Gemeente wil afrastering langs sportterrein Laone Bruse Rode Kruis houdt bazar Zierikzee maakt eerste aanzet voor ontwikkelingshulpbeleid WATERSTANDEN Meer belangstelling van ouderen voor motorrijden DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. College Midden- schouwen op de bres voor meer raadszetels Verzet tegen verhoging veertarieven Greenpeace: Vervuiling Schelde „dramatisch" 2 SCHARENDIJKE Als het aan het college van b en w van de gemeente Middenschouwen ligt wordt de ge meenteraad van Middenschouwen binnen afzienbare tijd met twee men sen uitgebreid. ,,Wij achten spoedige uitbreiding van het aantal raadsze tels naar 9 van groot belang", aldus het college. Een en ander komt aan de orde op de gemeenteraadsverga dering van woensdag 25 oktober. Eerder, bij de behandeling van de begroting 1990, werd al gesteld dat het aantal raadszetels in Midden schouwen eigenlijk te klein is. ,,Oók in de kleinste gemeenten is het aantal door de raad te behartigen belangen dermate groot en divers van karakter dat het raadslidmaatschap veelei send is en er van overbelasting van raadsleden sprake is". Gemeentewet In het ontwerp voor een nieuwe ge meentewet wordt het aantal raadsze tels voor de kleine gemeenten gesteld op negen. „Tbt voor kort bestond de hoop dat in 1989 de afrondende be handeling en besluitvorming van de herziening van de gemeentewet door en in de Staten Generaal zou plaats vinden", aldus het college. De val van het kabinet betekende echter wat dat betreft een streep door de rekening. ,,Het gevolg daar van is onder andere dat de sa menstelling van de raad, qua grootte, voorshands ongewijzigd zal blijven". Het college stelt de raad voor de noodzaak tot wijziging van het aan tal raadszetels te onderschrijven en bij de minister van binnenlandse za ken, de Staten Generaal en de lande lijke politieke partijen aan te drin gen op invoering van het nieuwe wetsartikel per maart 1990. TERNEUZEN - Acht Zeeuws- vlaamse gemeenten verzetten zich te gen de verhoging van de tarieven voor de veerboten over de Wester- schelde. De tarieven moeten omhoog omdat de kaartverkoop met ingang van januari wordt geautomatiseerd. De gemeenten hebben in een boze brief aan de provincie geschreven dat de voorgenomen verhoging van de veertarieven onaanvaardbaar is. Ze zijn het er niet mee eens dat de bur gers straks moeten betalen voor auto matisering. Bovendien ontbreekt vol gens de Zeeuwsvlaamse gemeenten 'overtuigend bewijs dat het college van gedeputeerde staten heeft gepro beerd de kosten op het rijk te verha len. Als provinciale staten van Zeeland volgende maand besluiten tot tarief- verhoging, betekent dat voor perso nenwagens en vrachtverkeer een kostenstijging van 35 procent per overtocht. BRUINISSE - Het Rode Kruis in Bruinisse heeft een geslaagde bazar achter de rug. Geslaagd, want de op brengst - die bedoeld is om, de kas te spekken - bedraagt 6425 gulden. Rode Kruis-voorzitter T. C. Hekman laat zich desgevraagd erg enthousiast uit over de inzet van de plaatselijke bevolking. Ook de middenstan ders en vissers hebben een grote inzet getoond en mede daardoor is de voornoemde opbrengst een vrijwel netto-bedrag. Het is al weer enige jaren geleden, dat het Rode Kruis in Bruinisse een bazar hield. TERNEUZEN - De rivier De Schel de is vanaf de bron in Frankrijk tot de monding in de Nederlandse Noordzee „dramatisch" vervuild. Dat blijkt uit een studie van het In ternationale Centrum voor Water Studie (ICWS) in Amsterdam, dat is uitgevoerd in opdracht van de milieu-organisatie Greenpeace. De uitkomsten van het onderzoek zijn op een persconferentie in Ant werpen gepresenteerd. Het ICWS con cludeert onder meer dat Nederland nog steeds voor een groot deel verant woordelijk is voor de lozing van zwa re giftige stoffen op De Schelde. En kele van de bedrijven die daarbij zijn genoemd zijn Dow Chemical in Ter- neuzen, Hoechst in Vlissingen en Pe- chiney in Vlissingen. Volgens Greenpeace hebben de ver antwoordelijke autoriteiten „geen idee" van de ernst van de situatie. Ernstiger nog noemt de organisatie het dat de huidige instrumenten voor de handhaving van de kwaliteits- en lozingsnormen ontoereikend zijn. „Zelfs een reductie van 50 procent in de lozingen zal nooit gehaaid worden zonder noodmaatregelen", aldus Greenpeace. De milieu-organisatie startte een internationale Schelde- campagne. Greenpeace meent dat De Schelde-oeverstaten, Nederland, Bel gië en Frankrijk, voor maart 1990 een internationaal Schelde actiepro gramma opgesteld moeten hebben. In maart 1990 wordt in Den Haag de der de Noordzee-ministersconferentie ge houden. BAGUIO - Een rechtbank in het noorden van de Filipijnen heeft een Zweed veroordeeld tot een levenslan ge gevangenisstraf wegens bezit van hasjiesj. Oprichting van speciale werkgroep ZIERIKZEE - De tijd dat ontwikkelingssamenwerking zich beperkte tot het nu en dan financieel ondersteunen van een landelijke of provinciale actie lijkt in Zierikzee voorbij te zijn. Tijdens een hoorzitting in het stadhuis bleek dat er niet alleen vanuit de welzijnscommissie maar ook vanuit ,,de basis" animo is voor een werkgroep ontwikkelingssamenwerking. Deze zal donderdag 9 no vember officieel worden opgericht. Het idee om tot een speciale werk groep ontwikkelingssamenwerking te komen vloeit voort uit de pleidooi en die PvdA en CDA vorig jaar tij dens de algemene beschouwingen hielden om tot een meer samenhan gend gemeentelijk beleid inzake ont wikkelingssamenwerking te komen. „Tot dusverre werd er wel iets op dit gebied gedaan, maar het was een hap/snap-beleid gericht op financiële acties" aldus wethouder J. Groen. Zo stelde de gemeente Zierikzee een be drag van vijf mille beschikbaar voor de actie Een voor Afrika. Ook de We reldwinkeliers konden door de mede werking van de gemeente een winkel pand in de Verrenieuwstraat betrek ken. Van een samenhangend en goed on derbouwd beleid was echter tot nu toe geen sprake en dat was juist dat gene wat CDA en PvdA vorig jaar be pleitten. Zij het vanuit de gedachte dat de initiatieven om zo'n beleid vorm te geven vanuit de bevolking moesten'komen. Tben reeds werd de gedachte van een breed platform waarin verschillende organisaties, In raadsvergadering maandag 23 oktober RENESSE - Langs het sportveld Laone te Renesse moet aan de zijde van de J. W. Frisoweg een afrastering komen om baldadige jeugd van het terrein te houden. De huidige singelbeplanting werkt niet afdoende. Een nieu we afrastering gaat de gemeente 5900 gulden kosten. De gemeenteraad praat er maandag 23 oktober over vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. Met name tijdens de schoolvakan ties zijn er nogal wat vakantievieren de jongeren te vinden, die er voetbal len en hutten bouwen. Door de aanleg van het parkeerterrein aan de Laone is er reden om aan te nemen, dat pro blemen zullen toenemen. En dat geldt ook voor vernielingen en dief stal. Een tweetal adviserende com missies heeft inmiddels ingestemd met de komst van het hek. Tijdeqs de raadsvergadering ko men tal van 'kleine' uitgaven aan de orde. Minder klein is de subsidie aan de VW in zowel Burgh-Haamstede als Renesse. Uit de afrekening van 1988 blijkt, dat de VVV-kantoren res pectievelijk 90.671 gulden en 82.988 gulden subsidie dienen te krijgen. Gezien de overgemaakte bedragen dient de gemeente Haamstede nog ruim 15.000 gulden en Renesse ruim 12.000 gulden te geven. Havenplateau Ook het havenplateau Burghsluis komt ter sprake. Het enige gebouw, dat op dit moment op het havenpla teau te vinden is, is het kantoor van de havenmeester. De kantoren van Dosbouw en Rijkswaterstaat zijn al afgebroken. Binnenkort wordt echter begonnen met de bouw van een kanti ne voor de watersportvereniging Burghsluis en verder is er een horeca gelegenheid gepland. Vandaar dat burgemeester en wet houders het terrein een naam willen geven. Het heet in de volksmond al jaren Havenplateau en wat b en w be treft blijft het zo. die elk op eigen wijze een bijdrage le veren aan de oplossing van het ar moedevraagstuk, met elkaar van ge dachten zouden kunnen wisselen en voorstellen aan het college zouden kunnen doen. Het gemeentebestuur op zijn beurt zou door het beschik baar stellen van gelden en door het scheppen van gunstige voorwaarden (bijvoorbeeld het beschikbaar stellen van huisvesting) een helpende hand aan de nieuwe werkgroep (in oprich ting) kunnen bieden. Onlangs werd op initiatief van de welzijnscommissie een voorzichtig begin met de nieuwe werkgroep ge maakt. Tijdens een hoorzitting waar voor niet alleen verschillende organi saties (Wereldwinkel, kerkelijke groeperingen op het gebied van ont wikkelingssamenwerking, Leger des Heils enz) maar ook Peter Joosse van het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking Zeeland was uitgeno digd bleek het idee van een werk groep goed aan te slaan bij de aanwezigen. Eigen wijze Groen: „Er zijn veel mensen die elk op eigen wijze een bijdrage proberen te leveren aan ontwikkelingssamen werking. De vraag was echter of men bereid was om naast de eigen activi teiten in de toekomst ook iets geza menlijks te ondernemen. Verrassend snel bleken de aanwezigen (in totaal acht organisaties waren vertegen woordigd) zich in dit idee van een werkgroep te kunnen vinden. Wat nu precies de taak van deze werkgroep is, daarover moeten de standpunten binnen de werkgroep nog worden bepaald. Het zou volgens Groen zo kunnen zijn dat deze werk groep in oprichting zich gaat bezig houden met een soort inventarisatie van wat Zierikzee als gemeente kan doen aan de oplossing van het armoe devraagstuk. Het geven van voorlich ting aan bij voorbeeld scholen en het gezamenlijk adopteren van een niet te groot en herkenbaar project in de Derde Wereld zijn eveneens denkbare activiteiten. Er is op dit moment echter nog geen duidelijk afgebakend werkveld voor deze werkgroep. „Het idee van een werkgroep werd door alle aanwezi gen onderschreven, maar ook moet er gelegenheid zijn om de achterban hierover te raadplegen en een verte genwoordiger voor deze nieuwe werkgroep aan te wijzen", aldus Groen. Behalve vertegenwoordigers van organisaties die zich met ontwikke lingssamenwerking bezighouden denkt Groen ook aan vertegenwoor digers van politieke partijen en de welzijnscommissie. „De werkgroep moet niet al te groot worden, want dat werkt vaak moeizamer" aldus de wethouder die gevraagd is het voor zitterschap van de nieuwe nog op te richten werkgroep op zich te nemen. Dat laatste verzoek bezorgt hem wat zorgenrimpeltjes. Hoezeer Groen het idee van een werkgroep ontwik kelingssamenwerking toejuicht, schrikt het aanvaarden van het voor zitterschap hem als wethouder wat af. „Ik ben bang dat dat een vermen ging van belangen veroorzaakt. Als voorzitter van de werkgroep zou ik adviezen moeten geven die ik later als wethouder moet beoordelen. Dat kan voor verwarring zorgen" aldus Groen die de kwestie van het voorzit terschap eerst in het college van b en w wil bespreken alvorens een defini tief ja of nee te laten horen. Visie In hoeverre de sterk van elkaar ver schillende visies op de oorzaak van onderontwikkeling de werkgroep in de wielen kunnen rijden, daarover heeft Groen zich op dit moment nog geen idee gevormd. Dat de ene groe pering de oorzaken van de armoede van de Derde Wereld meer zoekt in de onrechtvaardige wereldhandelsstruc tuur, terwijl een andere groepering de oorzaak van de armoede daarente gen weer meer in de Derde Wereld zelf zoekt, is hem niet onbekend. „Het gaat echter om de gevolgen en die zijn overal hetzelfde. De oorzaak is een belangrijk gegeven maar de ge volgen zijn dat zeker net zo" aldus Groen die niet uitsluit dat die ver schillen in een latere fase naar voren zullen komen. Het gaat volgens hem echter niet zo zeer om die verschillen als wel om de bereidheid om geza menlijk iets tegen het onbeschrijfelij ke leed in de Derde Wereld te onder nemen. Het feit echter dat de verschillende aanwezigen echter spontaan ja tegen de werkgroep-gedachte zeiden stemt Groen hoopvol. „Ik ga uit van de be reidheid om samen iets te doen". Eerst echter moet de werkgroep ontwikkelingsamenwerking nog of ficieel worden opgericht. Dit gebeurt donderdag 9 november in het stad huis van Zierikzee, tijdens een offi ciële oprichtingsvergadering van de werkgroep. Deze oprichtingsverga dering begint om 19.30 uur. Dan zal worden vastgesteld welke organisa ties definitief vertegenwoordigd zul len worden in de werkgroep. Ook het functioneren van de werkgroep plus een afbakening van de taken zal dan worden besproken. Vertegenwoordi gers van organisaties die vorige keer vergadering (6 oktober) verstek moesten laten gaan kunnen zich don derdag 9 november alsnog aanslui ten. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 18 oktober 05.40 172 11.20 -130 17.45 183 23.50 -141 19 oktober 06.15 161 12.05 -133 18.35 178 Roompot Buiten 18 oktober 03.45 194 10.05 -134 16.05 207 22.30 -146 19 oktober 04.30 175 10.50 -135 16.50 192 23.15 -132 Bruinisse 18 oktober 06.10 180 11.20 -141 17.15 188 23.45 -151 19 oktober 06.45 168 12.10 -144 19.00 183 Wemeldinge 18 oktober 05.30 200 11.30 -146 17.50 212 23.55 -156 19 oktober 06.15 187 12.15 -148 18.35 204 ZIERIKZEE - Motorrijden maakt op dit moment in Nederland een grote opleving door. Tussen 1987 en 1988 steeg het aantal aanvragen voor het afleg gen van een motorrijbewijs met bijna 20 procent en groeide de verkoop van motorfietsen eveneens explosief. De afdeling gemotoriseerde tweewielers van de RAI heeft dit in het Twentse Markelo meegedeeld bij de presentatie van het programma voor de Moto-RAI '89 die van 27 tot 29 oktober in Amster dam wordt gehouden. Doodtij: 23 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Het valt de RAI op dat motorrijden niet meer in de eerste plaats een acti viteit van jongeren is, maar dat ook ouderen (tussen de 30 en 40 jaar) steeds meer belangstelling krijgen voor de motorfiets. Nieuw is voor de RAI tevens de toenemende interesse van vrouwen voor dit vervoermiddel. De nieuwkomers rijden vooral motor als hobby. Ze behoren volgens de RAI veelal tot de categorie kapitaalkrach tigen. Vandaar dat er naar verhou ding veel dure motoren worden ver kocht. De RAI schrijft 'de motorgolf' toe aan een samenloop van factoren. Ge noemd worden onder meer de zachte winter, de aantrekkende economie en positieve publiciteit. Ook speelt mee dat bezitters van een rijbewijs voor een personenauto bij het afleggen van het examen het motorrijbewijs zijn vrijgesteld van het theoretische deel. Het omzeilen van files en de op komst van terreinmotoren hebben volgens de RAI waarschijnlijk min der invloed op de toenemende popu lariteit van de motor. Snorfiets In 1971 "varen er in Nederland 66.000 motorfietsen geregistreerd, in 1976 waren er dat 72.00, in 1984 was het aantal opgelopen tot 127.000 en in 1988 stonden er circa 135.000 geno teerd. Gemiddeld legden de motorrij ders vorig jaar 6.130 km af. In het woon-werkverkeer was dat gemid deld 1.710 km em in de vakantie 850 km. Tijdens de Motorai '89 verwacht de organisatie de introductie van nieu we modellen. Het gaat om motorfiet sen die nog niet eerder te zien zijn ge weest. Er zal ook de nodige aandacht zijn voor de snor- en bromfiets. Naast ouderen komt de snorfiets steeds meer in trek bij jongeren. Dat heeft te maken met het feit dat de berijder van deze tweewielers geen helm hoeft te dragen, zo ervaart de RAI. NUIS - Een deel van de bevolking van het dorp Nuis in de Groningse ge meente Marum is gekant tegen de komst van 275 asielzoekers. Dat bleek tijdens een door het college van burgemeester en wethouders van Ma- rum belegde informatie-avond die zeer druk bezocht werd. Tot eind oktober Zierikzee Expositie grafiek van Saskia Eggink bij de Amro Bank. Dinsdag 17 oktober Zierikzee Najaarsvergadering Zierikzeese On dernemerscentrale in Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 18 oktober Burgh-Haamstede Bazar. Rusthuis Duinoord. 10.00 tot 15.30 uur. Zendingsavond. Zaal naast kerkge bouw Gereformeerde Gemeente. 19.30 uur. Bruinisse Verkeersmanifestatie. Havenplateau. Vanaf 10.30 uur. Donderdag 19 oktober Zierikzee Themamiddag ANBO, gebouw Pater nosterstraat, 14.00 uur. Vrijdag 20 oktober Zierikzee De kersentuin van Tsjechov. Concert zaal. 20.00 uur. Bruinisse Vogeltentoonstelling Vogelvereni ging De Nachtegaal. Dorpshuis. 19.30-22.30 uur. Zaterdag 21 oktober Zierikzee Concert Kinderspel. Muziek van gro te componisten voor kleine mensen. Lutherse kerk. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Vogeltentoonstelling Vogelvereni ging de Nachtegaal. Dorpshuis. 14.00- 22.00 uur. Maandag 23 oktober Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in ge meentehuis. 19.30 uur. Haamstede Bijeenkomst Christenvrouwen Bond in zaal bij Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Scharendijke Bijeenkomst Plattelandsvrouwen af deling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 19.45 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 26 oktober Bruinisse Afscheid burgemeester T. C. Hek man. Durpsuus. 14.00 uur. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Bazar Tesselschade-Arbeid Adelt. Burgerweeshuis. 10.30 tot 15.30 uur. Burgh-Haamstede Musical Even Omzien; NVvH. De Schutse. 20.00 uur. Noordwelle Feestavond werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland in dorpshuis. 20.00 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Vrijdag 3 november Kerkwerve Familie-avond CNV. Dorpshuis Zuud- ènde. 19.30 uur. Maandag 6 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 9 november Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Maandag 13 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 25 november Zierikzee Concert van Ars Musica in de Luther se kerk. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 14 december Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDPgBEURS - TEL-Oifiö-lggM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2