Zierikzee vinger op moet in 1990 knip houden DE HUUR CV KETEL Vijfduizend gulden voor jeugd- en jongerenwerk WATERSTANDEN DEÜRLOO B.V. Jubileum ANBO-afdeling Zierikzee Fotoboek Schouwen-Duiveland vanaf vandaag in boekwinkel 2 ZIERIKZEE - Kon er vorig jaar nog 25.000 gulden aan de reserve voor het jeugdbeleid worden toegevoegd, dit jaar moet het jeugd- en jongerenwerk het doen met „maar'! vijfduizend gulden. Tot deze constatering ko men b en w van de gemeente Zierikzee in hun beleidsvi sie voor 1990. Herbestratingswerkzaamheden kosten de gemeente Zierikzee handenvol geld. Volgend jaar echter kan er maximaal 80.000 gulden voor deze activiteiten beschikbaar worden gesteld. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Zonder hierbij de indruk te willen wek ken dat Zierikzee tot dusverre met gulle hand geld uit kon geven is het nu toch zo dat Zierikzee volgend jaar zuinig aan moet doen. Dit omdat het budget voor nieuw beleid dit jaar ongeveer een ton lager (390.300) uitvalt dan vorig jaar het geval was. Dit blijkt uit de beleidstoe- lichting bij de begroting voor 1990. Uit deze op schrift gestelde visie voor de toekomst blijkt dat de alge mene uitkering uit het gemeente fonds volgend jaar met in totaal 68,2 miljoen wordt gekort. Voor Zierikzee komt dat neer op een verlaging van 43.000,-. Daarbij moet worden opge merkt dat Zierikzee op grond van een investeringsimpuls aanspraak kan* maken op zeventien mille. Eveneens minder dan in voorgaan de jaren is de uitkering in het kader van de stadsvernieuwing. Tbt dusver re ontving de gemeente Zierikzee het geld (circa 1 miljoen) hiervoor recht streeks van het rijk. Met ingang van 1990 echter zal Zierikzee het geld via de provincie krijgen toegeschoven. Deze gebruikt een vijfde deel van dit bedrag voor het zogenaamde knel puntenpotje. Ofschoon Zierikzee hieruit een bijdrage van drie ton zal ontvangen betekent deze wijziging toch een financiële aderlating voor Zierikzee met zijn vele monumenten Vervolg van pagina 1 Oud-voorzitter A. G. J. van der Ein de en Ruud van der Weide van de Stichting Welzijn Ouderen gingen in op de actieve opstelling van bestuurs leden en leden van de ANBO-Zierik- zee. ,,U heeft zich ontwikkeld tot een actieve en zelfbewuste afdeling waar bij het accent meer is komen te liggen op belangenbehartiging, voorlichting en educatie." Van der Weide onder streepte vooral de participatie van de ANBO-Zierikzee op provinciaal ni veau. Naast de deelname aan het ge westelijk bestuur is is de Zierikzeese afdeling ook vertegenwoordigd in het Provinciaal Overleg Ouderenbonden en de Zeeuwse Ouderenraad, terwijl de ANBO daarnaast ook ruim verte genwoordigd is in het bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen. Juist dat samenwerken tussen Welzijn Oude ren, de ANBO en de verschillende ge meenten achtte Van der Weide be langrijk om op Schouwen-Duiveland gestalte te kunnen geven aan een ou derenbeleid. Behalve deze wat meer serieuze za ken werd er ook volop feestgevierd in de Graanbeurs. De koffie met gebak, het optreden van het U W-dameskoor onder leiding van mevrouw M. K. Beije, de swingende muziek van Oor ons noe (de blaaskapel van Kunst en Eer) en de Zeeuwse voordracht van mevrouw T. Geleijnse zorgden voor een gezellige feeststemming, die nog wat werd verhoogd met het zingen van een aantal oerhollandse liedjes als In een blauw geruite kiel en Zachtkens glijdt ons bootje. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 17 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 17 oktober 05.00 181 10.35 -126 17.05 183 23.05 -148 17 oktober 03.05 207 09.15 -133 15.20 213 21.45 -156 17 oktober 05.30 189 10.40 -138 16.25 190 23.05 -159 17 oktober 04.50 209 10.40 -143 17.00 214 23.15 -164 houding tussen de tarieven die huur ders en zakelijk gerechtigden voor de onroerend goedbelasting betalen ge lijk te trekken. Deze reserve jeugd- en jongerenbe leid is twee jaar geleden ingesteld ten einde de nota jeugdbeleid uit te kun nen voeren. Vorig jaar kon een be drag van 25.000 gulden beschikbaar worden gesteld voor het jeugd- en jongerenwerk. Dit jaar kan gezien de financiële situatie een bedrag van slechts vijfduizend gulden worden gereserveerd. Binnen dit jeugd- en jongerenbe leid vormt Brogum een zorgenkindje. Ondanks de subsidies voor de in '87 en '88 ontstane tekorten plus een aan vullende subsidie van tien mille voor 1989 blijkt het exploitatietekort een structureel karakter te krijgen. Een ontwikkeling die het college zorg baart. Mocht deze ontwikkeling zich voortzetten dan zal de vraag zich voordoen in hoeverre het verant woord is om de subsidie aan Brogum te verhogen. Behalve vijfduizend gulden voor het jeugd- en jongerenwerk wil het college een gelijk bedrag reserveren voor het ouderenbeleid alsmede ook voor ontwikkelingssamenwerking, waarmee de gemeente een voorzich tig begin heeft gemaakt. Die reserve voor het ouderenbeleid is volgens b en w des te belangrijker nu de finan ciële middelen hiervoor aan de alge mene uitkering uit het gemeente fonds zijn toegevoegd. Om de komen de jaren echter een verantwoord ou derenbeleid te kunnen voeren wil het college regelmatig gelden toevoegen aan de reserve voor het ouderenbe leid. en karakteristieke bouwwerken. B en w van Zierikzee waarschuwen in hun beleidstoelichting dan ook voor de desastreuze gevolgen van deze om buiging voor het stadsvernieuwings proces. Herbestrating Herbestratingswerkzaamheden vormen voor een stad met een histori sche kern een aanzienlijke kostenfac tor en Zierikzee vormt daarop geen uitzondering. B en w noemen dit dan ook een voortdurende bron van zorg. Uit het activiteitenprogramma voor 1990 blijkt dat de gemeente voor het onderhoud en de verbetering van het stratenpatroon rekent op een bedrag van 273.000,-. De reserve voor derge lijke herbestratingswerkzaamheden is echter uitgeput. Andere plannen die een hogere prioriteit hebben ma ken het echter onmogelijk om deze reserve met meer dan tachtig mille aan te vullen. Wel doet het college in zijn beleidsvisie voor volgend jaar de mededeling dat wanneer er geld vrij komt, dit een goede kans maakt om te worden besteed aan onderhoud en verbetering van het wegdek. Weststraat Ter verbetering van de verkeersvei ligheid wil het college hiervoor vol gend jaar als voorloper op de defini tieve herinrichting van de Weststraat een aantal tijdelijke voorzieningen treffen. Hiervoor denkt het college een bedrag van 15.800,- (inclusief btw) nodig te hebben. De herinrich ting van de binnenstad van Zierikzee is niet alleen een kostbare zaak (1,5 miljoen) maar ook een karwei dat hoe dan ook met enig ongemak ge paard gaat. Zoveel mogelijk is bij de eerste fase getracht om deze werk zaamheden voor het toeristenseizoen af te ronden. Wat de tweede fase van deze herin richtingsoperatie betreft overweegt het college om volgend jaar na het zo merseizoen een begin hiermee te ma ken en dit door te trekken naar 1991. Als het aan het dagelijks bestuur ligt komt er bij de Laan van Saint Hilaire ter hoogte van het parkeerterrein een nieuwe stadsplattegrond, waarvoor eerst een verharde uitrijstrook moet worden aangelegd. Dit zal de ge meente zo'n veertien mille gaan kos ten. Zierikzee moet dan volgend jaar wellicht zuinig aan gaan doen, een pluspunt is dat er met uitzondering van de onroerend goedbelasting voor huurders geen sprake zal zijn van be lastingverhogingen. De verhoging van de onroerend goedbelasting voor huurders (met 23 cent per eenheid) is echter een ontwikkeling die door de rijksoverheid is bepaald om de ver- Waterschap De gemeenten op Schouwen-Duive land zijn op dit moment in overleg met het Waterschap Schouwen-Duive land over het wegenbeheer. Alge meen wordt aangenomen dat de we gen buiten de bebouwde kom in de toekomst onder beheer van het wa terschap zullen komeif. Daarbij stel len zowel de colleges als het water schap zich op het standpunt dat een duidelijke financieringsregeling van de zijde van het rijk zwart op wit komt te staan, zodat beide partijen weten waaraan zij financieel toe zijn. De gemeente mag dan volgend jaar wat meer op de kleintjes moeten gaan letten, daartegenover staat echter dat de bevolking van Zierikzee geen lastenverzwaring krijgt. Podiumkunsten Het verhogen van het budget voor de culturele activiteiten van Uit in Zeeland heeft ertoe geleid dat het aantal voorstelling in Zierikzee ook voor '89/'90 gehandhaafd kon wor den. Samen het het feit dat het aantal Uit-abonnementen fors is toegeno men stemt dit het Zierikzeese college tot vreugde. De toekomst van het cul tuurgebeuren in de regio wordt desal niettemin toch met enige zorg tege moet te zien omdat de provinciale subsidie van drie ton voor de Stich ting Uit in Zeeland wordt stopgezet. De gemeenten zullen deze kosten dan voor hun rekening moeten nemen. Zoals het er nu naar uitziet zullen gemeenten als Goes en Middelburg ieder voor zich de voorstellingen gaan regelen. Voor. Zierikzee is dit een onmogelijkheid. Daarom denkt het college erover om in dat geval aansluiting te zoeken bij één van de (•grotere gemeenten. Dit zal echter de nodige financiële gevolgen met zich meebrengen. Ook het plaatselijke kunstgebeu- ren verdient volgens het college een steuntje in de rug. Op advies van de welzijnscommissie buigt het college zich over een aankoopregeling voor kunstwerken van Zierikzeese kun stenaars. Deze zal naar alle waar schijnlijkheid nog dit jaar aan de welzijnscommissie worden voorge legd. Deze aankoopregeling geldt uitsluitend voor werken die gekocht zijn tijdens in Zierikzee gehouden tentoonstellingen of voor werken van in Zierikzee wonende kunste naars die in het adressenbestand van de Zeeuwse Culturele Raad zijn op genomen. Voor deze subsidieregeling die in eerste instantie voor één jaar geldt wil het college een bedrag van 2500,- beschikbaar stellen. Manhuisstraat De besprekingen met de Dienst der Domeinen rond de overdracht van het complex in de Manhuisstraat lijken een „verhaal zonder eind" te zijn. Over de vergoeding van het achter stallig onderhoud voor het gedeelte dat de gemeente toebehoort is inmid dels overeenstemming bereikt. Moei lijker ligt dat met de (eventuele) aan koop van het gedeelte van het gebouw dat geen eigendom van de ge meente is. Kostbaar Zoals het er nu naar uitziet lijkt de ze aankoop plus het geschikt maken van het gebouw voor een multifuncti oneel gebruik een wel erg kostbare aangelegenheid te worden. B en w vragen zich dan ook af of het wel zin vol is om het gehele complex in eigen dom te verwerven. Deze overweging doet niets af aan het feit dat het college de noodzaak van een multi-functionele ruimte voor sociaal-culturele doeleinden wel degelijk erkent. Dit moet op niet al te lange termijn worden bevorderd. Mocht dit niet in het gebouw in de Manhuisstraat kunnen worden gerea liseerd dan moet naar een andere mo gelijkheid worden uitgekeken, waar bij te denken valt aan een concentra tie van verenigingen en instellingen die momenteel op verschillende loka- ties zijn gehuisvest. Aangenomen wordt dat een dergelijke concentratie voordelen oplevert voor de exploita tiekosten. De vele gezichten van Schouwen-Duiveland in boek vastgelegd ZIERIKZEE - Het ge zicht van Schouwen-Duive land is niet in enkele woor den samen te vatten. Een simpele foto van een groep je koutende Schouwen- Duivelanders of van een eenzame boerenhoeve te gen een verre einder biedt de geïnteresseerde vaak meer houvast om iets van dat karakteristieke van Schouwen-Duiveland te begrijpen. Dat blootleggen van dat eigene van de streek is het uitgangspunt geweest bij de totstandko ming van het fotohoek Schouwen-Duiveland, dat vrijdag bij drukkerij La- kenman Ochtman is ver schenen en dat met ingang van deze week bij verschil lende boekhandels ver krijgbaar is. Waren er tot dusverre vooral histo risch getinte „platenboeken" over de regio beschikbaar, vanaf eind vorige week is daar een meer eigentijds „prentenboek" bijgekomen: het foto boek Schouwen-Duiveland. Het idee om een dergelijk boek op de markt te brengen werd drie jaar geleden geop perd. Gezien de risico's die het uitge ven van zo'n boekwerk met zich mee brengt verdween het idee naar de achtergrond totdat het dit jaar weer werd opgepikt. Zwervend over het vroegere eiland of hangend vanuit een vliegtuig en steeds met de camera in de aanslag is fotograaf Joop van Houdt erin ge slaagd om het wezen van Schouwen- Duiveland in beeld te brengen, met daarbij een korte tekst van auteur A. van der Wouden en met advies van grafisch ontwerper Cees van de Wete ring. Het 64 pagina's tellende boek is geen pleidooi voor het rijke verleden dat in vele monumenten en pittores ke plaatsjes tot uiting komt. Ook de moderne tijd met al zijn zegeningen en kwaden wordt in het boek belicht met onder andere foto's van het toe risme, onderwijs- en gezondheidsin stellingen en niet te vergeten de Del tawerken, fraaie staaltjes van tech nisch vernuft met als climax de Stormvloedkering, ooit het achtste wereldwonder genoemd. Schouwen-Duiveland bestaat bij de gratie van de zee, de landbouw en vis serij en de recreatie en het toerisme. Deze pijlers van de streekeconomie worden in het boek kort toegelicht, terwijl ook de toekomst waarin ge waakt moet worden voor een afro ming van het voorzieningenniveau wordt aangehaald. Het boek dat in een oplage van 3500 exemplaren is verschenen geeft Schouwen-Duiveland in al zijn facet ten weer en vormt daardoor een aar dige aanvulling op de yeelal histo risch getinte oude ansichten van de verschillende plaatsen. Het fotoboek Schouwen-Duiveland is met ingang van deze week te koop bij de verschil lende boekhandels in de regio. Maandag 16 oktober Zierikzee Bijeenkomst Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden van Rotterdamse pop penspeler Aad Peters in Christelijk Cultureel Centrum De Burght. Aan vang voorstelling voor kinderen van zes tot twaalf jaar om 16.00 uur. Voor degene ouder dan twaalf jaar om 20.00 uur. Dinsdag 17 oktober Zierikzee Creatieve ochtend voor kinderen. Buurt: en clubhuis de Lichtboei. 10.00 tot 11.30 uur. Najaarsvergadering Zierikzeese On- dememerscentrale in Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 18 oktober Burgh-Haamstede Bazar. Rusthuis Duinoord. 10.00 tot 15.30 uur. Zendingsavond. Zaal naast kerkge bouw Gereformeerde Gemeente. 19.30 uur. Bruinisse Verkeersmani festatie. Havenplateau Vanaf 10.30 uur. Donderdag 19 oktober Zierikzee Themamiddag ANBO, gebouw Pater nosterstraat, 14.00 uur. Vrijdag 20 oktober Zierikzee De kersentuin van Tsjechov. Concert zaal. 20.00 uur. Bruinisse Vogeltentoonstelling Vogelvereni ging De Nachtegaal. Dorpshuis. 19.30-22.30 uur. Zaterdag 21 oktober Zierikzee Concert Kinderspel. Muziek van gro te componisten voor kleine mensen. Lutherse kerk. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Vogeltentoonstelling Vogelvereni ging de Nachtegaal. Dorpshuis. 14.00- 22.00 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 26 oktober Bruinisse i Afscheid burgemeester T. C. Hek man. Durpsuus. 14.00 uur. Vrijdag 27 oktober Zierikzee Bazar Ibsselschade-Arbeid Adelt- Burgerweeshuis. 10.30 tot 15.30 uur. Burgh-Haamstede Musical Even Omzien; NVvH. De Schutse. 20.00 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Vrijdag 3 november Kerkwerve Familie-avond CNV. Dorpshuis Zuud- ènde. 19.30 uur. Maandag 6 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 9 november Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Maandag 13 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 25 november Zierikzee Concert van Ars Musica in de Luther se kerk. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 6 december Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 14 december Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Advertentie Het fotoboek is uit! INSTALLATIEBEDRIJF SCHUBBEBEUriS - TEL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2