Nachtrust moet. IMeven Aandacht voor'Roemenië tijdens Open Dorkasdag Uitbreiding Corneliastichting met een afdeling van 30 bedden Winkels en kantoren doelwit van inbrekers Jongen gewond door radiografisch vliegtuigje Brand in schuur te Kerkwerve WA-premie brommers hoger Stropers betrapt Hond aangeschoten Botsing in onover zichtelijke bocht Gs willen aquaduct bij Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE In de periode 1992-1994 In het centrum van Zierikzee I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 oktober 1989 Nr. 24627 3 Volgens directeur Schouw werd in de tweede helft van 1988 (ruim ander half jaar na de ingebruikname van het nieuwe gebouw) al duidelijk dat de capaciteit van 120 bedden niet vol doende was om aan de behoefte aan opname te voldoen. Sinds die tijd draaien we met een bezetting van 100 procent. Dat hield in dat we geen ruimte meer hadden om nieuwe pa tiënten op te nemen". De wachtlijst die daardoor ontstond omvat zo'n 25 mensen. „Vooral de demente bejaar den die daarop staan baren ons zor gen. Want aanmelding van zulke mensen voor opname in het verpleeg huis betekent dat het direct nodig is. Dan mag er eigenlijk geen wachttijd zijn en moet die in elk geval zo kort mogelijk worden gehouden". Minder doorstroming De helft van de capaciteit van de Corneliastichting, twee afdelingen van 30 bedden, is bestemd voor de verpleging van deze psychogeriatri sche patiënten. De overige bedden zijn bestemd voor lichamelijk zieke mensen. „Bij demente bejaarden is er minder doorstroming omdat die meestal langer behandeld moeten worden dan lichamelijk zieken". Schouw verwacht dan ook dat een be langrijk deel van de nieuw te bouwen afdeling bestemd zal worden voor de verpleging van psycho-geriatrische patiënten. Verder signaleert hij de toenemen de vergrijzing van Schouwen-Duive- NIEUW-HAAMSTEDE - Een jon gen uit Velp werd met een kaakfrac- tuur overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis nadat een radio grafisch bestuurd vliegtuigje tegen zijn gezicht was gevlogen. Dat gebeurde zaterdagmiddag om ongeveer 15.15 uur aan het vuurtoren- pad in Nieuw-Haamstede waar een groep hobbyisten uit Velp bezig was met haar radiografisch bestuurde vliegtuigjes. Door een verkeerde ma noeuvre van J. B. uit Velp vloog een van zijn vliegtuigjes tegen de jongen zijn gezicht. KERKWERVE - Vrijdag om onge veer 19.00 uur moest de brandweer van Middenschouwen uitrukken voor een schoorsteenbrand in een schuur te Kerkwerve. Het vuur zou zijn ontstaan door een houtkachel in de schuur van de fami lie B. aan de Tellers weg te Kerkwer ve. Door de brand werd een gedeelte van het schuurdak vernield en ont stond veel waterschade. Advertentie de basis voor een gezond en aktief leven. Bezuinig dus niet op uw slaap- komfort. Uw Bedderie specialist geeft u graag een persoonlijk advies als het gaat om gezond en behaaglijk slapen. WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4. Zierikzee Telefoon 01110-12946 land als een belangrijke oorzaak voor het grote aantal patiënten dat wordt aangemeld voor opname in het verpleeghuis. „Op dit moment is 16,6 procent van de bevolking hier be jaard. Het landelijk gemiddelde is 12Va procent en in heel de provincie Zeeland is 15 procent van de bevol king bejaard". Mede daardoor verwacht Schouw niet dat het grote aanbod van patiën ten voor het verpleeghuis de komen de jaren zal teruglopen. „Ik ben er van overtuigd dat de nieuwe afdeling ook gelijk vol ligt als hij gereed is. Maar ik denk dat we dan wel een aan tal knelpunten hebben opgelost". Dat moet ook wel want nog verdere uit breiding van het verpleeghuis zit er volgens Schouw voor het jaar 2000 niet meer in. „De rijksoverheid heeft aan de hand van het aantal inwoners berekend dat de verpleeghuiscapaci teit op Schouwen-Duiveland tot 1999/ 2000 maximaal 148 bedden mag zijn. Over die twee bedden meer die we nu krijgen doen ze niet moeilijk hoor". Toestemming Die berekeningen van de rijksover heid zijn van groot belang omdat de Corneliastichting de uitbreiding al leen kan realiseren met toestemming van deze overheidsinstantie. Het be drag van 3V2 miljoen gulden dat de uitbreiding naar verwachting zal kos ten leent de Corneliastichting in zijn geheel op de kapitaalsmarkt omdat zij een particuliere stichting is. „We De inbraken bij de 7 winkels en kantoren in de Zierikzeese binnen- BURGH-HAAMSTEDE - De omstandigheden waar in de christenen in Roeme nië moeten leven. Dat stond centraal tijdens de Open Dorkasdag die op initiatief van de bestuurs leden van de Dorkasgroep Westhoek werd gehouden in Haamstede. Deze bestuurleden, Wil ma Slager en J. M. Jonker-van den Hoek uit Haamstede, wilden met de Open Dor kasdag de ongeveer veertig vrijwilli- hebben berekend dat de uitbreiding financieel haalbaar is". Schouw verwacht geen al te grote moeilijkheden bij de procedure die aan de bouw vooraf gaat. „Toen we de plannen maakten om dit verpleeg huis te bouwen kregen we van de staatssecretaris al toestemming om het met een capaciteit van 150 bed den te realiseren. Maar bij de lande lijk bouwstop in 1983 is dat weer te rug gedraaid tot 120 bedden". Wel mocht de Corneliastichting de cen trale voorzieningen in het gebouw handhaven op een capaciteit van 150 bedden. „Daar hoeven we nu dus niets meer aan te veranderen. Er is ook nog een schetsontwerp van de nieuwe afdeling. En het geitenweitje links van het verpleeghuis waar het nieuwe gedeelte moet komen werd indertijd al,'bouwrijp' gemaakt. Omdat ook de provinciale raad volksgëzondheid zich positief heeft uitgesproken over het uitbreidings plan en gedeputeerde W. Don zich be reid heeft verklaard om het initiatief bij de onderhandelingen met WVC naar voren te brengen, ziet directeur Schouw de uitslag optimistisch tege moet. „Ik verwacht dat we toestem ming krijgen. En misschien zelfs vrij snel omdat een aantal van de stappen dat bij zo'n voorbereidende procedu re nodig is kan worden overgeslagen". Zelfde stijl De nieuwe, vijfde afdeling wordt stad werden waarschijnlijk gepleegd door drie personen van ongeveer 18 gers bedanken die door hun inzet het werk van de Dorkasgroep Wester- schouwen al sinds de oprichting in 1984 mogelijk maken. Maandelijks komen zij bijeen om kleding te sorte ren voor verzending naar de landen in de wereld waar christenen en jo den in geestelijke en materiële nood moeten leven. Ook worden voor deze onderdrukte mensen regelmatig voedselacties georganiseerd en schrijven de Dorkasleden hen ter be moediging kaarten met bijbeltek sten. In het geheim Tijdens de Open Dorkasgroep ston den vooral de Roemeense christenen en joden centraal. Via een, in het ge heim opgenomen, film werd een volgens Schouw uitgevoerd in dezelf de stijl als de vier verpleegafdelingen die de Corneliastichting tot nu toe heeft. „Wel zullen op basis van de er varing die we tot nu toe hebben opge daan wat accentverschillen worden aangebracht. Zo willen we uit oog punt van privacy liever wat meer jaar oud. Zij werden tijdens een van de acties en op drie verschillende plaatsen in Zierikzee gesignaleerd. Door gebruik te maken van geweld verschaften de daders zich toegang tot de betreffende panden. Bij een en kel gebouw lukte het niet, bij een be^ drijf ging het alarm af. De bedrijven en winkels waar men wist binnen te dringen werden doorzocht op zoek naar geld. Bij enkele zaken was de schade door braak veel groter dan de beeld gegeven van de moeilijke om standigheden waarin deze mensen zich staande proberen te houden. En van de geloofskracht die met name de christenen daarbij behouden hebben. Bijna 70 belangstellenden kwamen naar de bovenverdieping van de win kel van Jonker-De Spiegel te Haam stede waar de Open Dorkasdag werd gehouden. Behalve met het bekijken van de film over Roemenie waren zij ook actief met het schrijven van kaarten naar de onderdrukte christe nen en joden in dat land. In totaal werden er zo'n 200 meegenomen om te posten. Behalve leden van de eigen Dorkasgroep Wcsterschouwen kwa men ook veel buitenkerkelijke men sen en belangstellenden van buiten de Westhoek naar de bijeenkomst. MM twee- en eenpersoonskamers realise ren in plaats van vierpersoonska- mers". De oppervlakte die wordt bebouwd op het huidige geitenweitje omvat 1112 vierkante meter en de directeur hoopt dat de bouw in }992 kan wor den gerealiseerd. buit die men meenam. Bij een winkel werd zelfs voor 15.000 gulden schade aangericht terwijl niets werd meege nomen. De totale schade wordt door de politie geschat op enkele tiendui zenden guldens. Hulp gevraagd Men verzoekt iedereen die in de nacht van vrijdag op zaterdag het trio heeft gezien dat de inbraken waar schijnlijk heeft gepleegd contact op te nemen. Het gaat om jongens van ongeveer 18 jaar oud met een normaal postuur en een donkere huidskleur (bruin of zwart). Zij waren gekleed in een vermoedelijk blauwe spijker broek en gymschoenen. Een van de daders had lang zwartkleurig haar, terwijl de andere twee een korter ge knipt kapsel hadden. Vermoedelijk droeg een persoon van dit drietal een blauwkleurig trainingsjack. Telefoon 01110-14055. De politie signaleerde het afgelo pen weekend verder 13 inbraken in auto's of pogingen daartoe waarbij wel schade werd aangericht maar niets werd meegenomen. De inbra ken vonden plaats in Zierikzee, Re- nesse, Burgh-Haamstede en Den Os- se bij Brouwershaven en veelal waren Duitsers of andere vakantie gangers de dupe. Sommigen hadden enkele duizenden guldens schade door diefstal van dure geluidsappa ratuur en/of surfartikelen. De heer B. uit Zierikzee moest vast stellen dat zijn auto helemaal was ge stolen. Het voertuig, een antraciet- grijze Opel Ascona met het kenteken HP-93-VR, stond geparkeerd op het parkeerterrein aan de Nieuwe Bo- gerdstraat te Zierikee. Het werd ge stolen in de nacht van vrijdag op za terdag. G. J. L. G. uit Bruinisse werd gedupeerd omdat in dezelfde nacht een compressor ter waarde van 10.000 gulden werd gestolen. Het apparaat stond op een aanhangwagen aan de Industrieweg. Winkelwagen In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in de winkelwagen van de firma L. te Renesse. Het voer tuig stond aan de Hogezoom. Behalve schade door braak werd L. ook gedu peerd omdat het kassa register en een onbekende hoeveelheid sigaretten werd gestolen. ZIERIKZEE - De sterk negatieve resultaten bij de verzekering van bromfietsen maken een premiever hoging nodig. Dat zegt ac contact commissie motorrijtuigverzekering in haar advies over de WA-verze- kering van bromfietsen voor 1990. De contactcommissie adviseert de verzekeraars de jaarpremie voor de WA-verzekering van bromfietsen zon der versnelling, die dit jaar 107 gul den bedraagt, te verhogen naar 125 gulden. Snorfietsen worden gelijk gesteld aan bromfietsen zonder ver snelling. Voor bromfietsen met ver snelling moet volgend jaar een WA-premie van 321 gulden worden be taald (dit jaar 275 gulden). RENESSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag betrapte de politie twee stropers die hun praktijken uitoefen den aan de Korte Moermondsweg te Renesse met behulp van lichtbaken en een hazewindhond. Een van de mannen wist zich uit de voeten te maken toen hij in de gaten kreeg dat de politie er aan kwam. De andere T. G. T. uit Eindhoven werd aangehouden en voor verhoor meege nomen naar het politiebureau. De lichtbak en de hond werden in beslag genomen en na het opmaken van een proces-verbaal werd de man weer in vrijheid gesteld. De polite heeft geen buit gevonden. KERKWERVE - De hond van G. M. uit Kerkwerve werd aangeschoten met een jachtgeweer. De dierenarts constateerde dat het dier gewond was door een schot hagel. Zaterdag om ongeveer 16.00 uur kwam het dier, dat op dat moment los rondliep, thuis met een shock. SIRJANSLAND - Twee personen auto's werden behoorlijk beschadigd bij een frontale botsing op de Noord- dijk nabij Sirjansland. Het ongeluk gebeurde vrijdag. B. R. uit Haamstede en S. J. C. uit Nieu- werkerk kwamen elkaar tegen in een smalle, onoverzichtelijke bocht van de Noorddijk. Zij werden daardoor zo verrast dat een frontale aanrijding niet meer vermeden kon worden. Bei de voertuigen werden aan de voorzij de beschadigd. Er werd niemand ge wond. BRUINISSE - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben er bij de rijks overheid op aangedrongen om de be lasting bij de sluis bij Bruinisse op te heffen. Gs adviseren om dat te doen via de aanleg van een nieuwe, grotere sluis in combinatie met de bouw van een aquaduct. Een structurele ingreep waarbij volgens het provinciaal be stuur enerzijds de capaciteit voor het watérverkeer wordt vergroot en an derzijds het conflict met het wegver keer wordt opgelost. Tevens dringen gs er op aan om de tweede jach- tensluis in het Krammersluizencom- plex te voltooien. Men acht dit nodig omdat een goede bereikbaarheid over water nodig is om de recreatiemoge lijkheden op het water in Zuidwest Nederland zo optimaal mogelijk te benutten. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand,* voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - De directeur van de Corneliastichting:, A. Schouw verwacht dat het verpleeghuis in de periode 1992-1994 wordt uitgebreid met een afdeling van 30 bedden. De uitbreiding was al ingecalculeerd voor de toekomst toen ruim twee jaar geleden een nieuw gebouw voor de Corneliastichting werd gerealiseerd aan de Emil Sandströmweg te Zierikzee naast het Rode Kruis ziekenhuis. Men had toen echter niet kunnen denken dat de uitbreiding al zo snel nodig zou zijn. De capaciteit van de Corne liastichting groeide met de verhuizing vanuit de Zierikzese binnenstad naar de Emil Sandströmweg van 64 naar 120 bedden. Met de uitbreiding die nu wordt verwacht zou die capaciteit op 150 bedden komen. De directeur van de Corneliastichting, A. Schouw: „De uitbreiding is sneller nodig dan we hadden voorzien". (Foto: Joop van Houdt). Behalve door het bekijken van een film werd ook aandacht besteed aan de onderdrukte christenen en joden in Roeme nië door het schrijven van kaarten. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd voor enkele tienduizenden guldens schade aangericht door inbraken in zeven winkels en kantoren in het cen trum van Zierikzee. Na een periode van betrekkelijke rust werden het afgelopen weekend ook elders op Schouwen-Duiveland veel inbraken gesignaleerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3