Stroopvet, wollen dekens en dekbedhoezen met kantwerk 798e Staatsloterij Tekenen, plakken en kliederen... Thema-avonden over dood llüHEg HOUDT HET DROOG! (£7 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Landbouwschap teleurgesteld over concept regeerakkoord Meer geld voor natuur beleidsplan Landbouwschap verontwaardigd over EG-raming graanoogst Herfstvakantie beter dan verwacht dé krant van schouwen - duiveland E --E'i —I I i 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 oktober 1989 Nr. 24629 5 Bazar in rusthuis Duinoord brengt bijna 3.500 gulden op BURGH-HAAMSTEDE - Oliebollen, advocaat en stroopvet. Het was allemaal te koop tijdens de bazar die werd gehouden in de recreatiezaal van het rusthuis Duinoord te Haamstede. Het jaarlijks terugkerende evenement trok een groot aantal bezoekers, waaronder heel wat 'Hollanders', zoals een van de bewoners het uitdrukte. Dat resul teerde in een netto-opbrengst van bijna 3.500 gulden. Van alles was er te krijgen op de bazar in Duinoord. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In deze 3e trekking ruim 290.000 prijzen samen bijna f 14.000.000,—. De hoofdprijs van f 500.000,— is gevallen in de serie AL op het nummer: 001087 19 troostprijzen van f 5.000,— zijn gevallen op het nummer: 001087 van elk van de andere series. De extra prijs van f 250.000,— is gevallen in de serie AV op het nummer: 096140 19 troostprijzen van f 2.500,— zijn gevallen op het nummer: 096140 van elk van de andere series. 20 prijzen van f 100.000,op alle lotnummers 083727 20 prijzen van f 25.000,op alle lotnummers 075075 20 prijzen van f 2.000,op alle lotnummers 070727 200 prijzen van f 1.000,— op alle eindcijfers 5393 200 prijzen van f 1.000,— op alle eindcijfers 9648 2.000 prijzen van f 500,— op alle eindcijfers 829 2.000 prijzen van f 100,— op alle eindcijfers 910 2.000 prijzen van f 100,— op alle eindcijfers 024 2.000 prijzen van f 100,— op alle eindcijfers 811 2.000 prijzen van f 100,— op alle eindcijfers 876 20.000 prijzen van f 50,— op alle eindcijfers 58 20.000 prijzen van f 50,— op alle eindcijfers 96 20.000 prijzen van f 50,— op alle eindcijfers 72 20.000 prijzen van f 50,— op alle eindcijfers 31 200.000 prijzen van f 25,— op alle eindcijfers 8 Geld dat wordt besteed voor de be woners van Duinoord. ,,In het verle den hebben we op deze manier een cassetterecorder kunnen aanschaffen voor de geluidsbibliotheek en foto's De eerste avond is gewijd aan een historische benadering. Ruus Spruit, directeur van het West-fries Museum te Hoorn en schrijver van het boek De dood onder ogen geeft dan een be schouwing over de geschiedenis van sterven, begraven, cremeren en rouw. Hij voorziet zijn inleiding van dia's. Op 7 november belicht drs. Arthur Polspoel de psychologische zijde. Zijn lezing is getiteld De persoonlijke re latie met leven en dood in de loop van je leven. De heer Polspoel is docent aan de theologische faculteit van de universiteit van Tilburg. Op 23 november gaat het over ster- ECHTELD - Demissionair minister De Koning vindt dat de vacature- hausse in de automatisering voorbij is. Alleen enkele zeer hooggekwalifi ceerde banen zijn nog moeilijk ver vulbaar". om in de hal te hangen", aldus activi teitenbegeleidster Olga Immerzeel. Zij was het die met behulp van een aantal vrijwilligers de bazar organi seerde. Voor het eerst werd dit jaar ven en stervensbegeleiding. Hierover spreekt Trudv Huber. Zij is huma nistisch raadsvrouw. Op dezelfde avond is er ook aandacht voor rouw en rouwverwerking. Mirjam du Castel, vormingsleidster bij de Volks hogeschool Zeeland leidt het onder werp in. De laatste avond, 30 november, is er een film met aansluitend een markt. Op deze markt presenteren zich tal van groepen, bedrijven en instellin gen die te maken hebben met sterven, begraven, cremeren en rouwen. Zo is er een boekentafel, het notariaat, in formatie over het donorcodicil, een begrafenisonderneming, verzekerin gen en verschillende werkgroepen. Men kan zich inschrijven voor de vier avonden bij het REC. Ook het bijwonen van een enkele avond is mo gelijk. Aanmelding vooraf is noodza kelijk. Een informatiefolder is gratis beschikbaar. Belangstellenden kunnen terecht bij het REC, Zusterstraat 11 te Goes, telefoon 01100-31170. K ook een rad van avontuur toegevoegd aan de .attracties in de recreatiezaal. „Dat heeft er voor gezorgd dat de op brengst dit keer nog wat hoger ligt dan vorige jaren". Het rad van avon- DEN HAAG - Fractievoorzitter Beckers Van Groen Links heeft woensdag ongevraagd informateur Lubbers voorzien van een alternatief voor het hoofdstuk milieu uit het concept-regeerakkoord. Beckers zegt in een brief aan Lubbers geschrokken te zijn van de wijze waarop het mi lieubeleid in het ontwerp-akkoord is beschreven. DEN HAAG - Het Landbouwschap vindt het een teleurstellende zaak dat de land- en tuinbouw in het concept-regeerakkoord niet wordt genoemd, terwijl er volgens hem toch een aantal hete hangijzers zijn zoals het milieu, de Europese Ge meenschap (steun akkerbouw) en het fiscaal beleid voor zelfstandigen. Het vindt dat er niet genoeg geld beschikbaar komt voor het milieu. In ieder geval moet de landbouw van het beschikbare bedrag een flink deel krijgen, omdat boeren en tuinders op milieugebied nog veel moeten in vesteren. Van de tien procent investeringsaf trek die CDA en PvdA voor milieu- investeringen willen reserveren vraag het schap zich af of deze alleen voor land- en tuinbouw is of ook voor andere sectoren, In het laatste geval is dat wel erg weinig, aldus het schap. Het vindt bovendien dat dit bedrag niet ten koste mag gaan van de 50 miljoen gulden die al is toegezegd bij de omzetting van kleinschalig heidstoeslag in investeringsaftrek. De verlaging van de overdrachtsbe lasting met een procent gaat het schap niet ver genoeg. Het handhaaft zijn standpunt dat deze moet worden afgeschaft. tuur werd bediend door C. Radema kers van de technische dienst van het rusthuis. Druk dagje Hij was niet de enige van het rust- huispersoneel die door de bazar een druk dagje had. In de keuken van Duinoord werden ruim 800 oliebollen gebakken en vele liters advocaat en kilo's stroopvet gemaakt. De 'Hollan ders' en andere bezoekers van de ba zar wisten er wel weg mee. En als dat al niet direct het geval was, werden ze wel overgehaald door mevrouw E. de Bruin-Jonker of een van de andere bewoners van Duinoord die achter de tafels met heerlijkheden zaten. „Stroopvet, dat is lekker hoor. Ik kan er nu niet meer zo goed tegen. Maar vroeger at ik het veel. Je moest wel want er was niets anders voor op het brood. Nu zijn er genoeg mensen die het niet eens meer kennen. Maar dan vertel ik het wel". De spullen van het rommelmarktje, dat ook op de bazar was ingericht, waren alle af komstig van de bewoners van Duin oord. „Iedereen heeft wat gegeven en we hebben de zolder van het rusthuis opgeruimd". Dat resulteerde onder andere in een oud blik van Zeelandia dat tot 1944 in een kruidenierswinkel te Haamstede heeft gestaan. „Zee landia heeft het zelf terug gekocht. Voor in het bakkerijmuseum". En in een enorme stapel oudejaarse wollen dekens. „Die heeft het rust huis na de ramp gekregen. Maar ze zijn niet meer geschikt om te gebrui ken voor de bewoners omdat ze niet goed wasbaar zijn". De stapel was rond het middaguur al geslonken tot een derde deel van de oorspronkelij ke hoeveelheid. „De mensen kopen ze voor in hun zomerhuizen". Met oudejaarse kantjes Via het trekken van een enveloppe vanonder een parasol maakten de be zoekers van de bazar kans op een van de prijzen die beschikbaar werden gesteld door de plaatselijke mid denstanders en leveranciers van Duinoord. Er waren door de bewo ners gemaakte felicitatiekaarten met droogbloemen te koop en allerlei handwerken waaronder dekbedhoe zen afgezet met oudeiaarse kantran- den. „Die hoezen hebben we genaaid van nieuwe lakens die nog op de zol der lagen. Daarna hebben we de kant- randen gehaakt en er aan gezet". De bezar werd verder ingericht met een grote sjoelbak, een bloemenkraam en een grote pompoen waarvan men het gewicht kon raden. DEN HAAG - De Raad voor de Bin nenvisserij vindt dat er meer geld moet worden uitgetrokken voor het verwezenlijken van de doelstellin gen van het Natuurbeleidsplan (NBP). Wel is de raad verheugd dat visstandbeheerders in het plan wor den gezien als beheerders van (een deel van) de natuur. De raad adviseert de minister van landbouw en visserij zowel over za ken betreffende beroepsvisserij als sportvisserij in de binnenwateren. In het NBP moet beter worden aangege ven welke initiatieven worden geno men om de kwaliteit van het water van Maas en Schelde te verbeteren. De raad mist ook een beschouwing over het mogelijke ecologische her stel van de Rijn. Verder heeft de raad geadviseerd dat sanering van ver vuilde waterbodems geen ernstige nadelige gevolgen mag hebben voor de visstand. Zandwinning in binnen wateren zal slechts mogen plaatsvin den als visserij kundige waarden daar niet door worden aangetast. DEN HAAG - Het Landbouwschap is verontwaardigd over de raming van de graanoogst door de Europese Commissie. De commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, wil met haar raming van 160,5 miljoen ton een goede indruk maken op de GATT en de Verenigde Staten in het bijzonder. „De bepaling van de oogst is vrij willekeurig. Er is kennelijk tegen de akker bouw gekozen en voor de GATT-onderhandelingen", al dus het schap. Europees landbouwcommissaris Macsharry heeft de raming van 160,5 miljoen bekendgemaakt. Doordat de raming een half miljoen ton hoger uitvalt dan de vorig jaar afgesproken produktiedrempel gaan de gegaran deerde interventieprijzen voor graan volgend jar automatisch met drie DEN HAAG - Het Nationaal Bu reau voor Toerisme (NBT) denkt dat de herfstvakantie in Nederland nog beter is geworden dan verwacht. Het geraamde aantal van 800.000 mensen dat er in ons land op uit zou trekken, wordt ruimschoots gehaald. Dat heeft het bureau gemeld. Van de 800.000 vakantiegangers in ons land kwamen zo'n 300.000 toe risten uit het buitenland. Brabant, de Veluwe en de grote steden waren de toppers in Nederland. Ook de bunga lowparken en de campings mochten zich verheugen in een grote belang stelling. procent omlaag. Macsharry heeft wel voorgesteld ook de afgesproken extra medeverantwoordelijkheidsheffing van drie procent bij overschrijding van de drempel niet te heffen. Miskend Volgens het schap miskent de Euro pese Commissie de slechte situatie in de akkerbouw. Het wijst er op dat het een „hele heksentoer" is om de graanproduktie te bepalen. Dat komt omdat veel gran op het eigen bedrijf wordt vervoerd en dus niet op de markt komt. „Toch hangt het van de oogstcijfers van de commissie af wat de boer het jaar darop in het laatje krijgt", aldus het schap. Binnen de GATT, de internationa le overeenkomst inzake tarieven en handel, loopt thans een overlegronde om de internationale handel in land- bouwprodukten te liberaliseren. Het schap heeft de indruk dat de EG dit overleg heeft willen bruskeren met een raming lager dan 160 miljoen ton. De ministers van landbouw van de EG bespreken volgende week de raming en het voorstel de extra me deverantwoordelijkheidsheffing niet te heffen. ZIERIKZEE - Wat is er nou mooier dan lekker tekenen, plakken en misschien ook wel een beetje kliederen met verf. Dat moet de oorzaak zijn geweest dat de belangstelling voor de creatieve ochtend in clubhuis De Lichtboei in Zierik- zee zo groot was. Het was heel mooi weer en toch waren er zo rond de 35 kinderen", aldus club- en buurthuiswerker Rudy Prager. ,,Daar hadden we niet op gerekend". Ondanks de grote toeloop bleek er overigens voor alle kinderen voldoende materiaal om mee aan de slag te gaan. Ze konden allerlei tekentechnieken, met of zonder hulpmiddelen, uitproberen en voor wie niet zo bedreven bleek met potlood of viltstift kon het altijd nog met de spat-techniek probe ren. De creatieve ochtend stond onder leiding van Marjanne van Dam. Zij is leerling van de MDGO in Rotterdam en zij loopt stage bij De Lichtboei. Zij werd bijgestaan door mede-stagiaire Sabine de Jong, en vrijwilligers Krianne Wit- teman en Astrid Tón. Het is de bedoeling dat elke woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur omgetoverd wordt in een creatieve middag. Kinderen van zes tot twaalf zijn welkom in De Lichtboei. GOES - Het Regionaal Educatief Centrum (REC) start op 31 oktober met vier open avonden over dood. Het REC wil op deze wijze een moeilijk onder werp wat gemakkelijker bespreekbaar maken. De avonden krijgen een infor matief karakter. Inleiders belichten het onderwerp van verschillende kanten. De avonden worden gegeven in de Prins van Oranje te Goes en beginnen om half acht. W>\»Y v \k lHgjg '\\o en neem een abonnement op dé krant van I TVy A\\i' VvBjj 1 Schouwen-Duiveland. I Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag .al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmid del, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadmi nistratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. LET OP!!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. Ill X O O O O o: Q H III X z III Q D O X CO OP t. Q> O S d S>"55 2. a> C ■5-° E ^>3 E ss- a °Sf f i liJS S E 2? 3 to *aj m M 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5