'Schrijft u aan elkaar of los als u boeken maakt?' REBECCA VALDEN, huisarts Kinderboekenschrijfster Joke van Leeuwen in Burgh-Haamstede Het fraaie verhaal van het supersonische electrische reuzenradschoonmaakapparaat U2 met BB King in RAI Bachvereniging heeft vocaal solisten ensemble Geneeskunde studenten nog steeds tamelijk traditioneel 6 BURGH-HAAMSTEDE - „Schrijft u aan elkaar of los als u boeken maakt?". Het wa ren soms zeer verrassende vragen die de kinderen uit Burgh-Haamstede stelden aan de kinderboekenschrijfster Joke van Leeuwen. De schrijfster kwam in het kader van de Kinderboekenweek naar De Schutse om de grotere kinderen van de basisscholen wat te vertellen over haar boeken en om voor te lezen en vragen te beantwoorden. De jongere kinderen werden vooral geboeid door het optreden van Jet Boeke, de schrijf ster van de verhalen van Dikkie Dik, de rode kater uit het televisieprogramma Se samstraat. Kinderboekenschrijfster Joke van Leeuwen wordt ondervraagd. De visie van kinderen op uitvindingen en ontdekkingen BURGH-HAAMSTEDE - 'Kijk verder dan je neus lang: is'. Dat is het thema van de Kinderboekenweek 1989 en de Stichting Westerschouwen Kultureel haakte daarop in door een verhalenwedstrijd en een teken wedstrijd uit te schrijven. Tientallen kinderen uit de Schouwse West hoek deden er aan mee en gisteren, woensdag, werden de prijzen uitge reikt. Hieronder de uitslag, het winnende verhaal van Marije Slijkhuis en de winnende tekening van Daniëlle Schrier, beiden uit Burgh- Haamstede. Aan de tekenwedstrijd mochten de kinderen uit de groepen 1 tot en met 4 van de basisschool mee doen. Bij groep 1/2 ging de eerste prijs naar Patricia Stoel. De titel van haar tekening: Ik ontdek de wereld. Met haar tekening over wat zij had willen zijn won Cindy van Heyzen de tweede prijs. Da niëlle Schrier won met haar teke ning van een robot tuinman de eerste prijs in de groep 3/4. Het ontdekhuis van Remy van de Reynst werd bekroond met de tweede prijs. Aan de verhalen wedstrijd mochten de kinderen van de groepen 5 tot en met 8 van de basisschool meedoen. In groep 5/6 ging de eerste prijs naar Rei- noud van Oosten, hij schreef een verhaal over de turbo auto. Sigrid Burg en Marjanneke Dijkman schreven samen 'Het Geraamte' en dat verhaal bleek goed voor een tweede prijs. In de groep 7/8 kaapte Marije Slijkhuis de eerste prijs weg met haar wervende ver haal over de feuzenradschoon- maakmachine. Mireille Veerhoek uit Renesge bouwde haar verhaal rond de schoenvetermachine en dat verhaal werd beloond met een tweede prijs. Hieronder het win nende verhaal van Marije Slijk huis. Supersonische-mechanische-elek- trische-reuzenradschoonmaakap- paraat Als je hoogtevrees hebt en je moet het reuzenrad schoonmaken dan moet je geen metershoge lad der kopen maar bij mij een super- sonische-mechanische-electrische reuzenradschoonmaakapparaat gaan halen. Het is gemaakt van een miniminiminiwindmolen, een boom, 100 spijkers, 11 grote planken, 1 schroef, 50 ijzerdraad jes en het knopje is een dob belsteen. Dat apparaat kan na tuurlijk niet een reuzenrad schoonmaken zonder poetsdoek je, dus toen heb ik maar gelijk een alles-schoonmaak-poetsdoekje uitgevonden. Het maakt alles schoon behalve schoolbanken, kastanjes en gordijnen. Het su- personische-mechani- sche-electrische-reuzenrad- schoonmaakapparaat heeft geen gewone handen (hij heeft er drie) maar handen van elandgeweien. Hij heeft ook een ingebouwde reuzen-emmer met heel veel Dubro-citron afwasmiddel erin. Het knopje waarmee hij aan en uit gaat is de dobbelsteen. De eer ste die hem gebruikte was het kermismeisje van de kermis. De machine deed het heel goed en het reuzenrad was helemaal schoon. Alleen het duurt wel een half uur voordat hij begint te werken (als je op de dobbelsteen hebt ge drukt) En het knopje zit een beet je te hoog, want het meisje kon niet bij het knopje!!! Marije Slijkhuis De Tuinrobot van Daniëlle Schrier. \IitHENEN - Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer start samen met de ANWB een proefproject dat moet leiden tot het terugdringen van het zakelijk gebruik van de auto bij deze bond. ANWB-directeur mr. P. A. Nou wen zei dit tijdens de studiedag ,,Auto in bedrag" in Rhenen. ROTTERDAM - De Ierse groep U2 geeft op 18,19 en 20 december concer ten in de Amsterdamse RAI onder de naam Love comes to town. De legen darische blueszanger BB King swingt in het voorprogramma. Orga nisator Mojo heeft dat bekend ge maakt. De 3x 15.000 toegangskaarten zul len niet op de bekende voorverkoopa dressen verkrijgbaar zijn maar kun nen worden besteld via bonnen in 26 dagbladen. Uit alle inzendingen wor den de „gelukkigen" geloot. Zij ont vangen dan een reserveringsbewijs met alle nodige informatie. Mojo hanteert deze methode omdat bij twee vorige concerten van de band in het Feyenoordstadion in 1987 het gedrang bij de kaartverkopers hier en daar tot heftige taferelen leidde. UTRECHT - De Nederlandse Bach vereniging heeft een vocaal solisten ensemble gevormd. Het initiatief voor dit nieuwe gezelschap van pro fessionele musici, de Cappella Figu- ralis, is genomen door Jos van Veld hoven, die ook de muzikale leiding heeft. Het oprichtingsconcert is op 8 november in de Waalse kérk in Am sterdam, met werk van Heinrich Schutz en Domenico Scarlatti. De Nederlandse Bachvereniging heeft dit bekendgemaakt. Essentieel voor de werkwijze is dat solo- en koorpartijen door dezelfde zangers en zangeressen worden uitgevoerd. De bezetting van de Capella Figura- lis wisselt van vier tot zestien perso nen. Allen hebben een solo-opleiding gevolgd, de meesten staan aan het be gin van hun carrière. De zangers zijn beoordeeld naar so listische capaciteiten, vaardigheden om in ensembles te musiceren en mo tivatie voor oude muziek. De Cappel la Figuralis kan grote delen van het vocale repetoire uit de 16de, 17de en 18de eeuw bestrijken. De leden krij gen van het begin af betaald. Het en semble moet zichzelf bewijzen en op den duur zijn financiële positie ver beteren. Voor het eerste concert van de Cap pella Figuralis zijn gekozen: Musica- lische exequien swv (279 - 281, voor zes tot acht stemmen en Basso Conti nuo van Schutz (1585-1672) en Stabat Mater voor tien stemmen en Basso Continuo van Scarlatti (1685-1757). NIJMEGEN - In het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen is een speciaal spreekuur ingesteld voor mensen die kinderen willen, maar bang zijn voor het krijgen van een ongezonde baby. Volgens de gynaecoloog dr. V. G. H. J. Kirkels is het spreekuur bedoeld voor paren en sluit het aan bij een project preventie van aangeboren af wijkingen. Het bezoek van de twee l- 'nderboe- kenschrijfsters was een van de hoog tepunten van de activiteiten die in di verse bibliotheken op Schouwen-Dui- veland plaatsvonden in deze Kinder boekenweek. De kinderen reageer den enthousiast en af en toe zelfs massaal. In de Zierikzeese biblio theek De Stolpe telde men ruim 450 jeugdige bezoekers die naar de diver se kinderboekenstands kwamen. In De Zaete te Bruinisse keken ruim 100 kinderen naar de film Sjakie en de chocoladefabriek, gemaakt naar een boek van Roald Dahl en lieten bijna 70 kinderen zich schminken. Hoeveel blaadjes? De Schutse te Burgh-Haamstede werd woensdagmiddag bevolkt door ruim 200 kinderen, „Hoeveel blaad jes zijn er nodig om een boek te schrijven?", was een van de vragen die zij stelden aan Joke van Leeuwen, schrijfster van kinderboeken als Het huis met de zeven kamers, De metro van Magnus, Deesje en nog tien ande re boeken en boekjes. Voor dat schrij ven bleken heel wat blaadjes ge bruikt te zijn: „Voor een boek van 100 bladzijden heb ik wel duizend blaad jes nodig want ik schrijf elk boek wel drie vier keer. Net zolang tot ik het mooi vind", aldus Joke van Leeuwen. Ook de vraag of ze los of aan elkaar schrijft bleek zo gek nog niet want de schrijfster vertelde al haar boeken met de hand te schrijven om ze daar na uit te typen. Naar aanleiding van andere vragen die vanaf de 'vragensteltroon' op haar werden afgevuurd vertelde de 37-jarige schrijfster wat er daarna bij de uitgever en de drukkerij nog plaatsvindt voor het boek in de win kels komt. De namen van de figuren die in haar boeken voorkomen bleek zij heel welbewust gekozen te heb ben. „Deesje is een heel verlegen meisje daarom is haar naam afgeleid van bedeesd. En ook van de Franse naam Desiree die de betekenis heeft dat je gewenst bent, dat er van je ge houden wordt. De naam Magnus be tekent grootste. Ik heb hem gekozen voor de hoofdpersoon in het boek De metro van Magnus omdat die jongen juist de kleinste is. Maar tegelijker tijd ook de belangrijkste, dus toch de grootste". Behalve met het beantwoorden van vragen wist Joke van Leeuwen haar jeugdige gehoor ook te boeien met het vertellen en voorlezen van haar verhalen. Onder andere het verhaal van Janneke van Zomeren uit het boek Het huis met de zeven kamers. Een verhaal waarin kinderangsten op verrassende wijze worden gerela tiveerd. Het eng bewegende gordijn, de figuur onder het bed, de vreemde vorm die kleding op de stoel in het donker aanneemt blijken het raam- konijn, de pantoffelheld en de kleer hanger te zijn. Figuren die hun af schrikwekkendheid verliezen omdat ze zelf zo mogelijk nog banger zijn dan het kind dat ze in zijn fantasie j ziet. Dikkie Dik Jet Boeke praatte met de kinderen over de rode kater uit Sesamstraat, Dikkie Dik. Zij las voor uit de boek jes die ze over deze poes schreef en liet de kinderen er tekeningen over maken. Behalve in de grote zaal van De Schutse was het ook in de biblio theekruimte zelf heel gezellig. Daar waren diverse boekenstands inge richt, hingen de resultaten van de verhalen- en tekenwedstrijd en kon den de kinderen platen inkleuren. Vrijdag 13 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.45 uur Olie, documentaireserie over de invloed van olie op de ge schiedenis van deze eeuw. Afl. 7, herh. 16.35 uur Anne van het Groene Huis, jeugdserie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur 100 jaar tekenfilm, infor matief amusementsprogramma over de geschiedenis van de tekenfilm. 18.15 uur Markant achterland, por tret van de Harmonie l'Union uit het Limburgse Heytheysen. 18.25 uur Abdijen der Lage Landen en de mensen die daar wonen. Afl. 1. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Volmaakte vreemden, co medyserie. 19.48 uur Waku waku, spelprogram- ma. 20.20 uur Ook dat nog, programma over absurde problemen van de kij kers. 21.12 uur In therapie, informatieve serie over de toepassing van psycho therapie. 21.47 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur In 't holst van de nacht, po litieserie. 23.35 uur Kind van niemand (Nobo dy's child), Amerikaanse tv-flilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Gloss, 31-delige Nieuw- Zeelandse serie. Afl. 4. 16.55 uur Jaap Aap presenteert weg- trekkers en animal crackers, met An- dré van Duin en Ferry de Groot. 17.06 uur Te land, ter zee en in de lucht: Tbbbedansen. 18.00 uur Bassie en Adriaan en de verzonken stad, kinderserie. 18.30 uur TROS Popformule, pop- gramma. 19.05 uur Linda, gevarieerd magazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Ron's Honeymoon quiz, Ron Brandsteder ontvangt drie bruidsparen, die met elkaar een spor tieve strijd aangaan. 22.04 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan (4). 22.05 uur Jongbloed Joosten, geva rieerd binnen- en buitenlands nieuws. 22.39 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. Herh. 22.40 uur TROS sport, wekelijks sportmagazine. 23.31 uur Journaal. Nederland 3 08.55,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Het verhaal, afl. 2. 09.30 uur English spoken, cursus En gels. Les 2. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 4. 10.30 uur Zoom, your English maga zine, Engelstalige actualiteitenru briek. Afl. 2. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal. Afl. 5. 17.50 uur Paspoort, voor Turken. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Cinekid, verslag van het jaarlijks film- en t v-festival te Am sterdam. 19.10 uur Graaf Duckula, tekenfilm serie. 19.35 uur Leontyne, serie documen taires over de belevenissen van een bemanning aan boord van de Leonty ne, een schip dat in zeven maanden via de Thames in Engeland en het Ka naal naar Wenen voer. Afl. 2. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Jimmy's, wekelijks verslag van de belevenissen in het grootste Engelse streekziekenhuis. 20.45 uur 100 Meesterwerken, korte films over honderd bijzondere schil derijen. 20.55 uur Samenzwering, 3-delige se rie over de moord van de Zweedse ko ning Gustaf in de 18e eeuw. Afl. 2. 21.49 uur Café-bar, serie korte anima tiefilms. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 30. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 46. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de rik- ketikketikketak. 18.10 uur Mik Mak en Mon. Kinderse rie. Afl. 6: Tferug naar Galacton. Met: Stef Danhieux, Goeie Derick, Daisy Haegeman e.a. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Boemerang, quiz waarin bekende Vlamingen het tegen elkaar opnemen ten bate van de Boemerang- actie 1989. 20.10 uur Buren, Australische serie. Afl. 212. 20.35 uur Gevaarlijke patrouille (Border line), Amerikaanse speel film. 22.15 uur Intermezzo. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Judo, samenvatting van de WK judo voor mannen en vrouwen in Belgrado. 23.10 uur Filmspot. Achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 23.40 uur De familie Strauss, 8-delige Britse serie over de componistenfa milie die de Weense wals onsterfelijk maakte, afl. 2. 00.30 uur Coda. Je stootte een kwar tier, van Michel Bartosik. BRT 2 18.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Babel. Wekelijkse nieuw- brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 854. 19.23 uur 2x7. tv-spelletje met Mark Demesmaeker. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur W.O. II - De Oostfronters, afl. 4. 21.15 uur Een goede eeuw kunst, afl. 4. 21.45 uur Concert, huisconcert in het Muizelhuis. 22.20 uur Ommekaar, begeleid wonen mentaal gehandicapten. Mensen en koppels die de kans kregen zelfstan dig te wonen en te leven. AMSTERDAM - Studenten genees kunde zijn nog steeds tamelijk tradi tioneel ingesteld. Ook al studeren er inmiddels net zoveel vrouwen als mannen medicijnen, het heeft deson danks geen grote verschuivingen te zien gegeven in de opvattingen over de taken van mannen en vrouwen. Dat is de belangrijkste conclusie uit een onderzoek dat drie genees- kundestudenten verrichtten onder 1646 studenten aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Vinden zowel mannen als vrouwen het belangrijk om naast het werk nog tijd over te houden voor andere bezig heden, inkomen en maatschappelijke positie wordt door de mannen nog steeds van groter belang gevonden dan door de vrouwen. De vrouwelijke studenten vinden het van groot belang om de wanver houding tussen mannen en vrouwen in werk- en privéleven recht te trek ken, mannen zien het probleem niet eens. Waar het gaat om beroepskeuze hebben vrouwen een overweldigende voorkeur voor beroepen als kinder arts (16,6 procent tegen 3,3 procent bij de mannen) en gynaecologie (8,5 pro cent tegen 0,5 procent bij de mannen). Bij de mannelijke studenten staat de chirurgie bovenaan de voorkeurslijst (19,6 procent tegen 5,9 procent bij de vrouwen). UTRECHT - Begin volgend jaar wordt in een beperkt aantal zieken huizen gestart met de toepassing van een nieuwe „kunsthuid" waarmee wonden kunnen worden afgedekt tot ze zijn genezen. De kunsthuid neemt tijdelijk de functies van de eigen huid over. Had zij spijt, omdat zij deze waar neming op zich had genomen? Nee, bekende zij zich zelf, spijt is het niet In elk geval zou zij deze da gen vrij hebben genomen, maar zij zou waarschijnlijk hier zijn gebleven als zij het zich financieel had kunnen veroorloven ruim een week te luie ren. Doch zij ging beslist niet met te genzin naar Amsterdam De Domtoren zond twee halve sla gen over de stad uit. Halftwee al, dacht zij geschrokken. Peter zou nu reeds op weg zijn naar de garage. „Over een half uur", had hij gezegd. Zij zette de koffiepot op het gas- komfoortje en begon zich haastig te kleden. Tben hij, nog geen twintig minuten later, binnenkwam, zat zij aan haar kaptafel en borstelde haar donkerblonde haren. Hij ging achter haar staan en hun blikken ontmoet ten elkaar in de spiegel. „Ha ha", zei hij, „daar hebben we Lorelei! Het zin gen kun je inderdaad gerust achter wege laten, want zonder dat was ik toch ook gekomen". „Dat was je geraden ook!" zei zij dreigend. Zij had nu de laatste hand aan haar kapsel gelegd en was bezig met haar lippenstift. Het vleugje rood was nauwelijks te zien toen zij opstond. Zij liep naar het gaskomfoortje en hij keek haar met welgevallen na. „Kan ik iets voor je doen?" vroeg hij. „Ja", zei Rebecca. „Op de bovenste plank in die kast liggen mijn koffers. Ik moet de kleinste hebben. Jij kunt er zo wel bij, denk ik, maar ik moet ervoor op een stoel klimmen". Hij kon er inderdaad bij, gemakke lijk zelfs. Hij grinnikte toen hij de koffer op haar bed legde en opende. „Je bent toch eigenlijk ook maar een halve handvol!" zei hij. Zijn blik ging keurend langs haar kleine, slanke gestalte. Zij droeg een donkergrijs mantelpakje, van uiterst eenvoudig snit, dat haar buitengewoon goed stond. Haar voeten waren gestoken in stevige, lage schoenen. „Je ziet er leuk uit, Rebecca", zei hij argeloos. „Ik heb je dit nog nooit zien dragen. Nieuw?" Zij voelde haar gezicht warm wor den. „Ja", antwoordde zij, „ik draag het voor het eerst, Peter". „Het staat je verdraaid goed", zei hij waarderend. Tben wees hij naar haar bed, waarop zij had klaargelegd wat in de koffer moest. „Is dat alles wat je meeneemt?" „Ja. Hoezo?" „Je bent een uiterst praktisch exemplaar van je sekse", prees hij. „De meeste vrouwen zeulen door gaans veel meer mee dan ze nodig hebben. Ze gaan met vijf koffers op reis, waarvan er vier meestal hele maal niet open zijn geweest als ze weer thuiskomen". Hij begon de kof fer voor haar te pakken. „Moet die lange broek ook mee?" vroeg hij. Zij knikta „Ja. Waarom vraag je Door MENNO DE MUNCK dat? Is het ook al niet vrouwelijk ge noeg?" „O eh jawel", zei hij be duusd. Zij lachte even. „Het is zo gemak kelijk op de fiets, weet je vooral als het eens slecht weer wordt met sneeuw en zo Hij richtte zich op. „De fiets?" vroeg hij. „Ja. Die heb ik al vooruit gestuurd. Ik moet toch patiënten rijden?" „O ja", zei hij. „Neemt Brox zijn auto mee?" „Allicht!" zei zij, koffie schenkend. „Hmmm". Het klonk een beetje kort en niet erg tevreden. „Wees maar voorzichtig", vervolgde hij bezorgd. „Het kan wel gaan vriezen en glad worden. Krijg maar geen ongeluk ken". Zij wist dat dit niet de houding was van een man die alleen maar even at tent wilde zijn; hij meende werkelijk wat hij zei en dit stemde haar geluk kig, maar zij liet het niet blijken. „Kom kom", zei zij luchtig, „ik ben geen ouwe juffrouw!" Hij sloot de koffer met een klap. „En dat zul je nooit worden ook!" antwoordde hij. „Jij behoort niet tot het type dat rimpels krijgt en bibber- wangen. Als je honderd bent, zul je er nog even goed uitzien als nu. Je zult dan een allerliefste oude dame zijn, met prachtig wit, golvend haar en een fris gezicht". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6