'We doen het lekker toch, want we houden van bedrog' Tussen de vrachtauto's door Geheimhouding gegevens van bodemsanering bedrijven bepleit 4 Onderwijzend personeel voert bloedstollend toneelstukvoor de jeugd op BURGH-HAAMSTEDE - „Wij zijn jutters, echte jut ters. Het is verboden bij de wet. We doen het lekker toch, want we houden van bedrog èn we stoppen alle spullen onder het bed". Dat zongen de vier strandjutters in het 'bloedstollende toneelstuk' voor de jeugd waarvan zater dag de eerste voorstelling werd opgevoerd in dorpshuis De Schutse te Haamstede. Het toneelstuk Juttermyste- rie is de komende weken ook te zien in de drie andere kernen van de gemeente Westerschouwen. Het stuk werd ter gelegenheid van de jaarlijkse bijeenkomst van de VOO (Vereniging voor Openbaar On derwijs) opgevoerd door elf leer krachten van openbare basisscholen in de Westhoek. Het is al sinds 1964 de gewoonte dat deze leerkrachten jaarlijks een toneelstuk verzorgen op de propaganda-avonden van de VOO. „Vroeger waren dat blijspelen voor volwassenen die werden opgevoerd door het onderwijzend personeel van de Kirreweie in Haamstede. Maar sinds het begin van de jaren tachtig doen ook leerkrachten van andere scholen mee en zijn we overgestapt op toneelstukken voor kinderen. Want we hebben ervaren dat je daarmee automatisch ook de ouders bereikt", aldus een van de leerkrachten/to neelspelers, D. Vos. Primeur De VOO toneelgroep die zich De Speelse Ganzeveer noemt kwam za terdag met een primeur. Voor het eerst werd een toneelstuk opgevoerd dat door een van hen was geschreven. Z1ERIKZEE Televisie Het in Zierikzee woonachtige kop pel Leen en Cinderella van Mastrigt is geselecteerd voor de tweede uitzen ding van het nieuwe spelletjespro gramma van de AVRO-televisie. De opnames zijn inmiddels achter de rug en de uitzending staat geboekt voor maandag 9 oktober. In dit spel moet een panel - onder meer bestaande uit Gemma van Eek en Gerrie Knete- mann, raden wélke van de deelne mende personen een paar vormen. Het is de bedoeling, dat er in totaal dertien uitzendingen gebracht wor den, waarvan de eerste op maandag 2 oktober zal zijn. Geschot Tot 22 oktober ligt op de griffie van het Waterschap aan het Havenpark 40 te Zierikzee het ontwerp van een nieuwe geschotsverordening ter inza ge. De verordening moet met ingang van 1990 worden vastgesteld omdat het provinciaal bestuur van Zeeland een wijziging van het Algemeen Zeeuws Waterschapsreglement heeft vastgesteld. In de nieuwe verorde ning staat wie geschot moet betalen waarvoor en hoeveel. Cursus Verkooppraktijk Op 30 oktober start in Zierikzee voor de tweede keer een cursus Ver kooppraktijk. De cursus is eeh intia- tief van het arbeidsbureau en de Pri maire Beroepsgerichte Volwassenen Educatie (PBVE)-WinkelpersoneeL De cursus is bedoeld voor zowel hen die reeds in een winkel werken en mensen die nog op zoek zijn naar een baan. Men krijgt de kans om in korte tijd een erkend vakdiploma te halen. De cursus wordt aangeboden en ver zorgd door de Zeeuwse Dag- en Avond Scholengemeenschap (ZDASG) in Zierikzee. De cursus bestaat uit ze ventien keer vijf lesuren op maan dag. Naast kennis en inzicht in de verkooppraktijk wordt ook de ver koopvaardigheid vergroot door prak tische oefeningen. Verder wordt in de cursus ook aandacht besteed aan taal en uitwisseling van ervaringen en» studievaardigheid. Het is ook de be doeling dat de opgedane kennis wordt uitgeprobeerd in de praktijk. Voor cursisten die werkzoekend zijn wordt een stageplaats gezocht. Op de ze manier doet de cursist ervaring op die van nut kan zijn bij latere sollici taties. Voor meer informatie: Leo Sorber (01100-31170). Collecte Het Nationaal Fonds Alcohol- en Drugspreventie houdt in de periode van 30 oktober tot en met 5 november een collecte te Zierikzee. De organisa tie richt zich middels voorlichting op de bewustwording van mensen en wijst op de gevaren van alcohol en drugs. Cursus omgaan met de dood Op de 5 maandag-avonden 23 en 30 oktober en 6, 13 en 20 november wordt in Zierikzee een cursus gehou den (evenals in maart 1988) door het Vormingscentrum Zeeland te Aarden- burg (Zw.-Vlaanderen) in samenwer king met de Geref.-Hervormde Tbe- rustingscommissie van Schouwen- Duiveland. Met deze cursus wil men het inzicht vergroten in het proces van sterven en rouwen en meer duide lijkheid bieden omtrent de vraag, hoe te helpen in zo'n situatie (of mo gelijk ook, hoe geholpen te worden). De avonden worden gehouden in het Parochiecentrum, Mosselstraat 2 (naast de „oude" Corneliastichting De directeur van de openbare basis school 't Staepel of te Renesse, Henk Blom schreef de tekst én de muziek voor het Juttermysterie. Al eerder, in 1981, nam Blom de taak op zich om jaarlijks het toneel stuk te regisseren. Het was ook op zijn initiatief dat men overstapte van toneel voor volwassenen naar toneel voor kinderen. „Kinderen reageren zo ontzettend leuk. Vooral als ze hun eigen leerkrachten op het toneel zien. Daar hebben we talloze leuke voorbeelden van. In Serooskerke bij voorbeeld. Daar speelden we een stuk waarbij een van de onderwij zers uit dat dorp als boef werd opge pakt door een politieagent. Toen riep een kind vanuit de zaal: Hé dat is mijn meester hoor. Een prachtig voorbeeld van het feit dat kinderen fantasie en realiteit moeilijk uit el kaar kunnen houden", aldus Blom. Het toneelstuk dat de leerkrachten jaarlijks instuderen voeren zij op in het dorpshuis van elke kern van de gemeente Westerschouwen. „Doordat het stuk zo vaak wordt aan het Havenpark 37). De cursus is van 19.45 uur tot 20.10 uur Men kan zich telefonisch aanmelden via 01110- 13804, 01115-1708 en 01119-1470. Het is de bedoeling, de groep niet te groot te maken, dus wordt men aangeraden zich tijdig op te geven. Gast aan tafel In oktober en november houden het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking Zeeland en Novib/gast aan tafel voor de regio Schouwen-Duive- land een Gast aan tafel-cursus. Deze wordt gehouden op de maandagen 30 oktober en 6, 13, 20 en 27 november. Er kan kennisgemaakt worden met activiteiten en werkwijzen van Gast aan tafel en de Novib. Ook wordt er informatie gegeven over ontwikke lingssamenwerking in meer algeme ne zin en activiteiten in Zeeland zelf. Belangstellenden melden zich tijdig aan via 01180-84291. HAAMSTEDE Gevangenispredikant Ds." Klein-Onstenk uit Zwolle praat woensdag 4 oktober over zijn ervarin gen met pastoraal werk onder gedeti neerden. De bijeenkomst in de zaal van de Gereformeerde Gemeente, An- kerweg 10 te Haamstede, begint om 19.46 uur. Er wordt een collecte ge houden ten behoeve van zijn werk. BURGH-HAAMSTEDE Centrale antenne-inrichting Dinsdag 17 oktober wordt in de ge- opgevoerd kostte het ons altijd veel auteursrechten. Daarom kwamen we op het idee dat we eigenlijk zelf een toneelstuk zouden moeten schrijven en dat heb ik geprobeerd". Het jut- tersmysterie speelt zich af in de ne gentiende eeuw aan de kust van de Westhoek van Schouwen-Duiveland. Vandaar dat er veel bekende namen uit de omgeving in terugkomen zoals de Oosterenban, de Westerenban en Passenhil. „Ik heb het stuk zo ge schreven dat jong en oud er plezier aan kunnen beleven. Het gaat over ie mand die opzettelijk schepen laat stranden op de kust". Ongure herberg De eerste twee bedrijven spelen zich af in een ongure herberg waar de jutters bijeen komen. Tussen de kle ding in een oude kist die aanspoelde bevindt zich een schatkaart waarvoor ook een typische monnik belangstel ling blijkt te hebben. Het derde en vierde bedrijf speelt zich af ten huize van de freule van Crayenstein. Het to neelstuk werd in 1987 door Henk Blom in enkele weken geschreven. „Je krijgt een idee en gaat daarop door". De muzikale begeleiding van de liedjes die bij het stuk horen werd op bana gezet door de kopergroep van Luctor et Emergo en het Valcooch en semble, beide uit Renesse. Mevrouw E. Vos-Simons zorgde voor de bege leidende pianomuziek. Ook de kle ding en decorstukken werden door de leerkrachten zelf verzorgd. Van avond (maandag 2 oktober) wordt het toneelstuk opgevoerd in het dorps huis te Renesse. Op maandag 9 okto- meente Westerschouwen weer een stapje gezet op de weg naar de aanleg van kabel-televisie in de gemeente. Die dag wordt in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede de machtigingso vereenkomst voor de aanleg, instand houding en exploitatie van een centrale-antenneinrichting in de ge meente ondertekend. De onderteke ning vindt plaats om 14.00 uur in het gemeentehuis. OUWERKERK Collecte De collecte voor de kankerbestrij ding heeft in de kern Ouwerkerk een bedrag van 1068,05 opgebracht. Ie dereen die aan dit resultaat heeft meegewerkt wordt daarvoor daijk ge zegd. NIEUWERKERK 1990-maatregel Het dagelijks bestuur van de ge meente Duiveland heeft een brief ge stuurd aan alle meisjes in de gemeen te die in 1972 of 1973 zijn geboren om hun te informeren over de 1990-maat regel. Deze nieuwe wet houdt in dat alle meisjes die in 1972 of in de jaren daarna 18 jaar worden financieel zelf standig worden. Dat betekent onder andere dat bij uitvoering van de so ciale zekerheidswetten de gezinstoe slag vervalt. Meisjes moeten dus in staat zijn zelf een inkomen te verdie nen. Als zij geen baan hebben en ook de partner waarmee zij zijn getrouwd of samenwonen wordt werkloos, krij gen ze niet meer (zoals nu nog wel het geval is) een gezinstoeslag om samen van te leven. Zowel de man als vrouw is in zo'n situatie verplicht te sollici teren of iets bij te leren om een baan te krijgen. Alleen als het stel kinde ren van 12 jaar of jonger heeft krijgt men wel een gezinstoeslag. Het colle ge van b en w stimuleert de meisjes ber in het dorpshuis te Noordwelle en op 11 oktober in het dorpshuis te Serooskerke. Aanvang in alle geval- daarom om een goede opleiding te volgen zodat men later meer kans heeft een baan te krijgen. OOSTERLAND Jaarvergadering Op vrijdag 6 oktober wordt in de consistoriekamer van de Gerefor meerde Gemeente aan de Sint Joost- dijk 11 een jaarvergadering gehouden van de Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duive land. Provinciaal statenlid W. Kolijn uit Térneuzen spreekt daarbij over de calvinistische overheidsopvatting. Na de pauze is discussie mogelijk over dit onderwerp. De jaarvergade ring omvat ook een huishoudelijk ge deelte. Aanvang 19.45 uur. Oud papier In Oosterland wordt zaterdag 7 ok tober vanaf 9.30 uur weer oud papier en vodden opgehaald ten bate van de zending van de Gereformeerde Ge meente. Er wordt gevraagd om het oud papier en vodden gebundeld op de stoep gereed te zetten. GOES Women's Aglow Woensdag 4 oktober komt de afde ling Goes van de Women's Aglow Fel lowship bij elkaar in Hotel Terminus in Goes. Marjan Schaap, presidente van de afdeling Amersfoort, spreekt dan over het onderwerp 'Hoe versta ik de stem van God'. Belangstellen den zijn welkom vanaf 9.15 uur. De bijeenkomst begint om 9.45 uur. Voor kinderoppas wordt gezorgd. Penningmeestercursus Op initiatief van de Zeeuwse Vrou wenraad, het overleg- en samenwer- len 19.30 uur. Om de onkosten te be strijden wordt in de pauze een verlo ting gehouden. kingsorgaan van 18 zeeuwse vrou wenorganisaties, wordt een penning meestercursus gehouden in de Prins van Oranje te Goes. De cursus heeft tot doel penningmeester van (vrou wen) organisaties te informeren over het opzetten en beheren van finan ciën. De cursus is op 24 oktober van 9.30 tot 15.30 uur. Vrouwen die er aan willen deelnemen kunnen kontact opnemen via telefoonnummer 01180- 34733. Vrouwen in gemengde besturen In samenwerking met de Volksho geschool Zeeland organiseert de Zeeuwse Vrouwenraad een cursus Vrouwen in gemengde besturen. Het betreft een vierdaagse kursus die wordt gehouden in hotel Terminus te Goes op 24 en 31 oktober en 7 en 14 no vember. De cursus is bedoeld om vrouwen te helpen zich een plaats te verwerven in de mannelijke verga dercultuur. Informatie over de cursus via telefoonnummer 01180-34733. MIDDELBURG Boeken- en paperassenbeurs Op initiatief van de afdeling Zee land van de Nederlandse vereniging de Verzamelaar wordt op zaterdag 7 oktober in de Schouwburg te Middel burg een boeken- en paperassenbeurs gehouden. Op de beurs is alles op ver zamelgebied te vinden. Het evene ment duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Het is voor de zevende achtereenvol gende jaar dat de beurs wordt gehou den. Expositie Van 2 tot en met 14 oktober is in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de expositie Stedebouw in vogel vlucht 1850-1940 te zien. Het gaat om een reizende tentoonstelling van de Rijksdienst voor de monumenten zorg over de stedebouw uit de periode 1850-1940. Een weinig onderzocht on derwerp dat nog nauwelijks aan de orde is gesteld. De rijksdienst kwam op het idee een dergelijke expositie samen te stellen door de verbreding van haar werkterrein, waarbij ook de (historische) stedebouw meer en meer wordt betrokken. De tentoon stelling sluit aan bij het landelijk Monumenten Inventarisatie Project. In het kader daarvan was vorig jaar in de Zeeuwse Bibliotheek de ten toonstelling Jonge Bouwkunst te zien. De expositie is tijdens de ope ningstijden van de bibliotheek in de hal te bezichtigen. Sexueel misbruik vrouwen In het pand van Fiom-Zeeland in Middelburg is een gespreksgroep ge start voor vrouwen die te maken heb ben gehad met sexueel geweld. Door te praten over onderwerpen als de ei gen beleving van geweldservaring en de lichamelijke klachten die het ge volg kunnen zijn van sexueel mis bruik wordt geprobeerd elkaar de helpen met het verwerken van de ne gatieve ervaring. Vrouwen die willen meedoen met de gespreksgroep kun nen zich daarvoor aanmelden via te lefoonnummer 01180-27311. De eerst volgende bijeenkomst is op 9 oktober om 20.00 uur. Discussiedag Woensdag 4 oktober wordt in de filmzaal van het provinciehuis in Middelburg een discussiedag gehou den waarbij het thema De Delta in nieuw perspectief centraal staat. De Delta van Rijn, Maas en Schelde ver vult vele funkties. Deze functies vra gen alle om ruimte en belasten in meer of mindere mate het milieu, ter wijl ze tegelijkertijd ook eisen stel len aan de kwaliteit yan dat milieu. Het Rijksbeleid voor de Delta is re cent opnieuw geformuleerd in de vierde nota Ruimtelijke Ordening, het Nationaal Milieubeleidsplan, het Natuurbeleidsplan en de derde Nota Waterhuishouding. De vraag is of het beleid in deze nota's voor de Delta voldoende samenhangend en effectief is en of het spoort met het beleid van de lagere overheden dan wel aange past dient te worden. Om de discussie hierover op gang te brengen hebben de provincies Noord-Brabant, Zee land en zuid-Holland deze discussie dag georganiseerd voor bestuurders en beleidsvoorbereiders. De discus siedag wordt om 10.00 uur geopend door mr. J. P. Boersma. Vervolgens wordt inleiding gehouden door-mr. J. Witsen, directeur-generaal van de Ruimtelijke Ordening, -dr. R. W. Wel- schen, gs-Noord-Brabant, -ir. G. Blom, directeur-generaal Rijkswater staat, - M. G. de Vries-Hommes, gs- Zeeland, - drs. J. B. Pieters, plaatsver vangend directeur-generaal van Lan delijke Gebieden en Kwaliteitszorg en mr. P. van Heemst, gs-Zuid- Holland. Aansluitend volgt discussie De afsluiting van de discussiedag staat gepland voor 15.30 uur. Cursus Eigen Bedrijf Eind oktober start voor vrouwen uit Middelburg en omgeving een oriëntatiecursus Vrouw en Eigen Be drijf. De cursus is bestemd voor vrou wen die zich willen oriënteren op het ondernemersschap. In de cursus ko men verschillende aspecten van het ondernemersschap aan de orde zoals: begroten, financieren, rechtsvorm, marktonderzoek, vestigingseisen en vergunningen. Verder krijgen de deelneemsters de kans zich te laten informeren over instanties als de Ka mer van Koophandel, het bankwe zen, de belastingdienst en het regio naal instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. De cursus bestaat uit acht wekelijkse bijeenkomsten. Voor meer informatie en opgave kan men terecht bij Vrouw en Werk Zeeland (01180-37555). Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF BOGOTA - In Equador is een be langrijke leider van de Colombiaanse drugsmafia aangehouden. De vangst is het grootste succes in de vijf weken durende jacht op de Colombiaanse drugshandel. UTRECHT - Werk van de kunste naar Lucebert, Carel Visser, Marina Abramovic, Mariene Dumas en nog vijftig anderen wordt 13 oktober ge veild in de kazerne bij het Mui- derslot. De opbrengst gaat na onder zoek naar het Crigler Najjar Syndroom. Veertien kinderen in Ne derland lijden aan deze zeldzame le verziekte. De enige behandeling be staat uit het elke nacht slapen onder daglichtlampen. BROUWERSHAVEN - Normaal gesproken is vrijdag de druktste dag voor de werknemers van de horeca- aroothandel J. K. Poot uit Sirjansland. Maar afgelopen vrijdag werkten zij allemaal wat harder om op tijd bij het stadhuis te Brouwershaven te zijn. Daar trouwde hun collega de 38-jarige Jaap Geelhoed uit Zonne- maire met Jolanda Scheermeyer uit Zonnemaire. Het nieuwe echtpaar reageerde zeer verrast toen zij ko mende uit het stadhuis tussen een dubbele rij vrachtauto's moesten doorlopen. Daartussen hadden de colle ga's van Geelhoed zich opgesteld met erebogen. Jaap Geelhoed werkt al bijna tien jaar als chauffeur/bezorger bij de horeca groothandel in Sirjansland. Hij heeft zich met zijn echtgenote in Zonnemai re gevestigd. DEN HAAG - De schoonmaak van vervuilde be drijfsterreinen dient per provincie geregeld te worden door een stichting waarin bedrijfsleven en overheid zit ting hebben. De gegevens over de sanering moeten ver trouwelijk blijven, om de belangen van de bedrijven niet te schaden. Dat wordt bepleit in een „voorstu die" die door een organisatiebureau is opgesteld in opdracht van de com missie bodemsanering bedrijfsterrei nen. Volgens de voorzitter van de commissie, A. Oele, zal de voorstudie rond de jaarwisseling verwerkt zijn in een „eerste tussen-rapport" voor het ministerie van VROM. Geheimhoudingsplicht De milieuorganisatie Nederland Gifvrij heeft ernstige bezwaren tegen de „geheimhoudingsplicht" die in de voorstudie wordt bepleit. Volgens een woordvoerder van Nederland Gifvrij blijkt uit de voorstudie dat bedrijven slechts met moeite gewon nen kunnen worden voor het vrijwil lig aanpakken van de vervuiling op hun terreinen. In Nederland zijn naar schatting honderdduizend bedrijfsterreinen in mindere of meerdere mate vervuild. De saneringsoperatie zal enkele tien tallen miljarden guldens gaan kos ten. Over het tempo van de schoonmaak lopen de meningen sterk uiteen. De commissie bodemsanering be drijfsterreinen bepleit hierover na der onderzoek, waarmee maximaal vijf jaar gemoeid kan zijn. Nederland Gifvrij is van mening dat veel sneller een daadwerkelijke aanpak mogelijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4