Diploma's voor acht mannen van Zierikzeese brandweer Campagne om gebruik van autogordels te stimuleren Nieuwe mosselkotter Bru 27 voldoet aan zwaarste eisen MAGERE SPEKLAPPEN Keurslagerij De Jonge DE ZlERIKZEESCHE COURANT Afscheid van burgemeester T. C. Hekman ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 OKTOBER 1989 146ste jaargang: Nr. 24619 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Golfen Kledingbeurs Toneel Achter het net In de Westhoek wil het niet lukken, maar in De kledingbeurs in Brouwershaven heeft 1100 Onderwijzend personeel in de gemeente Wes- Bruse Boys blijft vooralsnog steeds achter het Bruinisse is het golfspel nu echt begonnen, gulden omzet opgeleverd voor de plaatselijke terschouwen voert de komende weken een voetbal-net vissen. (Pag. 9). (Pag. 2). Knutselclub. (Pag. 3). bloedstollend" spel op. (Pag. 4). De tweede gedachte is de beste. Spreekwoord ''Trots dat u als vrijwilliger bereid bent vrije tijd te steken in cursussen'' ZIER1KZEE - Tijdens de jaarlijkse mosselmaaltijd van het brandweerkorps Zierikzee reikte burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs aan acht brandweerlieden di ploma's uit. „Het is een behoorlijke groep dit jaar", al dus commandant H. J. Fierens. Tien van de 31 Zierikzee se brandweerlieden hebben zich inmiddels al weer aangemeld voor nieuwe cursussen waarmee zij zich ver der bekwamen in verschillende aspecten van de hulpver lening. pressie, levensreddende handelingen en persoonlijke bescherming. A. Theuns behaalde 1 het rijksdiploma brandwacht en D. Quant het rijkscer- tifikaat bevelvoerder en hulpverle ning. A. Mol slaagde eveneens voor het rijkscertifikaat bevelvoerder hulp verlening en bovendien voor het rijksdiploma commandant brand- bestrijdingspeloton. J. M. Bergmans behaalde het rijksdiploma comman dant brandbestrijdingspeloton. En M. van der Schee slaagde voor het rijksdiploma WVD (Waarnemings Verkenhings Dienst) verkenner. Vanwege de grote belangstelling hiervoor in Zeeland wordt in het nieuwe seizoen ook in Zierikzee een cursus brandwacht eerste klas ge houden. In totaal worden voor deze opleiding op drie plaatsen in de pro vincie cursussen gehouden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ,,Wij zijn trots op uw inzet. En op de verantwoordelijkheid die u als vrij williger op uw schouders wilt nemen om de burgers te beschermen tegen onheil", aldus Asselbergs. Hij stelde het brandweerkorps een afzuiginstal latie in het vooruitzicht om de uit laatgassen uit de brandweerkazerne af te voeren. En enkéle zwemvesten. ,,Dat staat op de meerjarenraming voor 1990. Dus als de gemeenteraad akkoord gaat komt het er". Elektronisch hek Wat niet op de meerjarenraming staat is een rijdend, elektronisch be diend hek voor een nieuwe uitrit aan de achterzijde van de brandweerka zerne. Een wens die brandweercom mandant Fierens pasgeleden naar vo ren bracht bij de gemeente. ,,De 15.000 gulden die daarvoor nodig is zou zo even tussen de geplande uitga ven door moeten worden geschoven. Dat kan niet zomaar", aldus de burge meester. Hij sprak de verwachting uit dat het een 'gewoon hek' zal worden. Maar brandweercommandant Fie rens drukte hem op het hart dat een elektronisch hek dat vanuit de alarmcentrale in Vlissingen bediend zou worden geen luxe is. ,,We moeten in de toekomst kijken. Als er toch een hek moet worden aangeschaft kan dat beter gelijk goed gebeuren. Maar misschien kunnen we nu het hek krijgen en volgend jaar de elek trische bediening die er bij hoort". Het nieuwe hek is nodig omdat van wege het doortrekken van de Raamstraat nu ook een achteruit gang bij de brandweergarage kan worden gerealiseerd. Vervolgens kwam de burgemeester tot het doel waarvoor hij was geko men. Het uitreiken van de diploma's. J. R. Ravia slaagde voor het rijksdi ploma hoofdbrandwacht en de modu les verkennen gevaarlijke stoffen, re pressie en organisatie en leiding. C. Jonker slaagde eveneens voor drie modules: hulpverlener, pompen_alge- meen en hulpverlening algemeen. Bo vendien behaalde hij het rijksdiplo ma brandwacht eerste klasse. J. Juffermans slaagde voor het rijksdi ploma brandwacht pn de modules re- De Zierikzeese brandweerlieden die een diploma behaalden. Van links naar rechtsJ. R. Ravia, A. Theuns, J. Juffer mans, C. Jonker, J. M. Bergmans, A. Mol, D. Quant en M. van der Schee. (Foto: Joop van Houdt). UTRECHT - De inspraakorganen van minderheden vinden dat het ka binet de werkloosheid onder vrou wen uit minderheidsgroepen veel te slecht aanpakt. Het is de hoogste tijd om die problemen krachtig aan te pakken. BRUINISSE - Zoals bekend mag worden verondersteld legt burge meester T, C. Hekman van Bruinisse met ingang van 1 november zijn ambt neer. Ter gelegenheid hiervan wordt op donderdag 26 oktober een buitengewone raadsvergadering ge houden. Deze begint om 14.00 uur en wordt gehouden in 't Durpsuus in Bruinisse. Na afloop van deze buitengewone raadsvergadering is er gelegenheid om de scheidende burgemeester en diens echtgenote toe te spreken. Daarna volgt een besloten afscheids receptie waarbij de gelegenheid wordt geboden om persoonlijk van burgemeester en mevrouw Hekman afscheid te nemen. Van 14 oktober tot en met 4 november ZIERIKZEE - Van 14 oktober tot en met 4 november wordt een autogordelcampagne gehouden in de gemeenten op Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland en in de industriegebieden Vlissingen-Oost en Kanaalzone. De campagnes in de gemeenten hebben een algemeen karakter, die n de industriegebieden zijn specifiek gericht op de werknemers van de deelnemende bedrijven. Doel van de campagne is het autogordel- gebruik in Zeeland te verhogen en zodoende de verkeersveiligheid te vergroten. Uit onderzoek blijkt, dat rond 70 procent van de automobilisten steeds de gordel gebruikt. De initiator en coördinator van de campagne, het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ), streeft ernaar met de campagne het gebruik op 80 procent te brengen voor de inzittenden voor in de auto. Boven dien zal het gordelgebruik voor de achterbank worden gestimuleerd, evenals het gebruik van kinderzitjes. Beide laatste zijn overigens niet wet telijk afdwingbaar. „Zeeuwen rijden vast beter" is het motto van de campagne. Onderdelen zijn voorlichting, politietoezicht en manifestaties. De inwoners van de zes gemeenten op Schouwen-Duive land worden via een folder uitgeno digd voor publieksmanifestaties in Zierikzee (parkeerterrein Schel- destraat, 14 oktober), Bruinisse (Los- wal, 18 oktober) en Haamstede (par keerterrein achter de Noordstraat, 18 oktober). WA> iKh P Bitr Op strategische plaatsen in de ge meenten en binnen de bedrijven wordt via posters op de actie geatten deerd. Tijdens alle acht manifesta- tiedagen wordt voorlichting gegeven over de effecten van autogordelge- bruik. Stands zijn ingericht en be zoekers kunnen meedoen aan diverse activiteiten. Vast onderdeel op alle manifestaties is dat een auto van tien meter hoogte valt om daarmee de gevolgen van botsingen bij een snelheid van 50 kilometer per uur te simuleren. Gedurende de campagne zullen de politiekorpsen in hun surveillances extra aandacht besteden aan het (niet) dragen van autogordels. Auto mobilisten, die gordelloos rijden worden geverbaliseerd. De drie cam pagnes worden officieel geopend door genodigden een behendigheids- rit te laten afleggen. Bovendien valt tijdens de openingsbijeenkomst de eerste auto. De publiekscampagne in Zierikzee begint om 10.30 uur. Direct na afloop van de campagne wordt onderzocht of het gordelge bruik is toegenomen. Drie maanden later wordt dat onderzoek nog eens gedaan. Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 9 gra den, middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Matige wind, rond kracht 4, uit noordelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 6 okt.: Woensdag: Zonneschijn: 50%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: variabel 3 Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 3 okt. Zon op 06.44, onder 18.13 Maan op 10.55, onder 18.50 Eerste Kwartier: 8 okt. (01.52) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De aanvoer van lucht uit noord of noordwest wordt deze week enige tijd onderbroken. Oorzaak Is het langzaam overtrekken van een hogedrukgebied, dat geruime tijd bo ven de Atlantische Oceaan heeft gele gen, m;:ar nu in beweging komt en naar het oosten trekt. Er dringt ech ter een nieuw hogedrukgebied van de Oceaan op in de richting van de Brit se eilanden. Vrijdag of zaterdag her stelt dat de noordwestelijke aanvoer, zodat er tegen die tijd per saldo niets veranderd is. Toch hebben we in de tussenliggende dagen de zon wat va ker kunnen zien. Dinsdag krijgen we hiervan reeds een, overigens zeer be scheiden, voorproefje. Advertentie Dinsdagmorgen 500 gram f 4,98 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede BRUINISSE - Wat goed is komt snel, is een bekend spreekwoord. Afgelopen zaterdag werd daar bij de offi ciële overdracht van de nieuwe mosselkotter Bru 27 Eli sabeth een variant op gemaakt: Als hij goed is, is hij ook snel. En over de kwaliteit van het schip was ieder het eens. Een onder klasse Scheepvaart Inspectie gebouwd schip voldoet aan de zwaarste eisen van zeewaardigheid, daarmee al vooruitlopend op de eenwording van Europa in 1992 als de dan veranderde wetgeving de Wadden tot zeegebied zal verklaren. Maar de deugdelijkheid van het schip is niet ten koste gegaan van sierlijkheid en speelse vormen. Maar bovenal is de kotter die Maaskant bouwde voor de familie De Ronde snel. Van belang voor de kwe ker om z'n produkt vlug naar Zeeland te transporteren. De Bru 27. Een groot gezelschap was aanwezig bij het plechtige moment toen mid den op de Oosterschelde de motoren van de Elisabeth stil werden gezet, de Maaskantvlag werd gestreken en de scheepsvlag gehesen. Aart Maaskant sprak Dies de Ronde en diens zonen André en Theun toe: „Er is veel over gepraat, er is strijd geweest rond dc tafel, we hebben onder grote druk van kritiek gestaan want iedereen keek er naar uit en naar de praatjes te horen wist iedereen al hoe het an ders en beter moest. Maar jullie be slissing om dit model bij ons te laten bouwen is goed geweest en wij zijn er blij mee zo'n vooruitstrevend schip voor Bruinisse te mogen bouwen. Moge er zegen op uw werk rusten". Burgemeester T. C. Hekman sprak aan boord van de Stad Zierikzee waar de receptie plaats vond (symbo lisch al vooruitlopend: overstap Bru- Zierikzee) over drie maal scheeps recht: „Het is dit jaar de derde keer dat we getuige mogen zijn dat een nieuw schip aan de toch al zo goed ge outilleerde Bruse vloot wordt toege voegd", Hekman ging ook dieper in op de geschiedenis van de familie De Ronde, de moeilijke tijden in het be gin van deze eeuw toen het een strijd om het bestaan was en de mosselen soms dood in de Schelde voor de Ant werpse toren overboord gegooid moesten worden. Tijden Maar de tijden zijn veranderd en twee voorgangers van de burgemees ter, Simon Ha geen Wout van den Ber ge hebben zich, geruggesteund door het Kamerlid Jan M. Krijger, sterk ingezet tot oprichting van de Bond vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1