streeknieuws berichten REBECCA VALDEN, huisarts Het tromgeroffel is verstomd... Actievoerders blokkeren brug bij Sluiskil I 4 Dinsdag-17 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.54 uur Rondom tien: Grensgeval len, discussieprogramma. 16.30 uur Ja, natuurlijk extra, na- tuurmagazine. 17.00 uur Vrouwtje theelepel, teken filmserie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Paperclip TV, popmuziek. 18.05 uur Disney parade, tekenfilm programma. 18.45 uur Slakkie en Puntmuts, Tsje chische getekende kleuterserie. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Dinges, spelprogramma. 19.47 uur Prettig geregeld, Neder landse serie. 20.25 uur Ja natuurlijk, natuur- en milieumagazine. 21.16 uur De Puzzelfavoriet, spelpro gramma. 21.41 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Ursul de Geer, discussie programma. 23.26 uur Concept, wetenschappelijk magazine. 23.51 uur Huizen van Oranje: Huize De Pauw, Wassenaar. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Het erfgoed Guldenburg, Duitse serie. Afl. 1. 17.35 uur Kleine spoorlijnen, 7-delige Engelse serie over kleine bijzondere spoorwegtrajecten. 18.20 uur Groen en grondig, agrarisch magazine. 18.50 uur Bassie en Adriaan, kinder serie. 18.56 uur Dieren in het wild, natuur- documentaire. 19.20 uur De natte neuzen show, honde-quiz met Martin Gaus. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Derrick, Duitse politiese rie. 21.39 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. 21.40 uur TROS Triviant, spelpro gramma. 22.32 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. Herh. 22.33 uur TROS Aktua special, docu mentaire over het Russische leger. 23.03 uur Te kust en te keur, interna tionale serie programma's over kunst en kunstenaars. 00.06 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Zelf mode maken. Les 6. 15.30 uur You're welcome, cursus En gels, les 3. 17.50 uur Van ongebondenheid naar vrijheid, reportage over een uit Span je geëmigreerde homosexuele man. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Cinekid, verslag van het jaarlijks kinderfilm- en tv-festival te Amsterdam. 19.10 uur Het ware verhaal van Spit MacPhee, Australische jeugdserie. Afl. 3. 19.35 uur Waar hoor ik thuis? Tien jaar later.... Hoe vergaat het de vier kinderen van etnische afkomst, over wie de NOS tien jaar geleden een do cumentaire uitzond? Afl. 1. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Staatsloterij, derde trek king. 20.25 uur Sport studio 21.05 uur De koude oorlog in Neder land, 3-delige documentaire serie. Afl. 3 (slot). 22.00 uur NOS-Iaat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur Financieel management. Afl. 7. 23.15 uur Studio Sport: WK Turnen. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. Afl. 32. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 50. 18.05 uur Plons, afl. Plons en het mol- lenvrouwtje. 18.10 uur Saartje en Sander, kinder serie. Afl. 3: Het pompoenbeest. Pre sentatie: Lut van Duffel. 18.20 uur Jet station, kindermagazi ne. 18.45 uur Op het terras, seniorenma gazine. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Boemerang, quiz waarin bekende Vlamingen het tegen elkaar opnemen ten bate van de Boemerang actie 1989. 20.10 uur Buren, Australische tv- serie. Afl. 215. 20.35 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma over actuale thema's met actieve deelname van het publiek. 21.35 uur Shingen, 12-delige Japanse serie. Afl. 6. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22,45 uur Concert. 23.05 uur Coda, Zeilen zonder wind, van Juliaan Wilmots, uitgevoerd door Musica Nova o.l.v. Roger Leens. BRT 2 18.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Rin, Japanse serie Afl. 26. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 857. 19.23 uur 2x7, tv-spelletje. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Looker, Amerikaanse speel film uit 1981. 21.30 uur Uitzending door derden. 22.15 uur Sociale zekerheid. Van de wieg tot het graf. Afl. 4. 22.45 uur Turnen. WK in Stuttgart, samenvatting. BAGUIO - Een rechtbank in het noorden van de Filipijnen heeft een Zweed veroordeeld tot een levenslan ge gevangenisstraf wegens bezit van hasjiesj. Advertentie 16, 17, 18, 19, 20 en 21-10 X pannekoekenmolen DE GRAANHALM Geopend van 12.00-20.00 uur ROTTERDAM - De Daniel den Hoek Kliniek in Rotterdam heeft een succesvolle methode ontwikkeld om nierkanker te bestrijden. De nieuwe aanpak, waarin het geneesmiddel in- terleukine een essentiële rol speelt, heeft er al toe geleid dat bij drie pa tiënten de kankergezwellen helemaal verdwenen zijn en dat ze bij een vier de sterk verminderd zijn. MUIDEN - De benefiet-veiling voor het onderzoek naar het Crigler Najjar-syndroom in de kazerne bij het Muider slot in Muiden heeft 100.275 gulden opgebracht. ZIERIKZEE Reddingsbrigade Acht leden van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland hebben een cur sus reanimatie van het Oranje Kruis gevolgd en zijn daarvoor geslaagd. De cursus werd door de reddingsbri gade zelf verzorgd. J. Loubert en J. Kloet waren de cursusleiders. Door de kennis die men bij de cursus op deed zijn de leden van de Reddings brigade nog beter uitgerust in nood situaties hulp te verlenen. Van de ruim 170 leden van de Reddingsbriga de zijn momenteel 12 leden in het be zit van het eenheidsdiploma EHBO. Tien hiervan hebben nu ook de aante kening reanimatie. De leden die hier voor van de week slaagden zijn J. Berrevoets, A. Berrevoets, T. Berre voets, R. Berrevoets, E. Mens, N. Kur- vink, W. de Rijke en D. Meeles. SLUISKIL - Bijna duizend actie voerders hebben zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur de brug over het kanaal Terneuzen-Gent ter hoogte van Sluis kil geblokkeerd. Zij protesteerden daarmee tegen de door Rijkswater staat aangekondigde opheffing van de veerpont bij Sluiskil. Van de veerpont, die Sluiskil ver bindt met Tbmeuzen, maken dage lijks onder andere 350 kinderen ge bruik. Als de veerpont in de zomer van volgend jaar volledig is opgehe ven, moeten de kinderen omrijden via de brug, die echter gemiddeld zes uur per dag is geopend. De actiegroep „Behoud pont Sluiskil" benadrukt dat op de smalle brug geen fietspa den zijn. Rijkswaterstaat is volgens de ge meente Terneuzen door een 20 jaar oude overeenkomst tussen Nederland en België verplicht de veerpont in de vaart te houden. Jomsborg 15-10 25 z Tbrrox Nedlloyd Amersfoort 14-10 1320 nno van Honolulu naar Balboa Nedlloyd Delft 15-10 35 nw van Malta naar Le Havre Nedlloyd Neerlandia 16-10 van Bre merhaven naar Zeebrugge Veemarkt Leiden LEIDEN, 16-10. Prijzen slachtrun- deren per kg geslacht gewicht, zonder nier en slotvet, inclusief BTW (vol gens PVV). Aanvoer slachtrunderen 1117 stuks, waarvan mannelijk 175. Mannelijk Super 9,75-ƒ 10,75. Mannelijk extra kwal. 8,75-f 9,75. Mannelijk le kwal. 7,85-/ 8,75. Handel redelijk en prijzen gelijk. Mannelijk 2e kwal. 7,10-/ 7,85, mannelijk 3e kwal. 6,50-7,10. Handel redelijk en prij zen gelijk. Vrouwelijk super 10,00- 12,75. Vrouwelijk extra kwal. 8,50-/ 10,00. Vrouwelijk le kwal. 7,45-8,50. Handel redelijk en prij zen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 6,55-/ 7,45. Vrouwelijk 3e kwal. 6,15-f 6,55. Worstkwaliteit 5,65- 6,65. Handel matig en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht, inclusief BTW. Aanvoer 44 lammeren. Zuiglamme- ren per kg 8,00-/ 9,50 en 180-/ 195 per stuk. De handel was redelijk en de prijzen gelijk. De totaalaanvoer bedroeg 1161 stuks. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ,,Wat heb je Rebecca?", vroeg hij. „Is er iets?" Zij schudde ontkennend. „Ach nee", zei zij verward. „Zie je er tegenop?", vroeg hij. „Vind je het vervelend naar Amster dam te gaan de komende dagen en daar alleen in dat grote huis te zit ten?" „Wel nee, helemaal niet!" Zij lachte, maar het ging niet van harte en zij voelde dat hem dit wel moest opval len. „Hoe kom je daar eigenlijk bij?" vroeg zij. „Zie ik eruit alsof ik spijt heb?" Hij haalde de schouders op. „Dat vervloekte geld ook!" mopperde hij. Zij wist nu aat hij haar niet geloofde. „Het was veel beter voor je geweest hier te blijven", zei hij. „Dan had je eens goed kunnen uitrusten. En we hadden dan Hij zweeg. „Wat bedoel je?" vroeg zij. Het klonk een beetje ademloos. „Je ziet er vermoeid uit", zei hij ontwijkend. Zij voelde zich eensklaps teleur gesteld. Waarom had hij zijn zin niet afgemaakt? Wat had hij willen zeg gen? Zij vroeg het hem niet. Zij zei! „Vermoeid?" Zij lachte even, maar het klonk onecht. „Ik voel me zo goed als het maar kan, Peter!" „Hmmm", bromde hij. Zij kwam overeind en ging achter haar stoel staan. Met de handen op de rugleuning vervolgde zij: „Ik geloof eerder dat jij aan wat meer rust toe bent. Je hebt veel te kort geslapen na die operatie van vannacht. Ik zie het aan je gezicht" Hij ging wrevelig verzitten. „Ach wat!" zei hij. Hij wierp een blik op zijn horloge. „Weet je dat het bijna halfdrie is? Het wordt tijd dat we gaan". Een paar minuten later ging de bui tendeur achter hen dicht. Peter zette haar koffer in de bagageruimte en hielp haar vervolgens instappen. Hij moest Petra's linkerportier driemaal dichtslaan voor het goed sloot. „Daar moet ik binnenkort eens naar kijken", zei hij toen hij naast haar zat en de starterknop induwde. De motor ratelde en hoestte geruime tijd voor hij definitief pakte. Hij schakelde voorzichtig. Ze reden schokkend weg. Tben ze bij het station van de par keerplaats naar de ingang liepen, ontmoetten ze een leerling-verpleeg ster van hun afdeling. Zij was in bur ger, en Rebecca herkende haar eerst toen Peter zijn hoef afnam. De onver holen nieuwsgierigheid in de ogen van het meisje trof haar onaange naam. Zij keek even snel naar Peter. „Die wijven ook!" zei hij nijdig. Door ME NNO DE MUNCK Zijn gezicht stond strak en er liepen scherpe lijnen van zijn neusvleugels naar zijn mondhoeken. Zij bleef zwij gen, maar toen ze al op het perron lie pen, was het alsof zij de blik van het meisje nog in haar rug voelde. Hij stapte met haar in de trein en plaatste haar koffer en haar tas in het bagagenet. Een paar minuten zat hij nog naast haar, verstrooid en weinig pratend. Tben klonk het eerste fluit- sein en verliet hij de trein. Een ogenblik later verscheen zijn gezicht voor het raampje van haar coupé. Zij draaide het omlaag en boog zich naar buiten. Zij stak hem haar hand toe. "Prettige dagen, Pe ter", zei zij. „En tot na de volgende week". „Zul je het zo rustig mogelijk doen?" vroeg hij. Ze knikte. „Ja. En zul jij meteen naar je bed gaan als je vannacht van de afdeling komt? Dit is een bevel!" „Goed", zei hij. Zijn blik lichtte even op. Hij liep nog een paar passen mee toen de trein begon te rijden, haar hand vasthoudend. Tben gleden haar vingers uit de zijne en was er al leen nog zijn gezicht, ernstig en een zaam, dat snel vervaagde. Maar zijn hand, wuivend met de witte zakdoek, bespeurde zij nog toen haar rijtuig het einde van het perron al voorbij was (wordt vervolgd) Trommel van het voormalige Zierikzeese schuttersvendel Sint Joris (18de eeuw). Eigendom van de stad Zie- rikzee. (Foto: Joop van Houdt). Antiek uit Zierikzee ZIERIKZEE - De door Rembrandt geschilderde Nachtwacht of het uitrukken van het schuttersvendel van kapitein Frans Banning Cocq is waarschijnlijk het meest „aansprekende" schilderij dat de meester-van-licht-en-donker ooit heeft gepenseeld. Op dit magistrale doek ziet men een schitterend tafereel van rijk uitgedoste schutters met wapens en vlaggen waarbij de gedachte aan strijd en slagveld geheel en al op de achtergrond raakt. Zó schilderachtig als de Amster damse schutters zullen de Zierik zeese schutters er in de 17 de en 18de eeuw wel niet hebben uitge zien (of misschien toch wel?), maar zij zullen zeker met hun om megangen onder luid tromgeroffel de Zierikzeese burgers uit hun huizen hebben gelokt. Het obsede rend gedreun van die eeuwenoude trommen is inmiddels verstomd; Kunst en Eer heeft hun taak over genomen.... Eigenlijk zou een originele oude trom waarmee destijds heel wat leven in de brouwerij is gebracht niet tentoongesteld moeten wor den in een vitrine achter glas. Maar helaas is deze wijze van op stelling noodzakelijk want een grijpgraag publiek zou er anders wellicht niet af kunnen blijven. Bij de uit 1783 daterende trom in het Zierikzeese stadhuis behoort ook een bandelier van leer en een tweetal trommelstokken. Een exemplaar is echter in de tijd dat trom en attributen nog onbe schermd in de torenkamer ston den opgesteld door een of andere souvenir jagende toerist meegeno men... Dat de prachtige koperen trommel, die eens heeft toebe hoord aan de schutterscompagnie Sint Joris te Zierikzee bewaard is gebleven mag een wonder heten. Het is waarschijnlijk dat trom met toebehoren jarenlang een sluimerend bestaan hebben ge leid in de torenkamer van het stadhuis omdat deze ruimte van ouds was ingericht als wapenka mer. Bijna alles is op een kwaad ogenblik op last van het stads bestuur opgeruimd; zo is in het laatst van de vorige eeuw een groot aantal harnassen, helmen, pieken en andere militaire attri buten verdwenen. Na restauratie in 1976 verkeert de historische trom weer in per fecte staat. De donkere koperaan slag is toen uiteraard verwijderd; een uitvoerige inscriptie werd weer zichtbaar. In het koper van de trommel- rand staat gegraveerd: „Sint Joris den draak doodende"; daaronder het jaartal 1783 en daaronder de naam Sint Joris. Verder biedt de tekst van een zesregelig gedicht enkele aankno pingspunten ten aanzien van de herkomst: ,,'t Was Hoofdman van der Os die Mij Aan U heeft ten Geschenk gegeeven Door Edelmoedigheid gedreeven Sint Joris brave Schutterij Zoovaak Mij ooit Tamboer zal roeren Zal ook mijn koopre Stem 's Mans Roem alom vervoeren Het is waarschijnlijk dat met Hoofdman van der Os Pieter van der Os wordt bedoeld, die in de tweede helft van de achttiende :eeuw in Zierikzee een aanzienlijk pn zeer vermogend man was. Hij bezat als „boekhouder" niet min der dan vier schepen voor de vis serij. Met de schutterstrom als ge schenk aan de Zierikzeese gemeenschap zal hij ongetwijfeld eer hebben ingelegd. Wiebe Keikes Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Tholen: P. van der Kraan te Bleskensgraaf. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kampen: M. H. .Slig- gers te Amersfoort-Centrum. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Hilversum en voor Lelystad: G. J. van Aalst te Benthui zen. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 19 ok tober, 19.30 uur, ds. J. J. van Eckeveld. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK - Woensdag 18 oktober, 19.30 uur, ds. J. de Groot, Rijssen. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Donderdag 19 ok tober, 19.30 uur, ds. A. P. v. d. Meer, bediening Heilige Doop. Gereformeerde Gemeente HAAMSTEDE - Woensdag 18 okto ber, 19.30 uur, ds. C. G. Vreugdenhil, zendingsavond. Ds. H. Bakker overleden ZIERIKZEE - Op de leeftijd van 76 jaar is dinsdag 10 oktober j.l. ds. H. Bakker, Hervormd emeritus predi kant te Apeldoorn, overleden. Hen drik Bakker werd 27 maart 1913 te Zwijndrecht geboren. Hij bezocht de Mulo in Rotterdam waar hij tevens de catechetenopleding bezocht. Van 1951 tot 1957 was ds. Bakker catecheet in Zierikzee. Dit was hij vervolgens in Cillaarshoek waar hij in 1971 hulp prediker werd. Op 24 maart 1978 werd hij daar predikant via de over gangsbepaling 277e. Ds. Bakker ging ruim een maand later, op 1 mei 1978, met emeritaat. PRAAG - De Tsjechoslowaakse po litie heeft twee medewerkers van het onafhankelijke blad Lidove Noviny aangehouden op beschuldiging van opruiing. JA, WIJ HOUDEN HET DROOG DEZE HERFST Noteer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden. 43,50 per kwartaal). ten wettig betaalmiddel, bank- of girocheque, met daarop het ver schuldigde bedrag. 1 43.50. hebben wij bijgesloten Stuur ons de paraplu met de kleuren Q geel/zwart bordeaux Naam Adres Postcode Telefoon lelefoon Handtekening: j Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4