Foutparkeerders krijgen gele kaart van de ANWB Ditmtwsm Golfbaan Grevelingenhout gereed WATERSTANDEN DEURLOO B.V. Olie vervuiling- op Zoommeer Voorzitter Commissariaat voor de Media geeft TV10 weinig hoop Horeca profiteert van goede weer VVD vreest bom onder Storm vloedkering ARNHEM - De gemeente Arnhem neemt als eerste gemeente in Neder land een proef met een nieuwe mi lieuvriendelijke brandstof. De brandstof, met een bijzonder laag lood- en zwavelgehalte, wordt ge bruikt door de plantsoenendienst in onder meer motorzagen en grasmaai ers en - als olie - in hydraulische appa ratuur. Dat heeft de gemeente meege deeld. VALKENSWAARD - Een onbeken de man heeft bij de politie in Val- kenswaard 36 staven trotyl ingele verd. Deze springstof wordt onder andere gebruikt bij het opblazen van oude gebouwen. De springstof werd ingeleverd in het kader van de lande lijke actie waarin het mogelijk is om zonder straf verboden wapentuig in te leveren. Een woordvoerder van de Valkenswaardse politie heeft dit meegedeeld. BRUINISSE - Vanmorgen (maandag) is men begonnen met het opruimen van een hoe veelheid hydrolic olie die het afgelopen weekend terecht kwam in het water van het Zoommeer tussen Tholen en de Krammersluizen bij Bruinisse. Volgens J. A. Pouwer van de afdeling Milieu en Beheer van de Dienstkring Schelde-Rijn- kanaal gaat het om 'enkele tientallen' liters olie die af komstig zijn van een kraan schip waarmee werkzaamhe den werden uitgevoerd om zand op te spuiten voor de aan leg van een eilandje in het Zoommeer. De olie zou in het water terecht zijn gekomen na dat een van de olieleidingen op het schip was gesprongen. Vol gens Pouwer een ongelukje waarop men altijd kans loopt. „Dat soort dingen is niet te voorkomen". Vanmorgen zijn mensen van de Dienstkring Schelde-Rijnkanaal en de Rijkspolitie te Water begonnen met een onderzoek naar de pre cieze oorzaak van de oliever vuiling en het opruimen van de olie op het water van het Zoom meer. Men heeft voor dat laat ste doel olie-absorberende doe ken meegenomen. HILVERSUM - De voorzitter van het Commissariaat voor de Media, A. Geurtsen, acht het niet waarschijn lijk dat de commerciële zender TV10 er de komende tijd in zal slagen als nog toestemming voor toegang tot de Nederlandse kabelnetten te krijgen. „De oorsprongsfout van TV 10 is nau welijks te herstellen", aldus Geurt sen in het NOS-programma het Capi- tool. Voor de AVRO-radio liet hij zich in soortgelijke bewoordingen uit: „Ik heb de indruk dat Van den Ende niet in staat is de geboortefout onge daan te maken". Afgelopen donderdag liet hij zich voorzichtiger uit over de vraag of TV 10 nog kansen maakt indien de zen der haar juridische status deze maand nog aanpast. „Indien zich nieuwe feiten voordoen, rechtvaar digt dat opnieuw kijken naar de zaak", aldus de voorzitter drie dagen geleden. In het Capitool zei hij dat de intentie van TV 10 een belangrijke factor in de beoordeling zou blijven. VARA-voorzitter Marcel van Dam hield tijdens het programma een plei dooi om het gevecht tussen voor- en tegenstanders van commerciële tele visie op te geven en te kijken „hoe we samen het publiek zo goed mogelijk kunnen bedienen". Daarbij stelde hij wel de absolute voorwaarde dat de publieke omroep sterk gemaakt moet worden en in staat moet blijven om volledige programma's te maken. „Blijf van ons af", zo beet hij TROS- directeur C. Wolzak toe. De TROS vindt dat er ruimte moet komen voor commerciële televisie waarbij de pu blieke omroepen zich moeten beper ken tot identiteitsgerichte program ma's. Voorstanders van commerciële tele visie die dat bepleiten doen dat om te voorkomen dat het publiek naar de publieke omroepen blijft kijken, want dat kost de commerciëlen alleen maar geld, zo betoogde Van Dam. TROS-directeur Wolzak liet overi gens doorschemeren niet veel ver trouwen te hebben in een wettelijke regeling voor commerciële televisie in ons land. Hij vreest dat de politiek te veel regels zal vaststellen waaraan die omroepen dan moeten voldoen, „zoals bijvoorbeeld een minuut recla mezendtijd per uur of een Marok kaanse talkshow op prime time, daar zie ik het CDA nog voor aan", aldus Wolzak. Initiatief van Gehandicaptenraad en ANWB ZIERIKZEE - 'Staat u lekker? Wij zitten er maar mooi mee'. Dat is het motto van de landelijke actie waarbij Ge handicaptenraad en ANWB een gele kaart uitdelen aan die automobilisten die hun vervoermiddel fout en irri tant parkeren. „Irritant parkeren houdt in dat voor ge handicapten noodzakelijke doorgangen geblokkeerd worden of dat een gehandicapte op één of andere manier onnodig hinder ondervindt van geparkeerde auto's", al dus het persbericht van ANWB en Gehandicaptenraad. De actie wordt gevoerd in de week van zeven tot en met veertien oktober. Wie fout parkeert loopt goede kans deze gele kaaH onder de ruitewisser te vinden. Het is de bedoeling dat in de actie week gehandicapten op pad gaan. „Omdat zij ervaring hebben met het herkennen van dergelijke situaties", aldus ANWB en Gehandicaptenraad. In het persbericht wordt een aantal situaties geschetst waar men in de praktijk vaak mee te maken krijgt. Volgens de organisatoren wordt vaak onterecht gebruik gemaakt van voorzieningen voor gehandicapten als speciaal voor gehandicapten ge creëerd parkeerplaatsen. Niet- gehandicapten blijken zich vaak wei nig aan te trekken van het feit dat die voorziening niet voor hen bedoeld is en zetten hun auto daar neer. Hetgeen inhoudt dat deze voorzie ning daarmee onbruikbaar is gewor den voor diegenen waar hij voor be doeld is: de gehandicapte. Hetzelfde geldt volgens de organisatoren voor trottoirverlagingen en afritten. Verder wordt er volgens ANWB en Gehandicaptenraad ook vaak te dicht naast de auto van een gehandicapte geparkeerd, en ook op die manier wordt de parkeerplaats onbruikbaar. Een gehandicapte heeft wat meer ruimte nodig om in en uit een auto te stappen en als dat onmogelijk is wordt de voorziening onbruikbaar. Deze cursus is bedoeld als een proef. Als mocht blijken dat er bij het bedrijfsleven in Zeeland behoefte is aan zo'n cursus zal er gezocht worden naar een geschikte vaste lokatie voor deze trainingen. De Verkeèsveiligheidstraining van het VVCR (Verkeersveiligheidscen- trum Rozendom) is geen slipcursus, maar een training om mensen via theorie en praktijk te leren hoe in noodsituaties overleefd kan worden door het goed uitvoeren van een noodstop. Ook andere voertuigaspec ten komen aan de orde die van belang zijn voor het veilig deelnemen aan het verkeer. Door de mobiele slip- baan is het onder andere mogelijk een situatie te creëren waarbij met één wiel in de berm gereden wordt. Het gebruik van deze slipbaan in Zee land is een landelijke primeur. Maandag 2 oktober om 16.00 uur zal de baan aan de pers gepresenteerd worden door ir. H. Engel Hoofdinge nieur Directeur van de Rijkswater staat. Tevens zal een bus van Merce des Benz aanwezig zijn om de rem- techniek met een Anti Blokker Sy steem (ABS) te demonstreren. MOSKU - Israëlische boksers kun nen weer aan internationale evene menten deelnemen. In Moskou be sloot het dagelijks bestuur van de Internationale Amateurs Boks Bond (AIBA) de vorig jaar in Seoul uitge sproken schorsing van vijf jaar tot twaalf maanden te reduceren. De Is raëliërs werden uitgesloten, nadat tien boksers aan wedstrijden in Zuid- af rika hadden deelgenomen. BONN - President Erich Honecker van de DDR gaat binnenkort naar Zwitserland voor een operatie. Dit schrijft een Westduitse krant zondag onderr aanhaling van westerse in lichtingendiensten. Er hebben ge ruchten de ronde gedaan dat het 77- jarige staatshoofd van de DDR, die tevens partijleider is, aan kanker lijdt. WENEN - Bij een botsing op de autosnelweg tussen Linz en Wenen in Oostenrijk zijn drie mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een Nederlander, een Roemeen en een Oostenrijker, zo deelde de politie mee. Ze vermoedt dat de automobi list te hard heeft gereden. AMSTERDAM - De kerkelijke werkgroep De Arme Kant van Neder land houdt volgend jaar een landelij ke manifestatie tegen de toenemende verarming in Nederland. Tbvens wordt er een demonstratieve tocht door de Haagse binnenstad gehou den. ZIERIKZEE - Het gaat goed met de horeca. In de eerste zeven maanden van dit jaar steeg de omzet in de tota le bedrijfstak horeca met 6,2 procent. Na vijf magere jaren een verrassende ontwikkeling, die vooral wordt toe geschreven aan het uitzonderlijk goede weer. Desondanks waarschuw de G. van der Veen, voorzitter van de werkgeversorganisatie Horecaf, in Den Haag bij de presentatie van het jaarverslag 1988 voor te veel opti misme. „Natuurlijk zijn we blij met deze ontwikkeling. We wachten al ja ren op een spectaculaire omzetstij ging. De grote vraag is echter of deze groei de rest van het jaar doorzet. Het is nog te vroeg om dat te kunnen beoordelen". Van der Veen houdt ook een slag om de arm omdat er nog nauwelijks zicht is op eventuele negatieve effecten van de belastingmaatregelen in het kader van het zogenoemde Plan-Oort. Van af 1 juli zijn immers horeca- bestedingen voor de werkgevers nog slechts voor 75 procent fiscaal aftrek baar. Volgens eerste gegevens zegt on geveer 11 procent van de ondernemers in de horeca vanaf 1 juli nadeel te on dervinden van de beperkende fiscale maatregelen. De forse stijging tot nu toe in dit jaar is vooral verrassend omdat 1988 allerminst een topjaar was voor de horeca. Weliswaar steeg de totale om zet met 2,1 procent, maar daar stond voor de werkgevers een prijsstijging van het horeca-product van 1,8 pro cent tegenover, waardoor het omzet- volume slechts marginaal steeg. Op nieuw liepen kleine hotelbedrijven met minder dan tien werknemers in 1988 klappen op. De produktie nam af met ongeveer 5 procent. Dat vormt een schril contrast met de grotere be drijven, die met een stijging van 3 procent ruim in de plus kwamen. Voor café's begint het er steeds som berder uit te zien. De omzet daalde vorig jaar met 3,2 procent, waardoor het omzetniveau in deze branche te rugliep naar het niveau van de jaren 1982/1983. De belangrijkste oorzaak daarvan is volgens de Horecaf dat steeds meer mensen de voorkeur ge ven aan het nuttigen van alcohol in de huiselijke kring. De forse toename van het aantal alcoholcontroles speelt daarbij een grote rol. Deze ont wikkeling baart de Horecaf grote zorgen. Daarom bepleit voorzitter Van der Veen meer aandacht te beste den aan het imago van het café. In on voldoende mate wordt het café door het publiek gezien als een plaats waar het ook gezellig is om niet- alcoholische dranken te nuttigen. NEELTJE JANS - De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft in schrif telijke vragen aan de ministers van verkeer en waterstaat en defensie be zorgdheid uitgesproken over het sta ken van de zoekactie naar een niet- ontplofte zeemijn uit de Tweede We reldoorlog. Een Zeeuwse visser trof het projectiel in zijn net aan en zette het weer overboord bij de Storm vloedkering. Hij mocht het namelijk niet door de Roompotsluis naar de wal vervoeren. Het Tweede-Kamerlid Te Veldhuis verbindt daaraan de conclusie dat de mijn als gevaarlijk mag worden aan gemerkt. Hij wil weten of er geen ge vaar bestaat dat het projectiel rich ting Stormvloedkering aanspoelt met alle gevolgen van dien. Verder vraagt hij zich af waarom de mijn niet aan de Explosieven Opruimings dienst is aangeboden ter ontmante ling. Marine en Rijkswaterstaat heb ben weliswaar een aantal dagen geprobeerd de mijn terug te vinden maar de zoekactie is inmiddels ge stopt. Te Veldhuis noemt het een vreemde zaak dat Rijkswaterstaat daarvoor de volgende argumentatie zou hebben gehanteerd: „Als de ma rine vindt dat het projectiel per sé moet worden gevonden, dan moet ze dat zelf maar weten". Tbnslotte wil hij van de ministers weten welke risico's de duizenden niet-ontplofte bommen en mijnen in de Noordzee kunnen opleveren voor vissers, de scheepvaart en het Noordzee-milieu. Bouw van clubhuis nog bezig BRUINISSE - Gisteren, zondag, werden de eerste ballen geslagen op de golf baan Grevelingenhout die de afgelopen maanden werd aangelegd bij Brui nisse. Het bij de golfbaan behorende clubgebouw is nog in aanbouw. Golfbaan Grevelingenhout omvat een 18-holes wedstrijdbaan en een 9- holes oefenbaan die zijn aangelegd naar ontwerp van de Engelse golf baanarchitect Donald Harradine. Het droge weer van de afgelopen zomer heeft een gunstige invloed gehad op de aanleg van de golfsportaccommo- datie die door kenners wordt om schreven als een van de mooiste golf banen in Nederland. Beperkingen Tijdens het slaan van de eerste bal len moesten nog enige beperkingen in acht worden genomen. Zo werd ge speeld met matjes. Dat wil zeggen dat men de bal nog niet rechtstreeks van het gras mocht slaan, maar vanaf een stukje tapijt om het jonge gras te beschermen. Ook kan men voorlopig nog niet spelen vanaf de definitieve afslagplaatsen en zijn de uiteindelij ke greens nog niet in het spel betrok ken. Tijdens de aanleg zijn ook de oe- fenfaciliteiten verder uitgebreid en verbeterd. Vanaf een oktober is daar ook dagelijks (behalve op maandag) een professionele golfleraar aanwe zig om de beginners wegwijs te ma ken en de gevorderden te helpen hun spelpeil verder op te voeren. De bouwactiviteiten voor het bij de golfbaan behorende clubgebouw zijn nog bezig. Zolang het clubgebouw nog niet gereed is beschikt golfclub Grevelingenhout over een tijdelijke clubaccommodatie waarin het leden bureau, de ruimte voor de golfleraar en de gemeenschappelijke clubruim te zijn ondergebracht. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge 3 oktober 3 oktober 3 oktober 3 oktober Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 05.15 169 11.10 -125 17,25 170 23.25 -134 03.45 179 09.50 -124 15.50 181 22.05 -132 05.25 178 11.10 -135 17.25 179 23.30 -144 05.20 194 11.10 -140 17.30 195 23.30 -149 Doodtij: 10 oktober Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Maandag 2 oktober Zierikzee Pools zangkoor treedt op in de Rooms-Katholieke kerk. 20.00 uur. Renesse Toneelspel De Speelse Ganzeveer obs. 19.30 uur. Begin seizoen bowlingvereniging Al les Om. Le Rabot. 20.00 uur. Ellemeet Hoorzitting bloembakken Kuijer- damseweg in dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 3 oktober Oosterland Verkoping van goederen door zen- dingskrans Bidt en Werkt in Ooster hof. Van 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 4 oktober Zierikzee Start cursus EHBO. De Driehoek. 19.30 tot 21.30 uur. Start van gespreksavonden in de Ge reformeerde kerk, St. Domusstraat 35. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 5 oktober Nieuwerkerk Commissie algmene zaken. Gemeen tehuis. 16.30 uur. Vrijdag 6 oktober Kerkwerve Openbare bestuursvergadering reini gingsdienst, kantoor aan Ring. 9.00 uur. Oosterland Jaarvergadering Staatkundig Gere formeerde Studievereniging Schou- wen-Duiveland. Consistoriekamer Gereformeerde Gemeente, Sint Joost- dijk. 19.45 uur. Zaterdag 7 oktober Burgh-Haamstede Seniorendag. De Schutse. 9.30 tot 17.00 uur. Noordgouwe Onthulling straatnaambord Merien- tje Visstraat. Aanvang 15.00 uur in het dorpshuis, Vijverbergstraat 8. Oosterland Oud papier wordt opgehaald. 9.30 uur. Bruinisse Indoordressuur manege de Korenzol der. Maandag 9 oktober Noordwelle Toneelspel De Speelse Ganzeveer in obs. 19.30 uur. Woensdag 11 oktober Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Bijeenkomst afd. Schouwen van NBP in foyer Mondragon. 14.00 uur. Serooskerke Toneelspel De Speelse Ganzeveer in obs. 19.30 uur. Dinsdag 17 oktober Zierikzee Najaarsvergadering Zierikzeese On dernemerscentrale in Mondragon. 20.00 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Donderdag 26 oktober Bruinisse Afscheid burgemeester T. C. Hek man. Durpsuus. 14.00 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Maandag 6 november Zierikzee Thema-avond hart- en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 8 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 13 november Zierikzee Thema-avond hart? en vaatziekten. Huis van Nassau. 19.30 tot 21.30 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Woensdag 6 december Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tot 16.30 uur. Woensdag 20 december Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder OBS Binnen de Veste. 13.30 tof 16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL fttlifriftgSS De golfbaan Grevelingenhout te Bruinisse is gereed. t t I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2