'Het probleem is de wachtlijst' College Bruinisse ziet niets in krediet voor scheidingswand voor Ds. Pieter van Dijkeschool Inbraken in auto's Diefstal uit woning Voor VüüËf naar Deurloo NS verwachten problemen door toeloop militairen Nog maar weinig animo voor kerstmarkt in Grote Kerk Aanrijding in Zierikzee Twee auto's total loss ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 oktober 1989 Nr. 24631 3 Indicatiecommissie nieuwe stijl moet bepalen welke mensen toe zijn aan opname in bejaardenoord of verpleeghuis ZIERIKZEE - Er zijn op Schouwen-Duiveland vier bejaardenoorden en één verpleeg huis. Instellingen waarin mensen worden opgenomen die voor hun dagelijkse lichame lijke verzorging zijn aangewezen op de hulp van anderen. In de praktijk blijken dat vooral mensen van 65 jaar en ouder te zijn. De ouderen, een bevolkingsgroep die op Schouwen-Duiveland 16,6 procent van de bevolking uitmaakt, terwijl het landelijk ge middelde 12 procent bedraagt. Daarom is het niet zo vreemd dat voor alle vijf de zorg instellingen een wachtlijst bestaat. Maar toch is die wachtlijst een van de grootste zorgen van de indicatie commissie; het groepje mensen dat door middel van onderzoek en over leg bepaalt of iemand toe is aan opna me in een bejaardenoord of verpleeg huis. Als dat het geval is geeft de commissie iemand een 'positieve in dicatie'. Een beoordeling die noodza kelijk is om te kunnen worden opge nomen op de wachtlijst van een van de vijf zorginstellingen op Schou wen-Duiveland. Groot gat Als men via een positieve indicatie eenmaal op zo'n wachtlijst staat wil dat nog niet zeggen dat men snel een plaatsje krijgt. ,,Er zit een groot gat tussen de vraag naar opname en mo gelijkheden die we hier op Schou wen-Duiveland hebben", aldus de voorzitter van de indicatiecommissie de arts R. L. van de Zande uit Nieu- werkerk. „Voor opname in bejaar denoord 't Ópper te Bruinisse bestaat een wachtlijst van bijna 50 mensen waarvan een aantal duidelijk urgent is. De wachtlijsten bij de twee bejaar denoorden in Zierikzee en het ver pleeghuis Corneliastichting zijn ook groot. Alleen bij het rusthuis Duin oord te Haamstede is het wat minder, maar ook daar is een wachtlijst". „Die wachtlijsten zijn het pro bleem. Want daarachter zit de tra giek van mensen met een hoge priori teit die niet direct kunnen worden opgenomen". Daarom is het ook niet zo dat mensen op de wachtlijst, net als in een winkel, stuk voor stuk aan de beurt komen. Elke paar weken vindt in elke zorginstelling op Schouwen-Duiveland het zogeheten wachtlijstenoverleg plaats. Een ver gadering waarin leden van de indica tiecommissie en het bestuur van de zorginstelling luisteren naar de men sen 'in het veld'. De wijkzusters en de bejaardenhelpsters van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening die door hun werkzaamheden bij de mensen thuis weten wie hard achter uit gaan en met wie het beter gaat. „Zo stellen we onze prioriteitenlijst steeds bij. Zodat de mensen voor wie het het hardste nodig is, het eerste worden opgenomen". Natuurlijk streeft men naar de ideale situatie. Genoeg ruimte in ver zorgingsinstellingen om iedereen waarvoor dat nodig is direct te kun nen opnemen. Het ziet er naar uit dat het verpleeghuis Corneliastichting in 1992 wordt uitgebreid met 30 bedden. ,,En we hopen dat het project in Brou wershaven doorgaat. De rijksover heid houdt wel rekening met de hoge vergrijzing. Daarom houden we als indicatiecommissie een goede en kri tische inventarisatie bij van de be hoefte aan opname en de mogelijkhe den". Dat laatste heeft ook alles te ma ken met het feit dat de taak van de in dicatiecommissie sinds één oktober van dit jaar aanzienlijk is uitgebreid. „Tben de commissie op een januari 1977 van start ging was onze taak zeer beperkt. We moesten alleen mensen selecteren voor opname in een bejaar denoord. Daarbii ging het erom dat iemand nog redelijk goed moest zijn en 65 jaar of ouder". In de loop van de jaren sloeg de doelstelling van de commissie behoorlijk om. „Bejaar denoorden zijn steeds meer kleine verpleeghuisjes aan het worden. Nu komen alleen de mensen die zich zelf thuis niet meer kunnen redden voor opname in aanmerking". De incidatiecommissie werkt na mens de zes gemeenten op Schou wen-Duiveland. Ze is een gemeen schappelijke regeling zoals dat wordt genoemd. Behalve door Van de Zande wordt de commissie gevormd door maatschappelijk werkster P. Grefkens uit Haamstede en hoofd- wijkverpleegkundige M. Kunst uit Scharendijke. De secretariaatswerk zaamheden worden gedaan door L. Hooghiemstra. Sinds de indicatiecommissie (in op dracht van de rijksoverheid) in 'nieu we stijl' werkt moet men behalve voor opname in bejaardenoorden nu ook mensen indiceren voor opname in het Verpleeghuis. „De Cornelia stichting deed dat vroeger zelf". Voor de mensen die op de wachtlijst te recht komen adviseert de commissie voorzieningen om die periode te over bruggen. Zoals dagbehandeling (in een bejaardenoord) dagverpleging (in een verpleeghuis), warme maaltijd- voorziening, aansluiting op het alar meringssysteem, wijkverpleging of bejaardenzorg thuis. Zelfs eemproef- opname of tijdelijke opname tijdens vakantie van kinderen of huisgeno ten in bejaardenoord of verpleeghuis is mogelijk. In de gaten houden Het behoort ook tot de taak van de commissie om in de gaten houden of de voorzieningen die men adviseert voldoende functioneren. „Als wij ie mand adviseren zijn warme maaltij den via Th feitje-dek-je te laten bezor- fen en die instelling kan er geen lanten meer bij hebben omdat men niet voldoende pannen heeft, klopt er natuurlijk iets niet", aldus Van de Zande. Met de nieuwe taakstelling is de indicatiecommissie het centrale or gaan geworden waar alle vraag en aanbod samen konten. „Het is de be doeling om een zo groot mogelijke eenvormigheid te krijgen in de voor waarden op grond waarvan mensen worden opgenomen in een bejaarden oord of het verpleeghuis op Schou wen-Duiveland". Dat houdt ook in dat de huisartsen of familieleden, die meestal het eerste signaleren wanneer een oudere zich niet meer zelfstandig kan redden, via één cen trale ingang bij de indicatiecommis sie terecht kunnen voor een beoorde ling. „Bij ons secretariaat dat is gevestigd in het stadhuis te Zierik zee". Het heeft volgens Van de Zande geen enkele zin voor ouderen die zich nog goed kunnen redden om zich al vast aan te melden voor opname in een bejaardenoord of verpleeghuis. „Die krijgen altijd een negatieve in dicatie omdat ze op dit moment geen hulp nodig hebben en kunnen daar om niet op de wachtlijst worden ge plaatst", aldus Van de Zande. Van de andere kant is het mogelijk om in ernstige gevallen iemand die nog niet was aangemeld snel en hoog op de wachtlijst te plaatsen. „Als het om een spoedgeval gaat kunnen we bin nen enkele uren tot een positieve in dicatie besluiten, want zonder die in dicatie kan iemand niet worden opgenomen". De indicatiecommissie moet nu ook bepalen wie in aanmerking komt voor opname in verpleeghuis Corneliastichting. (Foto: Joop van Houdt). Z1ERIKZEE/BURGH-H AAMSTE DE - De naweeën van de toeristische drukte in de herfstvakantie ebben nog na. Bij de politie kwamen weer vier meldingen binnen van braak aan en diefstal uit auto's. Vrijdag tussen 12.00 en 15.30 uur werd op de parkeerplaats aan de Adriaan van de Weijdeweg bij de Do- miniale bossen de auto van O. van T. uit Oud-Beijerland opengebroken. De dieven vonden in de auto niets van hun gading zodat de vakantiegast 'en kel' met de schade door braak zit. Dat was niet het geval met M. van de M. uit Zierikzee. Vrijdag tussen 15.00 en 16.00 uur werd zijn auto openge broken die op parkeerplaats De Val bij de Zeelandbrug stond. Behalve door de schade door braak werd hij gedupeerd omdat de dieven de auto radio ter waarde van 200 gulden mee namen. In de nacht van zaterdag op zondag werden op het parkeerterrein aan de Vagerstraat de auto's openge broken van J. van de Z. en J. C. van de Z. uit Zierikzee. Er werd niets uit ge stolen maar de schade door braak be droeg respectievelijk 650 en 150 gul den. BURGH-HAAMSTEDE - Vrijdag tussen 15.00 en 23.00 uur werd inge broken in de woning van M. O. H. aan de Kloosterweg te Burgh-Haamste- de. De dieven kwamen de woning bin nen door een deur aan de achterzijde van de woning te forceren. Ze door zochten de diverse kamers van het huis en namen een geldbedrag van ongeveer 300 gulden mee en diverse sieraden waarvan de waarde niet be kend is. Advertentie UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen voorzien de komende winter problemen met het treinver voer op vrijdagmiddag door de grote toeloop van dienstplichtige militai ren. Als defensie geen maatregelen neemt voor een betere spreiding van het vertrek van de kazernes, dreigen treinen in de avondspits overvol te raken. NS willen de voorlopige overeen komst met het ministerie van defen sie over de Defensie Openbaar Vervoer-kaart pas in een definitief contract omzetten als defensie kan garanderen dat de dienstplichtigen niet allemaal tegelijk per trein naar huis reizen. Het contract moet in ja nuari 1990 worden ondertekend. De DOV-kaart is in maart dit jaar ingevoerd. Defensie zei toen aan de eis van NS te kunnen voldoen door de kaart per lichting in te voeren, zodat pas over een jaar alle 45.000 dienst plichtigen de kaart hebben. Ook het spreiden van ATV-dagen (nu geldt nog een vrije middg per vier weken) zou soelaas kunnen bieden. ZIERIKZEE UVV-bijeenkomst Woensdag 25 oktober houdt de af deling Zierikzee van de U.VV een con tactbijeenkomst in het UVV-gebouw aan het Kerkhof in Zierikzee. Op de agenda van de bijeenkomst onder an dere de kerstmiddag. Ook aan de or de komt een nieuw te starten project in het ziekenhuis. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. Bazar Op vrijdag 3 november en zaterdag 4 november wordt in de recreatiezaal van verpleeghuis Corneliastichting een bazar gehouden. Het evenement omvat een rad van avontuur, een grabbelton, sjoelen, verkoop van door bewoners en patiënten gemaakt handwerk, boeken en rommel. Er is een waarzegger en een terras waar hapjes en drankjes kunnen worden gebruikt, De bazar is vrijdags van 14.00 tot 16.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. En zaterdags van 13.00 tot 16.00 uur. Geslaagd Aan de Technische Universiteit te Delft is deze week de Zierikzeese G. H. Ensing geslaagd voor het examen werktuigbouwkundig ingenieur. KERKWERVE Verkoping In de Christelijke Gereformeerde kerk te Kerkwerve wordt dinsdag 24 oktober een verkoping gehouden. De opbrengst is bestemd voor de Stich ting Adullum die zich inzet voor de bouw van een tehuis voor gehandi capte kinderen. Tijdens de verkoping wordt dames-, heren- en kinderonder goed aangeboden. Men kan in de kerk terecht van 19.30 tot 21.30 uur. SIRJANSLAND Lezing Donderdag 26 oktober verzorgt ds. T. Ouwerkerk, Nederlands Her vormd predikant in Ridderkerk, een lezing over 'De orde des Heils'. De le zing wordt gehouden in de zaal van de Nederlandse Hervormde kerk in Sirjansland en begint om 19.45 uur. Na de pauze kunnen de aanwezigen vragen stellen aan ds. Ouwerkerk. GOES Het beest In jongerencentrum 't Beest te Goes vertelt de Belgische schrijver Her man Brusselmans op donderdag 26 oktober over zijn boek De man die werk vond. Een dag later op vrijdag 27 oktober speelt de groep the Alaba ma Kids en op zaterdag 28 oktober is er een literatuuravond met Pamela Koevoets en Joost Zwagermans. De evenementen beginnen telkens om 21.00 uur. DEN HAAG - Het Landbouwschap vindt dat in het regeerakkoord aan dacht moet worden besteed aan de landbouw in het algemeen en de pro blemen van de akkerbouw in het bij zonder. Dat heeft het schap laten we ten in brieven aan informateur Lubbers, demissionair minister Braks van landbouw en visserij en de Tweede Kamer. „Als ze nog willen dat het doorgaat moeten se snel zijn ZIERIKZEE - Het ziet er niet naar uit dat er dit jaar nog een kerstmarkt gehouden wordt in de Grote Kerk in Zierikzee. Voor het evenement blijkt onder de Zierikzeese ondernemers te weinig animo. Er zouden minstens 20 ondernemers aan de kerstmarkt mee moeten doen, maar dat aantal wordt op geen stukken na gehaald. Het idee om in de Grote Kerk in Zierikzee een kerstmarkt te houden komt uit de koker van het ZOC- bestuur en werd op de najaarsverga dering van de ZOC aan de leden ge presenteerd. Ook toen werd al lauw gereageerd op het idee. Met name om dat het in de Grote Kerk zou moeten gebeuren. „Ik weet niet waarom er zo weinig belangstelling voor is. Misschien is de tijd nog niet rijp in Zierikzee voor een dergelijk evenement", aldus Ria Geluk van de ZOC. De opzet was om in de Grote Kerk een driedaagse kerstmarkt op poten te zetten. Vol- Steeds er van uitgegaan dat wijze van tijdelijke huisvesting geen extra kosten met zich mee zou brengen BRUINISSE - Het college van b en w van Bruinisse voelt er niets voor om een kre diet van ruim vierduizend gulden beschikbaar te stellen voor een, reeds aangebrachte, scheidingswand in het gebouw van de Ds. Pieter van Dijkeschool in Bruinisse. „Ons college is ervan uitgegaan dat de wijze van tijdelijke huisvesting voor de gemeente geen kosten met zich mee zou brengen. Indien vooraf bekend was geweest dat dit wel het geval zou zijn zou, ondanks de daaraan verbonden bezwaren, tot tijdelijke huis vesting in een van de leegstaande lokalen van andere scholen besloten zijn.", aldus het college. De kwestie komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van vrij dag 27 oktober. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Zoals bekend mag worden veron dersteld kampt de Ds. Pieter van Dij keschool met ruimtegebrek en krijgt de vierde groep les in de hal. Een ver zoek om een vierde lokaal te mogen bouwen werd in mei 1989 door de staatssecretaris van onderwijs en we tenschappen afgewezen. De schei dingswand waar de school nu van de gemeente een financiële bijdrage voor wil is echter volgens het college al aangeschaft voordat die afwijzing binnen was. Eisen Eerder stelde de Bruse gemeente raad een krediet beschikbaar voor de aanschaf van leermiddelen en meubi lair voor de vierde groep. „De brief bevat echter tevens een verzoek om de kosten van een scheidingswand en de eventuele kosten voor aanpassing van de centrale verwarming te ver goeden", aldus het college. Zij tekent daarbij aan dat op het eerste gezicht met de aanschaf van de scheidingswand, in de gegeven situa tie, de normale eisen aan het geven van onderwijs niet overschreden worden. Struikelblok voor het college is echter dat al tot aanschaf van de scheidingswand is overgegaan voor dat de school bericht had gekregen dat haar verzoek voor de bouw van een vierde lokaal afgelezen was. „Wij zijn van mening dat bij inwilli ging van het verzoek de normale ei sen aan het geven van onderwijs woiv den overschreden", aldus het college. Zij stelt de raad voor het verzoek van de school af te wijzen. Grondverkoop Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering verschillen de voorstellen tot verkoop van grond en een voorstel tot wijziging van de verordening op het marktwezen in Bruinisse. Voor de tweede keer op de agenda van de raadsvergadering het voorstel om een standpunt te bepalen met betrekking tot het ontwerp-ge- meentelijk wegennet. Eerder is deze materie besproken en daarbij werd duidelijk dat men er niets voor voelt om de parallelweg langs de Grcvelingendam van het rijk over te nemen. Ook aan de orde komt de besteding van de start- en resultaatpremie die de gemeente grekegen heeft in het ka der van de actie -25% Alles bij elkaar gaat het om een bedrag van 44.000,- Het college stelt voor om het overgro te deel van dat bedrag te reserveren voor de aanleg van een trottoir langs de Haneweg en Groeneweg. Verder wil men abri's aansluiten op de open bare verlichting, een verkeerspiegel aanbrengen en 2000,- in de potje voor educatie op het vlak van de ver keersveiligheid stoppen. gens Geluk is in de kerk ruimte voor zo'n twintig a dertig stands. Elders op Schouwen-Duiveland worden wel, met wisselend succes, kerstmarkten gehouden. Onder an dere in het dorpshuis in Renesse wordt jaarlijks een kerstmarkt ge houden. De andere kerstmarkten in de regio duren echter nooit langer dan een dag, en mocht de kerstmarkt in de Grote Kerk in Zierikzee toch nog door gaan dan is het de eerste keer dat een dergelijke markt drie dagen lang te bezoeken is. ZIERIKZEE - Op de T-kruising Laan van Sint Hilaire/Zuidwelle- straat vond zaterdag om ongeveer 11.30 uur een aanrijding plaats waar bij twee personenauto s werden be schadigd. C. G. S. reed met zijn auto vanaf de verkeerslichten de Laan van Sint Hi- laire op en wilde vervolgens linksaf slaan om de Zuidwellestraat in te rij den. Hij zou daarbij volgens de poli tie hebben verzuimd om vrije door gang te verlenen aan J. W. S. uit Oos- terland die vanuit de tegengestelde richting over de Laan van Sint Hilai- re kwam aanrijden. Beide auto's wer den aan behoorlijk beschadigd. BRUINISSE - Bij een frontale bot sing op de Rijksweg N-59 nabij Brui nisse werden twee personenauto's to taal vernield. De inzittenden kwa men er zonder noemenswaardige ver wondingen af. Het ongeluk gebeurde zaterdag om ongeveer 18.15 uur. C. J. K. uit Zierik zee moest onverwacht remmen omdat de voor hem rijdende auto van snel heid verminderde. Bij die manoeuvre schoot hij met zijn auto op de linker rijstrook van de weg waar vanuit de tegenovergestelde richting C. J. de J. uit Sommelsdijk met zijn auto aan kwam. Een frontale botsing was niet meer te vermijden. Beide auto's moesten worden weggesleept. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01J10-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zlerikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3