'Burgers betalen voor anderen die kosteloos hun vuil lozen' Geen militair geweld Milieufederatie roept op om afvalbeleid te gemeenten verbeteren Taak van de overheid volgens Calvinistische visie belicht DE HUUR CV KETEL Uitgaven voor sociale zekerheid blijven stijgen WATERSTANDEN DEURLOO B.V. In slaap achter het stuur Vergadering Duivelandse advies commissie 2 Gratisstorten afval ter discussie op vergadering Raad van Bestuur reinigingsdienst KERKWERVE - „Dit is een onhoudbare situatie. Bur gers betalen nu voor anderen die kosteloos hun vuil lo zen. Ik vind dat een milieuschandaal op zich". Harde taal van J. C. Hendrikse, lid van de Raad van Bestuur van de reinigingsdienst. Hendrikse haakte met zijn op merkingen in op de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1990 van de dienst. Daarin wordt geconstateerd dat er steeds vaker gebruik wordt gemaakt van de mogelijk heid om in het weekend of 's avonds afval te deponeren in de bakken bij de toegang tot de stortplaats aan de Hoosjesweg. Op die manier krijgen mensen die niet over een rolemmer beschikken de kans om toch van hun afval af te komen. Zij kunnen het kosteloos in genoemde bakken deponeren. Keer zijde van de medaille is dat wat de een weggooit er door een ander soms weer uitgehaald wordt en daardoor kan het gebeuren dat er behalve in de bakken vooral ook naast de bakken afval terecht komt. Opruimen Uiteraard moet dat opgeruimd worden en om dat werk te vergemak kelijken wordt in de begroting voor 1990 de suggestie gedaan om de ver harding rond de bakken uit te brei den zodat het zwerfvuil machinaal kan worden opgeruimd. Hendrikse plaatste op de vergadering van de Raad van Bestuur van de reinigings dienst daar zo zijn vraagtekens bij. Hij stelde dat iedereen in principe over een rolemmer kan beschikken. „Moet de burger nu betalen zodat ie mand anders kosteloos vuil kan stor ten? Ik vind dat een eigenaardige zaak", aldus Hendrikse. Bestuurslid J. M. van Langeraad schaarde zich tijdens de vergadering achter de uitspraken van Hendrikse. „Dit druist tegen mijn gevoel van rechtvaardigheid in", aldus Van Lan geraad. Hij stelde dat uitbreiding van de verharding rond de bakken mogelijk uitnodigt tot nog meer 'gra tis storten' en pleitte voor een bevre digende oplossing van het probleem. Excessen Bestuurslid M. A. Bij de Vaate-Ro- zendaal stelde dat er op dit moment sprake is van excessen. Zij voegde daar aan toe dat de mogelijkheid tot gratis storten op lange termijn moge lijk tot gevolg heeft dat de kosten voor de andere 'klanten' van de reini gingsdienst stijgen. Voorzitter W. den Boer reageerde op de kritiek met de opmerking dat eigenlijk alleen meer toezicht uitkomst zou kunnen bieden. „Het is een probleem dat ook vaak ter sprake is geweest in het dagelijks bestuur", aldus Den Boer. Hij bracht verder onder de aandacht dat de om streden regeling al sinds 1983 be staat. „Ook wij constateren dat het ge bruik van die mogelijkheid toegeno- men is en ook wij vinden het een bij zonder kwalijke zaak dat lieden in het afval rommelen. Wat dat betreft moet ik de heer Hendrikse volkomen gelijk geven", aldus Den Boer. In eer ste instantie weigerde Den Boer in te gaan op de vraag van Hendrikse om een notitie over de kwestie. Na enig aandringen ging de voorzitter toch ovei-stag en beloofde dat er binnen af zienbare tijd een en ander op papier gezet zal worden. „Maar ik wijs er nogmaals op dat de reinigingsdienst een kleine organisatie is en dat het produceren van een dergelijke notitie tijd kost". Begroting' Behoudens enkele kanttekeningen stemden de leden van de Raad van Bestuur in met de begroting van de dienst voor 1990 zoals die aan hen werd voorgelegd. Over de toekomsti ge ontwikkeling van de dienst be waarde men tijdens de vergadering het stilzwijgen. Een notitie daarover is nog in de maak. „De materie is nog niet rijp om in het openbaar behan deld te worden", aldus voorzitter Den Boer. SEROOSKERKE - Door de uitspraak van de Raad van State is er een einde gekomen aan een deel van de ontwikkelingsplannen voor het Schelphoekgehied nabij Serooskerke. De gemeente mag minder recrea tieve zaken ontwikkelen dan ze gehoopt had. Het is duidelijk, dat de ontwikkeling van het gebied in zeer beperkte mate zal plaatsvinden. Een creatieve geest, die het gebied ook voor tanks ontoegankelijk heeft willen maken, heeft wat dat betreft overbodig werk gedaan. Het is met de uitspraak van de Raad van State overduidelijk, dat de natuurwaar den van het gebied geen geweld mogen worden aangedaan. Zeker niet door militair overwicht. (Foto: Joop van Houdt). 'Er moeten knopen worden doorgehakt voor nieuwe milieuvriendelijke initiatieven ZIERIKZEE - In 1990 zullen de uit gaven voor sociale zekerheid 9,8 mil jard hoger uitpakken dan dit jaar. Die toename komt vooral voor reke ning van de sociale verzekeringen. De uitgaven voor sociale voorzienin gen blijven constant, op ruim 17 mil jard gulden. Dat schrijft minister De Koning van sociale zaken en werkge legenheid in de financiële nota So ciale zekerheid 1990 die aan de Twee de Kamer is gestuurd. Tfen opzichte van de ramingen van 1986 vallen de sociale-zekerheidsuit- gaven 16,6 miljard gulden hoger uit in 1990. Dat wordt voor 9,8 miljard gulden geweten aan technische facto ren (belastingvereenvoudiging, basis verzekering ziektekosten en privati sering PTT). Restant Het restant ligt aan geplande ver hogingen (1,2 miljard) van bij voor beeld kinderbijslag en vakantiegeld, aan uitspraken van de rechter over gelijke behandeling (900 miljoen ex tra, vooral voor weduwnaarspensioe nen) en tegenvallers bij onder meer de geraamde opbrengst van verlaging van uitkering van mensen die gedeel telijk gehandicapt zijn naar het ni veau van een werkloosheidsuitke ring. Overigens wordt verwacht dat me de dankzij de sterke economische groei zowel het aandeel van de socia le uitgaven als van de premies in het nationaal inkomen in 1990 zal afne men - als technische verhogingen we gens de verschuiving tussen belastin gen en premies bij Oort even buiten beschouwing blijven. Het echte be roep op sociale uitkeringen neemt derhalve relatief af. Tegenover die tegenvallers staan al meevallers ingeboekt die 580 miljoen gulden per jaar moeten opleveren, waarvan 465 miljoen bij de sociale fondsen en 115 miljoen bij het rijk. De minister tekent daarbij wel aan dat dat bedrag alleen gehaald zal worden als de kabinetsformatie snel resultaat heeft en het parlement be- DEN HAAG - Culturele instellin gen als musea en theatergezelschap pen kunnen baat hebben bij een marktgerichte aanpak zoals het be drijfsleven die kent. Dat concluderen de onderzoekers Van der Reijden en De Leeuw in het rapport, Marketing mits, dat is opgesteld in opdracht van het ministerie van wvc. reid is aan een soepele afhandeling van wetsvoorstellen mee te werken. In de waagschaal staan momenteel de nieuwe wet om bijstandsuitkerin gen te verhalen op (gewezen) part ners, die boven op de 125 miljoen die daarop thans wordt binnengehaald nog eens 175 miljoen per jaar in het laatje moet brengen. Verder wordt erop gerekend dat het opleggen van de verplichting aan be drijven om gehandicapten in dienst te nemen al in 1990 een besparing van 150 miljoen zal opleveren, waarvan 145 miljoen bij de sociale fondsen. Hoe onzeker het toekomstbeleid is, blijkt onder meer uit twee scenario's van de kosten van gelijkberechtiging (man en vrouw) in de sociale zeker heid die door de rechter kan worden afgedwongen. In de AAW (arbeidson geschiktheid) komen de kosten in het ergste geval eenmalig 30 miljard gul den hoger uit en daarna 2,4 miljard gulden hoger per jaar. Als het alle maal gunstiger uitpakt, gaat het een malig om 3,3 miljard en blijvend om 1,2 miljard aan meerkosten per jaar. ZIERIKZEE - Er valt nog- heel wat te verbeteren aan een gescheiden inzameling van huishoudelijk afval in de Zeeuwse gemeenten. Zo blijkt uit het resultaat van een enquêteonderzoek dat de Zeeuwse Milieufederatie in 1987 in dertig Zeeuwse gemeenten hield. „Het is voor de gemeentebesturen tijd om knopen door te haken voor nieuwe milieuvriendelijke initiatieven. Wachten op an deren zorgt voor tijdverspilling in het opdoen van erva ring en veroorzaakt een onnodige stort van bergen waar devolle grondstoffen", aldus de Milieufederatie. Als mogelijke initiatieven noemt zij het verbeteren van de bestaande glas- en papierinzameling, het verbe teren van de voorlichting over het be lang van gescheiden inzameling van stoffen en het opzetten van een ge scheiden inzamelsysteem voor plas tic en metaal. En voor groente-, fruit en tuinafval. Minder glas Uit het enquête-onderzoek van de Zeeuwse Milieufederatie bleek dat in Zeeland per hoofd van de bevolking minder glas en oud papier wordt in gezameld dan het landelijk gemid delde. De inzameling van plastic en metaal (blik) komt nog in geen enkele Zeeuwse gemeente voor en in Zeeland is slechts een kringloopwinkel. Ook bestaan nog in geen enkele gemeente concrete plannen voor het gescheiden ophalen van groente-, fruit-, en tui nafval. Wel heeft bijna de helft van de Zeeuwse gemeenten het initiatief genomen de aankoop van compostva- ten voor thuis-composteren te subsi diëren. De geïneenten pp Schouwen-Duive- land hebben dat tot nu toe niet ge daan zodat de Milieufederatie deze regio omschrijft als een van de 'op vallend lege plekken' op dit gebied in Zeeland. Thuis-compostering le vert volgens de federatie een positie ve bijdrage aan het milieu maar is vanwege het kleine aandeel niet vol doende om het centraal inzamelen van groente- fruit- en tuinafval te kunnen vervangen. Uit het onderzoek bleek verder dat de gemeenten een positieve bijdrage zouden kunnen leveren aan het inza melen van oud papier door de vrij willige inzameling door verenigingen te coördineren en ondersteunen. Door de 'witte vlekken' in het inzamelings- gebied in te vullen en door papiercon tainers neer te zetten. Gleuven In het onderzoeksjaar 1987 werd in tweederde van de Zeeuwse gemeen ten minder glas ingezameld dan het landelijk gemiddelde was voor dat jaar. Terwijl het aantal glasbakken per 1000 inwoners hoger was. De glas inzameling zou volgens de Milieufe deratie verbeterd kunnen worden door meer glasbakken neer te zetten op lokaties die goed gespreid en ge schikt zijn. Ook bij recreatieve centra en bij de reinigingsdienst. Er zouden gleuven kunnen worden ingebracht voor oud vensterglas en de scheiding van wit en gekleurd glas. 'Metaal kan volgens de Milieufede ratie worden gescheiden bij de grof vuilinzameling en via blikbakken. Het nog resterende metaal-afval kan worden teruggewonnen via magneti sche of handmatige scheiding bij de stortplaatsen. De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland is een van de instanties die koelkasten en vriezers apart inzamelt om de schadelijke cfk's te kunnen aftappen die zich daarin bevinden. Tenslotte adviseert de Milieufede ratie de gemeenten om zich bij de voorlichting over gescheiden afval verwerking meer te richten op speci fieke doelgroepen en hierbij samen te werken met andere organisaties zoals scholen, milieu-organisaties en con sumentenorganisaties. Bijeenkomst Staatkundig Gereformeerde Studievereniging OOSTERLAND - Bij Calvijn is er geen ruimte te vin den voor de opvatting van de neutrale staat. De overheid is geroepen de beide tafels der Wet te onderhouden. De problemen die dit in de huidige samenleving oproept mogen nooit in mindering gebracht worden op het begin sel. Dit stelde W. Kolijn uit Terneuzen tijdens een bijeen komst van de Staatkundig Gereformeerde Studievereni ging Schouwen-Duiveland te Oosterland. Kolijn is namens de SGP lid van de provinciale staten van Zee land en sprak over het onderwerp De Calvinistische overheidsopvatting. De vergadering wer geleid door de voorzitter, de heer T. van Oostenbrugge uit Bruinisse. Spreker wees er op dat de over heidsopvatting erg belangrijk is, ge zien de wording van onze natie. De Reformator Johannes Calvijn heeft vier wezenlijke uitspraken gedaan die vele eeuwen een belangrijk stem- Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 10 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 oktober 10.40 101 04.25 - 89 23.40 134 17.05 -114 10 oktober 09.50 94 03.55 - 81 22.50 124 16.30 -106 10 oktober 10.40 111 04.25 - 92 23.40 142 17.05 -119 10 oktober 10.50 113 04.30 - 98 23.50 147 17.05 -124 pel op ons volksleven gedrukt heb ben. Calvijn was de grootste der Re formatoren en was met bijzonder 'gaven bekleed. Hij werd in 1509 in Noord-Frankrijk geboren en heeft in zijn betrekkelijk korte levenstijd (54 jaar) veel boeken geschreven. Cal- vijns lijfspreuk was: laat mij maar verteerd worden als ik maar nuttig kan zijn. De belangrijkste vraag voor Calvijn was hoe God aan zijn eer komt. Ook op staatkundig terrein moet Gods eer centraal staan. De overheid is nodig om der zonden wil. Daar wijst ook artikel 36 van de Ne derlandse Geloofsbelijdenis op. De noodzaak van de overheid ligt in de val in het paradijs. De heer Kolijn wees er op dat Cal vijn een zware strijd te voeren had te gen de wederdopers die de overheid niet erkenden. „Het doel van de over heid is de onderhouding van het men selijk geslacht, opdat de mensen een stil en gerust leven leiden mogen in alle godzaligheid en eerbaarheid. De overheid is er voor de vrede, voor de religie en voor de eerbaarheid en ze delijkheid. Het is onjuist om op een negatieve manier over de overheid te spreken. Verachters van de overheid worden veroordeeld. Zelfs een godde loze overheid moet gehoorzaamd worden, zolang die overheid niets eist wat tegen Gods Woord ingaat". In dit verband wees spreker op een uitspraak van ds. Kersten: het volk krijgt die overheid, die ze verdient. „Echter, ook overheidspersonen die nen te beseffen dat ze Gods dienares zijn. Ze krijgen hun gezag niet van het volk". Wat de regeringsvorm be treft wees spreker er op dat Calvijn een lichte voorkeur voor een repu bliek had. Genève was in zijn tijd ook een republiek. Hoewel de SGP een voorstander is van de constituti onele monarchie veroordeelt ze ande re regeringsvormen niet. „De liefde tot God en de naaste moet het funda ment zijn van de overheid. Volgens Calvijn moeten beide tafels van de Wet des Heeren geëerbiedigd wor den, onder alle omstandigheden en in elk land. Vandaar dat de overheid ook een taak heeft over de religie, de godsdienst. De overheid moet de godsdienst beschermen en de zeden hervormen. De overheid mag echter niet indringen in de kerkelijke rege ring en de kerkelijke tucht". De heer Kolijn constateerde dat in de Calvinistische visie geen ruimte is voor geestelijke vrijheid. Dit bete kende echter geen aantasting van de gewetensvrijheid. Tbnslotte wees spreker er op dat Abraham Kuyper's visie wezenlijk afwijkt van die van Calvijn. De gedachte van souvereini- teit in eigen kring van Kuyper komt tenslotte terecht bij een neutrale overheid. Volgens de heer Kolijn staat de SGP als enige van de politie ke partijen op het standpunt van de Reformatie. Bij GPV en RPF vinden we in hun beginselprogram niets over de onderhouding van de eerste tafel van de Wet. Is de visie op de overheid zoals de SGP die nog voorstaat onmo gelijk te realiseren? Volgens ds. Kersten (oprichter van de SPG) wordt Gods eis niet verzwakt door ons on vermogen. Tijdens deze vergadering werden de bestuursleden K. Hen drikse uit Oosterland en H. Uil uit Zierikzee opnieuw in het bestuur ge kozen. PARIJS - De bescherming van het broze milieu op het „witte continent" staat vanaf vandaag, maandag, cen traal tijdens de 15e conferentie over het Antarctica-verdrag, waaraan in Parijs de 39 landen deelnemen die dit verdrag hebben ondertekend. Maan dag beslissen de stemhebbende leden over de toetreding van Nederland tot deze groep deelnemers. MORIAANSHOOFD - Automobi list G. H. W. uit Dreischor belandde zaterdagmiddag met zijn auto in de sloot. De auto raakte total loss. W. bleef ongedeerd. Het eenzijdige ongeval zou zich vol gens de politie hebben voorgedaan omdat W. achter het stuur in slaap zou zijn gevallen. De auto raakte van de weg af en belandde in de sloot langs de provinciale weg ter hoogte van de molen bij Moriaanshoofd. NIEUWERKERK - Het aangaan van uitlenen van een vaste geldle ning aan de Christelijke Woning bouwvereniging Schouwen-Duive land. Dat is een van de agendapun ten bij de openbare vergadering van de adviescommissie financiën en on derwijs van de gemeente Duiveland. De woningbouwvereniging heeft geld nodig voor de bouw van zes wo ningen aan de Plataanstraat. Voor men hierover een voorstel doet aan de gemeenteraad wil het Duivelandse college van b en w van de leden van de adviescommissie horen wat zij er van vinden. Tijdens de openbare ver gadering komen verder de bedragen aan de orde die nodig zijn voor de ma teriële instandhouding van het open baar onderwijs in 1988 en de voorlo pige vaststeling van de gemeentere kening 1988. De vergadering wordt donderdag 12 oktober om 16.30 uur gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk en kan door iedere be langstellende worden bijgewoond. Maandag 9 oktober Zierikzee Commissie internationale uitwissin gen in stadhuis. 16.30 uur. Noordwelle Tbneelspel De Speelse Ganzeveer in dorpshuis Renesse. 19.30 uur. Renesse Toneelspel De Speelse Ganzeveer in dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 11 oktober Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder QBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Bijeenkomst afd. Schouwen van NBP in foyer Mondragon. 14.00 uur. Start ZVU-cursus feestelijke koude schotels en borrelhapjes, in voormali ge Prinses Julianaschool, Jannewek- ken 19. 19.00 uur. Serooskerke Toneelspel De Speelse Ganzeveer in dorpshuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Najaarskinderkledingbeurs. OBS De Kirreweie. 13.30 tot 14.30 uur. Nieuwerkerk Verkoop van lingerie t.b.v. Stichting Adullam in kerkgebouw Ger. Gem. in Ned. 19.00-21.00 uur. Donderdag 12 oktober Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie finan ciën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Zaterdag 14 oktober Zierikzee Viering 35 jaar ANBO in Graanbeurs. 14.00 uur. Concert Gereformeerd Kerkkoor. Lu therse kerk. 20.00 uur. Maandag 16 oktober Zierikzee Bijeenkomst Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden van Rotterdamse pop penspeler Aad Peters in Christelijk Cultureel Centrum De Burght. Aan vang voorstelling voor kinderen van zes tot twaalf jaar om 16.00 uur. Voor degene ouder dan twaalf jaar om 20.00 uur. Dinsdag 17 oktober Zierikzee Creatieve ochtend voor kinderen. Buurt- en clubhuis de Lichtboei. 10.00 tot 11.30 uur. Najaarsvergadering Zierikzeese On dernemerscentrale in Mondragon. 20.00 uur. Vrijdag 20 oktober Zierikzee De kersentuin van Tsjechov. Concert zaal. 20.00 uur. Zaterdag 21 oktober Zierikzee Concert Kinderspel. Muziek van gro te componisten voor kleine mensen. Lutherse kerk. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 26 oktober Bruinisse Afscheid burgemeester T. C. Hek man. Durpsuus. 14.00 uur. Vrijdag 27 oktober Burgh-Haamstede Musical Even Omzien. De Schutse. 20.00 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Maandag 6 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 9 november Zierikzee Borstvoeding-informatie-avond. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Maandag 13 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. <51110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2