Leerlingen OBS Dobbelsteen vieren traditionele Braamfeest Riolering huizen Zonnemaire Geringe belangstelling oorzaak afgelasting van officieel bezoek Hatfield DEURLOO B.V. Verbaasd VOLLEDIG IN INSTALLATIE TECHNIEK Speelgoed van het jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 oktober 1989 Nr. 24620 3 Als inwoner van Sehouwen-Duive- land zou je de media-oorlog met Ver- onique. Cable One en TV 10 op z'n zachtst gezegd met wat verbazing kunnen volgen. Heel Nederland lijkt in en rep en roer en sommige berich ten doen meer denken aan een volks opstand dan aan een ordinaire rel over de voors en tegens van commer ciële televisie. Maar die verbazing beperkt zich dan wel tot Schouwen- Duiveland, want in de meeste gebie den om ons heen leeft een ieder in spanning mee. Op Goeree-Overflak- kee, in West-Brabant en in grote de len van Zeeland hebben de televisie- minnende kijkers alles te maken met de media-slag. En deze regio moet met lede ogen aanzien welke achter stand ze opgelopen heeft ten opzichte van overig Nederland. De eerste me ter kabel moet nog gelegd worden en eerder gedane voorspellingen als zou Zierikzee bijvoorbeeld dit najaar al op de kabel zitten, zijn niet uitgeko men. Het is nog maar de vraag of we volgend jaar veel verder zijn. Die achterstand moet toch serieus geno men worden. De overdracht van in formatie maakt een wezenlijk onder deel uit van de infrastructuur en verdient evenals wegen en andere voorzieningen een belangrijke plaats. Het gaat er niet om of de ge middelde Schouw en-Duivelander belangstelling heeft voor het lichte amusement van TV 10 of Veronique. Het gaat erom, dat de ontvangstmo gelijkheid er gewoon nog niet is. En wie zo bij de nand is een schotel aan te schaffen loopt blijkbaar het ge vaar het met de woningbouwvereni ging aan de stok te krijgen. In janua ri van het volgende jaar (en dat is nog geen drie maanden vanaf nu!) gaat de Omroep Zeeland van start. Een eigen omroep, voor velen is het een droom geweest. Maar Schouwen- Duiveland zal het zonder de eerste uitzendingen moeten stellen. Als al les meezit volgend jaar misschien en dan ook nog maar een beperkt deel van de regio. Het is en blijft een mis ser. Van wie? Kabel-exploitant Zeka- tel had wat meer haast mogen maken en misschien hadden de eilandelijke gemeenten eertijds ook wat enthou siaster mogen reageren. Het doet er voor dit moment niet veel meer toe. Overig Nederland (met uitzondering van de andere niet-bekabelde gebie den) kan de vlucht die de elektroni sche media maakt met eigen ogen volgen. De Schouw en-Duivelander zal voorlopig in de krant en via het reguliere omroepbestel moeten ho ren, wat ze niet te zien krijgt. AvdW AMSTERDAM - Al of niet juridi sche erkenning van het bestaan van een wilsovereekomst (letter of intent) tussen Asko Deutsche Kaufhaus en Ahold om tot samenwerking te ko men, daarom draaide het in een kort geding dat het Duitse detailhandels concern tegen Ahold had aangespan nen. De president van de Haarlemse rechtbank zal op 10 oktober bepalen of Ahold de samenwerkingsbespre- kingen met Asko moet hervatten. HOF/WARSCHAU/MÜNCHEN - Uit Tsjechoslowakije en Polen zijn duizenden Oostduitsers onderweg naar de Bondsrepubliek. In speciale treinen van de spoorwegen van de DDR mogen zij, via het grondgebied van de DDR, naar het westen. Naar aanleiding van legaat van de heer Braam NIEUWERKERK - Er was van alles te beleven, vrijdag in het gebouw van de Openbare Basis School de Dobbelsteen te Nieu- werkerk. Dat kwam omdat het Braamfeest werd ge vierd. Een jaarlijks terug kerende traditie waarbij een feest wordt gehouden van de rente van een legaat dat in 1933 aan de school werd nagelaten door een oud-inwoner van Nieuwer- kerk, de heer Braam. Braam was een inwoner van Nieu- werkerk die in 1872 naar Amerika emigreerde. Daar werkte hij zich op tot hoogleraar. En bij de opening van zijn testament in 1933 bleek dat Braam aan de lagere school die hij vroeger in zijn geboortedorp bezocht een legaat had nagelaten. Het was zijn bedoeling dat op de school jaar lijks een feest zou worden georgani seerd van de rente die dit bedrag jaar lijks oplevert. Europa een Dat is tot nu toe trouw gebeurd en afgelopen vrijdag was het weer zover. Als thema van het feest was dit jaar gekozen Europa een in 1992. Een on derwerp waaraan de 135 leerlingen al enkele dagen voor het feest aandacht besteedden via een project. Elke groep verdiepte zich daarbij in een bepaald land. Tijdens het Braamfeest werden in de ochtenduren allerlei spelen uit die landen gedaan; stierenvechten met wagend, jeu de boules, toortslopen. Tussen de middag werd op school ge geten van een feestelijk koud buffet dat werd verzorgd door leden van de ouderraad, 's Middags werd het Braamfeest vorm gegeven met twee poppenkastvoorstellingen door thea ter Parabel uit Koudekerke. Na een traditionele Jan Klaasen voorstelling brachten zij het sprook je van de kleren van de keizer. Het Braamfeest werd tevens ge bruikt om wat geld bijeen te brengen voor de aanschaf van nieuwe leer middelen voor de school. Dat gebeur de 's avonds bij de openbare fancy- fair die in het schoolgebouw werd ge houden. Tfegen betaling van een klein bedrag konden de bezoekers mee doen aan allerlei spelletjes waarvan enkele met een buitenlands tintje. De leerlingen van de Dobbelsteen traden tussen de bedrijven door op met al lerlei verschillende buitenlandse volksdansen. Advertentie Leerlingen van de Dobbelsteen hebben het traditionele Braamfeest gevierd. (Foto: Joop van Houdt). Z1ERIKZEE 35 jaar ANBO Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de afdeling Zierikzee van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) wordt op zater dag 14 oktober een gezellige middag gehouden in de Graanbeurs te Zierik- -zee. Tijdens de bijeenkomst treedt onder andere de blaaskapel van Kunst en Eer, Oor ons noe, op en het dameskoor van de UW. Mevrouw T. Geleijnse verzorgt een Zeeuwse voor dracht. De bijeenkomst begint om 14.00 en duurt naar verwachting tot ongeveer 17.00 uur. Creatieve ochtend In de herfstvakantie op dinsdag 17 oktober wordt in buurt- en clubhuis de Lichtboei een creatieve ochtend gehouden voor kinderen. De bijeen- omst is van 10.00 tot 11.30 uur en alle kinderen zijn welkom. BURGH-HAAMSTEDE Open Dorkasdag Westhoek Ruim vijf jaar geleden werd in ons land, in Andijk, Dorkashulp Interna tionaal opgericht, als materiële steun- en hulpverlening aan verdruk te Joden en Christenen in deze we reld. Aanvankelijk opereerde ze bin nen de Christelijk Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden (CSHG, geestelijke steunverlening aan verdrukte Joden en Christenen in deze wereld). Maar nu is de St. Dorkashulp Int. een zelfstandige or ganisatie, die overal in het land de pots en Dorkasgroepen heeft die zich inzetten voor Joden en Christenen in nood. Zoals ook in Zierikzee en Burgh-Haamstede gebeurt. Dorkas- - hulp Int. en de CSHG blijven vanwe ge hun doelstelling en uitgangspunt zeer nauw met elkaar verbonden. Het blijken hard groeiende organisaties te zijn, die op basis van giften func tioneren in geloof en afhankelijkheid ZONNEMAIRE - Op dit moment worden er werkzaamheden uitgevoerd aan de Zuidweg te Zonnemaire. Langs de provinciale weg wordt een riolering gelegd, die er voorheen niet lag. „De huizen waren eerst aan gesloten op Septic-tanks", aldus W. P. Visser, die werkzaam is bij gemeentewerken in Brouwershaven. Een septic-tank loost, ook als deze goed werkt, regelmatig vervuild water in de sloot, volgens Visser. De werk zaamheden, die worden uitgevoerd door Van Dijck-Petit uit Middelburg, zijn vijf weken geleden begor\nen. Om de riolering aan te leggen, moest er, volgens Visser, uit twee moeilijke situaties de beste gekozen wor den. ..Aan alle twee de kanten van de weg waren moeilijkheden zoals bijvoorbeeld kabels. De beste manier was om de riolering door de voortuinen van de huizen te leggen". Er wordt twee meter voor de huizen een gleuf gegraven, vlak langs de fundering van niet geheide huizen. Door een bureau zijn de huizen van te voren bekeken op scheuren, zodat de bewoners nadat de werkzaamheden voltooid zijn niet met al te hoge schade claims komen. „Tot op heden is alles goed gegaan. De bewoners van de woningen waren erg bang dat de werkzaamheden veel schade zouden aanbrengen aan hun huizen", aldus Visser. Het hoofdriool moet morgen (woensdag) vier oktober gereed zijn, waarna de huizen op de hoofdleiding moeten worden aangesloten. De huizen aan beide zijden van de weg worden op het hoofdriool aangesloten. „De provinciale weg mag niet opengebroken worden. Met olie- en luchtdruk worden mantelbuizen onder de weg doorgeschoten, waardoor de pvc-buizen geschoven worden". De aansluitingen van de woningen op het hoofdriool nemen een tijd van ongeveer vier weken in beslag. Ook in Noordgouwe aan de Heereweg en Groeneweg wordt een riolerings systeem aangelegd. Dit is ongeveer dezelfde situatie", aldus Visser. De werkzaamheden in Noordgouwe worden uitgevoerd door de Ruiter en Zn uit Noordgouwe. van Jezus Christus. In oktober 1984 werd de Dorkasgroep Westhoek opge richt en toen al werd in de plaatselij ke pers aangekondigd dat Dorkas hulp binnen een paar maanden een begrip is geworden in de Westhoek. Regelmatig komt deze Dorkasgroep bij elkaar, plusminus één keer per maand, om kleding te sorteren en te verpakken op telefonische uitnodi ging van Aly Hanse. Ook geven ze hun inzet bij voedselacties, zoals twee keer voor Roemenië is gebeurd. Naast een stuk enthousiasme is een grote mate van trouw onontbeerlijk om dit werk te kunnen blijven doen. Waarbij de leidinggevenden ervaren en geloven dat Jezus Christus Zijn on misbare zegen zal geven, want dit werk staat in Zijn dienst. Drie jaren geleden werd de gedachte geboren de Dorkasgroep Westhoek op één of an dere manier te bedanken voor hun voortdurend inzet. Evenals toen wordt ook nu de Dorkasgroep een Open Dorkasdag aangeboden. Maar ook belangstellenden voor dit werk voor een ander land a)s Roemenië zijn van harte welkom, om deze Open Dorkasdag mee te maken. In de win kel van 'de Spiegel', kledingzaak Jon ker, wordt een doorlopende voorstel ling gegeven van een videofilm over Roemenië. Deze pas opgenomen, zeer bijzondere film willen de leidingge venden vertonen, omdat met ontroe rende en verhelderende beelden wordt getoond hoe groot de geestelij ke en materiële nood, maar ook hoe groot de geloofskracht van de Roeme nen is. En dan met name van de Christenen. De film is in het geheim opgenomen en duurt vijfenveertig minuten. Datum van voorstelling is '12 oktober 's ochtends van 9.00 uur tot 9.45 uur en 10.30 uur tot 11.15 uur. 's Middags van 13.45 uur tot 14.30 uur en van 15.30 uur tot 16.15 uur. Musical Even Omzien Even Omzien. Dat is de titel van de musical die het dameskoor van de af deling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen opvoert op 27 oktober. Met dit evene ment wordt het 60-jarig jubileum af gesloten dat de afdeling dit jaar viert. De musical Even Omzien werd geschreven door Miep Vermeulen uit Middelburg. Voor het dameskoor van de afdeling Westerschouwen het stuk ten tonele brengt is er een optreden van de mannengroep van het ge mengd koor Nu met Hope de West hoekzangers onder leiding van E. ZIERIKZEE - De te geringe belangstelling vanuit zustergemeente Hatfield is er de reden van geweest, dat het Engelse bezoek aan Zierikzee in september geen doorgang heeft gevonden. De gemeente Zierikzee vond de delegatie van negen personen te klein en heeft daarom het officiële bezoek afgeblazen. Het is altijd traditie geweest, dat het gemeentebestuur van Zierikzee eens in de vier jaar een officieel be zoek organiseert voor een Hatfield- delegatie. Maar de Engelse zusterge meente is dit jaar niet verder geko men dan vier councillors, de town clerk, een vertegenwoordiger van het uitwisselingscomité en drie echtge notes. Dat de diverse deelnemers Zie rikzee al eerder bezochten, verge makkelijkte de beslissing van de gemeente Zierikzee om van de ont vangst af te zien. Een en ander blijkt uit de toelich ting op de agenda van de commissie Internationale Uitwisselingen, die maandag 9 oktober om 16.30 uur in een openbare zitting bijeenkomt. De vergadering is in het stadhuis. Maar daarmee is niet gezegd, dat er INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Vos-Simons. De regie van de musical is ,in handen van A. van Waarden- burg. Iedereen die de avond wil bij wonen is op 27 oktober welkom in De Schutse. De toegang is vrij en de avond begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Collecte Kinderzorg De halfjaarlijkse collecte voor Kin derzorg heeft in de kern Brouwersha ven 195,55 opgebracht. Dat geld kwam bijeen dank zij-'de medewer king van vele gulle gevers en de inzet van de kinderen Santina Breiden- bach, Nelleke van Dongen, Jitske Flach, Linda Kristalijn, Isabella Sla ger, Mirelle Slager en Jacqueline Stoel die zich bereid toonden als col lectant langs de. deuren te gaan. ZONNEMAIRE Collecte Kinderzorg De collecte voor Kinderzorg heeft in de kern Zonnemaire precies 150 gulden opgebracht. Dat gebeurde dank zij de inzet van de kinderen Mi reille van der Bijl, Sigrid Dekker, Mariska van Doezelaar, Marjo de Jonge en Anne Prince die langs de deuren gingen om geld op te halen voor hun leeftijdgenoten die via Kin derzorg aan een ander thuis geholpen moeten worden. BRUINISSE Lampionoptocht Het laatste evenement van het sei zoen dat de Stichting Festiviteiten traditioneel organiseert is de beken de lampionoptocht voor de jeugd. Het vindt dit keer plaats op zaterdag 7 oktober vanaf 19.30 uur bij de mu ziektent. De lampionnen zijn daar vanaf 19.00 uur voor een gulden per stuk verkrijgbaar. Koplopers van het verlichte peloton lantaarndragers zijn de muzikanten van Nu met Hope en Oefening en Uitspanning. Technische proefvaart Op het Haringvliet heeft vandaag, dinsdag 3 oktober, de technische proefvaart plaats gevonden van de nieuw bij Maaskant Shipyards ge bouwde boomkorkotter VA-260-F ZIERIKZEE - De Stichting Goed Speelgoed heeft bekend gemaakt welk speelgoed in vijf verschillende soorten in 1989 is onderscheiden met speelgoed van het jaar. Voor baby's en peuters liet de jury haar keus vallen op een oli fant. Dit knuffelbeest kan vijf geluiden maken en biedt mo gelijkheden tot spelen en ont dekken. Ook is het met een klitteband op te hangen aan een box of bedje. Voor kleuters bekroonde de jury een indianendorp. Bij het spel behoren wigwam, kamp vuur en diverse indianen die de kinderlijke fantasie prikkelen. Jongens en meisjes kunnen zich uitleven in het spel, waar toe ook een kookpot, weefge touw, kano en paarden beho ren. De jury koos voor school gaande kinderen een casset tespeler met microfoon. Het kind kan niet alleen met deze speler zich zelf vermaken, maar ook verkleed met andere kinderen een play-back show opvoeren. Het samen doen staat voorop, aldus de jury. Bij spellen en puzzels viel de keus op Tri-Omino, een fami liespel dat is afgeleid van do mino. Inzicht, tact en logica worden bij de spelers op de proef gesteld. De slimste wint. Bij de categorie hobby en techniek kwam een electroni- caspel uit de bus. Kinderen rei zen met het spel door de gehele wereld, waarbij zij voor pro blemen en obstakels komen te staan. Zij kunnen die oplossen met elektronische schakelin gen, aldus de jury. Volgens voorzitter B. de Boer van de Stichting Goed Speel goed wordt in ons land jaar lijks voor 850 miljoen gulden aan speelgoed gekocht. Goede voorlichting hierover vindt hij van belang. Veel speelgoed blijft ongebruikt. Henk Senior. Maaskant bouwde de kotter in opdracht van Wopke Rouke- ma uit Bruinisse, thans domicilie houdend in het Noorse Flekkefjord. Tussen 17.00 en 18.00 uur is er gele genheid om het schip in Stellendam te bezichtigen en de heer Roukema en familie te feliciteren. GOES Kringwelfaredag Op woensdag 25 oktober wordt in de Prins van Oranje te Goes een Kringwelfaredag van het Nederland se Rode Kruis gehouden. Hierbij wordt aandacht besteed aan geeste lijk gehandicapten. De bijeenkomst duurt van 9.30 tot 15.30 uur. niets gebeurt in de sfeer van interna tionale uitwisselingen. Dc Franse zustergemeente Saint-Hilaire-du- Harcouët heeft de gemeente inmid dels een uitnodiging gestuurd voor het 35-jarig jubileum van de jumela- ge tussen beide gemeenten. Ook is Kunst en Eer uitgenodigd, alsmede de commissie Internationale Uitwis selingen. Een en ander komt ter spra ke tijdens de commissievergadering. Van 3 tot en met 17 juli hebben vijf tien jongeren uit Zierikzee en omge ving een bezoek gebracht aan Saint- Hilaire. De jeugd uit Hatfield heeft Zierikzee in augustus bezocht. Tii- dens de commissievergadering wordt gesproken over de programma's. Tb- vens worden de data voor de jeugd uitwisselingen voor het komende jaar vastgesteld. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18.00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50: per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% 8.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (i/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3