nmm Breed scala van activiteiten op stapel bij Vrouw en Geloof SANITAIR DEURLOO B.V. Ford Sierra 2.0 DOHC Sedan Motorisch een stap voorwaarts Skoda Favorit Vedette EEN ANDERE AUTO KOPEN Decentrale cao onderhandelingen ambtenaren Haagse politie verkoopt al ruim honderd anti-virus floppy's Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Nissan autogassystemen BECAM leent u geld! Lopende lening geen bezwaar! um imwu 05270-16991 MANILA - Het verbod op terugkeer naar de Filipijnen van het stoffelijk overschot van ex-president Ferdinant Marcos is niet permanent. De rege ring zal de beslissing van het hoogge rechtshof eerbiedigen. Dit heeft pre sident Corazon Aquino van de Filipijnen zondag meegedeeld. DEN HAAG - Dr. W. Albeda, voor zitter van de Advies- en Arbitrage commissie Rijksdienst, verwacht aat er binnen tien jaar decentrale cao onderhandelingen zullen worden ge voerd bij de overheid. In een vraaggesprek in het VNO- blad De Onderneming van deze week bepleit Albeda die mogelijkheid als oplossing voor het probleem dat de ambtenaar thans niet 'arbeidsmarkt gericht' beloond kan worden. Albeda ruimt het misverstand uit de weg dat decentraal onderhandelen en gedifferentieerd belonen zou bete kenen dat hogere ambtenaren er per se op vooruitgaan. ,,Er zijn waar schijnlijk ook hogere ambtenaren die overbetaald ziin." Decentraal onder handelen houat in dat een deel van het personeelsbudget 'onderhandel baar' is. ,,Maar de Tweede Kamer roept dat zoiets in strijd is met het budgetrecht," zo erkent Albeda. ,,Een oplossing ligt in het Zweedse model, waarbij men onderhandelt met een delegatie van het kabinet dat voort durend contact houdt met een com missie uit het parlement." DEN HAAG - Op het hoofdbureau van politie in Den Haag waren dins dagochtend om half elf al ruim hon derd 'Crimp-floppy's verkocht als bestrijdingsmiddel van computervi russen. De actie was 's morgens om negen uur begonnen, nadat zij maan dagavond door de politie bekend was gemaakt. Met het anti-virusfloppy Crimp kunnen niet alleen de op het ogenblik zo gevreesde virussen Data-Crime I en II worden opgezocht en vernietigd, het kan ook nog 37 andere in ons land bekende virussen herkennen, waar voor dan weer een ander bestrij dingsmiddel kan worden gekocht. Dat laatste onderscheidt Crimp van het door het Landelijke Platform Computer Criminaliteit aangeboden 'Anti-Crime'. Daarmee kunnen alleen Data-Crime I en II worden bestreden, die op 12 en 13 oktober actief worden en hele bestanden ontoegankelijk kunnen maken. Ook de speciale informatietelefoon van de Haagse politie stond dinsdag morgen al roodgloeiend. Het korps verwacht een nog grotere toestroom van mensen. Onder andere informatie-avond over de relatie tussen godsdienst en incest ZIERIKZEE - Een breed scala van activiteiten staat voor het komende jaar op stapel bij de werkgroep Vrouw en Geloof. Zo is er naast een aantal cursussen ook tijd in geruimd voor bijvoorbeeld een informatie-avond over de relatie tussen godsdienst en incest en start de werkgroep met de cursus Koffers pakken. Een cursus voor vrouwen die iets willen leren en afleren. Feministisch theologe Irmgard Bush heeft de leiding van deze cursus. De doelstelling van de werkgroep Vrouw en Geloof is om te functione ren als een plaats waar vrouwen te recht kunnen met hun kritische vra gen ten aanzien van geloof, kerk en samenleving. Verder wil de werk groep de bewustwording van de plaats van de vrouw in geloof en maatschappij bevorderen en vrouwen helpen door studie te komen tot ver andering van die plaats in kerk en sa menleving. Themagroepen De werkgroep ging van start in 1983 naar aanleiding van een thema-avond over feministische theologie in het Vrouwenontmoetingscentrum en groeide in de afgelopen zes jaar uit tot een onafhankelijk werkende orga nisatie die stevig verankerd is op Schouwen-Duiveland. De werkgroep organiseert maandelijks bijeenkom sten, kortlopende cursussen en thema-avonden. De themagroep komt maandelijks bij elkaar. Aan de orde komen zaken als feminisme en het vrouwenpasto raat in feministisch perspectief. Con tactvrouw voor deze groep is Hennie Gilden (01110-14365) Een andere groep die maandelijks bij elkaar komt is de lees/exegese- groep. Dit seizoen gaat er gewerkt worden met het boek Tbr herinnering aan haar van Elisabeth Schussler Fi- orenze. Het boek behelst een femi nistisch theologische reconstructie van de oorsprongen van het christen dom. Wie wil kan nog meedoen met de groep. Contactvrouw is Nelly Gee- ne (01115-1931). Koffers pakken Voor vrouwen die meer inzicht wil len krijgen in de mechanismen die zich onder meer binnen een groep af- DEN HAAG - Twee vluchtelingen uit de DDR, vader en zoon, treden in dienst van het Haagse bedrijf De Top Timmerwerken. De twee konden worden aangenomen nadat het be drijf zelf een wervingsactie onder Oostduitsers in de Bondsrepubliek Duitsland had gevoerd. Dat betekent een herbezinning op het beeld van God en Mens". Wit en Zwart Een thema-avond over witte en zwarte vrouwen staat gepland voor woensdag 22 november. Inleidster is dan Anneloes Steglich-Lentz, werk zaam bij het Centrum Ontwikke lingssamenwerking Zeeland. Tien jaar geleden schreef Audre Lorde, zwarte vrouw, lesbiennen, feministe, een brief aan de feministisch theolo ge Mary Daly waarin zij aangeeft hoe in de feministische theologie zwarte vrouwen keer op keer worden ont kend in hun bestaan. Deze brief is het uitgangspunt voor de discussie in De Driehoek. ,,Met de brief van Audre Lorde aan Mary Da ly als startpunt zal deze avond ons vooral op het spoor moeten zetten om te leren van de kracht van zwarte vrouwen", aldus Vrouw en Geloof. In samenwerking met het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland houdt Vrouw Kerk 2/3 We reld op donderdag 16 november een studiedag over zwarte vrouwen in Zuid-Afrika. Deze studiedag wordt gehouden in de Concert- en gehoor zaal aan de Singelstraat in Middel burg. Tijdens de studiedag wordt in woord en beeld het leven van vrou wen in Zuid-Afrika aan de orde ge steld. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 AMSTERDDAM - ,,De cijfers wij zen uit dat de criminaliteit in de bin nenstad daalt", probeerde wethouder W. Etty op 11 november 1988 een grote groep woedende bewoners van de Amsterdamse binnenstad tot kalmte te manen. Het stadhuis vormde het eindpunt van een demonstratie van stedelingen die de overlast door drugshandel meer dan beu waren. spelen is er de kadercursus. Meer in formatie en opgave bij het secretari aat (01112-2024). Voor vrouwen die iets willen leren of afleren i^ er de cursus Koffers pakken. Met koffers doelt men in dit geval op de 'maat schappelijke koffer'. ,,Wat heb ik in mijn opvoeding, en ook later, geleerd, afgeleerd of niet geleerd? Hoe kijk ik tegen mezelf aan? Wanneer ben ik zelfstandig en wanneer ben ik afhankelijk"? Dat zijn enkele van de vragen die tijdens de cursus aan de orde komen. Maar het is ook de bedoeling dat de deelnemers in hun eigen 'religieuze koffer' kijken zowel als in hun 'per soonlijke handtas'. „Vrowen hebben veel gemeenschappelijk. Maar iedere vrouw heeft ook haar eigen geschie denis. Het maakt wel degelijk ver schil of je uit een groot of klein gezin komt, of je moeder en vader rijk of arm was", aldus Vrouw en Geloof. De cursus start op donderdag 12 oktober en staat onder leiding van femi nistisch theologe Irmgard Busch. Incest De relatie tussen godsdienst en in cest komt aan de orde op een infor matie-avond die woensdag 25 oktober wordt gehouden in De Driehoek. In- leidster is Jenny Schneider-van Eg- ten, medewerkster van het Werkver band Godsdienst en Incest in Utrecht. Dit werkverband zoekt naar openingen om na te denken over de relatie tussen godsdienst en incest. „Belangrijk hierbij is allereerst dat incestslachtoffers niet met verle genheid of geloof worden geconfron teerd, maar met begrip en solidari teit", aldus Vrouw en Geloof. Gesteld wordt dat geloof, verkondi ging en theologie te maken kunnen hebben met het voortbestaan van in cest en het doodzwijgen ervan. „Dat hebben vrouwen met incestervaring in de afgelopen jaren pijnlijk scherp verwoord", aldus Vrouw en Geloof. De werkgroep stelt dat er een bezin nen op gang moet kómen. In de ker ken, maar ook daar buiten. „Dat be tekent bijvoorbeeld dat de kerken ook aandacht moeten krijgen voor de 'achterkant' van huwelijk en gezin: sexueel misbruik, macht, geweld. 89/293. Ook voor deze Serooskerkse kinderen moet een uitje in de vorm van een schoolreisje naar de West hoek van Schouwen in 1923 een hele belevenis geweest zijn. De reis werd natuurlijk per fiets gemaakt en patatkramen waren er toen nog niet dus werden boterhammen van huis meegenomen. De kinderen zitten nogal door elkaar maar we zullen trachten enige volgorde in de namen aan te houden. Achterste rij staand en van links naar rechts: Jannetje van der Werf, een onbekende, Marie Hanse, Mina Minders, weer een onbe kende, Leunt je van Gorsel, Lina Pols, Antje Berrevoets, W. D. Pieterse (kwekeling) en drie onbekenden. En wat de rest bestreft van links naar rechts: Jo van den Hoek, Janna van den Berge, Dirk Berrevoets, wat wa zig een onbekende, Hendrik van den Houten (met pet), Corrie van Graafeiland (met strik), een onbekende met flaphoed, daarachter Marien de Jonge, Maatje Hart, een paar onbekende, Ko van den Bos (achter de duindoorn), Hendrik Kloet (met matrozenkraag boven), een onbekende naast hem. Pietje Linders (met witte jurk), een onbekende met hoed, Rina Stoel, voor haar Maarten van den Houten, maar half te zien een onbe kende, dan weer een onbekende met strik, juffrouw M. van der Weele, Jaap van den Berge, Cor Legemate, naast hem een onbekende en daarvoor eveneens twee onSekenden, Dirkje Kloet (voor, met donkere japon), Katrien van den Berge, twee onbekende meisjes,.Adriaan van den Bos, meester G. J. Barentsen, Jo van den Houten (links van de vlag), een onbekende, Geertje Geluk en Lina van der Velde. Het kanten mutsje vooraan tussen de struiken is van Jannetje Bezuijen en de veldwachter, die op de trap staat werd niet herkend. Deze foto is afkomstig uit de nalatenschap van Pieter Linders te Serooskerke. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Al weer negen jaar geleden is het dat Ford de toen en nu nog revolutionaire Sierra introduceerde als de opvolger van de reeds bejaarde Taunus. Dat de Sierra meteen succes had en dat nu zeker ook nog heeft, is de kroon op het werk van de ontwerpers van deze Ford. die toch gezien mag worden als een trendsetter van de hedendaagse model len. In die negen jaar dat de Sierra nu mee loopt is hij slechts een keer een beetje opgewaardeerd en dat was in 1987, toen de carrosserie wat werd aangepast. een moet vermelden dat bij een rustige Motorisch gedeelte Nu is het de beurt aan het motorische ge deelte, dat geluidloos geïntroduceerd is in de vorm van een vernieuwde twee-liter motor met twee bovenliggende nokkenas- sen. Er zijn'van deze 2-liter motor twee versies, namelijk een met carburateur en een met brandstofinjectie. De carburateur- versie is alleen in de stationwagen en in de Scorpio leverbaar. Te gast bij ons deze week was een Sierra Sedan met een 2.0 liter injectiemotor en deze bewees dat die nieuwe motor een hele stap voorwaarts is. Uiteraard is deze nieuwe motor gekoppeld aan een geregel de drieweg katalysator, die voldoet aan de strenge US 83 emissie norm. Vergeleken met zijn voorganger levert deze nieuwe ling 20 pk meer en beschikt nu over 120 paardckrachtcn. Wat nog belangrijker is. is dat het brandstofverbruik met zo'n J0% werd teruggebracht. Ook goed nieuws is dat het koppel (de trekkracht) omhoog ging en wel met 15%. wat deze motor enorm soepel maakt en veel schakelen is dus overbodig. Trouwens, voor mensen die hun heilige koe gebruiken als werk paard voor een caravan is dit vergrote koppel ook plezierig want de auto heeft domweg meer kracht om deze te trekken. In de praktijk is de motor tweeslachtig. De zogenaamde sportieve rijders, die veel lange afstanden rijden in het buitenland, kunnen door veel schakelen volledig ge bruik maken van de 120 pk's die er voor handen zijn, terwijl de meer rustige rijder door weinig te schakelen en gebruik ma kend van het grote koppel, een heerlijk soepele motor heeft Ik heb tijdens deze weck beide rijstijlen afwisselend gereden en dat gaf een brandstofverbruik van I liter benzine op 11.3 km. waarbij ik met- njstijl best aanzienlijk gunstiger cijfers uit de bus komen want I op 13 is dan gemak kelijk haalbaar en dat is knap zuinig voor een dergelijke auto. Nieuwe versnellingsbak. Zoals al gezegd zijn de vernieuwingen puur van technische aard en daarbij hoort ook de versnellingsbak. Deze vijfversnel lingsbak is geheel vernieuwd en met inbe grip van de achteruit geheel gesynchroni seerd. De vijfde versnelling heeft een overdrive karakter, wat gunstig is voor het brandstofverbruik maar wat hem in de vijfde versnelling wat minder levendig maakt en dat kan zelfs dat verhoogde kop pel niet helemaal ondervangen. De pres taties zijn wat betreft het invoegen ronduit naar de 100 km/h te komen, heeft deze Ford broeder exact 10 sec. nodigen op de Duitse snelwegen kunnen we met zijn top van 190 km/h goed met het verkeer mee komen. Achterwielaandrijving Ford is nog een van de weinigen die in deze klasse een achterwielaandrijving heeft want verder komen we dat alleen nog tegen bij de duurdere klasse. Deze ach terwielaandrijving. samen met de soepele motor, hoort een beetje bij dit soort auto's, hij is dan ook heel makkelijk te sturen met het gaspedaal. De Sierra is licht onder- stuurd, oftewel hij drukt in een bocht wal met zijn neus naar de buitenzijde Mocht dit te hard gaan. dan is deze achterwiel aangedreven Sierra eenvoudig te corrige ren door middel van gas los laten, waarna de neus de binnenzijde van de bocht weer opzoekt Op natte en/of gladde wegen en wanneer wc in bochten wat te zwaar op het gaspedaal leunen, dan heeft de Sierra de neiging om achter weg te schuiven maar dan is hij met een beetje gas minderen weer snel in zijn juiste baan te krijgen. Verder stuurt deze Sierra secuur, ook bij hoge snelheden. De stoelen zijn goed ver stelbaar en een ieder zal hierin zijn juiste zitpositie kunnen vinden. En iets wat bij voorbeeld in ons gezin bijna onmisbaar is door het behoorlijke lengteverschil tussen mijn eega en ik, is de in hoogte verstelbare bovenste punt van de veiligheidsgordel. Het dashboard is goed overzichtelijk, alle lampjes en meters zitten op een logische plaats en dat geldt ook voor alle bedie ningsorganen. De ruimte in de Sierra is behoorlijk, zowel voor als achterin is er voldoende hoofd- en beenruimte en de breedte achterin is zodanig dat je er ook nog redelijk kunt vertoeven met drie per sonen. Het comfort staat opeen behoorlijk pijl en daarmee bedoel ik niet alleen de eerder genoemde uitrusting, die allemaal op een logische plaats zit maar ook zeer zeker wil ik hierbij de stoelen noemen, die uitstekende steun geven. Ook mijns in ziens een belangrijk onderdeel van het comfort is de geluidsisolatie want zowel de motor- als de rijwindgeluiden blijven waar ze horen, namelijk buiten het inte- Conclusie De Ford Sierra blijft ondanks zijn leeftijd van 9 jaar een modern gelijnde auto, die nu zeker met deze nieuwe 2-liter DOHC motor met brandstofinjectie en zijn nieu we versnellingsbak een auto is die echt nog jaren mee kan zonder dat hij zich hoeft te schamen tegenover de concurrentie. Voor de prijs van 33.770,- koopje een echt complete auto, die zijn prijs - ook gezien zijn afwerking - terdege waard is. Prestaties Topsnelheid 1.90 km/h Acceleratie van 0 tot 100 km/h in 10 sec. Gemiddeld brand stofverbruik tijdens de test I op 11.3. Geld 33.770.- incl. BTW. Motorrijtuigen belasting van 728.-tot 757.-per jaar. Techniek Overlangs voorin geplaatste vierci- linder lijnmotor. Cilinderinhoud 1988 cm3 Boring x slag 86x86 mm. Compressie verhouding 10.3.1. Max. vermogen 120 pk bij 5500 omw/min Max. koppel 171 Nm bij 2500 omw/min Elcctronisch ge stuurde inspuiting. Achterwielaandrijvmg Geheel ge synchroniseerde 5-versnellingsbak met achteruit Wielophanging voor onafhankelijk. McPherson. schroei- veren Wielophanging achter onaf hankelijk. schroefvercn telescopi- schc schokdempers. Torsicstabili sator voor. Geventileerde schijf - remmen voor, trommels achter, be krachtigd Stuurinrichting tandheu gel Lengte 448 cm, breedte 170 cm. hoogte 142 cm. Wielbasis 261 cm. spoorbreedte voor f45.2 cm. achter 146,8 cm Draaicirkel 10 m Massa 1190 kg Max aanhangergcwicht 1350 kg geremd. Inhoud brandstof tank 60 I Vrijwel elk Nissan-model kan nu door de Nissan dealer worden voorzien van een pasklaar autogassysteem en Nissan garan deert dat het gebruiker van geen negatieve gevolgen heeft voor de prestaties van de auto. Kenmerkend voor het Nissan-systeem is dat de Lamda-sonde bij auto's met gere gelde katalysator geheel intact blijft. Bij andere autogassystemen dient de sonde in zo'n geval veelal eerst te worden losge koppeld. Voordeel van dit systeem is dat de uitlaatgassen nu reeds volledig voldoen aan de binnenkort in te voeren milieu-ei sen voor LPG-auto's. In alle gevallen wordt de vulopening van de installatie keurig verwerkt in het achterspatscherm van de auto. Een makkelijke bereikbare, onopvallende en volgens onderzoeken veel veiliger plaats dan achterop, in het .geval van aanrijdingen. Desgewenst kan de vuldop in de carrosseriekleur geleverd worden. Omschakelen van benzine naar autogas en andersom is zeer eenvoudig en de brandstofmeter geeft automatisch de inhoud aan van de op dat moment in ge bruik zijnde tank. Het modellenprogramma van Skoda is uitgebreid met een nieuwe versie van de Favorit. de Vedette. Deze Vedette is le verbaar in de kleuren rood en wit. De carrosserie wordt verfraaid met een aantal speciaal voor de Vedette ontworpen on derdelen zoals bumpers die in de kleur van de carrosserie zijn gespoten, witte wicl- dcksels. een stootrand met de naam Ve dette er in en een aërodynamische spoiler tegen de bovenzijde van de achterklep. De prijs van deze Favorit Vedette is 16.695,-. Wilt u iets aanschaffen en heeft u de middelen niet direkt voor handen, bel dan Becam, uw gevolmachtigd kredietadviseur, of stuur de informatiebon in. De kredietadviseurs van Becam helpen u op betrouwbare wi|ze meestal binnen één dag aan een voordelige en passende lening met gunstige voorwaarden, zoals o a kwijtschelding bij overlijden en boefevrij extra aflossen. Wij kunnen u leningen verstrekken van 2 000,- tot 200.000.- zonder onderpand en zonder informatie bij uw werkgever SENIORENLENINGEN TOT 75 JAAR! BEL OF VUL NEVENSTAANDE BON IN woningverbetering, boot of caravan ssoo. 10 SOL- IS 000.- 20 000- 40 000.- 60 000- 18 mod." 60 mnd." 06 mnd." 145.- 194.43 260,75 385 36 513.81 1027,62 122.51 163.67 226.62 323,75 318 76 631.S3 947 30 21024 280.32 554,36 831 A3 BESPAAR TIENTALLEN GULDENS PER MND. DOORLOPEND KREDIET Wij zetten zonder kosten uw dure doorlopend Bedrag Af)o*sk>g Rente krediet om naar ons voordeliger tarief met P»r mnd betere voorwaarden Vul vrijblijvend onder- Jgooo. 320 089% staande bon in Per omgaand ontvangt u van 30000,- 600 - 089% ons een vri)bli|vend aanbod waarin uw voor- a 1 OOO,- 820.- 0.89% deel glashelder wordt aangetoond'soooo- 1000.- 0,89% ma-vrij van 09.00-19.00 uur, r-r- - Ui va» ia Haiarlaaéaa Varaal§ia§ ran UliP Fiaaadarlaftaérlaaurt VERGELIJKINGSBON DOORLOPEND KREDIET Het kredietmaximum van mijn huidige doorlopende kredie De rente per maand bedraagt (Dit vindt u op uw laatste afschrift) Naam Geb datum- Adres Postcode/woonplaats Tel overdag Beroep Vult u deze Informatiebon In. knip hem uit en stuur hem op In een gesloten enveloppe zonder postzegel aen Becam. Antwoordnummer 1602. 8300 WJ Emmeloord Wij «turen u dan een gratis offerte - Netlo inkomen -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4