CASPER VAN ADEL Nieuwe gevels Bruse huizen Leüer languit slapen. Ofisuwbed tekort? Barok-concert Gereformeerd Kerkkoor in Lutherse kerk Novib-kalender is uit Boekenweek programma bibliobus Aandacht voor Zeeuwse musea middels een bijzonder affiche ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 oktober 1989 Nr. 24619 5 ROME - Een Itialiaanse priester wei gert twee jonge verslaafden te trou wen, omdat zij volgens hem niet ten volle verantwoordelijk zijn voor hun daden. Het besluit van de zielzorger heeft tot een polemiek in de kerk ge leid over de rechten van mensen die van drugs afhankelijk zijn. SCHOUWEN-DUIVELAND - Ook in de bibliobus zijn tij dens de Kinderboekenweek verschillende bijzondere acti viteiten. De bus bezoekt op dinsdag morgen 3 oktober de basis school in Noordgouwe. Er wordt voorgelezen en dia's wor den vertoond voor de onder bouw. Voor de bovenbouw heeft men een spel waarbij be paalde boeken moeten worden opgezocht. Aan de hand van vragen over die boeken komen letters tevoorschijn die samen de titel van een boek vormen. Woensdag 11 oktober bezoekt de bibliobus de basisschool in Sirjansland. De kinderen van deze school zullen de bus ver sieren met tekeningen over uit vindingen. Enkele scholen op Schouwen-Duiveland doen mee aan het project Schrijf mij. Het is hierbij de bedoeling dat kinderen een brief schrij ven aan de kinderboeken schrijver Paul Biegel. De kin derboeken die dit jaar be kroond zijn staan tentoon gesteld in de bibliobus. De bus is versierd en er worden raad seltjes uitgedeeld. BRUINISSE - Een aantal woningen aan de Van Hertsbekestraat en de Acacialaan staat, of komt binnenkort in de steigers te staan. Na het grootonderhoudsproject dat vorig jaar gehouden is, is gebleken dat de gevels van een aantal woningen niet meer voldeden aan de eisen. Dat is de reden dat de gevels van de huizen, die bezit zijn van de Woningbouwvereniging Beter Wonen, worden vervangen. F. K. Vos, voorzitter van Beter Wonen, denkt dat de aparte opdracht voor bouwbedrijf Prince binnen enkele week afgesloten zal worden. Tijdens de verbetering van de woonhuizen, worden gedeeltes van de gevels eruit geslagen, waarna ze op nieuw terug gemetseld worden. Een werk dat in een paar dagen klaar is. Advertentie Bent u een van die men sen die door hun lengte niet lekker languit kunnen liggen in hun bed? Dat komt uw nachtrust niet ien goede. Kom eens praten met uw Bedderie specia list. Hij geeft u graag persoonlijk advies. Voor elke lichaamsbouw en -lengte is er een passen de oplossing. DE BEDDERIE SPECIALIST WEETALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 Op zaterdag 14 oktober ZIERIKZEE - Het Gereformeerd Kerkkoor Zierikzee onder leiding van dirigent Mar van der Veer geeft op za- terdag 14 oktober een concert dat in het teken staat van de Barok. Als instrumentalisten werken mee de violist Peter van Essen en organist Prospere Sevestre. Vokale solisten zijn Leo Verkaart als gast terwijl uit eigen gele deren Marcel van der Zande, Janny Bij de Vaate en Joke de Boer zullen soleren. Het concert bevat werken uit de Ba rokperiode, eert periode--uit de mu ziekgeschiedenis die liep van 1600- 1750. Deze avond zal in het teken staan van de Duitse en de Italiaanse Barok. Het geheel zal ongeveer een uur duren en bestaat uit vijf werken van de componisten Bach, Pachelbel, Vivaldi en Corelli. Cantate Het concert wordt geopend door de Kantate nr. 158 van J. S. Bach. Het is een cantate voor een bas-solist met een belangrijke rol voor de vioolpar tij. Zeer fraai is het tweede deel waar zowel bassolist, violist als de vrou wenstemmen van het koor bij betrok ken zijn. De cantate eindigt met het koraal ,,Hier ist das rechte Oster- lamm". Solist in deze cantate is Mar cel van der Zande, bas. Vervolgens speelt organist Prospe re Sevestre de bekende chiaconna in d van J. Pachelbel. Boven een vast bathema dat regelmatig herhaald wordt zijn een aantal variaties ge schreven voor wisselende registra ties. Het werk voert naar een fraai hoogtepunt. In het hart van het con- Karikatuur van Vivaldi in 1723 gete kend door Piet Leone Ghezzi. eert staat het Magnificat van Vival di, een groots werk voor koor, orgel en viool. Het Magnificat (De lofzang van Ma ria) bestaat uit een aantal kleine de len. Vivaldi heeft elke tekst uit deze lofzang een eigen muzikale bewer king gegeven zodat de. teksten die wisselend van karakter zijn juist in de muziek ten volle tot uitdrukking komen. Zo klinkt naast het ontroe rende ,,Zijn barmhartigheid is van geslacht tot geslacht" ook het grootse „Machtigen heeft hij van de troon gestort". Lofzang Traditiegetrouw eindigt het werk met een lofzang aan de drieëenheid „Gloria Patri". Het „In de eeuwen der eeuwen" staat in fuga-vorm. Hierna volgt een optreden van Peter van Es sen (viool) en Mar van der Veer dit maal in de functie van begeleider. Sa men vertolken zij een sonate voor viool en orgel van de Italiaanse com ponist Corelli. Zoals het concert begon met een Bach-cantate zal ook het concert worden afgesloten door een stuk werk van Bach, de laatste twee delen van de cantate „Wachet auf ruft uns die Stimme". Deze cantate is een van de bekend ste werken van Bach. Leo Verkaart zingt de tenorpartij terwijl violist Pe ter van Essen de teenmelodie speelt, een melodie die bekender is gewor den dan het koraal zelf. Het koor sluit dan aan met het slotkoraal „Gloria sei dir gesungen". Dit herfst- concert wordt gegeven in de sfeervol le Lutherse kerk en begint om 20.00 uur. Toegang vrij. ZIERIKZEE - De Novib/gast aan tafel-kalender voor 1990 is uit. Het biedt een indrukwekkend venster naar de Derde Wereld. Sinds het eerste jaar van de uitgave heeft de kalender zich een plaats verworven in de hui zen en harten van velen. Meet dan 800.000 gingen er sinds 1974 'over de toonbank'. Naast de kalender brengt de Novib ook kunstkaarten op de markt. De opbrengst van deze artikelen komt ten goede aan het Novib- werk in de Derde Wereld. Wie belangstelling heeft voorde kalender of de kaarten kan bellen met 070-421766. Dinsdag 3 oktober Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.55 uur Race tegen de tijd, Ameri kaanse televisiefilm. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Disney parade live, show programma waarin kinderen via denk- en doe-opdrachten kennis ma ken met de wereld van Walt Disney. 18.45 uur Slakkie en Puntmuts, te kenfilm. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Dinges, spelprogramma. 19,47 uur Prettig geregeld, Neder landse serie. 20.25 uur Paul Daniels, trucs op het gebied van goochelen, magie en va riété. 21.16 uur De Puzzelfavoriet, spelpro- framma. 1.41 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Ursul de Geer, programma waarin Ursul de Geer een aantal ver rassende gasten heeft uitgenodigd. 23.26 uur Concept, een wereld van wetenschap, nieuwsrubriek. 23.51 uur Huizen van Oranje: Kasteel Moersbergen, Doorn Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Jong muziektalent Neder land, muziekprogramma. 16.55 uur Zoo is de dierentuin, docu mentaire. 17.30 uur Vestdijk en zijn vrouwen, filmportret van de schrijver Simon Vestdijk. Herh. 18.35 uur Groen en grondig, agrarisch magazine. 18.55 uur De mini-playbackshow, programma met imitaties gepresen teerd door Henny Huisman. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Wie is Bourne? 2-delige Amerikaanse serie. Deel 2. 22.09 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van* huisarts Ferdi nand Zwaan (1). 22.10 uur TROS Triviant, spelpro gramma. 22.54 uur De TV-dokter, adviezen uit de spreekkamer van huisarts Ferdi nand Zwaan. Herh. 22.55 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 23.25 uur Hoogtepunten uit de platen 10-daagse, muziekprogramma. 00.06 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Boekenbuis, afl. 3. 10.30 uur Dichters op school, afl. 3. 11.00 uur China, afl. 3. 11.30 uur Lief en leed, afl. 3. 14.00 uur Skoalle-tv. 15.00 uur Zelf mode maken. Les 4. 15.30 uur You're welcome, cursus En- t gels, les 1. 17.50 uur Informatie over Italianen in Nederland. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma 19.10 uur Het ware verhaal van Spit MacPhee, Australische jeugdserie. Afl. 1. 19.34 uur Qwerty, computermagazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Sport studio 21.05 uur De koude oorlog in Neder land, 3-delige documentaire serie. Afl. 1. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie over politiek, economie, kunst en wetenschap. 22.45 uur Financieel management. Afl. 5. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie. Afl. 22. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 36. 18.05 uur Plons, afl. Plons en de zwa nendans. 18.10 uur Saartje en Sander, kinder serie. 18.20 uur Het station, kinderpro gramma. 18.45 uur Op het terras, van mensen en dieren, reportage over de vriend schapsrelatie, tussen oudere mensen en hun huisdieren. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Boemerang, quiz waarin bekende Vlamingen het tegen elkaar opnemen ten bate van de Boemerang- actie 1989. 20.10 uur Buren, Australische tv- serie. Afl. 205. 20.35 uur Zeker weten? rechtstreeks praat- en discussieprogramma over actuale thema's met actieve deelname van het publiek. 21.35 uur Shingen, 12-delige Japanse serie.'Afl. 4. 22.25 uur Kunstzaken 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Schumann, Liederrecital opgenomen in de Concert noble te Brussel. 23.15 uur Coda, Le premier rendez vous, van Sylviano uitgevoerd door het Salonorkest Rendez-vous. BRT 2 18.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Rin, Japanse serie Afl. 18. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 845. 19.23 uur 2x7, tv-spelletje. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De plaats van de misdaad, Franse speelfilm. 21.30 uur Uitzending door derden. 22.15 uur Sociale zekerheid. Van de i^ieg tot het graf. Afl. 2. In kader van Zeeland Cultuurmaand taarsteen. Daarnaast zijn er dankzij de schelp en het strand ook duidelij ke verwijzingen naar de natuur opge nomen. In de persoon van de bekende Amerikaanse filmster Marylin Mon roe, die op de Zeefdruk de plaats van de godin Nehalennia inneemt, heeft de kunstenares een eigen accent aan de voorstelling gegeven. DEN HAAG - De PTT wil geen on derzoek naar de eventuele vertraging van poststukken waarop de plaatsna men van de geadresserde in het Fries is vermeld. Een woordvoerder van de PTT heeft dit bekendgemaakt. ZIERIKZEE - De Zeeuwse musea op een intrigerende wijze presente ren. Dat is de gedachte achter een speciaal affiche waarvan onlangs het eerste exemplaar door gedeputeerde G. de Vries-Hommes werd overhan digd aan minister mr. drs. L. C. Brinkman. Het betreft een zeefdruk van kunstenares Iris de Leeuw. De in 's-Heer Abtskerke wonende en werkende Iris de Leeuw heeft zich bij haar ontwerp laten inspireren door hetgeen er in de musea in Zee land te zien is. In de uiteindelijke voorstelling zijn verschillende min of meer typerende museum-objecten te rug te vinden. Bloedkoralen Zo is er bijvoorbeeld het bloedkora len halssnoer en de Nehalennia-al- Het affiche musea in Zeeland is een zevenkleurendruk. Het affiche is vooral bedoeld om buiten de provin cie de aandacht op de musea in Zee land te vestigen. Een eerste verspreiding, tijdens de Zeeland Cultuurmaand, heeft reeds plaatsgevonden. Van het affiche zijn in totaal 500 exemplaren gedrukt. Vijftig daarvan verschijnen in een speciale oplage. Deze speciale oplage betreft vijftig genummerde en gesig neerde exemplaren op een zware kwaliteit handgeschept papier. 77 Dingeman gaat weg. Als een dolen de dwaalt hij door de gang en de ka mers van zijn eigen huis. En Casper van Adel, die ligt daar, oud, stokoud en bedaagd, door het le ven en God gezegend met een prach tig spul, naar mensenmaatstaf hoege naamd zonder tegenslag. Hij ligt daa^ en heeft het gekerm gehoord, dat hem zei: „Jij, Casper, weet wel, zulke dingen gaan iedere baar vóó ruit". En hij begeerde eerst nog zich met inspanning van alle krachten uit bed te woelen en het erf op te strom pelen, want ook Casper van Adel kon deze spanning niet verdragen. Doch hij heeft het onmogelijke ervan inge zien en berust, berust, niet dromend, niet sluimerend of slapend, maar met zijn twee bar slechte ogen wijd open, klaar wakker en met zijn oor, boven de dekens, naar de deur van Lide wei's kamer gewend. Hij ligt daar en woelt om-en-om in zijn warme hoe renbed. Casper van Adel zou nu weer als een ouderling op huisbezoek ter- neergeslagenen moed in kunnen spre ken. Hij bidt, bidt, Casper van Adel, met half uitgestoten woorden. Daar in poogt hij zijn ganse verlangen neer te leggen. Hij bidt en bidt en zegt ten leste doodmoe en berustend: „Wat God doet, dat is wèlgedaan! Zó precies heeft Casper het nooit Door FENAND VAN DEN OEVER eerder gezegd, aan 's Heeren zegen is alles gelegen, wèl, maar kort en goed: „Wat God doet, dat is wèlgedaan", nimmer. Even huivert Casper er ook zelf van. En zijn knappe verstand, dat nog altijd glashelder werkt, waar schuwt hem nadrukkelijk: Casper", zegt dat verstand, „als God je nou eens géén boer van Adel geeft, maar een meid, een boerin, als Hij je geeft, wat je liever niet wil, wat dan? Heeft God dan toch wèlgedaan?" En Casper antwoordt eerbiedig: „Ja, ja. dan heeft God tóch wèlge daan". Maar zijn verstand laat hem nog niet los en valt onnieuw aan: Casper", zegt het, „als je nu eens géén kleinzoon en géén kleindochter in leven krijgt en jullie Lidewei in de ze kraam sterft, dat kan toch, wat dan? Heeft God dan toch wèlge daan?" En Casper van Adel mompelt, met moeite belijdend: ,,'t Is zo zwaar om dóér ja op te zeggen, maar 't is ja, wat God doet is altijd wèlgedaan, al begrijp je het niet!" Dan geeft het aanvallende verstand de strijd op en luistert Casper alleen nog en wacht af. En Casper van Adel - wiens leven nog slechts met een kor te donkere winterdag kan worden vergeleken - bidt en waakt voor Lide wei en haar komend kind, dat een laatste zonnestraal op deze aarde voor Casper zal zijn Tferwijl zit Jeroen van Adel in de stal en hij verspuwt zijn zenuwen in de voederbakken. Erger is het met Dingeman van Adel; die vreemde stille weet heg noch steg in zijn eigen woning! Om zeven uur gaat de dokter heen. „Om een ander er bij te halen, het móet", zegt hij. Dingeman beeft. Jeroen schopt, wanneer hij daar kennis van krijgt, een volle veertig li terkan melk om. En Casper van Adel schijnt wel in trance te zijn. Hij zegt almaar be rustend tegen de radeloze Dingeman: „Wat God doet, dat is wèlgedaan", jongen! Meer niet. Maar Dingeman twijfelt. Ook de andere dokter weet geen raad Om tien uur rijden ze Lidewei met het Ruimzicht-vigelant, op gummi banden en dubbele veren, naar het Delftse ziekenhuis. De dokters dur ven het thuis niet aan De mannen Van Adel vrezen. Want een ziekenhuis staat onder Oostveen nog altijd ge lijk met het Voorportaal van de dood. De een ligt, om zo te zeggen, in het verlengde van de ander (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5