'Wegen in buitengebied behoren tot de taak van het waterschap' 'Er is realiteitszin gewenst bij aanwijzen beschermd natuurgebied' Duivelandse SGP/RPF noemt ondermijnde gezagsverhoudingen oorzaak criminaliteit 'Voor en tegen permanent wonen Salvatorhoeve laten onderzoeken' U NADERT EEN WOONKERN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Minister stopt bestrijdings- campagne iepeziekte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 oktober 1989 Nr. 24628 NIEUWERKERK - „Waarom moet de gemeente diver se wegen in het buitengebied overnemen van het water schap? Het onderhoud van die wegen is naar ons idee meer een taak voor het waterschap dan voor de gemeen te". Twee regels uit de algemene beschouwingen die de CDA-fractie uit de gemeenteraad van Duiveland schreef naar aanleiding van het nieuwe gemeentebeleid voor 1990. De CDA-fractie is ingenomen met het plan van het college van b en w om weer een voorlichtingsblad te la ten verschijnen om de bevolking van de gemeente op de hoogte te houden van de nieuwe plannen die er zijn en de besluiten die door de gemeente raad worden genomen. Men vraagt zich daarbij wel af of er voldoende tijd en personeel beschikbaar is om de burgers op deze wijze te informe ren. Meer politie „Meer politie-toezicht in de ge meente Duiveland om de goede orde te handhaven. Dat is een van de wen sen van de CDA-fractie voor het ko mende begrotingsjaar. Ook in de uit voering van het project vandalisme- neen op de diverse basisscholen in de gemeente ziet men een goede moge lijkheid om de criminaliteit en het vandalisme in de gemeente terug te dringen. Het in 1973 gemaakte rampenplan is nu toch wel erg verouderd vindt de CDA-fractie. „Het gaat er nog van uit dat de burgers elkaar per telefoon moeten oproepen voor dijkbewaking en als er andere calamiteiten voor eerst worden besteed aan de dorpsplannen (van Ouwerkerk en Oosterland). Men wil verder van het college van b en w weten of de Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland nog verder wordt geprivatiseerd. Tenslotte wijst de CDA-fractie er in zijn algemene beschouwingen op dat het onderhoud van de begraafplaat sen in Oosterland en Ouwerkerk naar haar idee tamelijk wat te wen sen over laat. „Daar zien wij graag verandering in aangebracht". doen. „Door de afsluiting van de Oosterschelde en de Grevelingen is de tijd aangebroken om het oude rampenplan te vervangen". Ondanks de niet geringe kosten die dat met zich meebrengt staat de CDA- fractie achter het collegeplan om de openbare verlichting in de gemeente te .vernieuwen. „Kan de verlichting gelijk ook eens worden herzien en zo nodig aangepast"? is de vraag die daaraan vast wordt gekoppeld. Dat de basisschool in Sirjansland behouden moet blijven, ook als het leerlingenaantal terug loopt, is voor de CDA-fractie een uitgemaakte zaak. „In zo'n kleine kern moet een school blijven. Anders gaat de leef baarheid verloren". De kosten voor de gemeenschappelijke bibliotheek voorziening Schouwen-Duiveland zijn in 1990 onaanvaardbaar hoog, stelt men in zijn beschouwingen. Met de opmerking dat men 'goede stek ken moet steken' wordt aan het colle ge van b en w de opdracht gegeven daar wat aan te doen. Als er in de eerstvolgende jaren overschotten zouden zijn op de ge meentebegrotingen moet dat geld naar de mening van het CDA het CDA-fractie: Waarom moet de gemeente wegen in het buitengebied overne men van het waterschap Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur; 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar 1 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 'Het huisvuil in de Zierikzeese bin nenstad stapelt zich op en de reini gingsdienst neemt geen enkele moei te ae straat te schonen. Het is te hopen dat er geen brand uitbreekt, want de vuurbestrijders weigeren nog langer uit te rukken. De politie doet niets meer, want er moet eerst maar eens salaris uitbetaald wor den. De helft van alle ambtenaren in het Zierikzeese stadhuis heeft het werk neergelegd en is niet voorne mens het weer op te pakken. De be volking is woedend en de vloer van de raadzaal dreigt het tijdens de be- grotingsraad te begeven. Zoveel mensen geven acte de présence tij dens het gedebatteer in het stadhuis. De bevolking is woest. Hoe heeft het zo uit de hand kunnen lopen? Dat is duidelijk. Het gemeentebestuur heeft onverantwoorde kunstaanko pen gedaan en subsidies onverant woord hoog opgeschroefd. De rijks bijdragen gingen omlaag, maar de gemeentelijke uitgaven vermenig vuldigden zich. Zierikzee is failliet en kan haar enorme schuld niet meer afbetalen. En de minister van bin nenlandse zaken reageert laconiek met de opmerking, dat het een 'loka le aangelegenheid' betreft, die Zie rikzee zelf moet oplossen. De bevol king is ten einde raad. Wie had ooit durven vrezen, dat de lokale volks vertegenwoordiging zo met haar cen ten zou omgaan!!!' En dan schrik je weer wakker en kijk je in de krant: Zierikzee moet in 1990 de vinger op de knip houden'. Op de knip, wat klinkt dat vriende lijk. Geen onoverkomelijke tekor ten, geen stakende ambtenaren, geen volksoproer, wel een parate brand weer en politie, geen onverantwoor de kunstaankopen. Zierikzee heeft het dus - evenals de overige eilande- lijke gemeenten - helemaal niet zo slecht gedaan. Wat kunnen die be richten over het failliete Belgische Luik je toch een angstig gevoel be zorgen. En wat stemmen ze je wat je eigen gemeente betreft toch tot te vredenheid. AvdW DEN HAAG - Demissionair minis ter Braks van landbouw en visserij heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat hij de campagne ter bestrijding van de iepeziekte op 1 januari 1991 stopt. De ziekte die de afgelopen de cennia vele tienduizenden iepen heeft geveld, is beheersbaar gewor den. VVD-fractie: ,,Niet gewenst om bij de aanwijzing van natuurgebieden achter uitersten aan te hollen". Algemene beschouwingen WD-fractie Duiveland NIEUWERKERK - „Het lijkt ons niet gewenst dat bij de aanwijzing van beschermde natuurgebieden en stilte- gebieden blindelings achter uitersten wordt aangehold". De algemene beschouwingen van de Duivelandse VVD- fractie laten niets aan duidelijkheid te wensen over wat bestreft de aanwijzing van de Oosterschelde als be schermd natuurgebied. In haar reacties op het beleid dat het Duivelandse college van b en w heeft gepresenteerd voor 1990 pleit de VVD voor realiteitszin bij de aanwij zing van natuur- en stiltegebieden. „Als de recreatie een steeds grotere plaats inneemt als inkomstenbron, mede omdat dit van alle kanten wordt gestimuleerd moet je wel be denken dat het steeds toenemende aantal vakantiegangers ook recrea tieruimte nodig heeft. Het nemen van goede en verantwoorde maatregelen ten aanzien van onze natuur die nu, maar vooral in de toekomst, be staansrecht hebben is uitermate be langrijk". Caissons De caissons die bij Ouwerkerk langs de Oosterschelde liggen zouden volgens de WD een aanwinst zijn als recreatiepunt en elkweervoorziening wanneer de reeds jarenlang bestaan de plannen om daarin een Ooster- scheldemuseum te realiseren nu eens zouden worden uitgevoerd. Verder stelt men voor in de omgeving van de caissons een trimbaan aan te leggen op een daarvoor geschikte lokatie. De VVD-fractie maakt zich zorgen over het feit dat het werk van de poli tiemensen op Schouwen-Duiveland steeds meer wordt geconcentreerd in de Westhoek van het eiland. „Trekt dat niet een grote wissel op de ver antwoordelijkheid van onze burge meester wanneer zich binnen onze ei gen gemeente calamiteiten voordoen 7". Zoals bekend staat een burge meester aan het hoofd van degenen die in zijn gemeente de openbare or de moeten handhaven. „Door de bezuinigingen worden de bermen langs de Rijksweg N-59 naar ons idee te weinig onderhouden. Daardoor ontstaan te hoge begroeiin gen waardoor de bermpaaltjes en de fietsers op de parallelwegen niet of nauwelijks waarneembaar zijn", meldt de fractie in zijn beschouwin gen over het beleid betreffende ver keer, vervoer en waterstaat. Ook sig naleert men dat het filebord voor de stoplichten bij Nieuwerkerk ondanks het grote verkeersaanbod vaak niet werkt. „Het zou gewenst zijn om ook dichtbij Oosterland zo'n filebord neer te zetten". Industrieterrein De WD-fractie suggereert het col lege van b en w verder om de moge lijkheid te onderzoeken om in Nieu werkerk een industrieterrein te maken. En de burgers een goede voor lichting te geven over de mogelijkhe den van kabeltelevisie enerzijds en de aanschaf van een schotelantenne anderzijds. „Zodat de mensen een juiste keuze kunnen maken". Om de kosten van de gemeenschap pelijke bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland binnen de per ken te houden kan volgens de WD- fractie worden gedacht aan het orga niseren van een efficiëntere wijze van serviceverlening, een hogere bij drage van de lezers en het inschake len van vrijwilligers. Algemene beschouwingen NIEUWERKERK - „De oorzaak van vernielingen en baldadigheden zijn de ondermijnde gezagsverhoudin gen. Op alle terreinen zijn de resultaten hiervan merk baar. Het harmonische gezin, thuishaven van liefde en geborgenheid is ons inziens nog altijd het beste wapen in de strijd tegen verslaving aan alcohol, drugs, gokken, vandalisme en criminaliteit". Dat stelt de Duivelandse SGP/RPF-fractie in haar algemene beschouwingen over het voorgenomen gemeentelijk beleid voor 1990. Algemene beschouwingen Duivelandse CDA-fractie voor deze mensen kunnen hanteren, aldus de fractie. In haar beschouwin gen stelt zij verder voor het acquisi tiebeleid van de gemeente meer in houd te geven door samen te werken met andere gemeenten. Kritiek heeft men op de hoge kos ten die gemoeid zijn met de diensten van de schoolbegeleidingsdienst RPCZ (Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland). „Waarom moeten die per leerling zoveel zijn dan de kosten van de christelijke schoolbegelei dingsdienst BGS". Ook vindt men dat de verhouding scheef gaat tussen de kosten die de gemeente betaalt voor de plaatselijke (christelijke) bi bliotheek en de gemeenschappelijke (openbare) bibliotheekvoorziening. De SGP/RPF tekent daarbij aan dat die bedragen respectievelijk 1000 gul den en ruim 100.000 gulden per jaar bedragen. „Onze fractie heeft daar onoverkomelijke bezwaren tegen". De SPP/RPF-fractie vindt dat het onderhoud van de molen te Ooster land wat vaag is geregeld. „De molen is een beeldbepalend pand, maar ei gendom van een stichting. Daarom vragen wij ons wie aangeeft wanneer onderhoud plaats dient te vinden. Is het mogelijk dat de gemeente de ei genaar er op wijst wanneer blijkt dat hier en daar gebreken te voorschijn komen?". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF De Duivelandse PvdA-fractie pleit voor het instellen van een commissie die alle voors en tegens van permanente huis vesting bij de Salvatorhoeve te Ouwerkerk op een rijtje zet. Algemene beschouwingen Duivelandse PvdA-fractie NIEUWERKERK - De Duivelandse PvdA-fractie vindt dat de tijd rijp is voor het instellen van een onderzoeks commissie die de voor- en nadelen op een rijtje moet zet ten van permanent wonen in recreatiebungalowpark de Salvatorhoeve in Ouwerkerk. Tot op dit moment is dat niet toegestaan. In haar algemene beschouwingen op het voorgestelde gemeentelijke beleid voor 1990 stelt de frac tie dat er aanleiding is voor zo'n onderzoek omdat de provinciale opvatting met betrekking tot permanent wo nen in recreatie-parken is gewijzigd. Behalve het in kaart brengen van de problematiek met betrekking tot het permanent wonen in de Salvator hoeve zou een dergelijke onderzoeks commissie volgens de PvdA-fractie ook aanbevelingen kunnen doen over de wijze waarop in de toekomst de problematiek van permanente huis vesting in dit recreatiepark benaderd moet worden. Vraagtekens zet de fractie bij de ge volgen van het samenwerkingsver band dat is aangegaan tussen de poli- tiegroep Schouwen-Duiveland en die van Noord-Beveland en Walcheren. „Het binnen redelijke tijd aanwezig zijn wanneer zich een calamiteit voordoet kan problemen geven. De daadwerkelijke urenbesteding van de politie op Schouwen-Duiveland kan in het gedrang komen. En dat ter wijl de omvang van die tijdsbeste ding toch al aan de geringe kant is". De fractie grijpt verder de algeme ne beschouwingen aan het college van b en w te verzoeken naar moge lijkheden te laten zoeken om de si tuatie te verbeteren van het lang zaam verkeer dat bij de oversteek van de Rijksweg N-59 het snelver keer moet kruisen. Men wordt in dat standpunt gesteund door de drie an dere fracties in de raad. En dat is ook het geval met het verlangen de Zee- landbrug tolvrij te maken. „Dat is een onacceptabele zaak". Wat de Stichting Gemeenschappe lijke Bibliotheek voorziening Schou wen-Duiveland betreft spreekt de PvdA. zich expliciet uit voor het in standhouden van deze voorziening. „We kunnen en mogen ons niet losma ken van het besef dat deze biblio theekvoorzieningen een groot goed zijn voor onze leefgemeenschap". Bij het bekijken van het kostenplaatje van deze voorziening mag de kwali teit van de bibliotheek niet in het ge ding komen en moet versnippering achterwege worden gelaten bena drukt de fractie. Opvallend is volgens de PvdA- fractie dat in de begroting 1990 geen aandacht wordt besteed aan de moge lijke financiële aspecten bij de uit werking van het dorpsplan Ooster land. „Wij vinden dat er ook financië le kaders moeten worden aangege ven". Om te voorkomen dat het pro ces van stads- en dorpsvernieuwing stagneert vindt de PvdA het verde digbaar om in de toekomst geld uit de algemene middelen beschikbaar te stellen voor de uitvoering van het dorpsplan Oosterland. Wat de invulling van het recreatie gebied bij Ouwerkerk betreft stelt de PvdA-fractie voor om de wandel gebieden rondom de kreken verder uit te breiden, een slecht weervoor- ziening rondom de caissons te ma ken, een trimbaan in het krekenge- bied en een fietsroute te realiseren waarin het gebied opgenomen zou kunnen worden. De fractie spreekt de hoop uit dat via .samenwerking van diverse in stanties het vandalisme en de balda digheid kan worden teruggedrongen. Zij zegt bereid te zijn om daarvoor meer financiële middelen beschik baar te stellen als dat nodig blijkt te zijn. „Hoe en waar de verantwoorde lijkheden ook worden gelegd, wij moeten als lagere overheid ook doen wat de hand vindt om te doen". Als een van de dingen die daarbij komen kijken ziet de fractie blijkbaar ook de beveiliging van het gemeentehuis te Nieuwerkerk waar reeds diverse keren werd ingebroken. „De beveili ging moet zo spoedig mogelijk wor den aangebracht". Fietstunneltje De fractie betreurt het dat bij de verbetering van het kruispunt bij de Blauwe Keet door Rijkswaterstaat geen aandacht is besteed aan de over steek door het langzame verkeer van de Rijksweg N-59. „Uit oogpunt van verkeersveiligheid had een fietstun neltje aangelegd moeten worden of verkeerslichten". Belangrijk is vol gens de fractie oók dat op termijn wat wordt gedaan aan het snelver keer op de parallelweg langs de N-59. „Voor het kwetsbare verkeer waaron der schoolgaande kinderen leveren de hoge snelheden waarmee op die wegen wordt gereden gevaarlijke si tuaties op". Er is bezinning nodig over de wijze waarop de Oosterschelde wordt aan gewezen als beschermd natuurgebied vindt SGP/RPF-fractie. „Is de stuur groep Oosterschelde al tegemoet ge komen aan onze wens voor een spit- vak voor pierenstekers op de slikken van Viane?". Om startende ondernemers te sti muleren hun bedrijf te vestigen in de gemeente Duiveland zou het gemeen tebestuur een aparte regelgeving 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3