UST_,CL Laatste aansluiting op kabel in regio over ruim twee jaar Verontruste campinggangers richten belangenvereniging op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eilandelijke bevolking levert massaal de wapens in WA> mi nt IKZEESCHE NIEUWSBODE Kegelhuis Braamfeest De Zierikzeese Kegelbond heeft de garantie In Nieuwerkerk werd het Braamfeest gevierd. Vrouw en Geloof Verlies De werkgroep Vrouw en Geloof heeft voor het Korfbalvereniging All-Ready verloor in Oost van de gemeente nodig om f 270.000 te kun- Een jaarlijkse traditie die wordt bekostigd uit komende seizoen een breed scala van activi- Souburg. (Pag. 9). nen lenen voor de bouw van een nieuw kegel- een legaat van oud-inwoner Braam. (Pag. 3). huis. (Pag. 2). teiten op het programma. (Pag. 4). DINSDAG 3 OKTOBER 1989 146ste jaargang Nr. 24620 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Onrecht doet dikwijls hij, die iets niet doet, niet hij die iets doet. Marcus Aurelius DEN HAAG - De PvdA is niet van plan geld uit te trekken voor het weg werken van de salarisachterstanden van vooral middelbare en hogere ambtenaren zoals die naar voren zijn gekomen uit de vergelijking met de lonen in het bedrijfsleven (pakket vergelijking). Dat heeft het sociaal democratisch Kamerlid Moor in Den Haag gezegd tijdens een bijeenkomst van de Centrale voor Middelbaar en Hoger Personeel CMHF. Uit de verge lijking kwam naar voren dat meer dan tweederde van de ambtenaren minder verdient dan vergelijkbare collega's bij de bedrijven. Dat aantal is inmiddels verder opgelopen. ZIERIKZEE - Afgelopen zondag (1 oktober) is het zoge naamde Generaal pardon afge lopen voor het zonder straf rechtelijke vervolging inleve ren van verboden wapens. Schouwen-Duiveland heeft haast massaal gereageerd op de actie van justitie. Sinds 1 oktober staan er bij zonder hoge boetes op het in bezit hebben van verboden wa pens. Dat heeft veel mensen in de regio naar het politiebureau gelokt om de strafbare bezit tingen in te leveren. Een aantal van de wapens dateert nog van de Tweede Wereldoorlog. An dere wapens zijn later aange schaft. De eindlijst van de ei- landelijke politie: 50 vlinder- messen, 8 geweren, 23 lucht buksen, 3 revolvers, 10 pisto len, 5 bajonetten, 8 stiletto's, 1 boksbeugel, 7 alarmpistolen, 5 ploertendoders, 2 sabels, 1 wa penstok, 6 valmessen, 16 dolk messen, 2 werpsterren, 1 kata pult, 4 werpmessen, 2 stangups en 2 traangasbussen. Het gros van de ingeleverde wapens wordt vernietigd. Een woordvoerder van de politie sluit niet uit, dat sommige wa pens misschien een plaatsje vinden in een gespecialiseerd museum. Met name wapens uit de oorlog komen hiervoor in aanmerking. Sommige wapens worden ook nog nagezien op eventuele registratie in ver band met gepleegde delicten. Dat gebeurt in de anonieme sfeer. Niemand zal naar aanlei ding hiervan vervolgd worden. Zierikzeese Malta en Westerschouwen begin volgend jaar als eersten aan de beurt ZIERIKZEE - Terwijl het nieuws bol staat van ontwikkelingen omtrent de commer ciële omroepen Veronique en TV 10, staat Schouwen-Duiveland nog aan de vooravond van het kabel-avontuur. De eersten kunnen begin volgend jaar een keuze maken uit zenders als Sky Channel en de BBC, maar eer iedereen op Schouwen-Duiveland voor zien is van dit elektronisch medium is het eind 1991; over ruim twee jaar dus pas. nier de zendgemachtigden in de Zeeuwse huiskamei-s gaat brengen. Het eerste echte werk is in de derde week van september begonnen, toen de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs de eerste paal sloeg van het ontvangststation op het plaatselijke industrieterrein. De gemeente Westerschouwen on dertekent als eerste in de regio de contracten met Zekatel. Dat gebeurt dinsdag 17 oktober. De eerste aan sluitingen zijn in die gemeente. Maar met het leggen van de hoofdkabel kan ook de Zierikzeese wijk Malta direct worden meegenomen. Het is vooralsnog onduidelijk in welke vol gorde de andere gemeenten aan bod komen. Stap Hoewel het dus nog ruim twee jaar zal duren eer iedereen voorzien is van de kabel, is de eerste stap nu gezet. Een stap, die de kijker de volgende stations op het scherm kan gaan brengen: Nederland 1, 2 en 3, België Vlaams 1 en 2, een informatiekanaal, Duitsland 1 en 2, BBC 1 en 2, België Frans, RTL (Veronique), Frankrijk TV 5, Sky Channel en Super Channel. De laatste twee komen samen met RTL via de satelliet op de kabel. Naast het televisie-aanbod is er een nog uitgebreider radio-aanbod. Volgens de laatste cijfers betaalt de consument maandelijks 19,61 gul den voor het volledige pakket en 14,49 gulden voor het basispakket (de huidige zenders inclusief een ge ringe uitbreiding). Voor woning huurders, die momenteel op centrale antenne systemen aangesloten zijn is er geen prijsverhoging bij gebruik van het basispakket. Willen de huur ders alle zenders, dan zullen ook zij in de buidel moeten tasten. In principe heeft Zekatel de af spraak gemaakt, dat er een maande lijks bedrag van 19,61 gulden wordt gevraagd en dat voor een periode van minimaal vijf jaar. De overeenkomst met de gemeenten biedt echter de mo gelijkheid om hier in bepaalde geval len vanaf te wijken. De kabel zal ex ploitabel moeten blijven, anders is Zekatel gerechtigd de pijp aan Maar ten te geven. In de achterliggende jaren heeft de discussie zich met name toegespitst op het maandelijkse bedrag, dat van daag de dag omschreven wordt als aanzienlijk, maar acceptabel. Opi nie-onderzoek van de Zierikzeesche Nieuwsbode (bureau M4 te Tilburg) wees in november vorig jaar uit, dat slechts 13% van de eilandelijke bevol king bereid was die twee tientjes op tafel te leggen. En dat terwijl toch 59% van de bevolking belangstelling zei te hebben. Opmerkelijk Die cijfers waren op dat moment zonder meer opmerkelijk te noemen. Temeer omdat Zekatel berekend had in de aanloopperiode alleen al voor Schouwen-Duiveland met een tekort van 660.000 gulden te zitten. Als de cijfers van het onderzoek bewaarheid zouden worden, zou het tekort 'astro nomisch' veel groter worden. Sindsdien is er geen nieuw onder zoek geweest naar de betalingsbe reidheid van de televisie-consument in de regio. Tbch is er in alle redelijk heid aan te nemen, dat de bereidheid om de beurs open te trekken is toege nomen. De aantrekkelijke uitbrei ding is immers nabij en alle commo tie rondom TV 10 ('t Sterrennet') en Veroniqpe hebben de nieuwsgierig heid ongetwijfeld vergroot. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot woensdagavond: Meer zon Flinke perioden met zon maar vooral in de nacht ook nog wolkenvel den. Droog weer. Minimumtempera tuur tussen 11 graden in gebieden met bewolking en 5 graden op plaat sen waar het in de nacht opklaart. Middagtemperatuur rond 17 graden. Eerst weinig wind. Overdag tot ma tig toenemende, zuidoosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 7 okt.: Donderdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidoost 4 Vrijdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: oost 3 Definitieve uitspraak ZON- EN MAANSTANDEN Welke zenders staat de Schouwen-Duivelandse kijker straks te wachten? (Fo to: Joop van Houdt). Aan het daadwerkelijk graven van de greppels voor de kabel is jaren dis cussie vooraf gegaan. Uit de PZEM is kabelexploitant Zekatel geboren; een zusterbedrijf dat contracten sluit met de Zeeuwse gemeenten en op die ma in Westerschouwen worden zoals gemeld de handtekeningen dinsdag 17 oktober geplaatst. In Zierikzee vergadert de gemeenteraad er woens dag 11 oktober over in het stadhuis. Alle zes de gemeenten op Schouwen- Duiveland deden vorig jaar al de principe-uitspraak mee te doen aan de kabel, nu moet de definitieve uit spraak gedaan worden. Het laatste woord is aan de kijker, want die be paalt of hij of zij zich daadwerkelijk aansluit bij de kabel-exploitant. DEN HAAG - Niet een tekort aan banen maar te weinig of de verkeerde scholing zullen er volgens het kabinet de komende jaren oorzaak van zijn van het buitenspel blijven van jonge- ren op de arbeidsmarkt. Deze consta tering van een ambtelijke werkgroep krijgt de instemming van het demis sionaire kabinet in een reactie op een onderzoek naar subsidies voor scho lingsprojecten voor jongeren. Het on derzoek en het regeringsstandpunt zijn naar de Kamer gestuurd, zo heeft het ministerie van sociale zaken be kendgemaakt. 4 okt. Zon op 06.45, onder 18.10 Maan op 12.07, onder 19.17 5 okt. Zon op 06.47, onder 18.08 Maan op 13.14, onder 19.54 Eerste Kwartier: 8 oktober (01.52) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied, dat zich al bijna een week in de omgeving van Ierland ophield, is nu in bewe ging gekomen en neemt geleidelijk in betekenis af. De kern van dit systeem verplaatst zich volgens de verwach tingen naar midden-Europa en zal op zijn weg naar het oosten juist over ons land trekken. In de komende nacht zal dat het geval zijn. Daardoor valt de wind vanavond geheel weg en draait morgen, als het gedoemde hoog West-Duitsland heeft bereikt, naar het zuidoosten. Vannacht al kan een deel van de nog aanwezige bewol king oplossen. Daar waar dat het ge val is, kan het door uitstraling flink afkoelen. Minima tot een graad of 5 zijn dan mogelijk. Plaatselijk vormt zich daarbij een mistbank. In be wolkte gebieden wordt het aanzien lijk minder koud. Overdag loopt het kwik tot rond 17 graden op, donder dag en vrijdag wordt vanuit het zui den geleidelijk nog wat warmere lucht aangevoerd. Gemeente Westerschouwen zóu fouten hebben gemaakt RENESSE - Een aantal vaste campinggasten van cam ping de Arkel in Renesse heeft zich verenigd in een be langenvereniging. De reden om deze belangenvereniging op te richten is dat, als er niets gedaan wordt, de cam pinggasten per 31 december 1989 de camping verlaten moeten hebben. Volgens C. R. Verver, voorzitter en J. Hootsen, secretaris van de vereniging, zijn er fouten ge maakt door de gemeente, die het bestemmingsplan van de camping nooit gewijzigd heeft en waarvan straks de campinggasten de dupe zijn. Als ze niets doen zijn de vaste campinggasten hun vaste standplaats op de cam ping kwijt. „En we willen blijven. Al moeten we het aan vechten tot aan de Kroon toe", aldus de vastberaden Hootsen en Verver. De camping, die sinds december 1984 in het bezit is van J. Leene en die gepacht wordt door A. van Arkel, heeft in het bestemmingsplan van de gemeente Westerschouwen altijd te boek gestaan als landbouwgrond. De camping is als recreatievoorziening door de gemeente altijd goedgevon den. ,,De gemeente heeft jaren terug verzuimd om het bestemmingsplan te veranderen van landbouwgrond tot doeleinden voor recreatie en toe risme", aldus Hootsen. Nu heeft Lee ne in 1985 pachter Van Arkel laten weten dat de camping aan het eind van 1989 leeg opgeleverd moest wor den. „Omdat Van Arkel nooit gerea geerd heeft op de eis van Leene, heeft de laatste een kort geding tegen de pachter aangespannen", aldus de se cretaris. Tbt het moment dat die uit spraak kwam, in mei 1988, heeft Van Arkel steeds gedacht, dat hij recht had om de camping nog een paar jaar te kunnen runnen. „Van Arkel heeft dit al de tijd geweten, maar naar ons campinggasten geen duidelijkheid gegeven. Na de vakantie dit jaar, in augustus, hoorden we pas, via ge ruchten, dat de camping op 31 decem ber gesloten zou worden en dat wij weg moeten". Voorstel Omdat Van Arkel de camping ei genlijk niet af wilde, heeft Leene hem nog een voorstel gedaan. „Van Arkel mocht de camping nog twee jaar voortzetten, maar de pachtprijs zou verhoogd worden met zestig procent, die direct doorberekend zou worden aan de vakantiegasten. Verder zou de pachter een borg van tienduizend gul den moeten betalen om er verzekerd van te zijn dat de camping over twee jaar leeg opgeleverd zou worden. Lee ne vond dat de campinggasten maar honderdvijftig gulden moesten beta len". Iets waar de vakantiegasten het niet mee eens waren. Dat de vijfenzeventig camping gasten aan het einde van dit jaar van de camping moeten zijn, zijn ze via geruchten te weten gekomen. Als ze niets gehoord hadden, zouden ze in december voor een voldongen feit ge plaatst zijn, waarvoor geen weg meer terug was. Na deze wetenschap heeft een aantal vakantiegasten de koppen bij elkaar gestoken en zijn ze op on derzoek uitgegaan. Zo kwamen zij erachter dat de ge meente het bestemmingsplan ten aanzien van de grond waarop De Ar kel zich bevindt, nog nooit gewijzigd heeft. „Via gesprekken met ambtena ren kwamen we er verder achter dat Leene bij de gemeente een aanvraag gedaan had om op de grond van de camping tenminste twee of meer bun galows te bouwen. Wat betekent dat het bestemmingsplan wordt veran derd in bouwgrond". Iets wat bij de toen nog in oprichting zijnde belan genvereniging in het verkeerde keel gat schoot". Volgens de voorzitter en de secretaris was de gemeente al lang blij dat de grond van de camping per 31 december weer campingvrij zou zijn. „De gemeente heeft Leene met open armen ontvangen. Zo heeft zij de kans om een eerder gemaakte fout, wijzigen van het bestemmings plan van landbouwgrond naar grond voor recreatiedoeleinden, definitief kunnen herstellen", aldus Hootsen. die voor de duidelijkheid toevoegt: UK Voortbestaan van camping van Arkel hangt aan een zijden draadje. (Foto: Joop van Houdt). „Eigenliik vechten we de wijziging van de oestemming van de grond waarop de camping zich bevindt naar bouwgrond aan. Iets wat eigenlijk helemaal niet kan, omdat de gemeen te verzuimd heeft jaren terug het bestemmingplan aan te passen van landbouwgrond naar grond voor re creatiedoeleinden". De belangvereniging, die sinds kort officieel is. heeft een brief gestuurd naar het college van burgemeester en wethouders, naar de politieke frac ties en naar Leene en Van Arkel om de verandering van het bestemmings plan alsnog ongedaan te maken. „Mocht dat niet lukken, dan gaan we officieel protest aantekenen. Er zijn mensen die al zevenendertig jaar op deze camping komen. Het is een fijne familiecamping met een ligging in een duinkom. Als het aan de gemeen te ligt, staan we volgend jaar ergens op een camping bij Scharendijke, waardoor een aantal mensen afhan kelijk wordt van het openbaar ver voer", zegt Verver. Een verhuizing van camping gaat, als het aan de belangenvereniging ligt, niet door. Er zal door hen ge knokt worden om de camping aan de Laone 37 te behouden, zodat er nog in lengte van iaren genoten kan worden van een vakantie aan de kust in Zee land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1