PvdA verwonderd over af blazen" tolactie 'Het moet langzaam groeien want de Westhoek kent dit nog niet' Zeeland volgende week toneel militaire herhalingsoefening DE ZIERIKZEESCHE COURANT Succes voor Brouwse brandweer Mosselvisserij op Waddenzee tijdelijk gesloten WA> mi nt Bitr ANDO wil grens alcohol in verkeer naar nul .«P a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Te weinig Loon naar werken Afscheid Biljarten Het Landbouwschap vindt dat minister Braks Behalve via functiewaardering zou het salaris De brandweer Bruinisse nam afscheid van C. Kees de Wit veroverde in Ouwerkerk de titel te weinig doet voor de noodlijdende landbou- van de Zierikzeese ambtenaren ook bepaald IJzelenberg én van burgemeester T. c. Hek- driebanden tweede klas biljarten. (Pag. 9). wers. (Pag. 2). moeten worden via „loon na ar werken". man. (Pag. 4). (Pag. 3). DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24625 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Beter niet begrepen dan verkeerd begrepen worden. Heinrich Martin BROUWERHAVEN - Het korps Brouwershaven van de brandweer van de gemeente Brouwershaven heeft bij de provinciale brandweerwed strijden die in Borsele werden gehouden de tweede plaats in de wacht gesleept. Ook vorig jaar maakte het Brouwse brandweerkorps al een zeer goede indruk door als eerste te eindigen. Die eer viel dit jaar te beurt aan het brand weerkorps Middelburg. In to taal deden negen brandweer korpsen uit Zeeland mee aan de jaarlijks terugkerende pro vinciale wedstrijden. Twee daarvan waren afkomstig uit Schouwen-Duiveland. Het brandweerkorps Zierikzee ein digde op de negende plaats. De opdracht was het blussen van een brand in een leegstand woonhuis dat werd gebruikt als kantine. Doordat zich nog twee personen in het branden de perceel bevonden kwam ook het hulpverleningsaspect ruim aan bod bij de oefening. Het brandweerkorps Brouwersha ven voerde de oefening uit met zeven brandweerlieden die on der leiding stonden van onder commandant L. Botbijl. Men omschreef de oefening achteraf als 'redelijk moeilijk'. Brou wershaven is gewend om ieder jaar mee te doen aan de provin ciale brandweerwedstrijden. Het resultaat van hun inspan ningen werd dit jaar beloond met een beker en een medaille op een standaard die hun werd overhandigd door een wethou der van de gemeente Borsele. Brief naar andere gemeenten over invulling actie ZIERIKZEE - Hoe zit dat nu precies? De PvdA-fractie in de Zierikzeese gemeenteraad wist het tijdens de maandelijkse raadsvergadering niet meer? Ondersteun de het college de gele kaart-actie tegen de tolheffing nu nog steeds of had deze de actie inmiddels afgeblazen zo als in een dagblad onlangs te lezen was? ZIERIKZEE - Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft na overleg met het ministerie van land bouw en visserij de visserij op mos selen in de Waddenzee tijdelijk ge sloten. Het heeft hiertoe besloten nadat bij laboratorium-onderzoek een verhoogde hoeveelheid dinofla- gellaten in mosselen uit de Wadden zee was gevonden. Deze algen kun nen bij mensen leiden tot maag- en darmklachten. Het is voor het derde achtereenvol gende jaar dat een verhoogde concen tratie dinoflagellaten is vastgesteld. Vermoedelijk heeft dit te maken met de betrekkelijk hoge temperatuur van het zeewater. In mosselen uit de #Oosterschelde is geen verhoogde con centratie vastgesteld, zodat de han del niet stil komt te liggen. Het Pro duktschap waarschuwt particulieren tegen het zelf rapen en consumeren van mosselen uit de Waddenzee. De PvdA was overigens niet de eni ge die zich hierover had verwonderd, want ook de in de publikatie met na me genoemde burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs had zich hierover verbaasd. Tfemeer omdat hij hierover niet aangesproken was. ,,Het kan toch niet zo zijn dat een burgemeester een actie die door de raad wordt on dersteund kan afblazen. Ik kan dat niet en zou ook niet willen" aldus de Zierikzeese burgemeester. Om duidelijkheid in deze verwar ring te scheppen bracht de raadsvoor zitter een brief van b en w van Zierik zee aan de andere dagelijkse bestu ren in de regio ter tafel. Voor het col lege is actievoeren tegen de voortdu rende tolheffing op de Zeelandbrug alleen zinvol wanneer ook de andere gemeenten gelijktijdig aan de actie meedoen. Wanneer dat het geval is is Zierikzee bereid het voortouw te ne men. In hun schrijven aan de collega-be stuurders vragen b en w dan ook of de andere gemeenten aan deze gele kaart-actie (een initiatief van H. C. Stevense uit Bruinisse) mee wil doen en zo ja wannner deze actie moet star ten. Nu gedeputeerde staten het tijd stip om tot een definitieve uitspraak te komen tot het najaar van 1990 heb ben uitgesteld behoeft de gele kaart- actie niet per sé dit najaar nog te wor den gestart. Ook in het voorjaar van 1990 is hiervoor nog gelegenheid. De PvdA vond het bij monde van D. van der Wekken uiterst zinvol om met het oog op de behandeling van de be groting door provinciale staten zo spoedig mogelijk met de actie te be ginnen. Uitstel op grond van uitspra ken van gedeputeerden, daar zagen de sociaaldemocraten niets in. Schotel Zierikzee wordt evenals andere plaatsen geconfronteerd met een nieuw fenomeen: de schotel. Recent is hierover een publikatie verschenen waarin de gemeente erop wijst dat de plaatsing van een schotel aan voor waarden gebonden isi> De liberale fractie vroeg zich af of hierover een officieel persbericht is uitgegeven zonder dat de raad hiervan op de hoogte was. Daarnaast vroeg de liberale fractie- voorman J. J. Geleijnse zich af of de kwestie niet eens in een commissie dan wel in de raad besproken zou moeten worden, gezien de onduide lijkheid die over het wel of niet mo gen plaatsen van een schotel bestaat. Overigens gaf de WD in zijn vraag ook blijk van enige verontrusting over de komst van schotelantennes waarvoor in een aantal gevallen een bouwverordening nodig is. De plaat sing van schotelantennes brengt het gevaar voor ontsiering van het .stads beeld met zich mee, aldus de VVD. Notitie Burgemeester Asselbergs ontkende dat het hier om een officieel persbe richt zou gaan. Dat de verschijning van de schotel de mediakwestie er niet eenvoudiger opmaakt was voor Asselbergs aanleiding om deze kwes tie aan de hand van een notitie in de commissie publieke werken te be spreken. School Nu het er op gaat lijken dat de aan koop en het geschikt maken van het complex in de Manhuisstraat als cul tureel centrum een kostbare zaak gaat worden vroeg mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) zich af of de vroegere Prinses Julianaschool aan het Jannewekken wellicht geen goed alternatief voor het gebouw- in de Mahhuisstraat zou zijn'. Wethouder J. Groen (PvdA) kon daarop niet direct een pasklaar ant woord' geven. Dit schoolgebouw wordt momenteel niet meer voor on derwijsdoeleinden gebruikt maar bij een nieuw schooljaar kan hierin nog verandering optreden. Daarnaast on derzoekt de Dienst der Domeinen, ei genaar van het gebouw eerst of er diensten zijn die het gebouw zouden kunnen gebruiken. Is dit niet het ge val dan heeft de gemeente het eerste recht van aankoop. Of de ruimte ook toereikend is om als multifunctioneel centrum te fungeren, daarover had Groen zo z'n twijfels. Hij deed de fracties dan ook het idee aan de hand om tijdens de algemene beschouwin gen in november uitgebreid in te gaan op deze kwestie. De PvdA-fractie gaf bovendien te kennen geen gehoor te willen geven aan de uitnodiging van het bestuur van de stichting Sportcentrum On derdak om zaterdag 4 november een oriënterend bezoek aan enkele sport accommodaties te brengen die als voorbeeld kunnen dienen voor een sportcentrum waarin in Zierikzee behoefte bestaat. Voor de PvdA is dat in deze fase wat al te voorbarig en dus maakte raadsnestor H. Asma duidelijk dat de PvdA er 4 november niet bij zal zijn. Ook RU-raadslid W. F. Sprengelmeijer gaf te kennen geen gehoor aan deze uitnodiging te wil len geven. De gebruikers van het gehandicap- tenvervoer op Schouwen-Duiveland kunnen vooralsnog opgelucht adem Dit nummer bestaat uit 10 pagina's -\- Kledingbeurs in de Kirreweie te Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - De kledingbeurs die in de ge meenschapsruimte van OBS de Kirreweie werd gehou den had een bruto-omzet van ruim 282 gulden. Dat bete kende een opbrengst van 142 gulden voor de Vereniging voor Openbaar Onderwijs die het evenement voor de derde keer organiseerde. Een resultaat dat hoger lag dan de twee voorgaande keren dat de VOO een kledingbeurs organiseerde. Daar om toonde de voorzitter van de ver eniging, David Vos zich tevreden met het resultaat. „We zijn in het najaar van 1988 begonnen met het twee keer per jaar organiseren van een kleding beurs. En we zien het nog steeds zit ten. Zo'n evenement moet langzaam naar een traditie groeien. De mensen in de Westhoek kennen het nu nog niet zo goed". De helft Mensen uit Noordwelle, Seroosker- ke en Burgh-Haamstede werken aan het evenement mee door overtollige kinderkleding beschikbaar te stellen voor verkoop tijdens de beurs. De helft van het bedrag waarvoor ze wer den verkocht was bestemd voor de VOO en de andere helft voor de eige naar. De kledingbeurs duurde precies een uur. „Dat is lang genoeg, want wij hebben de ervaring dat de men sen toch alleen het eerste uur ko men", aldus Vos. De enkele tiental len mensen die naar het evenement kwamen bleken vooral belangstel ling te hebben voor truien, laarzen, Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel bergs: verwonderd over dagbladpu- blikatie. halen. De Zierikzeese raadsleden wa ren het zonder uitzondering eens dat een aanvullende subsidie van 980,40 gulden op zijn plaats is. De Stichting Vervoer Beoefenaars Gehandicapten Sport Zeeland van de Schouwen-Dui- velandse gemeenten krijgt een subsi die van ongeveer vijftienhonderd gul den. Gezien de aanzienlijke afstan den die op Schouwen-Duiveland moe ten worden afgelegd om de gehandi capte sporters op de plaats van be stemming te brengen is dat bedrag te weinig. Zeker wanneer men weet dat de netto vervoerkosten voor een half jaar zesduizend gulden bedragen. Ge zien het belang van deze stichting wa ren college en raad het eropver eens dat een aanvullend bedrag van een dubbeltje per inwoner gerechtvaar: digd is. sloffen, trainingspakken en broeken. „En de goedkoopste spullen van een a twee gulden gaan het eerste weg. Hoewel de duurdere kledingstukken bij ons ook maar een paar tientjes kosten". De opbrengt van de kledingbeurs komt ten goede van de openbare ba sisscholen in de Westhoek. „We ge bruiken het geld voor een bijdrage aan het Sinterklaas- en kerstfeest". Gelukkig is de VOO voor zijn inkom sten niet alleen afhankelijk van de opbrengst van de kledingbeurs. „Dit is een extraatje. We krijgen van het landelijk hoofdbestuur van de VOO jaarlijks een vast bedrag dat afhan kelijk is van het totale aantal leden". De afdeling Westerschouwen is een van de drie VOO-afdelingen die op Schouwen-Duiveland bestaan en telt ruim 80 leden. Men zet zich op ver schillende manieren in om het onder wijs in het algemeen en het openbaar onderwijs in het bijzonder te bevor deren. Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Minimumtemperatuur rond 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Matige zuid westelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 16 okt. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 4 Zondag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 4 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 okt. Zon op 07.01, onder 17.51 Maan op 16.58, onder 04.57 Volle Maan: 14 oktober (21.32) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Skandinavië blijft de ko mende dagen favoriet bij oceaande pressies. De onvermijdelijke tegen hanger, een hogedrukgebied, is op het ogenblik te vinden boven de Al penlanden. De hogedrukinvloed is in ons land gering. Een uitloper van een Skandinaviëdepressie kan ons mor gen een regenachtige dag bezorgen. In het weekend doet het Azorenhoge- drukgebied via Engeland een poging vat te krijgen op ons weer. Of het een geslaagde poging zal worden is nog de vraag. Erg zonnig zal het weekend waarschijnlijk toch niet zijn en een lokale regenbui is ook niet uit te slui ten. ZIERIKZEE - De Algemene Neder landse Drankbestrijders Organisatie (ANDO) wil een zo spoedig mogelij ke stopzetting van de etherreclame voor alcoholhoudende dranken. Ook vindt de organisatie dat de al- coholgrens in het verkeer terugge bracht moet worden tot 0,0 promille. Dat schrijft de ANDO in een brief aan informateur Lubbers. Het is vol gens de drankbestrijdersorganisatie de hoogste tijd voor wettelijke maat- rgelen die het drankgebruik en mis bruik moeten verminderen. Troepenverplaatsingen per helikopter ZIERIKZEE - 'Is het hier oorlog?' Dat is wellicht de vraag die bij de argeloze voorbijganger opkomt als hij of zij volgende week gehelmde militairen door het veld ziet tijgeren. In die week namelijk wordt in de provincie Zee land een herhalingsoefening gehouden door het Korps Mariniers. Bij de oefening is ook een peloton van de Na tionale Reserve betrokken. Maandag en dinsdag speelt de oefening zich af op Schouwen-Duiveland. Daarna ver plaatsen de troepen zich naar elders in Zeeland. In 1985 was o.a. Schouwen-Duiveland het toneel van de legeroefening Highland Reprise. Archieffoto Om vorm te geven aan deze oefe ning fungeert een peloton van de Na tionale Reserve (Natres) als oefenvij and. Dit peloton Natres komt uit de regio Schouwen-Duiveland. De oefe ning start maandagochtend 16 okto ber op Schouwen-Duiveland en wordt vrijdag 20 oktober beëindigd in Noord-Brabant. Landingen Wat de oefening precies behelst wil het Provinciaal Militair Commando niet kwijt. Ook weigert men infor matie te geven over waar en hoe laat de troepen precies zullen landen. „We willen geen Onkruit (anti-militaristi sche actiegroep, red.) op onze nek", al dus majoor Glansdorp. Wel staat in de persmededeling te lezen dat er zowel sprake is van lan dingen vanuit zee als troepenver plaatsingen per helikopter. Het ligt voor de hand dat de lan ding vanuit zee ergens langs het 18 ki lometer lange Noordzeestrand in de Schouwse Westhoek plaats zal gaan vinden. Waar de helikopters maan dag zullen landen is niet bekend. Mo gelijk wordt daarvoor de Grevelin- gendam bij Bruinisse gekozen. Het is uiteraard de bedoeling dat niemand hinder ondervindt van de militaire oefening. Wie desondanks toch klach ten heeft over het optreden van het Korps Mariniers of de Natres kan zich in verbinding stellen met het Provinciaal Militair Commando: 01180-29855, toestel 231. Stilzwijgen Van de kant van het Korps Mari niers weigert men stelselmatig ant woord te geven op vragen over aard en doel van de herhalingsoefening. Men bewaart het diepste stilzwijgen. Zelfs op de vraag hoeveel mensen er in totaal bij de oefening betrokken zijn en wat de oefening in grote lijnen inhoudt weigert Glansdorp antwoord te geven. Hij verwijst categorisch naar de briefing die maandagmorgen in Mid delburg gegeven wordt. Zoals gemeld worden zowel de manschappen als het materiaal door de lucht en via het water aangevoerd. Gebruik wordt gemaakt van grote le- gerhelikopters. Woensdag verplaat sen de troepen zich naar elders in Zeeland. De oefening eindigt vrijdag in Noord-Brabant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1