REBECCA VALDEN, huisarts Archivaris op zoek naar stukken van vroegere muziekverenigingen Film Patrick Swayze in de Concertzaal Jake Smid in de Pul ANWB: Geen afdoende oplossing voor verkeersproblemen Zoon hoeft boerderij niet aan moeder te verkopen Olievervuiling Noordzee maakt nog steeds veel slachtoffers onder vogels 6 DEN HAAG - Het is verheugend dat voor het openbaar vervoer drie honderd miljoen gulden extra wordt uitgetrokken, maar daarmee wordt geen afdoende oplossing geboden voor de verkeersproblemen. Er moet namelijk ook in het begin van de ja ren negentig extra in de wegen wor den geïnvesteerd, aldus de ANWB in een reactie op het concept-regeer akkoord. De ANWB pleit ervoor dat bestaan de plannen die het hoofd moeten bie den aan de toenemende verkeersin tensiteit versneld worden uitgevoerd. Verwijzingen daarnaar zijn echter in het akkoord niet terug te vinden. „Thl van beleidsterreinen komen niet aan de orde, maar op andere punten wor den concrete voorstellen gedaan", constateert de bond overigens. Zo wordt onder andere over de in het milieubeleidsplan gegeven drie sce nario's niets gezegd. In het concept wordt geen afstand genomen van de private financiering van de vijf grote tunnels. „Een bruto rendement van 13 procent voor de financiers leidt tot veel hogere kosten voor de wegge bruikers dan wanneer via de gebrui kelijke kanalen, zoals het rijkswe genfonds, de middelen beschikbaar worden gesteld". ZWOLLE - Een inwoner van Dalf- sen hoeft zijn boerderij - voorlopig - niet aan zijn moeder te koop aan te bieden. De vrouw had dit vorige week in kort geding geëist. De funge rend rechtbankpresident in Zwolle, mr. J. C. A. Schunck, is echter van mening dat er niet voldoende spoed eisend belang is om een en ander in kort geding af te dwingen. Ook de tegenvordering van de zoon werd vanwege het ontbreken van een spoedeisend belang afgewezen. Hij eiste teruggave van huisraad, die zijn moeder uit zijn woning zou hebben ontvreemd. De woning van de ouders en hun zoon liggen naast elkaar. De zoon zou zijn vader opvolgen in het bedrijf, maar er ontstond een conflict toen de zoon ging scheiden en samen wonen met een andere vrouw. De moeder wilde de indertijd geschon ken woning terug om daarin een an dere bedrijfsopvolger te kunnen huis vesten. In een notariële akte zou zijn vastgelegd dat de zoon na een echt scheiding verplicht was haar de wo ning te koop aan te bieden. Het ge volg van de beslissing van de fungerend rechtbankpresident is dat beide partijen een bodemprocedure moeten aanspannen om hun eisen in gewilligd te krijgen. DEN HAAG - Demissionair minis ter De Koning heeft zijn Jeugdwerk- garantiewet (JWG) bij de Tweede Ka mer ingediend. Hij meent dat het in een later stadium kan worden af gestemd op vergelijkbare afspraken over de aanpak van de jeugdwerk loosheid die CDA en PvdA in hun re geerakkoord proberen overeen te ko men. De mandolinevereniging Goudklank is een van de verenigingen waarvan men graag wat meer informatie zou willen hebben. Muziek en zang hoorde bij het leven van vroeger'' ZIERIKZEE - De Gemengde Zangvereeniging Voortgang Zij Ons Streven, de Mandoline-Vereniging Goudklank, de zangvereniging Zang Veredelt. Het zijn slechts enkele namen van de vele muziek- en zangverenigingen die in vroeger jaren onderdeel uitmaakten van het verenigingsleven in de Westhoek van Schouwen-Duiveland en die daarna weer verdwenen. Maar de belangstelling voor die muziek- en zangverenigingen van weleer is weer opgelaaid. Vooral voor de stukken die ervan zijn overbleven als stil le getuigen: foto's, bladmuziek, vaandels, muziekinstrumenten, programma's van uit voeringen en de sercretariaatsstukken zoals de reglementen en notulen van vergade ringen. De belangstelling voor deze 'ar chiefstukken' ontstond bij de Stich ting Westerschouwen Kultureel toen men op het idee kwam in de Bewaer- schole te Haamstede een expositie te houden over de muziek- en zangvere nigingen die ooit hebben bestaan in de gemeente Westerschouwen. Na tuurlijk horen daarbij ook de vereni gingen die nu nog bestaan. Het is de bedoeling dat de expositie wordt ge houden van 4 tot en met 25 november aanstaande. Contact Voor die tijd hoopt men nog contact te krijgen met mensen die in het bezit zijn van archieven en andere spullen van vroegere verenigingen. „Om de tentoonstelling zo volledig mogelijk te maken", aldus C. Venema die als medewerker van het streekarchiva- riaat Schouwen-Duiveland/Sint Phi- lipsland betrokken is bij de organisa tie van de tentoonstelling. Men heeft een lijst samengesteld waarop 20 be staande en niet meer bestaande muziek- en zangverenigingen uit de Westhoek voorkomen. „Maar het is natuurlijk niet zeker of deze lijst wel volledig is. Mis schien zijn er nog wel meer vereni gingen geweest". In elk geval zijn de gegevens die men over een aantal niet meer bestaande verenigingen heeft zeer summier. „We vermoeden dat bij mensen thuis nog veel spullen liggen over die vroegere verenigin gen uit de Westhoek". Maar ook over muziek- en zangver enigingen elders van Schouwen- Duiveland. Spullen die weliswaar niet kunnen worden gebruikt voor de expositie in de Bewaerschole maar waarvoor ook grote belangstelling bestaat bij de mensen van het streek- archivariaat. Zij hebben namelijk ge constateerd dat de geschiedenis van vroegere én nog bestaande muziek- en zangverenigingen op Schouwen- Duiveland nog een 'zwart gat' is in het archief. Bij het leven „Muziek en zang die door de men sen zelf werd gedaan hoorde bij het leven van vroeger. Er was nog geen radio en televisie. Daarom bestond er een actief verenigingsleven öp dit ge bied. En in vergelijking met andere BRUINISSE - In jeugdsoos de Pul in Bruinisse treedt zaterdag 21 okto ber de Jake Smid Band uit Goes op. De band timmert al geruime tijd aan de rock and roll-weg en dat blijkt wel uit de vele optredens die de band achter de rug heeft. Het repertoire bestaat voornamelijk uit her kenbare klassiekers, maar ook minder bekend materiaal krijgt de aan dacht. De formatie bestaat uit Jake Smid (zang), John Hanssens (gi taar). Leen Hanssens (gitaar), Wim Catshoek (bas) en Cees-Jan Lastdrager (drums). Het concert begint om 19.30 uur. HILVERSUM - NOS-voorzitter J. van der Reijden heeft kortgeleden ge probeerd om TV10 en Joop van den Ende Productions de NOS binnen te halen. Hij heeft dat gezegd in het te- levisieprogramiha RUR. Zijn poging om TV10 over te nemen is stukgelo pen omdat de voorzitters van de ver schillende omroepen die in het NOS- bestuur zitten, er niets in zagen. De TROS wil liever alleen met Van den Ende in zee. ZIERIKZEE - Inspanningen om de vervuiling van de Noordzee met olie te verminderen hebben voor de zee vogels tot nu toe geen tastbare resul taten opgeleverd. Jaarlijks sterven nog meer dan 40.000 zeevogels voor de Nederlandse kust door ollevervui- ling. Dit blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels en de werkgroep Noordzee. Beide organisaties hebben bij de presentatie van het rapport een aan tal aanbevelingen gedaan om het aan tal slachtoffers te verminderen. Er moet een eind komen aan alle olielo zingen op zee, ook de legale. Dit be treft zowel lozingen door schepen als van de off-shore-industrie De over heid moet een goed en gratis netwerk van olie-ontvangstinstallaties in Ne derlandse havens opzetten. Neder land moet de kustzone uitbreiden om beter tegen overtreders te kunnen op treden. De bewijsvoering tegen over treders moet worden verbeterd en de boetes moeten worden verhoogd. Uit het onderzoek blijkt dat in de periode 1969-1985 jaarlijks gemid deld 30.000 dode zeevogels op de Ne derlandse kust zijn aangespoeld. In verhouding met andere Noordzee landen is dit een hoog aantal. De op de kust gevonden vogels vormen slechts de helft van het feitelijke aan tal slachtoffers. Van de aangespoelde vogels is zeventig procent met olie be vuild. Van de op zee gevonden vogels is dit 80 tot 90 procent. In de loop van de jaren is een verschuiving vastge steld van grootschalige incidenten naar een regelmatige stroom van slachtoffers van chronische vervui ling van de Noordzee. streken in Nederland is dat op Schouwen-Duiveland nog steeds zo. Daarom willen wij de gegevens van die verenigingen graag een plaatsje geven in het archief", aldus Venema. Van de muziek- en zangverenigin gen die nu nog bestaan meestal is volgens hem een redelijk goed vere nigingsarchief aanwezig. „Maar het is heel moeilijk om de gegevens van de verdwenen muziekverenigingen te achterhalen". Daarom hoopt Vene ma dat mensen die vroeger op een muziek- of zangvereniging zaten die inmiddels is opgeheven contact wil len opnemen met de medewerkers van het streekarchivariaat dat is ge vestigd in het Zierikzeese stadhuis. (Telefoon 01110-13151) „Het mooiste is natuurlijk als ze nog foto's of ande re archiefstukken hebben. Maar zelfs als ze alleen herinneringen aan de vroegere verenigingen bewaren kun nen die zinnig zijn voor het archiva- riaat". Volgens Venema bestaat de mogelijkheid om de archiefstukken voor bepaalde of onbepaalde tijd in bewaring te geven aan het streekar chivariaat. „Daarbij blijven ze ei gendom van degene die ze in bewa ring geeft. Uiteraard kunnen ze ook worden geschonken. In beide geval len worden de spullen veilig be waard, geordend en raadpleegbaar gemaakt voor het publiek". Mensen die spullen hebben van muziek- en zangverenigingen in de Westhoek kunnen die ook recht streeks naar de Bewaerschole bren gen. „Zodat ze eerst' als onderdeel voor de expositie kunnen worden ge bruikt. En later, als men dat wil, in het streekarchivariaat". Men speelt volgens Venema ook met het idee om in het archief plaats te maken voor de verenigingsarchieven van andere ver enigingen die vroeger op Schouwen- Duiveland bestonden. „Er zijn na tuurlijk ook genoeg sport- en ont spanningsverenigingen geweest". Vrijdag 20 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.40 uur Olie, documentaireserie over de invloed van olie op de ge schiedenis van deze eeuw. Afl. 8, herh. 16.35 uur Anne van het Groene Huis, jeugdserie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Kijk op techniek. Vandaag: Technologie en gezondheidszorg. 18.10 uur Kruispunt TV, informatie uit kerk en wereld. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Volmaakte vreemden, co medyserie. 19.48 uur Waku waku, spelprogram- ma. 20.20 uur Ook dat nog, programma over absurde problemen van de kij kers. 21.12 uur In therapie, informatieve serie over de toepassing van psycho therapie. 21.45 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur In 't holst van de nacht, po litieserie. 23.35 uur Een diamant zo groot als een ei. Amerikaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Gloss, 31-delige Nieuw- Zeelandse serie. Afl. 5. 16.55 uur Jaap Aap presenteert weg- trekkers en animal crackers, met An- dré van Duin en Ferry de Groot. 17.05 uur Te land, ter zee en in de lucht: Freewheelen. Herh. 17.59 uur Bassie en Adriaan en de verzonken stad, kinderserie. 18.30 uur TROS Popformule, pop- gramma. J9.05 uur Linda, gevarieerd magazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Ron's Honeymoon quiz, Ron Brandsteder ontvangt drie bruidsparen, die met elkaar een spor tieve strijd aangaan. 22.04 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan (4). 22.05 uur Jongbloed Joosten, geva rieerd binnen- en buitenlands nieuws. 22.39 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. Herh. 22.40 uur TROS sport café, wekelijks sportmagazine. 23.31 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.50 uur Paspoort, voor Turken. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Graaf Duckula, tekenfilm serie. 19.35 uur Leontyne, serie documen taires over de belevenissen van een bemanning aan boord van de Leonty ne, een schip dat in zeven maanden via de Thames in Engeland en het Ka naal naar Wenen voer. Afl. 3. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Jimmy's, wekelijkse serie van de belevenissen in het grootste Engelse streekziekenhuis. 20.45 uur Samenzwering, 3-delige tv- filmserie over de moord van de Zweedse koning Gustaf in de 18e eeuw. 21.52 uur De droom van een eenwie- ler, animatiefilm. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur Een dood kindje. Spreker: Jan Vis. 22.55 uur Studio Sport: WK turnen. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 35. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 53. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en vader herfst. 18.10 uur Mik Mak en Mon. Kinderse rie. Afl. 7: Tweede huis. Met: Stef Danhieux, Goeie Derick, Daisy Hae- geman e.a. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Boemerang, quiz waarin bekende Vlamingen het tegen elkaar opnemen ten bate van de Boemerang actie 1989. 20.10 uur Buren, Australische serie. Afl. 217. 20.35 uur De lifter (The Hitcher), Amerikaanse speelfilm uit 1986. 22.10 uur Heden en verleden. Het Rijksmuseum in Amsterdam. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Filmspot. Achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.20 uur De familie Strauss, 8-delige Britse serie over de componistenfa milie die de Weense wals onsterfelijk maakte, afl. 3. 00.10 uur Coda. Verleden, van J. J. Slauerhoff. BRT 2 18.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Babel. Wekelijkse nieuw- brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 860. 19.23 uur 2x7. tv-spelletje met Mark Demesmaeker. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur W.O. II - De Oostfronters, afl. 5. 21.15 uur Een goede eeuw kunst, afl. 5. 21.45 uur Concert. 22.25 uur Turnen, WK in Stuttgart, samenvatting. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draait zaterdag 21 en zondag 22 oktober en het weekend daarop volgend de rolprent Road House. Alle film liefhebbers van zestien jaar en ouder kunnen deze vier dagen vanaf 20.00 uur kijken naar jongerenidool Patrick Swayze, die eerder furore maakte met de dansfilm Dirty Dancing. Swayze speelt de stille Dalton, die na zijn voltooide studie filosofie als uitsmijter bij een discotheek is gaan werken. Het gaat er in de plaatselijke café's niet rustig aan toe en Dalton heeft met zijn doelmatige optreden gezag. Als Dalton aangesteld wordt als chef-uitsmijter en daarmee de 'tent' moet reorganiseren ontstaan de moeilijkheden. Een vechtfilm bij uit stek. Haar blik viel op de taxistand plaats. Er stond een lange rij wagens. Doen? vroeg zij zich af. En plotse ling baande zij zich een weg door de mensenmassa en het drukke verkeer. De aankomst hier had haar overmoe dig gestemd, en zij bedacht met een glimlach dat Amsterdam haar plotse ling verkwistend maakte Brox stond aan het venster toen zij voor zijn huis aan de Hoofdweg uit stapte. Hij kwam snel naar buiten en pompte enthousiast haar hand op en neer. Even later zat zij in de zitkamer en liet zich door zijn vrouw bemoede ren en verwennen, tot hij haar mee nam naar de spreekkamer om de praktijk over te geven. Mevrouw Baronet bleek hard ach teruit te gaan. „Je moet er wel elke twee dagen even gaan kijken", zei Brox. „Ik geef haar sedert een paar weken morfine, maaralleen wanneer zij erge pijn heeft. Het is nogal onge lijkmatig". „Hoe is zij psychisch?" vroeg Re becca. „Bewonderenswaardig! En dan hebben we het meisje Hoomstra. Herinner je je dat geval?" „Val uit het raam van twee-hoog", zei Rebecca. „Beide benen verlamd. Hopeloos Brox lachte triomfantelijk. „Hope loos, zei je toch? Dat dacht je maar! Zij kon een paar weken geleden de te nen van haar linkervoet weer bewe gen, en eergisteren zat er zelfs wat spanning in de knie! Dat zegt natuur lijk nog niet zo heel veel, maar je kunt nooit weten, hè? Ik bezoek haar vaak om haar te vertellen dat het misschien nog best in orde kan ko men, en haar verloofde werkt ook hard mee!" „Heeft die jongen dan volgehou den?" vroeg Rebecca. Hij knikte. „Ja zeker! Een pracht vent!" „Dat vind ik geweldig!" zei zij ge troffen. „Hoe heet die knaap ook al weer?" „Maarten Dijkenga. Hij zit elk vrij ogenblik aan haar bed, en dan praat hij met haar over alles wat ze zullen gaan doen als zij weer kan lopen. En als zij slaapt, zit hij bij haar te stude ren. Hij volgt de een of andere schrif telijke cursus eh iets van tech niek, geloof ik; ik weet het niet zo precies. Hij is bankwerker". „Ik weet het", zei Rebecca. „Ik vind dit een enorm leuk geval. Als het zo nu maar doorgaat!" „Het is natuurlijk heel belangrijk dat zij zelf weer een ijzeren wil heeft gekregen", merkte Brox op. „En neje weet het, hè? Hoe sterker stimulans hoe beter!" Rebecca lachte. Zij begreep hem volkomen. „Ik zal er zo vaak moge lijk heengaan", zei zij. „Mooi!" Hij knikte tevreden. Verder was er de lijst van lichte ge vallen, die ze snel doorliepen. Het Door MENNO DE MUNCK bleek niet zo heel erg druk te zijn voor deze praktijk althans. Tben ze klaar waren, nam zijn vrouw Rebecca mee naar boven, maar het was eigenlijk niet nodig haar nog wegwijs te maken. Zij wist het nog heel goed van de vorige keer. In de kelder wees de oudere vrouw haar een verzameling blikjes, waar aan zij zich met Kerstmis en oude jaarsavond te goed moest doen. Er stonden ook een paar flessen wijn, een fles sherry en zelfs een fles cham pagne voor haar klaar. „We laten je hier eigenlijk met een bloedend hart achter", zei mevrouw Brox toen ze al afscheid hadden geno men en zij naast haar man in de auto ging zitten. „Vind je het echt niet naar, Rebecca, deze dagen in de prak tijk te zitten?" „Helemaal niet!" verzekerde Re becca. „Het is weer eens iets anders dan steeds maar die operaties". Zij wuifde de auto na, tot die in de bocht van het Surinameplein ver dween. Vervolgens ging zij naar bin nen en meteen naar haar kamer om haar koffer uit te pakken. Tben zij het deksel optilde, vond zij allereerst twee pakjes, die Peter er kennelijk op het laatste moment in had gesmok keld. Op het ene had hij geschreven: „Tb openen op Kerstmis en niet eer der, want ongeduldige vrouwen kan ik niet uitstaan". Het andere was voor haar verjaardag bestemd (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6