„Als je eenmaal verliefd bent op een geit dan blijf je dat je leven lang" dit biedt de beeldbuis REBECCA VALDEN, huisarts HAARDEN-KACHELS DEURLOO B.V. 4 Bpven Nederland twee miljoen trekvogels geteld Geitenliefhebbers vinden elkaar op geitenkeuring in Burgh-Haamstede Dinsdag 10 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.54 uur Welles nietes, discussiepro gramma. 16.30 uur Ja, natuurlijk extra, na- tuurmagazine. 17.00 uur Vrouwtje theelepel, teken filmserie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur NCRV-Sport op 1, tweewe kelijks sportmagazine. Presentatie: Martin Scheen. 18.05 uur Disney parade, tekenfilm programma. 18.45 uur Slakkie en Puntmuts, Tsje chische getekende kleuterserie. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Dinges, spelprogramma. 19.47 uur Prettig geregeld, Neder landse serie. 20.25 uur Albert West in Hongarije, muziekspecial. 20.51 uur Roseanne, comedyserie. 21.16 uur De Puzzelfavoriet, spelpro gramma. 21.41 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Tegenwoordigheid van geest, actualiteiten en ontwikkelin gen op het gebied van geloof en sa menleving. 23.30 uur Nocturne, lichte klassieke muziek. 23.52 uur Huizen van Oranje: Kasteel van Gorp, Gorp. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Euro Country Music Masters 1989, muziekprogramma 17.10 uur TROS Zomerparade, mu ziekprogramma. 17.35 uur Kijk TV special, weten schappelijk magazine. 18.05 uur Het zal je kind maar wezen, comedyserie. 18.35 uur De berg-gorilla, documen taire. 18.45 uur TROS kieskeurig, consu mentenmagazine. 19.15 uur Dierenmanieren, program ma over mens en dier. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Derrick, Duitse politiese rie. 21.39 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan (3). 21.40 uur TROS Triviant, spelpro gramma. 22.24 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. Herh. 22.25 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.55 uur Hoe later op de avond... praatprogramma, gepresenteerd door Wim Bosboom, die Joop Landré ontvangt.. 23.46 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Boekenbuis, afl. 4. 10.30 uur Dichters op school, afl. 4. 11.00 uur China, afl. 4. 11.30 uur Lief en leed, afl. 4. 14.00 uur Skoalle-tv. 14.30 uur Het verhaal. Afl. 2: De macht van het kleine. 15.00 uur Zelf mode maken. Les 5. 15.30 uur You're welcome, cursus En gels, les 2. 17.50 uur De zwarte zon, portret van de Italiaan Claudio Russo die jaren lang als journalist in Nederland heeft gewerkt. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Het ware verhaal van Spit MacPhee, Australische jeugdserie. Afl. 2. 19.34 uur Qwerty, computermagazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Sport studio 21.04 uur De koude oorlog in Neder land, 3-delige documentaire serie. Afl. 2. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur Financieel management. Afl. 6. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. Afl. 27. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 43. 18.05 uur Plons, afl. Plons en Janne- ke maan. 18.10 uur Saartje en Sander, kinder serie. Afl. 2: Sander en de geite. Pre sentatie: Lut van Duffel. 18.20 uur Sprookjesverteller (Story teller), 9-delige Britse serie fantasti sche verhalen van Jim Henson met John Hurt als verteller. Afl. 3: Het ge lukskind, van Jon Amiel. 18.45 uur Uitzending door derden. Programma van de Israëlitisch- Godsdienstige uitzendingen. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Boemerang, quiz waarin bekende Vlamingen het tegen elkaar opnemen ten bate van de Boemerang actie 1989 20.10 uur Buren, Australische tv- serie. Afl. 210. 20.35 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma over actuale thema's met actieve deelname van het publiek. 21.35 uur Shingen, 12-delige Japanse serie. Afl. 5. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Judo, samenvatting van het WK Judo voor mannen en vrouwen in Belgrado. Commentaar: Carl Huy- b rechts. 23.05 uur Labyrint. Alleen oud, docu mentaire over oude mensen, die al leen wonen. 00.00 uur Coda, Rêverie, opus 24, Gla- zoenov, uitgevoerd door Rik Ver- cruysse, hoorn en Katrien Verbeke, piano. BRT 2 18.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Rin, Japanse serie Afl. 22. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 851. 19.23 uur 2x7, tv-spelletje. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De helft van de hemel, Spaanse speelfilm uit 1986 van Manu el Gutierrez Aragon. 21.30 uur Uitzending door derden. 22.15 uur Sociale zekerheid. Van de wieg tot het graf. Afl. 3. „Geitemelk is heel gezond", aldus Schenk. Mevrouw Pannekoek valt hem bij en vertelt het verhaal van het kind dat darmstoornissen had en geen koemelk kon verdragen. „Dankzij geitenmelk is dat kind er weer helemaal bovenop gekomen". Schenk vertelt niet zonder trots dat er dan wel niet zoveel geiten zijn op de geitenkeuring, maar dat er wel mensen speciaal voor uit Zeeuws- Vlaanderen naar Burgh-Haamstede zijn gekomen. Op de geitenkeuring in Haamstede waren twee rassen verte genwoordigd: de Nederlandse witte geit en de Toggenburger geit. De Ne derlandse witte geit is ontstaan uit kruisingen tussen Nederlandse land- geiten met fokdieren uit Zwitserland en Duitsland. Eveneens in het begin van deze eeuw werden de Zwitserse Toggenburgers in ons land ingevoerd. Schenk legt uit dat de Nederlandse witte geit uitsluitend voor de melk maar door één en dezelfde persoon gemolken wensen te worden. Het idee dat bij veel mensen post gevat heeft dat geiten zo'n beetje alles opknabbelen dat binnen handbereik komt weerspreekt Schenk met klem. Hij stelt dat geiten wel heel nieuws gierig zijn, en ook nog eens behoor lijk eigenwijs. „Maar het zijn wel echte gezelschapsdieren. De meeste geiten kunnen er slecht tegen om al leen te zijn. Dan vereenzamen ze". Braderie Voor een gezellige omlijsting van de geitenkeuring zorgde een braderie in de binnenmanege van Lisiduna. Een kleine, maar zeer gevarieerde braderie waar naast kraampjes met lederwaren, sieraden en kleding ook plaats werd geboden aan antiejc en curiosa. Zoals bijvoorbeeld de kraam DRONTEN - Er moet ten minste 2,8 miljard gulden in de kwaliteitsverbe tering van het onderwijs worden gestoken. CDA en PvdA moeten in het regeerakkoord hiervoor een meerjarig investeringsprogramma afspreken. Deze dringende oproep deden de vier onderwijsbonden ABOP, KOV, NGL en BCO in een tele gram aan informateur Lubbers en de eerste onderhandelaars van CDA en PvdA. UTRECHT - Het Interkerkelijke Vredesberaad (IKV) gaat twee van de zeven arbeidsplaatsen op het secreta riaat opheffen. De bezuinigingsope ratie, die een einde moet maken aan de structurele financiële problemen, treft vooral het internationale werk, de begeleiding van plaatselijke groe pen (kernen) en het publiciteitswerk. Z1ERIKZEE - Boven ons land vlo gen zondag ruim twee miljoen trek vogels. Dit concludeert de Vogelbe scherming die zondag in het kader van haar 90-jarig bestaan de nationa le vogeltrekdag organiseerde. De honderden waarnemers die in een lint van IJmuiden tot Winters wijk stonden opgesteld, telden 500.000 vogels. Radarapparatuur van de luchtmacht registreerde de overige vogels, vaak op grote hoogte. Opval lend waren volgens de Vogelbescher ming de grote hoeveelheden roofvo gels. Twee miljoen trekvogels op een dag is volgens N. de Haan van de Vo gelbescherming een uitzonderlijk hoog aantal. „Vooral de vogels uit Scandinavië maakten gebruik van een korte opklaring van het weer. Ze zagen kun kans schoon om tus sen de depressies door naar het zui den te vliegen", aldus De Haan. De meest getelde soorten zijn: spreeuw (270.205), kokmeeuw (44.677), kieviet (21.224) en koperwiek (20.263). De Vogelbescherming startte zondag ook een briefkaartenactie te gen de massale moord op trekvogels in Spanje. AMSTERDAM - Het aantal heroï- neprostituees in Amsterdam is groter dan tot nu toe werd aangenomen. En kele jaren geleden ging de gemeente Amsterdam nog uit van 200 verslaaf de vrouwen. „Nu nemen wij aan dat het aantal ligt tussen de 400 en 600. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDESEURS - TEL. 01110-16255 Door MENNO DE MUNCK BURGH-HAAMSTEDE - „Als je eenmaal verliefd bent op een geit dan blijf je dat je leven lang". Een uit spraak opgetekend uit de mond van H. Schenk, voorzit ter van de geitenfokvereniging De Drie Eilanden. De vereniging hield zaterdag een geitenkeuring in manege Lisiduna in Burgh-Haamstede. Een rondgang langs en kele geitenfokkers leert dat Schenk lang niet de enige is met een passie voor geiten. „Mijn man zegt altijd: 'Die geiten gaan pas de deur uit als ik op m'n dooie rik lig', aldus mevrouw W. Pannekoek-Hendriks uit Schudde- beurs. Op de geitenkeuring werden 39 geiten ter keuring- aangeboden. Geroezemoes in de binnenmanege van Lisiduna. De bezoekers slenteren langs de kraampjes op de braderie. De geur van aarde, paarden en geiten dringt in de neusgaten. Een klein groepjes mensen heeft zich verza meld rond één van de twee keu ringsterreinen waar de keurmeester juist een opsomming geeft van de goede en minder goede kwaliteiten van een van de witte geiten. Minder aanbod gefokt wordt terwijl de Toggenbur ger tot de dubbel-doel geiten behoort. „Die worden zowel voor melk- als voor vleesproduktie gefokt", aldus Schenk. Eén ding hebben alle geiten rassen volgens Schenk gemeen en dat is dat het heel intelligente en aanhan kelijke dieren zijn. „Dat maakt het ook zo leuk om gei ten te houden", aldus Schenk. Hij te kent daarbij aan dat sommige geiten erg eenkennig zijn en bijvoorbeeld met oude landbouwwerktuigen waar onder andere een handschaar voor het scheren van schapen te zien was. Navraag leert dat de standhouders de klanten bepaald niet in drommen op zich af hebben zien komen. „Het is de hele dag al vrij rustig geweest", aldus één van hen. Dat neemt niet weg dat voor wie er even de tijd voor wilde nemen er heel aardige dingen weg te halen waren op de braderie. Wat te denken bijvoor beeld van een Winkler-Prins encyclo pedie uit 1919, een origineel anti- lektuitje voor de theepot, ouderwetse blauw gewolkte pannen of de stand met ouderwetse blikken autootjes. Uitslag Bij de eenjarige witte Nederlandse geiten werd Loeta van de Watertoren van de familie De Wit tot de mooiste verkozen. In de categorie twee jarigen ging een andere geit van de familie De Wit met de hoogste eer strijken: Lonneke van de Santdijck. De geit Yvonne van de Lage Landen (fam. Van Heek) kaapte de eerste prijs weg bij de éénjarige Toggenbur gers terwijl Fiola 3 (fam. De Wit) tot mooiste van de twee-jarige Toggen burgers werd verkozen. Bij de categorie witte lammeren was het wederom de familie De Wit die de erepalm weghaalde en wel met Lara van de Watertoren. Succes voor H. Schenk in de categorieën deelcer tificaat éénjarige witte dieren (Paula van de Lage landen), tweejarige wit te dieren (Tootsie van de Lage Lan den) Ook een goede score van Schenk bij de éénjarige Töggenburgers (Antoi nette van de Lage Landen), tweejari ge Toggenburgers (Rika 5), bokken (Dr. Schupp 2 van de Tbutsteeg), Tog genburger Lammeren (Maura van de Lage Landen) en witte lammeren (Ba- bette van de Lage Landen). Rika 5 werd zowel verkozen tot kampioen van de Toggenburger geiten als tot dagkampioen. Laeta van de Waterto ren van de familie De Wit werd kam pioen bij de witte geiten. Kampioen uier werd Tootsie van de Lage Landen (Schenk) Dr. Schupp 2 van de Teut- steeg werd kampioen bij de bokken en Maura van de Lage Landen werd kampioen bij de Toggenburgber lam meren. Kampioen bij de witte lam meren tenslotte werd Babette van de Lage Landen, ook weer een geit vail H. Schenk. „Daarom hebben we nu de dieren die absoluut vrij zijn van ziektes in een andere ruimte ondergebracht dan de dieren waarvan dat niet absoluut zeker is", aldus Schenk. Hij stelt dat het feit dat het onderzoek nog loopt er de hoofdoorzaak van is dat op de geitenkeuring in Lisiduna niet alle rassen even sterk vertegenwoordigd zijn. Geitemelk Geiteneigenwijs en intelligent. (Foto: Joop van Houdt) 1 Rebecca strikte juist het koord van haar badjas vast toen vaag het bellen van de telefoon uit de gang beneden tot haar doordrong. Even stond zij stil, luisterend met scheefgehouden hoofd, tot zij het geluid opnieuw hoorde. Het ziekenhuis? vroeg zij zich af. Bijna direct hierop viel de keuken deur met een harde klap dicht. Greta, constateerde zij. Zou dat kind nu nooit leren deuren op een normale wijze te sluiten? Het huis dreunde al tijd als zij de zware buitendeur dicht trok. „Dokter! Dokter Valden! Bent u er nog?" De stem van het meisje klonk luid door het trappenhuis en haasti ge, lichte voetstappen kwamen naar boven. Ze sloegen een gedempte rof fel op de trap. Rebecca schoot in haar muiltjes en opende de deur van de badkamer. Greta stond al op de bovenste trede. „Het ziekenhuis voor u! Het is dokter Lindt!" „Mooi", zei Rebecca. „Schakel maar over op mijn toestel". Zij ging haar kamer binnen. Zit tend op de rand van haar bed, de hoorn in de hand, wachtte zij vol on geduld. Peter had natuurlijk bijzon derheden over de toestand van de ou de Huystee een ernstige nierpatiënt, die ze de afgelopen nacht hebben ge opereerd. Het was een uitzonderlijk zwaar geval geweest, dat hen ruim twee uren had beziggehouden en waarop ze weinig of geen hoop had den. Zou het al afgelopen zijn? Het toestel klikte. „Ja, Peter?" zei Rebecca. „Hallo, Rebecca!" Zijn stem klonk opgewekt en zij herademde. „Ik ben juist even bij Huystee geweest. Hij viel me driehonderd procent mee! Als het zo doorgaat, slepen we hem toch nog met de hakken over de sloot, meid!" Zij lachte blij. „Natuurlijk! Ik had eenvoudig niet anders verwacht van een chirurg als jij!" „Loop naar de haaien!" zei hij. „Als ik jou niet voor de narcose had gehad Ze lachten maar hij was meteen daarop vol ernst. „Ik ben natuurlijk blij met de ouwe baas", zei hij, „maar je weet het wel, hè? Ik geloof pas dat we het gevloerd hebben als ik hem genezen de poort zie uitstappen". „Allicht!" zei Rebecca. „Hoe laat is hij bijgekomen?" „Een kwartier geleden, juist toen ik bij zijn bed kwam. Zijn pols is prachtig en zijn temperatuur bijna normaal". „Fijn. Peter!" zei zij spontaan. „Heb je goed geslapen?" vroeg hij. „Heerlijk! En jij?" Hij negeerde haar vraag. „Lang ge noeg9" Het klonk bezorgd. „O ja! Een gat in de dag! Ik ben een halfuur geleden pas opgestaan Maar ik vroeg je iets „Sorry", zei hij, „ik ben ook goed uitgerust". Het klonk juist iets te luchtig om waar te kunnen zijn. „Hoe laat ga je naar Amsterdam?" „Met de trein van drie uur precies". „Zo? Weet je wat ik dan eigenlijk best zou kunnen doen?" Zij glimlachte. „Zeg het eens?" „Petra uit de garage halen en naar je toekomen. Het is nu eh tien voor halftwee, en ik ben nog tot vier uur vrij. Ik zou je dus naar het sta tion kunnen brengen en erop toezien dat je niet in de verkeerde trein stapt r Petra was zijn oude, tweepersoons Ford en. naast het werken aan zijn proefschrift, eigenlijk zijn enige hartstocht maar. als het erop aan kwam. bijna een te grote luxe voor een inwonend arts, die nog bezig was zich te specialiseren als chirurg en bovendien voor zijn moeder moest zorgen. Hij was er dol op na een dag van hard werken in het vehikel te stappen en Utrecht uit te rijden, naar buiten. Zij was meermalen met hem mee geweest eigenlijk meer voor zijn plezier dan voor dat van haar zelf, want het was geen pretje in het slecht verende wagentje tc zitten, waarin het vrijwel onmogelijk was een gesprek te voeren door het luide geraas van de oude motor (wordt vervolgd) Eerder werden op de jaarlijkse gei tenkeuring van de geitenfokvereni ging meer dan 100 geiten ter keuring aangeboden en nu slechts 39. Voorzit ter H. Schenk legt uit waarom. Er blijkt een onderzoek van de gezond heidsdienst aan de gang omdat de kans bestaat dat een aantal geiten besmet is met een virus. „Alleen cer tificaatwaardige bedrijven mogen aan deze keuring meedoen omdat de ze twee keer getest zijn en vrij bleken van TBC, brucellose, CAE en CL". Schenk acht de kans dat de andere dieren wel met één van de ziektes besmet zijn niet groot. „Onze geiten zijn kerngezond", benadrukt hij. Toch heeft men besloten voor de gei tenkeuring toch alle risico's te ver mijden. Vanouds worden in Nederland gei ten gehouden om de melk die zij ge ven. De geit was vroeger zo'n beetje de koe voor de armen. Wie geen koe kon betalen hield een geit voor de melk. Wat vroeger voor veel mensen een noodzaak was is nu een hobby voor de geitenliefhebber. Maar ook tegenwoordig gaat het bij een geiten fokkerij in de eerste plaats om de melkproduktie van de dieren. Geitenmelk, heel gezond. Als de geit zich laat melken. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4