Westerschouwen verwacht in de toekomst flinke tekorten Gs willen weg vanaf Zeelandbrug tot Rijksweg N-59 verbeteren 'Kind werd vroeger gezien als een kleine volwassene, ook in muziek' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kop/staart- aanr ij cling Nieuwe Kooiweg Diefstal boot met trailer Aanrijding Grevelingendam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE In het vaarwater Wachtlijst Rommelmarkt Gewonnen De schotelverkopers en de heren van de kabel De indicatiecommissie vindt de wachtlijsten De rommelmarkt van de Vrijzinnige Hervormde De w Zierikzee is er eindelijk in geslaagd een zitten elkaar in het vaarwater. (Pag. 2). die voor deze instellingen bestaat een groot Gemeente bracht 3150 gulden op. (Pag. 4). competitiewedstrijd te winnen. 1-0 tegen probleem. (Pag. 3). RKTVV uit Tilburg. (Pag. 6). MAANDAG 23 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24631 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als mensen niet voor de toekomst zorgen zullen zij weldra voor het heden moeten zorgen. Chinees spreekwoord Kosten 5,45 miljoen gulden ZIERIKZEE - Het provinciaal bestuur van Zeeland wil het ongeveer twee kilometer lange weggedeelte vanaf de Zeelandbrug tot het met verkeerslichten beveiligde kruispunt met de Rijksweg N-59 ingrijpend veranderen. Tijdens de eerstvolgende vergadering van het provin ciaal bestuur stellen gs aan provinciale staten voor om akkoord te gaan met dit 5,45 miljoen gulden kostende plan. De betreffende weg die de S7 heet, maar op Schou- wen-Duiveland beter bekend staat als de Weg naar de Val is eigendom van de provincie. Bij de uitvoering van het plan ko men de aansluitingen van de polder wegen Platteweg, Gouweveerseweg en Stelletjesweg op de provinciale weg naar de Val te vervallen. Ook de landbouwontsluitingen op de weg zouden vervallen. Al deze secundaire wegen komen dan uit op nieuw aan te leggen parallelwegen en fietspaden die aansluiting geven op het kruis punt met de Julianastraat. Verkeerslichten De verbetering van dit kruispunt vormt een essentieel onderdeel van het plan. Hier zou een volledige krui sing komen die wordt beveiligd met een verkeerslichtinstallatie. Voor het fietsverkeer dat bij het kruispunt de Weg naar de Val moet kruisen zou een De plannen om de Weg naar de Val te verbeteren nemen vaste vorm aan. fietstunnel worden aangelegd. Het fietsverkeer dat de Julianastraat zelf moet kruisen komt voor een stoplicht te staan. Het hele plan is er op gericht om de verkeersveiligheid te verbeteren door de Weg naar de Val het karakter van een autoweg te geven. Gs noemt daarbij met name het opheffen van het black-spot karakter van het kruispunt Julianastraat/Weg naar de Val. En het opheffen van het ver hoogd ongevallenrisico dat de aan sluiting van drie polderwegen en een aantal landbouwontsluitingen op de huidige weg met zich meebrengt. Om de ontsluitingen van percelen aan de westzijde van de weg op te vangen wordt de Platteweg als paral lelweg/fietspad verlengd. De aanwo- nenden diegebruik willen maken van de Weg naar de Val kunnen dat dan via de Julianastraat doen. Vanaf de Platteweg tot de Julianastraat ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kool- weg te Zierikzee botste vrijdag een personenauto op een bestelbusje. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 20.10 uur. "F. R. A. van de V. uit Utrecht reed met zijn personenauto vanuit de richting Haamstede in de richting rotonde bij Zierikzee. Na de stoplichten te zijn gepasseerd werd Van de V. verrast doordat de ver keersstroom plotseling stil stond. Hij botste tegen de in een bestelbusje voor hem rijdende C. J. B. uit Moer dijk. Beide voertuigen werden bij de kop/staart-botsing respectievelijk aan de voor- en achterzijde bescha digd. BRUINISSE - In de nacht van Vrij dag op zaterdag werd in de Wilhelmi- nalaan te Bruinisse een boot met trailer gestolen. Het vaartuig is eigendom van C. H. uit Bruinisse voor wiens woning de trailer geparkeerd stond. De speed boot en de trailer vertegenwoordigen een waarde van 17.800 gulden. Vooralsnog geen belastingverhogingen in 1990 BURGH-HAAMSTEDE - De begroting voor 1990 sluit nog met een post onvoorzien van bijna twee ton, maar de gemeente Westerschouwen houdt er rekening mee dat er voor 1991 sprake zal zijn van een negatieve post onvoor zien. Met andere woorden: de gemeente verwacht in de toekomst flinke tekorten. Dat blijkt uit de aanbiedings brief bij de begroting voor 1990 van de gemeente Wester schouwen. Ondanks dit weinig rooskleurige toekomst beeld stelt het college van b en w geen belastingverho gingen in het vooruitzicht. De begrotingsruimte van de ge meente bedraagt in haar totaliteit 549.000,-, maar aangezien van dat bedrag al 354.000,- nodig is voor in vesteringen blijft er voor de post on voorzien een bedrag van ruim 195.000,- over. Voor 1991 verwacht men echter een negatieve post on voorzien van 294.000,- en voor 1992 zelfs een negatieve post onvoorzien van 413.000,-. Ondanks een aantal kunstgrepen van de kant van de gemeente lijken die tekorten alleen door nogal dras tische bezuinigingen, uitstel of afstel van grote investeringen en verhoging van belastingen voorkomen cq inge perkt te kunnen worden. Het college windt er geen doekjes om: Alhoewel de nu gegeven berekening een mo mentopname is blijkt het tekort wel structureel". Volgens het college is de tekort-si tuatie ontstaan doordat de gemeente meer moet uitgeven terwijl er riiet meer geld binnenkomt. Het college van b en w geeft in de aanbiedingsbrief bij de begroting niet concreet aan'op welke terreinen er eventueel bezuinigd zou kunnen worden of welke investeringen uitge steld kunnen worden. Men laat wel doorschemeren dat de gemeente over forse reserves beschikt, en dat er wel licht her en der wat geld aan de reser ves onttrokken kan worden. Investeringen In de aanbiedingsbrief bij de begro ting wordt een lijstje met voor 1990 geplande investeringen gepresen teerd. Een bedrag van twee miljoen gulden staat geraamd voor de rond weg Renesse. Andere forse investe ringen betreffen vernieuwing van de brandweergarage 600.000,-), reno vatie van het Sportveld van Burgh 300.000,-) en renovatie van het riool Steenweg/Lageweg 200.000,-) Alles bij elkaar zouden de plannen, mits alle gerealiseerd, een investe ring vergen van ruim vijf miljoen gulden. Dit terwijl het financierings overschot van de gemeente niet meer Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1; '4 wordt het huidige fietspad ver nieuwd en op verkeersveiligere af stand van de hoofdrijbaan Parallelwegen De aansluitingen van de Gouwe veerseweg en de Stelletjesweg komen uit op parallelwegen die worden ver bonden met het kruispunt Juliana straat/Weg naar de Val. De hoofdrij baan van de Weg naar de Val moet vanaf de oprit naar de Julianastraat tot aan de kruising met de Rijksweg N-59 worden veranderd in verband met de aanleg van voorsorteerstro- ken voor de kruising. Het dwars- en lengteprofiel van de weg moeten daarbij worden aangepast. Het is de bedoeling om de oostelij ke parallelweg van de Rijksweg N-59 door te trekken tot de Gouweveerse weg ten behoeve van het langzame verkeer. De provincie overlegt nog met Rijkswaterstaat (de eigenaar van de N-59) of de vereenvoudiging van het kruispunt tussen deze weg en de Weg naar de Val gelijk in het plan kan worden opgenomen. De defini tieve beslissing over de aanpassing van de Weg naar de Val op bovenge noemde wijze wordt op 15 december genomen. Als het plan werkelijkheid wordt betekent dat dat het benzinestation bij de kruising Weg naar de Val en de Julianastraat zou moeten verdwij nen. „Nabij de Platteweg is ruimte voor een eventueel nieuw te stichting station", aldus het voorstel. ffiv P£ Bitr dan bijna 1,4 miljoen gulden be draagt. Met andere woorden: het wensen pakket overtreft de komende jaren de mogelijkheden. „Bij votering van kredieten zal derhalve een keuze-af weging dienen plaats te vinden naar urgentie en dekking dan wel afstel of vermindering", aldus het college. Hoewel met ingang van 1990 de limiet voor de onroerend goedbelasting komt te vervallen stelt het college niet voor deze belasting te verhogen. „Rekening houdend met de wensen van de raad zijn voor 1990 geen be lastingverhogingen toegepast". Tarieven Wel wordt voorgesteld een aantal andere tarieven met drie procent op te trekken. Het gaat dan om de tarie ven die gelden voor sportterreinen, dorpshuizen. In het overgrote deel van de gevallen moet de gemeente daar overigens op toeleggen, zo blijkt uit een kort overzicht. Frappant daarbij is het verschil tussen de verschillende dorpshuizen in de gemeente. Het enige dorpshuis dat de gemeente geld oplevert is De Schutse in Bqrgh-Haamstede. Het dorpshuis in Serooskerke kost de gemeente handenvol geld. De kos ten bedragen bijna 20.000,- terwijl er maar ruim 6000,- binnenkomt. De dorpshuizen in Noordwelle en Renes se kosten de gemeente Westerschou wen wat minder. Op de Bewaerschole moet de gemeente jaarlijks dik 20.000,- toeleggen. Verwachting tot dinsdagavond: Wat zon In de nacht en ochtend plaatselijk regen. Daarna droog en geleidelijk wat zon. Minimumtemperatuur rond 11 graden, middagtemperatuur onge veer 16 graden. Matige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 27 okt.: Woensdag: Zonneschijn: 20%. Kans op" neerslag r 40% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 okt. Zon op 07.20, onder 17.27 Maan op 01.36, onder 15.40 Nieuwe Maan: 29 okt. (16.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Deze week komen de temperaturen in ons land weer op een normaal niveau te liggen. De uitzon derlijke warmte van het afgelopen weekend wordt verdreven door een regenzone die vannacht en ook nog morgenochtend boven ons land ligt. In de loop van de dag breekt de zon door, morgenavond nadert alweer de bewolking van een nieuwe Oceaande- press.ie. Deze depressie passeert ten noorden van ons land op ruime af stand. Een volgende kan donderdag voor regen zorgen, maar de activiteit ervan lijkt vooralsnog niet groot. Pas aan het eind van de week kan een die pe depressie de Britse eilanden nade ren. Het is nog te vroeg om te zeggen wat de consequenties daarvan zullen zijn op ons weer. BRUINISSE - Twee personenauto's werden beschadigd bij een aanrij ding op de Grevelingendam voor Bruinisse. Het ongeluk gebeurde za terdag om ongeveer 16.00 uur. M. P. D. uit Zoetermeer wilde vanaf de hoofdrijbaan de parallelweg op de Grevelingendam oprijden. Hij zou bij het oversteken van de rijstrook vol gens de politie geen voorrang hebben gegeven aan J. A. B. uit Oosterland. Bij de botsing die daardoor ontstond werd de auto's respectievelijk aan de linker- en rechtervoorzijde bescha digd. Eerste Ars Musica concert in teken van kinder'muziek ZIERIKZEE - „Zelfs volwassenen hebben soms moeite om de muziek die vroeger voor kinderen werd geschre ven op de juiste wijze te interpreteren. Dat komt omdat kinderen vroeger werden beschouwd als kleine volwas senen. Het is daarom niet juist om de muziek die voor hen werd geschreven het image kinderachtig te geven. Het is gewoon volwassenen muziek die je hoort". In de Lutherse kerk te Zierikzee was tijdens het eerste Ars Musica concert van dit seizoen heel wat van die vroegere kindermuziek te horen. Muziek die componisten als Bach, Strawinsky, Debussy en Schumann schreven voor hun kinderen of ter herinnering aan hun eigen kinder tijd. „We hadden al jaren in onze ge dachten om eens een dergelijk con cert te geven", aldus Mar van der Veer uit Zierikzee. Hij is een van de musici van Schouwen-Duiveland die onge veer acht jaar geleden de groep Ars Musica vormden en sindsdien elk sei zoen een aantal klassieke muziekcon- certen verzorgen voor publiek. Deze keer werd het concert ver zorgd door de Ars Musica-leden Wil lie Bil (orgel), Liesbeth Franken (zang) en Wim Boer en Ellengard Jen- se die beiden piano spelen. Leraar Nederlands, Paul Heerschap uit Mid- delharinis leverde een bijdrage aan de sfeer door af en toe een gedicht van Martinus Nijhof voor te lezen over jeugdherinneringen. „Als kind graven wij vergeefs naar schatten en groot geworden graaft het kind in ons steeds voort", aldus een tekst op het programma van het Ars Musica concert. In de loop van de avond bleek dat in de Lutherse kerk niet diep gegraven hoefde te worden om enkele schatten te ondekken. De enkele tientallen bezoekers die naar het concert kwamen luisterden ge boeid naar de klassieke kindermu ziek van vroeger. Het concert begon met veertien op het orgel gespeelde variaties die J. Chr Bach componeerde op het liedje Ah Vous dirai-je maman. Ofwel Al tijd is Kortjakje ziek. Geen oer-Ne- derlands liedje zoals men wellicht zou denken. „Het werd vroeger in heel Europa gezongen, in alle talen". Verhalen voor kinderen Drie verhalen voor kinderen com poneerde I. Strawinsky in het begin van deze eeuw en deze zong Liesbeth Franken zaterdagavond in de Luther se kerk. Onder andere L'ours. De be ren, een klein verhaal met een chan son. Uit de begeleidende tekst bleek dat het om een slecht aflopend ver haal ging waarbij een ouder echtpaar de poot van een beer afhakt en ver volgens door het dier wordt opgege ten. vervolg pagina 5 De Lutherse kerk was het decor voor het eerste concert van Ars Musica in dit seizoen. (Foto: Joop van Houdt). t i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1