Dr. Daniel den Hoed Kliniek blijft oplossingen zoeken DE HUUR CV KETEL nruRi nn raï WATERSTANDEN Cijfers over de kliniek Verkoop Reparatie Nieuwe Intercity-treinen in spitsuren Aardbeving oorzaak paniek in bergstreek nabij Rome De Vries en Kok zwijgzaam over onder handelingen SCHOUWEN-DUIVELAND - In de regio zijn diverse acties ondernomen ten behoeve van het te bouwen familiehuis bij de Dr. Daniël den Hoed-kli niek in Rotterdam. Hoogte punt (tot nu toe) was de ten- nismarathon in Nieuwerkerk. Vandaar wat achtergronden over de kliniek, die met haar Zuidwest-Nederland-werkter rein ook Schouwen-Duiveland tot haar gebied rekent. De Dr. Daniël den Hoed Kli niek beschikt over 150 oncolo- giebedden. Het budget van de kliniek bedroeg in 1988 onge veer 81 miljoen gulden, waar van ongeveer 3,8 miljoen gul den verkregen was door subsidie voor wetenschappe lijk onderzoek, voornamelijk van het Koningin Wilhelmina Fonds. In de kliniek werken 925 personeelsleden, die samen 760 full-time functies vervul len. In de kliniek zijn zo'n 160 academici in dienst. Zij zijn werkzaam in 25 specialismen. Het verzorgingsgebied bevat meer dan 2 miljoen inwoners. In 1988 werden 4274 patiënten opgenomen. Daarvan overle den 276 patiënten. De gemid delde opname duurde 10 da gen. De diverse poliklinieken en de bestralingsafdeling wer den bezocht door ruim 130.000 patiënten. Daaronder waren 5739 nieuwkomers. Door 101 ziekenhuizen werden 3380 per sonen doorverwezen. Meer dan 6000 uur werd besteed aan het geven van consulten in 28 ver schillende ziekenhuizen. Om gerekend zijn dat vier full time functies. Het aantal be stralingsseries op de afdeling radiotherapie bedroeg 4176 (=54.250 zittingen). Er werden meer dan 900 patiënten geope reerd. In totaal werden 3539 nieuwe tumoren geregistreerd. Er werd voor 4,6 miljoen gul den aan geneesmiddelen toege diend. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 De Dr. Daniël den Hoed-kliniek met op de voorgrond het geplande familiehuis. (Foto: Joop van Houdt). AMSTERDAM - Officier van justi tie mr. G. Hofstee heeft voor de recht bank in Amsterdam zes jaar gevange nisstraf geëist tegen de 36-jarige A. van L. wegens het doodschieten van een man in een discotheek in Amster dam. Op 17 mei 1986 ontstond door onenigheid tussen Van L. en een man over cocaïne die de verdachte van hem had gekocht. De drugs zouden van slechte kwaliteit zijn en de ver dachte wilde daarover praten. De handelaar gaf Van L. een vuistslag waarop deze zijn vuurwapen trok en schoot. ROTTERDAM - De Dr. Daniel den Hoed Kliniek (DDHK) is één van de twee kanker instituten in Nederland. De kliniek speelt een toonaangevende rol op het gebied van de kankerzorg (oncologie). Zij biedt uiterst gespecialiseerde zorg aan kankerpatiënten en zoekt continu naar nieuwe diagnose- en behandelingsmogelijkheden door middel van wetenschappelijk onderzoek en ontwikkelingsgeneeskunde. De kliniek fungeert ook als een referentiekader voor de overige kankerzorg in Nederland. Zo vinden bij voorbeeld - op basis van wetenschappelijk onderzoek - gecontroleerde studies plaats naar de waarde van nieuwe behandelingen in de praktijk, zogenaamd patiëntgebon den onderzoek. UTRECHT - De Nederlandse Spoor wegen neemt in mei 1990 twee nieu we Intercity-verbindingen in de dienstregeling op om de toenemende drukte in de spitsuren op te vangen. Het gaat om rechtstreekse Intercity- treinen van Eindhoven via Utrecht naar Zwolle vice versa en een nieuwe verbinding van Arnhem via Utrecht naar Rotterdam en Den Haag v.v., zo hebben NS meegedeeld. Na goed resultaat worden deze nieuwe behandelingsmethoden eerst in de DDHK toegepast en vervolgens geïntroduceerd in de ziekenhuizen in de regio en eventueel in de rest van Nederland. Het wetenschappelijk on derzoek vindt plaats in hetzelfde ge bouw als de behandeling van patiën ten. Hierdoor kunnen nieuwe behan delingsmethoden sneller doorstro men van laboratorium naar kliniek. De resultaten van onderzoek en in zichten in patiëntenzorg worden uit gedragen door middel van onderwijs en voorlichting. De kliniek is ook gespecialiseerd op het gebied van de reumatologie. Er spelen echte al jaren overheidsplan- nen om dit specialisme over te bren gen naar een algemeen ziekenhuis. Naar het zich laat aanzien, is de kans groot dat de reumatologie overge plaatst wordt naar het Zuiderzieken huis. Gezien bovenstaande zal in dit artikel dan ook vooral de nadruk lig gen op de oncologische functie. De meeste patiënten van de Dr. Da niel den Hoed Kliniek komen uit de regio Zuid-West Nederland. Deze re gio heeft meer dan twee miljoen in woners. In het instituut worden pa tiënten behandeld die om diagnostische of therapeutische rede nen superspecialistische behandeling nodig hebben. Deze patiënten komen voornamelijk binnen via verwijzing door specialisten uit algemene of aca demische ziekenhuizen (tweede lijn), zelden via de huisarts (eerste lijn). De Dr. Daniel den Hoed Kliniek is dan ook een zogenaamd derdelijns zie kenhuis. De behandeling van patiënten be staat onder meer uit radiotherapie (behandeling door straling), chemo- en hormonale therapie (behandeling met medicijnen), chirurgie of combi naties daarvan. In de kliniek wordt de patiënt be handeld door een team van specia listen, een zogeheten 'tumorgroep'. Zo zijn in een tumorgroep bijvoorbeeld de volgende specialismen vertegen woordigd: radiotherapie, chirurgie, interne oncologie, radiodiagnostiek, cytologie, pathologische anatomie, fysica en hyperthermie. In dit multi disciplinaire teamverband wordt de Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 23 oktober Actuele informatie over afwijkingen: Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 21 oktober 07.45 132 01.25 -119 20.15 153 13.50 -131 22 oktober 08.40 114 02.30 -104 21.30 138 15.00 -124 23 oktober 10.00 104 03.45 - 93 22.55 135 16.20 -122 21 oktober 06.20 128 00.10 -115 19.05 146 12.45 -126 22 oktober 07.45 107 01.20 - 97 20.30 129 14.00 -116 23 oktober 09.20 95 03.05 - 84 22.00 127 15.45 -114 21 oktober 08.00 141 01.25 -128 20.30 163 13.45 -139 22 oktober 08.55 123 02.25 -111 21.35 148 14.50 -131 23 oktober 10.15 112 03.35 - 98 23.00 146 16.15 -127 21 oktober 07.50 152 01.30 -133 20.25 170 13.55 -144 22 oktober 08.50 129 02.35 -116 21.30 152 15.00 -135 23 oktober 10.15 115 03.45 -103 23.05 149 16.25 -132 meest geschikte behandeling voor de patiënt gekozen. Het doet er niet toe naar welke specialist of welk specia lisme de patiënt in eerste instantie werd verwezen. De directe patiënten zorg in de DDHK is dus in de eerste plaats gericht op de aard van de ziek te en niet gebonden aan een specia lisme. Elk jaar wordt bij 50.000 Nederlan ders kanker geconstateerd. Tegen woordig geneest ongeveer de helft van deze mensen. Deze voortuitgang is grotendeels te danken aan weten schappelijk onderzoek. Wetenschap pelijk onderzoek is namelijk recht streeks gekoppeld aan topzorg: het onderzoek van vandaag is de behan deling van morgen. Alle afdelingen van de Dr. Daniel den Hoed Kliniek verrichten klinisch wetenschappelijk onderzoek. Dit wordt voornamelijk gefinancierd door de Nationale Kan kerbestrijding (het Koningin Wilhel mina Fonds). Het klinisch wetenschappelijk on derzoek in het ziekenhuis richt zich vooral op het ontwikkelen van nieu we methoden en technieken voor de diagnose en therapie van kanker en concentreert zich onder andere op de volgende gebieden: immunologie (tu- morafweer), tumorbiologie (tumorge drag), diagnostiek (opsporing van kankercellen), beenmergtransplanta tie, radiotherapie, chemotherapie, hormonale therapie. De onderzoeken in de verschillen de gebieden werken nauw samen en komen door uitwisseling van kennis en ervaring tot de best mogelijke aanpak van de ziekte. Veel onder zoek vindt plaats in Europees ver band; het centrum hiervan is geves tigd in Brussel. Hierbij zijn alle belangrijke kankerinstituten uit heel Europa aangesloten. Op deze manier draagt de Dr. Daniel den Hoed Kliniek al tientallen jaren bij aan de vooruitgang van de kanker bestrijding in Europa. Tegelijkertijd kan de kliniek op deze manier heel direct op de hoogte blijven van de nieuwste ontwikkelingen elders. Sinds 1988 financiert de overheid ook de zogenaamde ontwikkelings geneeskunde in de Dr. Daniel den Hoed Kliniek. Ontwikkelingsgenees kunde kan men het beste omschrij ven als onderzoek naar de waarde van nieuwe behandelingen, eventueel ten opzichte van standaardbehande lingen. Dit onderzoek vindt niet al leen in het laboratorium plaats; pa tiënten werken hier zelfs aan mee. Ontwikkelingsgeneeskunde is als het ware de sluis tussen wetenschappe lijk onderzoek en patiëntenzorg: be handelingsmethoden die door weten schappelijk onderzoek ontwikkeld zijn, worden onderzocht op hun waar de voordat zij eventueel in het pro gramma van de patiëntenzorg opge nomen worden. In een kliniek als de DDHK met haar referentiefunctie voor andere ziekenhuizen is ontwikkelingsge neeskunde van groot belang. Op ait moment is de kliniek bij verschillen de projecten van ontwikkelingsge neeskunde betrokken, bijvoorbeeld op het gebied van beenmergtrans plantaties, warmtetherapie (hyper thermie) en immunotherapie. Nederland is ingedeeld in regio's met elk een Intergraal Kankercen trum (IKC). Eén van de activiteiten van zo'n centrum is het verzorgen van consulentendiensten in de regio. Het doel hiervan is de specialistische ken nis en vaardigheden die in de oncolo gische centra (zoals de DDHK maar ook bijvoorbeeld het academisch zie kenhuis) aanwezig zijn ter beschik king te stellen aan de algemene zie kenhuizen. Specialisten van de Dr. Daniel den Hoed Kliniek bezoeken regelmatig collega's in de andere zie kenhuizen om te adviseren over con crete ziektegevallen. Ook kan op deze SAN FRANCISCO - Thlrijke na schokken in het noorden van Califor- nië houden na de verwoestende aard beving van dinsdagavond (plaatse lijke tijd) er de schrik bij de bevol king van San Francisco goed in. De berging en het puinruimen zijn in volle gang, maar de hoop nog overle venden te vinden lijkt geheel en al vervlogen. De werkzaamheden aan de door de aardbeving getroffen brug Cypress Bridge in Oakland zijn nog lang niet beëindigd. ROME - In een bergstreek ten zui den van de Italiaanse hoofdstad Ro me zijn in de nacht van donderdag op vrijdag tientallen mensen in paniek de straten op gerend, toen een aard beving de grond onder hun voeten deed trillen. Dit hebben plaatselijke autoriteiten meegedeeld. Een zegsman zei dat het gebied werd getroffen door een aantal schok ken. De paniek was veel groter dan normaal door de gevolgen van de zware aardbeving in de Amerikaanse stad San Francisco eerder deze week, aldus de zegsman. Hij zei verder dat in San Marino pa tiënten hun ziekenhuisbedden verlie ten en pas daarin terugkeerden na aandringen van de politie. Volgens hem was er buiten een aantal scheu ren in gebouwen geen noemenswaar dige schade en vielen er geen slacht offers. Inwoners van de plaatsjes Rocca di Papa, Nemi, Marino en Frascati zei den dat de muren van hun huizen tril den en schilderijen en lampen heen en weer bewogen. Volgens hen hield de beving zo'n tien seconden aan. Het Nationale Geofysisch Instituut deelde mee dat de beving in de vulka nische Colli Albani een kracht had van zes a zeven op de schaal van Mer- calli, hetgeen overeenkomt met een kracht van 3,8 op de schaal van Rich ter. Advertentie manier op tijd worden onderkend of een patiënt overgeplaatst moet wor den naar de kliniek voor een gespeci aliseerde behandeling. Omgerekend zijn meer dan vier specialisten uit de DDHK full-time bezig met deze consulentschappen voor het Integraal Kankercentrum Rotterdam (IKR). Zij vertegenwoor digen met name de specialismen radi otherapie, interne oncologie en hae- matologie. De Dr. Daniel den Hoed Kliniëk verzorgt diverse opleidingen. Zo zijn er bijvoorbeeld opleidingsplaatsen voor radiotherapeuten, radiodiag- nostisch en radiotherapeutisch labo ranten. Gediplomeerde verpleegkun digen kunnen in de kliniek de oncologiecursus volgen. 'Kanker samen overwinnen' is het motto waarmee de Dr. Daniel den Hoed Kliniek haar jubileumjaar is ingegaan. Een motto dat de doelstel ling van de kliniek kort maar krach tig weergeeft. Uit het volgende mag blijken waarom het accent gelegd wordt op samenwerking. Samenwerking staat centraal voor de Dr. Daniel den Hoed Kliniek. Wil men kanker uiteindelijk overwinnen, dan is die samenwerking onontbeer lijk. Het begint op kleine schaal maar is tot op internationaal niveau terug te vinden. De patiënt zal samen met familie, artsen en verpleegkundigen in het ziekenhuis moeten vechten tegen de ziekte. Goede samenwerking tussen arts en verpleging is heel belangrijk. En: door samenwerking van verschil lende specialismen in de al eerder ge noemde multidisciplinaire tumor- groepen komt men tot de meest op de patient gerichte behandeling. In de regio De kankerzorg, het kankeronder zoek en -onderwijs moeten zoveel mo gelijk op elkaar afgestemd worden. Samenwerking in de regio wordt voor een groot deel al gerealiseerd via de genoemde consulentschappen in de IKR-regio. Een zelfde samen werking vindt uiteraard ook plaats in andere regio's van de intergrale kankercentra.' Belangrijk is ok de samenwerking met de academische ziekenhuizen. De Dr. Daniel den Hoed Kliniek zal in de komende jaren de samenwerking met het Academisch Ziekenhuis Rotter dam (AZR) nog verder ontwikkelen. Voor het leveren van topzorg is sa menwerking namelijk een eerste ver eiste. In een kankerinstituut zoals de DDHK zijn natuurlijk niet alle speci alismen aanwezig. Tbch heeft de kli niek deze beslist nodig voor optimale behandeling van de patiënten. Het academisch ziekenhuis kan hierin wel voorzien. Andersom kan het AZR profiteren van de grote concentratie van oncologische kennis en kunde die in de DDHK aanwezig is. Ook ver leent de kliniek het AZR directe steun door het leveren van radiothe rapeuten en klinische fysici. Niet alleen op landelijk niveau is er een goede samenwerking door het IKC-nctwerk, ook internationaal is een dergelijk netwerk opgebouwd. In ieder land zijn wel enkele oncolo gische centra als de DDHK die over de grenzen heen hun kennis bunde len. Zo blijven de klinieken steeds op de hoogte van de nieuwste ontwikke lingen. Zowel nationaal als internationaal is een ander belangrijk voordeel van samenwerking het feit dat resultaten van het klinisch wetenschappelijk onderzoek gebaseerd kunnen worden op meer gegevens, die uitgewisseld worden met andere ziekenhuizen. De betrouwbaarheid van de onderzoeks resultaten wordt hierdoor dus sterk vergroot. ARNHEM - Een 36-jarige inwoner van het Westduitse Essen is overleden in een Arnhemse politiecel. Volgens de Arnhemse politie is de man ver moedelijk gestikt in zijn eigen braak sel. De man' was vroeg in de ochtend opgepakt wegens openbare dronken schap. Hij werd in een speciale obser vatiecel ingesloten voor beschonken personen. Omstreeks 10.00 uur werd hij onderzocht door een arts van de GG en GD. Volgens de arts was de man goed aanspreekbaar, maar maakte hij een onrustige indruk. DEN HAAG - De onderhandelaars van CDA en PvdA, De Vries en Kok, hullen zich in stilzwijgen over de in houd van him besprekingen met in formateur Lubbers om het concept- regeerakkoord bij te stellen. Volgens De Vries gaat deze fase van de onder handelingen zeker nog een a twee da gen duren, zo zei hij na afloop van de besprekingen. Volgens de CDA-onderhandelaar wordt nu uitvoerig gepraat over on derwerpen waarover ook in de frac ties langdurig gesproken is. Kok zei dat het van belang is nu in de laatste fase van de informatie alle punten op alle i's te krijgen om tot een samen hangende eindtekst te komen. Hij wees erop dat het nu voorliggende concept-akkoord elementen bevat die het karakter hebben van afspraken tussen CDA en PvdA en anderzijds meer beschouwende delen. Op die laatste terreinen moet scherper gefor muleerd worden wat de fracties af spreken. Dat betekent ook dat aan de vorm geving van het concept veranderin gen zullen plaatsvinden. Het eind voorstel moeten we van a tot z, ook in de vormgeving voor onze verantwoor ding kunnen nemen om het aan de fracties voor te leggen, aldus de PvdA-onderhandelaar. De fracties kunnen er dan immers nog slechts ja of nee op zeggen. De woordvoerder van de informa teur maakte bekend dat niet alleen de onderhandelaars van CDA en PvdA wijzigingsvoorstellen hebben gedaan, maar dat Lubbers ook zelf - naar aanleiding van zijn gesprekken met de sociale partners, afgelopen dinsdag - met nieuwe voorstellen is gekomen. Donderdagochtend heeft Lubbers met de onderhandelaars eerst het overleg met de sociale partners be sproken, alvorens 's middags werd overgegaan tot verdere onderhande lingen over de sociaal-economische vraagstukken. De woordvoerder van de informateur verwacht dat de on derhandelaars nog zeker de hele vrij dag aan deze onderwerpen zullen besteden. Overigens zullen Lubbers en CDA- onderhandelaar, tevens demissionair minister. Brinkman vrijdagochtend eerst het reguliere wekelijkse kabi netsberaad bijwonen, voordat zij ver der gaan met de kabinetsformatie. De besprekingen worden ook zaterdag ochtend voortgezet, zo is nu de plan ning. Tot eind oktober Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Vrijdag 20 oktober Zierikzee De kersentuin van Tsjechov. Concert zaal. 20.00 uur. Bruinisse Vogeltentoonstelling Vogelvereni ging De Nachtegaal. Dorpshuis. 19.30-22.30 uur. Sirjansland Verkoping vrouwenvereniging Tryfo- sa in zaal NH-kerk. Van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 21 oktober Zierikzee Rommelmarkt Vrijzinnig Hervormde Gemeente onder de Beuze. 08.00 uur. Concert Kinderspel. Muziek van gro te componisten voor kleine mensen. Lutherse kerk. Aanvang 20.00 uur. Oosterland Concert door Oosterlands Fanfare en Amicitia uit Dirksland. Dorpshuis de Oosterhof. 20.00 uur. Fanfare-klanken in De Oosterhof. M.m.v. Amicitia, de fanfare uit Dirksland en Oosterlands Fanfare. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Vogeltentoonstelling Vogelvereni ging de Nachtegaal. Dorpshuis. 14.00- 22.00 uur. Zondag 22 oktober Zierikzee Speciale dienst in Willibroduskerk. M.m.v. Gereformeerd Kerkkoor. Aan vang 17.00 uur. Maandag 23 oktober Zierikzee Schrijfavond Amnesty International, v.m. huishoudschool, Jannewekken. Vanaf 19.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in ge meentehuis. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Zaal Geref. kerk. Vanaf 19.00 uur. Scharendijke Bijeenkomst Plattelandsvrouwen af deling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 19.45 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Zaal Bostonpleinkerk. Vanaf 19.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Internatio nal. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Vanaf 10.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering obs de Dobbelsteen in schoolgebouw. 20.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Fam. Sies, Julianastraat 14. Van 19.00 Dinsdag 24 oktober Zierikzee Themadag voor uitkeringsgerechtig den FNV in ANBO-gebouw aan de Paternosterstraat. Sprekers: Kerst Zwart (UG secretariaat FNV Amster dam) en P. J. de Groot (directeur Zuid hoek). Aanvang 09.30 uur. Kledingshow Sally's Booth-iek in de Lichtboei. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie RO in het ge meentehuis. Aanvang 19.30 uur. Haamstede Bijeenkomst Christenvrouwen Bond in zaal bij Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Zaal Geref. kerk. Vanaf 19.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Consistorie NH kerk. Vanaf 20.00 uur. Bruinisse NH-Verenigingsgebouw. HVG Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Vergadering afdeling Schouwen- Duiveland van de Christelijke Platte landsvrouwenbond in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Lezing door prof. dr. P. van Duyn over gene tische technologie. Aanvang 19.45 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openb. bibliotheek. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 26 oktober Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst sanering haven. Vierschaar stadhuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SBBUMÉBeaBSiagaa^gg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2