Regen spelbreker bij start actie autogordel c Vijfendertig jaar ANBO, 'n goede reden voor feestje DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> Wh PE BlLr Landbouwer verwond door afstellen van machine RIKZEESCHE NIEUWSBODE Op de knip Bedden Serie Bruse Boys Zierikzee moet komend jaar de vinger op de De Corneliastichting krijgt er een afdeling met In de serie over antiek in het Zierikzeese stad He team van Bruse Boys heeft wederom een knip houden. (Pag. 2). dertig bedden bij. (Pag. 3). huis een nieuwe aflevering. (Pag. 4). verlies moeten incasseren. (Pag. 6). MAANDAG 16 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24627 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er zijn feestelijke gelegenheden, die een diepe in druk achterlaten bij velen - die er niet bij tegenwoor dig waren Otto Weis Graanbeurs tot laatste plaats toe bezet ZIERIKZEE - Zo'n overweldigende opkomst, waardoor de toch ruime Graanbeurs in Zierikzee nog uit zijn voe gen dreigde te barsten, daarop had het bestuur van de af deling Zierikzee van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) zaterdagmiddag niet gerekend. Her en der moesten extra stoelen worden aangesleept om de meer dan honderdzestig aanwezigen een zitplaats te kunnen bieden. Alleen die enorme opkomst al maakte het feest dat ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Zierikzeese ANBO in De Graanbeurs werd gevierd tot een geslaagde happening. onder de aandacht van de meer dan honderdzestig aanwezige ANBO-le- den werd gebracht was het voorstel van de minister van financiën om gel den uit de kas van de pensioenfond sen aan te wenden voor loonsverbete ring van de werknemers. Asma en hij niet alleen zou het rechtvaardiger hebben gevonden wanneer die gelden gebruikt zouden worden voor de ver betering van de inkomenspositie van de gepensioneerden. Een punt dat eveneens aandacht Ofschoon er dus alle reden was voor een feestje waarschuwde afde lingsvoorzitter H. Asma tijdens zijn toespraak voor een aantal minder „vreugdevolle" ontwikkelingen. „Ei genlijk zou een ouderenbond overbo dig moeten zijn" verzuchtte de voor zitter. Op grond van de vijf punten die de komende tijd alle aandacht van de ANBO zullen vragen zal dat overbodig worden voorlopig nog wel een wens blijven. Een van die punten die door Asma verdient is een welvaartsvaste AOW, een heet hangijzer van de ANBO. In de afgelopen acht jaar is de koop kracht van AOW-ers volgens Asma twaalf procent gedaald. Dat er aan dat koopkrachtverlies iets moet wor den gedaan is volgens Asma een zaak 1 waar alle politieke partijen het voor de verkiezingen over eens waren, al leen de wijze waarop dat zou moeten gebeuren, daarover werd gezwegen. Ook de discriminatie op grond van leeftijd werd door Asma aangeroerd met als meest schrijnende voorbeeld het feit dat ouderen uitgesloten zijn van bestuursfuncties bij pensioen fondsen. Ook de realiteit dat slechts vijf procent van de Tweede Kamerle den ouder is dan zestig jaar geeft te denken. Tte denken geeft ook de positie van de oudere vrouw. Bij overlijden van de man heeft de vrouw aanspraak op 70% van het pensioen. Omgekeerd echter behoudt de man het recht op de volle honderd procent wanneer zijn partner komt te overlijden. Daar naast ondervindt een oudere vrouw (vanaf vijftig jaar) volgens Asma ook de nodige tegenstand wanneer zij wil Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Aandachtige blikken tijdens de jubileumbijeenkomst. (Foto: Joop van Houdt). Ook optredens tijdens de ANBO-viering. (Foto: Joop van Houdt). gaan werken en zich daarvoor wil her- of bijscholen. Dan wordt zij te vaak als te oud ter zijde geschoven. Kortom, op tal van fronten moet de ouderenbond nog strijd leveren. „Een strijd waaraan we meehelpen door ons lidmaatschap van de ANBO" al dus de ANBO-voorzitter, die ten slot te een klemmend beroep deed op de aanwezigen om in de kennissen- en familiekring leden te werven. Hand ophouden Hoewel uit de woorden van voorzit ter Asma duidelijk af te leiden viel dat de positie van de oudere voor ver betering vatbaar is, gaf het duo R. Van den Noord en B. van der Lelie zijn visie op die goeie ouwe tijd. Dit gebeurde geheel óp rijm naar een tekst van mevrouw J. A. van Kooten. Die goeie ouwe tijd waarin ouderen, vaak gedoemd waren tot het ophou den van hun hand is niet iets om naar terug te verlangen. De noodwet van Drees (194-7), de oorlogsjaren met daarop volgend de wederopbouw en de emancipatie van de oudere mens werden door het in dracht gestoken tweetal in vogelvlucht aangesneden met daaraan gekoppeld de aanbeve ling van „Mens durf te leven". Wethouder J. Groen, die niet alleen over verbale maar ook over vocale kwaliteiten blijkt te beschikken was dan ook van mening dat de oudere van tegenwoordig in een betere posi tie vbrkeert dan ten tijde van de oprichting van de Zierikzeese ANBO (1954) het geval was. Groen beklem toonde met name de goede verstand houding van het gemeentebestuur met de ouderen in het algemeen en de ANBO in het bijzonder. „De ANBO vindt bij het gemeentebestuur een ge willig oor en vaak ook worden rede lijke verlangens ingewilligd" aldus de wethouder die namens het ge meentebestuur een ingelijste prent van het stadhuis aan voorzitter Asma overhandigde. Een blik op de achterliggende pe riode mag dan onverbrekelijk ver bonden zijn met een jubileumviering, voor gewestelijk bestuurder A. Kort leven was het vooral ook de toekomst die aandacht vraagt. Met het oog op de gemeenteraads- en provinciale verkiezingen is de komende tijd vol gens Kortleven van groot belang voor de ANBO. Het feit dat de Zierikzeese afdeling zijn vijfendertigste verjaar dag vierde kon volgens hem ook niet zonder vlagvertoon voorbij gaan. Na mens het gewestelijk bestuur kreeg voorzitter Asma dan ook de wit/ blauwe ANBO-vlag overhandigd, waarvan Kortleven hoopte dat deze tot in lengte van dagen als een baken voor ouderen zou dienen. vervolg pagina 2 SEROOSKERKE - De vrijwillige brandweer van Westerschouwen heeft vrijdagmorgen omstreeks 10.45 uur een landbouwer uit Serooskerke bevrijd uit zijn benarde positie. De landbouwer 't H. was bezig met het afstellen van een aardappelrooima- chine en raakte met zijn hand be kneld. De man is met zware verwondingen aan zijn hand en borst afgevoerd naar het ziekenhuis in Goes. Brandweer commandant L. S. de Feiter roept alle boeren op hun machines tijdens het afstellen vooral stil te zetten. Hier mee kunnen ernstige verwondingen voorkomen worden. Verwachting tot dinsdagavond: Droog- en vrij zacht Perioden met zon, ook enkele wol kenvelden en droog. Vannacht enkele mistbanken. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtempe- ratuur rond 18 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 20 okt.: Woensdag: Zonneschijn: 40%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 okt. Zon op 07.08, onder 17.42 Maan op 18.31, onder 11.12 Laatste Kwartier: 21 okt. (14.19) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Voor morgen, dinsdag, verwachten we droog weer. Er zijn pe rioden met zon, maar er kunnen ook enkele wolkenvelden overdrijven. Vannacht kan in het binnenland plaatselijk mist ontstaan. De mini mumtemperatuur ligt rond de 10 gra den. Morgenmiddag loopt de tempe ratuur flink op, tot omstreeks 18 graden. Er staat een zwakke tot mati ge zuidwestelijke wind. Een -hoge- drukgebied boven Midden-Europa brengt ons ook woensdag zacht herfstweer met zonnige perioden. Daarna komt er meer bewolking, maar de temperaturen bijven aan de hoge kant. BRUSSEL - Het Gerechtshof in Luik heeft de doodstraf opgelegd aan een 58-jarige advocaat, die eind 1985 een bom plaatste in het Luikse paleis van justitie. Bij de aanslag, vlak voor een plechtige zitting die zou worden bijgewoond door de toenmaligè mi nister van justitie, Jean Gol, kwam een student in de rechten om het le ven. De explosie richtte verder aan zienlijke schade aan. ROVZ wijst publiek op noodzaak van het gebruik van de autogordel ZIERIKZEE - De klap kwam zaterdagmorgen hard aan op het parkeerterrein aan de Scheldestraat in Zierikzee en dat was nu net datgene waar het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) op uit was. Met een daverende klap van een vallende auto werd on der erbarmelijke weersomstandigheden het startsein ge geven voor de campagne Zeeuwen rijden vast beter, een actie die een beter gebruik van de autogordel (ook op de achterbank) beoogt. treuren. Op grond van reconstructies is komen vast te staan dat van deze vijftig verkeersdoden er vijf tot tien nog een redelijke kans tot overleving gehad zouden hebben indien ze de au togordel gebruikt zouden hebben. Wanneer je dat weet dan is zeventig Crocent een te laag percentage" Er lijkt dus voldoende reden te zijn om een beter gebruik van de autogordel onder de Zeeuwen te propageren. Publiek De actie Zeeuwen rijden vast beter, die tot en met zaterdag 4 november wordt gehouden bestaat uit twee ele menten, Op Schouwen-Duiveland In de periode van zaterdag 14 okto ber tot en met zaterdag 4 november gaat het ROVZ in het Zeeuwse aan dacht vragen voor een beter gebruik van de autogordel. Uit onderzoek is gebleken dat zeventig procent van de Zeeuwen de autogordel gebruikt. Op Schouwen-Duiveland ligt dit percen tage volgens ing A. C. Lodder van het ROVZ op 67%. Ofschoon dit volgens hem en zijn „medestrijder" M. M. Markusse, voorzitter van het district Zeeland van Veilig Verkeer Nederland geen gek percentage is is het desalniette min nog veel te laag. Lodder en Mar kusse: „Vorig jaar waren er op de Zeeuwse wegen vijftig doden te be richt de actie zich op het publiek, ter wijl de campagne, die in totaal ruim twee ton kost, zich in het Sloegebied en de Kanaalzone toespitst op het be- drijfsléven. Via voorlichting, een achttal verschillénde manifestaties plus extra aandacht van de politie voor het gebruik van de gordel wil het ROVZ hiermee een bijdrage aan een grotere verkeersveiligheid leve ren. Of de actie daarin geslaagd is zal na 4 november worden onderzocht, terwijl na drie maanden opnieuw wordt nagegaan hoe het met het auto- gordelgebruik in Zeeland is gesteld. Pluvius De actie op Schouwen-Duiveland ging zaterdagmorgen onder uiterma te slechte weersomstandigheden van start. Striemende regenbuien en het weerbarstige temperament van Jan de wind maakten het verblijf op het parkeerterrein voor de genodigden en toeschouwers niet aangenaam. Het weerhield wethouder en loco burgemeester L. J. van Gastel er ech ter niet van om een enthousiast wel komstwoord te spreken en de actie onder het schaarse publiek warm aan te bevelen. „Het dragen van de auto gordel is van levensbelang en ik wens de organisatoren dan ook alle succes toe" aldus de Zierikzeese loco burgemeester. v De daad bij het woord voegend kroop Van Gastel als eerste achter het stuur om een aantal vaardigheids- proeven voor veilig autorijden af te leggen. Zijn voorbeeld werd achter eenvolgens gevolgd door burgemees ter A. Bergshoeff van Duiveland, burgemeester W. den Boer van Mid- denschouwen, burgemeesterL. N, La- bruyère van Brouwershaven en bur gemeester J. A. van Munnik van Tholen. De rijvaardigheden van de burger vaders ontliepen elkaar niet veel. Wel zorgde Labruyère voor enige hilari teit door eerst gas te geven en dan pas „in de gordel te gaan". Het grootste spektakel vormde echter de val van een auto vanaf tien meter hoogte, een vast onderdeel van de verschillende manifestaties in de regio. De gevol gen van deze tuimeling komen over een met de schade ten gevolge van een frontale botsing bij een snelheid van vijftig kilometer. Dit spektakelstuk dat door de heer Markusse werd uitgevoerd vormde in feite het officiële startsein van de ac tie. Een indrukwekkender begin had den de organisatoren niet kunnen be denken. Met een enorme dreun stui terde de auto op het wegdek, waar door er van de voorkant van de auto niets overbleef. Mocht zo'n klap zich in werkelijkheid voordoen dan is het al dan niet gebruiken van de autogor del (zowel op de voor- al6 de achter bank) bepalend of een inzittende zo'n klap overleeft. Dat dit niet overdreven is onder streepte Martin Pieterman van Veilig Verkeer Nederland door het publiek erop te wijzen dat een op de ariehon- derddertig mensen een' auto-ongeluk krijgt bij een snelheid van vijftig ki lometer. Daarnaast gebeurt tweeder de van alle verkeersongevallen bin nen de bebouwde kom. Het argument om de autogordel bij geringe afstan den niet te gebruiken is dan ook misplaatst. „Zonder riemen ben je Actie op het parkeerterrein aan de Scheldestraat. (Foto: Joop van Houdt). gelanceerd" aldus Pieter bij zo'n klap kansloos en dat gcldt ze- ker voor kinderen die als het ware worden man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1