Strijd tussen schotel en kabel maakt het er niet duidelijker op 1995,- Complete schotelantenr f 998,-1 College ziet permanente bewoning Salvatorhoeve niet zo zitten mmmam WATERSTANDEN ANWB beducht voor afsluiten vaarroute SCHOTEL-ANTENNE Schouwen-Duiveland ineens volop betrokken bij touwtrekkerij ZIERIKZEE - De strijd om commerciële televisie wordt sinds enige weken niet alleen gevoerd tussen media-giganten als Joop van den Ende (TV 10) en Lex Harding (TeleVeronique) enerzijds en de Nederlandse po litiek anderzijds. Het lijkt erop, dat de volledige Neder landse bevolking zich op deze oorlog gestort heeft. En ook Schouwen-Duiveland ontspringt deze dans niet. Ook hier wordt ferme taal gesproken en zitten de schotel verkopers en de heren van de kabel elkaar in het vaarwa ter. Echt duidelijker wordt het er niet op. Het is in de regio zo'n week of zes geleden begonnen. Iben duideiijk werd, dat het populaire commerciële station TfeleVeronique vanaf 1 okto ber de lucht in zou gaan en ook TV 10 weer kansen kreeg, begon het bij televisie-minnend Nederland te krie belen. Een belangrijk deel van Ne derland is bekabeld en krijgt de pro gramma's op een presenteerblaadje in de huiskamer. op stekende witte satelliet ontvangers. Ondanks de massale verkoop van de schotels is velen toch nog niet dui delijk, wat het nu precies zijn. Er zijn vanzelfsprekend veel verschillende schotels, variërend in prijs en uitvoe ring. Maar de in prijs-technisch op bouwvergunning is aangevraagd. Navraag wijst uit, dat het niet ge beurt. In Bruinisse heeft ook de christelij ke woningbouwvereniging in een brief aan haar huurders laten weten geen schotels te tolereren. En dan is er natuurlijk de toekomstige kabel exploitant Zekatel, die met de hausse aan schotels aansluitingen dreigt te. verliezen. En dat is geen prettig voor uitzicht, want zelfs al sluit het gros zich aan dan nog heeft Zekatel een be hoorlijk financieel tekort op Schou wen-Duiveland. Eertijds wertl een jaarlijks tekort van 660.000 gulden genoemd. Schotel-verkoper Stroo snijder verwacht, dat bij een tegen vallend aantal kabel-aansluitingen het maandelijkse bedrag omhoog gaat. En daardoor neemt het aantal aansluitingen nog verder af; een vi- zieuze cirkel. Dus verschijnen er kritische mede- sen de vier- en zevenhonderd gulden neergelegd worden. Prijs En dat zou de prijs van de schotel in een ander daglicht plaatsen. Aan schaf van de schotel kost de kijker op z'n minst een kleine duizend gulden. Wie 'm laat installeren (en dat is aan te bevelen) betaalt nogeens gemid deld 150 gulden. Reken daar een alge hele decoder bij en alvorens de scho tel operationeel is voor alle zenders is de kijker een bedrag van rond de 1700 gulden kwijt. En voor dat bedrag kun je heel wat maanden naar de kabel kijken, waarvoor 19,61 gulden be taald moet worden (om precies te zijn zeven jaar en twee maanden). Als de schotel tien jaar meegaat, levert het de schotelbezitter over die periode drie jaar gratis televie-kijken op. Een aantrekkelijk voordeel, waarvoor wel een behoorlijke investering no dig is. Maar een deel van Nederland moet het nog stellen zonder die kabel. Uit het vakblad Electro Magazine (Une- to) blijkt, dat 28% van de huishou dens in Nederland nooit aangesloten kan worden op de kabel. Hier betreft het de onrendabele gebieden. Van de resterende 72% zou nu 85% bekabeld zijn, zodat hiermee op dit moment ruim è0% van Nederland bekabeld is. Schouwen-Duiveland is één van de gebieden, die het nog steeds zonder de kabel moet stellen. Met de gemid delde antenne kunnen de Nederland se en Belgische zenders uit de lucht gepikt worden, maar zenders als Sky One, Screensport, Filmnet en TfeleVe- ronique halen de huiskamers van de ze regio nog niet. Het zal nog twee jaar duren eer kabel-exploitant Zeka tel de laatste kabelaansluiting gelegd heeft. Geen zin Het blijkt dat steeds meer mensen geen zin hebben om daarop te wach ten. Zekatel (en de gemeenten) zijn te laat en dat verklaart waarom er steeds meer witte schotels op de da ken verschijnen. Dat stelt P. W. Stroo- snijder uit Zierikzea Deze onderne mer heeft - evenals zijn collega's - al tientallen schotels geplaatst „en ik denk er de komende tijd nog wel en kele honderden te kunnen plaatsen". En diezelfde verwachtingen heeft bij voorbeeld R. van den Bogert (Daka centrum Zierikzee) ook. Iedere zichzelf respecterende elek- tro-zaak op Schouwen-Duiveland ad verteert momenteel met de schotel antennes, die ondanks hun prijs als warme broodjes over de toonbank lij ken te gaan. Dat wordt niet alleen bevestigd door de ondernemers zelf, maar ook door de her en der de kop DEN HAAG - Twee Nederlandse bergbeklimmers gaan volgende maand een poging in het werk stellen om de hoogste toppen van Papua Nieuw-Guinea, de Carstenz Pyrami- den, te beklimmen. Het gebergte be hoort tot het minst toegankelijke ge bied ter wereld. De twee beklimmers, E. Pootjes en R. Naar zijn de eerste buitenlanders sinds jaren die een po ging zullen wagen om het Carstensz- gebergte te bedwingen. UTRECHT - De ANWB vreest voor het afsluiten van de vaarroute tussen de Delta-wateren en het IJsselmeer als de nieuwe spoorbrug bij Gouda maar een of twee keer per dag open gaat. De Nederlandse Spoorwegen zien vanwege de dienstregeling geen mogelijkheden om de spoorbrug va ker te openen. Als alternatief heeft de ANWB NS voorgesteld om de 150 meter verder gelegen oude spoorbrug te gebruiken op de momenten dat de nieuwe spoor brug wordt geopend, zo is meege deeld. „Het treinverkeer kan dan on beperkt doorgaan terwijl de vaar route kan blijven functioneren", al dus de ANWB. In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat stelt de toe ristenbond dat de nieuwe spoorbrug tenminste eens in de twee uur open moet om de vaarroute voor de recrea tievaart open te houden. De brug bij Gouda ligt in de enige vaarverbin- ding voor zeilboten tussen de Delta- wateren en het IJsselmeer. NS hebben het voorste) van de ANWB nog in studie, aldus een woordvoerder. voor ontvangst van de Astra Satelliet Eenvoudig zelf te plaatsen! Met de nieuwe 60 cm schotel SKY CHANNEL SKY MOVIE SKY NEWS EUROSPORT FILMNET MTV 4 DUIT.f incl. tuner afstandsbediening Vrijblijvende demonstratie litMNfi SKY TVHD Laat de heren in Den Haag maar kibbelen en kabelen, u maakt zelf wel uit wat u wel of niet op de buis wilt zien. Wij kunnen voor u de Amstrad mini-schotel installeren, waarmee u alle 16 programma's ontvangt welke nu door de Astra satelliet worden uitgezonden. En dat is pas het begin, want dit aanbod zal op korte termijn belangrijk worden uitgebreid. Advertenties volop!! zicht meest interessante is de Am strad schotel. Voor minder dan dui zend gulden heeft de koper een scho tel voor op dak en een tuner (met of zonder afstandbediening) in de huis kamer staan. Het gaat om een schotel met een doorsnede van zestig centimeter, goed voor de ontvangst van de pro gramma's die via de Astra-satelliet naar de aarde worden gezonden. Die Astra-satelliet' brengst dagelijks uit zendingen van Screensport, Euro sport, The Children Channel (voor kinderen), Lifestyle (vrouwen-maga zine), Sky One (ontspanning), TV 10 (vanaf 28 oktober), Filmnet (geco deerd), Sky News (nieuws), Veroni- que, MTV (muziek), Sattelite Shop (winkelen via de schotel) en Sky Mo vies. Ook zijn er nog Scandinavische programma's te ontvangen, maar daarvoor dient wel een zogenaamde decoder aangeschaft te worden. Commercieel Voor alle zenders (behalve Filmnet) geldt, dat ze commercieel van aard zijn. Niet de abonnees, maar de ad verteerder betaalt de uitzendingen. Het gaat de zenders dus om een zo groot mogelijk bereik. Een aantal zenders wordt ook via de kabel door gegeven, anderen alleen via de scho tel. De bekende zenders (Nederland en België) worden niet via de Astra uitgezonden en moeten dus met de normale antenne opgevangen wor den. De schotel vervangt de antenne dus niet. Die enorme verruiming van het televisie-aanbod heeft veel mensen dus al over de streep getrokken. Overal lijken schotels' te verschijnen. De elektro-zaken vinden dat prima natuurlijk en aanlokkelijke adver tenties moeten de verkoop stimule ren. Maar niet iedereen is er even ge lukkig mee De gemeenten bijvoor beeld vrezen, dat het te kust en te keur plaatsen van schotels het beeld van stad of dorp ernstig gaat versto ren. Met haastige spoed worden veror deningen onder de aandacht van de bevolking gebracht. In veel gevallen zijn er bouwvergunningen nodig voor het plaatsen van een schotel. Het is echter nog maar zeer de vraag of er voor één van de vele honderden schotels, die nu al geplaatst zijn, een delingen van de gemeente(n) in de kranten en grijpt Zekatel de gelegen heden aan om op de nadelen van de schotel te wijzen. Het meeste wordt gesproken over het zogenaamde code ren van programma's. Dat betekent, dat de zendstations de programma's vervormd naar de Astra satelliet stu ren. Die komen vervormd op de scho tel thuis terecht en een kostbare deco der moet er een acceptabel beeld van maken. Wie geen schotel koopt, maar straks voor de kabel kiest, kent die problemen niet. Zekatel regelt zelf het decoderen. Iemand met een scho tel zal er voor in de buidel moeten tasten. Een decoder voor een enkel station gaat de consument drie tot vierhonderd gulden kosten. Er komt er één op de markt, die alle gecodeer de programma's kan ontcijferen, maar daarvoor moet een bedrag tus- Maar dat codeer-verhaal is nog heel onduidelijk. Momenteel is alleen Filmnet gecodeerd. Dat geldt welis waar ook voor enkele Scandinavi sche prograSnma's, maar aangeno men mag worden dat de belangstel ling vanuit Nederland hiervoor mini maal is. De gemeente(n) en Zekatel waarschuwen het publiek ervoor, dat ook andere programma's (waaronder Veronique en TV 10) straks gecodeerd gaan worden. Vandaag, maandag 23 oktober, gaat Veronique volgens verwachting een deel van haar uitzendingen coderen. Het gaat hierbij alleen om de buiten landse programma's. Dat gebeurt op aandrang van de makers van die pro gramma's, die van Veronique alleen geld ontvangen voor het uitzenden in het buitenland. Het Nederlandse pu bliek mag - omdat geen rechten be taald worden - niet meekijken. Maar de schotel-bezitters zijn voor alsnog niet zo bang voor het coderen. Omroepen als Veronique hebben'hun investeerders op de hielen, want die willen een zo groot mogelijk bereik en daar horen de schotels bij. Stroo- snijder bijvoorbeeld verwacht, dat het coderen van korte duur zal zijn. Hij vindt het dan ook niet verstandig om nu al geld uit te geven voor decodeer-apparatuur. Daarnaast is het ook nog zeer de vraag hoe groot het aanbod gaat worden voor wat het aantal programma's betreft. Een woordvoerder van de landelij ke schotel-leverancier De Groot Tele communicatie wijst er bijvoorbeeld op, dat de Astra-satelliet momenteel zestien zenders heeft, maar dit de ko mende jaren uitgebreid wordt tot 48. Volgend jaar oktober komt de twee de satelliet, die het aanbod voor de schotel met alvast zestien zenders uitbreidt. Daarmee heeft de schotel bezitter zonder extra kosten 32 kana len tot zijn beschikking. Berichten in landelijke bladen geven aan, dat in 1992 maar liefst 200 zenders uit de lucht te plukken zijn. Daarvoor is weliswaar een grotere schotel nodig, maar het geeft wel de omvang van het toekomstige aanbod aan. En dat begrip toekomstig moet dan wel op korte termijn gezien worden. Ge vreesd wordt, dat kabel-exploitan ten dit aanbod nooit kunnen (of wil len) leveren. Het spreekt dus voor zich, dat schotel-verkoper Van den Bogert (Da- ka .Zierikzee) enthousiast is over de mogelijkheden van de schotel. Het zit hem en zijn collega's niet lekker, dat berichten in de kranten „onjuisthe den" bevatten. Verhalen over het co deren van programma's voor schotel bezitters moeten wat hem betreft genuanceerder gebracht worden. Stroosnijder wijst in dat verband op een kranten-artikel over Veronique met de kop 'Schotelbezitters ontvan gen niets". Stroosnijder: „Ik begrijp wel, dat Zekatel niet op schotels zit te wachten, maar we moeten wel eerlij ke informatie blijven geven". Hij, maar ongetwijfeld ook zijn col lega's in de streek, worden dagelijks tebeld door schotel-bezitters die door e negatieve berichtgeving vrezen voor een onverantwoorde aanschaf. Alsof er binnen korte tijd niets meer te ontvangen is. En dat is in ieder ge val niet juist. Er is alle reden om aan te nemen, dat het aanbod op de scho tel de komende tijd alleen maar uit breidt, maar of er inderdaad een dure decoder voor gekocht moet worden is nog onduidelijk. Welstand En dan nog iets over het welstands idee, oftewel hoe storend zijn schotels in bijvoorbeeld de binnenstad van Zierikzee? Bijzonder storend als ze op de voorgevel van een huis ge plaatst moeten worden. De futuris tisch ogende satelliet-ontvangers pas sen niet bij het historische karakter van de binnenstad. Maar in de meeste gevallen kan de schotel op een onop vallende plaats gemonteerd worden. Voorwaarde is, dat de schotel op het zuiden gericht is op 30 graden om hoog. En dat is vrijwel altijd moge lijk. Stroosnijder snapt de vrees voor de schotels niet zo. „We plaatsen nu al 33 jaar antennes en hebben er nog nooit een op de voorgevel geplaatst. Meestal zoek je een plaats tussen de daken". Hij is vorige week op uitno diging van het gemeentebestuur van Zierikzee naar het stadhuis gegaan om tekst en uitleg te geven over de schotel. Die uitnodiging is bij hem in goede aarde gevallen. Want ondanks alle pogingen van ook de gemeente Zierikzee om het aantal schotels in te dammen vond hij de belangstelling vanuit de gemeente een goede zaak. Wij zullen geen initiatieven ontplooien om dat mogelijk te maken NIEUWERKERK - Het dagelijks bestuur van de ge meente Duiveland is niet van plan om initiatieven te on dernemen waardoor permanente bewoning van het zo merwoningenpark Salvatorhoeve te Ouwerkerk mogelijk zou worden. Dat zegt het Duivelandse college van burgemeester en wethouders in haar antwoord op de algemene beschouwingen van de raadsfracties. De vier partijen schreven daarin hun vragen en reacties neer in reactie op de plannen voor het beleid 1990. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 31 oktober Actuele Informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 24 oktober 11.30 112 05.20 - 95 17.50 -131 24 oktober 10.40 104 04.55 - 87 23.05 141 17.15 -123 24 oktober 11.35 121 05.30 - 99 17.55 -137 24 oktober 11.45 124 05.25 -104 17.55 -141 Een van de voorstellen van de PvdA-fractie was om een commissie in te stellen die de voor- en nadelen zou moeten onderzoeken van het toe staan van permanente bewoning van de zomerhuizen op de Salvatorhoeve. Men vroeg dit omdat het provinciaal bestuur de afgelopen jaren een ander, meer flexibeler standpunt zou heb ben ingenomen ten aanzien van per manente bewoning van zomerwonin genparken. Duidelijkheid Het antwoord van het college van b en w laat echter niet aan duidelijk te wensen over. „Op grond van het be stemmingsplan Salvatorhoeve zijn dc wov :ugen bestemd voor recreatief verblijf. Op grond hiervan is de opzet en het doel van het park vastgelegd en wij zien geen enkele noodzaak om hierin wijziging aan te brengen". Zo als bekend heeft een aantal van de ei genaars van de zomerwoningen, die veelvuldig in hun vakantieverblijf vertoeven, illegaal hun huis uitge breid. Zij zijn door een uitspraak van de Raad van State verplicht geteld die bouwsels weer af te breken. Dc uitspraak van een lid van gede puteerde staten van Zeeland betref fende het toestaan van permanent wonen op zomerwoningparken is vol gens het Duivelandse college van b en w prematuur. „Het eventuele voornemen om permanente bewo ning op dergelijke parken toe te staan is momenteel zelfs in strijd met het Streekplan Zeeland. De pro vincial e Planologische Dienst zal een nota opstellen over dit onderwerp", aldus b en w. Het college zegt in zijn beantwoor ding van dc algemene beschouwin gen niet uit te sluiten dat in de toe komst extra personeeel moet worden aangetrokken voor het maken van een gemeentelijk voorlichtingsblad. Zoals bekend wil men de bevolking van Duiveland weer persoonlijk gaan informeren over gemeentelijke zaken door de huis-aan-huis-verspreiding van zo'n blad. Voorlopig zal het twee keer per jaar verschijnen. Maar als dat nodig is vaker en dan is mis schien extra personeel nodig. Samenwerking Er wordt naar gestreefd om het brandweerkorps Duiveland nauwer te laten samenwerken met dat van Bruinisse, zo blijkt uit de beantwoor ding. „In de praktijk is dat echter niet altijd eenvoudig te realiseren. Maar als van beide kanten de wil tot samenwerking aanwezig is moeten de knelpunten kunnen worden opge lost". Óm het Rode Kruis beter in staat te stellen bij rampenbestrijding de taak uit te oefenen die zij van de BB (Bescherming Bevolking) overnam, wil het college van b en w deze orga nisatie een extra subsidie van een gulden per inwoner van de gemeente (ongeveer 5000 gulden) geven. Het Rode Kruis moet extra kosten maken om berekend te zijn op haar nieuwe extra taak. Het Duivelandse college heeft de verantwoordelijke minister gewezen op de noodzaak de gevaarlijke knel punten in de Rijksweg N-59 tussen Bruinisse en Zierikzee op te lossen. Volgens het college kan dat het beste door van de N-59 een auto(snel)weg te maken. In verband met de beperkte moge lijkheden op het industrieterrein te Oosterland wil het college van b en w de mogelijkheden onderzoeken om in Nieuwerkerk een industrieterrein te vestigen. Verder kondigt het college van b en w aan dat in de loop van 1990 een voorstel zal worden gedaan om het huidige tarief van de onreoerend goedbclasting in vier jaar 'om te bou wen' naar het wettelijke maximum. Dc op- en aanmerkingen die dc afge lopen tijd door raad en college van b en w over dc begroting 1990 zijn ge maakt komen ter sprake tijdens de gemeenteraadsvergadering die don derdag aanstaande om 20.00 uur in het gemeentehuis te Nieuwerkerk wordt gehouden. Tot eind oktober Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Maandag 23 oktober Zierikzee Schrijf avond Amnesty International, v.m. huishoudschool, Jannewekken. Vanaf 19.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in ge meentehuis. 19.30 uur. Haamstede Schrijf avond Amnesty International. Zaal Geref. kerk. Vanaf 19.00 uur. Scharendijke Bijeenkomst Plattelandsvrouwen af deling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 19.45 uur. Brouwershaven Schrijf avond Amnesty International. Zaal Bostonpleinkerk. Vanaf 19.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Internatio nal. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Vanaf 10.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering obs de Dobbelsteen in schoolgebouw. 20.00 uur. Ouwerkerk Schrijf avond Amnesty International. Fam. Sies, Julianastraat 14. Van 19.00 uur. Dinsdag 24 oktober Zierikzee Themadag voor uitkeringsgerechtig den FNV in ANBO-gebouw aan de Paternosterstraat. Sprekers: Kerst Zwart (UG secretariaat FNV Amster dam) en P. J. de Groot (directeur Zuid hoek). Aanvang 09.30 uur. Kledingshow Sally's Booth-iek in de Lichtboei. 13.30 uur: Kerkwerve Verkop irjg. Christelijke Gerefor meerde kerk. Van 19.30 tot 21.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie RO in het ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur. Haamstede Bijeenkomst Christenvrouwen Bond in zaal bij Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Scharendijke Schrijf avond Amnesty International. Zaal Geref. kerk. Vanaf 19.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Zaal Geref. kerk. Vanaf 19.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Consistorie NH kerk. Vanaf 20.00 uur. Bruinisse NH-Verenigingsgebouw. HVG Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Vergadering afdeling Schouwen- Duiveland van de Christelijke Platte landsvrouwenbond in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Lezing door prof. dr. P. van Duyn over gene tische technologie. Aanvang 19.45 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openb. bibliotheek. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 26 oktober Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst sanering haven. Vierschaar stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Afscheid burgemeester T. C. Hek man. Durpsuus. 14.00 uur. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Bazar Tfesselschade-Arbeid Adelt. Burgerweeshuis. 10.30 tot 15.30 uur. Burgh-Haamstede Musical Even Omzien; NVvH. De Schutse. 20.00 uur. Noord welle Feestavond werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland in dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 28 oktober Zierikzee Optreden Rapsody in jeugdsoos Li- bertas. 20.15 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Dinsag 31 oktober Zierikzee Vergadering Chr. Geref. Verenigingen in Chr. Geref. kerk. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS -TEL. Ö111Ö-162SS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2