Loon naar prestatie voor Zierikzeese ambtenaren? Minimale politietoezicht is nauwelijks acceptabel Openstelling museum op zondag blijkt goede zet Reusachtige petunia Veel scholieren fietsen met slechte verlichting Hartelijke ontvangst voor nieuwe gemeentesecretaris Firma Garage Kerkwerve ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 oktober 1989 Nr. 24625 3 College wil naast functiewaardering ook loon naar werken ZIERIKZEE - Het college van b en w van Zierikzee is van plan om een begin te maken met de voorbereidingen voor een nieuw beloningssysteem waarbij niet alleen de zwaarte van de functie maar ook de wijze waarop een medewerker deze vervult van invloed zal zijn op de belo ning. Dit melden b en w in hun beleidstoelichting bij de begroting voor volgend jaar. Dit nieuwe systeem van beloning, waarvoor in '90 de eerste voorberei dingen zullen worden getroffen zal dienen als aanvulling op het huidige systeem van functiewaardering dat enkele jaren geleden is ingevoerd. Be halve de zwaarte van de functie zal door het aanvullende belonings systeem ook worden gekeken naar de wijze waarop de werkzaamheden worden verricht. Dit stukje loon naar prestatie, dat in overleg met de com missie georganiseerd overleg in amb tenarenzaken vorm krijgt, zal niet ongemerkt kunnen worden inge voerd. Het college verwacht dat het de nodige druk op het gemeentelijk apparaat met zich mee kan brengen. Behalve dit prestatieprincipe krijgt het gemeentelijk apparaat vol gend jaar ook te maken met gezins uitbreiding". Doordat de gemeenten nog steeds taken van de rijksoverheid Rijksoverheid boosdoener ZIERIKZEE - Bij het weghalen van de tomatenplanten kwam me vrouw Smith-Mulder uit Zierikzee tot de ontdekking dat ze een reus achtige petunia in haar tuin had staan. De eenjarige plant die normaal niet hoger wordt dan zo'n 35 a 40 centimeter bleek deze zomer in haar tuin aan s-Heer Lauwendorp te Zierikzee te zijn opgeschoten tot een lengte van 2,10 meter. „Ik zaai ieder jaar petunia's. Deze stond tussen de tomaten. Daarom heb ik er nooit zo op gelet dat hij langs de stokken en touwen van de tomaten mee omhoog schoot. Maar toen ik de toma ten opruimde viel pas echt op hoe groot hij was", aldus de tuinierster. Ook uit reacties van kennissen die kwamen kijken bleek dat het om een nogal abnormaal verschijnsel moest gaan. „Alle petunia's die ik dit jaar in mijn tuin heb gezaaid werden nogal hoog dit jaar. Daarom dacht ik dat het vanwege de mooie zomer kwam. Maar de petunia's bij de buren werden niet hoger dan anders. Dus dat kan het ook niet niet zijn". Ondanks zijn grote groei stond de petunia ook volop in bloei deze zomer. „Hij stond vol met licht lila bloemen. Nu staan er nog drie in". Mevrouw Smith is vast van plan om het zaad uit de hoge petunia te ha len om dat volgend jaar weer in haar tuin te kunnen zaaien. „Ik zaai het voor de schutting. Dan komt de plant mooi uit als hij weer zo hoog wordt". ZIERIKZEE - Zonder daarbij het beschuldigende vin gertje naar de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland te willen richten heeft het college van b en w van Zierikzee fikse kritiek op de wijze waarop in Nederland de wet wordt gehandhaafd. Dit blijkt uit de beleidstoelichting bij de begroting voor komend jaar. Het college wijst er in zijn toelich- de politiezorg op gelijk niveau te ting op dat de laatste jaren een aantal houden. Het college vraagt zich af of plaatsen bij de politie verloren is ge- een dergelijk niveau aanvaardbaar is gaan ten gunste van technologische en of het niet meer voor de hand lig- vernieuwingen. Dit met het doel om gend is om het politiebudget te ver- ZIERIKZEE - „Het feit dat u door deze raad unaniem bent benoemd betekent een voorschot aan vertrouwen". Met deze woorden heette burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee de nieuwe gemeentesecretaris M. J. Walraven welkom. Dit gebeurde tijdens de maande lijkse bijeenkomst van de gemeenteraad in het stadhuis. LUIK - In Luik hebben politie- agenten het stadhuis bezet uit protest tegen de achterstallige uitbetaling van hun loon, zo meldde het Belgi sche persbureau Belga. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 De officiële beëdiging van de nieu we gemeentesecretaris was vorige maand verricht, zodat nu kon worden volstaan met een welkomstwoord aan de opvolger van A. G. Izeboud. Burgemeester Asselbergs stelde dat de gemeente Zierikzee na vier maan den gelukkig weer van een gemeente secretaris is voorzien. Tegelijkertijd sprak de raadsvoorzitter zich ook lo vend uit over de drie loco-secretaris sen G. J. Dijksta, L. Lagendijk en B. Hoexum. Omzwervingen Voor Walraven is Zierikzee de derde gemeente waar hi j als gemeentesecre taris werkzaam is. Bovendien bete kent zijn benoeming in Zierikzee ook dat hij na twintig jaar van omzwer vingen weer terug is in het land „zij ner voorvaderen waar zijn moers taal" wordt gesproken. Namens de raad heette ook raadsnestor H. Asma (PvdA) de nieuwe gemeentesecretaris welkom. De in Middelburg geboren Walra ven omschreef zijn benoeming in Zie rikzee als „we bin wéé thuus". Hij zei het een voorrecht en tegelijkertijd ook een uitdaging te vinden om Zie rikzee en haar inwoners te dienen, ,,'t Zal niet meevallen om in de voetspo- krijgen toegeschoven neemt de werk druk op de secretarie toe. Het perso neelsbestand moet dan ook aan dat „uitdijende" takenpakket worden aangepast. Nu het administratief- juridische personeel op sterkte is ge bracht is nu een uitbreiding van het administratieve-technische personeel gewenst. Met name de werkzaamhe den in het kader van het Hinderwet Uitvoeringsprogramma (HUP) en het Hinderwet Opsporingsprogramma noodzaken tot extra uren. Dat geldt ook voor de voorbereiding van diver se weg- en waterbouwkundige werk zaamheden. Extra werk levert ook de invoering van de Wet Persoonsregistratie (WPR). Momenteel vallen burgerlijke stand, kiezersregister en archiefstuk ken buiten de bepalingen van deze wet, andere persoonsregistraties door de gemeente vallen medio juli '90 wel onder de bepalingen van deze WPR. ren van mijn voorganger Izeboud te treden. Alleen de schoenmaat al le vert problemen" grapte Walraven. Behalve scherts gaf Walraven ook aan aan welke onderdelen van zijn functie hij erg veel belang hecht. Be halve de ondersteuning van het bestuursapparaat zijn dat de brug- fünctie tussen bestuur en ambtelijk apparaat en de zorg vo»fr een goed eri doelmatig functionerende secretarie. Daarbij zijn goed overleg, teamwork en openheid volgens de nieuwe ge meentesecretaris sleutelbegrippen. Menselijk Erg veel betekenis bleek Walraven te hechten aan goede menselijke ver houding. Daarvoor oog te hebben is volgens hem van vitaal belang om ef ficiënt te kunnen werken. Als derde punt stipte hij ook de rol van het ambtenarenapparaat aan bij het be palen van wat haalbaar is en wat niet. „Het bestuur bepaalt welke doelstellingen er nagestreefd moeten worden. Het ambtenarenapparaat moet daaraan ook een bijdrage léve ren door na te gaan of beleidswensen te realiseren zijn" aldus de nieuwe rechterhand van het college en de raad. Voor de gemeente bréngt dat twee verplichtingen met zich mee. Aller eerst moet deze ervoor zorgen dat de beschikbare gegevens alleen worden gebruikt voor het doel waarvoor de persoonlijke gegevens zijn verza meld. Gemeenten mogen dan ook al leen die gegevens registreren die voor de uitoefening van de bestuurlijke ta ken noodzakelijk zijn. Voorts moet er voor elke persoonsregistratie door de gemeentelijke overheid een regle ment komen waarin zaken als doel, soorten gegevens en aan wie gegevens worden verstrekt staan omschreven. Om een duidelijk beeld te kunnen krijgen binnen het gemeentelijk ap paraat op deze nieuwe wet moet wor den ingespeeld is het volgens het col lege gewenst om de aanwezige persoonsregistraties te inventarise ren. Hieruit moet onder meer blijken of de registraties noodzakelijk zijn voor de gemeentelijke taken, waar voor de gegevens bestemd zijn en on der welke voorwaarden deze al dan niet aan derden mogen worden ver strekt. Deze inventarisatie zal bin nenkort worden gestart om aan de be palingen van deze nieuwe wet te kunnen voldoen. Begin 1990 zal de Zierikzeese gemeenteraad ook een modelverordening persoonsregistra ties van de Vereniging van Neder landse Gemeenten worden voorge legd. hogen ten einde de criminaliteit te rug te kunnen dringen. Het is volgens b en w te betreuren dat de politie steeds minder in het straatbeeld te zien is. Dit vanwege de preventieve werking die hiervan uit gaat. Van die preventie verwacht het college dan ook meer dan van optre den achteraf (repressief optreden). Ook het gegeven dat de andacht van de politie zich vooral richt op ge meenten met verblijfsrecreatie (West hoek) is voor het Zierikzeese college een moeilijk te verteren zaak omdat Zierikzee met zijn vele dagjestoe risten daardoor qua toezicht stief moederlijk wordt bedeeld. „Het mi nimale toezicht is nauwelijks accep tabel eri de burger ervaart het vaak niet adequaat, kunnen reageren op klachten dan ook als negatief"., Het college onderstreept in zijn li tanie over de politie dat deze kritiek zich niet richt op de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland. „Die doet wat zij kan en gezien datgene wat met de beperkte menskracht toch nog kan worden verricht, hebben we hiervoor alle waardering". De kritiek van het dagelijks be stuur van Zierikzee richt zich op de rijksoverheid die volgens b en w blijkbaar weigert in te zien dat voor recreatiegebieden structurele maat regelen in de vorm van aanzienlijke aanpassingen van de sterkte van het politie-apparaat noodzakelijk zijn. Brandweer Het brandweerkorps van Zierikzee kan als het aan het college ligt reke nen op wat aanpassingen van het ma teriaal en het gebouw. Het is volgens b en w bepaald noodzakelijk om in de brandweergarage een afzuiginstalla tie voor uitlaatgassen aan te brengen. Deze aanpassing krijgt gezien de schadelijke gevolgen van deze uit laatgassen voor de gezondheid een hoge prioriteit. Voorts zullen er in 1990 twee zwemvesten voor gebruik van perslucht worden aangeschaft. In het bestedingsplan vor 1990 is hier mee reeds rekening gehouden. ZIERIKZEE - Veel schoolgaande jongeren rijden rond met slechte ver lichting op hun fietsen. Tot deze-con clusie is de gemeentepolitie van Dor drecht gekomen na een grootscheepse controle van fietsen van kinderen op weg naar school.- Van de 598 gecontroleerde fietsen was 28 procent niet in orde, aldus de politie. Het vaakst (107 keer) was het ach terlicht kapot en op de tweede plaats kwam de defecte koplamp (93 keer). Ten slotte ontbrak bij 42 fietsen de verplichte zij reflectie. De controles werden bij daglicht uitgevoerd. De politie van Dordrecht is dit jaar begonnen met vroegtijdig controleren zodat wanneer straks in_ het donker moet worden gereden de verlichting wel in orde is. De politie verbaliseerde nog niet. Maar, zo waarschuwde een woordvoerder, na de herfstvakantie wordt er weer ge controleerd en dan wordt er wel opge treden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF scuuoDFGruns tel, oiho w?b:> Uit resultaten experiment blijkt: ZIERIKZEE - Het experiment om het Maritiem Mu seum in Zierikzee in de zomermaanden (juli, augustus en september) open te stellen blijkt een succes te zijn ge weest. Gedurende de dertien zondagen dat het Maritiem Museum in Zierikzee op zondag was geopend werden in totaal 1661 bezoekers geregistreerd. Een aantal waaruit blijkt dat de openstelling op zondag in een behoefte voorziet. Vorig jaar augustus werd - zij het voorzichtig - een begin gemaakt met de openstelling van het Maritiem Mu seum op zondag. Dit gebeurde toen in het kader van de landelijke actie Ne derland Museumland, waarbij de provincie Zeeland in de maand augustus de schijnwerpers op de di verse musea richtte. In het kader van deze actie was het Maritiem Museum toen als extraatje vier zondagen ach tereen geopend. Ofschoon er die maand sprake was van redelijk zo merse zondagen werden er toch 324 bezoekers geteld. Een aantal dat re den gaf om voor herhaling van dit ex periment te pleiten, zo blijkt uit de woorden van gemeentevoorlichter Theo Rigter die samen met Minke van Meerten belast is met het musea le gebeuren in Zierikzee Openstelling Dit jaar heeft deze openstelling van het Maritiem Museum een vervolg ge kregen. Dit mede door de uitkomsten van een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek waaruit bleek dat de openstelling van de Zeeuwse musea (gemiddeld 169 dagen per jaar) duidelijk lager lag dan het landelijk gemiddelde van 213 dagen. Ook de provincie vestigde in zijn af stemmingsnotitie cultuur, recreatie en toerisme de aandacht op deze be perkte openstelling. In een poging om hierin enige verbetering te bren gen stelde de provincie in het kader van de actie September-cultuur- maand een premie van duizend gul den beschikbaar voor musea die ge durende vier september-zondagen voor het publiek toegankelijk zouden zijn. Een initiatief dat prachtig aansloot bij de gedachte van een meerderheid van de museumcommissie en de Zie rikzeese gemeenteraad om het Mari tiem Museum ook in '89 weer een aan tal zondagen open te stellen. Een maand lang de muscumdcuren op zondag openzetten biedt echter onvoldoende houvast om een goede indruk te krijgen of deze zondag- openstelling daadwerkelijk in een behoefte voorziet. Een meerderheid binnen de museumcommissie be sloot dan ook om het Maritiem Mu seum niet één maar drie maanden (juli, augustus, september) op zon dag voor het publiek open te stellen. Dit bij wijze van experiment om uit eindelijk een verantwoord besluit te kunnen nemen over een permanente openstelling van het museum op zon dag. De resultaten in juli wezen er dui delijk op dat de zondag een goede dag is om een museum te bezoeken. Of- In totaal 1661 mensen bezochten het Maritiem Museum in de maanden ju li t/m september op zondag. schoon juli zich van zijn zonnigste kant liet zien, bleken de vijf zonda gen beduidend minder mooi te zijn dan de doordeweekse dagen, hetgeen het bezoekersaantal op zondag be paald ten goede kwam. Gemiddeld 214 mensen brachten in deze maand op zondag een bezoek aan het mu seum, een gemiddelde dat beduidend hoger ligt dan het gemiddelde (163) van. de werkdagen. Een regelrechte uitschieter vormde zondag 30 juli. Door de wel zeer duidelijke aanwe zigheid van Pluvius meldden zich maar liefst 387 bezoekers bij het Gra vensteen, waarmee deze zondag niet alleen de drukste dag van het seizoen was maar waardoor zich in het mu seum ook de eerste symptomen van filevorming voordeden. Weer Dat een bezoek aan een museum niet alleen een kwestie van belang stelling is maar ook samenhangt met het weer bewees augustus. In tegen stelling tot juli waren drie van de vier augustuszondagen mooi en dat was in het bezoekersaantal ook terug te vinden, zo trok het Maritiem Mu seum zondag 20 augustus, een dag met echt strandweer 47 bezoekers, terwijl de laatste en regenachtige augustus-zondag een bezoekersaan tal van 102 opleverde. Al met al wer den op deze zondagen in augustus 314 bezoekers geteld. Relatief gezien was september een betere maand dan augustus. Het weer nodigde meer dan de voorgaande maand uit tot een bezoek aan het mu seum en dat was aan het gemiddelde aantal bezoekers (69) af te lezen. Geslaagd In totaal hebben zo'n 1661 bezoe- kers zich gedurende deze dertien open zondagen in het maritieme ver leden van Zierikzee gestort. Een aan tal dat volgens de gemeentevoorlich ter de conclusie rechtvaardigt dat de proef geslaagd is. Een mening die ook door de suppoosten wordt onder schreven. Op grond van deze verzamelde ge gevens kwam een meerderheid bin nen de museumcommissie onlangs tot het advies om het Maritiem Mu seum volgend jaar gedurende de maanden mei tot en met september op zondag open te stellen. Daarbij zullen ook de personele en financiële consequenties aandacht verdienen. Voorlichter Rigter: „Met wat pas sen en meten en schuiven binnen het dienstrooster heeft de openstelling op zondag de werkdruk voor de sup poosten niet verhoogd. Deze waren bovendien vooraf gevraagd of zij be reid waren op zondag te werken. Met een suppoost erbij behoeft dat ook in de toekomst geen problemen op te le veren". Wat voor sommigen echter wel een motief kan zijn om die zondagopen stelling wat voorzichtig te beoorde len kan in de toekomst het kosten plaatje ervan zijn. Tbt nu toe zijn die kosten echter beperkt geweest. Rig ter: „Het experiment heeft met de subsidie van duizend gulden vrijwel geen extra kosten met zich meege bracht". Dat is al heel wat want er is nauwelijks een museum in Neder land te vinden dat rendabel is. Die financiële gevolgen van de openstelling van het museum op zon dag is niet de reden waarom sommige raads- en commissieleden zich tegen dit idee keren. Voor de RU- en CDA- fractie alsook voor de adviseur van de museumcommissie, H. Uil zijn principiële bezwaren doorslaggevend om nee tegen deze zondagopenstel ling te zeggen. Gezien de bijval die het experiment eerder in de raad kreeg lijkt het echter waarschijnlijk dat aic zondagopenstelling als vorm van elkweervoorziening volgend jaar definitief wordt. Wie zolang niet wil wachten kan komende week nog een kijkje nemen in het. Maritiem Museum. In de week van zaterdag 14 tot en met zaterdag 21 september (herfstvakantie) is het mu seum op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur voor het publiek toeganke lijk. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 4350; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Vérschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3