Commissie welzijn is het eens met begroting-1990 Geslaagde verkoping Te hoge inschaling voor functionaris streeknieuws Onderwijzend personeel Duiveland kan ook meedoen pc-privé-project 3 Explosieven Visaf slagen K00KT0ESTELLEN DEURLOO B.V. Onthulling Merientje Visstraat Bedrijfsvoering schroot- en metaalhandel wordt afgeslankt BEL 01110-14739 Bibliotheek begroting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 september 1989 Nr. 24618 Waar onverantwoord gedrag toe kan leiden is deze week gebleken zo'n kilometer voor de Stormvloed kering. Een visser wil de Room- potsluis door, maar wordt gewei gerd. De man heeft een zeemijn aan boord, die tijdens het vissen in zijn netten is beland. Hij is er niet van op de hoogte, dat het aan land brengen van dergelijke explosieven sinds eni ge tijd geen premie meer oplevert. Dan terug en de mijn maar over boord gegooid. Een kwalijke reactie van een boze en teleurgestelde vis ser. De eertijds geldende premie van 1000 gulden werd hem door de neus geboord. Die mijn had natuurlijk nooit over boord gezet mogen wor den, maar anderzijds is de reactie be grijpelijk. Het betreffende ministe rie heeft er geen auizend gulden meer voor over, terwijl zo'n aantrek kelijke premie de Noordzee wel snel ler tot mijn-vrij gebied kan verkla ren. Uiteindelijk is zo'n premierege ling toch een betrekkelijk goed mid del om die mijnen uit het water te krijgen. De vissers hoeven er niet naar te zoeken. Ze krijgen ze cadeau bij het leeghalen van ae netten. En voor het aan land brengen wacht hen duizend piek. Het leek zo mooi en toch wordt de premie geschrapt. Het zal tot gevolg hebben dat veel min der vissers nog de moeite zullen ne men de explosieven mee te nemen naar huis. Dat is een vaststaand feit. Dat het ook tot gevolg kan hebben, dat een visser de mijn vervolgens dropt in de buurt van de kering, is slechts van incidentele aard. Het te vergeefs zoeken naar die mijn heeft enkele tienduizenden guldens ge kost. Met het instandhouden van die premieregeling hadden er dus enkele tientallen mijnen binnengebracht kunnen worden. Kan die premierege ling dan beter niet weer ingevoerd worden? AvdW BRUINISSE - Het Ministerie van Landbouw en Visserij vindt dat een aantal van veertien visafslagen voor Nederland te veel is. Door de dalende aanvoer leiden sommige afslagen forse verliezen. Sluiting van deze verliesgevende ex ploitaties waarvan het tekort met geld dat voor andere doeleinden in de gemeenschap niet kan worden gemist moet worden aangevuld), vindt mi nister Braks noodzakelijk. Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheekvoorzien ing Schouwen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE - De commissie welzijn die gis teravond bij elkaar kwam in het gemeentehuis van Wes- terschouwen te Burgh-Haamstede geeft een positief ad vies aan de raad betreffende de grote verhoging op de begroting van de Stichting Gemeenschappelijke Biblio theekvoorziening Schouwen-Duiveland. Dr. H. J. Van Zuylen, de voorzitter van de openbare commissie-verga- dering vindt het een buitengewoon goede zaak dat meer gebruik gemaakt wordt van de gemeenschappelijk bi bliotheekvoorziening. Commissielid A. Damman liet we ten als deze, volgens de voorzitter, eerste-lijns voorziening zou verdwij nen, bang te zijn dat hij voor zijn boe ken voortaan naar de rommelmarkt moet. Iedereen was het met Van Zuy len eens dat het een noodzaak is dat de bibliotheek voor iedereen toegan kelijk is en tegen lage kosten. Per soonlijk zou Van Zuylen er wel een voorstander van zijn, dat de deelne mers en kleine bijdrage zouden beta len. Hiermee doelde hij ook op de jongeren die nu gratis lid kunnen zijn van de bibliotheek. Hij was van me ning dat het in deze huidige maat schappij niet onmogelijk moest zijn om een kleine bijdrage te vragen. Tijdens de vergadering werd wel gezegd dat als men akkoord zou gaan met de begroting, er opgepast moet worden dat geen gemeenten uit de boot vallen. Dit omdat er al een aan tal gemeenten te kennen gegeven heeft, de verhoging niet (geheel) voor haar rekening willen nemen. Com missielid J. L. Flach vroeg zich nog af of een bijdrage van iedereen niet weer administratieve kosten met zich mee zou brengen. Hierbij moet vol gens hem goed gekeken worden of er dan wel een bate is. Jubileumbijdrage Het verzoek om een (jubileum)bij- drage voor het bouwen van een fami liehuis bij de Dr Daniël den Hoed kliniek kwam ook aan de orde tij dens de vergadering van de commis sie welzijn. Deze aanvraag is volgens de voorzitter zeer positief ontvangen en hij was dan ook van mening dat het familiehuis er moet komen. De aanvraag was reeds behandeld door b en w, die het voorstel aan de commissie voor wilden leggen een be drag van duizend gulden beschikbaar te stellen. Flach vroeg zich af dit be drag niet verhoogd kon worden naar vijfentwintighonderd gulden, omdat Westerschouwen toch een rijke ge meente is. Een ander was van mening dat een lijn getrokken moet worden ten aanzien van deze giften. Volgens hem bestaat er een reële mogelijk heid dat in een later stadium door an dere instanties om geld gevraagd wordt. Hij noemde als voorbeeld de bestrijding van Aids. Van Zuylen reageerde hierop met te zeggen dat als het om een gift gaat ten aanzien van de aidsbestrijding, men geen ander antwoord te horen zal krijgen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 MIDDELBURG Studiedag Het zogenaamde Honger hoeft niet overleg in Zeeland houdt zaterdag 7 oktober een studiedag Kritisch con sumeren in de PABO te Middelburg (Kruitmolenlaan 60). Veel mensen willen graag een steentje bijdragen aan een beter milieu, maar weten vaak niet op welke wijze. Eén van de mogelijkheden is het directe consu mentengedrag. Het succes van de Max Havelaar-koffie is hiervan een sprekend voorbeeld. En over dergelij ke zaken gaat de studiedag, waarvan het tweede gedeelte is bedoeld voor workshops. Aanmelding hiervoor kan via 01180-84291. BURGH-HAAMSTEDE De functionaris van de Stichting Welzijn Ouderen verdient eigenlijk te veel. Een beslissing die naar de betrokken persoon toe niet meer terug te draaien is. Dat was te horen tijdens de bespreking van de begroting over 1990 van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Dit onderwerp kwam aan de orde tijdens de openbare commissievergadering welzijn in het gemeentehuis van Westerschouwen te Burgh-Haamstede. Uit die begroting bleek dat het bedrag dat per inwoner betaald wordt, verhoogd moet worden. De verhoging wordt veroorzaakt door onder andere de salaris kosten. DEN HAAG - CDA-fractieleider De Vries gaat ervan uit dat er half no vember echt wel een kabinet zit» zo zei hij na afloop van het gesprek van de onderhandelaars van CDA en PvdA met informateur Lubbers. Hij antwoordde op de vraag of als er te gen die tijd nog geen afspraken tus sen CDA en PvdA zijn gemaakt over het sociaal-economisch beleid, dat mogelijk een belemmering kan vor men voor de totstandkoming van een centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers. Per 1 januari 1989 zijn zowel de functionaris als de administratief medewerkster van de stichting met terugwerkende kracht, hoger inge schaald. Een handelswijze waarin de zes gemeentes die subsidie verlenen aan de stichting, niet gekend zijn. Een verhoging waar wethouder dr H. J. van Zuylen zich tegen verzet heeft. Volgens hem zijn er andere gemeen ten die wel gemakkelijk over de ver hoging heen kunnen stappen, maar Van Zuylen vindt dit, ook gezien de gemeenschappelijke regeling, een vervelend geval. In deze situatie is de CAO-welzijn nagezien en hieruit blijkt dat de func tie geen hogere inschaling verdient. Tegen de hogere inschaling van de ad ministratief medewerkster, wordt geen bezwaar aangetekend, maar met een verhoging van schaal voor de functionaris wel. Met deze verhoging zouden er scheve verhoudingen ge trokken worden ten opzichte van de jeugdwerkleider van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland en even tueel ook andere ambtenaren. J. A. van den Broeke was ook van mening dat de stichting eerst voor overleg had moeten plegen voor dat ze over ging tot deze beslissing. BRUINISSE - Een brutobedrag van ruim 5400 gulden telde de Zendingskrans Tryfosa na de jaarlijkse verko ping in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw te Bruinisse. Tevreden was Tryfosa ook over het aan tal belangstellenden, die naar het verenigingsgebouw kwamen. Naast de zelfgemaakte oliebollen, handwer ken en schilderijen werden ook verschillende aardewerken spullen verkocht. Naast bloemen en planten waren er ook volop boeken te koop. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Kledingbeurs De Stichting Kledingbeurs in Zie- rikzee heeft weer een beurs op het programma staan voor zaterdag 7 ok tober. Dan kan een ieder tussen 10.00 uur en 11.30 uur terecht in 't Kofschip aan de Scheldestraat. Vrijdag 6 okto ber kunnen de spullen ingeleverd worden tussen 19.30-21.30 uur. Het gaat om kinderkleding in de maten 86 tot en met 176. Per persoon mogen er maximaal 2.5 kledingstukken inge leverd worden. Schoenen en onder goed kunnen niet ingeleverd worden, maar wel kaplaarzen, gynmschoene en schaatsen. Dat de kleding schoon en heel dient te zijn spreekt voor zich. Niet verkochte kleding en afrekenen van de 'omzet' geschiedt zaterdag tus sen 14.00-15.00 uur. EO-jongerendag De vertegenwoordiger van de Evan gelische Omroep in Zierikzee laat we ten dat er zaterdag 14 oktober weer een EO-jongerendag in Utrecht. Wie belangstelling heeft en misschien vervoer geregeld wil hebben kan bel len met K. T. de Jonge, 01110-13796. Pools zangkoor In de Roomskatholieke kerk in Zie rikzee treedt maandag 2 oktober om 20.00 uur een Pools zangkoor op in het kader van de culturele uitwisse ling met de gemeente Vlissingen. Het koor is tien dagen lang in de provin cie Zeeland en treedt ongeveer tien keer in Zeeland op. De organisatie is in handen van de Stichting Zeeland helpt Polen. Na afloop van het con cert wordt er een collecte gehouden om de verblijfskosten wat te druk ken. BRUINISSE Vader Cats De Nederlandse staatsman en dich ter Jacob Cats was het onderwerp van gesprek tijdens de ledenvergade ring van de Nederlandse Christen vrouwenbond afdeling Bruinisse. Hiertoe waren uitgenodigd mevrouw Verschuren en de heer Katsman uit Wolphaartsdijk. Ze behandelden het onderwerp 82 jaar leven van Vader Cats. Er werden dia's vertoond van plaatsen waar Cats geleefd heeft, zo- BROUWERSHAVEN - In Noord- gouwe wordt op 7 oktober het straat naambord Merientje Visstraat ont hult. De officiële onthulling wordt verricht door Merientje Vis zelf. De opening begint om 15.00 uur met een ontvangst van genodigden en belang stellenden door het college van bur gemeester en wethouders in het Dorpshuis te Noordgouwc. Het officiële gedeelte van de ont hulling begint om 15.30 uur, en vindt plaats, hoe kan het anders, in de Me rientje Visstraat. De straat, gelegen in de nieuwbouwwijk, is door de ge meente naar hem vernoemd. Om 16.00 uur is er een gezellig samenzijn gepland en zal behalve een optreden van muziekvereniging Con Amore een film getoond worden over oud Noordgouwe. Merientje Vis is op dit moment woonachtig in Australië en is onder andere voor de onthulling naar Zee land afgereisd. Iedereen die van de onthulling getuige wil zijn, wordt van harte uitgenodigd. Nog extra krediet nodig NIEUWERKERK - Niet alleen het personeel van de ge meentesecretarie maar ook het onderwijzend personeel vaiTde openbare basisscholen in de gemeente Duiveland moet in de gelegenheid worden gesteld mee te doen aan het pc-privé-project. Een project waarmee de gemeente Duiveland zijn werknemers die dagelijks omgaan met computers in de gelegenheid stelt tegen aantrekkelijke condities een personal computer aan te schaffen. Tijdens de raadsvergadering die werd gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk stelde het college van burgemeester en wethouders aanvan kelijk voor om het pc-privé-project aan te bieden aan de gemeentesecre- tarie-ambt'enaren. Dat zou een be drag vergen van ruim 37.000 gulden waarvan dan later weer ruim 25.000 gulden terug zou komen door de ei gen bijdrage, die de deelnemers in de loop van de tijd betalen. PvdA-raadslid A. J. C. Melieste wees er op dat het onderwijzend per soneel van de openbare scholen in de gemeente niet mag worden uitgeslo ten van het project. Zij zijn immers ook in dienst van de gemeente. In de daarop volgende discussie bleek dat ook de andere fracties en het college van b en w dat standpunt deelden. ..Dat hadden we even over het hoofd gezien. We zullen met een aanvullend krediet moeten komen om het onder wijzend personeel ook in de gelegen heid te stellen mee te doen", aldus raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff. De suggestie van A. R. I. van den Hoek (CDA) om ook het personeel van de buitendienst gemeentewer ken op een bepaalde basis in de gele genheid te stellen mee te doen aan het project zag de burgemeester niet zo zitten. „Ik denk dat we het project alleen moeten bestemmen voor per soneelsleden die in de dagelijkse praktijk ook met computers om gaan". De personeelsleden die besluiten aan het pc-privé-project mee te doen nemen daarmee de verplichting op zich om een cursus te volgen waarmee een certifikaat kan worden gehaald. Als zij daarin niet slagen wordt het financiële gedeelte dat de gemeente aan hun privé-computer bijdroeg weer teruggevorderd. Het doel van het project is dat de computer-erva ring die de deelnemers er mee opdoen ten goede komt aan hun dagelijkse werkzaamheden voor de gemeente. als zijn geboorteplaats Brouwersha ven, Zierikzee, Middelburg waar hij advokaat was, Dordrecht waar hij raadspensionaris was en Engeland en Frankrijk waar hij Romeins recht heeft gestudeerd. Bij de diaserie de clameerde mevrouw Verschure ver schillende gedichten uit het grote sca la van gedichten die Cats geschreven heeft en waar hij pas op 41-jarige leef tijd mee begonnen was. Veel gedich ten schreef hij over het huwelijk, de opvoeding en bijvoorbeeld eetge woonten. Al deze gedichten bevatten ook een praktisch moraal die vaak heden ten dage nog actueel zijn en ge citeerd worden. De presidente, me vrouw L. Roukema opende met ge bed en hield een meditatie genaamd, De tijd gaat snel, gebruikt haar wel. Gesproken portret De AVRO-radio zendt op zondag 1 oktober alle hoogtepunten uit van het populaire radioprogramma Kom eens langs van Karei Prior. Het be treft hoogtepunten van het seizoen 1988-89. Daarin ook een onderdeel van Kom eens langs in Bruinisse van april jongstleden, waarin Haarry de Waard een gesproken portret presen teerde van burgemeester T. C. Hek man. Deze herhaling vindt plaats op zondag 1 oktober om 17.30 uur op ra dio 2. Technische proefvaart BRU 27 Deze week heeft tot volle tevreden heid de technische proefvaart plaats gevonden van de nieuwe mosselkot- ter BRU 27 Elisebeth van de familie De Ronde. De officiële over drachtsproefvaart zal plaats vinden op zaterdag 30 september om 13.00 uur vanuit de vissershaven. Aanslui tend is er een receptie aan boord van de salonboot Stad Zierikzee welke dan langszij de nieuwe kotter ligt af gemeerd. Geslaagd In Koudekerke is geslaagd voor het diploma ziekenverzorgster Diana van Gilst uit Bruinisse. Ze heeft de oplei ding intern genoten in Der Boede in Koudekerke waar ze ook werkt. ZIERIKZEE - In een brief aan twintig bedrijven in Zierikzee, Ouwerkerk en Sommelsdijk heeft de gemeente Zierikzee melding ge maakt van de voorgenomen verplaat sing in 1990 van de schroot- en me taalhandel Groenleer vanaf de Gravestraat in de binnenstad van Zierikzee naar het industrieterrein Zuidhoek. De verplaatsing vindt naar "ver wachting plaats in 1990. In de brief aan de bedrijven laat de gemeente Zierikzee weten dat de bedrijfvoe- ring van de schroot- en metaalhandel op de nieuwe lokatie in afgeslankte vorm zal doorgaan. Het inzamelen en bewerken van autowrakken wórdt beëindigd. Het schroot wordt voort aan onbewerkt in containers gedepo neerd en vervolgens aan de groothan del geleverd. De overige materialen worden eveneens in containers gestort. Eventuele verwerking en sor tering van materialen vindt in hoofd zaak in de bedrijfsgebouwen en niet (zoals dat op de huidige lokatie vaak het geval is) op het buitenterrein. Het nieuwe perceel waarop het bedrijf van Groenleer wordt gevestigd is on geveer 4550 vierkante meter groot en ligt langs de Lange Slikweg/In- dustrieweg ten zuiden van de kavel waarop transportbedrijf Van der Wekken is gevestigd. Advertentie VERWARMING UIT? (ÓÖK S AVONDS EN IN HEI WEEKENDI VERWARMING AAN! Vervolg van pagina 1 achter het nut van de openbare bi bliotheekvoorziening gestaan omdat je geen invloed kunt uitoefenen op de^ inhoud van de boeken". Hij stelde verdere medewerking aan de openba re bibliotheekvoorziening te stoppen en in plaats daarvan de plaatselijke bibliotheek van christelijke signa tuur een financiële injectie te geven. ,,Dat is veel goedkoper en de burgers zouden er veel aan hebben". Zwaktebod PvdA-raadslid A. J. C. Melieste dacht daar anders over: ,,Dat is een zwaktebod van de SGP. Het zou een verschraling van het aanbod in boe ken betekenen. Het terugdraaien van de klok naar de situatie zoals die vroeger was". A. R. I. van den Hoek (CDA) stelde een oplossing voor die daar tussen lag. ,,Het aantal staanu- ren van de bibliobus in de gemeente Duiveland zou gehalveerd kunnen worden. De mensen hebben dan wel minder tijd om hun boeken te ruilen, maar het moet toch kunnen volgens ons". Hij stelde ook bezuinigingen voor op het aantal personeelsleden van de bibliotheekvoorziening en het verhogen van de lezersbijdrage. Dat laatste zag W. P. Stouten (VVD) ook wel zitten. ,,Maar ik betwijfel of het halveren van staanuren zoveel zou opleveren. Ik denk dat de begro ting in overleg met de vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Se cretarissen weer in het goede spoor gebracht moet worden". Wethouder J. op 't Hof (CDA) ver telde dat het college van b en w op 10 oktober gaat praten met leden van het bestuur van de gemeenschappelij ke bibliotheekvoorziening. „Want we zijn er niet alleen met het afkeuren van de begroting. Er zal iets op ge vonden moeten worden". De overige punten op de agenda van de gemeenteraadsvergadering werden zonder discussie beslist met een hamerklap. Onder andere de aan koop van het pand Zuidstraat 2 te Ouwerkerk ten behoeve van de uit breiding van het dorpshuis in de toe komst. De genieente Duiveland be taalt 50.852 gulden "voor het huisje naast het dorpshuis. Ook had men geen verder overleg nodig om una niem te beslissen over de aankoop van een nieuwe tractor voor de dienst gemeentewerken. Een Ford 5110 Su per Cab 11 65 pk voor het bedrag van ruim 50.000 gulden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging na 18,00 uur: 01110-16551 of 01113-1766. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3