolen. Dit heeft de politie van Wenen meege deeld. Een zegsman zei dat de diefstal uit het prentenkabinet van de academie waarschijnlijk al enige tijd geleden is gepleegd, maar pas nu is ontdekt. De gezamenlijke waarde van de etsen wordt geschat op ruim een miljoen gulden, aldus de zegsman. MOSKOU - Mickey Mouse, de be kende creatie van de Amerikaanse te kenaar Walt Disney, moet Russisch leren. De avonturen van de be roemdste muis van de wereld zullen voortaan ook in de Sovjetunie ver schijnen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Amicitia in actie in de Oosterhof. (Foto: Joop van Houdt). Hij zette een hand aan zijn mond. „Bent u misschien de dokter?" riep hij. „Ja!" riep Rebecca terug. Het venster werd weer gesloten. Zij liep naar de deur en wachtte. Na enkele ogenblikken daalde bin nen iemand snel en met veel lawaai de trap af. Even later werd de deur geopend door een man van middelba re leeftijd. Hij was zwaar en gezet en had een kale schedel. Over een beige overhemd zonder boord droeg hij een open vest. Zijn gezicht was bedekt met baardstoppels en hij zag er slape rig uit. „Gelukkig dat u er bent", zei hij, zijn afzakkende broek optrek kend, Zijn stem was een beetje schor, maar heel vriendelijk. Hij stak Re becca zijn hand toe en drukte de hare zo stevig dat zij ternauwernood een kreet van pijn kon weerhouden. „Meijer is mijn naam", gaf hij te ken nen. „Gaat u maar naar boven, dok ter. Vier trappen op en dan de zolder over naar de achterkant. Er is daar maar één deur, u kunt niet missen. Mijn vrouw is er trouwens ook. Ik zal uw fiets wel binnenzetten". „Mooi", zei Rebecca. „Dank u wel". Zij begon de trappen te beklim men. Het was een oud, zeer groot huis, en zij passeerde vele deuren. Al les zag er verwaarloosd uit en er lag geen enkele loper. De traptreden wa ren uitgesleten en verveloos, en haar snelle voetstappen klonken luid en galmend in de hoge gangen, die tot schouderhoogte een eiken lambrize- ring vertoonden, welke eens heel mooi en duur moest zijn geweest, maar nu op ettelijke plaatsen bescha digd was. Boven de lambrizering wa ren de muren gepleisterd, doch in ja ren niet gewit en erg vuil. Aan de plafonds, waarin op vele plaatsen grote gaten zaten, waaruit het riet naar beneden hing, waren hier en d-^r nog sporen van oud stucwerk te zien, dat eens had bestaan uit bloe menslingers en zwevende engeltjes met bazuinen. Aan het einde van elke gang, die schaars werd verlicht door een zwakke, onbedekte peerlamp, stond een grote vuilnisemmer. Op de tweede etage werd bij haar nadering juist een toilet doorgetrok ken. Een oude vrouw, gekleed in een morsige, gescheurde kamerjas, kwam tevoorschijn en slofte naar een deur die half openstond. Zij antwoordde niet op Rebecca's groet, maar staarde haar nieuwsgierig aan. Rebecca hoor de de deur pas sluiten toen zij al hal verwege de volgende trap geklom men was. Aan het einde van de laatste trap bleef zij even staan. Zij hijgde licht en vroeg zich af hoe hoog zij zich wel boven de begane grond zou bevinden. De trappen waren lang; zij schatte ze op minstens dertig treden. Zij stond nu op een zolder. Ook hier brandde een zwakke lamp, maar de ruimte was te groot om daardoor ge heel te kunnen worden verlicht. Door MENNO DE MUNCK Recht voor haar in de verte, tegenover de deur waardoor zij was binnenge komen, tekende zich op de vloer een smalle lichtstreep af. Klaarblijkelijk was de drempel van de kamer, waar zij moest zijn, ook nogal uitgesleten. Zij hoorde een langgerekte, jamme rende kreet en direct daarop een sus sende vrouwenstem. Haar voetstap pen klonken luid in de hoge ruimte toen zij zich in beweging zette. Na en kele passen bleef zij met haar mantel aan iets haken het was het frame van een fiets, dat tegen een oude tafel leunde. Tben zij zich bukte, ging de deur open en viel een brede licht streep tot voor haar voeten. In een flits zag zij een grote, zwarte rat weg vluchten. Een kleine, tengere vrouw kwam naar haar toe. Zij had zich kennelijk in haast aangekleed, maar zag er toch niet onverzorgd uit. „De dokter?" vroeg zij. „Ja", zei Rebecca. „Gelukkig", zei de vrouw. Zij bukte zich en maakte Rebecca's mantel los. „Ik ben erg blij dat u gekomen bent. En zo vlug!" Het klonk dankbaar. Rebecca lachte even. Tben zij naar de kamer liepen, fluisterde de vrouw haar toe: „Ik wist me er geen raad meer mee. Zij is Opnieuw klonk een kreet. Met een paar vlugge passen was Rebecca bin nen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4