25 jaar voor de klas Dubbel afscheid bij vrijwillig brandweerkorps van Bruinisse Leerlingen Theo Thijssenschool voor 15e keer op pad voor Unicef Lessen in preventie van kanker Verwondingen door ongeluk sterker bij autorijden onder invloed van alcohol DEURLOO B.V. r, Burgemeester T. C. Hekman: Brandweerkorps verliest haar smaakmaker'' Mattie de Looff: „We begonnen met twee mensen en we hebben er nu 40" ZIERIKZEE - „Juffrouw, ik wil nog zo'n doosje post papier, want het is al op". Dat heb je snel gedaan", rea geert Mattie de Looff. Vijftien jaar geleden blies zij de afdeling Unicef op Schouwen-Duiveland samen met haar buurvrouw Dingena Jongebreur nieuw leven in. „We begonnen met z'n tweeën en er zijn nu 40 mensen op Schouwen-Duiveland die zich inzetten voor Unicef", al dus De Looff. Ook al vijftien jaar lang gaan de leerlin gen van de hoogste groepen van de Theo Thijssenschool uit Zierikzee op pad met de Unicef-spulletjes. Met groot enthousiasme ,,In het begin vinden de kinderen het wel een beetje eng, maar op gege ven moment beginnen ze het echt leuk te vinden", aldus De Looff. Zij stelt dat er in die vijftien jaar werk voor Unicef heel wat veranderd is. Vroeger had je alleen agenda's en ka lenders, maar nu is het assortiment veel uitgebreider geworden". T-shirts Een blik in de catalogus Wenskaar ten en geschenken 1989 van Unicef leert dat Unicef nog steeds veel werk maakt van wenskaarten, maar er ook een heleboel andere zaken aan heeft toegevoegd. Zo zijn er bijvoorbeeld ook T-shirts met Unicef-opdruk ver krijgbaar en is ook een kinderkook boek in het assortiment opgenomen. Zoals gemeld is de verzameling kaarten nog steeds heel groot. Voor allerlei gelegenheden bestaan Uni- cef-kaarten: kerstkaarten, humoris tische kaarten, maar ook kaarten met exotische taferelen. Verder zijn er felicitatiepakketten te krijgen en is er bijvoorbeeld een beschenkdoos, afkomstig uit Korea met daarin 20 kaarten, 20 mini-kaar- ten en bijbehorende enveloppen. Naast de bekende agenda's en kalen ders voert Unicef ook een collectie puzzels in het assortiment. De Looff stelt dat Unicef lange tijd vrij onbekend is geweest op Schou wen-Duiveland. Tbch slaagde zij erin om samen met Jongebreur steeds meer mensen warm te krijgen voor het Unicef-werk. ,,We werken nu ook veel efficiënter dan vroeger. In de be ginperiode waren we wel vier weken bezig voor een omzet van 2000,-. Nu praat je toch al snel over een omzet van 20.000,-". Voor de kinderen van de Theo Thijssenschool wordt een speciaal pakket samengesteld waarmee zij van deur tot deur gaan. Zij bieden te koop aan: place-mats, postpapier, ka lenders en boekjes. „In de praktijk blijkt dat ondanks het feit dat we al vijftien jaar bezig zijn een hoop mensen op Schouwen- Duiveland niet weten dat ook op Schouwen-Duiveland Unicef-artike- len verkocht worden", aldus De Looff. Zij tekent daarbij aan dat naast de jaarlijkse verkoopactie door de kinderen van groep 7 en 8 van de Theo Thijssenschool de artikelen van Unicef het hele jaar door ook bij de Wereldwinkel aan de Melkmarkt in Zierikzee te krijgen zijn. Ondervoeding Zoals bekend mag worden veron dersteld is Unicef het Kinderfonds van de Verenigde Naties. Met de op brengst van de verkoop van artikelen al niet meer. De verkoop strekt zich uit van Tbkio tot Tbrremolinos en de produktie omvat jaarlijks meer dan 125 miljoen kaarten. Miljarden gul dens zijn op die manier al bijeen ge bracht. Maar Unicef heeft, helaas, het geld nog steeds hard nodig. BRUINISSE - „Uw vertrek betekent een groot verlies voor het brandweei korps van Bruinisse. U bent altijd de smaakmaker binnen het korps geweest". Dat zei burge meester T. C. Hekman in zijn toespraak tot C. IJzelen- berg die om gezondheidsredenen afscheid neemt van het Bruse brandweerkorps. Een dubbel afscheid in de brand weerkazerne aan de Molenstraat want Hekman greep de gelegenheid aan om persoonlijk afscheid te nemen van de brandweerlieden. „Ik hoop dat het het korps goed zal gaan en ik dank iedereen voor de prettige samenwer king", aldus Hekman. De burgemeester dook in zijn toe spraak tot de scheidende brandweer man allereerst in de geschiedenis. IJ- zelenberg trad in oktober 1968 tot het korps toe en enig rekenwerk leert dat hij 21 jaar lang deel heeft uitgemaakt van het korps. ,,En terwijl u er toch zo'n tijd heeft bijgezeten heeft u het minst dikke dossier van allemaal", aldus Hekman. Geen carrièreman Hij '"omschreef IJzelenberg als ie mand die ervan uit gaat dat "t komt hoe het komt'. ,,U bent geen carrière- man en wat dat betreft bent u te ver gelijken met sommige burgemees ters", aldus Hekman. Hij beschreef vervolgens de band die IJzelenberg had met zijn troetelkindje: de oude brandweerwagen. „Dat was een stuk van je leven". IJzelenberg zorgt binnen het korps, zo schetste Hekman, altijd voor de vrolijke noot. „Als de brand weer voor een oefening naar Haam stede moest dan zorgde ik er altijd voor dat ik naast IJzelenberg kwam te zitten want dan wist ik zeker dat het van Bru tot Haamstede lachen was". Hekman ging in zijn toespraak ook in op zijn eigen afscheid van Bruinis se en dus van het Bruse brandweer kops. De burgemeester is naast hoofd van de politie immers ook op perbevelhebber van het plaatselijke brandweerkorps. „Hoofd van de poli tie zijn stelt niet zo veel voor", aldus Hekman. „Je bent een generaal zon der soldaten". Betrokkenheid Anders is het gesteld, zo bleek uit de woorden van Hekman, met het brandweerkorps. „Ik herinner me al leen goede en prettige dingen", aldus de burgemeester. Hij stelde dat een brandweerman mentaal bijzonder sterk moet zijn om om te kunnen gaan met zijn zware taak. „Ik heb het meegemaakt bij een ernstig ongeluk dat een brandweer man tegen me zei: 'Burgemeester, ik blus liever tien branden dan dat ik één keer een slachtoffer uit een voer tuig moet halen'. Hekman ging ook nog even terug in de tijd en haalde herinneringen op aan zijn kennismaking met Bruinisse en het Bruse brandweerkorps. „Ik kreeg van de secretaris meteen een lijstje met wensen van de brandweer in handen gedrukt. Er moest bijvoor beeld een nieuwe brandweerwagen komen. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar die wagen is er wel gekomen". Niet bezuinigen Hekman stak verder de loftrompet over de inzet en de zelfwerkzaamheid van de mensen van de -Bruse brand weer. Hij stelde dat het brandweer korps een van de dingen is waar men binnen de gemeenteraad nooit ruzie over maakt. „Op de brandweer wordt niet bezuinigd, want daar kunnen mensenlevens mee gemoeid zijn". Hekman sloot zijn afscheidstoe spraak af met het uitspreken van de beste wensen aan het adres van het brandweerkorps van Bruinisse. „Burgemeesters komen en gaan, maar instituten blijven. Er komt al leen een nieuwe koetsier". Brandweercommandant M. Jume- let stelde in een korte toespraak dat het jammer is dat IJzelenberg het korps voortijdig moet verlaten. „We hebben veel met je meegemaakt", al dus Jumelet. Ook richtte hij zich tot de burgemeester. „We zijn u als korps veel dank verschuldigd. We hebben altijd gekregen wat we wensten, ook al ging het weieens moeizaam". Veelzijdig Namens de brandweervereniging werd het woord gevoerd door J. L. Kempe. Hij kenschetste IJzelenberg als een veelzijdig mens en roemde vooral diens humoristische kwalitei ten. „We herinneren ons allemaal je optreden als Lenie uit de Thkke- straat, maar we weten ook dat als de pieper gaat je dan al het andere ver geet", aldus Kempe. Kempe vertelde verder dat IJzelen- berg niet definitief afscheid neemt van het brandweerkorps. Hij gaat de bar in de brandweerkazerne behe ren. Namens het korps kreeg IJzelen- berg uit handen van Kempe een tafel aansteker aangeboden. Burgemeester Hekman werd door Kempe omschreven als iemand die niet boven de brandweer staat maar 'gewoon op z'n Bru's tussen ons in'. „U hebt altijd veel vertrouwen gehad in het korps, en ik hoop dat we dat vertrouwen niet beschaamd hebben. Het grootste compliment voor ons was altijd als u zei: Wat waren jullie er weer snel bij". Ook Hekman kreeg een tafelaansteker met inscriptie aangeboden. Toeval IJzelenberg zelf sloot het officiële gedeelte van de bijeenkomst in de randweerkazerne af met een korte, maar zeer humoristische, toespraak. „Het is wel een bijzonder toeval dat wij, de burgemeester en ik, op dezelf de dag afscheid nemen. Het gebeurt niet vaak dat een werknemer en een werkgever op dezelfde dag op straat komen te staan". IJzelenberg: „Ik vind het ook op vallend dat voor mijn functie maar n gegadigde is terwijl er zeer veel kandidaten zijn voor de functie van burgemeester van Bruinisse. Dat zal wel iets met de vergoeding te maken hebben". IJzelenberg roemde verder de snel heid waarmee Bruse ambtenaren werken. „Ik kreeg woensdag 4 okto ber al de uitnodiging voor deze bij eenkomst binnen, ik las erover in de krant van donderdag terwijl ik pas vrijdag mijn ontslagbrief weg gestuurd heb". IJzelenberg, geflankeerd door zijn echtgenote luistert met aandacht naar burgemeester T. C. Hekman. (Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - Vijfentwintig jaar actief in het onderwijs. Geen geringe prestatie. Vandaar dat men het feit dat direc teur C. J. van Sluys 25 jaar geleden in dienst trad bij de Christelijke Nationale School Samuel in Kerkwerve niet on gemerkt voorbij liet gaan. Begin dit jaar was het ook al feest op de school toen op 18 februari het ingrijpend verbouw de en uitgebreide schoolgebouw aan de Vloedstraat in Kerkwerve in gebruik genomen werd. Ook voor het jubileum van Van Sluys was een speciaal feestprogramma vastgesteld. ZIERIKZEE - Met de verzending aan 3.000 scholen voor het voortgezet onderwijs van lessen over kanker preventie heeft de Nederlandse Kan kerbestrijding (voorheen Koningin Wilhelmina Fonds) dinsdag een be gin gemaakt met onderwijs over kan ker aan jongeren van 13 tot en met 15 jaar. De jongeren krijgen aanbevelingen om niet te roken en matig te zijn met alcohol. Ook moeten zij verstandig zonnen, voorzichtig zijn met schade lijke stoffen, kiezen voor vetarme en vezelrijke voeding en zorgen voor een goed gewicht. Volgens de Nederland se Kankerbestrijding zijn die aanbe velingen juist voor die jongeren van belang, omdat meestal op die leeftijd gewoonten^ ontstaan die na verloop van jaren tot kanker kunnen leiden. De lessen zijn afgestemd op het biologie-onderwijs en dragen als titel „Kanker? Voorkomen is beter". De EG en het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur hebben bijgedragen in de kosten van het pro ject. Jaarlijks overlijden er in Neder land ruim 30.000 mensen aan kanker. Onderzoek heeft aangetoond dat ruim driekwart van de sterfte aan kanker vooral het gevolg is van wat mensen zelf doen en laten. Hiervan zou 40 procent met zekerheid te voor komen zijn geweest, aldus de kanker bestrijding. Voorlichting ouderen De Nederlandse Kankerbestrijding geeft ook aan ouderen een uitgebrei de voorlichting over kanker. In de af gelopen jaren gingen campagnes van start als „Zon Wijzer" (huidkanker) en „Eet Wijzer". Ook verspreidde de Nederlandse Kankerbestrijding een miljoen exemplaren van de Europese kankercode, waarin tien aanbevelin gen staan voor een beperking van het risico op kanker of een vroegtijdige opsporing van de ziekte. redt Unicef kinderen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika van ondervoe ding, blindheid en ziekte. Verder wordt er met het geld van Unicef ge zorgd voor schoon en veilig drinkwa ter. Ook wordt het geld aangewend ten Unicef is een organisatie die door vele duizenden vrijwilligers gedra gen wordt. Zij staan op braderieën, organiseren koffie-ochtenden en wat Klaar om op pad te gaan. gunste van hei onderwijs en worden wereldwijde inentingscampagnes door Unicef financieel ondersteund. De politie controleert regelmatig op het gebruik van alcohol in het ver keer. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Autobestuurders die bij een ongeluk gewond raken heb ben doorgaans meer en ernstiger let sels als ze onder invloed van alcohol reden dan wanneer ze nuchter achter het stuur zaten. Twee onderzoekers van de sectie traumatologie van het Academisch Ziekenhuis Groningen, G. Passies en B. Binnendijk, conclu deren dit in het tijdschrift voor so ciale gezondheidszorg. Zij hebben in de periode 1982 tot en met 1987 de gegevens geanalyseerd 'van 254 vrouwen en 768 mannen die minder dan twee uur na het ongeluk in het ziekenhuis zijn behandeld. Van de mannelijke gewonden had 24 pro cent alcohol gebruikt, van de vrou wen 4 procent. Deze percentages zijn wellicht iets te laag: er is geen bloedproef gedaan, het al dan niet onder invloed zijn werd vastgesteld aan de hand van waarnemingen van de behandelende arts. Van de mannelijke autobestuurders die gedronken hadden, had 55 pro cent minstens drie soorten verwon dingen. Bij de nuchtere slachtoffers was dat 34 procent. Van de groep die alcohol had gebruikt was ook een groter deel ernstig gewond: 80 tegen 60 procent. Volgens Passies en Binnendijk ra ken autobestuurders veel vaker aan het hoofd gewond als ze gedronken hebben (76 tegen 59 procent) en lopen ze ook vaker rompletsels op (43 tegen 38 procent). Bij autobestuurders on der invloed is bijvoorbeeld veel va ker sprake van een hersenschudding (34,1 procent) dan bij nuchtere chauf feurs (19,4 procent). Alcoholgebrui kers lopen ook meer aangezichtsfrac turen, inwendige verwondingen in borst en buik en fracturen van de wervelkolom op. Passies en Binnendijk zeggen dat recente onderzoeken in het buiten land eveneens uitwijzen dat de kans op verwondingen bij een ongeluk en de ernst van de verwondingen toene men als autobestuurders alcohol heb ben gebruikt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4