Optreden Scheldeloodsenkoor hoogtepunt van Seniorendag Merientje Vis onthult naambord van naar hem genoemde straat MAGERE SPEKLAPPEN Keurslagerij De Jonge DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nog geen duidelijkheid over toekomst reinigingsdienst P£ Bitr ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Afvalbeleid Muziek Verliefd Opelcup De Milieufederatie roept gemeenten op om Muziek en veel lol bij deubbele jubileumviering Als je eenmaal verliefd bent op een geit, dan Bruse Boys als enige ronde verder in de strijd hun afvalbeleid te verbeteren. (Pag. 2). in de Zuidhoek. (Pag. 3). blijf je dat je leven lang. (Pag. 4). om de Opelcup. (Pag. 7). MAANDAG 9 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24623 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Openhartigheid is het zegel van een edel gemoed. Sternau DEN BOSCH - De politiekorpsen in noordoost- en midden-Brabant hebben vrijdag- en zaterdagnacht op diverse plaatsen alcoholcontroles ge houden. De politie is ervan overtuigd dat bij die controles iedereen die te veel had gedronken van de weg is ge haald. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit meegedeeld. KERKWERVE - Het is nog steeds onduidelijk welke kant het precies op gaat met de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Zeker is dat de stortplaats aan de Hoosjesweg in 1993 gesloten wordt. Nog niet duide lijk is hoe het dan verder moet met de afvalinzameling op Schouwen- Duiveland. Dat bleek op de vergade ring van de Raad van Bestuur van de dienst. Men beraadt zich verder op de toekomst op een extra vergadering op woensdag 8 november. Deze verga dering begint om 13.30 uur. Op de agenda van de vergadering stond bespreking van een notitie over de toekomstige ontwikkelingen, maar dit punt werd van de agenda ge schrapt. Wel bleek uit antwoorden van voorzitter W. den Boer op vragen uit de Raad van Bestuur dat het be paald niet zeker is dat de reinigings dienst in dezelfde vorm voort blijft bestaan. Ook uit de begroting voor 1990, die op de vergadering werd goedgekeurd, blijkt dat de toekomst van de reinigingsdienst in haar huidi ge vorm onzeker is. Men hoopt eind oktober meer duidelijkheid te heb ben. Advertentie Dinsdagmorgen 500 gram f 4,98 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede Dreiscliorse sjoelers winnen ten tweeden male sjoelwedstrijd BURGH-HAAMSTEDE - Het optreden van het Scheldeloodsenkoor. Dat was het on betwiste hoogtepunt van de achtste Seniorendag die zaterdag gehouden werd in dorps huis De Schutse in Burgh-Haamstede. Groot succes was ook de sjoelwedstrijd die vo rig jaar voor het eerst op de seniorendag werd gehouden. Evenals vorig jaar werd de strijd in het voordeel van de sjoelers van de bejaardensoos Dreischor beslecht terwijl ook in de persoonlijke strijd de erepalm naar een Dreischorse sjoelster ging. De Senio rendag werd door naar schatting 250 a 300 ouderen bezocht. Hoogtepunt van de Seniorendag: het optreden van het Scheldeloodsenkoor. (Foto: Joop van Houdt). „Ons hoofddoel is het bevorderen van het onderling contact", aldus me vrouw C. S. Mandemaker-Penning, voorzitter van het Comité Senioren dag. Een doel dat volgens haar elke keer weer wordt bereikt. „De senio rendag is een echte ontmoetingsdag 'voor de bejaarden. Er wordt echt naar uitgekeken". In de ochtenduren konden de drie beste sjoelspelers van iedere oude- rensociëteit en ANBO-afdeling op Schouwen-Duiveland hun krachten meten. Alles bij elkaar waren dat 16 teams die elkaar onder de bezielende leiding van spelleider C. Slabbe- koorn mochten bekampen. En het ging er fanatiek aan toe aan de sjoel bakken die vlakbij het podium van De Schutse opgesteld stonden. De teamleden die op dat moment niet aan de beurt waren om te spelen volgden de verrichtingen van hun ploeggenoten met spanning. Ook al is het maar een spelletje: het winnen blijft belangrijk. Uiteindelijk kwam zoals gemeld de ploeg van de bejaardensoos Drei schor als overwinnaar uit de bus. Als dit team volgend jaar weer wint mag zij de wisselbeker houden. In het per soonlijk klassement kaapte me vrouw J. L. Smits-van der Linde met 327 punten de eerste prijs weg. Zij werd op de voet gevolgd door de heer Wesdorp uit Noordwelle met 314 pun ten. Met slechts twee punten daar on der eindigde A. P. de Wit uit Noord- gouwe als derde. Constant Het middagprogramma in De Schutse was voor iedereen toeganke lijk. „De belangstelling voor de Seni orendag is heel constant", aldus me vrouw Mandemaker. „We hebben één keer een uitschieter gehad. Toen kwa men er 425 mensen naar de Senioren dag, maar gemiddeld komen er steeds tussen de 250 en 300 mensen naar toe. Het Comité Seniorendag streeft er naar om de bezoekers van de Senio rendag elk jaar weer een aantrekke lijk programma te bieden. „Daarom zijn we zo blij dat we deze keer het Scheldeloodsenkoor hebben weten te strikken", aldus mevrouw Mande- maker. „Dat springt er echt uit". Het Scheldeloodsenkoor bestaat uit 70 koorleden die, zoals de naam al aangeeft, loods zijn of ooit zijn ge weest op de Schelde. Het koor staat sinds 1980 onder leiding van H. Beek man en verzorgt optredens in binnen- en buitenland. Het koor brengt sea sons en shanty's ten gehore. Zee mansliedjes die stammen uit de twee de helft van de 19e eeuw en die onder andere dienden om zwaar en eentonig werk als het anker hieuwen of lens pompen wat te verlichten. Delta Sport Het eerste optreden van het Schel deloodsenkoor werd vooraf gegaan door een optreden van Delta Sport uit Zierikzee. Na een korte pauze waarin ook de prijzen van de verlo ting werden uitgereikt volgde een tweede optreden van het koor. Daar na was het de beurt aan zanger en dialect-schrijver Ad Leijdekkers om het publiek te vermaken. Hoe het programma van de Senio rendag volgend jaar eruit gaat zien is uiteraard nog niet bekend. Wel staat nu al vast dat er ook dan weer ge sjoeld gaat worden. Voor de Drei schorse sjoelploeg komt dan het uur der waarheid. Mevrouw Mandemaker: „We begin nen in februari alweer met de organi satie van de volgende Seniorendag, want er zit behoorlijk wat werk aan vast hoor". Eerder werd de Senioren dag gecombineerd met een informa tiemarkt voor ouderen. Dat bleek dit jaar niet haalbaar. „Maar we streven wel naar een combinatie van ont spanning en voorlichting", aldus me vrouw Mandemaker. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> Verwachting tot dinsdagavond: Een enkele bui Wisselend bewolkt en een enkele bui. In de avond verder toenemende bewolking gevolgd door regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 7, mid- dagtemperatuur ongeveer 13 graden. Noordwestenwind, matig, aan de- kust en op het IJsselmeer later toene mend tot krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 okt.: Woensdag: Zonneschijn: 20%. Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordwest 5 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 okt. Zon op 06.56, onder 17.57 Maan op 16.15, onder 00.33 Volle Maan: 14 okt. (21.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wisselvallige weer houdt nog even aan. Morgen zijn er enkele opklaringen maar van tijd tot tijd valt er ook een bui. Omdat het zeewater nog relatief warm is, is de buienkans het grootst in de kustpro vincies. Meer landinwaarts vallen waarschijnlijk minder en bovendien ook kleinere buien'. Op nadering van een storing die over de Noordzee onze richting opkomt, neemt tegen de avond de bewolking verder toe en wordt later gevolgd door regen. Het eerst in het noordwesten van het land. Een hogedrukgebied dat alweer enkele dagen ten westen van Ierland ligt komt donderdag in beweging en verplaatst zich dan naar het vaste land van Europa. Dit heeft een gun stige uitwerking op het weer in onze omgeving. De neerslagkans wordt kleiner en we krijgen de zon iets meer te zien. 'Na de stormvloed is een heel ander tijdperk gekomen' NOORDGOUWE - „Ja, Noordgouwe is veel veranderd. Het dorpje is stiller gewor den en er is veel nieuwbouw bijgekomen". Ruim 36 jaar nadat hij emigreerde naar Australië kwam de 76-jarige Marinus Adrianus Vis terug naar zijn geboortedorp Noordgouwe. Daarbij viel hem de eer te beurt om in de in aanbouw zijnde nieuwbouw wijk het naambord van een naar hem genoemde straat te onthullen. Want vlak voor zijn vertrek naar Australië speelde de vroegere landarbeider een belangrijke rol bij het dichten van een uitsparing in de Kakkersweeldijk waar in 1953 een polderweg doorheen liep. Een uitsparing die door de watersnoodramp op een februari veranderde in een tien meter breed stroomgat dat een directe bedreiging vormde voor Noordgou we. Die bedreiging kon worden afge wend door de inspanningen van enke le tientallen mannen uit de omgeving die het stroomgat vulden met zand zakken. Dat lukte pas nadat Merien tje Vis en (de inmiddels overleden) David Rentier zich aan touwen in het water van het stroomgat lieten zak ken om daar palen in de grond te slaan waarachter de zandzakken in de sterke stroming bleven liggen. „We hebben eerst geprobeerd om het gat alleen met zandzakken te vul len. Maar die spoelden allemaal weer weg door de sterke stroming. Daarom zijn we in de namiddag van maandag 2 februari begonnen met palen te slaan in het stroomgat. Het waren er enkele tientallen. Daar bleven de zandzakken achter liggen, 's Avonds waren we klaar, toen was het gat dicht", wist Merientje Vis zich na 36 jaar nog precies te herinneren. Ook de lichamelijke inspanningen die er bij kwamen kijken is hij niet verge ten. „Die zandzakken waren zwaar om te lichten. Ik was o zo moe. Maar dat kwam ook omdat ik toen twee nachten niet had geslapen". Zijn inspanningen, en die van de tientallen andere mannen uit de om geving die meehielpen om het gat met zandzakken en andere materia len te dichten, werden beloond, want Noordgouwe bleef behouden. Op een van de twee schilderijen die over die gedenkwaardige gebeurtenis zijn ge maakt is afgebeeld wat behouden bleef: mensenlevens, gebouwen, de landbouw en de tuinbouw in Noord gouwe cn omgeving. De schilderijen hingen vroeger in het gemeentehuis van Noordgouwe. Na de gemeentelij ke herindeling in 1963 gingen ze naar de basisschool van het dorp en voor de gelegenheid werden ze zaterdag middag neergezet in het dorpshuis. Het was daar overvol met belang stellenden die de onthulling van het straatnaambord door Merientje Vis wilden bijwonen. Het bord was afge dekt met een jute zak die symbolisch was voor de zandzakken waarmee het stroomgat in de Kakkersweeldijk werd afgedicht. Zelfs de weergoden werkten mee aan de plechtige onthul ling die tussen de buien door kon plaatsvinden. De fanfare Con Amore speelde daarbij het Schouwse volks lied. Tfcrug in het dorpshuis dankte de oud-Noordgouwenaar op de hem ei tyamens de gemeente bood La- bi-uyère Merientje Vis een glas-in- lood uitvoering van het gemeentewa pen van Brouwershaven aan en een duplikaat van het straatnaambord dat zijn naam draagt: de Merientje Visstraat. Een inwoner van Brou wershaven J. Jonker bleek nog in het bezit te zijn van een foto van de pro- fessorische afdichting van het stroomgat in de Kakkersweeldijk. Hij bood de afbeelding aan. Op ini tiatief van het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven zal hier van een grotere afbeelding worden gemaakt die door iedere belangstel lende via een telefoontje naar het Brouwse stadhuis kan worden bij besteld. Kanjers Een van de mensen die indertijd meehielp om het stroomgat te dich ten nadat de palen erin waren gesla gen was J. G. Smits uit Vlissingen. Hij bood Merientje Vis het boek 'Hahnesje, het leven van een boere narbeider uit de eerste helft van de 20e eeuw' aan. Geschreven door 'een andere kanjer uit Noordgouwe', J. Vijverberg. Merientje Vis, die in ge zelschap was van zijn echtgenote M. J. Vis-den Boer en de oudste van zijn zes kinderen M. Hewetson-Vis, liet al le loftuitingen verlegen en een beetje geëmotioneerd over zich heenkomen. Voor hem was de bijeenkomst aanlei ding om ook aandacht te vragen voor de oude vrienden die er niet meer zijn. gen, verlegen wijze voor de eer die hem te beurt viel. En in hem alle mensen die indertijd meewerkten aan het ledigen van de nood door dc watersnoodramp. „Er is sinds die tijd veel veranderd. Er is een ander tijd perk gekomen waarin de bekwaam heid van de Nederlandse waterbouw- ingenieurs is gebleken. Ik ben dankbaar voor de glorie die Neder land daarmee verworven heeft. Er is veel om trots op te zijn. Ik hoop dat het toekomstig geslacht zal waaide- ren wat onze' generatie gepresteerd heeft". „Het wordt tijd dat de watersnood ramp op meerdere plaatsen op Schouwen-Duiveland wordt her dacht. Zodat de herinnering er aan ook hij de opkomende generatie le vend blijft", aldus de burgemeester van Brouwershaven, L. N. Labruyc- re. Hij omschreef de watersnood ramp als een knik in de geschiedenis van Schouwen-Duiveland en bena drukte dat in de eer die Merientje Vis te beurt viel ook de andere mensen werden geëerd die meehielpen aan het ledigen van de nood. Burgemeester L. N. Labruyèrc schudt 'Merientje' Vis de hand. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1