,,De leegstand van woningen van Beter Wonen is nihil te noemen" zoc r DEURLOO B.V. Wegvervoer tegen hogere veertarieven Westerschelde HOUDT HET DROOG! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé bant van schouwen - duiveland! SUZUKI CARRY Autobedrijf ISTA Huurcontracten veel gemeenten „abominabel slecht" INSTALLATIE TECHNIEK Bru's college wil verhoging toeristen belasting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 oktober 1989 Nr. 24630 3 Tijdens de najaarsvergadering van de Zierikzeese Ondernemers Centra le is nogeens duidelijk geworden hoe triest het gesteld is met de belang stelling van de eigen leden voor de vereniging. Slechts dertig mensen (van de 105 leden) geven acte de pré- sence. Dat belooft weinig goeds voor zaken als het op elkaar afstemmen van openingstijden en het gezamen lijk opzetten van winkeliersacties. Dat die zaken ieder jaar wonder bo ven wonder toch lopen is voor een be langrijk deel te danken aan motor Ria Geluk. Eerst volledig op vrijwil lige basis, de laatste tijd met haar or ganisatiebureautje. Dat zij veel za ken op poten zet staat als een paal boven water. Dat ze zowel ZOC- bestuurder is als organisatiebureau (dat betaald wordt door de ZOC) mag toch opmerkelijk genoemd worden. Deze constructie is niet goed. En kri tiek op deze formule (ten dele is ze dus opdrachtgever van zichzelf) mag niet simpelweg afgedaan worden met de vraag wie het anders moet gaan organiseren. Voor het moment kan de ZOC niet anders en moet de combinatie bestuurslid/organisatie bureau gaccepteerd worden, want er mag geen leemte vallen. Maar het ZOC-bestuur zal zich terdege moeten blijven realiseren, dat er iets moet veranderen. Alhoewel, niet zozeer het bestuur, maar de leden. De leden moeten zich realiseren dat inspan ningen voor de plaatselijke winke liersclub net zo belangrijk onderdeel uitmaken van het ondernemerschap dan bijvoorbeeld het inkoopbeleid. Wat dat aangaat lijkt het iets te sim pel om de wel actieve leden aan te spreken op constructies, die wel of niet zouden kloppen. Het zijn de pas sieve ZOC-leden, die dergelijke constructies in de hand werken. Dat iemand daarop inspringt met een commerciële gedachte is slechts een logisch gevolg. Maar zoals gesteld, het blijft een onverenigbare belan genverstrengeling, die niet eeuwig mag blijven voortduren. Al is het al leen maar om te voorkomen, dat er achter de noodgedwongen oplossing verkeerde beweegredenen worden gezocht. AvdW Advertentie 20 en 21-10 pannekoekenmolen DEQRAAMHALM Geopend van 12.00-20.00 uur TERNEUZEN - De werkgeversor ganisaties in het wegvervoer zijn ontstemd over de plannen van gede puteerde staten van Zeeland de veer tarieven over de Westerschelde te verhogen. Volgens NOB-wegtran- sport, PCB wegvervoer en de EVO komen de plannen neer op tariefstij gingen voor het bedrijfsleven varië rend van 12 tot 36 procent. Het argument dat door automatise ring van de kaartverkoop de dienst verlening wordt verbeterd vinden de organisaties niet steekhoudend. „De service is verminderd. De wachttij den zijn voor het vrachtverkeer de laatste jaren alleen maar toegeno men. Daardoor zijn de vervoerskos ten op zichzelf al gestegen, terwijl te vens grote problemen zijn ontstaan bij het nakomen van de Rijtijden- wet", aldus de organisaties. Zij heb ben provinciale staten gevraagd het voorstel van gs af te wijzen. Beter Wonen-directeur Ph. H. van Doorne over alarmerende berichten over toename leegstand: Advertentie ZIERIKZEE - „De leeg stand van huurwoningen van Beter Wonen is nihil". Dat is het opmerkelijke commentaar van ing. Ph. H. van Doorne, directeur van woningbouwvereni ging Beter Wonen uit Zie- rikzee. Hij reageert daar mee op alarmerende be richten als zou de leeg stand van woningen in Zee land door nieuwbouw sterk toenemen. Van Door ne: „Elke gemeente re gistreert leegstand weer anders. Vaak worden wis selwoningen erbij gere kend, of woningen die tij delijk leeg staan in verband met renovatie. Voor ons gaat het om leeg stand als een verhuurbare woning langer dan een maand niet verhuurd wordt. De manier waarop rijk en gemeenten tellen geeft vaak geen goed beeld van de marktsituatie". Eerder deden berichten de ronde als zou er in Zeeland, en ook op Schouwen-Duiveland sprake zijn van een leegstand van 3,3 procent. Van Doorne weerspreekt die cijfers met klem. Hij tekent er wel meteen bij aan dat je als woningbouwvereniging uiterst selectief moet zijn in waar je al dan niet nieuwbouw pleegt. Op vergaderingen van de verenigings raad van Beter Wonen zei hij het al herhaaldelijk en ook nu benadrukt hij dat Beter Wonen niet van plan is om voor leegstand te gaan bouwen. Ook al valt dat niet altijd in goede aarde bij de kernen waarvan de inwo ners zelf vinden dat er wel gebouwd moet worden terwijl de woningbouw vereniging een duidelijk ander stand punt inneemt. Woningmarkt Van Doorne stelt dat Beter Wonen veel tijd en energie steekt in het voor komen van leegstand. Niet alleen in het belang van de woningbouwver eniging zelf, als een woning leeg staat komt er ook geen huur binnen, maar ook in het belang van de algemene welstand van de omgeving. „Leeg stand leidt tot verpaupering", aldus Van Doorne. En dat is een probleem dat niet onderschat dient te worden. Van Doorne: „Natuurlijk heb je het niet voor 100 procent in de nand, maar je kunt als woningbouwvereni ging van alles doen om leegstand te voorkomen. Soms is het een behoor lijk gevecht als wij ergens niet wil len bouwen. Dat wekt weerstanden op, maar wij bouwen nu eenmaal niet voor leegstand". Voorkomen van leegstand is, zo legt Van Doorne uit, inspelen op de ont wikkelingen op de woningmarkt. „En daarbij moet je niet alleen naar de korte termijn kijken, maar ook re kening houden met de lange termijn". Van Doorne doelt daarmee vooral op de demografische ontwikkelingen binnen een bepaald gebied. Ontwik kelingen als het teruglopen van het aantal kinderen per gezin, de toena me van één-ouder gezinnen, vergrij zing en dergelijke. Voorzichtig zijn „Met dat soort ontwikkelingen moet je heel voorzichtig omgaan", al dus Van Doorne. Hij legt uit dat je bijvoorbeeld als woningbouwvereni ging wel in kunt spelen op allerlei trends, maar dat je daarbij in moet calculeren dat die trends maar tijde lijk zijn. Door woningen te bouwen die zowel voor bijvoorbeeld bejaar den als voor alleenstaanden geschikt zijn kun je je aanbod verbreden en meer mensen aan een voor hen pas sende woning helpen. „We moeten toe naar meer1 diffe rentiatie in huurwoningen", aldus Van Doorne. Hij noemt als vook-beeld de mogelijkheid om woningen te splitsen zodat ze van grote eensge zinswoningen veranderen in apparte menten voor alleenstaanden of klei ne gezinnen. kan leegstand van huizen funest zijn". Niet duur Op de vraag of potentiële huurders niet worden afgeschrikt door de vaak forse huur die gevraagd wordt ant woordt Van Doorne dat nieuwbouw woningen in verhouding niet duur zijn. „Je moet niet alleen naar de huur kijken, maar naar de totale woonlasten", aldus Van Doorne. Hij doelt daarmee op het feit dat moder ne nieuwbouwwoningen vaak beter geïsoleerd zijn dan oudere woningen. Ing. Ph. H. van Doorne. (Foto: Joop van Houdt). „Wat je moet doen is continu zorgen dat het aanbod aangepast wordt aan de vraag", aldus Van Doorne. Om voor elke potentiële Beter Wonen huurder een woning te vinden die bij hem of haar past werkt Beter Wonen sinds een jaar met een woninginspec teur die de woningzoekenden bege leidt. „Iemand die als het ware be middelt tussen de komende en de gaande huurders. Voor de huurders is het grote voordeel dat er één man aanspreekbaar is", aldus Van Doorne. Hij stelt dat dit systeem in de prak tijk ideaal is. „Door met een woning inspecteur te werken kun je een hele boel fricties voorkomen". Huurgarantie Nog niet zo lang geleden werd er in verschillende gemeenteraden nogal gemopperd op de woningbouwver eniging. Dit omdat zij als voorwaar de voor de bouw van bepaalde huizen op bepaalde plaatsen huurgarantie aan de gemeente in kwestie vroeg. En die voorwaarde kon geen genade vin den in de ogen van verschillende raadsleden. Van Doorne: „Ik heb die commotie nooit zo goed begrepen". „Vaak was men ervan overtuigd dat die te bouwen woningen niet leeg zouden komen te staan en dat die huurgarantie dus eigenlijk overbo dig was. Nou, dan is er toch niets aan de hand, want als die woningen ge woon verhuurd worden kost het de gemeente geen cent". Van Doorne stelt dat de kritiek op Beter Wonen in verband met de ge vraagde huurgarantie wellicht ook met politiek te maken heeft. „Het is ook onze ervaring dat als je als wo ningbouwvereniging precies uitlegt waarom je handelt zoals je handelt er wel begrip voor is', aldus Van Doorne. Hij benadrukt dat leegstand een ge vaarlijk iets is. „Voor een kleine kern „Daarom is het energieverbruik van nieuwe huizen aanmerkelijk la ger dan van oude huizen. Eigenlijk zou ik het liefst de huurder een alles omvattend prijskaartje laten zien", aldus Van Doorne. Een prijskaartje dus waarop de huurder niet alleen ziet wat de maan delijkse huur bedraagt, maar waar hij of zij ook op af kan lezen hoeveel energiekosten men per maand kan verwachten. Middels renovatie pro beert de woningbouwvereniging ook oudere woningen uit het woningbezit te voorzien van betere isolatie en an dere comfortverhogende zaken. Prioriteiten „Maar de huurder heeft bij ons heel duidelijk wel het recht om met min der comfort genoegen te nemen", stelt Van Doorne. Met andere woorden: wie geen centrale verwarming wil, maar dik tevreden is met de gashaard mag die wat Beter Wonen betreft hou den. Van Doorne stelt dat men, bin nen bepaalde marges, de bewoner 'niets door de neus wil proppen'. De huurder stelt zelf de prioriteiten. „We gaan steeds meer toe naar maatwerk in plaats van confectie", aldus Van Doorne. Met als uiteinde lijk doel dat de huurder van een wo ning zich net zo vrij voelt als de eige naar van een woning. Hetgeen ook inhoudt dat het huurders niet bij voorbaat onmogelijk wordt gemaakt om zelf iets aan de woning te veran deren. Wat weer niet wil zeggen dat zo maar alles mag. „Het mag geen over last bezorgen aan de omwonenden en de verhuurbaarheid mag ook niet in gevaar komen", aldus Van Doorne. Hij tekent daarbij aan dat als een wo ning leeg komt en zich nieuwe huur ders melden de woning indien ge- en neem een abonnement op dé krant van Maandag Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmid del, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadmi nistratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. LET OP!!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. urn Y GRATIS paraplu x X voor de x nieuwe abonnee 4 naar keuze SJ— bordeaux ^jeel/zwart wenst weer aangepast kan worden aan hun wensen. „Dat betekent voor onze mensen wel ontzettend veel werk, maar het hoeft geen probleem te zijn". Huurachterstand Zoals gemeld is de leegstand van woningen van Beter Wonen nihil te noemen. Een fenomeen waar de wo ningbouwcorporatie wel mee te ma ken heeft is huurachterstand. Hoewel Van Doorne daarbij aantekent dat het aantal mensen met huurach terstand langzaam maar zeker aan het slinken is. Niettemin blijft het een probleem. Zeker als het om reci divisten, mensen die eerder huurach terstand hebben gehad, gaat. Beter Wonen stelt zich, zo blijkt uit het verhaal van Van Doorne, tot op zekere hoogte soepel op tegenover mensen met huurachterstand. Maar er aan de andere kant zeker niet voor schuwt om wanbetalers voor de rech ter te dagen. Volgens Van Doorne wordt de wo ningbouwvereniging in 90 procent van de gevallen in het gelijk gesteld door de rechter en als de huurder dan nog niet met de verschuldigde huur over de brug komt wordt overgegaan tot beëindiging van de huurovereen komst. Hetgeen niets meer of minder wil zeggen dan dat de huurders uit het Beter Wonen-huis gezet worden. „Maar gelukkig gebeurt dat maar heel weinig", aldus Van Doorne. In harde cijfers: Beter Wonen bezit 3600 woningen en per jaar komt het ge middeld 7 keer voor dat mensen uit hun huis gezet worden. Dat komt neer op twee promille. Voorlichting' Om huurachterstand te voorkomen is, zo stelt Van Doorne, voorlichting erg belangrijk. Hij tekent daarbij aan dat eigenlijk bij de toewijzing van woningen al de basis gelega wordt voor het voorkomen van huur achterstand. „Bij de toewijzing wordt heel scherp naar de draag kracht van de huurder gekeken", al dus Van Doorne. Hij kenschetst huur subsidie als 'een prima hulpmiddel'. „Het is een middel waarbij de huur kunstmatig laag wordt gehouden". Volgens hem hoeft de huurder trou wens voorlopig niet bang te zijn dat die huursubsidie afgeschaft wordt. „Dat zie ik voorlopig nog niet gebeu ren". Al vanaf f 11.695,-* Prijs is excl. BTW en afleveringskosten St. Joostdijk 41 Oosterland - Telefoon 01114-1495 DEN HAAG - Tweederde van de huurcontracten die gemeenten opstellen bij de verhuur van woon ruimte kan niet door de beugel. Ze zijn in strijd met wettelijke bepalin gen en er staan ook onredelijke bepa lingen in Dit zegt Konsumenten Kontakt na een onderzoek naar de huurcontracten van 88 gemeenten. KK trof bepalingen aan die in strijd zijn met de grondwet, het bur gerlijk wetboek of de huurprijzenwet woonruimte. Zo staan bij veertien ge meenten intimiderende bepalingen in het huurcontract waarmee gepro beerd wordt de huurders het grond wettelijk recht te ontzeggen een be roep te doen op de rechter. Ook heeft 73 procent van de onderzochte ge meenten een onaanvaardbare rege ling voor het betreden van de woning in het contract opgenomen. Wat de rechten en plichten van verhuur der/huurder betreft, die zijn bij 65 procent van de. onderzochte gemeen ten onevenwichtig verdeeld. Bij 36 procent was bijvoorbeeld geen enkele onderhoudsverplichting van de ver huurder (de gemeente) opgenomen. Er waren zelfs gemeenten die in het contract geen enkele verplichting voor de verhuurder hadden opgeno men, terwijl in het burgerlijk wet boek een aantal essentiële verplich tingen van huurder en verhuurder zijn vastgelegd. Volgens Konsumenten Kontakt is het overduidelijk dat van gelijkwaar digheid van partijen geen sprake is, gezien bepalingen in contracten die de verhuurder het recht geven eenzij dig de huurprijs te verhogen, de prijs van de servicekosten te veranderen en de bepalingen van de huurovereen komst te veranderen. Behalve bepa lingen die in strijd zijn met de wet trof KK ook veel niet redelijke bepa lingen aan. De meesten hebben een „intimiderend of betuttelend" ka rakter. Bij 49 gemeenten kwam KK dergelijke bepalingen tegen. Het gaat om bepalingen als het afsluiten van voorzieningen en opleggen van boetes bij het niet naleven van de huurovereenkomst. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 BRUINISSE - Als het aan het colle ge van b en w van Bruinisse ligt gaat de toeristenbelasting omhoog van 40 naar 45 cent. Het voorstel komt aan de orde op de gemeenteraadsverga dering van vrijdag 27 oktober. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Volgens het college is de tariefsver hoging wenselijk om op gelijke hoog te te komen met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. Bovendien bestaat er, zo stelt het college, op dit moment ongelijkheid tussen de tarie ven van de watertoeristenbelasting en de landtoeristenbelasting. Door beide tarieven nu vast te stellen op 50 cent is ook dat probleem uit de we reld. Ook komt bij verhoging van de toeristenbelasting een einde aan de situatie dat de woonforensenbelas- ting hoger is dan de landtoersistenbe- lasting. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3