in vogelvlucht berichten gemeente Z i rikzee STREEKDICHTERS Oktober met groene blaan, duidt strenge winter aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 oktober 1989 Nr. 24628 Oktober Wijnmaand ZIER1KZEE - Een zachte oktober, wens van alle stedelingen, voorspelt in de boerenweerkunde niet veel goeds. „Warme oktoberdagen, februari komt met vlagen". Gaan „groene blaan" altijd samen met een zachte oktobermaand? Op onze breedte werpen de meeste loofbomen en enkele naaldbomen Qarix- moeras-cypres) hun bladeren af in de herfst. Het staat er goed: „werpen af"; de harde wind speelt maar een ondergeschikte rol. Alle levensprocessen van de plant zijn afhankelijk van de temperatuur. Als bijvoorbeeld de grond te koud wordt, kunnen de wortelharen geen bodemvocht meer opnemen. Wan neer de bladeren dan daarna nog vocht zouden ver dampen zou de boom geheel uitdrogen. Het afwerpen van het blad be gint al voor de temperatuur van de grond zo laag wordt dat de wortel haren hun werk moeten staken. Onwillekeurig wordt dan de vraag gesteld: ,,Op welke wijze wordt nu de plant in deze positie gebracht"? Er is één verschijnsel dat ons op weg naar de oplossing van dit natuurverschijnsel kan wijzen. Let in deze maand maar eens op de bomen die langs de weg staan die door hoge lantaarns ver licht worden. Vlak onder de lan taarn houden de bomen vaak hun blad het langst vast, terwijl de bladeren die ver van het licht ver wijderd zijn sneller losgelaten worden. Daglengte Zo'n lantaarn „verlengt" als het ware de dag. Zonder die lantaarn is de lengte van de dag op iedere eerste oktober ieder jaar weer het zelfde; de tijdstippen van zonson dergang en zonsopkomst verschil len niet. Wat voor de daglengte op de eerste oktober geldt, geldt na tuurlijk ook voor alle andere da gen van het jaar. Alvorens het blad gaat vallen worden door de plant voorbereidingen getroffen. Op de grens tussen bladsteel en tak wordt de breuk aangelegd, de plaats waar het blad straks zal loslaten. Er ontstaat daar klein- cellig en dunwandig weefsel, dat naar zijn voornaamste eigenschap de naam „scheurweefsel" draagt. Als dit scheurweefsel eenmaal aangelegd is, is er slechts een klei ne kracht nodig om het blad los te maken van de tak. Lage tempera turen, we zagen het al, remmen de activiteiten van de plant, en zo kan het gebeuren dat nacht vorsten in het begin van oktober tot gevolg hebben dat de aanleg van scheurweefsel vertraagd wordt. Het gevolg hiervan is dat het blad later wordt afgeworpen, on geacht de toestand van het weer in de rest van de maand. Aan het af werpen van het blad gaat het ver kleuren en verdrogen en het ma ken van een dun laagje kurk op de toekomstige wond vooraf. Die bla deren dragen veel bij aan de herfsttinten, die het mooist te zien zijn aan de bosrand, waar de vari atie van bom^n en heesters het grootst is. Niet alle exemplaren van dezelfde soort laten dezelfde herfsttint zien en hun blad valt vaak ook niet gelijktijdig. Kardinaalmuts Een bloeiende, heester is in dit opzicht de kardinaalmuts: de bla deren kunnen in de herfst alle schakeringen tussen rood en geel vertonen en onder dezelfde om standigheden is de ene struik zijn bladeren soms wel tien dagen eer der kwijt dan de andere. Sommige exemplaren zitten vol met de op vallendste vruchten, die door kleur en vorm aan de bonnet van een r.k. geestelijke doen denken. Tussen twee haakjes: maak eens één vrucht open en haal er de vier zaden uit; zij zijn mooi oranje; als u zo'n zaadje precies doormidden snijdt, ziet u de kiem al klaar lig gen met twee groene zaadlobjes! Dié besdragende bomen zijn de vrouwtjes. De kardinaalmutsen die totaak geen vruchten dragen zijn de mannetjes. Klopt het, dat die mannetjes hun bladeren eerder kwijt zijn dan de vrouwelijke planten! Let u ook eens op bij an- dre tweehuizige bomen als essen, wilgen en duindoorns. Er zijn bo men die tot laat in de zomer door groeien; er lopen nog lang knop pen uit, die de loten verlengen. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de populier. De jongste bladeren blijven het langst zitten en deze laatste, nog niet gevallen blade ren, accentueren het silhouet van de bomen. Zij zitten immers alle maal aan de omtrek. De herfsttin ten worden niet alleen veroor zaakt door de kleurende bladeren, maar ook door de vruchten, in het bijzonder de vlezige. Zolang ze on rijp en groen zijn vallen ze niet op; zodra ze rijp geworden zijn is dat vaak wel het geval. Zij lokken, vooral bij ons in de duinen de overtrekkende beseters, die zich graag voor het slapen gaan nog even vol eten. Duindoorn Een der opvallendste besdragers in het duin is de duindoorn. Haar oranje bessen lokten in september de spreeuwen al; half oktober val len ze ten prooi aan de kramsvo gels, die uit het noorden komen. Vooral bij vochtig, zacht weer gaan de bessen gisten. Buiten merken we dat aan een penetrante alcoholgeur, die sterk aan jenever doet denken. Het komt ook voor dat wanneer takken met bessen in de huiskamer worden gezet als herfstboeket bessen exploderen, dit als gevolg van een gisting in de bessen. Stormdepressies Verder is oktober te beschouwen als een rustige maand als we naar het weer kijken. Er zijn gemid deld genomen nog weinig herfst stormen. Mist in de nacht en och tend is karakteristiek, maar niet voor de kuststreken. Daar gaat het relatief warme zeewater, dat in deze tijd ongeveer zijn hoogste temperatuur bezit ook in de nacht mistvorming tegen. We zien weinig stapelwolken meer, ook niet na een nacht met mist. De temperatuur loopt in de namiddag niet hoog genoeg meer op om onstabiliteit in de atmos feer te veroorzaken. Daarom zijn zulke dagen door het ontbreken van stapelwolken vaak zonniger dan die in juli of augustus. Eind oktober kan de mist hardnekkig worden omdat de temperatuur aan het aardoppervlak dan niet hoog genoeg meer wordt om de mistdruppels te verdampen. Stormdepressies kunnen op ieder tijdstip van het jaar het weer in ons land beïnvloeden, maar zij doen dit het meest in het winter halfjaar, de periode van november tot april. In de winter zijn de tem- peratuurtegenstellingen in de at mosfeer tussen de poolstreken en de tropen groter dan in de zomer. Grotere temperatuurverschillen betekenen grotere luchtdrukver- schillen en als gevolg daarvan sterke winden. De meeste storm depressies ontstaan boven de At lantische Oceaan, vooral in het ge bied vlak ten oosten van de Verenigde Staten. Zij ontstaan daar aan het polaire front, de scheidingslijn tussen koude polai re en warme subtropische lucht. Arie Heijboer ZOETERMEER - Studenten in de leeftijd van 18 tot 21 jaar die in geld nood verkeren doordat hun ouders niet of voldoende bijdragen in hun kosten van levensonderhoud kunnen een beroep gaan doen op een tijdelij ke maatregel. Dit heeft een top-amb- tenaar van het ministerie van onder wijs en wetenschappen, dr. ir. B. Okkerse, toegezegd in het georgani seerd overleg van het departement met de vertegenwoordigers van stu denten^ LUXEMBURG - De EG-ministers van verkeer hebben in Luxemburg in gestemd met een richtlijn om de ge luidshinder van verkeersvliegtuigen te verminderen. Vanaf 1 november volgend jaar mogen in Europa geen sub-sonische toestellen meer worden ingeschreven die niet voldoen aan de geluidseisen van de internationale organisatie voor de burgerlucht vaart, de ICAO. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 16-10. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 185 dieren aangevoerd, waaronder 93 veulens/pony's. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2550-/ 3350; ou de paarden 1925-f 2775; 3-jarige 1950-f 2850; 2-jarige 1600-/ 2550; veulens 650-/ 1675; hitten 700- 1725; slachtpony's 550-/ 1625; Shetlanders 350-/ 700. Mieke In het bedroefde bos gaat ze Voor me uit met lome stappen. Een kleine vrouw, gevaarlijk ziek. De grijze regenjas hangt wijd Van schouders die zo tenger zijn. Bij mijn nadering rijst ze op Uit de diepte van gedachten. Uit de bomen daalt neerslachtigheid. En haar gezicht lijkt weer smaller. De witte lippen glimlachen, maar dit Is een onbewaakt moment. Ik kijk in radeloze ogen. ,,Ik vecht hoor'\ zeft ze moeilijk. ,,Ik wil hier nog niet weg'\ En mistig kijkt ze om zich heen. In mijn armen schuilt ze nietig. Ik probeer vergeefs van buiten Eens zo hoog en breed te zijn, Zodat ik wat bescherming bied. Van binnen ben ik veel te klein Voor dit onmetelijk verdriet En we huilen zwijgend samen. Jenny van der Veer, Renesse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zcesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een gróter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevóerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kethel en Spaland: mw. J. Sosef, kand. te Vlaardingen; te Numansdorp: J. van Popering te Win- desheim. Aangenomen naar Sliedrecht (nieu we predikantsplaats): G. C. de Jong te Zoctermeer; naar Vollenhove: J. B Kamp, te Elspeet, die bedankte voor Minnertsga en voor Zwammerdam; naar Woudenberg (deelgemeente Sa lem): J. S. Bosch te Oud-Avereest. Black Sea, 17-10 te Charleston Nedlloyd Amersfoort, 15-10 1100 zzw Kodiak naar Balboa Nedlloyd Dejima, 16-10 Singapore naar Le Havre Nedlloyd Delft, 16-10 Charleston naar New Orleans Nedlloyd Rotterdam, 16-10 600 w Lo- bito naar Walvisbaai Alstern, 17-10 te Zaandam Snoekgracht, 16-10 50 z Göteborg naar Las Palmas Draaiboek voor het financiële beheer: de begroting Een gemeenteraad heeft budgetrecht. Dat betekent dat de raad het recht heeft posten op de begroting te plaatsen of deze te schrappen. Dat is een recht dat in de Grondwet is vastgelegd. Een gemeentebegroting is het draaiboek waarin het finan ciële beheer voor een bepaald jaar wordt vastgelegd. Op dit moment wordt al hard gewerkt aan de begroting voor het jaar 1990. De verschillende afdelingen en diensten van het gemeentehuis hebben hun cijfers ingevuld. Het college van B en W stelt op basis van alle bekende feiten een concept begroting op, deze wordt uitvoerig besproken in de commis sie uit de gemeenteraad die zich in het bijzonder met de fi nanciën bezig houdt. Belangrijk moment Een begroting bevat een lijst van inkomsten en uitgaven. Een deel daarvan ligt min of meer vast. Dat zijn voorbeeld rentelasten en salarissen, energiekosten en dergelijke. Dat geldt ook voor de inkomsten die van rijkswege worden ont vangen of die, op basis van bepaalde uitgaven worden ver goed. De speelruimte is daarom beperkt. Hoe deze ruimte kan worden besteed is een zaak van de politiek. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,75-/ 6,35 en jonge slachtpaarden 5,35-/ 6,50. De handel was redelijk en prijzen prijshoudend. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 17-10. Aanvoer 3.121.200 stuks. Prijzen per 100 stuks: eieren van van 50-51 gram bruin 10,43-/ 10,56, van 55-56 gram wit 9,64-/ 9,67, bruin 10,70-/ 10,72, van 60-61 gram wit 10,62-/ 10,67, bruin 11,35- 11,49, 65-66 gram 11,75-/ 11,81 en bruin 11,76-/ 12,10. PRAAG - De Tsjechoslowaakse po litie heeft twee medewerkers van het onafhankelijke blad Lidove Noviny aangehouden op beschuldiging van opruiing. Daarom is dat overleg in de commissies en in een later sta dium ook in de gemeenteraad van groot belang. Want moe ten er meer uitgaven komen voor de volkshuisvesting of voor het verkeer? Moet er meer worden gedaan aan de cul tuur, de recreatie of de sociale zorg? Moet de volksgezond heid meer bevorderd worden of de openbare veiligheid? Hetzelfde geldt voor de inkomsten. De gemeenteraad heeft, binnen bepaalde vastgestelde grenzen, de mogelijkheid be lastingen en vergoeding voor verleende diensten (de retri buties) vast te stellen. Moet het tarief van de onroerend- goedbelasting worden verhoogd? Kunnen de rechten voor de begraafplaats worden aangepast? Wat gebeurt er met de hondenbelasting? En met de kosten van het ophalen van huisvuil? Een politiek instrument En zo is de begroting niet alleen het draaiboek voor het fi nanciële beheer van de gemeente. Het is daarnaast ook een politiek instrument. De samenstelling van de gemeente raad wordt bepaald nadat de burgers bij de verkiezingen hun stem hebben uitgebracht. Deze samenstelling is van grote invloed ook op het financiële beleid. Zodat een beheer wordt gevoerd dat zoveel mogelijk aansluit aan dat wat de burgers wenselijk en nodig vinden. Waarbij ook hier een beperking is ingebouwd: nadat door middel van vaak vele vergaderingen en disussies de ge meenteraad de begroting voor het nieuwe jaar heeft vastge steld, gaat deze naar het provinciale bestyprscollgge: de. Gedeputeerde Staten. Dat bekijkt de cijfers en keurt de be groting, eventueel na nader overleg, in z'n geheel'goed. Soms ook wordt de goedkeuring niet verleend en dan moet een hoger orgaan (de Kroon) om een voorziening worden ge vraagd. Als wel goedkeuring wordt verleend is het draai boek voor het financieel beleid voor een geheel jaar gereed. Voor 45,- kunt in het bezit komen van de gemeentebegro ting over 1990, inclusief de daarvan deel uitmakende toe lichtingen en bijlagen, zoals de beheers- en beleidstoelich- ting, bijlagen en meerjarenperspectief. Wanneer u hiervoor belangstelling heeft kunt u contact opnemen met de afde ling Interne Zaken in het stadhuis. Tijdelijke afsluiting Regenboogstr. In verband met de uitvoering van herbestratingswerk- zaamheden in de Regenboogstraat zal deze straat ingaande dinsdag 24 oktober a.s., hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk voor alle rij verkeer afgesloten zijn. De werkzaamheden zullen ca. 2 weken duren, mede afhan kelijk van de weersomstandigheden. Ontwerp-jaarprograjmma sociaal- cultureel werk De burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat met in gang van 18 oktober 1989 voor een ieder op de gemeentese cretarie en in de openbare bibliotheek aan het Haringvliet- plein 2 ter inzage ligt het ontwerp-jaarprogramma sociaal cultureel werk 1990. Dit ontwerp ligt gedurende één maand ter inzage. Geduren de deze termijn kan men schriftelijk bezwaren inbrengen bij het college van burgemeester en wethouders. Na afloop van de termijn van de ter inzage legging zal een hoorzitting worden gehouden. Deze hoorzitting is bepaald op woensdag 22 november 1989 om 19.30 uur in het stadhuis van Zierikzee. Werkgroep ontwikkelingssamenwerking Begin dit jaar heeft de adviescommissie voor het welzijns werk in de gemeente Zierikzee globaal van gedachten ge-, wisseld over mogelijke financiële steun vanuit de gemeente aan projecten in de derde wereld. Naar aanleiding van die discussie heeft het college van burgemeester en wethouders zich voorlopig op het standpunt gesteld niet afwijzend te staan tegenover het subsidiëren van aktiviteiten op het ter rein van de ontwikkelingssamenwerking, maar dan dient die subsidiëring projecten en voorliehtingsaktiviteiten over die projecten te betreffen die gedragen worden door een werkgroep of organisatie die met brede steun vanuit de lokale gemeenschap is opgezet en die in staat is aan een ge meenschappelijk Zierikzees project gestalte te geven. In de vergadering van 9 oktober j.l. heeft de adviescommis sie voor het welzijnsbeleid met vertegenwoordigers van groepen of instellingen die aktief zijn op het gebied van ontwikkelingssamenwerking van gedachten gewisseld over het formeren van een werkgroep waarin naast diverse raadsleden ook diverse andere vertegenwoordigers zitting hebben die affiniteit hebben met ontwikkelingssamenwer king. Omdat tijdens de vergadering van 9 oktober j.l. bleek dat niet alle groepen of instellingen aanwezig waren die zich van tijd tot tijd aktief met ontwikkelingssamenwerking bezighouden is afgesproken dat via een oproep in deze ru briek getracht zal worden ook deze groepen of instellingen te bereiken. Personen van groepen of instellingen die zich aktief met ontwikkelingssamenwerking bezighouden en die bereid zijn een bijdrage te leveren aan het totstandbrengen van een brede werkgroep die tot taak heeft een aanzet te geven aan een te ontwikkelen ontwikkelingsproject of ontwikke lingsbeleid voor de gemeente Zierikzee, kunnen zich aan melden bij de secretaris van de adviescommissie voor het welzijnsbeleid, de heer L. J. Lagendijk p/a Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee. Uw aanmelding dient uiterlijk 23 okto ber a.s. ontvangen zijn. Gemeentelijke financiële steun bij bedrijfsvestiging in Zierikzee Zierikzee is een monumentenstad aan de Ooster- schelde met een prachtige historische stadskern. De stad, gelegen op het voormalige eiland Schouwen- Duiveland, is een regionaal verzorgingscentrum voor ongeveer 30.000 inwoners. Er zijn daarom veel voor zieningen op het gebied van onderwijs, sport en cul tuur. Zierikzee is via de Zeelandbrug verbonden met Goes en Vlissingen, via rijksweg N 59 met Rotterdam en via het Havenkanaal met de Oosterschelde. Reductie op de grondprijzen Zierikzee heeft twee terreinen voor bedrijfsvestigin gen, waarvoor gereduceerde grondprijzen gelden. De Zuidhoek, gelegen ten zuiden van de stad is ge schikt voor industriële bedrijven. Prijs per m2 35,en 45,— excl. BTW. Haringvlietstraat, gelegen ten westen van de stad tussen de oude binnenstad en een nieuwbouw wijk is bestemd voor ambachtelijke en dienstver lenende bedrijven, kantoren en detailhandel in de non-food sector. Prijs per m2 70,— excl. BTW. Premieregeling arbeidsplaatsen Naast deze reductieprijzen is er een extra premie te verkrijgen bij bedrijfsvestiging in Zierikzee, mits aan enkele voorwaarden wordt voldaan. De belangrijkste zijn dat de vloeroppervlakte ten minste 400 m2 bedraagt én er per 200 m2 vloeropper vlakte één arbeidsplaats gecreëerd wordt. Deze premie bedraagt 30,— voor de eerste 1000 m2 en 15,voor de volgende 1000 m2. Het maximale be drag van deze premie is 45.000,—. Informatie over bedrijfsvestiging in Zierikzee, als mede een aanvraagformulier voor de premieregeling arbeidsplaatsen is verkrijgbaar bij de directie Ge meentewerken, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee, tel. 01110-13,151. Subsidieverordening stadsvernieuwing Burgemeester en wethouders brengen ter voldoening aan het gestelde in de „Inspraakverordening stadsvernieuwing en ruimtelijke plannen Zierikzee" ter openbare kennis, dat van 18 tot en met 31 oktober 1989 ter gemeentesecretarie, af deling algemene zaken (van 09.00 uur - 12.00 uur) en in de openbare bibliotheek ,De Stolpe" aan het Haringvlietplein voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van de „Verorde ning tot le wijziging van de subsidieverordening stadsver nieuwing Zierikzee". Ingevolge de subsidieverordening kunnen aan een woning corporatie bij ingrijpende verbetering van woningen bij dragen worden toegekend in de kosten van begeleiding van bewoners door contactpersonen en in de bijzondere kosten van voorlichting van bewoners. Burgemeester en wethouders zijn voornemens de raad voor te stellen de subsidieverordening zodanig te wijzigen dat naast ingrijpende verbetering van woningen óók subsidia bel worden gesteld de kosten van voorlichting/inschake ling van een contactpersoon bij vervangende nieuwbouw projecten in stadsvernieuwingsgebieden. Tijdens genoemde termijn kunnen ingezetenen en natuur lijke en rechtspersonen die in de gemeente een belang heb ben, op deze wijziging inspreken door schriftelijke op- of aanmerkingen dan wel suggesties bij hun college in te die- Goeie vraag Is het nog altijd nodig om zuinig te zijn met energie? Het lijkt er op of het niet meer nodig is zuinig om te sprin- §en met gas, elektriciteit en benzine. Niets is minder waar. o'n tien of twintig jaar gelëden was er vooral de angst dat de voorraden fossiele brandstoffen of zouden raken. Intus sen hebben we ook de zekerheid gekregen dat ons energie verbruik schadelijk is voor het milieu. Denkt u maar aan de uitstoot van zwaveldioxine door het verkeer, de ramp vair Tsjernobyl en het de wereld bedreigende broeikasef fect. Gemeente Zierikzee NIEUWS is de wekelijkse mededelingenrubriek van de ge meente. Redactie: Bureau Voorlichting, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee. Tel. 01110-13151 MONUMENTENSTAD - PAREL AAN DE OOSTERSCHELDE Bedankt voor Harderwijk: J. J. W. Mouthaan te Zwolle. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Amsterdam-Centrum: P. W. van der Kamp. als miss. predi kant verbonden aan de kerk van Assen-Zuid, 1.1. werkzaam te Brazi lië, wonende te Assen. Bedankt voor Nijmegen: H. P. Dam te Middelstum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Klaaswaal: A. Bac te Bodegraven, die bedankte voor Ber- kenwoude. Bedankt voor Apeldoorn: C. J. Mecuse te Rotterdam-Zuid; voor 's- Gravenzande: D. Rietdijk te Moerka- pelle; voor Rottcrdam-IJsselmonde: A. F. Honkoop te Zwijndrecht. Dr. H. Venema f I jaar NIEUWERKERK/OOSTERLAND - Dr. H. Venema te Winsum, emeritus Gereformeerd Vrijgemaakt predi kant, wordt zaterdag 21 oktober a.s. 80 jaar. Harm Venema werd in 1909 te Wil- dervank geboren. Hij bezocht het Willem Lodewijk Gymnasium in Groningen en studeerde aan de Theo logische Universiteit te Kampen. Op 5 februari 1939 werd ds. Venema in de Gereformeerde kerk van Nieuwer- kerk en Oosterland in het ambt be vestigd. Hier maakte hij zich in 1945 vrij. In 1946 verbond hij zich aan de kerk van Maastricht vanwaar hij in 1951 naar Roodeschool vertrok. Deze kerk diende hij tot aan zijn emeritaat op 1 oktober 1975. Na zijn emerite- ring verrichtte hij nog enige tijd hulpdiensten in Baflo. Dr. Venema promoveerde in 1965 op een proefschrift getiteld Uitverkie zen en Uitverkiezing in het Nieuwe Tbstament.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7