Gemeentehuis Nieuwerkerk beveiligen tegen inbraak 'Afsluiting Oliegeultje alleen als dat uit oogpunt van natuur behoud strikt noodzakelijk is' Geld uit knelpuntenpot voor drie gemeenten 25-jarig jubileum in Kerkwerve Zierikzee-Luctor '88 C_.su C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opening weg over Oesterdam 14.000 gulden schade bij brand caravan Veronica's strandrace kan doorgaan ZIN IN ZON? WA> ffit- P Bitr ERIKZEESCHE NIEUWSBODE C Chemisch afval Open huis Museum Volleybal De eilandelijke reinigingsdienst bindt de strijd De leden van zweefvliegclub Haamstede hou- In een artikelenserie belicht oud-archivaris Aan de vooravond van de NeVoBo volleybal- aan met het klein chemisch afval. (Pag. 2). den komend weekeinde open huis. (Pag. 3). Wiebe Keikes enkele wetenswaardigheden van competitie een opsomming van de feiten. (Pag. het Zierikzeese Stadhuismuseum. (Pag. 5). 9). VRIJDAG 6 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24622 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Kr zijn geen tegenstrijdigheden in de natuur. Vauvenargues YERSEKE - De weg over de Oesterdam wordt maandag 6 november officieel in gebruik genomen. Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien, verricht de opening, bijgestaan door de Reimers- waalse burgemeester A. Ver- bree en de Thoolse eerste bur ger H. A. van der Munnik. Het gezelschap wordt om 13.30 uur ontvangen in de Zaete te Yerseke, waarna per bus richting Oesterdam wordt ge reden. Daar is om 14.45 uur de openingshandeling. Het gezel schap scheept in op de Stad Zierikzee. Er zijn toespraken van onder meer de gedeputeer de voor waterstaat en verkeer, J. D. de Voogd. Stuurgroep Oosterschelde over gevolgen bescherming Oosterschelde: HAAMSTEDE - Donderdagmorgen moest de eenheid Haamstede van de brandweer Westerschouwen uitruk ken voor het blussen van een bran dende caravan. Het vakantieverblijf was niet meer te redden, het brandde geheel uit. De schade wordt door de Westerschouwse brandweercomman dant S. L. de Feiter geschat op zeker 14.000 gulden. De brandmelding kwam 's morgens vroeg om ongeveer 05.50 uur binnen. Het betrof een caravan met voorbouw die op camping Nieuw Leven aan de Kloosterweg te Haamstede stond. De caravan stond leeg. Het is dan ook on bekend waardoor de brand ontstond. Feit was dat het vuur snel om zich heen greep. De brandweerlieden slaagden erin om met inzet van twee hoge drukstralen te voorkomen dat ook het nabij staande schuurtje vlam vatte. De caravan brandde totaal uit. DEN HAAG - Veronica's strandrace kan dit weekeinde gewoon doorgaan. Negen Scheveningse bewonersorgani saties verloren donderdag de schor singsprocedure die zij bij de Raad van State tegen het evenement had den aangespannen. De bezwaren die zij aanvoerden, bij monde van hun vertegenwoordiger L. Spaans, waren in de eerste plaats juridisch van aard. Staatsraad Eekhof-De Vries liet tij dens de zitting al weten dat diep gaande juridische uitpluizerij niet in een schorsingsprocedure thuishoort, maar in een AROB-procedure. ZIERIKZEE - ,,De functie voor de watersport overwe gende dient de afsluiting zich uitdrukkelijk te beperken tot de periode waarin zulks uit een oogpunt van natuur behoud strikt noodzakelijk is". Zo formuleert de Stuur groep Oosterschelde haar visie op een van de meest om streden onderdelen van de plannen tot bescherming van de Oosterschelde. Men tekent daar bij aan dat voor rond vaarten vanuit de Delta Expo-haven ontheffing dient te worden verleend. De kwestie komt aan de orde op de openbare vergadering van de stuurgroep die gehouden wordt op maandag 9 oktober in Middelburg. De vraag of het Oliegeultje wel of niet afgesloten dient te worden voor recreant en sportvisser is al menig keer onderwerp van discussie ge weest. Met name voor de watersport heeft de instelling van beperkt toe gankelijke en niet toegankelijke ge bieden consequenties. In de beperkt toegankelijke gebieden mag nog wel worden gevaren, maar rondvaren via de Hammen en het Oliegeultje zal niet meer mogelijk zijn. Zeehondenrust De voorgenomen afsluiting van het Oliegeultje hangt nauw samen met de aanwezigheid van een zeehonden rustgebied. Behalve varen door het Oliegeultje mag ook niet meer gean kerd worden óp enkele plaatsen waar dit nu wel gebeurt, bijvoorbeeld aan de Oostzijde van de Roggenplaat en in de Krabbenkreek. Om varen en ankeren buiten de ei genlijke vaarroutes ook langs de ge sloten gebieden mogelijk te maken, is de grens van het Natuurmonument 100 meter buiten de betonning gepro jecteerd. De stuurgroep gaat ook in op de si tuatie voor de beroepsvisserij. Voor de meesten verandert er in feite niet zo veel. Wel stelt de stuurgroep nog eens met nadruk dat goed in de gaten wordt gehouden of en welke schade de kokkelvisserij aan de natuur toe brengt. Men tekent daarbij aan dat OMMEN - De Nederlandse Gasunie heeft in Ommen een uitgebreid compressor-mengstation in gebruik genomen. Prins Claus verrichtte de opening. Het station is van groot be lang voor de gasvoorziening in West- Europa. De uitbreiding heeft 370 mil joen gulden gekost. terughoudend zal worden omge sprongen met het vergunningenbe leid. Het betredingsverbod voor slik ken en platen geldt overigens ook voor hen die beschikken over een ver gunning voor de uitoefening van de visserij op de Oosterschelde. Dagrecreatie Uit de visie van de stuurgroep zoals die ter discussie wordt gesteld op de* vergadering blijkt verder dat men ge neigd is wat water bij de wijn te doen ten behoeve van de dagrecreatie. ,,Het is de vraag of lokaal de dagre- creatieve mogelijkheden niet te sterk zijn ingeperkt", aldus de stuurgroep. Men doelt"dan met name op beper king van de toegankelijkheid van de oever van Zuid-Beveland oostelijk van Yerseke. „Wellicht kan lokaal de berperking van de toegankelijkheid alsnog enigszins worden genuan ceerd". Voor wat betreft de machinale zee- aaswinning stelt de stuurgroep dat indien deze werkwijze nadelige ge volgen heeft voor het eco-systeem geen ontheffing meer wordt verleend of een reeds verleende ontheffing weer wordt ingetrokken. Verder dringt de Stuurgroep Oosterschelde aan op de totstandkoming van een goed rampenbestrijdingsplan. ,,Er zal ook moeten worden bezien welke maatregelen in de preventieve sfeer kunnen worden getroffen". HORST - Hoewel het met het be drijfsleven in Limburg vrij goed gaat, ziet de situatie er bij de bouw bedrijven eerder somber dan roos kleurig uit. Dit constateerde de ge westelijke voorzitter Heemels van het Nederlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid (NVOB) tijdens de in Horst gehouden jaarvergadering. De winst- en renta- biliteitseijfers staan nog steeds onder druk als gevolg van de door de over heid gehanteerde lage stichtings- kostengrenzen maar ook en vooral door de werkhonger van de Limburg se bouwbedrijven. Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ons ANVR Reisadviesburo weet 'm ook in de winter te vinden. Stap daarom even binnen. r REISBURO VAN OEVER EN Dam 3 cel. 01110-15036/12319 Zierikzee, Middenschouwen en Bruinisse ZIERIKZEE/MIDDENSCHOUWEN/BRUINIS SE Gedeputeerde staten van Zeeland hebben bij de verde ling van de knelpuntenpot 1990 geld toegekend aan drie van de vier gemeenten op Schouwen-Duiveland die een beroep hebben gedaan op deze extra mogelijkheid om geld te verwerven voor het uitvoeren van stads- en dorps vernieuwingsprojecten. De gemeente Zierikzee krijgt 300.000 gulden voor het uitvoeren van de tweede fase van de herinrichting van de binnenstad. De gemeente Mid denschouwen krijgt 249.099 gulden voor de herinrichting van de Elker- zeeseweg te Scharendijke. En de ge meente Bruinisse krijgt 200.000 gul den voor het realiseren van de verdere reconstructie van de dorps kern. Niet gehonreerd De gemeente Duiveland die een be roep op de knelpuntenpot deed om extra geld te krijgen voor de verbou wing en uitbreiding van het dorps huis te Ouwerkerk behoort niet tot de gelukkigen. Dat verzoek werd niet gehonoreerd door het dagelijks be stuur van de provincie. De overige twee gemeenten Brouwershaven en Westerschouwen meldden geen pro ject aan dat in aanmerking zou kun nen komen voor een bijdrage uit de knelpuntenpot. In totaal omvat de provinciale knelpuntenpot 1990 ruim anderhalf miljoen gulden. Naar aanleiding van het grote aantal projecten dat werd aangemeld om in aanmerking te ko- men voor geld uit de pot hebben ge deputeerde staten besloten het volle dige budget te verdelen en geen mid delen te reserveren. Door in totaal 19 gemeenten wer- dert 38 projecten aangemeld. Twaalf daarvan werden gehonoreerd door gs. Aan die toewijzing zitten wel bepaal de voorwaarden vast. Zo mag het geld uitsluitend worden gebruikt voor het project dat werd aangemeld en moet binnen een jaar na de toewij zing van het geld worden begonnen met de uitvoering van het project. Nadat'de werkzaamheden daadwer kelijk zijn gestart betalen gs 80 pro cent van het toegewezen bedrag uit. Als het project is uitgevoerd en de be treffende gemeente de eindafreke ning heeft overlegd wordt ook de resterende 20 procent van het bedrag overgemaakt. Opnieuw Projecten die wel werden aange meld maar niet in aanmerking kwa men voor een bijdrage uit de knel puntenpot 1990 kunnen opnieuw worden aangemeld voor het daarop volgende jaar. Er is dus nog hoop voor de gemeente Duiveland om in de komende jaren alsnog in aanmerking te komen voor een bijdrage uit de knelpuntenpot ten behoeve van de verbouwing en uitbreiding van het dorpshuis te Ouwerkerk. Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en vooral later op de dag enkele buien. Minimum temperatuur ongeveer 11 graden. Middagtemperatuur rond 14 graden. Wind draaiend van west naar noord west, matig tot vrij krachtig, overdag toenemend en aan de kust tot hard of stormachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 10 okt.: Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 14 graden Wind: noord 5 Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 14 graden Wind: noord 4 Dinsdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% - Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 14 graden Wind: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 7 o'kt. Zon op 06.50, onder 18.03 Maan op 14.57, onder 21.53 8 okt. Zon op 06.52, onder 18.01 Maan op 15.32, onder 23.10 9 okt. Zon op 06.54, onder 17.59 Maan op 15.56, onder Eerste Kwartier: 8 oktober (01.52) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - In een snel tempo beleeft ons land nu de overgang naar een echt herfstweertype met regen of buien en soms veel wind. De afgelo pen nacht passeerde al een oceaan front en verdreef de droge continen tale lucht uit ons land. Daarbij vielen al enkele millimeters regen. Een veel actievere oceaandepressie gaat het komende etmaal ons weer bepalen. Vanavond, vrijdag, staat ons weer nog in het teken van een met deze depressie samenhangend front. Het brengt enige tijd regen bij een toenemende westenwind. Achter het front wordt koudere en onstabiele, uit noordelijke breedten afkomstige lucht aangevoerd. Bij een naar noordwest draaiende wind is het wisselend bewolkt met vooral la ter op zaterdag buien. De wind neemt dan tot krachtig, aan zee tot hard of stormachtig toe. De middagtemperatuur blijft bij zo'n graad of 14 steken. Ook op zondag is het koel maar de wind en buiïgheid nemen dan langzaam af. KERKWERVE - Vijfentwintig jaar aan een zelfde school werken is reden voor een feestje. Dit feest wordt vandaag (vrijdag) gevierd op de Christelijke Nationale Basisschool te Kerkwerve. C. J. van Sluys viert dan het feit dat hij op 1 oktober in 1964 aan de school begon te werken. Het feestprogramma ter ere van de nu in Nieuwerkerk woonachtige Van Sluys is vanmorgen gevierd. Om een beeld te krijgen hoe de klassen er vijfentwintig jaar geleden uit zagen, is een foto afgedrukt. Van Sluys staat hier met de klas(sen) met leerlin gen aan wie hij de eerste les gaf. Burgemeester A. Bergshoeff: NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van b en w zal binnenkort met voorstellen komen om het gemeente huis te Nieuwerkerk te laten beveiligen tegen inbraak. Dat bleek uit opmerkingen van burgemeester A. Bergshoeff tijdens de openbare vergadering van de ad viescommissie algemene zaken die werd gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De commissieleden spraken tijdens de rondvraag hun verontrusting uit over de inbraak die vorige week plaatsvond in het ge meentehuis. Tbt op dit moment wordt door het gemeentepersoneel nog niets vermist na de inbraak. Mdar de dieven door zochten wel allerlei kasten en bu reaus in de diverse vertrekken. Het is al eerder voorgekomen dat werd in gebroken in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Daarom heeft de groep voorkoming misdrijven van de rijks politie de situatie in het gemeente huis onderzocht. En aan de hand daarvan een rapport uitgebracht met aanbevelingen en tips over de wijze waarop het gemeentehuis het beste beveiligd zou kunnen worden. „Wc komen als college van b en w binnenkort met een voorstel naar de raad voor een krediet waarmee deze beveiligingen kunnen worden uitge voerd", aldus commissievoorzitter burgemeester Bergshoeff. De vergadering van de adviescom missie verliep bijzonder vlot. Op de agenda stond een aantal bouw- en verbouwplannen van particulieren waafvoor in de meeste gevallen aan koop van een stuk grond van de ge meente nodig was. Of wijziging van een bestemmingsplan, al dan niet met een artikel 19 procedure. De com missieleden brachten voor alle plan nen een positief advies uit. Men toon de zich vooral verheugd over de plannen om aan de Molenweg 27/29 te Oosterland een nieuwe semi- bungalow te bouwen op de plaats waar eerst twee bouwvallige pandjes stonden. „We zijn blij dat iemand dat initiatief heeft genomen. Het bete kent een mooi stukje dorpsvernieu wing". Ook aan de Plataanstraat/ Muyeweg te Nieuwerkerk worden weer twee huizen gebouwd. Het be stemmingsplan omvat nu nog ruimte voor de bouw van twee woningen van het type twee-onder-een-kap en vier vrijstaande woningen. Advertentie 8 oktober - 14.30 uur - Hoge Blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor W Zierikzee 4 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1